fbpx
Connect with us

Featured

בצל עליית הריביות וחששות מפני מיתון: צמיחת המשרות בארה"ב הנמוכה זה שנתיים; שיעור האבטלה  -הנמוך מזה שני עשורים 

Published

on

מספר המשרות בשוק התעסוקה בארה"ב צמח בדצמבר זה החודש ה-24 ברציפות, אולם בקצב הנמוך ביותר זה שנתיים, בצל עליית הריביות וחששות מפני מיתון. בה בעת, האבטלה בכלכלה הגדולה בעולם שבה וירדה, במפתיע, לרמתה הנמוכה מאז שלהי שנות ה-60. קצב עליית השכר האט יותר מהצפוי בחודש שעבר, וממשיך להיות נמוך משמעותית מהאינפלציה. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה טיפס קלות.

בעקבות פרסום דו"ח התעסוקה, החוזים על המדדים העיקריים בוול סטריט מצביעים על עליות של כ-1%, הדולר מחק את העליות שרשם מוקדם יותר מול מטבעות מרכזיים בעולם, והתשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשנתיים, הנחשבות לרגישות לשינויים במדיניות המוניטרית, יורדת ב-0.06 נקודות האחוז, לרמה של 4.4%.

223 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בדצמבר, הגידול המתון ביותר מאז דצמבר 2020, והאטה לעומת תוספת של 256 אלף משרות בנובמבר. תחזית הכלכלנים הייתה לגידול מתון יותר של 200 אלף משרות בחודש שעבר, לאחר גידול של 263 אלף שעליו דווח במקור בנובמבר. מגזרי שירותי הבריאות ושירותים חברתיים, פנאי ואירוח, וענף בנייה הובילו את הצמיחה במשרות בדצמבר.

קצב צמיחת המשרות בארה"ב ממשיך להיות גבוה לעומת צמיחה חודשית ממוצעת של 164 אלף משרות ב-2019, לפני משבר הקורונה. יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, העריך לפני כחודש   כי שוק התעסוקה זקוק לתוספת של כ-100 אלף משרות מדי חודש כדי להכיל את כל העובדים החדשים שמצטרפים לכוח העבודה.

הצמיחה במשרות ב-2022 כולה היתה הגידול השנתי השני הכי חדה מאז החל להתפרסם נתון זה בשנת 1940. זאת, לאחר ש-4.5 מיליון משרות נוספו לשוק התעסוקה בשנה שעברה. שנה קודמת לכן, ב-2021, נרשם זינק שיא שנתי של 6.7 מיליון משרות, אשר בא לאחר נפילה חסרת תקדים של 9.2 מיליון משרות ב-2020.

לפי הנתונים שפורסמו היום, שיעור האבטלה בארה"ב ירד במפתיע בדצמבר לרמה של 3.5%, ובכך חזר לרמות שאליהן ירדה מוקדם יותר השנה, שהשוו את השפל שאליו נפל בפברואר 2020 – הרמה הנמוכה ביותר מאז 1969. תחזית הכלכלנים היתה לרמת אבטלה של 3.7% בחודש שעבר. שיעור האבטלה נמוך כעת ב-11.2% משיאו במהלך משבר הקורונה – 14.7% – רמת האבטלה הגבוהה ביותר בארה"ב מאז שנות ה-40.

לפי הנתונים שפורסמו היום, השכר השעתי הממוצע טיפס בדצמבר ב-0.3% לעומת החודש הקודם – פחות מתחזית הכלכלנים לעלייה של 0.4%. לעומת דצמבר 2021, עלה השכר השעתי ב-4.6% – פחות מהתחזיות לעלייה שנתית של 5%. קצב עליית השכר ממשיך להיות נמוך באופן ניכר מהאינפלציה, שנמצאת ברמה של מעל 7 אחוזים בחישוב שנתי.

הבנק הפדרלי מעוניין שקצב עליית השכר השנתי – שטיפס באביב לכ-5.5%, רמתו הגבוהה מאז ראשית שנות ה-80 – יאט לרמות של 2%-3%, שבהן היה לפני מגפת הקורונה.

שוק עבודה הדוק היסטורית

שוק העבודה בארה"ב ממשיך להיות הדוק (tight) במונחים היסטוריים, כפי שהעיד דו"ח  שפירסם משרד העבודה האמריקאי ביום רביעי. הדו"ח הראה כי מספר המשרות הפנויות בשוק התעסוקה בארה"ב נותר בנובמבר מעל לרמה של 10.5 מיליון, או כ-1.7 משרות פנויות על כל מובטל שמחפש עבודה.

הדו"ח JOLT מצא גם כי מספר המתפטרים נותר בנובמבר יותר מ-4 מיליון זה חודש 18 ברציפות. זאת לעומת מספר מתפטרים חודשים ממוצע של 2.6 מיליון בשני העשורים שקדמו למשבר הקורונה.

בשנת 2022 כולה, חברות בארה"ב קיצצו כ-364 אלף משרות – המספר השנתי השני הכי נמוך מאז החל פרסום נתוני חברת ההשמה צ'לנג'ר גריי אנד כריסמס ב-1993. המספר השנתי הנמוך ביותר, כ-322 אלף, נקבע ב-2021. לשם השוואה, ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה, קיצצו חברות בארה"ב כ-592 אלף משרות.

מגזר ההיי-טק היה המוביל במונחי קיצוץ משרות בארה"ב ב-2022. במהלך השנה, הודיעו חברות טכנולוגיה על פיטורי 97,171 עובדים – זינוק של 649% לעומת 2021.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

ערב הנאום לאומה: שני שליש מהדמוקרטים לא תומכים בכהונה שנייה של הנשיא ביידן; מכה פיננסית קשה לטראמפ 

Published

on

רוב הדמוקרטים בארה"ב חושבים כעת שקדנציה אחת מספיקה לנשיא ג'ו ביידן, למרות כוונותיו העקשניות להיבחר מחדש ב-2024. כך עולה מסקר חדש של ה-Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, שמראה שרק 37% מהדמוקרטים אומרים שהם רוצים שהוא ישלים כהונה שנייה, ירידה מ-52 האחוזים בשבועות שלפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

בעוד שביידן הכריע את ניצחונותיו בחקיקה ויכולתו למשול, הסקר מצביע על כך שיחסית מעט מאזרחי ארה"ב נותנים לו ציונים גבוהים בשניהם. ראיונות המשך עם משתתפים בסקר מצביעים על כך שרבים מאמינים שגילו של בן ה-80 הוא נטל, כאשר אנשים מתמקדים בשיעול שלו, בהליכתו, בצרת הדיבור שלו ובאפשרות שהעבודה המלחיצה ביותר בעולם תתאים יותר למישהו צעיר יותר. "אני, בכנות, חושבת שהוא יהיה מבוגר מדי", אמרה שרה אוברמן, בת 37, דמוקרטית שעובדת בחינוך בראלי, צפון קרוליינה. "נעדיף מישהו צעיר יותר במשרד הנשיא".

כשהנשיא ייתן את נאום מצב האומה שלו, יש לו הזדמנות להתמודד עם ספקות בסיסיים לגבי כשירותו למשול. ביידן נשען בעבר בכבדות על הרקורד שלו כדי לומר שהוא יותר מאשר עומד במשימה. כשנשאל אם הוא יכול להתמודד עם תחומי האחריות של המשרד בגילו, הנשיא הגיב לעתים קרובות כאילו הוא מוכן להתערב על כך: "תראה אותי".

מועמדים דמוקרטיים הצליחו יותר מהצפוי בבחירות אמצע הקדנציה של 2022. המפלגה הדמוקרטית הרחיבה את שליטתה בסנאט במושב אחד ואיבדה בקושי את הרוב בבית הנבחרים למרות שההיסטוריה הראתה שיהיה גל רפובליקני.

בסך הכל, 41% מרוצים מתפקודו של ביידן כנשיא, כך עולה מהסקר, בדומה לרייטינג בסוף השנה שעברה. רוב הדמוקרטים עדיין מרוצים ממה שביידן עושה כנשיא, אך התיאבון שלהם למסע בחירות חוזר ירד למרות הרקורד שלו בבחירות. רק 22% מאזרחי ארה"ב בעלי זכות הצבעה אומרים שהוא צריך להתמודד שוב, ירידה מ-29 האחוזים שאמרו זאת לפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

הירידה בקרב הדמוקרטים הטוענים כי ביידן צריך לרוץ שוב לנשיאות נראית מרוכזת בקרב צעירים יותר. בקרב הדמוקרטים בני 45 ומעלה, 49% אומרים שביידן צריך להתמודד מחדש, כמעט כמו 58 האחוזים שאמרו זאת באוקטובר. אבל בקרב אלה מתחת לגיל 45, 23% אומרים כעת שעליו לרוץ לבחירה מחדש, לאחר ש-45 אחוזים אמרו זאת לפני הקדנציה.

לינדה לוקווד, דמוקרטית וגמלאית מקנזס סיטי שבמדינת קנזס, אמרה שהיא לא כל כך מודאגת מהגיל של ביידן. "נראה שהוא במצב די טוב לדעתי, וזה בא מאישה בת 76", אמרה לוקווד. "ייתכן שאתה קצת יותר זהיר בירידה במדרגות ככל שאתה מזדקן, אבל אם המוח שלך עדיין עובד- זה החלק החשוב".

ביידן, כבר הנשיא המבוגר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, נשאל באופן תדיר לגבי גילו, שכן הוא יהיה בן 86 אם ישלים שמונה שנים שלמות כנשיא. לעתים קרובות הוא עובד עד מאוחר ועומד במשך שעות. עם זאת, הוא היה דמות פוליטית לאומית במשך חצי מאה, לאחר שנבחר לראשונה לסנאט במדינת דלאוור ב-1972, והרגעים שבהם הוא מופיע אבוד על הבמה או מעד בנאומים יכולים למשוך יותר תשומת לב מאשר המדיניות שלו.

שר התחבורה פיט בוטיג'ג', בן 41, שביקש להיות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2020, הודה ב-CNN כי "טיעונים דוריים יכולים להיות חזקים. הטיעון החזק מכולם הוא תוצאות", אמר בוטיג'ג', "ואתה לא יכול להתווכח – או לפחות הייתי אומר שאתה לא יכול להתווכח עם פרצוף רציני – שזה לא דבר טוב שנוצרו 12 מיליון מקומות עבודה תחת הנשיא הזה".

מצביעים כמו רוס טראקי, עורך דין בן 35 במדינת מישיגן, מתבוננים בנשיא בזהירות. טראקי לא הצביע עבור ביידן או המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ בשנת 2020. הוא מרגיש כאילו ביידן היה האחרון בשורה של נשיאים "נמוכים". "הגיל שלו, ואולי גם החדות הנפשית שלו, הם לא איפה שהייתי רוצה שהמנהיג של המדינה יהיה", אמר טראקי. "לפעמים הוא נראה כאדם זקן שעבר את שיאו. לפעמים אני קצת מרחם על הבחור שנדחף החוצה מול קהל".

ביידן הדגיש שוב ושוב בנאומים שחיוני שהציבור יידע את כל מה שהממשל שלו עושה: ארבעה ניצחונות חקיקה גדולים עם הקלות בנגיף הקורונה, חוק התשתית הדו-מפלגתית, חוק הצ'יפים והמדע, וצעדי מס והוצאות שעוזרים לטפל בשינויי האקלים ולשפר את היכולת של מס הכנסה לאכוף את קוד המס ולעזור למשלמי המסים.

עם זאת, רק ל-13% יש אמון רב ביכולתו של ביידן להשיג יעדי מדיניות מרכזיים, שיקוף אפשרי של העובדה שכעת עליו לעבוד עם רוב רפובליקני בבית הנבחרים שרוצה לקצץ בהוצאות בתמורה להסרת סמכות ההלוואות החוקית של הממשלה. הסקר גם מראה שרק 23% מהמבוגרים בארה"ב אומרים שיש להם "מידה רבה" של אמון שביידן ינהל ביעילות את הבית הלבן. זה ירד מ-28% לפני שנה ונשאר נמוך משמעותית מ-44 אחוזים לפני שנתיים, בדיוק כשביידן נכנס לתפקיד.

גם המצביעים הרפובליקנים אינם מוכנים לתת לביידן את היתרון של הספק, ופוגעים ברייטינג שלו. ג'ון רודריגז, בן 76, תמך בטראמפ והניח שביידן רק מבצע את הצעותיהם של עוזריו. זה יוצר אתגר לנשיא שהבטיח לאחד את המדינה. "אני מאמין שהוא לא זה שמבקל את ההחלטות", אמר רודריגז, המתגורר בקאטלר ביי, פלורידה. "הוא בובה שאומרים לו לאן ללכת ומה להגיד".

אבל המכשול העיקרי עבור ביידן עשוי להיות מצביעים כמו ויקראם ג'וגלקאר, 46, שעובד בתעשיית המחשבים באוסטין, טקסס. הוא תמך בנשיא ב-2020, רק כדי לסכם את תחושותיו לגבי תקופתו של ביידן בתפקיד כ"לא משהו". "ההחלטה אם מישהו צריך להתמודד או לא אינה תלויה בי", אמר ג'וגלקר. "אני לא יודע מי יהיה בקלפי, אבל אני מקווה שזה יהיה מישהו טוב יותר מהמפלגה שלו".

מכה קשה לטראמפ: קבוצת האחים קוך לא תתמוך במירוץ שלו לבית הלבן

הקבוצה הפוליטית שהקימו האחים המיליארדרים השמרנים צ'רלס קוך ואחיו המנוח דיוויד קוך, מאותתת כי לא תתמוך בדונלד טראמפ בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית לקראת בחירות 2024. בקבוצה מסרו כי בכוונתם לתמוך ב"מי שיוכל להצעיד את ארצנו קדימה, ויוכל לנצח".

מזכר של עמותה שהקימו האחים קוך ב-2004, נכתב כי כדי שיהיו מנהיגים שיכולים להתגבר על "הפוליטיקה הפגומה" בוושינגטון – ולהשיג מועמדים טובים מאלה שהרפובליקאים מציגים – הקבוצה חייבת להיות מעורבת בבחירות בשלב מוקדם יותר. עמותת על היא עמותה פוליטית שפועלת למען מועמד או מפלגה.

"כדי לכתוב פרק חדש בארץ שלנו, אנחנו צריכים לפתוח דף חדש", כתבה במזכר אמילי סיידל, מנכ"לית AFP ויועצת בכירה לעמותה. "הדבר הטוב ביותר הוא שיהיה לנו ב-2025 נשיא שייצג פרק חדש. הציבור בארה"ב הראה שהוא מוכן להתקדם, ו-AFP תסייע להם לעשות זאת".

 AFP הוציאה כמעט 80 מיליון דולר על מועמדים בבחירות אמצע הקדנציה של השנה שעברה, לפי האתר OpenSecrets – כולל ב-22 בחירות מקדימות ברמה הפדרלית וכמעט 200 נוספות ברמת המדינות, לפי המזכר.

האחים קוך תמכו במשך שנים ארוכות במועמדים רפובליקאים, בהם טראמפ, אך במהלך תקופת נשיאותו של טראמפ יצאו נגד לא מעט יוזמות שלו, 

טראמפ מתכנן להתמודד בפעם השלישית על הנשיאות, אולם סקרים מראים כי רוב הבוחרים של המפלגה הרפובליקאית מעוניינים במועמד אחר – כמו מושל פלורידה רון דיסנטיס, שצפוי להכריז על כניסתו למרוץ. דיסנטיס תומך במדיניות של טראמפ, אך אין לו את המטען הפוליטי שטראמפ נושא עמו.

טראמפ הוא היחיד במפלגה הרפובליקאית שהודיע כי יתמודד על המועמדות מטעם המפלגה בבחירות לנשיאות. ניקי היילי, לשעבר מושלת דרום קרוליינה ושגרירת ארה"ב באו"ם, צפויה להכריז על התמודדותה ב-15 בפברואר. כמה מועמדים נוספים מלבד דיסנטיס שוקלים גם הם לעשות זאת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות