fbpx
Connect with us

בריאות

בשם אלוהי המבצעים והסייל, למה אנחנו קונים כל כך הרבה?!

Published

on

עכשיו זה הזמן לעשות חושבים וריסטארט לאורח החיים שהשתלט על כולנו * מדריך למתבודדי קורונה (אבל לא רק)

"יש לי חולשה למוצרים ממותגים, העגלה בסופר כמו בחנות צעצועים" שרים ה"דג נחש" בשירם המקפיץ "לא מספיק". בשיר האולטימטיבי על תרבות השופינג הם מודים בפה מלא במה שחלקנו מעדיפים להדחיק: אנחנו מכורים. "כל מה שרציתי, כל מה שקניתי, כל מה שאספתי – זה לא מספיק". כולנו רוצים, רודפים, קונים, אוספים, ובכל זאת מסיימים בתחושה הקשה של "זה לא מספיק". גם אם לא ממש ברור לנו מה הצורך בקולפן אבוקדו מיוחד או, מברשת שיניים מנגנת – אנחנו קופצים על ההזדמנות בשמחה, כי היום סייבר מאנדיי, בלאק פריידי, או אולי פשוט סייל טוזדיי אקראי. ככל שאנחנו קונים – אנחנו רעבים יותר. אנחנו נכנסים לקניון במטרה לרכוש משהו מסויים, ומוצאים את עצמינו קונים הרבה יותר ממה שתכננו, הרבה יותר ממה שצריך. האם זה הסיפור של כולנו, האם זה הסיפור שלכם?

נעבור לפרסומות

"אנחנו חיים בעולם חומרני שגורם לנו להאמין שקניות הן הבילוי האולטימטיבי- אז אין פלא שאנחנו צורכים כל כך הרבה", מתארת ד"ר טלי תאני הררי, מומחית להתנהגות צרכנים וראש החוג לתואר שני מהמרכז האקדמי פרס. "אם תרימו לרגע את המבט מהסמארטפון, תראו שאנחנו מוקפים בפרסומות: תחפפי בשמפו הזה – תהיי יפהפייה, תאכל יוגורט – תהיה חזק ושרירי, תלבש את החולצה הזאת – תרגיש צעיר וקליל״. כל פיסת נדל"ן פנויה משמשת כפרסומת, הטלוויזיה, הבניינים, הכביש המהיר ובצידי הדרכים, בפלאפון שלנו – באפליקציות השונות, בגלישה באינטרנט ובעצם, בכל מקום. אנחנו מנסים להיאחז ברעיון שאנחנו חזקים מזה, אבל המסרים האלו מחלחלים ומשפיעים על מה שאנחנו בוחרים לקנות, ועל כמה שאנחנו מקדשים את אותו מהלך. אנחנו כל כך אוהבים לקנות, אפילו המצאנו ברכה למי שחזר מהקניון עם הרכישה האחרונה – ״תתחדש/י״.

אמור לי מה קנית – ואומר לך מי אתה

באחד מפרקי הסדרה האלמותית "חברים", ג'ואי טריוויאני מגבש אסטרטגיה חדשה כדי לכבוש את בנות המין היפה: מכונית 'פורשה' יוקרתית. ג׳ואי למעשה הופך ל״מכונית פורשה״ מהלכת בכבודו ובעצמו. על חולצתו כתוב בענק – 'פורשה' ועל ראשו כובע ממותג. כשהוא מתהלך גאה, בידיו מחזיק מפתחות של (שלושה ניחושים) – 'פורשה'. אם חשבתם שגבול הטעם הטוב כבר עבר מזמן, ג׳ואי מפסל (בעזרת החומר היוקרתי, קרטון) פורשה ומכסה אותה בכיסוי הרכב הנחשק. אח! איזה אושר הוא מרגיש כאשר הבחורות ניגשות אליו, נרגשות ופותחות בשיחה. האירוניה המבדרת מסתיימת כשהפורשה מעורבת בתאונת דרכים קטלנית. רוכב אופניים תמים מאבד שיווי משקל, נופל עליה, וחושף כי היא לא יותר מערימת קרטונים.

הטרגדיה של ג'ואי, היא הסיפור של כולנו. גם אנחנו קונים כדי להיות אהובים ומקובלים – חכמים כמו הטלפון, אופנתיים כמו חולצה חדשה ויפים כמו מסך טלוויזיה דקיק ומעוצב. ההזדהות שלנו עם מה שמייצג המותג היא חזקה כל כך, שהיא מחלחלת מתוך תמונות הסלפי, לתוך התפיסה העצמית שלנו את עצמינו. מתברר שכשאנחנו קונים פריטים שיהיו חשופים לכל, כמו מכונית, טלפון או מגף חדש לחורף, אנחנו משתמשים בסט שיקולים אחר לגמרי, לעומת מערכת ההחלטות שנוגעת למוצרים שמשתמשים אותנו רק בחדרי חדרים, במחסן או במזווה: מכונת הכביסה, התחבושות ההגייניות או השקיות לפח האשפה. על הפורשה האישית שלנו, אפילו אם זו ״רק מאזדה״, אנחנו סומכים שתעזור לנו בתדמית שלנו. חברת פורד השתמשה בדיוק בתובנה הזו, כשפרסמה את המיני ואן שלה. "Don't be the Minivan Guy" נכתב באותיות בולטות, כשברקע התמונה הדמות של האב המשופם וה״כבד״ עם המשקפיים. ובתרגום חופשי – אל תהיה הטיפוס היבשושי והמשופם, אלא בוא תהיה צעיר, תהיה קליל. ובקיצור – תקנה את הרכב שלנו.

קנה עכשיו! מהיר, קל ונוח

אבות אבותינו, אתם יודעים, אלו שעוד חיו בשנות ה-90, היו צריכים לעשות את הטרק כל הדרך אל מרכז הקניות הקרוב לביתם. הם היו עומדים מול המוצרים בחנות, בוהים מעט, מגרדים בראש ומתלבטים, מביטים לרגע בארנק, ומחשבים שוב. היום? האדם ההומו-מודרניאנס, רק צריך לשלוח את היד בזווית של 45 מעלות, אל השידה שלצד המיטה, וההר בא אל מוחמד – הקניון כאן. כל מה שאנחנו צריכים נמצא כאן, בכף ידינו, במרחק קליק וחצי, תוך הבטחה שהמשלוח יגיע תוך 24 שעות לכל היותר. היה לך יום קשה? למה שלא תפנקי עצמך? משעמם בעבודה? למה שלא תזמין משהו שיפיח את השממה? תיבת המייל שלנו גדושה בפרסומות שקוראות לנו לצרוך – רק היום! בזיל-הזול, ובמבצע חד פעמי, כבר אלפים קנו, וכל התענוג הזה מסתיים ממש עוד כמה דקות, כמובן. אז מה הפלא שאנחנו קונים עוד ועוד?

קלות, היא לא סוף הסיפור. קל לעשות לעשות הרבה דברים: להתקשר לסבתא כל יום, להוציא את הזבל ולעשות סיבוב הליכה של 5 דקות אחרי האוכל. מדוע בכל אלו אנחנו דווקא די מתקשים ובמקרה של שופינג כן מוצאים את הכוחות? כדי לפצות את עצמינו. אם היה לנו יום רע, או אם אנחנו מרגישים צורך לשמח את הנפש, אנחנו מיד מדלגים אל המול הקרוב ושולפים בהחלטיות את כרטיס האשראי. גיהוץ מעולם לא היה מהנה כל כך! 

שק של סנטימנטים

יש לי חברה יקרה שבכל פעם שבעלה יוצא לעבודה, היא ממהרת לארון הבגדים שלו ומשליכה לזבל (או לתרומה) כמה פריטים שהיא יודעת בוודאות שהוא לא צריך ולא ילבש לעולם. "למה את פשוט לא אומרת לו את זה, את לא מרגישה שאת משקרת לו?" שאלתי פעם, והיא ענתה – "אם הוא ידע, הוא לא יוכל לאפשר לי להיפטר מהפריטים האלה יותר. הוא קשור אליהם יותר מידי".

מלבד המשאב הכלכלי, יש עוד משאב שאנחנו משתמשים בו שימוש יתר כשאנחנו קונים כל כך הרבה – והוא המשאב הנפשי. קשה לנו להפרד מהדברים שלנו, גם כשאנחנו כבר בטוחים שלא נשתמש בהם. יש בנו איזה קול נוסטלגי, שמסתכל על החולצה בארון, כן, זאת שלא לבשנו כבר 3 עונות רצוף, ולוחש ״אבל עם החולצה הזאת יצאת לדייט הראשון שלך איתו״. קנינו סלון חדש ומהמם במיטב כספנו, אבל אנחנו מוצאים את עצמינו דוחים ודוחים את הגעתו, שהרי גם אם הספות שלנו מרופטות, ריח הכלב נספג בהן היטב ומשענת הגב כבר שבורה, זוהי אותה ספה עליה השתרענו מותשים לאחר סעודת שישי בערב, בה התכרבלנו בשמיכת צמר נעימה עם ספר טוב בערבי החורף הקרירים, ישבנו עליה, מצופפים – כל המשפחה, כשצפינו בתכנית טלוויזיה אהובה. זוהי לא סתם ספה! זוהי הספה שלנו. ואת הדברים שלנו, אנחנו אוהבים. הם חלק מאיתנו. 

את הרעיונות הזה מבינות גם חברות הפרסום. בוודאי נתקלתם פעם בפרסומות שקוראות לנו לנסות את המוצר במשך 14 יום, ואם לא נהיה מרוצים נוכל להחזיר אותו חינם-אין-כסף? אז קיבלנו מזרון חדש, ישנו עליו כמה לילות – ועכשיו הוא כבר בן בית. אנחנו אוהבים גם אותו. לאט לאט מרב אהבה, ומרב השמחה מהקנייה, דלת המחסן כבר בקושי נסגרת. החדר עמוס פריטים ובכל פעם שאנחנו פותחים את הארון שתי מגבות נופלות לנו על הראש (סיפור אמיתי). העומס והבלאגן, מסיחים, מתישים, אבל גם ומבקשים מאיתנו לקנות עוד כמה רהיטים שבעזרתם נוכל לאחסן את כל זה.

עייפות ההחלטה: המחיר שלא חשבנו עליו

אבל עם קנייה ועוד קנייה, מגיעה גם אחריות. יש הרבה החלטות, הרבה שיקולים, אילוצים ומדדים שיש לשים על המאזניים הדמיוניות. כמה זמן תעמדו מול חלון הגבינות בסופר לפני שתושיטו יד ותבחרו? כמה תשוו בין טבלאות המרכיבים, המחיר, ותאריך התפוגה? בין אם אתם נוטים לקבל החלטה בקלי קלות וגם אם משתייכים לקבוצה היותר מהססת שבינינו, זה תלוי במוצר. עד כמה המוצר הזה הוא משמעותי עבורכם? כמה שהמוצר משמעותי לכם יותר, כך תשקיעו יותר משאבים בבחירה – תקראו יותר, תאספו מידע אודותיו, ואולי אפילו תפנו לאיש מקצוע. תהליכי קניות שכאלו, מכנים הפסיכולוגים ״קנייה במעורבות גבוהה״. לעומתם עומדים כל המוצרים שאתם קונים פשוט כי הם הדבר הראשון שראיתם, שמעתם או התנגן לפני כן ברדיו בג׳ינגל מדבק במיוחד. עבור המוצרים האלו אתם תעשו תהליך של ״קנייה במעורבות נמוכה״.

המחיר, באופן לא מפתיע, הוא קריטריון שמשפיע לא מעט על כמה נשקע בהחלטה שקולה. נדירים האנשים שנכנסים לחנות הרכבים הסמוכה לביתם, בודקים את הרכב הראשון שנראה להם מתאים וסוגרים את העסקה. ככלל, ככל שהמחיר גבוה יותר – המעורבות גבוהה יותר. מצד שני, הורים יכולים גם למצוא את עצמם מבלים חצי שעה מבלי למצמץ על בחירת המוצץ המתאים לקטנצ׳יק שלהם – שלא יהיו בו חומרים רעילים חלילה, אבל שגם לא יזיק לשיניים שיצמחו בקרוב. כך שגם מוצרים זולים יכולים לשאוב אותנו לתוך תהליך מורכב.

כמה שנמצא את עצמינו קונים יותר במעורבות גבוהה, כך גם הכוחות הנפשיים שלנו לאט לאט יתדלדלו, או במילים אחרות: "עייפות ההחלטה". ככל שאנחנו מקבלים יותר החלטות, כוח ההחלטה נשחק, ואנחנו מוצאים את עצמינו בוחרים פחות טוב, מסתכלים על השיקולים הלא נכונים (לנו), מבזבזים יותר זמן, ועושים יותר טעויות. ככל שנקנה יותר, סביר שגם נצטרך לקבל יותר החלטות, כך שמצד אחד, המעורבות הנמוכה היא מנגנון הישרדותי ששומר עלינו שפויים בעולם שבו כל רגע עלינו לקבל החלטה, לא באמת ייתכן שנשקיע זמן ומשאבים רבים בכל בחירה ובחירה. 

מצד שני, גם לקנייה במעורבות נמוכה יש מחיר, והפעם – הוא אכן כלכלי. אמנם מדובר בדרך כלל בסכומים קטנים, אבל טיפה ועוד טיפה, ועוד אחת – לבסוף תהיה שם שלולית ענקית. קנייה במעורבות נמוכה נוטה להיות בזבזנית הרבה יותר. הצצה חפוזה בפח האשפה של הבניין שלכם (לא לבעלי לב חלש), תחשוף בפניכם מוצרי מזון שנזרקו בעטיפתם המקורית, וכנראה לא יפתחו לעולם: פג תוקפם, לקונה לא היה חשק לאכול את זה, או שהם פשוט לא עמדו בתחרות של שאר המצרכים במקרר. גם מחסני הביגוד המשומש לא עומדים בעומס התרומות, כשבין ערימות הבגדים תמצאו עשרות תוויות, עם תג המחיר עוד משלשלות אחרי הבגד. את שלל הדברים שאנחנו זורקים, סביר שקנינו במעורבות נמוכה, מאוד. הם היו זמינים, זולים, מפתים ולפני ששמנו לב הם כבר נסעו איתנו הביתה בשקית חדישה.

אם קראתם את הכתבה והחלטתם להפוך לנזירים בודהיסטיים, לגזור את כרטיס האשראי שלכם ולהשליך את חיי הנוחות למען חיים בטבע – תוכלו להפסיק לקרוא כאן. לאלו מכם שרוצים להמשיך לקנות, אבל מעדיפים להוסיף קצת איזון וצרכנות נבונה, הנה כמה רעיונות:

דע את עצמך (ומה אתה קונה)

הרעיון שהכוח לשינוי והצלחה נמצא כבר בתוכנו, הוא לא קלישאה מודרנית, אלא חוכמה עתיקה. עוד מימי יוון העתיקה, המשפט המפורסם "דע את עצמך" היה חרוט על קיר היכל אפולו שבדלפי העתיקה. הקושי נמצא בלהכיר, לאתר ולמצוא את מה שנכון לנו. השינוי מתחיל בהיכרות עם האדם הזה שיושב בנעליים שלכם. נסו לחשוב מה הם הדברים שחשובים לכם בחיים. אילו קניות משקפות את הערכים שלכם? נסו להיצמד לקניות שמשקפות את מי שאתם ואת הצרכים האמיתיים שלכם. אם אתם פורחים כשאתם מטיילים בטבע, יוטב לכם להוציא על טיסות לחו"ל או על ציוד טיולים וקמפינג. אם הנייד שלכם משתמש אתכם רק לשליחת הודעות ושיחות, אולי לא כדאי לכם להשקיע בדגם הכי חדש ויוקרתי, אלא להסתפק במכשיר פונקציונאלי יותר. האיזון הנכון הוא המקום שבו אתם קשובים לעצמכם ולמה שחשוב לכם – וההוצאות הן בהתאם לכך.

מה שלא מדיד לא מנוהל – תיעוד ורפלקציה 

הטייס האוטומטי שלכם, זה שלעיתים לוקח אתכם ברכב למקום העבודה הקודם, או זה שפותח בשבילכם את הפייסבוק, גם מככב כשאתם קונים. אנחנו קונים בלי לשים לב או לחשוב יותר מדי. נסו לתעד במשך שבוע שלם את כל מה שאתם קונים. הכל! החל מארטיק בשני שקלים ועד לבלנדר החדש שהזמנתם באינטרנט. התבוננו במספרים, בהוצאות, שאלו מדוע קניתם את מה שכבר נקנה והאם אתם עומדים מאחורי הסכומים המצטברים. התיעוד והרפלקציה יספקו לכם שליטה בהוצאות שלכם ומודעות למה וכמה אתם קונים.

Unsubscribe me

ליוויתי פעם מישהי שהעידה על עצמה כי אין יום בו היא לא קונה משהו באינטרנט. היא הרגישה שהיא רוצה להפסיק, ומצד שני – המבצעים קרצו לה, והיא אהבה את ההודעות המשמחות מהדואר: מחכה לך חבילה. והרגישה התרגשות והזדמנות מהמבצעים שקיבלה לתיבת המייל. הצעד הראשון (והאמיץ!) היה פשוט וגם אתם יכולים לנסות אותו: נכנסים לתיבת המייל ומסירים את הרישום מאתרי הקניות ששולחים בכל יום ״דרישת שלום״, ועל הדרך מעדכנים על מבצעים והנחות. צמצמו את החשיפה שלכם לפיתויים. מה שלא תדעו, כנראה לא יפתה אתכם. מרגע שיגיעו פחות מבצעים מפתים, לא ״תקפצו לקניון״ על כל שטות (ותסיימו עם הרבה שטויות אחרות), או תבחרו ברחוב שמאפשר לכם ללכת בקו ישר אל היעד שלכם, הקניות שלכם ירדו באופן משמעותי.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

שני אמריקאים מתו מזיהום פטרייתי במוח לאחר ניתוחים לשאיבת שומן במחיר מוזל במקסיקו

Published

on

שני אמריקאים מתו מהטיית מוח פטרייתית הקשורה לניתוחים פלסטיים במחיר מוזל במקסיקו.

על פי ההערכות, אדם שני, שנחשב מטקסס, ארה"ב, חלה בדלקת קרום המוח פטרייתית לאחר שרופאים השתמשו בציוד לא מעוקר במהלך ניתוחים קוסמטיים מוזלים. האדם נסע למטאמורוס במקסיקו לניתוח הזול, והוא מגיע ימים ספורים לאחר שאישה מטקסס מתה בשבוע שעבר מאותו ניתוח שאיבת שומן.

לפי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC),  ישנם יותר מ-200 אמריקאים שנסעו למרפאות במטאמורוס בין ינואר ל-13 במאי בסיכון. המטופלים עברו את הניתוח בגבול טקסס, שם סגרו רשויות הבריאות שתי מרפאות – המרכז לניתוחים ריבר סייד ו-Clinica K-3.

גורמים רפואיים הזהירו מטופלים מהסיכונים של נסיעה למקסיקו מארה"ב לצורך ניתוח מוזל עקב רגולציה לקויה של מרפאות. הרשויות מנסות ליצור קשר עם מטופלים שביקרו במרפאות בינואר ודחקו בהם להיבדק, שכן הסימפטומים עשויים לקחת יותר משישה שבועות עד להופעתם.

כל החולים עברו שאיבת שומן, שבה מסירים שומן מאזורי הגוף. רשויות הבריאות במקסיקו, יחד עם ה-CDC, מאמינות שיש עוד שלושה חולים פוטנציאליים.

על פי ה-CDC, ישנם 221 חולים בארה"ב שהשתתפו במרפאות בסיכון לזיהום פטרייתי עם מחלקות בריאות מקומיות וגורמים רשמיים העובדים בשיתוף פעולה הדוק כדי לנסות ולעזור לזהות את החולים שנפגעו.

ה-CDC דרש מהאמריקאים לבטל את כל הניתוחים שהזמינו ב-Matamoros, מקסיקו, על רקע חשש להידבקות נוספת. יותר ממיליון אמריקאים מבקרים מדי שנה במקסיקו לצורך ניתוחים קוסמטיים זולים יותר.

ד"ר ג'ניפר שופורד, ממחלקת הבריאות של טקסס, אמרה בשבוע שעבר: "חשוב מאוד שאנשים שעברו לאחרונה פרוצדורות רפואיות במקסיקו יעקוב אחר תסמינים של דלקת קרום המוח. דלקת קרום המוח, במיוחד כאשר נגרמת על ידי חיידקים או פטריות, עלולה להיות מחלה מסכנת חיים, אלא אם כן מטופלת בהקדם".

לפי הערכות חולים נדבקו לאחר שקיבלו אפידורל, כלומר כאשר משתמשים במחט להזרקת חומר הרדמה לאזור סביב חוט השדרה כדי להקהות כאב. 

דלקת קרום המוח, הנגרמת על ידי חיידקים או פטריות, עלולה להיות מסכנת חיים מכיוון שהיא עלולה לנפח את הקרומים סביב המוח וחוט השדרה. חלק מהתסמינים המוקדמים כוללים כאבי ראש, צוואר נוקשה, רגישות לאור וחום.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured3 ימים ago

אחרי המחאה על ביקור השר אקוניס בלוס אנג'לס: מחולל הרפורמה המשפטית הובהל בניו ג'רזי מבית כנסת דרך השיחים כדי לחמוק ממאות מפגינים

Featured3 ימים ago

הפיטשר של לוס אנג'לס דודג'רס מגן על אמונתו הנוצרית ויוצא נגד המועדון על הזמנת ארגון אנטי קתולי 

Featured3 ימים ago

הכלכלה האמריקאית נושמת לרווחה: הסנאט אישר את ההסכם להשעיית תקרת החוב הכולל קיצוץ של 1.5 טריליון דולרֿ

Featured3 ימים ago

ג'ניפר לופז ובן אפלק סוף סוף קנו את בית החלומות בלוס אנג'לס ב"מחיר מציאה"; כמה הוא עלה

Featured3 ימים ago

גל גדות נחשפת: מרגישה את "תסמונת המתחזה" אחרי שיחה מלב אל לב עם במאי "הסנדק" פרנסיס פורד קופולה

Featured4 ימים ago

ריל אסטייט: המחסור בבתים בארה"ב מוביל לעליות מחירים, חודש שני ברציפות; העלייה החדה ביותר – במיאמי

Featured4 ימים ago

דיסנטיס מבטיח: אשמיד את השמאלנות בארה"ב ואשליך את אידיאולגיית ה"ווק" לפח ההיסטוריה; מייק פנס מצטרף למירוץ לבית הלבן

Featured4 ימים ago

כוכב"מופע שנות ה-70" הורשע בלוס אנג'לס באונס; עומד בפני 30 שנות מאסר

כתבות שבועיות