fbpx
Connect with us

Featured

דרמה בארה"ב: בית המשפט העליון צפוי לבטל את הפסיקה המתירה ביצוע הפלות

מושל קליפורניה: אנחנו לא יכולים לבטוח על בית המשפט העליון שיגן על הזכות להפיל, אז נעשה את זה בעצמנו. נשים יהיו מוגנות כאן" * אמזון תממן עד 4000$ הוצאות לעובדות שיאלצו לעבור למדינה אחרת לצורך הפלה

Published

on

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הגיב לראשונה לדיווח שלפיו שופטי בית המשפט העליון בארה"ב החליטו לבטל את הזכות החוקתית להפיל. "זכותן של נשים לבחור היא בסיסית", אמר נשיא ארה"ב, "עקרון ההוגנות הבסיסי דורש שרו נגד ווייד לא יבוטל". הוא אמר שממשלו "מוכן להגיב" אם בית המשפט יחליט לבטל את הזכות החוקתית להפיל, אך לא פירט כיצד.   הוא הוסיף כי נבחרים מקומיים יצטרכו להגן על זכות הנשים לבחור – וקרא לבוחרים להצביע למועמדים שתומכים בזכות האישה על גופה לצאת ולהצביע. "דרושים עוד חברי בית הנבחרים, עוד חברי קונגרס, שתומכים בזכות האישה על גופה", אמר ביידן.

מוקדם יותר הגיבה לפרסום גם יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב, ננסי פלוסי. "אם הדיווח נכון, החלטת השופטים שמונו על ידי רפובליקאים תיזכר כאחת ההחלטות הנוראיות והמזיקות ביותר בהיסטוריה המודרנית", כתבה פלוסי בטוויטר, "המפלגה של לינקולן ואייזנהאואר הפכה לחלוטין למפלגת טראמפ. כל סנאטור רפובליקאי שתמך בסנאטור מקונל, הצביע בעד מינוי שופטיו של טראמפ והעמיד פנים שהיום הזה לא יגיע לעולם, חייב עכשיו לתת הסברים לעם האמריקאי", הוסיפה. 

הפרסום גרר תגובות חריפות נוספות מצד מחוקקים דמוקרטים. לצד זאת, מפגינים רבים התאספו מול בניין בית המשפט העליון ומחו נגד ההחלטה המסתמנת לכאורה. מנגד, בתוך שעות מרגע הפרסום בפוליטיקו, פעילים המתנגדים להפלות התאספו גם כן סמוך לבית המשפט העליון וקראו "היי, היי, הו, הו, רו נגד וייד חייב לעוף!". קריסטאן הוקינס, נשיאת ארגון Students for Life Action כתבה: "אנחנו יודעים שביטול רו הוא ההחלטה הנכונה. החזרת הסוגייה ל-'we the people' (המבוא לחוקת ארה"ב) מידיהם של כמה שופטים עם אג'נדה". 

מושל קליפורניה הדמוקרטי, גאווין ניוסם, אמר כי הוא יעלה להצעה "תיקון שיעגן בחוקת קליפורניה את הזכות לבחור. אנחנו לא יכולים לבטוח על בית המשפט העליון שיגן על הזכות להפיל, אז נעשה את זה בעצמנו. נשים יהיו מוגנות כאן". הילרי קלינטון, לשעבר שרת החוץ של ארה"ב והמועמדת לנשיאות בשנת 2016 מטעם המפלגה הדמוקרטית אמרה כי אסור שארה"ב "תלך לאחור" וכינתה את ההחלטה היא "התקפה ישירה על הכבוד, הזכויות וחייהן של נשים", והוסיפה: "איזו חרפה עצומה". 

הסערה חסרת התקדים פרצה ביום שני כשנודע בית המשפט העליון של ארה"ב החליט לבטל את הפסיקה "רו נגד וייד" שעיגנה בחוק את הזכות להפלות בכל מדינות ארה"ב, כך עולה מטיוטה של דעת הרוב שפרסם האתר "פוליטיקו".   הטיוטה שנוסחה על ידי שופט העליון סמואל אליטו דוחה לחלוטין את הפסיקה מ-1973 שהבטיחה הגנה חוקתית על הזכות להפיל, ופסיקה משמעותית נוספת מ-1992 – "המרכזים לתכנון המשפחה נגד קייסי", שסימנה את השבוע ה-24 להיריון כמועד אחרון להפלה. 

"יש לבטל את הפסיקות של רו וקייסי", כתב השופט אליטו במסמך אותו תייג כ"עמדת בית המשפט". "זה הזמן להקשיב לחוקה ולהחזיר את נושא ההפלות להחלטת הנציגים הנבחרים של העם", כתב. "סוגיית ההפלות מציבה שאלה מוסרית תהומית. החוקה אינה אוסרת על אזרחי כל מדינה להטיל הגבלות או לאסור על הפלות". ביטול הפסיקות הללו יחזיר את הסמכות בנושא לכל אחת מ-50 המדינות של ארה"ב.

פרסום המסמך בן 98 העמודים הינו חסר תקדים בהיסטוריה המודרנית של בית המשפט העליון האמריקאי. מעולם לא הודלפה טיוטה של דעת השופטים בטרם פורסמה ההחלטה הרשמית של בית המשפט.

לפי הדיווח בפוליטקו, השופטים קלרנס תומאס, ניל גורסץ', ברט קבאנו ואיימי קוני בארט תומכים בעמדתו של אליטו, והשופטים סטיבן ברייר, סוניה סוטומאיור ואלנה קגן עובדים על ניסוח דעת המיעוט. עדיין לא ברור איך מתכנן להצביע נשיא בית המשפט העליון, ג'ון רוברטס.

אמזון תממן הוצאות לעובדות אמריקאיות שנאלצות לצאת מהמדינה לצורך הפלה

אמזון הודיעה כי היא תשלם לעובדיה עד 4,000 דולר הוצאות נסיעה שנתיות עבור טיפולים רפואיים שהם אינם מסכני חיים במרחק של מעל 160 ק"מ מביתם, כולל הפלות. בכך מצטרפת אמזון לחברות כמו סיטיגרופ ו-Yelp, שהגיבו לחוקים בחלק ממדינות ארה"ב הנתמכות על ידי המפלגה הרפובליקנית, שמנסים לבלום נשים מלבצע הפלות.

בית המשפט העליון בארה"ב אמור להכריע עד סוף חודש יוני בעתירה שהוגשה לבטל את זכויות ביצוע הפלה בכל המדינות, ולמעשה לבטל את פסק הדין שהתקבל בעניין אי שם ב-1973.  כיום יש לא פחות מ-24 מדינות בארה"ב, כולל אוקלהומה ואלבמה, בהן יש חוקים שנועדו להגביל את האפשרות לבצע הפלה.

אמזון החליטה כי ההטבה תינתן רטרואקטיבית מה-1 בינואר 2022, ועובד יוכל לקבל אותה, כאמור, במידה שאין בטווח של 160 ק"מ מביתו את הטיפול הרפואי הנחוץ, או שאי אפשר לטפל בו וירטואלית. ההטבה תינתן לתושבי ארה"ב, או כאלה שלא אך הם רשומים בתוכניות בריאות מסוימות (Premera או Aetna), בין אם הם עובדים במשרדים או במפעלי החברה.

Featured

חשיפה של הניו יורק טיימס: צה"ל קיבל מידע שנה מראש על תכנון המתקפה של ה-7 באוקטובר

Published

on

כנית המתקפה של ארגון הטרור חמאס ב-7 באוקטובר הגיעה לידי צה"ל יותר משנה לפני שזו קרתה, כך עולה ממסמכים, מיילים וראיונות, דיווח ביום שישי עיתון הניו יורק טיימס האמריקאי. אולם, גורמי ביטחון ומודיעין ישראלים דחו את התוכנית כשאיפות בלבד, בטענה שיהיה קשה מדי לחמאס לבצע אותה, כך לפי הפרסום.

המסמך, שקיבל את השם "חומת יריחו" ומשתרע על פני 40 עמודים, פירט נקודה אחר נקודה בצורה מדויקת את תכנון הפלישה ההרסנית שהובילה למותם של יותר מ-1,200 בני אדם בשבת השחורה. 

המסמך המתורגם, אותו סקר הניו יורק טיימס, לא קבע תאריך ספציפי להתקפה, אבל תיאר מתקפה שיטתית המיועדת לכבוש ערים ישראליות ולתקוף בסיסים צבאיים מרכזיים, כולל מפקדת אוגדה.חמאס ביצע את התוכנית בדייקנות מחרידה. המסמך קרא למטח טילים בפתיחה, כטב"מים לנטרול מצלמות האבטחה וירי מנשק אוטומטי לאורך הגבול, ומחבלים שיחדרו בהמוניהם לישראל על גבי אופנועים וברגל – וכל זה אכן קרה כאמור בבוקר ה-7 באוקטובר.

התוכנית כללה גם פרטים על מיקומם וגודלם של כוחות צבא ישראלים, מרכזי תקשורת ומידע רגיש אחר, מה שמעלה שאלות לגבי אופן איסוף המודיעין של חמאס והאם היו דליפות במערכת הביטחון הישראלית.

לפי הדיווח, המסמך הופץ בהרחבה בקרב בכירים צבאיים ומודיעיניים ישראלים, אך אלו קבעו שהתקפה בסדר גודל כזה היא מעבר ליכולותיו של חמאס. לא ברור האם ראש הממשלה בנימין נתניהו או מנהיגים פוליטיים בכירים אחרים ראו את המסמך. בשנה שעברה, זמן קצר לאחר שהמסמך התקבל, גורמים באוגדת עזה אמרו שכוונות חמאס אינן ברורות. "עדיין לא ניתן לקבוע האם התוכנית התקבלה במלואה וכיצד היא תבוא לידי ביטוי", נכתב בהערכת מצב צבאית.

ביולי האחרון, שלושה חודשים בלבד לפני ה-7 באוקטובר, אנליסטית בכירה ביחידת 8200 התריעה כי חמאס ערך תרגיל אימונים אינטנסיבי בן יום שלם שנראה דומה למה שתואר בתוכנית "חומת יריחו", אך התרעות אלו נדחו על הסף. "אני דוחה לחלוטין את הטענות שהתרחיש הוא דמיוני", כתבה האנליסטית מצידה בחילופי המיילים. תרגיל האימונים של חמאס, אמרה, תאם במלואו "את תוכן חומת יריחו. זו תוכנית המיועדת לפתוח במלחמה", הוסיפה. "זו לא עוד פשיטה על כפר".

עוד דיווח העיתון האמריקאי כי אילו הצבא היה לוקח ברצינות את האזהרות הנ"ל והיה מסיט משאבים משמעותיים לדרום ישראל, ניתן היה לבלום את ההתקפות או אולי אפילו למנוע אותן. מצה"ל ושב"כ לא נמסרה תגובה.

בנוסף, צוין כי במזכר של משרד הביטחון מ-2016 שהגיע לידי הניו יורק טיימס, נאמר: "חמאס מתכוון להעביר את העימות הבא לשטח ישראל, וסביר להניח שהתקפה כזו תכלול חטיפת בני ערובה ו'כיבוש יישוב ישראלי (ואולי אפילו מספר יישובים)'".

מסמך "חומת יריחו", היה כאמור יותר מפורש. הוא פירט התקפות טילים כדי להסיח את תשומת לב החיילים ולגרום להם למהר למקלטים, וכטב"מים כדי לנטרל את אמצעי האבטחה המורכבים לאורך גדר הגבול בין ישראל לעזה. מחבלי חמאס אמורים להתפרץ דרך 60 נקודות בגדר, ולנוע לתוך שטח ישראל. המסמך נפתח בציטוט מהקוראן: "הפתיעו אותם דרך השער. אם תעשו זאת, ודאי תנצחו". בפסוק הזה נעשה שימוש נרחב על ידי מחבלי חמאס בסרטונים והצהרות שהופצו ברשתות מאז ה-7 באוקטובר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured4 שבועות ago

חשד בלוס אנג'לס: פרו-פלסטיני היכה במגפון מפגין ישראלי מבוגר, שצנח לאדמה ומת יום לאחר מכן

Featured4 שבועות ago

מיצג האמנות המטלטל של תומר פרץ בלוס אנג'לס: מאות "נרצחים" בפארק בדאון טאון, כמו במסיבה ברעים

Featured4 שבועות ago

יותר מ-8 מיליון צפיות: המערכון של "ארץ נהדרת" על צביעות הסטודנטים בארה"ב חורך את הרשת. צפו בסרטון

Featured3 שבועות ago

קטטה אלימה בעקבות הקרנת סרטון הזוועות של צה"ל במרכז ויזנטל בלוס אנג'לס; גל גדות וגיא נתיב הבריזו

Featuredשבוע 1 ago

בושה: הפרופסור היהודי התבטא נגד חמאס – והורחק מהאוניברסיטה הכי יוקרתית בדרום קליפורניה 

Featured4 שבועות ago

השבוע, בעזרת גיא נתיב וגל גדות: סרטון הזוועות של צה"ל ישודר בלוס אנג'לס בפני בכירי הוליווד

Featured2 שבועות ago

חשיפה: בני הזוג המולטי-מיליונרים שמממנים הפגנות נגד ישראל בארה"ב (וגם מפיצים תעמולה סינית)

Featured3 שבועות ago

חצופים: 900 שפים אמריקאים (גם יהודים) חתמו על עצומה לחרם על מסעדות ואוכל ישראלי בארה"ב

כתבות שבועיות