fbpx
Connect with us

קהילה

ג'ואיש לוס אנג'לס: 20% מזהים עצמם כספרדים או מזרחיים

Published

on

סקר אוכלוסין מגלה שהקהילה היהודית של לוס אנג'לס צומחת ומגוונת * עם יותר מ-560,000 יהודים בכ-300,000 משקי בית יהודיים, זוהי הקהילה היהודית השנייה בגודלה בארה"ב * כמחצית ממשקי הבית כוללים מהגר או ילד של מהגר ממגוון מדינות ואזורים כולל ישראל, איראן, אמריקה הלטינית וברה"מ לשעבר * ויותר מ-80% מכלל המבוגרים רואים בדאגה לישראל חלק חשוב מהיותם יהודים

כאשר הגיעו תוצאות סקר האוכלוסין האחרון של לוס אנג'לס היהודית, הרב נוח פרקס היה המום מהנתונים על הזהות והשיוך היהודי. כמו מנהיגי קהילה רבים, מנכ"ל הפדרציה היהודית של לוס אנג'לס רבתי שמע מזה זמן רב אזהרות על ירידה במעורבות יהודית והתכווצות הדרגתית של הקהילה. 

אבל הנתונים אמרו לרב פרקס שההפך קורה: יהודים צעירים יותר באזור לוס אנג'לס אולי מתרחקים מהעדות ששלטו בדורות הקודמים, אבל יש סיכוי גבוה יותר מהמבוגרים שלהם להיות מעורבים בחיים היהודיים. זה כולל דיון בנושאים יהודיים, לימוד טקסטים יהודיים וצריכת תקשורת יהודית. גם צעירים בסקר נוטים יותר לציין את יוםה שבת.

"מה שהפתיע אותי יותר מכל הוא שדמוגרפיה צעירה יותר עוסקת בחיים היהודיים כמעט בכל קטגוריה מאשר דמוגרפית ותיקה יותר", אמר פרקס בראיון לסוכנות הטלגרפיה היהודית. "הם אולי לא נחשבים לעצמם יהודים רפורמים, יהודים קונסרבטיביים, יהודים אורתודוקסים, שכן נראה כי קטגוריות זהויות דתיות דועכות, אבל הם עושים פעילות יהודית בגדול יותר מהאנשים בני 55 פלוס. זה היה הלם מוחלט עבורי".

The Study of Jewish LA הוא הסקר הדמוגרפי הראשון של הקהילה מזה דור ביוזמת הפדרציה היהודית בעיר. הקהילה גדלה ב-9% מאז הסקר האחרון ב-1997. באזור יש את המספר השני בגובהו של יהודים בארצות הברית אחרי העיר ניו יורק.

אחד המוקדים המיוחדים של המחקר היה על מגוון גזע, מוצא אתני, שפה ומוצא לאומי. כמחצית ממשקי הבית היהודיים כוללים מישהו, לאו דווקא יהודי, שנולד בחו"ל או שהוריו נולדו בחו"ל – בעיקר מאמריקה הלטינית, ישראל, איראן וברית המועצות לשעבר. כמעט 20% מזהים כספרדים או מזרחיים. כ-6% מזהים כ"יהודים צבעוניים", אך עבור ילדים המספר הוא 9%, מה שמצביע על כך שהמספר הכולל יגדל עם הזמן.

"בעוד שהיהדות של לוס אנג'לס הייתה פחות לבנה ואשכנזית מערים אחרות במשך עשרות שנים, עתידה של לוס אנג'לס היהודית מגוון עוד יותר", אמר פרקס.

בהתאם לגיאוגרפיה הכוללת של לוס אנג'לס, הקהילה היהודית פרוסה על פני שטח עצום. אבל בשני אזורים שבהם הם מרוכזים ביותר, עמק סן פרננדו המערבי ומערב לוס אנג'לס, היהודים מהווים כ-25% מהאוכלוסייה.

בריאות ורווחה היו מוקד נוסף של המחקר, עם שירותי בריאות הנפש שזוהו כ"אחד הצרכים המשמעותיים ביותר בקהילה", במיוחד בקרב מבוגרים צעירים. בינתיים, חלק מהקהילה מתקשה כלכלית, וחלק שווה הוא עשיר.

המחקר מחלק את האוכלוסייה לחמש קטגוריות של רווחה כלכלית. בעוד שרק 1% אחוז אמרו שהם "לא יכולים להסתדר", 18% נוספים "רק מצליחים להסתדר". לכ-60% יש "מספיק" או "תוספת" כסף, בעוד שחמישית מיהודי לוס אנג'לס אמרו שהם במצב "מאוד טוב".

המחקר נועד לשרת הן את הקהל הרחב והן את מנהיגי הקהילה, לדברי פרקס. "אנחנו מספקים כלים לקהילה היהודית להכיר את עצמה ולעזור למוסדות להעריך את עבודתם ולחשוב מי הם האנשים שלנו, כדי שנדע איך לשרת אותם בצורה הטובה ביותר", אמר. "בעולם מבוסס נתונים, אנחנו צריכים נתונים טובים ורלוונטיים כדי לעשות זאת".

בעוד שסקר זה בדק את האוכלוסייה הייחודית של לוס אנג'לס, היו שני מאמצים גדולים נוספים לאחרונה בתיעוד הקהילה היהודית בארה"ב. לתוצאות של מחקרים דמוגרפיים מסוג זה יכולות להיות השלכות פוליטיות ואחרות רחבות, כפי שהוכח במחקר Pew מ-2020 על יהודים אמריקאים, שמצא עלייה במספר הרפובליקנים היהודים.  המחקר בוצע על ידי צוות מחקר ממרכז כהן ללימודי יהדות מודרנית באוניברסיטת ברנדייס ו- NORC באוניברסיטת שיקגו, הוא התבסס על סקרים עם 3,767 משקי בית בין יוני לספטמבר 2021. חוקרים יצרו קשר עם מדגם אקראי של משקי בית בלוס אנג'לס. אזור אנג'לס באמצעות דואר, מייל וטלפון.

כמעט שליש ממשקי הבית כוללים מבוגר בודד שחי לבדו. ליותר ממחצית מהמבוגרים היהודים היה זמן או אמצעים לנסוע לישראל, ובכל זאת כמעט חמישית מהאנג'לינוס היהודיים נאבקים להסתדר בחיי היום-יום.  כמחצית ממשקי הבית היהודיים בלוס אנג'לס כוללים מהגר או ילד של מהגר ממגוון מדינות ואזורים כולל ישראל, איראן, אמריקה הלטינית וברה"מ לשעבר. לעומת זאת, מחקר של מרכז המחקר Pew של כל יהודי אמריקה בשנה שעברה מצא כי כשליש היו מהגרים או ילדים של מהגרים.

המחקר מצא כאמור כי האוכלוסייה היהודית של לוס אנג'לס גדולה וגדלה. עם יותר מ-560,000 יהודים בכמעט 300,000 משקי בית יהודיים, זוהי הקהילה היהודית השנייה בגודלה בארצות הברית. מאז 1997 גדל מספר משקי הבית היהודים ב-25%. כמעט מחצית מהמבוגרים היהודים בעיר הם מעל גיל 55, וכ-70% מהמבוגרים היהודים נשואים או בני זוג. כ-57% מאותם זוגות נשואים תערובת, דומה לשיעור נישואי התערובת היהודיים הלאומיים.

אחוזי היהודים האורתודוקסים והשמרנים בלוס אנג'לס (7% ו-15%, בהתאמה) דומים למצב הקהילות היהודיות הלאומיות. לעומת זאת, בעוד שיותר משליש מיהודי ארה"ב מזדהים באופן כללי כרפורמים, הדבר נכון רק לגבי 25% מהיהודים בלוס אנג'לס. במקום זאת, מחצית מהאוכלוסייה היהודית באזור אינה מזדהה עם זרם כלשהו.

הסקר גם מצא שיותר ממחצית מהמבוגרים היהודים בלוס אנג'לס היו בישראל, כאשר 65% מרגישים "קצת או מאוד קשורים לישראל". יותר מ-80% מכלל המבוגרים היהודים רואים בדאגה מישראל חלק חשוב מהיותם יהודים.

הפדרציה לא שאלה ישירות שאלות לגבי האופן שבו ההשקעה שלה בתוכניות ספציפיות – כמו Birthright Israel – קשורה למעורבותם של המשיבים. אבל פרקס אמר כי נראה שהדו"ח מעודד תקשורת טובה יותר ושותפויות עם בתי כנסת, שלדבריו היו "נקודת ההפצה העיקרית של החיים היהודיים".

לחץ להגיב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קהילה

תאונות החלקה ונפילה: עורכי דין חיוניים לבטיחות הציבור

Published

on

עורכי דין המטפלים בתאונות החלקה ונפילה בקליפורניה מתמודדים לעתים קרובות עם ביקורת ותפיסה שלילית, אך עבודתם חיונית לביטחון הציבור ולאחריות עסקית. מאמר זה מבקש לבחון את משמעותם של עורכי דין לתאונות החלקה ונפילה בקידום הבטיחות בשטחי מסחר; ובהטלת אחריות על עסקים לשמירה על סביבה בטוחה לציבור.

תפקידם של עורכי דין בתאונות החלקה ונפילה עבור ביטחון הציבור:

עורכי דין אלה ממלאים תפקיד חיוני בהטלת אחריות על עסקים לשמירה על אזורים בטוחים. הם חוקרים ומתדיינים במקרים של רשלנות, תחזוקה לקויה ותנאים מסוכנים המובילים לתאונות החלקה ונפילה. על ידי כך, הם מעודדים עסקים להיות פרואקטיביים יותר בהבטחת הבטיחות של המקום שלהם, ובכך מפחיתים את הסיכון לתאונות עבור הציבור.

על פי המוסד הלאומי לבטיחות רצפות רעועות, תאונות החלקה או נפילה אחראיות ליותר ממיליון ביקורים בחדרי מיון בבתי חולים מדי שנה. תאונות אלו הן גורם מוביל לפגיעות תעסוקתיות ועלולות לגרום לפציעות קשות, נכויות ואף לאובדן חיים. על עסקים מוטלת החובה לספק סביבה בטוחה ללקוחותיהם ולעורכי דין בתחום החלקה ונפילה, תפקיד מכריע בקיום חובה זו.

כדי להמחיש עוד יותר את חשיבותם של עורכי דין אלו, חיוני לבחון תקדימים משפטיים ומקרי מבחן שבהם התערבותם הובילה לשינויים חיוביים בביטחון הציבור. דוגמה בולטת אחת היא המקרה של אנתוני זקגלין וליסה זקגלין נגד חברת רשת בתי הקפה סטארבקס; פסקי דין של חבר מושבעים משנת 2011, לאחר שעורך דין של החלקה ונפילה טען בהצלחה כי קפה סטארבקס נכשל בשמירה על סביבה בטוחה – הוביל להסדר משמעותי והניע את הקמעונאית לשפר את אמצעי הבטיחות שלה.

על ידי נקיטת הליכים משפטיים בשם נפגעים, עורכי דין להחלקות ונפילות יוצרים אפקט מרתיע על עסקים שמזניחים את אחריותם לשמירה על מקום בטוח. כאשר עסקים מתמודדים עם השלכות כספיות על רשלנות, הם מקבלים תמריץ להשקיע בתחזוקה טובה יותר, הדרכות בטיחות ואמצעים למניעת סיכונים. זה, בתורו, תורם לתועלת הציבורית הכוללת על ידי הפיכת אזורי המסחר לבטוחים יותר עבור הציבור.

לסיכום, בעוד עורכי דין לתאונות החלקה ונפילה בקליפורניה עשויים לקבל מוניטין שלילי, עבודתם חיונית לקידום בטיחות הציבור ולהטלת אחריות על עסקים על מתן מקום מאובטח. על ידי חקירת רשלנות, ליטיגציה בתיקים וסינגור עבור לקוחותיהם, הם תורמים לסביבה בטוחה יותר לציבור ומעודדים עסקים לתעדף אמצעי בטיחות. תפקידם חיוני ביצירת תרבות של אחריות ובסופו של דבר בהפיכת אזורי הקמעונאות לבטוחים יותר לכולם.

עו"ד‭ ‬אדוארד‭ ‬בראון‭ ‬נותן‭ ‬ייעוץ‭ ‬משפטי‭ ‬ראשוני‭ ‬ללא‭ ‬עלות‭ ‬בכל‭ ‬תחום‭.‬

www.eBraunLaw.com | 866-693-4456 | Eduard@eBraunLaw.com

13713 Burbank Blvd. Sherman Oaks, CA 91401

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות