האבסורדיות של הקורונה: העולם השתגע! – שבוע ישראלי
Connect with us

כללי

האבסורדיות של הקורונה: העולם השתגע!

Published

on

"לא ישבו שני סינים עם כינור גדול והחליטו לפתח את הוירוס " * ד"ר  אהרון ביק – אונקולוג, המטולוג ורופא למחלות פנים  – מסביר ומנתח את מה שקורה היום בארה"ב ובעולם מבחינה רפואית ופסיכולוגית ומנפץ מיתוסים שגויים * דוח מצב

וירוס הקורונה שיבש את החיים בארה"ב ובכל העולם, הכניס את כולם לפאניקה, השבית טיסות ושלח את כולם לסופרמרקטים להצטייד למקרה שכולנו נצטרך להכנס להסגר. על רקע ההיסטריה הכללית, ערכנו ראיון עם ד"ר אהרון ביק, שמבקש להרגיע את כולנו ולהכניס דברים לפרופורציות נכונות.

ביום רביעי שעבר בשעה שמונה בערב, נסעתי לקוסקו לקניות. חברים כבר עידכנו אותי שבחנות הרשת בעיר אזלה אספקת נייר הטואלט והמים. חשבתי שהם קצת מגזימים אבל אכן, בחנות הרשת בוודלנד הילס לא נותרו כל ניירות טואלט, מגבוני נייר או בקבוקי מים. גם בסופרמרקט של ראלף אזל המלאי וכך גם ברשת חנויות טארגט. בצר להם, אנשים הסתפקו במגבוני נייר והעמיסו על העגלות כאילו שהם מתכוננים לקראת מצור. 

מוקדם יותר באותו היום יצא הנשיא טראמפ בהכרזה שהוא מבטל כניסת תיירים מאירופה לארה"ב למשך 30 יום ואמריקאים שיבקשו לחזור הביתה מאירופה, התבקשו להיכנס לשבועיים הסגר. בעוד אירועים רבים בעיר – כמו ערב הגאלה של ה-IAC – התבטלו, מרכזי הקניות הפכו לשוקקי חיים. שם מן הסתם,  אף אחד לא מפחד מקורונה.

העולם כולו נכנס לפאניקה ולפחות בן אדם אחד מסכים איתי שדברים יצאו קצת מפרופורציה. ד"ר אהרון ביק, אונקולוג, המטולוג ורופא למחלות פנים מאמין שההיסטריה שאנו עדים לה בימים אלו נובעת משילוב של גורמים רבים, ביניהם ההרכב הכלכלי, הפוליטי, הפילוסופי, הפסיכולוגי, הרפואי וגם המדיה שתורמת את חלקה לבהלה הכללית. 

ד"ר ביק, האם דברים  באמת יצאו מפרופורציה?

"כן, קורונה זה וירוס ואנו מותקפים כל יום באלפי אם לא מיליוני וירוסים. חלקם יותר קטלנים וחלקם פחות. ההיסטוריה של האנושות עברה הרבה וירוסים, מגיפות ותמותות ובגדול זה לא סיפור חדש. זה פשוט וירוס שעד עכשיו לא שמענו עליו, למרות שהוא קיים כבר הרבה מאוד שנים, אבל בסופו של דבר זה עדיין וירוס. בגלל שזה וירוס חדש, האנושות לא מוכנה אליו מבחינת מערכת החיסון. פעם האדמת או החזרת למשל חיסלו אנשים, בגלל זה אלוהים ברא את מערכת החיסון. הדוגמא הקלאסית לנושא הזה הם האינדיאנים שמתו במגפת אבעבועות רוח לאחר הגעת האדם הלבן לאמריקה, כי הם אף פעם לא חוו את המחלה הזאת. הם לא היו מחוסנים נגדה. היום התמותה מהמחלה הזאת היא כמעט אפסית כי יש מערכת חיסון וכמו כן, אנו יודעים כיצד לטפל בתופעות הלוואי של המחלה עצמה".

מה ההבדל בין שפעת וקורונה?

"מה זה קורונה? זהו בעצם וירוס כמו שפעת שהיא גם וירוס, אבל אין היסטריה משפעת  כמו שיש מקורונה. המספרים הם מדהימים. יש אולי 30 מיליון מקרים של שפעת בשנה בארה"ב מהם אולי 100 אלף מתים ואף אחד לא כותב על זה מאמר. ומדוע? התשובה היא שהקורונה היא משהו חדש ומבהיל ובהלה ופחד הם מסוג הדברים שאפשר למכור לציבור. כמובן שהשפעת מגיעה בכל מיני מינונים, יש שפעת שמשכיבה את האדם ויש כאלו שממשיכים לתפקד". 

אז מי גורם לבהלה הזאת בעצם, המדיה? 

"יש מרכיבים רבים כאן. האחד הוא כמובן המרכיב הרפואי, הפוליטי, האנושי, מערכת הביטוח, המדיה שמתפרנסת מזה, ואני יכול להמשיך הלאה. זה הכל ביחד. בואי אני אשאל אותך שאלה: למה סוגרים עכשיו כל מיני כינוסים אבל עדיין אנשים נוסעים לקוסקו לעמוד בתור בשביל לקנות נייר טואלט עם עשרות אנשים שמשתעלים להם בפרצוף?

"עד עכשיו, כאלף אנשים מתו מהקורונה בעולם, יחסית זה כלום, אז למה אנשים מפחדים יותר מהקורונה מאשר ממלחמות שם מתים הרבה יותר אנשים?  כאן נכנס ההיבט הפסיכולוגי שאני מאוד אוהב אותו אבל זה נושא למאמר בפני עצמו והוא: למה אנשים אוהבים להיות מבוהלים. והסיבה לכך היא שהיא גורמת להם נושא לשתף אחרים בצער, הכאב והפחד שלהם  ולהרגיש שכולם ביחד נגד כל העולם. הפוליטיקה משחקת תפקיד חשוב במערכה. גם טראמפ וגם ביבי משחקים אותה. סגרו את ישראל, ארה"ב, איטליה כאילו שזה מה שיעזור. ויש את האספקט הכלכלי – מוכרים 30 מיליון מסיכות פנים כאילו שזה מה שיעזור לעצור את הקורונה. המסיכות האלו הרי הן בדיחה. הן לא מספקות שום הגנה".

אז המסיכות לא עוזרות להגן עלינו מפני המחלה?

"ממש לא. הנקבוביות במסיכה צריכות להיות בגודל מסויים והן הרבה יותר גדולות ויש גם את קצוות המסיכה שפתוחים בצדדים ומי לא מכניס את האצבע לגרד את הפנים?".

כמה זמן יחלוף לדעתך עד שאנשים ירגעו מהטירוף והבהלה?

"להערכתי עוד חודשיים-שלושה, אבל זה הניחוש שלי. ואז תהיה בהלה אחרת; החמאס יתעורר, מישהו יתחיל מלחמה. כל הדברים האלו יש להם אורך חיים מסויים. התקשורת נותנת לנושא הזה קיום על מנת למכור פרסום. ככל שיותר אנשים צורכים מדיה, כך יהיו גם יותר פרסום ולכן התקשורת ממשיכה לדווח לא הפסקה על סיפור הקורונה". 

לגבי המחלה עצמה: מה אנו יכולים לעשות בשביל להמנע מלחלות בה?

"בצורה אבסולוטית אי אפשר להמנע אבל בהמשך יהיה ניתן לשלוט בה ולרפא אותה. היתה פעם מחלה בשם צרעת והטיפול היה לבודד אנשים, לשלוח אותם לאיים  מרוחקים. אבל האם הצרעת נעלמה?  לא, אבל אפשר לטפל במחלה עם תרופות ואנטיביוטיקה ויש הרבה פחות חולים. היום אנשים כבר לא מפחדים מצרעת כמו פעם, הסיפור של הצרעת ירד מהפרק ולא בגלל שהמחלה לא קיימת, היא קיימת אבל ניתן לטפל בה.  משפעת אנשים לא מפחדים יותר מדי כי הרבה אנשים חולים בשפעם, זוהי מחלה מוכרת, אין בה משהו ייחודי. קורונה זהו משהו חדש ולא מוכר, נשמע כמו שם של בירה, לא שמענו על זה אף פעם ואנשים לא מפסיקים לדבר על זה. 

"אז מה עושים? התופעות של הוירוס היא דלקת ריאות, זהו משהו דלקתי וכל כלי הנשימה הקטנים נסתמים וקשה לנשום, החולה מוצא עצמו מונשם או שנפטר. מי יכול להילחם בזה? אנשים בריאים וצעירים. מי שלא יכול להילחם אלו אנשים בעלי מערכת חיסון דפוקה ורובם אנשים מבוגרים יותר וכאלו הסובלים מבעיות רפואיות שונות. רוב האנשים עם זאת, מחלימים מזה".

איך ניתן לטפל בוירוס? 

"יש שתי דרכים היום, דרך אחת היא תרופה אנטי ויראלית ואין לנו תרופה ספציפית לוירוס הזה, למרות שמנסים לפתח אותה, אז משתמשים בתרופות ויראליות שנותנים להתמודדות בוירוסים אחרים, זה לא אידאלי,  אבל זה מה שיש. יצא עכשיו טיפול חדש של נתינת ויטמין סי במינון גבוה, כל חולה קורונה מקבל אותו כי הוא אנטי-דלקתי והטיפול הזה אפקטיבי. זהו אחד מהטיפולים שאינו מוכח עדיין אבל יחד עם זאת, עובד טוב מאוד. אין תופעות לוואי לטיפול הזה ויש גם חיסון שיקח עוד שנה עד שנה וחצי לפתח אותו ושיהיה זמין לכולם". 

"בתור אונקולוג יש לי הרבה חולים שהם מחוסרי חיסון ואני מטפל בהם בויטמינים  לא במינונים גבוהים וכל אחד מהחולים שלי שמקבל ויטמינים בצורה רגילה, כשאחד מבני משפחתו חולה במחלה רגילה, הוא לא נדבק וסובל ממנה כמותם. בנוסף, יש הרבה אנשים בעולם שיש להם מחסור ויטמינים. אני בודק את הדם לפני ההזרמה של הויטמינים. קשישים בעיקר מחוסרי חיסון טבעי כי הם לא אוכלים טוב ויש להם מחסור בויטמינים. לכן הם יותר רגישים לכל מיני מחלות שנותנות מתח על הגוף עצמו. דרך הטיפול השלישית לעצירת המחלה היא פשוט מניעה – לעצור את מעבר המחלה מאדם לאדם שזה אומר, לרחוץ ידיים, לשמור על הגיינה, לא להיות ליד אנשים שמשתעלים וכדו'".

יש כבר תאוריות קונספירציה על הוירוס ואיך הוא הגיע אלינו…

"כשאנשים לא מבינים משהו, הם מחליטים שזוהי קונספירציה. אין כאן שום קונספירציה כמובן. לא ישבו שני סינים עם כינור גדול והחליטו לפתח את הוירוס. פשוט לא ידענו על קיומו לפני כן. יתכן שהוא היה קיים ולא היה מוכר או משהו שהתפתח עם השנים".

מה אתה אומר לאלו שנכנסים לפאניקה?

"אין צורך להיכנס לפאניקה, אלא אם זה חלק מההנאה של אנשים, אז שימשיכו"… 

אתה מסכים עם סגירת הגבולות למגיעים מאירופה ועם הכניסה להסגר למשך שבועיים?

"זו לא החלטה רפואית אלא החלטה חברתית ומי שמחליט זה הפוליטיקאים, האנשים עם הכסף. האם אני אישית מסכים עם זה בתור רופא? אז לא. זה אבסורד כי את לא יכולה לסגור את הגבול הרמטית. אם סוגרים את הגבול עם איטליה, אנשים מגיעים מצרפת ואם סוגרים מצרפת יגיעו מספרד, אני כבר לא מדבר על כל אלו שמסתננים בין הגבולות ואנו לא יודעים מכך. כל מה שזה מראה זה שלביבי איכפת והוא סוגר את הגבולות. אני הייתי אמור לטוס לארץ ולא טסתי, אבל מה היה קורה אם הייתי טס? הייתי צריך להיות שבועיים בהסגר וזה מיותר כי אם לא הייתי מרגיש טוב, ממילא לא הייתי הולך למסעדה אלא יושב בבית. האם אני מסכים עם סגירת הגבולות? לא, אבל גם אני הייתי סוגר את הגבולות במקום טראמפ, כי אם שני אנשים ימותו בכל אמריקה יגידו שזה באשמתו".

איך אתה בתור רופא מתמודד עם אנשים הנושאים את הוירוס?

"להיות רופא זה מקצוע מסוכן. עברתי את כל הקריירה שלי לצד מחלות שונות ולא נדבקתי משום דבר. חלק מזה זה בגלל שאני מקבל את הכל במינונים קטנים ובהדרגה ומערכת החיסון שלי מתחסנת. אני גם אומר מה שיהיה יהיה – אם אדבק, אטפל בזה. אני לא מפחד. זה שאקבל את הוירוס לא אומר שאני אהיה חולה ואמות ממנו. אם אתה קשיש ומערכת החיסון שלך דפוקה ויש לך בעיות רפואיות אחרות, תיזהר. שב בבית, אל תצא, קנה הכל מאמזון".

המשרד שלך מתפקד כרגיל מאז התפרצות הוירוס?

"כן, המשרד מתפקד ופתוח כרגיל. אני לא רואה אף רופא שסגר את הקליניקה שלו ולא הולך לעבודה. היו לי רק שני ביטולים של חולים שחששו לצאת מהבית ולהגיע לקליניקה כי מערכת החיסונית שלהם לא טובה, אבל חוץ מהם, הכל מתפקד כמו תמיד".

==

לפרטים נוספים:

aronbick@aol.com

8737 Beverly Blvd Ste 203

Los Angeles, CA 90048

323- 525-1111

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כללי

המגישה הבכירה של CNN כריסטיאן אמנפור מתנצלת: "היטלר והרוע שלו הוא אירוע יוצא דופן בהיסטוריה"

Published

on

אמנפור. "חוזרת בי ומצטערת אם ההערה שלי פגעה במישהו"

הסערה וההתנצלות: ביום חמישי האחרון עוררה המגישה הבכירה של CNN כריסטיאן אמנפור סערה כשהשוותה בין תקופת נשיאותו של טראמפ בארצות הברית לבין אירועי "ליל הבדולח" שאירעו בגרמניה בשנות השלושים והיוו כר לעליית הנאצים ולתחילת השואה. אמנפור פתחה את השידור ופנתה לצופים: "השבוע, לפני 82 שנים, אלו היו הנאצים שירו את יריית האזהרה הראשונה בתקופה האפלה של ההיסטוריה האנושית, שהובילה לרצח עם של זהות שלמה. בכך הם גם הובילו לשרפת ספרים ומתקפה על העובדות, הידע, ההיסטוריה והאמת". 

לאחר תיאור ההיסטוריה היא שיגרה מסר על תקופת הנשיאות של טראמפ בארצות הברית: "לאחר ארבע שנים של מתקפה על אותם ערכים בתקופה המודרנית על ידי דונלד טראמפ, הצוות של ביידן והאריס מבטיח להשיב את הנורמות, כולל החזרת האמת". 

לאחר שידור הדברים ברשת CNN, אמנפור זכתה לביקורת רבה ברחבי ארצות הברית, ובפרט על ידי יהודים שהאשימו אותה באנטישמיות. מכתב רשמי ששלח משרד החוץ לרשת CNN גינה את ההשוואה וקרא לרשת ולמגישה לפרסם התנצלות פומבית. 

המגישה אכן הביעה התנצלות, חזרה בה מהדברים – והבהירה אותם: "במסגרת הערה בתכנית שלי בשבוע שעבר, הזכרתי את יום השנה ה-82 לליל הבדולח כפי שאני עושה מפעם לפעם", אמרה בשידור. "זה האירוע שהתחיל את השואה. במקביל ציינתי את המתקפות של הנשיא טראמפ נגד ההיסטוריה, העובדות, הידע והאמת. לא הייתי צריכה להציב זו לצד זו את שתי התובנות. היטלר והרוע שלו הוא אירוע יוצא דופן בהיסטוריה. אני חוזרת בי ומצטערת אם ההערה שלי פגעה במישהו. התכוונתי להבהיר שהדמוקרטיה עלולה להיעלם ושעלינו להגן על הערכים הדמוקרטיים ללא מנוחה".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות