Connect with us

ארה"ב-ישראל

"בניתי קריירה על להיות פראייר"

Published

on

אשטון קוצ'ר ויוקו אונו עוקבים אחריו בטוויטר, הבלוג שלו הוא הדבר הכי מדובר בזירת ההיי-טק העולמית ומנכ"לים מעמק הסיליקון מחכים להזמין אותו לארוחות צהריים, כשרות כמובן • נא להכיר את הלל פולד: יליד קווינס, אושיית היי-טק ויועץ לחברות ישראליות ובינלאומיות, שאת הדרך לפסגה עשה בלי לגבות סנט אחד

"אני מצייץ והם נותנים לי נעליים". הלל פולד

על הלל פולד שמעתי לראשונה מחבר טוב, בעלים של סטארט־אפ ישראלי מבטיח ומצליח. הוא סיפר לי על יועץ שהוא נעזר בשירותיו, שלא מוכן לקבל ממנו תשלום. "קוראים לו הלל פולד, בטח יצא לך להיתקל בו ברשתות החברתיות", הוא תיאר אותו, "הדרישה היחידה שלו זה שנצא לארוחת צהריים במסעדה ממש טובה, וכשרה כמובן, ושם אנחנו מדברים על העסק". כאשר ניסיתי להבין למה אותו פולד לא דורש כסף על שירותיו, הסביר לי החבר, "ככה הוא מתחבר ליותר ויותר אנשים. בסוף, אם הם מחליטים להעסיק אותו באופן קבוע, אז הוא והם יוצאים נשכרים, אחרת, זה נשאר בגדר סיוע חברי".

התיאור הזה הותיר אותי סקפטי, אז החלטתי לפגוש אותו פנים אל פנים ולברר את העניין. גיליתי שבשביל ארוחת בוקר או ריאיון הוא מוכן להתפשר גם על בית קפה. מאוחר יותר, הוא פיצה על הארוחה החלבית והעלה לטוויטר תמונה של סטייק גדול שאכל לארוחת הצהריים. בלי יותר מדי עידון, אני ניגש לעניין.

תסביר לי, למה אתה בוחר לא לגבות תשלום על הייעוץ שאתה מעניק?

"חברות ומשקיעים מבינים שיש כאן אקו־סיסטם של כל מיני עסקנים שלוקחים כסף על דברים קטנים, ויש אחד בשם הלל שלא רוצה שום דבר ורק רוצה לעזור לנו. בניתי איתם אמון, וכעת הם בוטחים בי. חברות רבות חזרו אליי ואמרו לי 'שמע, עזרת לנו מאוד, לא ביקשת כלום בתמורה, האם אכפת לך שנשלם לך ריטיינר חודשי כדי שנוכל לעבוד איתך בצורה קבועה?'. אז יש לי כמה וכמה חברות כאלה שאני עובד איתן כיום על בסיס קבוע. הפכתי להיות היועץ שלהם לענייני מדיה חברתית, שיווק, יחסי ציבור, אני ממשיך לחבר אותם לגורמים רלוונטיים, ואני מקבל מהם תשלום של משכורת חודשית או אחוזים בחברה. ככה אני חי". בין החברות שהוא עובד איתן היום ניתן למצוא את חברת המודיעין העסקי־טכנולוגי הפלטפורמה האינטרנטית לעיצוב ,Intelligo Group ו־ UMoove ,Flipboard וגם את ,Hometalk הבית Curiyo.

כתיבה בקפה

אבל כדי להבין את כל הסיפור שלו, צריך לחזור להתחלה. פולד (40) נולד בקווינס ניו־יורק ועלה ארצה עם הוריו וארבעת אחיו בגיל 15. הוא נשוי לרחלי, ולהם חמישה ילדים, והם מתגוררים כיום בבית שמש. את לימודיו באוניברסיטת בר־אילן הוא עשה בתחום מדעי החברה, אך כאשר סיים ללמוד, בערה בו תשוקה גדולה לטכנולוגיה. "אהבתי טכנולוגיה גם לפני שהיה אופנתי לאהוב את התחום הזה. היום להיות 'גיק' זה הקול החדש. פעם להיות 'גיק' נחשב באמת 'גיק' וממש לא קוּל. נפגשתי עם יועץ לענייני תעסוקה שאמר לי אתה אוהב לכתוב, יש לך עברית ואנגלית תהיה כתב טכני, שזה מקצוע שבו מישהו יושב וכותב את כל המדריכים והתוכן היבש סביב הפעלת המכשירים הטכנולוגיים, כמו החוברת שתקבל כשתקנה אייפון'. החלטתי ללכת לקורס כתיבה טכנית, וזו הייתה דריסת הרגל הראשונה שלי בעולם ההיי־טק".

בקורס הכתיבה נאמר להם בפירוש שעליהם לצבור ניסיון לפני שהם ניגשים לראיונות עבודה בחברות הגדולות, אולם פולד – כפי שהוא נוהג לעשות כל חייו לא ממש ציית לכללים. "ראיתי שחברת קומברס מחפשת אדם למשרת כתיבה טכנית עם עשר שנות ניסיון, ולמרות זאת שלחתי קורות חיים. אמרתי לעצמי: אין מצב שייפנו אליי, אבל טעיתי". הזמינו אותו לחמישה ראיונות עבודה, כולל מבחן מול מהנדס שזרק לעברו מושגים טכנולוגיים בעברית, באנגלית וברוסית כדי לראות אם הוא קולט את החומר, והוא צלח את המשימה.

אירוע זיכרון לזכר ארי פולד ז"ל בזירת הפיגוע

במשך השנים שעבד שם, הוא החליט בכל זאת לאתגר את עצמו ולתת מענה ליצירתיות המתפרצת שלו. החלטתי לכתוב בלוג עם המחשבות שלי על טכנולוגיה. באותה תקופה לא היו הרבה בלוגים, זה היה הרבה פחות פופולרי, החלטתי לכתוב את הבלוג מידי יום בזמן שאני שותה את כוס הקפה בעבודה. ללא מודל כלכלי, ללא כל מחשבות על מינוף כמו שכולם עושים היום. אנשים לא הבינו למה אני עושה את זה, הרי לא הרווחתי מזה שקל. לא עניין אותי בכלל מי קורא את הבלוג, וזה התחיל לתפוס".

לא רק חבריו הופתעו, גם פולד עצמו, כאשר פתאום מנכ"לים של סטארטאפים ישראלים החלו לבקש להיפגש איתו. "לא הצלחתי להבין למה הם רוצים להיפגש איתי, הייתי בסך הכול כתב טכני צעיר עם בלוג ראשוני מאוד על סטארט־אפ ישראלי. בכל מקרה, הם הזמינו אותי לארוחת צהריים – מי יכול להגיד לא להזמנה כזו? מהר מאוד הבנתי שהמנכ"לים האלה מבינים מאוד בטכנולוגיה, אבלין להם הבנה בסיסית במה זה לנהל
ביזנס ואיך למנף את היתרונות הקיימים שלהם ליצירת כסף".

הוא מעיד על עצמו אדם שאוהב לעזור. "זה בא לי טבעי. אני שואל על מה הם עובדים, ואז פתאום אני מתחיל להסביר להם איך הם צריכים לגשת למשקיעים ולהציג את המוצר שלהם בצורה הטובה ביותר. אני שואל תמיד מי המתחרים שלכם', ולעיתים רבות הם אומרים לי שאין להם מתחרים למרות שבפועל יש להם, אני תמיד שואל למשל מה קהל היעד האסטרטגי שלהם, והם לא תמיד ידעו לענות. זה היה הזוי מבחינתי. איך הם לא יודעים דברים כאלה? ואז הבנתי מה הערך המוסף שלי ואיך אני יכול לסייע להם. הפגישות עסקו הרבה מעבר לטכנולוגיה, והכול בחינם מצידי. הרגשתי שזה לא נכון עבורי לקחת תשלום על ייעוץ שנתתי במהלך ארוחת צהריים. בפועל יצא שזה המהלך הכי חכם שעשיתי".

לטענתו של פולד, מהרגע שאותם מנכ"לים סיפרו לעמיתים שלהם שיש איזה תותח שיווקי שסייע להם להכניס הרבה מאוד כסף לחברה, ושלא מוכן לקחת כסף, הם היו חייבים להבין במה מדובר. "פתאום האינבוקס שלי התפוצץ בפניות של חברות שמעוניינות להיפגש, ואז הגיעו המשקיעים שהבינו שאני בקשר עם כל אותן חברות ורצו להתייעץ במי כדאי להשקיע. התחלתי לעשות חיבורים, שתכלס זה מה שאני עושה בחיים, ויצאו מזה הרבה מאוד השקעות וחיבורים.

"תבין, על כמה מהעסקאות יכולתי להרוויח חמישה אחוזים מתוך 8 מיליון דולר. לעיתים הם שלחו לי צ'ק והחזרתי להם אותו. הם חשבו שיש פה בחור עם בעיות, ואמרו לי 'אתה עוזר לנו להרוויח מיליוני דולרים ולא מוכן לקבל על זה עמלה?' השבתי שאני לא מוכן לקחת אפילו אגורה".

זמן שווה כסף

מלבד לייעץ לחברות מעל צלחת עם סטייק עסיסי, פולד מתעסק גם בתחומים רבים אחרים. הכובע הראשון שהוא חובש, הוא מספר, הוא חיבור בין חברות, משקיעים וגורמים נוספים בתחום. הכובע השני של פולד הוא הרצאות בארץ, ובעיקר בעולם, בנושא ההייטק הישראלי ואומת הסטארט־אפ. "בהתחלה הייתי מדבר בחינם, אבל אז הגיעו יותר מדי פניות, אז העליתי את המחיר כדי שזה יהיה משתלם עבורי; הרי נסיעה לסידני גוזלת ממני הרבה מאוד זמן, ששווה כסף".

הכובע השלישי והמשמעותי ביותר שלו הוא ייצור תוכן. הוא כותב באתרי הטכנולוגיה המובילים בעולם, כמו 'טק קראנץ", מגזין 'אינק', 'ביזנס אינסיידר' ועוד. אבל גם במקרה הזה הוא לא מרוויח ולו סנט אחד. "אני נותן להם תוכן, והם מעניקים לי חשיפה והפצה", הוא מסביר. בנוסף, הוא מעלה בלוג וידאו יומי, שבו הוא מתעד את כל הפגישות שהוא מקיים עם צמרת ההיי־טק הישראלי. "הייתי פעם בסיבוב הרצאות בעמק הסיליקון, וכולם דיברו איתי על ההיי־טק הישראלי, על כמה הוא פרץ גבולות. כולם שם מכירים את ווייז ואת מובילאיי, אך לא ידעו להגיד לי שם של מנכ"ל חברה ישראלית אחת. לכן החלטתי לקדם את הבלוג המצולם היומי, שם אני מעניק להם במה, שלא רק מעניינת את הגולשים והמבינים בתחום בעולם, אלא לעיתים גם מסייעת להם לפרוץ לקהלים נוספים. הבלוג הזה הפך למפלצת. זה ללא ספק הבלוג המצליח ביותר בתחום ההיי־טק הישראלי. אם תרצה למשל להכיר את אהרן אהרן (מנכ"ל רשות החדשנות, ומנכ"ל אפל ישראל לשעבר, צ"ק), תוכל לראות את הריאיון המצולם שערכתי איתו. מדי יום אני מראיין שם משקיעים ויזמים".

איך אתה מממן את הסרטונים הללו?

"יש לי חסויות. כמה חברות טכנולוגיה, ביניהן גם החנות B&H מניו־יורק, שולחות לי בחינם את כל הציוד הדיגיטלי הנחוץ, המצלמות והרחפנים. אין ספק שהבלוג הזה פותח דלתות".

המגזין הכלכלי "פורבס" הכתיר את פולד כמי "שמסייע לאומת הסטארט־אפ לעלות מדרגה". בין הראיונות שערך פולד: השחקנית אליסה מילאנו, סטיב ווזניאק ממקימי חברת אפל ואחרים. יש לו יותר מ־35 אלף עוקבים בטוויטר וכ־6,500 באינסטגרם. בין עוקביו המפורסמים בטוויטר: הקומיקאית האמריקנית אלן דג'נרס, יוקו אונו, אשטון קוצ'ר, אריאנה האפינגטון ומייסד טוויטר ג'ק דורסי. גם עמודים מסחריים כדוגמת קוקה קולה עוקבים אחריו. שיתופי הפעולה שהוא מקיים עם גורמים שונים במשק מרקיעים שחקים. בין היתר, הוא כיכב בשני סרטוני תדמית שהפיקה חברת אל־על, שם הוא מציג לקהל הנוסעים את סצנת ההיי־טק הישראלי. פולד גם סייע לענקית הסלולר "וואווי", השתתף בתוכנית מפתחים של גוגל, ואף בממשקים עם חברות ענק כגון מייקרוסופט ואוראקל.

נקנית בייסורים

אחיו הגדול של פולד, ארי הי"ד, אב לארבעה, נרצח בחודש ספטמבר האחרון, בפיגוע בכניסה לקניון בצומת גוש עציון. "קיבלתי בחצי השנה האחרונה מאות, אם לא אלפי סיפורים, על איך שארי נגע במיליוני אנשים. אני בטוח שהוא לא ידע עד כמה השפיע על העולם, ואנחנו כמשפחה בטח לא ידענו. כשהוא היה בחיים כולם אמרו לו, 'אתה אח של הלל?' ועכשיו זה הפוך. הרי אני מוחצן וכולם יודעים מה אני עושה, אבל את מה שהוא עשה, כנראה שרק הוא ידע. אנחנו בעצם ניהלנו ערוצים שונים עם מסרים שונים, אך באותה צורה, דרך המדיה. הוא נלחם למען ישראל דרך הסברה ישירה, ואני עושה זאת דרך הטכנולוגיה". מצלמות האבטחה הסמוכות לאזור הפיגוע קלטו את רגעי הפיגוע והתפרסמו עד מהרה ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת. בסרטונים נראה ארי פועל בגבורה, ועל אף שהמחבל דקר אותו ופגע בו באורח קשה הוא נאבק בשארית כוחותיו, ירה לעברו, נטרל אותו, וכך מנע פגיעה בעוברי אורח נוספים.

איפה היית כשזה קרה?

"הייתי במשרדים של אחד הלקוחות שלי, 'הום טוק', וראיתי ב־ynet את הסרטון שכולם דיברו עליו. אמרתי לעצמי 'וואו, מי זה הבנאדם הזה שדוקרים אותו והוא עדיין רץ אחרי המחבל'. שאלתי בווטסאפ המשפחתי אם כולם בסדר. כשהבנתי רצתי לבית החולים אבל זה היה מאוחר מידי. זה הצד הפחות זוהר וחיובי של הרשתות החברתיות: הרי בחיים לא הייתי בוחר לראות את הסרטון הזה אם הייתי יודע שזה אחי, זה נצרב לי במוח".

נאבק בגבורה לפני שהתמוטט. ארי פולד

משפחת פולד, כך מספרים שכניהם הירושלמים, היא משפחה מיוחדת ומוכרת. "ההורים שלי תמיד אמרו אחרי שעלינו לארץ, שלא הבנו אף פעם איך 'ארץ ישראל נקנית בייסורים' כמאמר המשפט המפורסם, כי אנחנו חיינו את החלום. אבא אמר בשבעה שעכשיו המשפחה מבינה זאת היטב. הרי עד הרצח שלו הכול היה גן עדן. אבל למרות זאת אנחנו משפחה חזקה, ויש לנו הורים חזקים. אנחנו ממשיכית לתפקד. אישית לקחתי את זה מאוד קשה, הרי ארי ואני גדלנו ביחד. לא תפקדתי כמה שבועות, המשפחה כולה הלכה לכל מיני אירועים לזכרו כמו הכנסת ספר תורה ועוד, ואני לא יצאתי מהמיטה. אבל החלטתי שאני חייב לנסות לחזור לעצמי. אני לא יודע אם חזרתי לגמרי, אבל אני כבר מצליח לתפקד".

הוא מספר כי באופן אירוני, הדבר שגרם לו להצליח לקום מהמיטה ולהתחיל להשתקם אחרי רצח אחיו היה דווקא ספרה של אחת ההייטקיסטיות הכי בכירות בעולם, סמנכ"לית פייסבוק שריל סנדברג. את הספר היא כתבה על התמודדותה לאחר מות בעלה. "הספר שלה, 'אופציה ב', הציל לי את החיים. יש לנו חבר משותף שסיפר לה על מה שאירע, והיא החליטה לשלוח לי מייל וכתבה 'אני מצטערת לשמוע' וניחמה אותי על מות אחי". בשבוע שעבר התחתנה תמר, בתו הבכורה של ארי, ובכלי התקשורת השונים דיווחו על האירוע המרגש.

מעת לעת, אך לא בתדירות רבה, הציוני שבפולד מתפרץ החוצה, והוא משתמש בכלים שברשותו כדי לקדם את עמדת ישראל בעולם. "בזמן המבצע האחרון בעזה, נסעתי באיילון והייתה אזעקה, כל המכוניות עמדו בצד וחיכו. היתה שם אשה אחת שרעדה מפחד וניסתה לתפוס מחסה, צילמתי וצייצתי והגעתי לעשרות מיליוני אנשים. זה הופיע בכל מקום". הוא גם משלם מחיר על גילוי עמדות ציוניות. "יש הרבה מאוד אנשים שהפסיקו לעקוב אחריי בעקבות ההתבטאויות שלי, ואין לי בעיה עם זה".

לקראת סוף הריאיון, הוא מספר לי שגם אם היה זוכה בלוטו, לא היה משנה דבר באורך חייו. "אני נהנה מהחיים. אולי הייתי קונה כמה מכוניות יפות, אני מת על זה". לסיכום הוא מבקש לחזור על האסטרטגיה שלו, שלחלוטין אינה מתיישרת עם המנטליות הישראלית: כולם אובססיביים לא להיות פראיירים, אני בניתי קריירה על להיות פראייר".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

קווין אופיר: מנהריה ללייבל של ג'יי זי

Published

on

היא מאופיינת בשואו צבעוני, פרובוקטיבי וסקסי • מאחורי האאוטפיט יש גם מסר ושירים מקוריים שהיא כותבת • עכשיו משחררת הזמרת אופיר שיר חדש על שלום ואהבה ולא מפחדת לספר שהיא חולמת בגדול

זמרת האירועים ׳קווין אופיר׳ הפכה לתופעה מוכרת בסצינת המועדונים והמסיבות באל איי. הבחורה שנולדה בצפון הרחוק של ישראל השתקעה באל-איי לפני שמונה שנים ומאז במקומות רבים ברחבי דרום קליפורניה. היא מאופיינת בשואו צבעוני, פרובקטיבי וסקסי. מאחורי האאוטפיט יש גם מסר ושירים מקוריים שהיא כותבת. עכשיו אופיר משחררת שיר חדש על שלום ואהבה מן המנון לעולם ולא מפחדת לספר שהיא חולמת בגדול.

אופיר נולדה וגדלה בנהריה, בכורה לאחותה ואחיה. לקראת שנות התיכון עברה לעמק יזרעאל.

בגיל 11, היא מספרת, החלה להתעניין במוזיקה. אופיר: ״הייתי כותבת שירה אירית כי מאוד אהבתי את זה. וגם סיפורים קצרים ותמיד השמיעו אותי בכיתה". בגיל 12 היא הופיעה בפעם הראשונה בבית ספר השיר. ״שרתי את ׳לו יהי׳ בפני כל בית הספר, ממש אחרי חזרה אחת קלילה בקושי התכוננתי. אמא שלי הייתה בקהל ובסוף כולם ניגשו אליה ואמרו לה שיש לבת שלה קול של זמיר. אני התאהבתי בקהל. הבטתי בהם והם העניקו לי אנרגיות מדהימות. זה משהו מיוחד מאוד".

מהו המסר מאחורי השירים שלך?

״תמיד היה לי מסר של קשר, קרבה והבנה. לדעת להכיל אחד את השני ולהראות אהבה אחד לשני. פעם כתבתי שיר בעברית שנקרא: ,עולמו הפנימי של האדם׳. הוא מדבר בדיוק על זה".

קווין אופיר הגיעה בפעם הראשונה לאל-איי כבר ב- 2009 והתהאבה מיידית. היא הכירה פה אנשים שעזרו לה ולאט לאט השתלבה בתעשית המוזיקה המקומית. ״רציתי לחקור מה שיש לעיר להציע. התחלתי לגלות את עצמי. ביליתי גם תקופה של כמה שנים בקנדה, למדתי מסאג׳ תראפי והיום יש לי הסמכה של מסאג׳יסטית מקצועית".

היא מספרת לי על התחלה ונחיתה רכים. במהירות של ישראלית הסתדדרה עם מקום לגור והחלה לעבוד כמעט מייד. את ההופעה הגדולה הראשונה, שלה מספרת, עשתה עבור ׳דאף ג׳אם רקורדס׳ (הלייבל של ג׳י זי) בבוורלי הילס. מאז היא שחררה דיסקים עם שירים מקוריים והיא לא מפסיקה להיות חלק מהסצ׳נה.

מה מייחד את המופע שלך?

״יש לי אאוט-פיט מקורי. אני מעצבת את הבגדים לבדי, את החגורות, הנעלים, הכובעים את כל הלוק. הכל מאוד סקסי סטייל, פאן, קול וגלאמרס. לפעמים אנשים משווים אותי למדונה.

המופע שלי הוא מאוד עוצמתי ותמיד יש את ההרגשה של בואו נרקוד ונעשה שמח.

איזה שירים את שרה?

״אני שרה שירים מקוריים שלי שאני כותבת ומלחינה- פופ, רוק, דאנס והיפ הופ. אני שרה ב 9 שפות. יש לי חוש מאוד טוב של שפות ולמדתי לשיר באנגלית, עברית, צרפתית, ספרדית, פרסית ועוד…

״בחלק מההופעות יש לי רקדנים מקצועניים הכל תלוי וג ההופעה.

אני מבין שיצאת עם שיר חדש?

״כן – FEARLESS WING OF LOVE – זה המנון אהבה לעולם. השיר הוא כאילו אני מחבקת את העולם. יש בשיר גם צד קצת פרובוקטיבי אבל בצורה טובה. עשיתי אותו ביחד עם המפיק שותף שלי Tommy Bruno. זה הולך לצאת באיי טיונז, ביו טיוב, ספוטפיי, בכל מקום אפשר להוריד את השיר.

איזו זמרת מהווה השראה עבורך?

״אני אוהבת את קייט רייאין ואת סלין דיון. אני אוהבת את כל מוזיקת שנות ה-80. אני מקבלת השראה ממדונה כמובן. וגם פינק היא אחת הזמרות האהובות עליי".

את קווין אופיר תוכלו לראות בהופעה הקרובה ב-3 באוקטובר במסעדת "פאסיפיק כושר" בוואלי ווילג׳.
For booking Queen Ofir
call 949-526-4292 or
email: queenofir@gmail.com

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

יתוש שלא מפסיק לזמזם

Published

on

לישראל יש בעיה עם המפלגה הדמוקרטית ועם רוב יהדות ארה"ב. וזוהי רק ההתחלה

חברות הקונגרס אילהן עומאר ורשידה טליב הצליחו השבוע להכניס את ישראל לסיטואציה לא נוחה. מה שלא תעשה, לא יהיה טוב. תשאיר אותן בחוץ – תחטוף ביקורת. תכניס אותן פנימה תקבל שבוע של שידורים חיים מהשטחים, ושוב תחטוף ביקורת. תשאיר אותן בחוץ תרגיז את הקונגרס. תכניס אותן – תרגיז את הנשיא. עומאר וטליב הן יריבות מעצבנות של ישראל. אומנם רק יתוש, אבל אחד שלא מפסיק לזמזם. הפעם הצליח אפילו לעקוץ.

מצד שני לא כדאי להגזים: עומאר וטליב אינן אהודות גם על מפלגתן שלהן. מדובר בחברות קונגרס רדיקליות, לעומתיות, שהמפלגה חרדה מהשפעתן. אם הן יצליחו לשכנע שהמפלגה הדמוקרטית זה הן – הבוחרים בהחלט עלולים לברוח. בדיוק בגלל זה בחר בהן הנשיא דונלד טראמפ כיריבות. בדיוק בגלל זה צייץ הנשיא טראמפ כפי שצייץ. הוא רוצה לאלץ את המפלגה הדמוקרטית להזדהות עם עומאר וטליב, הוא רוצה לאלץ את ההנהגה הדמוקרטית להגן על עומאר וטליב, כי הוא מאמין שזה יועיל לו בבחירות הבאות. שתי חברות הקונגרס עקצו את ישראל, טראמפ עקץ את המפלגה הדמוקרטית. בינתיים, אלה שתי המפסידות בסיבוב הזה.

עם זאת כדאי להפנים: לישראל יש בעיה עם המפלגה הדמוקרטית. זו לא בעיה חדשה. בוחרי המפלגה זזים שמאלה, עוד מימי הנשיא אובמה. התזוזה שמאלה מתבטאת בהרבה אופנים, ובהם תמיכה פחותה בישראל. ברור שתקרית כמו זו שאירעה בסוף השבוע תקל על הכנף השמאלית של המפלגה לנגח את ישראל עוד קצת, ותעמיד את הכנף המרכזית שלה במצב של מגננה. ברור שהתקרית תשחק עוד קצת את היכולת של ישראל לתקשר עם בוחרי, ואולי גם עם חלק מנבחרי, המפלגה הדמוקרטית.

ומצד שני לא כדאי לשגות באשליות: גם ביקור של עומאר וטליב לא בהכרח היה משפר את מצבה של ישראל. תלוי מה היה קורה בו, תלוי אילו פרובוקציות היו מצליחות לייצר, תלוי כמה סיקור תקשורתי היה מתלווה אליהן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אשם במידת מה בשחיקת התמיכה בישראל. אבל הניסיונות לטעון שהוא האשם הבלעדי, או העיקרי, מגוחכים. הדמוקרטים אינם מרוצים בכל עת שראש ממשלה ישראלי מתקרב לנשיא רפובליקני. אלא שהאינטרס של ישראל הוא קירבה בין כל ראש ממשלה ישראלי לבין כל נשיא אמריקאי שתומך בישראל. כן, גם טראמפ.

איפה ישראל שגתה בבירור? בזיגזג. החליטה כך, ואז שינתה דעתה. שר החוץ ישראל כץ טען ששגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר אישר את הביקור ללא התייעצות מראש. זו טענה שמעלה חשד ששר החוץ הוא כסיל. כך או כך, לא מדובר במקרה של חוסר תיאום אלא במקרה של שינוי החלטה.

אז מה הנזק? זה תלוי בהרבה גורמים שאינם ישראל, מעריך שמואל רוזנר, פרשן בכיר ליחסי ישראל-ארה"ב: מי ייבחר למועמד הדמוקרטים לנשיאות, מה יעמוד על סדר היום האמריקאי בשנה הקרובה, האם טראמפ ינצח ב־2020 או שמא יפסיד. בנוסף, צריך לשים לב לכך שרוב היהודים באמריקה סבורים שישראל שגתה.

זה כולל הפעם את איפא"ק והליגה למניעת השמצה. הם נקלעו למצב לא נוח: הם לא סובלים את עומאר ואת טליב. הם יודעים שמדובר במחוקקות ארסיות, אנטישמיות, עוינות. ומצד שני, קשה להם להגן על העמדה הישראלית מול חבריהם לדרך במפלגה הדמוקרטית. קשה להם במיוחד משום שהעמדה הישראלית עולה בקנה אחד עם עמדתו של טראמפ, שגם אותו רובם לא סובלים וחושבים שהוא אנטישמי).

במאי האחרון פורסמו ממצאיו של סקר מאלף של מכון הסקרים Pew. התברר ממנו שהיהודים הם הקבוצה הביקורתית ביותר כלפי יחסו החיובי של טראמפ לישראל. קרוב למחציתם (42%!) סבורים שטראמפ ״יותר מדי אוהד״ את ישראל. השוו את היהודים לפרוטסטנטים 22%), לקתולים (34%), לחברי הכנסיות השחורות 33%), לאוונגליסטים (15%), וקבלו תמונה מדויקת. במילים אחרות: אין צורך להעמיד פני מופתעים כאשר מתברר שהיהודים-אמריקאים וארגוניהם לא אוהבים את החלטת ישראל. וזה רק ילך ויקצין אחרי הבחירות כאן ושם.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

בן 20 מאוהיו נעצר בחשד שאיים לתקוף מרכז יהודי

Published

on

בביתו נמצאו נשק ותחמושת • הצעיר עצר בעקבות סרטון שפורסם באינסטגרם

בן 20 מאוהיו נעצר ביום שבת האחרון בחשד שאיים לתקוף מרכז יהודי במדינה. במשטרה אמרו כי בביתו של החשוד נמצאו כלי נשק חצי-אוטומטיים, תחמושת רבה וחומרים אנטישמיים.

הצעיר, ג'יימס רירדון ג'וניור, נעצר בביתו שבעיירה ניו מידלטאון. מפקד המשטרה בעיירה, וינסנט ד'אגידיו, אמר לרשת הטלוויזיה WKBN כי רירדון ג'וניור חשוד כי פרסם באינסטגרם סרטון שבו איים על המרכז הקהילתי. בסרטון שעלה לפני כחודש נראה גבר יורה בנשק חצי-אוטומטי, לצד הכיתוב "המשטרה זיהתה את היורה במרכז הקהילתי-יהודי שבעיר יאנגסטאון כלאומן הלבן סימוס או'רירדון". בפוסט תויג המרכז הקהילתי, ובמשטרה סבורים כי חשבון האינסטגרם שייך לרירדון ג'וניור.

סגן המנהל של הפדרציה היהודית ביאנגסטאון, אנדי ליפקין, אמר כי בארגון מודעים למקרה ועומדים בקשר עם המשרה. "אני רוצה להדגיש שאיננו יודעים על אף איום נוסף לקהילה היהודית או לאנשינו בשעה זו", מסר בהודעה שפורסמה באתר של הארגון, אך הוסיף כי "הוריתי לשמר את רמת האבטחה המוגברת בעתיד הקרוב".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות