Connect with us

חדשות ואקטואליה

דילמת הסינגלס ב-2013: איך מוצאים זיווג כשר בלוס אנג'לס…

Published

on

 לאורך ההיסטוריה התנהלו מלחמות בין האימפריות בשם האהבה. היום המלחמות מתחוללות על נפט ומים, גאווה, כוח וטריטוריה * האם היקום הפסיק להאמין בערכה של האהבה? אנחנו, הרווקים הישראלים-אנג'לוסים, מסרבים להאמין שזה נכון * האתגר הגדול הוא מציאת הזיווג הנכון ואנחנו,  הרווקים האיכותיים ביותר בקהילה הישראלית בלוס אנג'לס,  מאמינים שב-2013 זה יקרה! * סינגלס ומינגלס עם שילה ברנס

השאלות

הררי ספרים נכתבו על זוגיות, על נישואים, על אהבה. הקשר המופלא והמסובך בין המינים. כיצד מתמודדים עם קשיים במערכת הזוגית? מהיכן נלמד על המין השני? על אילו תיקונים ונסיונות חייבים לעבוד בקשר הזוגי? מה הם הוויתורים הנחוצים, העקשנות המתבקשת והתקשורת ההכרחית? היכן הספר שמסביר מה עושים רגע לפני שכל זה קורה, דקה לפני שמוצאים את האדם המיועד לנו ? איפה הוא הספר שמבהיר איך להתנהל נכון בתור רווקים בעולם המודרני? איך מוצאים את האדם שמתאים לנו, שנוכל לחיות עם מעלותיו וחסרונותיו כאחד, שנוכל להרגיש בטוחים איתו? האם יש לעבוד רק עם השכל בתחילה ורק אחר כך לערב את הרגש? האם יש צורך להפעיל ראשית את הרגש והיצר, ואחר כך לבחון את שאר הנתונים? האם יש רק יצור אחד בעולם בשבילנו, או שיש כמה? האם האחד שלנו הוא בדיוק זה שישלים אותנו ויהיה מותאם לנו, או שאנחנו הופכים להיות מתאימים? האם יש תשובה אחרת לכל אדם באופן אישי, או שזו תורה שלמה אחת אוניברסלית? האם המשפט: "כשיודעים אז יודעים" הוא באמת נכון, ואיך בדיוק יודעים???

עם שאלות כבדות אלה מתמודדים מליוני רווקים ורווקות מוכשרים, חכמים, ובוגרים בקהילתינו, מסובבים בראשם התלבטויות קשות ביותר ומסובכות מאוד, ולעיתים, אחוזי יאוש ומיוגעי נפש במסע המפרך ביותר בחייהם למציאת החצי השני. בן הזוג האידיאלי שיבין אותם, שיאהב אותם, שיהיה נאמן להם. שיחייה אתם חיים מלאים לנצח, יקים משפחה אתם, בשיתופיות וזוגיות טובה עם המון חום ואהבה.

הלבטים

 כיום, בעולם, גיל הנישואין גדל ואיתו גדלו התנאים להתאמה זוגית: הקריטריונים גבוהים יותר, הקבלה את האחר קשה יותר, והיות האדם לבדו הפך  להיות נתון טבעי ואפילו מוערך. כיום, גברים ונשים כאחד עובדים על עצמם ומנסים להגיע הכי קרוב שאפשר לפוטנציאל שלהם. הם לומדים, עובדים, מטיילים בעולם, פוגשים אנשים חדשים וחווים חוויות שונות בדרך לעצמיותם המשופרת. בדרך הזו, הם משתנים ללא היכר, חלומותיהם גדלים, רצונותיהם מתפתחים ואפילו שאיפותם ומטרותיהם משתנות. בשלב הזה, הם  הוכיחו לעצמם שהם יכולים לעשות הכל, להגיע לכל מקום שירצו ויכבשו כל מטרה שיתמקדו עליה, הם הפכו לאנשים עצמאיים, שחולמים ומשיגים, שחיים בזכות עצמם, ומגובשים לאנשים שלמים —האמנם?

זהו בדרך כלל השלב, בו הרווקים והרווקות מתוודעים. עכשיו כשיש להם  כבר הכל, הם מרוצים מעצמם ומעשייתם, אך הדבר היחיד שחסר להם בעולם הזה, הוא הדבר החשוב ביותר — את אותו הבן אדם שישלים אותם, שיאהב אותם ושיהיה לחבר הכי טוב שלהם. עכשיו כשהם כמעט שלמים, זה המצב הקשה ביותר לקבל ולהכניס מישהו לחייהם, אך זהו גם המצב הבריא ביותר להיכנס למערכת יחסים.

עכשיו אנחנו בטוחים במי שאנחנו, במה שאנחנו ולאן אנחנו ממשיכים. כל אשר עלינו לעשות זה לוותר על הגאווה והפחד. דרך החתחתים של הרווק המצוי כוללת מספר לא מתואר של דייטים, הכרויות, נסיונות כושלים ומאכזבים. סופסוף מתפתחים קשרים משמעותיים, ולעיתים אפילו חיוביים, כשלפתע הכל מתמוטט ומסתיים ללא יכולת לשים את האצבע על הבעייה. ואז ,כמו הפינקס, קמים וממשיכים עם אמונה שלמה שזה קרוב מתמיד. הסינגלס מבינים לאט לאט מה הם בדיוק מחפשים ומי הם בעצם. ושוב הם מתקרבים יותר ויותר למציאת מכסה הסיר הנכסף, עם הבונוס של היכרות עם אנשים חיוביים שהם אוספים בדרך.

מאט דילון בסרט "סינגלס" המתרחש בסיאטל של שנות ה-90

מאט דילון בסרט "סינגלס" המתרחש בסיאטל של שנות ה-90

הראיונות

ישבתי לשיחה עם שלושה סינגלס מהקהילה, מהאיכותיים ביותר, לשמוע מה עובר עליהם בדרכם למציאת החצי השני, לאילו מסקנות הם הגיעו מה היא הנוסחה שהם המציאו, ומה הטיפים שלהם כדי להגיע לפתרון החידה הגדולה בעולמם—איפה הוא/ היא ואיך למצוא את הנפש התאומה.

אמיר גולדשטיין, בן 36 עורך דין, פנוי כשנה.

 אמיר, מה אתה עושה כדי למצוא את האחת והיחידה? 

"הרבה תפילות אישיות מהלב; זה לא תמיד מה שאתה רוצה לשמוע אבל כן, האמת, אני מנסה שלא לצאת או להשתתף באירועים של פנויים פנויות, כי אני לא באמת מרגיש מחובר לסביבה. אם זה משהו שאני לא מחובר אליו אז אף אחת שם לא תעניין אותי. לאחרונה פשוט החלטתי לחיות את חיי פשוט לעשות דברים שאני אוהב ונהנה ומתפלל לנס. זה חייב לקרות מהמזל. אני עושה דברים עבור עצמי ויודע שזה יקרה לי. כל עוד אני חי את החיים שאני רוצה לחיות ופתוח לאפשרות שמישהי תבוא דברים יקרו בצורה שצריכים לקרות. אני לא אכנס לסיטואציה שאני במצב רוח לא מתאים רק בגלל שיש שם אנשים. זה קשה, ברור שזוהי העדיפות הראשונה כרגע בחיי וגורמת לפעמים ללחץ ומתח בחיי, אבל זה הדבר הכי חשוב שאני צריך לעשות כרגע".

מה יש לך להציע? 

"אני בן אדם מכובד, מתחשב ובעל ערכים. יש אנשים שאוהבים אותי. קשה להחמיא לעצמך ואני לא חושב שזה הוגן לעשות את זה, אני נדיב במילים ורגשות, מנסה לעזור לזולת".

מה למדת בכל התהליך הזה על עצמך, על נשים, על החיים? 

"המון. לאחרונה גיליתי שאינטימיות אמיתית היא להיות מסוגל להיות עם מישהי ולראות אותה במצבים הכי גרועים שלה ולהראות את אותו הדבר בך ועדין לרצות להיות ביחד, זה לא קל. ועליי למדתי, ששום דבר לא פסול אצלי…

מהי השיטה שלך? איך אתה חושב, איך אתה בוחן את הצד השני?

"אתה חייב להכיר את האינטואיציה שלך ולבטוח בה, אתה יכול לקבל תחושת בטן לגבי מישהי ואז לברר אם אתה צודק לגביה. אתה חייב לתת לצד השני פשוט להיות מי שהוא, בצורה הטבעית ביותר, ללא ביקורת. ואז באופן טבעי אתה מברר אם אתה אוהב את זה. זהו תהליך שנעשה אפילו שאתה כבר נשוי. כל הזמן אנחנו משתנים מגלים צדדים חדשים. זה יפה. זה משהו שלומדים בדרך…

מהם הלקחים שהפקת אחרי כל הדייטים שעברת?

"תהיה עצמך, כנות זו הדרך הנכונה ביותר. ולהאמין.  אני בהחלט מרגיש שדברים קורים ומתרחשים ממש עכשיו והם קורים בדרכם ומסיבה והכל לטובה, חייבים להיות עם הרבה אמונה"!

והשאלה הכי קשה- איך יודעים? 

"ממה ששמעתי שברגע שיודעים, אז אין ספק. ואם יש זה לא מספיק חזק כדי להחליט החלטות"…

משה רודה, כירופרקט:  

משה: "כשאתה באירועים של הקהילה, הנפשות מתחברות בחיבור אמיתי. בלוס אנג'לס זה קשה כי כולם במכוניות. יהודים צריכים לעזור אחד לשני למצוא את הזיווג, וזו משימה שכולם צריכים להירתם לה.

"אני מחפש קומבינציה של ספיריטואליות וגשמיות, אני רוצה שתהיה אתלטית ורוחנית עם יציבה נכונה, ושיניים יפות. בחורה שדואגת לעצמה, מטופחת. מישהי טובת לב, עוזרת ומשנה את העולם, מישהי מעניינת, אשת שיחה ושיש לה תשוקה למה שהיא עושה. אני רוצה להזדהות עם התשוקה שלה לדברים שהיא אוהבת ולתמוך בתשוקתה. אני אוהב את הרעיון של צוות. הכי חשוב – מישהי שלא מעשנת!

"יש המון נשים שאני לא מרגיש שיש חיבור איתן, או שלא מעניין אותי מי הן והדרך שלהן, או שהן נוטות לכשל עצמי אפילו הרס עצמי, לא מגיעות לפוטנציאל הטמון בהן, לא חיוביות. אני אוהב מישהו ייחודית, שונה, מעניינת, ישראלית, ששירתה בצה"ל, מלומדת, מנוסה, מישהי להתגאות להביא הביתה, להכיר לחברים. מישהי להתלהב ממנה. זה קשה? -לא. זה לא קל – נשתמש במילים חיוביות… בגדול, אין הרבה לחץ על בחורות להיות מוצלחות כמו שיש על גברים…"

הדר-התר גלר, בת 32, משפטנית שמתמחה בזכויות יוצרים בתעשיית המוסיקה, ייעוץ והפקת תוכן מוסיקלי לפרסומות טלויזיה וסרטים, מנהלת אמנים ובעלי חברת פבלישינג. 

הדר: "בדרך כלל אני לא עושה הרבה בכדי למצוא גברים. אני עובדת ופוגשת אנשים בתחום שלי, ניסיתי חודש J דייט, פשוט חייה את חיי וזה מגיע אליי בד"כ מכירים לי או שפוגשת בדרך.

"אני פוגשת גברים בעבודה. כי אני מאמינה שזה חייב ליהיות דרך נושא משותף, אנשים מאותה הסצינה ואותם תחומי עניין, דרך חברים משותפים או סתם ניגשת למישהו או שנגשים אליי.

"אני מחפשת מישהו שיעשה לי את זה ויעמוד בקטריונים הבסיסיים שלי: גבוה, אינטלגנט, חזק, ושידחוף  אותי קדימה, כי אני עצמאית וחזקה וצריכה שסוף סוף מישהו יהיה מעליי, מישהו מצליח שלא רק אני אטפל בו, אבל שייטפל בי בחזרה.

"לא מחפשת להיות אמא עובדת סוציאלית של גבר. ושיהיה גבוה מאד! מישהו שמחובר לאמנות כי זה מה שאני. מישהו שאוהב חתולים. חכם. שיהיה חשוב לו זוגיות טובה ואהבה ולא כותרת של חתונה וסטטוסים. מטרוסקסואלים – חובה. ושוב – גבוההההה!"


לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

סקר התירס הגדול

Published

on

המועמדים הדמוקרטים לנשיאות ארה"ב ב ביקרו באירוע המסורתי באייווה – המדינה הראשונה בה יתקיימו הבחירות המקדימות • המועמד המוביל, ג'ו ביידן, ניצח בסקר התירס, אך הסתבך עם אמירה גזענית • והניו-יורק פוסט חגג את הכישלון של דה-בלאזיו

מערכות הבחירות הנשיאותיות בארה"ב תמיד מלאות במסורות צבעוניות: עימותים מצוחצחים, סעודות מפוארות לתורמים, וגם ביקורים בירידים עממיים בליבה של אמריקה.

לאחרונה, כעשרים מועמדים דמוקרטיים בילו בסופ"ש את זמנם בתיזוז בין דוכן לדוכן ביריד השנתי של מדינת אייווה, שמתקיים כבר 165 שנים. המראות, הריחות והחוויות של היריד מפורסמות כמעט כמוהו: דוכני המזון מציעים אוכל מטוגן מכל סוג (כולל, בין השאר: סנדוויצ'ים מטוגנים, שוקולדים מטוגנים ומיצים מטוגנים), פסל של פרה שעשוי מ-300 ק"ג של חמאה, על-האשים למיניהם, מתקנים משוגעים, ועוד.

וכמו בכל שנה, הוקם גם דוכן "סקר התירס" המסורתי, בו יכולים עשרות אלפי העוברים והשבים להניח גרגר בצנצנת של המועמד המועדף עליהם. המועמדים עצמם בחרו בגישות שונות לאירוע. חלקם, כמו קורי בוקר מניו-ג'רזי, בילו שעות עם הקהל, אכלו מטעמים ואפילו עלו על מתקנים. אחרים, כמו הסנאטור ברני סנדרס, הסתפקו בשעה עם הציבור, נקניקיה מטוגנת, ונאום קצר על במה מאובקת, שסביבה ערימות של קש.

אירוע רב-משתתפים שכזה תמיד ימשוך אליו את אלו שרצים למשרה ציבורית כלשהי, אבל למועמדים היה אינטרס גדול במיוחד ביריד הזה, מכיוון שהמדינה הראשונה שיתקיימו בה בחירות מקדימות היא אייווה. תורמים, מצביעים ואנשי ציבור מהתקשורת והפוליטיקה המקומית העניקו תשומת לב משמעותית להתנהגותם של המועמדים שנכחו ביריד, עד בחינה מדוקדקת של איזה מאכל הם בחרו לטגן ולאכול.

בצעד עיתונאי נועז, ערוץ החדשות המקומי של אייווה לקח על עצמו לספור את גרגרי התירס שבכל אחת מהצנצנות. גם בסקר הקטניות המשיך סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן להוביל, וזכה ל-24 אחוז. אחריו עמדו בתיקו עם 16 אחוז הסנאטורית אליזבת' וורן וראש עיריית סאות' בנד פיט בוטיג'ג'. הסנאטורית קמלה האריס זכתה ב-11 אחוזי תירס, ברני סנדרס ב-9, ואחריהם יתר המועמדים מקובצים עם בין ארבעה לאפס אחוזי תמיכה.

בין היושבים באחוז לא-חיובי של תמיכה הוא ראש העיר של ניו-יורק, ביל דה-בלאזיו. עיתון הניו-יורק פוסט, שידוע בתיעובו לראש העיר השמאלני, הגדיל לעשות כששלח כתב לספור את כמות הגרגרים בצנצנת של דה-בלאזיו. מתוך עשרות אלפי הצבעות, התוצאה: 23 בלבד.

זו הפעם השנייה שהפוסט הביך את דה-בלאזיו בשבוע האחרון, אחרי שדיווח על אירוע קמפיין שראש העיר המתועב ניסה לארגן באייווה, בו הוא נאם בסופו של דבר מול 15צופים בלבד.

הזירה הלשונית

אם ג'ו ביידן, שממשיך גם השבוע להוביל בהפרש משמעותי, לא יהיה בסופו של דבר המועמד הדמוקרטי לנשיאות, כנראה שיהיה אפשר למנות בין הסיבות גם את מעידות הלשון הקבועות שלו. מאז תחילת הקמפיין הנשיאותי הנוכחי הוא כבר נתפס מספר פעמים על דברים מביכים, ספק-סקסיסטיים וספק-גזעניים, ונראה שלמרות ההבטחות מיועציו, הוא פשוט לא הולך או לא יכול להפסיק.

בנאום בפני קואליציית האסייתים והלטינים של אייווה, סגן הנשיא לשעבר דיבר על החשיבות של הצבת אתגריחינוכיים-אינטלקטואליים בפני ילדי בתי ספר, ואז הפציץ עם המשפט הבא: "יש לנו את המחשבה המוזרה שאם אתה עני, משום מה אתה לא יכול להצליח. אבל ילדים עניים הם חכמים ומוכשרים בדיוק כמו ילדים לבנים".

ביידן ניסה לתקן את עצמו לאחר מכן, ודובריו השקיעו מאמצים כבירים במיוחד להסביר שזו הייתה מעידה לשונית ותו לא. וכנראה שזה נכון. אבל בשלב הזה, לא ברור עוד כמה טעויות הוא יכול להרשות לעצמו לפני שמצביעים יתחילו לתהות האם כדאי להם לבחור במועמד קצת יותר צעיר וקצת פחות מפדח.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ערבי טוב

Published

on

אני חולם על מנהיג ערבי ישראלי חדש, שיקום ויסחף את עמו לתקווה חדשה. אם רק לא יחוסל באמצע הנאום

צפיתי השבוע בח"כ אחמד טיבי משקר בעניין מהומות חג הקורבן בהר הבית, מכחיש את הקשר היהודי לבית המקדש ומשתמש שוב ושוב במילה "נרטיב", שפירושה בעברית פשוטה שקר נטול ביסוס עובדתי המועבר מדור לדור ויוצר אינסוף סבל אך מנציח את מקומו של הנ"ל בכנסת, לאסון הערבים ולאסון כולנו. בחלומי קם מנהיג ערבי ישראלי חדש, שאומר לעמו את הדברים האלה:

״אחיי ואחיותיי, בני העם הערבי היושבים בארץ ישראל, בואו נאמר לעצמנו את האמת. מצבנו נורא. האלימות שולטת בבתינו, ברחובותינו, בבתי הספר שלנו, בכפרינו, בערינו, בשיח שלנו, בנהיגה שלנו, בהתנהגות שלנו במרחבים משותפים. לא כולם, ברור, יש בני תרבות, אבל האלימות נותנת את הטון.

״אחיזתנו ב'נרטיב' שלנו לא מקדמת אותנו לשום מקום. הרכבת הישראלית טסה קדימה, ואנחנו עדיין ממתינים בתחנה לרכבת החיג'אזית, שלעולם לא תגיע. יש לנו הזדמנות להיות הערבים המתקדמים ביותר בעולם, ואנחנו בוחרים לשמור על העמדה הקורבנית שלנו ולהצמיד את ערך המניה שלנו לערך המניה של אחינו, יושבי הרשות הפלשתינית ורצועת עזה, אחת המניות הגרועות בעולם.

״בואו נשנה את תפיסת המציאות שלנו ונצטרף להצלחה הישראלית. בואו נפסיק לספר לעצמנו את השקרים שסיפרו לנו אבותינו על הסכסוך בינינו לבין היהודים, המכונים היום 'נרטיב'. אבותינו פתחו במלחמה שהביאה את כל מה שקרה לעמנו על ראשם ועל ראשינו. האם נמשיך להעביר את המורשת המפוקפקת הזאת הלאה, לילדינו ולנכדינו?

״בואו, אחיי ואחיותיי, נצא בקריאה משותפת לסוף הסכסוך בינינו לבין יהודי ארץ ישראל. לא נמשיך לחכות שייתנו לנו מה שכביכול מגיע לנו. בואו נבחר נציגים לכנסת, שמבקשים להשתלב וליצור חברת שני עמים עם מטרה אחת – קידום עצמי והדדי. נציגים שלא שואבים את כוחם משיח לאומני מפלג, אלא משיח המחפש נקודות מפגש והשקה. נציגים שיחפשו איך אנחנו, הערבים, משתלבים בחברה הישראלית דרך חינוך לאחווה אזרחית, גיוס לצה"ל או שירות לאומי, שיתוף במטלות האזרחיות במדינה כמו תשלום מיסי אמת, התנהגות סבירה במרחב הציבורי, שמירה על איכות הסביבה, הוקעת האלימות הפלילית והלאומנית וסימון הגורמים הרסניים בחברה והסגרתם לידי רשויות החוק".

כך יאמר המנהיג שיקום, ואם לא יחוסל עוד באמצע הנאום, יסחף אחריו את מיליון ומשהו ערביי ישראל לחזון חדש. ומנגד, אנחנו, היהודים, ניענה למילים האלה כמו שנענינו לקריאתו של אנואר סאדאת זצ"ל – בפתיחת ידיים ולב, בסליחה מלאה על כל מה שעוללו לנו הערבים היושבים איתנו, בהתנצלות על כל מה שעשינו להם, כי גם לנו יש חלק במציאות העכורה הזאת, ובהפניה מיידית של משאבים, מאמצים, ידע וכוונות טובות לעבר המגזר הערבי. בתוך עשור יכול להיות פה קיום אחר לגמרי, לכולם.

ואז יהיו שרים ערבים, ומנכ"לים ערבים, ומפכ"לים ערבים, ומה לא, ויהיה אפשר לגור ביישובים מעורבים, ורכבת השלום תתחיל בתוכנו, בין אזרחי ישראל היהודים והערבים. וערבי טוב יהיה שר הבריאות.

דרוש/ה

הסתובבתי השבוע בלב תל אביב והרגשתי כמו בתוך כוורת. מסביבי המו וזמזמו מאות קורקינטים חשמליים להשכרה, ועליהם מילדים ועד זקנים, כולם משתחלים בין כלי הרכב בכבישים, ואף אחד כמעט לא חובש קסדה. פה ושם היו כאלה עם קסדה תלויה על הכידון, או מונחת על ראשם ללא רכיסה. תן להם מכה קטנה בזווית הנכונה, והם תורמים איברים.

האם ניתן לשנות זאת? האם מוכנות האוזניים לשמוע?
מוכנים הלבבות להשתנות?

כמו בכל קמפיין טוב, צריך ליצור רושם עז. דרוש סלב/ית למות בתאונת קורקינט מחרידה. היתה מישהי שנבחרה בזמנה, אבל לא התמסרה לתפקידה ושבה ברוך השם לתפקוד מלא. אנוכית שכמותה. צריך מישהו אחר.

דרישות התפקיד:

  1. פופולרי מאוד עכשיו. לא לפני חודשיים. חם־חם. על
    כוכבי עבר קל לוותר.
  2. יופי קיצוני. בחור או בחורה, לא משנה, שתמונותיהם יוכלו להתנוסס כל ימי האבל ולייצר את תחושת ההחמצה הגדולה, פלוס דמיונות על איך כל היופי הזה הושחת על ידי הג'יפון הרשלני.
  3. מהוגן/ת. מישהו שאי אפשר לומר שעם איך שהוא חי, זה היה כתוב לו על הקיר. מישהו שלמרות שהולך לו,
    באמת נשאר בנאדם שפוי.
  4. מישהו שנוסע תמיד עם קסדה, ורק הפעם היא גנבה/נשכחה/קרה לה משהו. מכת הגורל חייבת להיות חד־משמעית.
  5. . בדיוק עמד/ה להתחתן. בן או בת הזוג צריכים להיות יפים לא פחות.

מי שיתנדב, יציל הרבה נפשות, וגם יזכה לשבוע של התעסקות בו, בחייו ובמותו. הישג לא רע. מדובר במאות אלפי לייקים, באלפי סטוריז סביב דמותו, המדינה תעצור. אפילו ראש הממשלה ורעייתו ישלחו זעזוע. ואז, מישהו יחליט שהגיע הזמן לעשות משהו, ואכיפה חסרת רחמים תתחיל ותסיים את העניין הזה בתוך שבוע.

הייתי מתנדב בעצמי, אבל ימי תהילתי חלפו זה מכבר, וכל הילדות האלה הגרות בביתי, מי יוכל לשאת את הדמעות.

המדריך

הילדות הלכו לקייטנת הספארי. אחלה שבוע. למדו על עקבות של חיות, על הסוואה ומחבואים והכחדה, והכי חשוב – איפה שיש חיות, אין מסך. בנסיעה הביתה הן אמרו לי: "אבא, המדריך יובל ביקש לא לגלות לכם משהו". אשתי, ישתבח שמה, שלמדה חינוך למיניות בריאה, הסבירה לי מבעוד מועד מה יש לומר באלה המקרים. אז אמרתי. "אם מבוגר אומר לכן לא לגלות לאבא ואמא משהו, סימן שאתן חייבות לגלות".

המשכתי וחקרתי אם קרה, חלילה, משהו לא נעים, הסברתי שוב על פרטיות הגוף והוספתי שתמיד נאמין, שלא נכעס, שבכל מקרה זו לא אשמתן. כמחולל אוטומטי הרעפתי באהבה את כל המסרים הטובים.

התרשמו הילדות מאוד מפתיחות השיח ומעומקו. קיימו דיון ארוך בלחישות באוטו, ובסוף אמרו יחד: אבא, הסוד הוא שהמדריך יובל הוא פינגווין. אמא שלו הטילה אותו, והוא בקע מהביצה".

שאלתי: "אז איך הוא בנאדם?" ענו לי, ברוח הזמן הזה, הוא עשה ניתוח".

והוא בעצם פינגווין? "כן".

וואחד סוד. הדיסקרטיות במקומה. וכך, ברגע אחד התברר שהחשוד במי־יודע־אילו פשעים איומים הוא למעשה בחור אוהב חיות ואדם משעשע וחמוד, שיודע לתקשר עם ילדים דרך דמיונם החופשי ולשתול להם במוח סוד שיעסיק אותם, שיאמן אותם בלשמור סוד. זה הכל.

אבל אני, כיוון שאני מארח בתוכנית הבוקר הורים נפגעי מטפלות פסיכופתיות ושלל נפגעי עבירות והולכות שולל, שכחתי את מה שאני מאמין בו, למרות שגיליתי בסדרה מה אתם הייתם עושים?" שרוב בני האדם טובים, ושכוונותיהם טובות, ושאפשר לתת אמון באנשים, גם אם הם נולדו בקוטב הדרומי.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ארץ קשוחה: עליית הקרטלים במקסיקו

Published

on

קוקאין הוא עסק רווחי, אם אתם שולטים בשרשרת האספקה שלו מהרי האנדים עד הרחובות של לוס־אנג'לס וניו־יורק. הראשון להוכיח את פוטנציאל ההכנסות היה פבלו אסקובר, שהקים את קרטל מדיין הקולומביאני

אחד ממנהיגיה הידועים ביותר של מקסיקו, פרופיריו דיאס, נולד ב־1830, מת ב־1915, ובין לבין כיהן כנשיא במשך שבע קדנציות. בסך הכול החזיק במשרה 34 שנה. מתוקף ניסיונו הרב, הוא ניסח את הבעיה של ארצו בדיוק מושלם: "מקסיקו המסכנה! רחוקה מדי מאלוהים, קרובה מדי לארה"ב".

מקסיקו היא הגשר הגיאוגרפי למוצר נטול אלוהים: קוקאין. היא זו שמחברת את ארה"ב למרכז אמריקה ולדרומה, לג'ונגלים הטרופיים ולהרים שבהם גדל צמח הקוקה. הסם שמופק מהצמח הזה, באמצעות תהליך כימי מורכב, מוברח דרך מקסיקו אל ארה"ב, אחת מצרכניות הסמים הגדולות בעולם.

קוקאין הוא עסק רווחי, אם אתם שולטים בשרשרת האספקה שלו מהרי האנדים עד הרחובות של לוס־אנג'לס, יוסטון וניו־יורק. הראשון להוכיח את פוטנציאל ההכנסות היה פבלו אסקובר, שהקים את קרטל מדיין הקולומביאני. בשיאו סיפק הקרטל כ־80 אחוזים מצריכת הקוקאין של ארה"ב, והרוויח כ־ 4מיליארד דולר בשנה.

אחרי מותו של אסקובר ונפילתם של ברוני הסמים הקולומביאנים, עלו אל הבימה הקרטלים של מקסיקו. הם התחילו את דרכם כחבורות מבריחים בשירות קרטל מדיין, אך הפכו לברוני סמים בזכות עצמם כשהאמריקאים סגרו את נתיבי ההברחה הימיים והאוויריים, ונותרה רק האפשרות של הברחה קרקעית דרך מקסיקו. הקרטלים החדשים הפכו לשומרי השער לארה"ב, והם ניצלו את כוחם כדי להשתלט גם על מרכזי הייצור בדרום אמריקה.

ב־2011 עמדו הכנסותיהם של הקרטלים ממכירת סמים בארה"ב על כ־38 מיליארד דולר. ביחד הם הרוויחו יותר מקוקה־קולה, מעט פחות מפייסבוק. אם הקרטלים היו מדינה, התוצר המקומי הגולמי שלהם היה שווה לזה של ירדן או בוליביה. שוק הסמים העצום של ארה"ב הפך אותם מארגוני פשע לכמעט מדינות, שמתקיימות ללא פחד בתוך תחום הריבונות של מקסיקו. את המחיר הכבד שילמו האזרחים: כ־100 אלף מהם נרצחו בידי הפשע המאורגן בעשור האחרון. ב־2017 לבדה נרצחו כ־29 אלף איש.

כבר ב־2006 הכריזה ממשלת מקסיקו מלחמה על הקרטלים, ושלחה יותר מ־4,000 חיילים להיאבק בהם. הממשל במקסיקו לא העריך נכון את כוחו של היריב: ב־13 השנים שחלפו מאז, נהרגו כ־500 חיילים בידי אנשיהם של ברוני הסמים. הדבר היחיד שהמלחמה הזו השיגה הוא פיצול של הקרטלים. בשנת 2000 היו ארבעה כאלה במקסיקו; ב־2013, עם התמשכות המלחמה, כבר היו תשעה קרטלים גדולים ועוד 43 קטנים. שיעור מעשי הרצח עלה בתקופה הזו מ־13.7 ל־15.9 מקרים לכל 100 אלף תושבים.

הקרטלים הקטנים אינם מסוגלים להרוויח מעסקי הסמים: כוחם אינו מאפשר להם לשלוט בקווי האספקה מדרום אמריקה לארה"ב, ולכן הם עברו למעשי שוד, חטיפה, סחיטה וגנבת נפט. בכל שנה הם גוזלים מהמדינה נפט ודלק בשווי של כמיליארד דולרים, ופוגעים בתשתית יקוק הנפט המתפוררת ממילא. גם מנואל לופז אוברדור, הנשיא החדש של מקסיקו, מתקשה למצוא פתרון לאלימות הגואה.

מה יעלה בגורלה של מקסיקו? אם לא תצליח להשתלט על בעיית הקרטלים, הם עלולים להשתלט עליה. כפי שהם ממחישים שוב ושוב, אף אחד אינו חסין מפניהם. במהלך עונת הבחירות האחרונה נרצחו בידי ארגוני הפשע יותר מ־130 פוליטיקאים מקסיקנים. חופש העיתונות? מקסיקו היא המקום המסוכן ביותר לעיתונאים אחרי אזורי מלחמה. אפילו המשטרה, כלי המלחמה העיקרי נגד הקרטלים, הושחתה ורבים מקציניה משתפים פעולה עם הפשע המאורגן.

לוס סטאס: מי ישמור על השומרים?

אתם עומדים בראש אחד מקרטלי הסמים הגדולים בעולם. יש לכם כוח, כסף, והמון אויבים. אתם צריכים כוח אדם שיוכל לשמור על הטריטוריה שלכם, לגבות חובות, לאכוף את המשמעת ולחסל את האויב. מי האנשים המתאימים ביותר לכך?

עם השאלה הזו התמודד בשנות התשעים ראש קרטל המפרץ, אוסיאל קרדנאס גיין (Osiel Cárdenas Guillén), ומצא תשובה מקורית: האנשים האידיאלים למשימה הם אלה שהוכשרו בצבא מקסיקו. גיין הקים לעצמו צבא פרטי המבוסס על יוצאי היחידות המיוחדות של הצבא והמשטרה, שהוכשרו בלוחמת שטח, במבצעים מיוחדים, באיסוף מודיעין ובפעולות חבלה. כשגיין נעצר ב־2003, הצבא הפרטי שלו החליט להתפצל מקרטל המפרץ ולהקים קרטל חדש: "לוס סֶ טָ אס", על שם קוד הרדיו של מפקדם בתקופת שירותו במשטרה הפדרלית,Z ־1.

הפיצול שהתחיל בשקט יחסי הידרדר במהרה למלחמה עזה בין הקרטלים. מאומנים גם בלוחמה פסיכולוגית, הסטאס האמינו שאם תפחיד את האויב, תוכל לנצח אותו ללא מלחמה. הם אחראים לכמה מהפשעים החמורים ביותר במלחמת הקרטלים, ובהם טבח של 193 אזרחים בשנת 2011 בחשד שגויסו לקרטל המפרץ, הצתת קזינו במונטריי והרג 53 אזרחים, וזריקת גופות ערופות ראשים בכביש ראשי במונטריי ב־2012.

כיום קרטל הסטאס הוא רק צל של עצמו, לאחר שחבריו התפצלו לכנופיות יריבות. ובכל זאת, מורשתו תישאר תזכורת ליכולת של הקרטלים להשחית גם את השוטרים והחיילים שנשבעו להגן על מקסיקו.

הנעדרים: היעלמותם של 43 הסטודנטים

מעשה קונדס, מרדף לילי וקרב יריות בין המשטרה לחבורת סטודנטים ש"חטפה" אוטובוס, הסתיימו בהיעלמותם של כל 43 הסטודנטים המעורבים. מאז התקרית, שאירעה ב־26 בספטמבר 2014 בעיר איגואלה בדרום מקסיקו, לא נודעו עקבותיהם.

את האוטובוס לקחו הסטודנטים במהלך יום פרוע למדי, במעין מעשה קונדס שחברות האוטובוס המקומיות שיתפו איתו פעולה, אך תוך עימות חריף עם הרשויות. המשטרה החליטה לא לעבור על ההשתוללות בשתיקה, אלא לעצור את המתפרעים. אחרי מרדף ובסיומו של קרב יריות קצר, הסטודנטים נלקחו מהמקום על ידי שוטרים ונעלמו.

מה עשתה המשטרה כדי לברר מה קרה? עינתה עדים והוציאה מהם הצהרות שיסייעו לה לטייח את המקרה ולמנוע כל הפניית אצבע מאשימה אל קציניה הבכירים. חמש שנים אחרי, להורי 43 הנעדרים אין אפילו קבר לבכות עליו.

עלילות אל צ'אפו

בחודש שעבר קבע בית משפט בארה"ב שחואקין גוסמן, המכונה "אל צ'אפו" ("הקטן"), אשם בעבירות של סחר בסמים, תכנון רצח והנהגת קרטל הסמים סינלואה. גוסמן נשלח למאסר עולם והוטל עליו קנס בסך 12.6 מיליארדי דולרים.

אל צ'אפו, המתנשא לגובה של 1.68 מטרים בלבד, עמד בראש קרטל סינלואה במשך עשור וחצי, בין 2001 ל־2016. הארגון בראשותו הבריח מעל 1,000 טון של קוקאין, מריחואנה, הירואין ומת'אמפטמין לתוך ארה"ב בצוללות, במטוסים, ברכבות, בספינות דיג ובמנהרות תת־קרקעיות. סינלואה הרוויח מיליארדי דולרים, ואל צ'אפו הפך למבוקש הבכיר ביותר של ארה"ב (אחרי חיסולו של בן־לאדן ב־2011). במשך כמה שנים הוא כיכב גם ברשימת המיליארדרים של פורבס.

כמו פבלו אסקובר, ברון הסמים הראשון שהפך לגיבור תרבות, גם מסביב לגוסמן נרקמה הילה של אגדה. במקסיקו סיפרו שהוא היה נוהג להופיע בכפרים ולחלק כסף לתושבים העניים, לממן סלילת כבישים ולשלם על טיפול רפואי בחולים. תדמית הגיבור מתעלמת מהעובדה שאל צ'אפו עמד בראש ארגון פשע רצחני. גם אם לא הרג המונים בידיו ממש, גוסמן אחראי לרצח עשרות אלפי חפים מפשע במלחמות הקרטלים במקסיקו, ולהרס חייהם של מאות אלפי מכורים לסמים בעולם. העיר שיקגו, שסבלה רבות מהסמים שהפיץ בה ובסביבתה, הכריזה עליו כאויב הציבור מספר אחת, תואר שלפניו ניתן רק לאל קפונה. מאסרו של גוסמן אולי לא יועיל לייצב את מקסיקו, אך הוא משמש אות אזהרה: אין פושע שחסין מידו הארוכה של הצדק האמריקני.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות