Connect with us

תרבות ובידור

גל גדות לא לבד

Published

on

סקר חדש ביוזמת ארגון Time's Upההוליוודי מצא שהסרטים הרווחיים ביותר בשנים האחרונות הציגו נשים בתפקידים ראשיים – זה גם הסוד בסרטים שלי: הגיבורה היא תמיד אישה!

מאת: שרון מור

מחקר חדש שנערך בחסות ארגון Time's Up ההוליוודי מצא שהסרטים הרווחיים ביתר מהשנים האחרונות הכילו נשים בתפקידים ראשיים. סרטים שעברו את מבחן "בכד"ל" הבריקו, והרוויחו בממוצע כ-200 מיליון דולר יותר מאלה שלא עברו.

בתור תסריטאית ומפיקה הייתי רוצה לחשוב שההחלטה את מי ללהק לתפקיד המוביל בסרט היא מקצועית לחלוטין ונאמנה לתסריט. אולם ישנם הרבה מרכיבים שנכללים בהחלטות מי יהיה בתפקיד הראשי בסרט, מאחר שבסרט מושקעים כספים רבים ויש ציפייה להרוויח לא מעט כספים בחזרה.

בכל מקרה, שמחתי לקרוא שנשים בתפקיד ראשי הכניסו פי כמה מסרטים עם גברים בתפקיד ראשי, ולו רק בגלל הישראלית שלנו, וונדר וומן, הלא היא גל גדות. כן גם הסרט הזה נכלל במחקר.

כמו שכבר ציינתי בעבר, לא תיארתי לעצמי שזה בכלל נתון למדידה, אולי זאת הייתה התמימות שלי. רק כאשר התחלתי בעצמי את לימודי הקולנוע, ראיתי שאני יכולה לבחור מסלול שבו אלמד על נשים בקולנוע, איך הן השתלבו בתעשייה מאז תחילתה לפני מאה שנה, מה התפקידים שנתנו להם, איך שילבו אישה בעלילה של הסרט ועוד, מאז ועד וונדר וומן שלנו גל גדות, הופתעתי מאוד לגלות שאפילו את התסריט היו כותבים בצורה מסויימת שמציגה את האישה באור מסויים. אני לא אכנס לעומק המאורה, אבל רק אומר שהייתם מרימים גבה בתמיהה.

המיתוס על תפקידים נשיים בקולנוע, ואיך אלה מרתיעים" את הצופים בצורה כל כך יסודית עד שלא משתלם ללהק נשים לתפקידים ראשיים בשוברי קופות פוטנציאליים, קרוב לסיומו יותר מתמיד. תודה, באמת.

רווחי כשאשה בתפקיד ראשי

המחקר חדש שפורסם לאחרונה, ושנערך כאמור בחסות תנועת Time's Up, בחן את 350 הסרטים המכניסים ביותר ששוחררו במהלך ארבע שנים – מתחילת 2014 ועד סוף 2017 – וגילה שבלי קשר לגודל התקציב וסיווגו של הסרט, הוא הפך לרווחי יותר כשאישה קיבלה בו תפקיד ראשי.

במקביל, נבחנו הייצוגים של הדמויות הנשיות בסרטים הללו באמצעות "מבחן בכדל". המבחן, שקרוי על שם אמנית הקומיקס אליסון בכדל שהזכירה את עקרונותיו לראשונה כבר ב-1985. כדי לעבור את המבחן (שחשוב לציין, שיש לו סייגים רבים ואין לו באמת תוקף חוקי או מדעי. למרות כל אלה, הוא הפך לכלי יעיל ופופולרי כדי לבדוק איך מופיעות הנשים שמופיעות בקולנוע, בספרות, בטלוויזיה וכו'), סרט צריך להכיל לפחות שתי דמויות של נשים ששמותיהן מוזכרים ביצירה, שמדברות אחת עם השנייה על נושא שאיננו דמות גברית שלישית.

תתפלאו – כמה קלאסיקות קולנועיות לא מתהדרות בסצנה פשוטה שכזו. המחקר של Time's Up גילה שכל הסרטים שהכניסו יותר ממיליארד דולר באותן שנים עברו את המבחן.

כמו כן, ממוצע ההכנסות של הסרטים היקרים (אלה שהפקתם עלתה יותר מ-100 מיליון דולר) היה גבוה יותר אם הסרט עבר את מבחן בכדל. סרטים שלא הכילו שתי דמויות נשיות שמשוחחות זו עם זו, הרוויחו בממוצע 413 מיליון דולר וסרטים שהעניקו את העומק המינימלי הזה לדמויות הנשים שבהם הרוויחו בממוצע 618 מיליון דולר. במקביל, נמצא שאותם סרטים יקרים מכילים עדיין פחות כוכבות באופן גורף. המחקר מצא שרק 19 נשים קיבלו קרדיט ראשי ב-105 הסרטים היקרים שהופקו בשנים ההן, וזאת לעומת 75 גברים.

סמל הנשים בעולם

״נשים מהוות מחצית מההכנסות הפוטנציאליות בקופות", כתבה כריסטי הובגר, סוכנת אמנים ומפיקה שהיתה אחת מיוזמות הסקר, "ועדיין, תעשיית הבידור מניחה שסרטים בכיכובן של נשים פחות מצליחים. הוכחנו שהמידע לא מגבה את הטענה הזו". איימי פסקל, מפיקה ובכירה ויו"ר אולפני סוני לשעבר, הוסיפה: "זו הוכחה ניצח שהקהל רוצה לראות את כולם מיוצגים על המסך. מקבלי ההחלטות בהוליווד צריכים לשים לזה לב".

מה שגורם לי להבין כמה ניסים ונפלאות קראו לשחקנית ישראלית גל גדות להיות הוונדר וומן העולמית הסמל של נשים בעולם.

ולסיום נגלה לכם סוד לכל מי שהגיע לקרוא שורות אלו: כתסריטאית ובמאית אחרי הסרט השני (שיוצא לאור בימים אלו), הסוד הוא שאצלי בסרטים הגיבורה היא תמיד אישה!

שרון היא מפיקה וקופירטיירית בשאולינה הפקות המתמחים בצילומי פרסומות, צילום אירועים, סרטים דוקומנטאריים וסדרות אינטרנט וטלוויזיה. ליצירת קשר שרון טלפון: 3107706423אימייל: shaulina7@gmail.com אתר אינטרנט : www.shaulina.com מוזמנים להכנס לחשבון אינסטגרם שלי:SHAULINA7 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

תרבות ובידור

כך כבשו בני הזוג עופר והאלפיון העליון את מיקונוס – בעלות של מיליוני דולרים

Published

on

כ-500 אורחים הגיעו ביאכטות מפוארות וטיסות פרטיות בסוף השבוע לאי מיקונוס שביוון • ההילייטס: מסיבה בסגנון פסטיבל ׳'ברנינג מן׳ בנוואדה והופעה של עומר אדם שהגיע במטוס פרטי

רכבת ימית-אווירית אורגנה לכבוד המיליארדר עידן עופר ורעייתו בתיה, שחגגו בערב ט"ו באב עשור לנישואיהם, ובחרו לעשות זאת בטקס חידוש נדרים יוצא דופן. חגיגות העשור נמשכו לכל אורך סוף השבוע ולפי הערכות עלותן הכוללת הסתכמה ביותר מ-5 מיליון דולר.

קצת מאחורי הקלעים של האירוע הנוצץ: לפני מספר חודשים נשלחה למקורביהם של בני הזוג, הודעת SAVE THE DATE לסוף השבוע השלישי של אוגוסט, עם בקשה להגיע ללוקיישן המקורי שבו נערכה חתונתם לפני כעשור. עבורו היו אלו נישואים מספר ארבע ועבורה נישואים שניים.

גם חברי האלפיון העליון של ישראל שהוזמנו למסיבה, וכבר ראו אי אילו אירועים מושקעים בחייהם, התלהבו מיריית הפתיחה שנערכה בחמישי בערב – מסיבה בסגנון פסטיבל ׳'ברנינג מן׳ שנערך מידי שנה בנוואדה ארה"ב, מלווה במיצגי ענק אור-קוליים. את הדרך לטקס חידוש הנדרים, שערך השחקן דביר בנדק, עשו בני הזוג בתלבושות לא שגרתיות, כשהם מלווים בביצוע של מרינה מקסימיליאן, לשיר ALWAYS REMEMBER US THIS WAY . האורחים זרמו עם הקונספט הלא שגרתי והשקיעו בתחפושות ובאביזרים.

בהמשך הערב הם נהנו מהופעה של הזמר עומר אדם, שדילג מהופעתו בפסטיבל הכליזמרים בצפת יום קודם, לאירוע האקסקלוסיבי, במטוס פרטי. על מסכי ענק הוקרן סרטון שהופק לכבוד האירוע על ידי ילדיהם של בני הזוג, בסגנון 'פאודה', בכיכובו של השחקן איציק כהן שגילם סוכן שב"כ קשוח שחוקר את בני המשפחה ומנסה להוציא מהם מידע על הזוג. בערב שבת נערכה קבלת שבת אליה התבקשו האורחים להגיע בקוד לבוש לבן, ואת שבת בבוקר בילו מוזמנים במסיבת בריכה…

המשך לקרוא

במה וקולנוע

Playmobil: The Movie: לבני פלסטיק שחוקות

Published

on

מותג הצעצועים הגרמני יצר הרפתקה מונפשת משלו, אבל התוצאה מאכזבת

עברו חמש שנים מאז שהסרט "סרט לגו" הסתער על בתי הקולנוע והפתיע לטובה.

מאז נוצרו שני סרטי-בת וגם סרט המשך ישיר, עם תוצאות פחות מרשימות. עכשיו הגיע הזמן שמותג צעצועים נוסף בעולם לבני הפלסטיק, 'פליימוביל', ייצור הרפתקה על המסך הגדול. בבימויו של לינו דיסלבו (ראש מחלקת ההנפשה בסרט "לשבור את הקרח", בסרט הבכורה שלו כבמאי), הופק סרט שמכוון בעיקר לקהל צעיר מאוד, וללא הומור מספק בכדי לבדר את המבוגרים המלווים.

אדם למברט ו-מייגן טריינור מביאים כמה קטעים מוזיקליים מבדרים באופן יחסי, ובעיקר נשכחים, בסגנון הנפשה לייב-אקשן, כשעלילת "פליימוביל: הסרט" פונה לצופים במגוון של ז'אנרים רבים ושונים, כולל מדע בדיוני, מערבון והיסטוריה – עם קרבות ויקינגים אכזריים ותחרויות גלדיאטור רומיות.

על המסך אפשר להבחין בכשרונה של אניה טיילור-ג'וי מרלה, האחות הגדולה) וצ'ארלי (בגילומו של גבריאל בייטמן), וזאת לצד קולו של דניאל רדקליף (בגרסה באנגלית, ולא המדובבת לעברית) – כמרגל הבריטי המדופלם, רקס דאשר, המחצין את הצד החצוף יותר של ג'יימס בונד. עם זאת, הסרט לא מצליח להעלים את העובדה שהוא נתפס כפרסומת ארוכה למדי למותג הצעצועים. הוא מחמיץ חלק גדול מן החום הרגשי בין הדמויות, כולל צעצועי הפלסטיק ומאבד את הקצב די מוקדם.

מה ש-"פליימוביל: הסרט" חולק במשותף עם הסרט "לגו 2" הוא הקו העלילתי של מערכת יחסים בין אחים. כשמרלה וצ'ארלי מתמודדים עם צער, הם מחדשים את הקשר שלהם על ידי היעלמותם לעולם של פנטזיה, שבו הם הופכים לדמויות פליימוביל. טיילור-ג'וי מענגת כל הזמן בסצינות הלייב-אקשן שלה וגם בזכות קולה, ונראה שהדאגה לאחיה מצטיירת כאמינה.

עם זאת, "פליימוביל: הסרט" מנסה לחלוק כבוד למערך של סרטים מפורסמים ולרגש את הדמיון, אולם מטביע עצמו במצב דביק בכך שהוא צפוי, קיטשי וחסר אתגר. האזכורים פשוט מוכרים מדי מכדי לרגש, מכיוון שהיא נמתחים בנוסטלגיה ובנוסחה שחוקה היטב. מבין מבחר סרטי הילדים לקיץ הנוכחי, "פליימוביל הסרט" צפוי ופשוט, ונראה כי יש חלופות אחרות ונוספות בבתי הקולנוע.

המשך לקרוא

במה וקולנוע

The Angry Birds Movie״ 2": בידור ושעשועים, לקטנים ולגדולים

Published

on

״אנגרי בירדס – הסרט 2" הוא שיפור משמעותי מקודמו בסדרה, עם תוספת של הומור משובח, אנימציה חדה ומוזיקה מבדרת

בניסיון ליצור סרטי המשך, המפיקים במחלקת ההנפשה של אולפני סוני החליטו ליצור המשכון לסרט החלש "אנגרי בירדס הסרט", שיצא לבתי הקולנוע בשנת 2006 בהתבסס על היישומון הפופולרי והנמכר ביותר, הסרט העוקב נקרא בהתאם "אנגרי בירדס – הסרט 2" – ולוהק במדובבים מרעננים ובתסריט אנרגטי ומצחיק מתמיד.

כבמאי המוכר בזכות עבודותיו על המסך הקטן, וזהו הביכורים שלו – ת'ורופ ואן אורמן משתלט בביטחון רב על הקצב, הצבעוניות החדה והאנרגיה הקומית המטורפת של יקום 'אנגרי בירדס'. אף על פי שאין בסרט "אנגרי בירדס – הסרט 2" קשר העמוק בין הדמויות, כמו בסרטי "צעצוע של סיפור" למשל, ההנפשה המסוגננת ללא ספק מבדרת ותסיח את דעת הקטנים והמבוגרים למשך 90 דקות.

בעוד שעלילת "אנגרי בירדס – הסרט" הראשון הייתה הומאז' ליישומון, עם כוריאוגרפיה וקרבות בליסטיים בקרב על אי הציפורים, בהובלתו של הציפור רד (ג'ייסון סודייקיס) והנמסיס החזירון הירוק שלו – לאונרד (ביל היידר).

סרט ההמשך, "אנגרי בירדס – הסרט 2", שנפתח במלחמת קונדס בקרדיט ההתחלה – ממשיך כששני האויבים מתגייסים להילחם באויב משותף במאמץ להתנתק מעלילת המשחק, ולמעשה להרחיב את היקף יקום זה. הסרט גם מלהק את מיטב שחקני הוליווד למלאכת הדיבוב – פיטר דינקלג', מאיה רודולף, דני מקברייד, ניקי מינאז' ו-אקוופינה – כדי לשמור על רעננות, כמו גם ליהוק ילדיהם של ניקול מינאז', ויולה דייויס ו-גל גדות בתפקידים מינוריים כגוזלי ציפורים מקסימים.

באשר לאויב המשותף, התסריטאים הוסיפו אי שלישי לעלילה וארכי-נבל חדשה: זאטה – מטריארכית ראשית ושליטה מלאת אגו באי הנשרים, בקולה המנצח של לזלי ג'ונס (אביב כרמי בעברית). העלילה מתרכזת בכוונתה של זאטה להשתלט על איי הציפורים והחזירים כבית טרופי חדש במקום הטמפרטורות הקפואות שבאי הנשרים. התושבים אפילו לא יכולים להתקלח בלי שקוביות קרח יצאו מהברז, והכלבה של זאטה תקועה בתוך גוש קרח ענק.

כדי ליצור מתח וחרדה, זאטה מתחילה להטיל על האיים הנחשקים שלה כדורי קרח ענקיים, שנורים ממקלע המופעל על הר הגעש, המכריחים את שני המינים האויבים (חזירים וציפורים) לקרוא להפוגה כדי לבצע משימה סמויה באי הנשרים, במטרה לעצור את כלי הנשק החזק ביותר של זאטה. זהו כיוון נכון בסדרת הסרטים, בהתחשב ש-"אנגרי בירדס – הסרט" הראשון היה ממוקד יותר באלימות מטופשת כדי למכור את עצמו. בסרט "אנגרי בירדס – הסרט 2", סגנון ההומור בסוגת ג'יימס בונד דוחף אותו קרוב יותר לרף הגבוה שיצא עד כה מאולפן זה גשם של פלאפל" בין השאר).

כמובן, שלאף אחד מהזאטוטים שצופים בסרט לא באמת איכפת מהדבק שמחזיק את העלילה יחד. אבל יש מספיק ב-"אנגרי בירדס – הסרט 2" מבחינת צבעים מהבהבים וסלפסטיק ילדותי (בתוספת בדיחות פיפי וקקי שמבטיחים צחקוקים מאסביים), שישאירו את הקטנים מוקסמים. במקביל, המבוגרים ייהנו מאינספור רמזים נוסטלגיים (כולל קריצות לסרטי "רוקי" ואפילו הבריחה הגדולה") ופסקול המונעם משירים של בון ג'ובי ו-פורינר (בין השאר), שבוודאי מותיר את הצופים בנימה טובה וטעם משועשע, גם הרבה אחרי כותרות הסיום.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות