Connect with us

ספורט

ג׳ורדן תמיד העדיף כסף על פני פוליטיקה

Published

on

במאבק החברתי הכי חשוב בו ספורטאים לקחו חלק בהיקף כזה, שניים משחקני הכדורסל הגדולים בכל הזמנים נמצאים משני עברי המתרס: מייקל לחץ להמשיך לשחק ולברון לשבות. מייקל ניצח

כלי התקשורת בארה״ב פירסמו שלברון ג׳יימס וכריס פול נועצו בברק אובאמה לפני החלטת השחקנים לשוב ולשחק. זה פרט מידע מרתק, מהמון סיבות, אבל העיקרית היא ששחקני האנ.בי.איי מתייחסים לפלייאוף הזה ואל הכאוס שנוצר סביבו כאל אירוע פוליטי וכמשבר פוליטי לכל דבר. 

יש בזה טוב ויש בזה רע – תלוי את מי שואלים – אבל מה שברור הוא שהספורט בארצות הברית נכנס לשלב חסר תקדים באבולוציה שלו: שלב בו הוא חלק בלתי נפרד – ומוצהר – מהמשחק החברתי והפוליטי בארצות הברית. שלב בו שחקני כדורסל וספורטאים צעירים אחרים לוקחים על עצמם תפקיד חברתי ופוליטי גלוי, בלי הנחות, עם סיכונים אדירים ועם לא מעט אומץ לב. את חלק מהאוהדים זה מבאס ומרתיח, את חלקם זה מרגש. את אלה שבעד מרגש לראות אנשים צעירים, שיש להם הרבה מה להפסיד (תשאלו את קולין קפרניק), מוכנים לסכן את כספם, תהילתם, תעסוקתם ואת שלוותם – כדי לנסות ולעצב את המדינה שבה הם חיים. 

השבוע האחרון היה שבוע רע מאד ללברון ג׳יימס. ג׳יימס לוקח על עצמו את תפקיד מנהל המחאה של שחקני האנ.בי.איי מבלי שבעצם התבקש לכך, כבר מהיום הראשון. ומסתבר שזה לא מוצא חן בעיני כולם. ג׳ורג׳ היל, חברו לשעבר לקבוצה בקליבלנד, יזם – מבלי להיוועץ בלברון – את החרם של שחקני מילווקי במשחק נגד אורלנדו; החרם שהתניע את כל טירוף המערכות. לברון, מדווחים מאחורי הקלעים, השתולל. הוא השתולל על עצם הצעד העצמאי, הרבה יותר מאשר על טיבו של הצעד. בכל זאת – ששחקן זוטר יבצע מהלך היסטורי בלי להיוועץ במלך? זו הוצאת אצבע משולשת בפניו של קינג ג׳יימס. לא פחות. 

יום לאחר מכן לברון ניסה לקדם מהלך – ביחד עם שחקני הקליפרס – לביטול העונה. אופסי דופסי – גם הצעד הזה נגנז. מייקל ג׳ורדן שיכנע את הבעלים לתת לשחקנים למחות, ואת השחקנים הוא שיכנע לחזור לשחק. לפי פירסומים, הוא שיכנע את כריס פול (נשיא ארגון השחקנים) ואת ראסל ווסטברוק, לדבר על ליבם של האחרים לחזור לשחק. עם לברון הוא לא שוחח. הוא גם יודע למה. האמת שגם אנחנו. המלך והטוען לכתר לא ישתפו פעולה. 

במאבק החברתי הכי חשוב בו ספורטאים לקחו חלק בהיקף כזה, שניים משחקני הכדורסל הגדולים בכל הזמנים, נמצאים משני עברי המתרס: מייקל לחץ להמשיך לשחק ולברון לשבות. מייקל ניצח. לברון סגר שבוע רע מאד למעמדו בליגה. עם כל הכבוד, אמרו לו חבריו, אתה לא מחליט עלינו. 

לא ברור כמה ערך ספורטיבי נותר לפלייאוף הזה, אבל די ברור כבר היום שאותו לא ישכחו לעולם. גם הבועה, גם ההשבתה, גם המלחמה הפנימית בין השחקנים בליגה. החודשים האלה היסטוריים בכל קנה מידה ספורטיבי. ואנחנו יושבים בבית, ומתעניינים בכלל בכדורסל, כשנדמה שכל המעורבים בעניין מתנהגים כאילו המשחק הוא כלי לשימוש וקידום מטרות גדולות בהרבה מאליפות ותחרות בין גברים על מגרש כדורסל. זה הופך את הפלייאוף הזה גם לשובר לב, בהיבט של מותה של התמימות בספורט באופן סופי; אבל גם לפוקח עיניים לשחר של מציאות חדשה בספורט המקצועני בארצות הברית, וגם בשאר העולם. 

רק ביום רביעי שעבר החליטו שחקני שתי הקבוצות החזקות ביותר בבועה – שהם מוכנים לארוז את המזוודות ולחזור הביתה, בלי אליפות ובלי כלום. כיצד הם יעשו סוויץ׳ ויחזרו לשחק כדורסל תחרותי ברמה הכי גבוהה? אלוהים יודע. אם הפלייאוף הזה היה פתוח לגמרי קודם לכן, עכשיו הוא תעלומה של ממש. האם בכוחם של לברון, איי די, קוואי ופול ג׳ורג׳ לעשות דיליט על רגשותיהם ומשקעיהם – וסטירת הלחי שספגו מחבריהם – ולחזור להתמקד בכדורסל ברמה הכי תחרותית שלו? לא ברור. זו פעם ראשונה בהיסטוריה של הליגה שזה קורה. נחייה ונראה. 

מישהו הדליף את השיחה של מייקל ג׳ורדן עם בעלי הקבוצות לתקשורת. טוב, היו שם 29 מדליפים פוטנציאליים. אבל מי הדליף את תוכן השיחה בין מייקל לכריס פול וראסל ווסטברוק? לא צריך להיות אילנה דיין כדי לדעת מי המדליף. ג׳ורדן בעצמו. מייקל ג׳ורדן, שהקורונה הזאת ושידור ״הריקוד האחרון״ החזירו אותו לקדמת הבמה של העולם – מראה לכולנו שהוא יודע לשחק את המשחק יותר טוב מכולם, גם כשמדובר בפוליטיקה ובניהול התקשורת. מייקל הפך את הליגה – ואת עצמו – למותג הספורט הגלובאלי הגדול בעולם. וזה שווה לו הרבה הרבה הרבה כסף. ג׳ורדן תמיד העדיף כסף על פני פוליטיקה. הוא הוכיח זאת גם הפעם. וכדרכו: עשה לכולם בית-ספר. הכל כשר באהבה ובמלחמה, אומר הביטוי. גם בפוליטיקה פנימית באנ.בי.איי, מסתמן. 

השבוע הראשון של המשחקים היה מרתק לצפייה. לא רק בהיבט של הפעולות שייבצעו השחקנים בהיבט הפוליטי – והם ישלפו עוד כמה שפנים וגימיקים השבוע, שלא יהיו ספקות – אלא בהיבט של כדורסל. אילו קבוצות יתפרקו מהמשבר, ואילו יידבקו ויימצאו בתוכן חיבור וכימיה שייתבטאו על המגרש? יהיה מרתק לצפות. אפשר להמר על הקבוצות המלוכדות מטבען: בוסטון, טורונטו ומילווקי ומיאמי במזרח. שם יהיו סדרות מעולות. ובמערב? פורטלנד הייתה מועמדת מצויינת להפתיע, אבל דיים לילארד עזב את הבועה בגלל פציעה. יש שחקנים שנפצעים תמיד בעיתוי הכי פחות מוצלח. יש שחקנים שלא משנה כמה גדולים הם יהיו, הם תמיד, איכשהו, ימצאו את עצמם בצד הלא נכון של ההיסטוריה.

7. 22 אחוזים מהשחקנים בליגה לבנים. שבעה אחוזים אירופאים ובעלי אזרחויות זרות אחרות. הם נקלעו למאבק היסטורי פנימי של אמריקה השחורה באמריקה הלבנה, וקולם לא נשמע. קולם לא נשמע ודעתם אינה משוקללת בשום החלטה או מהלך. ואיש לא מצייץ, באופן טבעי. המסקנה – זה רשמי, אם כן: ליגת האנ.בי.איי נשלטת על ידי השחקנים. השחורים. באופן מוחלט. הם כופפו 29 מיליארדרים לבנים לפי רצונם ואת כל חבריהם הלבנים לליגה. זה מדהים. אין עוד ליגה כזאת בעולם. זו הכרה היסטורית, במציאות חסרת תקדים במושגים של ספורט, ואפילו בהיבט חברתי. כי הליגה היא פניה של אמריקה בהרבה מדינות בעולם שאין להן מושג אם האלימות המשטרתית כנגד ג׳ורג׳ פלויד וג׳ייקוב בלייק הייתה נפשעת או בלתי נמנעת – אבל אם ברצונם ליהנות מהכדורסלנים הכי טובים בעולם משחקים כדורסל, עליהם לשלם את מס ההקשבה והצפייה במחאה הזאת. זה הפיי פר ויו האמיתי החדש: מסרים פוליטיים תמורת כדורסל. גם כאן: מרגש ומדהים או מבאס טילים – כל אחד יחליט לעצמו.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ספורט

הו הא, מי זה בא, הנשיא הבא?

Published

on

נכון לספטמבר 2020, לברון ג'יימס עדיין לא הודיע על ריצה לנשיאות ארצות הברית * בימים אלה הוא מרוכז בטיפוח המורשת שלו ב-NBA, ובמטרה לזכות עם הלייקרס באליפות הרביעית שלו * אבל הרחשים סביב האפשרות שירוץ לנשיאות במועד מאוחר יותר חגים סביבו יותר מתמיד

"כשאני מסתכל על המירוץ לנשיאות השנה, זה ברור שיש רק אדם אחד שבאמת מבין את הקשיים בחייו של ילד מאקרון, אוהיו, שנולד לעוני. כשאני חושב על המדיניות הדרושה, על הצעדים שצריך לנקוט, הבחירה היא ברורה", כתב לברון ג'יימס. זהו לא ציטוט מהעתיד. הוא לא לקוח מתוך חלומות הלילה של אוהדיו, או מהסיוטים של דונלד טראמפ. המשפט הזה באמת נכתב על ידי ג'יימס, בקמפיין בחירות בו השתתף.

נכון לספטמבר 2020, לברון ג'יימס עדיין לא הודיע על ריצה לנשיאות ארצות הברית. על פי הערכות, ולדבריו, לא תצא הודעה כזאת בעתיד הנראה לעין. בימים אלה הוא מרוכז בטיפוח המורשת שלו ב-NBA, ובמטרה לזכות עם הלייקרס באליפות הרביעית שלו, ומבחינתו גם לא האחרונה. אבל הרחשים סביב האפשרות שירוץ לנשיאות (במועד מאוחר יותר), הסמויים והגלויים, חגים סביבו תמיד – וביתר שאת מאז 2016: השנה בה השתתף בכנס הבחירות של הילארי קלינטון באוהיו, והאמין שהיא האדם "שבאמת מבין את הקשיים בחייו של ילד מאקרון", עיר הולדתו. השנה בה טראמפ שינה את אמריקה. השנה בה ג'יימס המשיך בסירובו "לשתוק ולכדרר", וכך הפך לאחד מאויביו המרים של הנשיא.

בבחירות הקרובות, כוכב ה-NBA הגדול של העשור הנוכחי הבהיר שיתמוך בג'ו ביידן, מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. ניתן להניח שהוא יעשה זאת כמו מצביעים רבים אחרים – בלי חשק יוצא דופן, בלי אש יוקדת בעיניו, אבל עם מטרה אחת: להוציא את טראמפ מהבית הלבן. יחד עם שחקנים נוספים, ובעצת הנשיא לשעבר וחברו ברק אובמה, ג'יימס ניצל את מחאת ה- Black Lives Matter וחרם המשחקים כדי להבטיח שפרויקט אקטיביסטי נוסף שלו – More Than a Vote, שבעיקרו מעודד הצבעה בקרב מצביעים שחורים – יקבל את התמיכה של ה-NBA, שתתיר בין היתר שימוש באולמות שלה כמרכזי הצבעה, כולל הסטייפלס סנטר בדאון טאון לוס אנג'לס. אבל אחרי כל אחת מהאמירות, התרומות, המחאות והמעורבויות החברתיות שלו, מתחזקת שאלה אחת: האם קינג ג'יימס ירוץ, יום אחד, לנשיאות ארצות הברית?

"הסיפור הזה מעניין, ולא כל כך מופרך", טוען בראיון ל"הארץ" ישראל ויסמל-מנור, חוקר פוליטיקה אמריקאית מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, שמציין דוגמאות עבר של ספורטאים שרצו לתפקיד פוליטי – ובראשם ביל בראדלי, חבר היכל התהילה של ה-NBA, שהתמודד על מועמדות מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות בשנת 2000. "לברון ג'יימס עשה כמה צעדים לא רעים בכלל כדי להתברג בפוליטיקה. ובניגוד לישראל, במפלגות בארצות הברית הוא לא נדרש לעבודה פנים-מפלגתית כל כך סיזיפית. אם הוא מותג בפני עצמו הוא יכול לצפצף על המפלגה ולהפוך לכוח מרכזי בזכות הפופולריות שלו", הוא מסביר, אך קובע: "גם לברון ג'יימס לא יכול להגיע בקפיצה אחת היישר לנשיאות", הוא אומר, "הוא יתבקש לרכוש ניסיון כמי ששירת במשרה ציבורית, 'לשלם מס' של עשייה".

אם כן, המסלול הכדאי ביותר עבור ג'יימס יתפרש על פני העשור הקרוב – כשאחרי הפרישה הוא יתמקד לזמן קצר בפעילות ציבורית, לאו דווקא בממשל, ולאחר מכן יתמודד לתפקיד סנאטור של מדינת אוהיו – כמבוא לקראת היעד האמיתי, כמובן. "הציבור, אפילו יותר ממנו, צריך לעבור תהליך נפשי – אנשים רואים את לברון ג'יימס עם גופייה, וצריך לסייע להם לעשות המעבר ללברון ג'יימס עם חליפה", אומר ויסמל-מנור, "הוא צריך לבנות מנגנון כדי להתמודד – זה דורש משרדים, הרבה עסקאות אפלות בחדרים צדדיים, הרבה ברביקיו עם תושבים מקומיים, וכמובן, מגורים במדינה שבה הוא מתמודד. אם הוא ירוץ בהצלחה באוהיו – שהיא לא רק מולדתו אלא גם מדינה מתנדנדת ולכן חשובה מאוד – הוא יעשה לעצמו שירות מצוין להמשך. אבל בתפקיד בכיר יותר, כמועמד לנשיאות, מתמודדים עתידיים כמו אלכסנדריה אוקסיו-קורטז לא יפנו את הדרך רק בגלל שמדובר בלברון ג'יימס".

מאופרה ווינפרי ועד קיד רוק

אין הכרח שהדרך לבית הלבן מבחינתו של ג'יימס תעבור במשרה ציבורית – הרי הנשיא המכהן לא עבר בדרך הזו – אך בכל מקרה, בשלב זה, המתמודדים העתידיים יכולים לישון בשקט. במבט סקפטי, לברון ג'יימס הוא בסך הכל שם נוסף ברשימת הסלבריטאים שיועדו לתפקיד מנהיג העולם החופשי ולא עשו זאת (עדיין, עדיין) – מאופרה ווינפרי ועד קיד רוק. למען האמת, הוא אפילו לא הנציג היחיד מה-NBA.

"אני אוהב אותו, צריך לעמוד מאחורי כל מלה שלו. גרג פופוביץ' צריך לרוץ לנשיאות, הוא לגמרי צריך", אמר דמאר דרוזן ל"ספורטסנט" ב-2017, וכך הצטרף לתמיכה של קווין גארנט, סטף קרי וסטיב קר, מאמן גולדן סטייט ובן טיפוחיו של פופוביץ', שהצהיר: "אני אצביע לו, בלי צחוק". פופוביץ', היום בן 77, הציע – עם צחוק – לרוץ בתור סגן הנשיא של קר. קמפיינים חבריים דומים נערכו גם לדוויין ג'ונסון, "דה רוק", שכבר עבר מטמורפוזה אחת מכוכב WWE לאחד משחקני הקולנוע הרווחיים ביותר בהוליווד, ואף הצהיר ב-2017 כי הוא "שוקל את האפשרות".

ובכל זאת, נדמה שמועמדותו של לברון ג'יימס בעתיד נשמעת סבירה ביחס לאחרות. "ההבדל בינו לבין ידוענים אחרים, נעוץ בכך שהוא לא דוחף את עצמו לכל סוגיה", ניתחה איימי קוך, יועצת אסטרטגית במחנה הרפובליקני, בריאיון ל"רויטרס", "כך הוא ביסס את עצמו בפני אנשים כדמות אמינה שנמצאת בשליטה". האפשרות נדמית ממשית עוד יותר ככל שהפעילות החברתית שלו נמשכת, ככל שטראמפ מצייץ נגדו, ככל שמקורבים לו מדליפים לתקשורת דעות כמו "זאת תוכנית ממשית, אבל עדיין לא מטרה" – ובמיוחד לאחר שהוא עצמו אמר בריאיון ל-CNN כי "אם לא יהיה מי שיתמודד מול טראמפ, אתמודד בעצמי".

ויש סיבה נוספת לדמיין אפשרות ממשית שירוץ בעתיד לנשיאות. עם אליפות רביעית או בלעדיה, לברון ג'יימס כבר חקוק היטב בהר ראשמור של גדולי ה-NBA; עם זאת, קשה למצוא את מי שיעניק לו את התואר האולטימטיבי GOAT – Greatest of All Time – על פני מייקל ג'ורדן, קארים עבדול-ג'באר ואחרים. גם בכל הנוגע לאקטיביזם הוא לעולם לא יתעלה על המאבק הנון-קונפורמיסטי והעיקש של מוחמד עלי נגד גיוסו במחאה על המלחמה בווייטנאם, ואולי אפילו לא על כריעת הברך שהנהיג קולין קאפרניק, קוורטרבק עם עבר ספורטיבי לא-מפואר שהפך לפנים של המחאה בספורט האמריקאי מאז 2016. ייתכן איפוא שאם "ייקח את הכישרון שלו" למקום שאף ספורטאי לא משל בו – הבית הלבן – הוא יתבסס בתור תקדים היסטורי, בתור סיפור אגדה שאין שני שלו. GOAT בקטגוריה משלו.

בכל הנוגע לפוליטיקה, יש מי שמוכנים להישבע שהוא עשוי להיות יחיד בדורו. להיות מי ששובר את מסך הברזל בין אמריקה הראשונה לאמריקה השנייה, ולזכות באהדה חוצת מפלגות. עם זאת, נבו טוען כי דווקא ההפך הוא הנכון. "התדמית של ג'יימס היא מאוד אופוזיציונית – הוא תמיד הזועף, הבוטה. זה מהלך קסם על קבוצות מסוימות באוכלוסייה, אבל יוצר אנטגוניזם בקרב לבנים ימנים וחלק גדול ממעמד הביניים גם כן לא אוהב את זה", הוא אומר, "צריך להבין, גם בהקשר של עידוד ההצבעה שהוא מנהיג היום – בארה"ב המשוסעת, אם מדרבנים שחורים להצביע, גם לבנים ייצאו כתגובת נגד".

מי הכדורסלן הגדול בהיסטוריה

ויסמל-מנור סבור שללברון ג'יימס יש דרך נוספת לפנות לקהל רחב, דרך האתוס האמריקאי. "כל אחד חולם להיות לברון ג'יימס הבא, האופרה ווינפרי הבאה, ואף אחד מהם לא רוצה שהממשל ייקח ממנו את הכסף שהוא עבד בשבילו קשה", הוא מסביר, "כדי להצליח, לברון ג'יימס צריך לגלם את הקפיטליסט שבו. הוא צריך להתבסס באגף הפרו-ביזנס של המפלגה הדמוקרטית, ולא בשמאל הפרוגרסיבי, כדי להצטייר כמי שתומך בחלום האמריקאי. כך הוא ייצור דמות נכונה מבחינה פוליטית, שיכולה למשוך רפובליקנים מתונים".

נדמה שרפובליקני אחד כבר נהפך אובססיבי כלפיו, ומביא תועלת רבה – לפופולריות לה זוכה לברון, ואולי גם להחלטה העתידית להנהיג. אחרי שקיים ב-CNN את הריאיון הפוליטי הבולט ביותר שלו, כמעט בלי מלה על כדורסל, טראמפ מיהר לצייץ: "לברון ג'יימס התראיין עכשיו אצל האדם המטומטם ביותר בטלוויזיה, דון למון. הוא גרם ללברון להישמע חכם, וזה דבר לא קל". הנשיא בוטה כתמיד, אבל ייתכן ששלוש המלים האחרונות של הציוץ הזה היו המתגרות ביותר: "I Like Mike!" – אליל הכדורסל הבלתי מעורער, אבל גם האיש שסירב לנקוט עמדה פוליטית כשזו נדרשה ממנו, ולכן טראמפ כה מחבב אותו ("מייקל היה לא-פוליטי", התגאה בו בעבר).

על פי דיווחים בארה"ב, ג'ורדן הסיר את סירובו להפקת סדרת הדוקו "הריקוד האחרון" אחרי שצפה בלברון ג'יימס משיג את האליפות השלישית שלו. אחרי שידור הסדרה, לברון הילל את ג'ורדן אך סירב שוב ושוב לומר מי הכדורסלן הגדול בהיסטוריה. פרשנים בכירים סבורים כי הסדרה הוסיפה לחץ על כתפיו של לברון, שמשוכנע שגם בגיל 35 השושלת שלו יכולה לקרוא תיגר על העידן של ג'ורדן; ואם זה לא יקרה על הפארקט, זה יקרה במקום אחר. מי יודע, אולי אפילו בבית צחור בלבה של וושינגטון הבירה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות