Connect with us

בריאות

דוח חדש קובע: ארה"ב יכולה הייתה למנוע 40% ממקרי המוות מהקורונה

Published

on

ועדה  שבחנה את מדיניות בריאות הציבור מצאה שורת כשלים בניהול המשבר, אך גם פערים חברתיים עמוקים שלא היו באשמת טראמפ ופגעו ביכולת להתמודד עם המגפה: "זה לא ייפתר באמצעות חיסון"

רבות דובר על ההתמודדות הכושלת של ארה"ב עם משבר הקורונה, המתבטאת בשיעור המתים והחולים המאומתים הגבוה ביותר בעולם. כעת, דוח חדש קובע שהממשל האמריקאי יכול היה למנוע כ-40% ממקרי המוות מהנגיף. הוא מצביע על שורת כשלים מהשנה האחרונה ועל תנאי הפתיחה הבעייתיים שלא בהכרח היו באשמת הנשיא הקודם, דונלד טראמפ.

מהדוח, אותו חיברה ועדה מיוחדת, שהתכנסה ביוזמת כתב העת הרפואי "לאנסט" כדי לבחון היבטים של מדיניות בריאות הציבור בתקופת טראמפ, עולה כי ארה"ב לא פעלה בצורה מספקת ובמהירות הנדרשת. הנשיא זילזל במגפה, תמך בתיאוריות קונספירציה, חלק על המדענים ולא עודד את הציבור לשמור על ההנחיות ולעטות מסכות. עם זאת, לטענת מחברי הדוח לא כל האשמה מוטלת על טראמפ. "הכישלון האמריקאי מושפע גם מכשלים חברתיים, שלא הולכים להיפתר באמצעות חיסון", טענה ד"ר מארי באסט, אחת מחברות הוועדה. אחת הבעיות אותן הדגישו בדוח, היא הקיצוץ בתקציבי בריאות הציבור: בין השנים 2019-2002, ההוצאה על הבריאות ירדה מ-3.21% מהתקציב ל-2.45% בלבד.

כדי לבדוק כמה חיי אדם ניתן היה להציל, מנסחי הדוח השוו בין תוחלת החיים ושיעור המתים בכל שנה בארה"ב, לבין הנתונים המקבילים בשש המדינות המתועשות האחרות, כמו בריטניה וקנדה. בדרך זו, הם הראו שחייהם של מאות אלפי אמריקאים יכולים היו להינצל, גם במשבר הקורונה אך גם לפניו.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

מחקר: הנזק המתמשך של הקורונה

Published

on

אחרי שנה של התמודדות עם נגיף הקורונה, אנחנו כבר יודעים שגם כשהוא כבר הולך – הוא משאיר אחריו לא מעט נזק. הנזקים ארוכי הטווח שמשפיעים על מחלימי קורונה, קרויים גם קוביד מתמשך, וכעת נתונים שנאספו בישראל מעלים עוד סיבה לדאגה.

מכון לפיזיותרפיה בבית החולים בלינסון הבחינו כי מחלימי קורונה רבים, גם הצעירים שבהם, לא חוזרים לתפקוד מלא מבחינה גופנית, מה שבא לידי ביטוי בפעולות יומיומיות או אפילו בחזרה לעבודה. לכן, הם ערכו סקר בקרב 30 מחלימים בגיל ממוצע של 45, שברובם לא היו מאושפזים בעת המחלה, והחלימו לפני יותר מ-3 חודשים. הם גילו כי הסיבולת הגופנית שלהם שווה לסיבולת הגופנית של בני 80

הסקר כלל שתי בדיקות – בבדיקה הראשונה נבדקה הליכה קצרה של 6 דקות, ובדיקה השנייה היכולת לשבת על כסא ולקום במשך חצי דקה. בבדיקת ההליכה הנבדקים הצליחו ללכת 450 מטרים, כאשר הממוצע הוא 700 מטרים, ובבדיקה הישיבה והקימה הם הצליחו לעשות זאת 14 פעמים בחצי דקה, כאשר הממוצע הוא 30. תוצאות אלה דומות לתוצאות מבדקים של בני 80 ומעלה, ולא תואמות את התוצאות של בני 45. יש לציין כי במרבית הנבדקים תפקודי הריאות והלב של הנבדקים היו תקינים, ולא נרשם מצב בריאותי שיכול להסביר את הקושי המתמשך.

"בבדיקות שערכנו מצאנו כי הסיבולת הגופנית של המחלימים ירדה משמעותית כתוצאה מהמחלה, וזה התבטא בקוצר נשימה, בכאבי שרירים ועוד", מסביר רן לוי פיזיותרפיסט בבילינסון, כל המטופלים האלה סובלים מתסמינים שמלווים אותם גם לאחר החלמתם ותפקידנו במחלקת הפיזיותרפיה להדריך אותם, להביא אותם לשיפור משמעותי ולתמוך בהם לאורך הדר

אז איך מתמודדים עם הירידה הזו? במקרים בהם COVID-19 משפיע על הכוח הפיזי, חשוב מאוד להמשיך להתאמן ולזוז, אבל להוריד עומסים ונוח הרבה, בשונה ממצבים רגילים שבהם נרצה להגיע למקסימום. "הדגש הוא להקשיב לגוף יותר מהרגיל ולהתקדם בעומסי התרגול באופן איטי", אומרת נירה כהן צוברי מנהלת מכון הפיזיותרפיה ומדריכת חדר כושר בבילינסון, ומבהירה כי חשוב לוודא שיש למחלימים יכולת דיבור רציף בזמן מאמץ ושהם אינם נכנסים לקוצר נשימה משמעותי.

הסקר הנוכחי מתווסף לצבר מחקר ועדויות על הנזק ארוך הטווח שנשאר עם מחלימי הקורונה. במחקר שפורסם בשבוע שעבר עלה כי מתוך 1,655 מחלימי קורונה בסין, 63 אחוזים סבלו מעייפות או חולשת שרירים חצי שנה אחרי, 26 אחוזים סבלו מקשיי שינה ו-23 אחוזים סבלו מחרדה או דיכאון. מחקרים קודמים העלו כי 1 מ-10 חולי קורונה יסבול מתופעות לוואי 3 חודשים אחרי המחלה ויותר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות