Connect with us

כלכלה ועסקים

בצל הנגיף: הפסיכולוגיה של נייר הטואלט

Published

on

לא רק בקוסטקו: בכל העולם מדווחים על מדפים ריקים ומחסור בניירות לבית השימוש * נייר הטואלט לא יציל איש מהקורונה, אבל "קניית-בהלה" – שהיא התנהגות העדר בהתגלמותה – נותנת נחמה: "אנשים מקבלים תחושה של שליטה" * עיתון אוסטרלי אפילו הדפיס דפים ריקים – הרעיון: נגבו בזה אם תצטרכו

מיפן, דרך צרפת ועד ארצות הברית, המדפים במרכולים נותרים ריקים מנייר טואלט, חומרים לחיטוי הידיים ומסכות מנתחים: זו התוצאה הבלתי נמנעת של "קניית בהלה" השוטפת כעת את העולם בצל נגיף הקורונה, למרות הקריאות החוזרות ונשנות מצד הרשויות לשמור על רגיעה.

התיעוד הנרחב ברשתות החברתיות של מדפים ריקים תורם לפחד ולבלבול, והקנייה הרגשית משבשת את פעילותם של מערכי האספקה. באוסטרליה למשל החלה השבוע רשת המרכולים הגדולה ביותר להגביל את מספר ניירות הטואלט שלכל אדם מותר לקנות, אחרי שהמשטרה הוזעקה לחנות בסידני שבה פרצה קטטה – שבמהלכה אפילו נשלף סכין – בגלל המחסור בניירות. שוטרים נאלצו להשתמש באקדח טייזר כדי לנטרל אדם שתקף לקוח ועובד בחנות בטמוורת', כארבע שעות נסיעה מסידני, בגלל ויכוח על נייר טואלט. העיתון NT News היוצא לאור בעיר דארווין אף נתן ביטוי לבהלה לניירות טואלט כשכלל בגיליון שלו כמה עמודים ריקים, כדי שהקוראים יוכלו להשתמש בהם במקרה של "הגרוע מכול".

פסיכולוגים מסבירים כי הסיבה למחסור בנייר טואלט היא שילוב של "מנטליות העדר" ושל חשיפה מופרזת לדיווחים על הנגיף. "אולי היינו קצת יותר רציונליים אם לא היו מזכירים לנו כל כך הרבה את הסכנות הפוטנציאליות בדיווחי החדשות", אומרת קייט נייטינגייל, מומחית לפסיכולוגיה של הצרכנות מלונדון. "או שאנחנו מתחמקים לגמרי מהעניין הזה או שאנחנו משתגעים לחלוטין ואוגרים כל דבר שאנחנו עשויים להזדקק לו".

מה שאני צריך כשארצה

הפסיכולוג אנדי יאפ והמומחית לשיווק שרלין צ'ן, שניהם מסינגפור, מסבירים שקניית-בהלה של מוצרים לא-רפואיים כמו ניירות טואלט "נותנת לאנשים תחושה של שליטה, תחושה של 'יהיה לי מה שאני צריך כשארצה'". סינגפור עצמה התמודדה לאחרונה עם בהלה לניירות טואלט, ולדבריהם היא נבעה משמועה על כך שעומד להיווצר בקרוב מחסור בשל השבתת מפעלים בסין מוכת הנגיף, שהיא יצרנית-ענק של נייר טואלט.

השניים מסבירים שגם הגלילה הבלתי נגמרת ברשתות החברתיות "מעוותת את התפישה שלנו וגורמת לנו להרגיש שהדברים הרבה יותר חמורים מכפי שהם באמת". חוסר הוודאות גובר, ופריטים כמו מסכות מנתחים וחומרים לחיטוי הידיים הופכים ל"סחורה פותרת-בעיות" שנותנת כנראה לאנשים תחושה של שליטה בנגיף.

ואכן, גם מסכות מנתחים חד-פעמיות, שבדרך כלל מחירן הוא כמה סנטים, הפכו למצרך נחשק, ואת מעמדן זה רק חיזקו ההגבלות על הייצוא מסין – יצרנית מובילה של מסכות. הממשלה בבייג'ינג החליטה להשאיר את המסכות בבית כדי להשתמש בהן לטיפול בנגיף בשטחה.

עשרות אלפי בני אדם עמדו בתור בכניסה לחנות בהונג קונג שהצליחה להשיג משלוח של מסכות, וכמה ימים אחר כך נבחרו מסכות המגן למתנה המועדפת ליום האהבה. בלונדון נמכרות כעת מסכות במחיר גבוה פי 100 ממחירן הקמעונאי הרגיל, ובצרפת הודיעו הרשויות כי הן משתלטות על כל המלאי והייצור של המסכות, כדי להבטיח שיהיו די מהן לצרפתים.

דוברת ארגון הבריאות העולמי, פדלה שאיב, מסבירה גם היא כי הביקוש נובע מקניית-בהלה, מאגירה ומהעלאת ספקולציות. המרכז האמריקני למניעת מחלות ולבקרתן הדגיש אמנם כי הוא אינו ממליץ להשתמש במסכות לפנים כדי להילחם בהתפרצות, אבל בערים סואנות ופרנואידיות שבהן אנשים אחרים כבר עוטים מסכות כאלה – חבישת מסכות יכולה לספק נחמה, גם אם היא אינה יעילה.

"אתה לא רוצה להיות החריג", אומרת נייטינגייל. "בסופו של דבר אנחנו זקוקים למעגלים החברתיים שלנו לצורך הישרדות, ולכן זה אינסטינקט קדמוני לכבד את מה שהחברה כופה עלינו".

דרושים: סלבס משכנעים

בשעה שעוד ועוד מדינות מדווחות על מקרי הידבקות חדשים בנגיף, יאפ וצ'ן אומרים כי חשוב שהרשויות יחזירו לעצמן את השליטה במידע ובשמועות, הגורמים לקניית-בהלה ולהתנהגות עדרית. "בזמנים של חוסר ודאות טוב לקבוע כללים, משום שכללים נותנים תחושת סדר ושליטה". הממשלות צריכות גם להסביר באופן ברור כל כלל חדש שהן מציגות ולפרט מדוע הכלל הזה חשוב במסגרת המאבק בנגיף.

לדברי נייטינגייל, המשימה הזו עשויה להתברר כקשה בהתחשב בכך שחוסר האמון ברשויות הבריאות נמצא בעלייה במדינות המערב על רקע הוויכוח הציבורי על חובת החיסונים. גם ממשלות וחברות מסחריות הן מהמוסדות שזוכים לאמון הנמוך ביותר כעת במערב.

"שכירת שירותיהן של דמויות הנחשבות אמינות יכולה לעזור", היא אומרת. "כך למשל דייוויד אטנבורו (משדרני הטלוויזיה המפורסמים בעולם, ובעיקר בתחום סרטי הטבע) יכול לשכנע אנשים מסוימים, למשל בני 40 ומעלה. במקרה של צעירים אפשר להשתמש באנשים בעלי השפעה בתחום הרשתות החברתיות".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

נדל"ן בדרום קליפורניה: חדשות טובות לבנאים

Published

on

בעוד מכירת הבתים והדירות ברי הקיימא צנחו בכשליש, דיבלופרים ואנשי קונסטרקשן המתמחים בנייה חדשה נהנים מהפאניקה שיצר משבר הקורונה ומשיעורי הריביות הנמוכות 

בנייני דירות ובתים חדשים היוו נקודה מוארת ונדירה באפריל הקודר של שוק הדיור בדרום קליפורניה.

קשה מאוד להיות מעודדים כאשר מכירות הבתים החדשים בשש המחוזות הגדולים של דרום קליפורניה צנחו ב ,11.5% ככל שמשבר הקורונה העמיק את הלחץ על הכלכלה המקומית. לפי דוח מעודכן הושלמו מכירות של 1,226 יחידות מגורים חדשות בחודש שעבר, חודש אפריל האיטי ביותר מאז 2012.

אבל כדאי לשים לב מה קרה בשוק בתים הלא חדשים: רק 12,600 בתים קיימים ודירות נמכרו – ירידה של 33% בשנה. זה היה חודש אפריל הגרוע ביותר של קניית בתים בדרום קליפורניה ברשומות של DQNews המתוארכות לשנת 1988. גרוע יותר מאשר שפל הדיור באמצע שנות התשעים. גרוע יותר מימי המיתון ב-2008-9.

הקרב לסיכול וירוס הקורנה פגע ברוב המשק המקומי, והעלות של קליפורניה – יותר מחמישית ממשרות ומקומות העבודה. סוג כזה של שיבוש עסקי פירושו שלפחות 1 מ- 14 תושבים המשלמים משכנתא בפריסה ארצית ביקשו השהייה של לפחות 3 חודשים בתשלומים. אין זה מפתיע שזו תקופה מפחידה לחפש בה קניית בית, מבחינה כלכלית. ניתן לומר את אותו דבר גם לגבי פחדי הבריאות.

בתים "נקיים" מקורונה

בכל המהומה הזו, תעשיית ותחום הקונסטרשן מהווה ענף קריטי לקראת הבאות. אחת הסיבה המרכזיות לכך שהמכירות הקיימות צנחו בצורה קשה: בעלי בתים רבים – היצע המכירה הקיימת למכירה חוזרת – משכו את נכסיהם מהשוק.

לכן לקבלנים ודיבולפרים המתמחי בבנייה חדשה, למרות שהם מהווים נתח קטן מהשוק המקומי, יש הזדמנויות חדשות: להציג מוצרים ולמכור לאנשים שיש להם עבודות יציבות בשיעורי מימון נמוכים מבחינה היסטורית.

לבנאי יחידות הדיור והבתים החדשים יש כיום יתרון ענק נוסף: הבתים שלהם חדשים-דנדשים, ודיור חדש אטרקטיבי היום במיוחד בעידן הניקיונות וחיטויי הקורונה

דיבלופרים גם יכולים להציע מה שנחשב בדרך כלל להתחייבויות פיננסיות: בתים מוגמרים אך שעדיין לא נמכרו. "בתים מהירים אלה" – או "QMIs" בלינגו בתעשייה – הם בדרך כלל מתכון לגרירת רווחים. "היעדר המלאי בצד השיווק מאפשר לאפשר לבנאים לתפוס נתח שוק קל", אומר עלי וולף, אנליסט בענף הבניין ב- Meyers LLC. "מה שהפך למילה בת ארבע אותיות במהלך המיתון הגדול (QMIs) עבד כעת לטובת הבונים. חלק מהצרכנים מחפשים לנצל את שיעורי המשכנתא הנמוכים להפליא".

נראה שגם האנשים המוכרים בתים חדשים מוכנים להוזיל. באופן קבוע, מחיר המכירה החציוני לבית החדש באזור לוס אנג'לס היה 558,250 דולר, עלייה של 1% בלבד בשנה. המחיר החציוני של דרום קליפורניה לבתים קיימים היה 572,000 $, עלייה של 7% בשנה, והחציון הקיים של דירות קונדו היה 470,000 $, עלייה של 6%.

מחקר של מאיירס מראה כי בערך שני שליש מהבונים מקדמים "ויתורים" – הצעות לסייע בעלויות סגירה, ריביות או שדרוגים. ובשקט, אולי תמצאו כמה מחירים המוזלים בפרויקטים המוכרים יותר.

"אין הנחות עמוקות. אבל מאחורי דלתות סגורות, סביר להניח שתראה תמריצים, 2% או 3%, "אומר לאונרד מילר, מנכ"ל מחלקת הבינוי במחוז אורנג ', New Home Co." אם יש לך מלאי, אתה מקצץ בעסקאות".

כדאי לזכור: אפריל הוא רק חודש אחד. מכירות סגורות מייצגות החלטות קנייה שהתקבלו ברוב המקרים לפני "מגפה" ו"התרחקות חברתית "היו חלק מהמחשבה היומיומית. ההפסדים במכירות הקטנים מהממוצע נבעו בעיקר משתי מחוזות חמים: סן ברנרדינו (עלייה של 41% בשנה) וסן דייגו (עלייה של 8%).

המתמחים בבנייה חדשה איבדו גם הם את שוק השוק ממנו נהנו פעם. חלקם של 9% מהמכירות המקומיות באפריל עלה לעומת 7% לפני שנה. אך לפני המיתון הגדול – בין השנים 1988-2007 – התייצבו בתי המגורים החדשים 15.5% מכלל הבתים שנמכרו בדרום קליפורניה.

סוף עידן ה-"McMansion"

בנאים רבים חלק מאסטרטגיה ארוכת טווח של בניית בתים רבים על שטח מצומצם ולהתרחק מבתים גדולים יותר "McMansion" פופולריים רק לפני כמה שנים. קונים עשירים יותר המחפשים מגורים רב-לאומיים הפכו לחלק קטן בהרבה מהקניות לבית החדש.

הפרויקט של "בתי סטרלינג" בצפון מישן וייהו באורנג' קאונטי הוא דוגמה לכך. הבתים נמצאים על מגרשים צרים, ֿ 4,000 רגל רבועים בסך הכל, במערך קונבנציונאלי עם חניה מסורתית ומוסך דו-מכוני. המגורים בני שתי הקומות מחזיקים עד חמישה חדרי שינה וארבעה חדרי רחצה בשטח של 2,595 רגל מרובע.

המחירים מתחילים "מאמצע 800,000 $" ומגיעים למקום "מתוק ומסקרן" בדרום מחוז אורנג עבור ציידי בית מגורים המחפשים כל דבר שמתחת למיליון דולר. ימי בנייתם של בתים "מיוחדים" כהימור על מכירות עתידיות חלפו מן העולם כרגע. 

במדינת קליפורניה, דיבלופרים הגישו  4,060 אישורים לבתים צמודי קרקע חדשים בחודש מרץ, על פי בנק הפדרל רזרב בסנט לואיס. זו ירידה של 40% מהשיא הגבוה של פברואר לאחר המיתון – והירידה הגדולה ביותר של חודש בחודש הרשומות משנת 1988.

אין מדובר, אם כך, בתור הזהב לבונים בנייה חדשה. עם זאת, ובאופן מפתיע עם הירידה העצומה במכירות, חלק מהדיבלופרים ביישובים יוקרתיים העלו למעשה את המחיר. שוק דיור הוא היום מקומי יותר מתמיד וכמאמר הקלישאה 'הכל תלוי בלוקיישן, לוקיישן, לוקיישן'. 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות