fbpx
Connect with us

Featured

דיוקן של קניה ווסט ותמונות של היטלר: תעמולה אנטישמית מזעזעת הופצה באוניברסיטת סנטה ברברה  בקליפורניה

Published

on

זעם ותדהמה בקהילה היהודית בסנטה ברברה, קליפורניה: תושבי שכונת איסלה ויסטה הסמוכה לאוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה נחרדו לגלות מאות עלונים וכרזות בהן מסרים אנטישמיים גלוייים, תמונות של הצורר הנאצי אדולף היטלר ודיוקנאות של הראפר האנטישמי קניה ווסט.

בין המסרים שמצאו חברי הקהילה היהודי מפוזרות ברחבי השכונה בשעות הבוקר היו ציטוטים של ווסט בהן הוא קורא "לבצע דפקון 3" (כוננות צבאית גבוהה) ביהודים, טענות שהיהודים הם פדופילים וכי הליגה נגד השמצה, אחד מהארגונים הגדולים בעולם למלחמה באנטישמיות, הוקם על מנת להגן על פדופיל ממוצא יהודי.

על הכרזות הופיע קישור לאתר התעמולה האנטישמי Goyim TV, בו עולים תכנים גזעניים, קונספירטיביים ואנטישמיים על בסיס קבוע ובאופן מוצהר. בסוף השנה שעברה קיימו תומכי האתר, חברי תנועת "ליגת הגויים" הגזענית, כמה הפגנות מחאה על גשרים ברחבי ארצות הברית, גשהם מביעים תמיכה בזמר האנטישמי ווסט ובדבריו נגד היהודים.

רן בר ניב, סטודנט ישראלי באוניברסיטה קליפורניה בסנטה ברברה וחבר בקהילה היהודית, סיפר "לישראל היום": "התעוררתי בבוקר המאוחר וגיליתי 300 הודעות בקבוצה של הסטודנטים היהודים בקמפוס. אנשים היו בשוק. כולם העלו את התמונות של הפליירים ההזויים האלו, הם פשוט היו בכל מקום בקמפוס".

בר ניב סבור כי מפזרי הכרזות לא היו סטודנטים או מקומיים: "הם הניחו אבנים בתחתית השקיות בהן הופצו הפליירים. מאות שקיות כאלו. הם נועדו בשביל להשליך אותם מהר ולהסתלק מהמקום. אולי אפילו השליכו אותם מחלון רכב נוסע. זה מעשה פחדני ועלוב. אני לא מאמין שמדובר במקומיים כי את שני בתי הכנסת הנמצאים בסביבות הקמפוס הם לגמרי פספסו".

"התחושה כיהודי, ישראלי וחבר בקהילה היהודית היא קשה מאוד. זו פגיעה בתחושת הביטחון שהייתה בקהילה. יחסית לקמפוסים אחרים אף פעם לא הייתה פה פעילות מאוד ענפה של תנועת החרם נגד ישראל, יש פה נוכחות יהודית גדולה מאוד עם ייצוג בסנאט של האוניברסיטה ובמועצת התלמידים. כעת אנחנו מרגישים מותקפים מכיוון חדש לגמרי", מספר בר ניב.

האירוע מתרחש כמה ימים לאחר שעל לוחות בכיתות בקמפוס נכתבו סיסמאות פרו פלשתיניות ואנטי ישראליות וגרמו לכעס ודאגה בקרב הסטודנטים היהודים. על אחד הלוחות נכתב "מהנהר לים – כל פלשתין תשוחרר".

בעמוד האינסטגרם "סטודנטים תומכים בישראל" של הסטודנטים היהודים בסנטה ברברה נכתב: "השבוע באוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה התרחשו שלל תקריות אנטישמיות מכל הספקטרום הפוליטי. מוקדם הבוקר, מאות פליירים אנטישמיים הופצו בשכונת איסלה ויסטה סמוך למקומות מגורים ובתי עסק בהם נכתבה תעמולה אנטישמית שהאשימו את היהודים בגזענות ופדופיליה והכחישו את השואה. המשעה המביש הזה התרחש רק ארבעה ימים אחרי יום השואה הבינלאומי, תזכורת עבורנו שאנטישמיות איננה נחלת הכבר והיא הפכה לנפוצה באופן מטריד. אנו קוראים למנהל האוניברסיטה לגנות באופן פומבי את ההתקפות על קהילת הסטודנטים היהודים ולפעול על מנת שסטודנטים יהודים יזכו לאותה התחשבות והגנה להם זוכים מיעוטים אחרים בקמפוס".

אוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה פירסמה הודעה בה נכתב: "האוניברסיטה מתנגדת בנחישות לכל צורה של שנאה, אלימות או אפליה, גם בקמפוס או בקהילה הסמוכה. אנחנו מעודדים את חברי קהילת האוניברסיטה שלנו הזקוקים לתמיכה, או יודעים על מישהו שזקוק לה, לפנות אלינו לעזרה. אנו רוצים שכל חבר בקהילה שלנו יחוש רצוי, מקובל, נתמך ובטוח. כקהילה, אנו מחויבים לטיפוח סביבה מכילה ולטיפול בכל גזענות או אפליה".

ממשרד השריף המקומי נמסר: "השוטרים והשוטרות של משרד השריף של סנטה ברברה מגנים שנאה, אלימות וגזענות מכל סוג שהוא. בעוד אנו מרוצים כי לא התקיימו לאחרונה תקריות של פשעי שנאה, אנו נרדוף את האחראים לתקרית. השריף המקומי, ביל בראון, ביקש מהציבור לגשת למשטרה ולהציג כל מידע שיש ברשותו במטרה לתפוס את מפיצי תעמולת השנאה".

Featured

אמריקה במתח: האם לאחר מעצרו של טראמפ יצאו תומכיו לרחובות; ומה זה אומר על סיכוייו להיבחר כנשיא

Published

on

לראשונה בהיסטוריה האמריקאית, נשיא לשעבר צפוי להיות תחת כתב אישום. לפי הדלפה של שלושה מקורות מוסמכים לאתר "פוליטיקו" ביום שני, הנשיא ה-45 צפוי להיות מואשם בהפרת חוקי מימון הבחירות של מדינת ניו יורק לכל המאוחר ביום רביעי בתצלום: פוטו-שופ של המעצר המתוכנן).  לפי הדיווח, משטרת עיריית ניו יורק כבר החלה להיערך לכתב האישום, וגורם שמעורב בתכנון אמר לאתר כי "אנחנו מדברים על הדרך שבה נביא את טראמפ".

טראמפ הזהיר ברשתות החברתיות בסוף השבוע כי הוא צפוי להיות מובל למעצר "ביום שלישי" וקרא לתומכיו לצאת לרחובות למחות על כך. גורם שמעורב בדיונים אמר ל-"פוליטיקו" שלא הוחלט איך תתבצע הבאתו הרשמי של טראמפ לרשויות אכיפת החוק. 

כתב האישום, שצפוי להיות מוגש לבית משפט על-ידי הפאנל המיוחד שהקים התובע המחוזי של מנהטן, יתייחס לתשלום של 130 אלף דולר מטעמו של טראמפ לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס במהלך המרוץ לבית הלבן בשנת 2016.

התשלום בוצע בפועל על-ידי עורך דינו של ארגון טראמפ בזמנו, מייקל כהן, במטרה להביא להשתקתה בכל הנוגע ליחסים שלכאורה היו לה עם הנשיא העתידי עשור לפני כן. כהן עצמו הורשע בבית דין פדראלי על כך שהונה את הרשויות משום ששילם באמצעות חברת קש באופן שלמעשה היווה תרומה אסורה לקמפיין של טרמאפ. בכתב האישום של מדינת ניו יורק ככל הנראה יוצגו טענות דומות נגד טראמפ עצמו, בגין הפרת חוקי הבחירות המדינתיים. סביר שהתביעה תטען שמדובר בשימוש לא ראוי בכספים פוליטיים ללא דיווח כדין ונראה שהיא תסתמך על דבריו של כהן עצמו בבית המשפט. הוא הורשע בסעיפים דומים והודה שעשה זאת "מטעם מועמד פוליטי". 

לפי הנוהל הרשמי של מעצר, ברגע שמוגש כתב אישום לבית המשפט, משרד התובע המחוזי רשאי לדון עם עורכי דינו של הנאשם בדרכים שבהם הוא צריך להתייצב אצל התביעה. אם טראמפ לא יגיעו מרצונו החופשי, ייתכן ויוחלט להוציא צו מעצר כדי להביאו, על כל המשתמע מכך. במקרה כזה, התובע רשאי להחליט לאזוק אותו כמו כל עצור אחר. 

בכירים רפובליקנים חזרו בסוף השבוע על טענתו של הנשיא לשעבר כי כתב האישום נגדו  הוא רדיפה פוליטית, בעוד בכירים דמוקרטים מנגד הזהירו כי הקריאה שלו לתומכיו לצאת להפגין עלולה לעורר מהומות וכאוס כמו אלה שהתחוללו בפריצה לקפיטול ב-6 בינואר 2021. סגנו של טראמפ לשעבר מייק פנס שעשוי להודיע בקרוב על ריצה לבית הלבן, אמר לרשת ABC: "אני נחרד מהרעיון שנשיא לשעבר של ארה"ב יועמד לדין בשעה שהעיר ניו יורק סובלת מגל פשיעה. התחושה היא שמדובר פה בתביעה טעונה פוליטית. אני מרגיש שזה פשוט לא מה שהעם האמריקאי רוצה לראות".

אם כתב אישום אכן יוגש נגד טראמפ, הוא יהפוך כמור לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב – נשיא מכהן או נשיא לשעבר – שעומד לדין פלילי. במקרה כזה יהיה עליו, כמו על כל נאשם בניו יורק, להתייצב בפני שופט, למסור טביעות אצבע – ולהצטלם לתמונת פנים. עם זאת, כנשיא לשעבר זוכה טראמפ כל העת לאבטחה של השירות החשאי, ומכיוון שלשירות צפויה להישמר המילה האחרונה בנוגע לאופן שבו ינוהל ההליך הבירוקרטי הכרוך במעצר, סביר להניח שחלק מההליך ייחסך ממנו, אולי גם איזוק ידיו.

בניו יורק נערכים לאפשרות הסבירה למדי של מהומות ומראות כאוטיים מחוץ לבית המשפט, וה-Daily Beast דיווח  כי משטרת ניו יורק מתכוונת לתגבר את כוחותיה בכ-700 שוטרים המתמחים בפיזור הפגנות. כוחות הביטחון עוקבים אחר הדיונים ברשתות החברתיות כדי ללמוד על כוונותיהם של תומכי טראמפ.

עצם האפשרות שיוגש כתב אישום נגד טראמפ משלהבת את היצרים במחנה הרפובליקני לקראת הפריימריז שייפתחו רשמית בתחילת השנה הבאה. לפי כל הסקרים טראמפ מוביל במרוץ לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות, כשאחריו, בפער לא גדול, מושל פלורידה רון דה סנטיס שצפוי להכריז על מועמדותו בהמשך השנה. סגן הנשיא לשעבר פנס והשגרירה לשעבר באו"ם ניקי היילי משתרכים הרחק מאחור. טראמפ הדגיש כי ירוץ לנשיאות גם אם יוגש נגדו כתב אישום.

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, תומך נלהב של טראמפ, אמר על האפשרות שכתב אישום יוגש נגד הנשיא לשעבר כי מדובר ב"מאמץ בלתי-נגמר להרוס את דונלד טראמפ, הכול סביב דונלד טראמפ". אפילו מושל ניו המפשייר כריס סונונו, מבקר חריף של טראמפ ומי שלפי הדיווחים שוקל להתמודד מולו בפריימריז, הזהיר כי הגשת כתב אישום עלולה לגרור תגובת נגד חריפה.

"אני חושב שזה בונה הרבה סימפתטיה לנשיא לשעבר", אמר היום סונונו לתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN. "זה משנה דרסטית את הפרדיגמה לקראת בחירות 2024. כתב אישום כזה הולך להיות קרקס". מומחים לענייני משפט אומרים כי אם כתב אישום יוגש נגד טראמפ, משפטו יתחיל רק בעוד יותר משנה, כך שהוא ייערך במקביל לחודשים הראשונים של קמפיין הנשיאות שלו.

בצד הדמוקרטי הביעו בכירים חשש שקריאתו של טראמפ תוביל לאלימות. יו"ר בית הנבחרים לשעבר ננסי פלוסי הזהירה כי הודעתו של טראמפ פזיזה וכי הוא מנסה "לעורר תסיסה בקרב תומכיו".

יושב הראש המכהן של בית הנבחרים, הרפובליקני קווין מקארתי הזהיר  כי מעצר של טראמפ יהיה "ניצול מקומם של סמכות מצד תובעים רדיקליים", והוסיף כי ינחה ועדות בבית הנבחרים לחקור אם גורמים כלשהם עושים שימוש בכספים פדרליים "כדי להטות את הדמוקרטיה".

האם טראמפ יוכל להיבחר לנשיא אם יוגש נגדו כתב אישום?

השאלה: מה קורה למירוץ 2024, וליכולתו של דונלד טראמפ להשתתף בו, אם יגיע לכתב אישום פלילי?התשובה הקצרה היא, לא הרבה. אין מגבלות בחוקת ארה"ב המונעות מכל מי שהוגש נגדו כתב אישום או הורשע בפשע, או אפילו מרצה כעת, לרוץ או לזכות בנשיאות. גם אם הוא נשפט ויורשע באחד ממה שנקרא "משפטים מהירים" הוא הריע שוב ושוב את ממשלת סין על כך שהיא פועלת במקרים של עבירות סמים, מר טראמפ עדיין יכול לנהל את מסע הבחירות שלו לנשיאות מתא כלא.

מה שהרבה פחות ברור הוא מה היה קורה אילו ינצח בתרחיש הזה. כשם שאין הגבלות בחוקה לאדם להתמודד בזמן כתב אישום, אין הסבר למה צריך לקרות במקרה שהוא יזכה. אין שום דבר במסמך שיעניק לטראמפ דחייה מעונש מאסר באופן אוטומטי, למעט הסבירות שכל האשמות שהוגשו על ידי הרשויות הפדרליות, אם הן עדיין נמצאות בדין בנקודה שבה טראמפ נכנס לתפקיד הנשיא בפעם השנייה, ירדו מהפרק עקב סירובו של משרד המשפטים להעמיד לדין נשיא מכהן.האשמות ברמת המדינה רודף הן הרבה יותר מסובכות, והן ייפלו מחוץ לסמכות החנינה של טראמפ אם יגיעו להרשעה. אם הרשעה באישומי מדינה תתרחש לצד ניצחון של טראמפ בבחירות, סביר להניח שהדבר יוביל למאבק משפטי מסיבי כדי לקבוע אם יש דרך לנשיא לשעבר לפלס את דרכו מזמן כהונתו.אם טראמפ לא היה מסוגל להימנע מתוצאה זו, זה יוביל כמעט בוודאות להדחתו או להדחתו באמצעות התיקון ה-25, המאפשר לקבינט להדיח נשיא שאינו מסוגל לבצע את תפקידו. יש הרבה תפקידים ומלכודות של הנשיאות שפשוט אי אפשר יהיה להפעיל אותם או לבצע אותם מתא כלא, צפייה בחומרים מסווגים רק לפי שמו.כל הרשעה פוטנציאלית של טראמפ עדיין מאוד רחוקה. אבל השיחות שהוא פתח עם ריצתו לנשיאות למרות חקירות פליליות מרובות כבר הפכו חלקים מהחוק החוקתי התיאורטי של ארה"ב למקום הרבה יותר אמיתי ממה שמומחים רבים דחפו אי פעם שחשבו שהוא יראה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות