Connect with us

חדשות ואקטואליה

בלי צל של ספק

Published

on

בשביל גלגלצ אני פאקינג אוויר" • יונית לוי משתמשת בתפקיד שלה לשטיפת מוח" • "בשמאל, כל בן אדם שהם לא מצליחים להתווכח איתו הופך אוטומטית לגזען" • הראפר יואב אליאסי (הצל) מסביר מה זה להיות אושיית מדיה חברתית ולמה להיות היום גבר ימני קיצוני בישראל זה דבר מפחיד

רגע אחרי הבחירות האחרונות לכנסת החליט יואב אליאסי לעצור הכל ולהוציא שיר חדש לרדיו. "רוב הסיכויים שלא ישמיעו אותי ברדיו", הוא כתב ל־400 אלף העוקבים שלו בפייסבוק. "אני לא מבקש מכם הרבה, אבל אם אהבתם – תשתפו". לשיר קוראים "בא לי", והוא מביא דוגמאות לנושאים שבא לו לשיר עליהם, כמו קיץ וביקיני, "אבל יש פה טרור, מלחמות יא חביבי, טיבי, בני, בוגי וביבי". בתוך דקות הפך השיר לוויראלי, עם יותר מ־20 אלף לייקים, 1,600 תגובות, וכמעט 7,000 שיתופים. "היו לו יותר מחצי מיליון צפיות באופן אורגני, ובלי להשקיע שקל. כמה זמרים בישראל יכולים להשיג את
הנתון הזה? לא הרבה.

״אני יודע שזה שיר טוב. ברוב התחנות משמיעים אותו. הבעיה שלי היא גלי צה"ל וגלגלצ, שלא מוכנים להשמיע אותו ומתעלמים ממנו לגמרי. בשבילם אני לא קיים".

אתה חושב שזה בגלל הדעות שלך והפעילות שלך ברשת?

״חד משמעית. שלחתי עשרות חיילים שיבקשו מהתחנה להשמיע את השיר, וגם זה לא עזר. הם אפילו לא מעלים אותו להצבעת הקהל במצעד, כדי שהקהל יחליט. אני
פאקינג אוויר בשבילם. זה מאוד מרגיז, ויותר מזה מטריד. מי שמכיר אותי יודע שאני לא בכיין, אבל הפעם אני לא מתכוון לוותר, כי זה כבר מוגזם. הרדיו הוא לא של אבא שלהם.

״האבסורד הוא שבגלי צה"ל, רוב המגישים הם אנטי צה"ל. משמיעים את תאמר נפאר, שיש לו שירים נגד צה"ל, ושירים פוליטיים של 'הדג נחש', כי זה הגיוני להשמיע שירים נגד הצבא, ואת שלי לא. הם מוטים פוליטית בצורה הכי מוגזמת. אני אוסף את השמות של כל מי שיושב בפלייליסט, אחטט להם בפרופילים ונראה מי הם, ואז נראה אותם מתמודדים עם זה. מעבר לזה, אני מתייעץ עם עורך דין, ואם צריך, אגיע עד בג"ץ".

אליאסי (41) חי עם אם ילדיו, לין מור, בשכונת פלורנטין בתל אביב, בזוגיות שהוא מכנה "מערכת יחסים מורכבת". הם ההורים של קאי (ראשי תיבות של "קדושת ארץ ישראל") בן ה־5, ותיה (ראשי תיבות של "תוצרת ישראל היפה") בת השנתיים. "אנשים אוהבים לשאול אותי למה נתתי לילדים שלי שמות לא עבריים", הוא אומר. "ואז אני מסביר להם את המשמעות של השמות, והם משתכנעים".

בשנים האחרונות מתפרנס אליאסי בעיקר מהרשת. "אני חי מהפייסבוק, ויש לי אתר שמכניס כסף. לא חשבתי שאי פעם ארוויח מהדברים האלה אגורה, אבל זה הפתיע גם אותי, כי מסתבר שטראפיק גבוה מכניס כסף. יש אופציה שפייסבוק מכניסה לך פרסומות בתוך הדף, ואתה מקבל כסף בהתאם לצפיות ולפעילות. עם כמות עוקבים כמו שלי, אתה יכול לחיות טוב. חוץ מזה, אני עובד עם משרדי פרסום בתור יועץ. כשרוצים שפרסומת תעשה באזז, מתייעצים איתי".

״באזז" אצלו שווה פרובוקציה. הוא בוחר את הנושאים הבוערים, מביע דעה נחרצת, משתמש בדימויים קשים ומשחרר את הטקסט לאוויר. הגולשים הישראלים לא נשארים אדישים, ובתוך דקות אחדות הופך הפוסט לוויראלי. "אני פיצחתי את הדבר הזה", הוא מתגאה.

כך, למשל, השווה בין מחנה השמאל למחלת האיידס מחלה שהיא מוטיב חוזר במסרים שלו. "הטרור הפלשתיני הוא כמו צינון, והשמאל הוא כמו איידס", כתב בפוסט באוגוסט 2016.

אתה מתחרט על האמירה ההיא?

״לא. זאת מטאפורה. ידוע שאיידס מחסל את המערכת החיסונית, ובן אדם חולה איידס שמצטנן לא יכול להילחם בצינון, כי מערכת החיסון שלו חלשה. השמאל הוא האיידס של מדינת ישראל, כי הוא מחליש אותנו ואת המערכת החיסונית של המדינה. זה שהם לקחו את הדימוי הזה למקום אחר, זו כבר בכיינות. מרצ הגישו נגדי כמה תלונות במשטרה על דברים שכתבתי נגדם, ואתה לא מאמין על איזה קשקושים. הם אבירי חופש הביטוי, עד שמדברים נגדם, ואז זו הסתה. מדהים שכל מטאפורה שלי מתפרשת כהסתה, ומה שעושים ב'ארץ נהדרת' זה בסדר".

יכולת להשתמש במטאפורה עדינה יותר.

״האיידס הוא דוגמה מעולה למסר שרציתי להעביר. אבל כשאני אומר שמאל, צריך להבדיל בין השמאל של בן־גוריון לשמאל של היום, כי אלו שתי אידיאולוגיות שונות לגמרי. כשאני אומר שהשמאל הוא איידס, אני מדבר על השמאל הרדיקלי. לא על מפלגת העבודה, אלא על מרצ ושמאלה ממנה. אלה שמוצאים לנכון לחרבן על הדגל".

מאיפה המצאת שהם מחרבנים על הדגל?

״לחבק את המחבלים ללא הפסקה ולצאת נגד החיילים שלנו זה לחרבן עלינו".

באוקטובר אשתקד נשבר שיא שלילי חדש במונחים של הצל, כשהציג בעמוד הפייסבוק שלו פוטושופ של ניאו־נאצי מצדיע במועל יד ולובש חולצה של "בצלם". "זה לא היה מוגזם, כי באמת יש להם את אותה האידיאולוגיה", הוא אומר. "הם אוהבים להגיד שהם לא אנטישמים אלא אנטי ציונים, אבל מבחינתי אנטי ציוני ואנטישמי זו אותה מילה. כמו ה־BDS".

ניאו־נאצים הם אנשים שרוצים להשמיד את היהודים, אתה לא יכול לטעון את זה על פעילי "בצלם".

״האידיאולוגיה המשותפת של כולם היא חיסול היהודים. אנטי ציוני זה חיסול הציונות, חיסול הציונות זה חיסול מדינת ישראל, חיסול מדינת ישראל זה חיסול העם היהודי. זאת המתמטיקה".

לא הלכת רחוק מדי?

״לא״.

התחושה שלי היא שיש דברים שאתה באמת מאמין בהם, אבל אתה מקצין אותם בכוונה כדי שיפגעו לאנשים בבטן הרכה, וכך הם לא יוכלו להתעלם מזה.

״ברור, חד וחלק. כשאני לוקח משהו נחמד, שאני רוצה שיתייחסו אליו, אני אעשה אותו מפלצתי ברמה כזאת שאתה לא תישן בלילה".

הכל למען הפרובוקציה?

״ברור״.

אתה מביא בחשבון שזה מחלחל לאנשים?

״ברור שזה מחלחל, וזאת ההצלחה שלי. אבל תזכור שאין כאן שום דבר למעני. אם הייתי עושה למעני, הייתי עושה שתי הופעות בחודש וסוגר עניין".

אתה לא מפחד שאחת הפרובוקציות שאתה מייצר תהיה צעד אחד רחוק מדי?

״בינתיים אני רק משתמש בחופש הביטוי שלי, ובסופו של דבר, אני זה שמפנצ'רים לו את הרכב ושולחים לו תמונות של הילד בארון קבורה".

ניסו לפגוע בך פיזית?

״ניסו לפוצץ אותי ב־2016, שמו לי מטען בתוך מכל הדלק באוטו. לפי הביצוע נראה שזה משהו שהם למדו באינטרנט, לא מחבל מקצועי. בתכנון היינו אמורים להישרף ברכב, אבל הם לא לקחו בחשבון שאם הטנק מלא בדלק, אין חמצן ואין פיצוץ. בפועל לא קרה כלום, למעט המנוע שהתפוצץ".

המשטרה טיפלה?

״המשטרה לא מטפלת. אני יודע מי זה, ולא יכול לדבר על זה יותר מדי. יש עלי איומים ברצח מפה ועד הודעה חדשה, כולם על רקע פוליטי. גם בשכונה עשו לי תג מחיר וריססו את כל השכונה בגרפיטי של 'כהנא מת, הצל מת'. לאורך השנים היו לי 70 פנצ'רים ברכב, ואף אחד לא דיבר על זה. לרני רהב פנצ'רו ארבעה גלגלים, וכולם דיווחו על זה".

נשמע כמו חיים בפחד.

״אני לא פראייר. הבעיה היחידה היא שהם באים בלילה, בחשיכה, ולא פנים אל פנים".

מה חשבת על תוצאות הבחירות?

״התוצאות היו צפויות, אבל בעקבות הבחירות האלה קרה משהו רע למחנה השמאל. היו אנשים שהצביעו לכחול לבן כי לא הבינו שהם אנשי שמאל. הם רצו שינוי, ופתאום, כשהבינו שיש מסמך הבנות עם הרשימה המשותפת, קיבלו סטירת לחי על כל מה שהולך להיות פה. ראיתי הרבה אנשים שהצביעו להם והצטערו".

ובכל זאת, הם המפלגה הגדולה בישראל.

״זאת לא מפלגה אחת, אלא גוש של מפלגות, ועם כל ההפגזה שלהם, זה עדיין פחות ממה שהם ציפו לו. זה שהם הביאו מנדט אחד יותר מהליכוד זה לא הישג, זה כבר קרה בעבר, וראינו איך זה נגמר. לשמחתי, גוש הימין הרבה יותר גדול, אבל התקשורת מוכרת לנו את גוש השמאל כגדול יותר, כי מחברים את הערבים. תגיד לי אתה: ממתי ערבים שקוראים להרוג את היהודים הם חלק מהשמאל? שלא לדבר על כך שמצביעי ליברמן הם ממש לא שמאלנים. חד־משמעית, גוש הימין הרבה יותר גדול".

אתה בעד ממשלת אחדות?

״ממשלת אחדות מבחינתי זו ממשלה בלי מרצ. מצד שני, לסחוב את ישראל למערכת בחירות שלישית זה כבר חוסר אחריות. הגיע הזמן שיבלעו את האגו, שיבנו ממשלה עם הייצוג של כל אחד, ויזוזו הלאה. די, מספיק".

התעייפת?

״ברור, כל מדינת ישראל עייפה. אנחנו שנה בתוך הזוועה הזאת. אם נעשה עוד בחירות, יהיה כאן קסם? התוצאה תהיה שונה?"

אליאסי נולד בצפת וגדל בתל אביב. יש לו שני אחים צעירים ממנו – איתמר, בעלים של מועדונים בתל אביב, ואביב, משפטן נכה צה"ל.

הוא פרץ בשנת 2002 כחצי מהצמד המוזיקלי סאבלימינל והצל". סוג של סטטיק ובן־אל של התקופה ההיא, רק בלי אינסטגרם ורשתות חברתיות. ב־2009 הצמד התפרק, וכל אחד הלך לדרכו. סאבלימינל המשיך בקריירה מוזיקלית. "אותי מכירים מהפייסבוק, והוא זה שהיה ב'אקס פקטור'", עוקץ אליאסי. "אגב, רבים מהקהל שלי היום הם חיילים, שהיו בני 3 כשפרצתי".

לראשונה זה עשור הוא עובד על אלבום חדש. "אני ממעט להופיע, אבל זה מבחירה. אני יכול לשיר היום שירים שיצאו לפני 15 שנה, וכולם יכירו אותם. לפעמים אני עושה את זה, אבל לרוב אני מסרב. אני רוצה לחזור עם דברים חדשים, לא עם דברים ישנים".

יכול להיות שאתה הרבה יותר בטוח בעצמך מאחורי המקלדת ואיבדת ביטחון על הבמה?

״לא, אבל איבדתי את התשוקה למוזיקה. אני בן אדם טוטאלי, וכמו גבר טיפוסי, לא מצליח לעשות שני דברים יחד. כשאני נכנס למלחמה על משהו מסוים, אתה לא רוצה
להיות האויב שלי. כרגע אני בזה".

לפעמים העולמות מתערבבים, והוא מנצל את כישורי הראפ שלו לטובת העברת מסרים. באפריל השנה העלה את השיר "לא שם זין", שבו יצא בין היתר נגד התקשורת, כולל מגישת החדשות יונית לוי ("בלי יושרה ובלי פס שיזוף"), כשבין קטע לקטע בשיר הוא שיבץ את הגמגומים של בני גנץ מהראיון שהעניק לה. "אני חושב שכל מי שעובדים בתקשורת הם אנשים נטולי יושרה, והרבה מהם רק מקריאים מפרומפטר. כשאני יושב וצופה, אני רואה שהדעה היחידה היא 'רק לא ביבי', והצביעות מטפטפת שם בלי הפסקה. לגבי יונית, אני ראיתי את הפרצוף שלה כשטראמפ זכה וכשביבי ניצח, וזה מספיק לי כדי להבין הכל. כולם יודעים מה הדעות שלה, היא גם לא מסתירה אותן, ולדעתי היא משתמשת בתפקיד שלה לשטיפת מוח".

נניח שההופעה הטלוויזיונית שלה מפריעה לך ואתה לא מסכים עם הדעות שלה, למה לרדת לפסים אישיים?

כי היא לבנה לגמרי, ואני בספק אם היא היתה בים".

מה זה קשור?

כשאתה עושה היפ הופ, אתה מכניס פאנצ'ים שהמטרה שלהם היא לגרום לאנשים להאזין לשיר עד הסוף, כי יש הרבה מלל, וזה יכול לעייף. כשאני מכניס שורות כאלה, אני גורם לך גם לחייך ולהסתקרן מה יהיה בשורה הבאה. הרוב המוחלט בתקשורת הוא שמאלני, וכשהצלחתי לפטר את אושרת קוטלר, כל התקשורת נכנסה לכוננות ספיגה".

אתה חושב שזה בזכותך?

״אני יודע שזה בזכותי. ניהלתי נגדה מלחמה. כל מוצאי שבת בתחילת המהדורה כתבתי: 'כל מי שמכנָ ה את חיילי צה"ל חיות אדם – אנחנו לא צופים בה'. והרייטינג צנח. אני הורדתי אותה מ־11 אחוז ל־3 אחוזים".

שמחת שהיא יצאה לחופשה?

״מאוד. היא אומרת שיצאה לשנת שבתון, אבל אני לא מאמין לזה. אני יודע בדיוק מה קרה שם מאחורי הקלעים. היא הרוויחה 100 אלף לחודש, נראה לך שהיא תצא לחופשה מינוס מיליון?"

לפני העונה האחרונה של "האח הגדול" היו שמועות שאתה אמור להשתתף. זו אופציה מבחינתך?

״היתה אופציה חזקה מאוד, כולל הצעת מחיר, אבל נתתי להם תנאי שיהיה איש מטעמי שילווה את ההפקה ויראה שלא מוציאים דברים מהקשרם, בלי לגעת בעריכות. אתה יודע מה זה לתת לאויבים שלי ולאנשים שהכי לא סובלים אותי כוח עריכה עלי? היה ברור לי שהם לא יסכימו. העדפתי לא להכניס את עצמי לחרא הזה".

הציעו הרבה כסף?

״כן, אבל לא הכל בחיים זה כסף".

יש רבים שטוענים שאתה גזען.

לשמאל יש את מילון אבן שמאלן. מבחינתם, כל בן אדם שהם לא מצליחים להתווכח איתו – הופך אוטומטית לגזען. אני גדלתי עם ערבים, יש לי חברים ערבים שעושים לי כבוד, ומעולם לא דיברתי בצורה גזענית על שום דת, גזע, צבע ולאום. בשמאל, הערבי היחיד שהם מכירים זה אחמד מהחומוס. זה מגוחך בעיניי. בשלב מסוים הפכו אותי לגזען, לא רק כלפי ערבים, אלא כלפי כולם, כולל שחורים. וזה בזמן שחצי מהמשפחה שלי מאפריקה וניגריה וגאנה. אתה מגיע לארוחות המשפחתיות שלנו – כולם שחורים. ואני עושה מוזיקה שחורה מגיל אפס. הטענה שאני גזען היא מגוחכת. אני מתייחס לכל אדם כאל אדם. אם אתה סטרייט, גיי, שחור, לבן או עם זנב על הראש. זה לא משנה לי. אני הבן אדם הכי ליברלי שיש. פי מיליון ממי שטוען שאני גזען".

בחודש יוני השנה הצליח אליאסי לעצבן קהילה נוספת, הפעם היו אלה הגייז. רגע אחרי שהסתיימו אירועי הגאווה בתל אביב, הוא העלה תמונה שצילם שוטר בתפקיד, שתיעד חוגגים שהגיעו בלבוש חושפני ופגע בפרטיותם. השוטר זומן לבירור, אבל גם הצל לא נתן למקרה לעבור לידו: הוא החליט לדברר את השוטרים.

למה זה היה כל כך חשוב לך?

״השוטרים עמדו בסיטואציה קשה ביותר. חלקם חשו השפלה, מה גם שהמעשים האלה הם בניגוד לחוק. אסור שמחזות כאלה יחזרו על עצמם, ומי שאישר את הזוועה הזאת צריך לשלם את המחיר".

מה זה עניינך מה קורה בתוך מסיבת גייז? למה לא הלכת למסיבת סקס של סטרייטים?

״כי זה שטח ציבורי. זה שטח שנקרא סלקציה, והוא לא שייך להאנגר 11, אלא לעיריית תל אביב. מבחינתי, שכל אחד יעשה מה שטוב לו, אבל למה זה צריך להיות שם כשהשוטרים מסתכלים עליכם? נגיד שהיו שמים את השוטר במועדון סטרייטים, והוא היה צריך לשמור על המבלים בזמן שהם מסניפים. זה היה נשמע לך נורמלי?".

זה בדיוק מה שקורה בכל שבוע, ולא זכור לי שכתבת על זה.

״השוטר שלח לי תמונה אחרי שהעביר אותה לממונים עליו. הוא טען שמכריחים
אותם לראות אנשים מקיימים יחסי מין בציבור, וצילם כדי להמחיש עם מה הוא צריך להתמודד. זה הרגיש לו כמו התרסה. לא יפה ולא מקובל להסתכל על מישהו שמקיים יחסים. גם אם הייתי הולך עם הילד שלי ורואה זוג סטרייטים מקיים יחסים, לא הייתי שותק. גם כשאישה מיניקה ברחוב, זה לא מרגיש לי נוח. להיניק זה משהו אינטימי, ולא נעים לי כשזה קורה בציבור".

אתה מעולם לא עשית סקס במסיבה?

״בתוך שירותים מותר לעשות הכל. לא עשיתי סקס מול אנשים".

ברחוב לא עשית?

״בפינה אפלה כן. גם אתה יכול לעשות. אבל פה זה היה במקום מואר. הרעיון מבחינתי הוא לדבר על השוטרים שעושים את תפקידם וצריכים לראות את זה, ולא על האקט עצמו. אגב, כמה שעות לפני שקיבלתי את הסרטון מהשוטר, שלחו לי סרטון של זוג הומואים שעשה אקט מיני באמצע מצעד הגאווה, מול כולם, והחלטתי שאני לא מעלה אותו, כי זה יגרור תגובות לא טובות על כל הקהילה, והם לא מסמלים את המצעד".

למה לא ראיתי גם פוסט שלך על אהבה חופשית וקבלת האחר?

״מצעד הגאווה הוא מאוד חשוב למדינת ישראל, ושיראו אותנו בעולם. מצד שני, מצעד הגאווה מחזק את הסטריאוטיפים של ההומואים, שאתם נלחמים בהם כל השנה. כשתשאל מישהו מהפריפריה מה זה הומו, הוא יגיד לך 'חוטיני ונצנצים', למרות ששנינו יודעים שזה לא ככה. יש לי חברים הומואים, והם הכי גברים בעולם. ב־20 השנים האחרונות הקהילה עשתה מהפכה, אז למה לא לתת דגש למהפכה הזאת?"

מאחורי המקלדת יש בן אדם, והוא הרבה יותר קטן פיזית ממה שהיה. הצל החדש הוא הצל של פעם מינוס 60 ק"ג, אחרי דיאטה קשוחה והרבה מאוד אימונים. המשקל מעודכן, נכון להשבוע: 85 ק"ג.

זה התחיל לפני שנתיים, כשהוא איבד את ההכרה במהלך טיול משפחתי. "ישבתי על הכיסא בארוחה, צחקתי, ופתאום התחלתי לפרפר. פינו אותי לבית חולים, והרופא שבדק אותי אמר לי: 'אתה בן אדם צעיר, אבל אני מצטער להגיד לך שלא נשאר לך עוד הרבה זמן לחיות. יש לך חור בקיבה, סוכרת, כולסטרול, כבד שומני. אתה לא תמות במכה, מהתקף לב. בהתחלה יכרתו לך איברים בגלל הסוכרת. אחר כך תתעוור, ואז יגיעו כמה התקפי לב קטנים בשינה, ויום אחד אתה תמות. אלה יהיו החיים שלך בשנים הבאות'. זה היה כשאמא של הילדים שלי היתה בהיריון השני, והרופא הוסיף: 'אתה לא תראה את הילדה שלך מגיעה לגיל שנה'. כשהוא אמר את זה, הרגשתי את הראש שלי מסתחרר".

מה עשית?

״קודם כל נכנסתי לניתוח בשביל החור בקיבה. זה היה אמור להימשך מקסימום חצי שעה, אבל נשארתי שם שלוש שעות, כי לא הצליחו להגיע למקום, מרוב שהייתי שמן. אחרי הניתוח שלחו אותי לדיאטנית קלינית, והבנתי שאם אני לא לוקח את עצמי בידיים, זה הסוף שלי. הבנתי שבחיים לא אצליח לעשות את הדיאטה שהיא מציעה, ועשינו בה כמה שינויים, עם כמה עצות מפתח".

אין יותר לאפות.

״פעם הייתי אוכל לאפה וחצי בצהריים. עכשיו אני אוכל אותה לאורך היום, עד שלוש שעות לפני השינה, בלי לערבב שתייה רבע שעה לפני ורבע שעה אחרי. במקביל התחלתי להתאמן, ואחרי כמה זמן, אני רואה פתאום שירדתי קילו, ועוד קילו, והתחלתי לקבל תגובות. בתוך שנה הפכתי לרזה, ובתוך שנתיים הפכתי לשרירי".

איך המצב הבריאותי שלך עכשיו?

״עכשיו אני בריא. השמנה זו מחלה. כשאני רואה את נטע ברזילי, שכולנו מאוד גאים בה ומצעידים אותה על המסלול, זה מדכא אותי. להרגיש טוב עם הגוף זה טוב וחשוב, אבל להיות שמן זאת מחלה. נטע, את חולה, ותטפלי בעצמך. גם אני חשבתי שאני בריא. חשבתי שאני שרירי, אבל לא הבנתי כמה אני שמן וחולה".

יכול להיות שזה היה סוג של איתות שאתה צריך לפרוש מכל המלחמות?

״את המלחמות אני עושה למען הילד שלי ולמען הילדים האחרים. אני באמת אוהב את המדינה הזאת. אולי יותר מדי, ברמה שאני חושב לפעמים שלא מגיע לה. הכי נוח בשבילי היה לעבור ממסיבה למסיבה. אבל לקחתי על עצמי משהו שהוא הרבה יותר משמעותי".

אתה לא שואל את עצמך לפעמים, למה אני צריך את כל הדבר הזה?

״הרבה פעמים בא לי לעצור הכל, ללכת לאולפן הקלטות, להופיע, לגור בפנטהאוז שלי, לבחור איזו בחורה שבא לי, לקבור את הראש בחול ולדמיין שהכל בסדר. אבל אז הבן שלי יגדל וילך לצבא. במקרה הטוב הוא ייצא אלאור אזריה, ובמקרה הרע, יילחם במלחמה וימות. אני לא יכול להרשות את זה לעצמי. הילד שלי לא יהיה הקורבן הבא".

יכול להיות שנסחפת, מעבר לאידיאולוגיה? אולי הפידבק של הקהל?

״אין ספק שהאהבה שאני מקבל ברחוב ממכרת. אני לא מקבל קללות ברחוב. בחמש השנים האחרונות אני יכול לספור על יד אחת דברים שאמרו נגדי ברחוב. כל הסוחרים שרואים אותי הולך ברחוב יוצאים החוצה כדי לגשת אלי ולהצטלם איתי ולהזמין אותי לקפה. מצד שני, אני מאוד מפחד על עצמי, כי אני יודע שהיום, הדרך הקלה להפיל מישהו היא דרך בחורה. אני בפרנויות בהקשר הזה, כי אני יודע כמה קל להסתבך עם בחורות, ולכן אני נזהר מאוד. להיות גבר היום זה מפחיד".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

אנרכיה ברחובות לוס אנג'לס, יומן אישי

Published

on

בסוף השבוע האחרון הרגשנו בלוס אנג'לס מה פירוש ״הפגנות שלוות": העיר החלה לבעור, והפורעים השתוללו ללא מפריע * הם למדו את הלקח מהמהומות לפני 28 שנים: כבר אז הם יצאו בהצהרה שבפעם הבאה ההרס והחורבן לא יהיה בשכונות שלהם כי אם באזורים יותר אמידים * אמרו ועשו 

זה התחיל באלפים שהגיעו להפגנה שקטה בפרק פאן-פאסיפיק הסמוך לגרוב, בו נמצא מוזיאון השואה, עם ששת העמודים לפניו והרחבה המיוחדת לזכר למעלה ממיליון הילדים מתוך ששת המיליונים מאתנו שנרצחו בשואה. מסתבר שבשבת בצהרים, ההפגנה החלה בצורה מכובדת, כשאנשים באו להביע את כאבם על ״אחיהם״ השחור שנרצח ע״י שוטר במיניסוטה.השוטר, לאחר שאזק את ג׳ורג׳ פלויד כשידיו מאחורי גבו והוא שוכב על הכביש לצד מכונית המשטרה, התיישב עליו כשהברך שלו לוחצת על צווארו. לאחר שש דקות, האזוק הפסיק להתנגד ולהגיד שהוא נחנק מחוסר אוויר. במשך כמעט שלוש הדקות הבאות, הוא פשוט נדם לחלוטין. החנק נגרם מתשלובת של הלחץ, חומרים שאולי היו בגופו (סמים או אלכוהול, דו״ח הניתוח שלאחר המוות לא פירט, שכן התוצאות אולי לא היו ידועות עדיין) ומצבו הרפואי הירוד.

בין אלו שיצאו להפגין גם ראש העיר הסמוכה, ווסט הוליווד. ראש העיר לינדסי הורוות' היא קתולית תומכת נלהבת בישראל, שיצא לי בעבר לעבוד צמוד איתה נגד שונאי ישראל והמערב. מהדיווח שלה, אין ספק שההפגנה החלה בתמימות רבה ובכוונה טובה. זו זכות אמריקאית בסיסית. אלא שמנקודה זו בצהריים, הכל התדרדר במהירות. נזכור, המטרה הרשמית המוצהרת היתה ״חיי שחורים שווים״.

הפארק נמצא בין שני רחובות ראשיים מקבילים הזורמים ממזרח (דאון טאון) למערב (האוקינוס). הרחוב מדרום הוא הרחוב השלישי, והרחוב מצפון הוא בוורלי בולוורד, והוא תחום ממערב ע״י שדרות פיירפקס, פעם לב השכונה היהודית. ממערב לפארק יש בחצי הדרומי ״שוק האיכרים״ של לוס אנג׳לס ואזור קניות בשם ״הגרוב״ ובחצי הצפוני אולפני סי.בי.אס. בכל האזור לא נשאר דבר אחר בו הם לא פגעו. 

אתחיל מדרום לצפון: חנות Whole Foods שם אלפי אנשים קונים ואוכלים מדי יום – בשידור חי הפורעים בעטו בדלתות הכניסה עד שהצליחו לפרוץ אותן, ואז הם רצו פנימה במהירות כה רבה כמו המון מורעב שמתנפל על טרף.  אך בה במהירות הם גם יצאו. ממול חנות הכלבו נורדסטרום – חנות ברמה גבוהה אליה פרצו הפורעים ובזזו כל הבא ליד. לידה קיוסק שהם העלו באש. כך גם בית כנסת ענק (בשדרות בוורלי הרבה מאד בתי כנסת, והיום היה יום שבת). בבית כנסת אחר הם ריססו כתובות נאצה. טוב שכל בתי הכנסת והקהילות היהודית קשורים בקו שקט לשעת חירום, וטוב שעדיין חל איסור פעילות בשל הוירוס. אלוהים לצדנו.  

הלהיט: בתי כנסת וחנויות נעליים

הפורעים צעירים משולהבים שלא יודעים דבר ושחושבים שהכל מגיע ומותר להם. חנויות נוספות נבזזו, לאחר שחלונותיהן נופצו. מכוניות משטרה הועלו באש, לאחר מכן רוססו והפורעים התיישבו או נעמדו או רקדו עליהן. הדבר הזכיר לאבי את ההתפרעויות בטהרן עת המהפכה של חומייני בסוף שנת 1978.  

צפונית משם בשדרות פיירפקס, בלב השכונה היהודית של פעם, כבר לא נשארו כמעט סממנים יהודים. יש את בית הכנסת באבא סאלי בפינה אחת, את חנות חב״ד בפינה ממול ואת הדלי היהודי קנטרס בפינה השלישית ולאורך קיר הבנין כולו ציור קיר של ההיסטוריה היהודית של העיר לוס אנג׳לס מאז הקמתה בשנת 1850. למעט צומת זה, את כל השאר החליפו חנויות של חולצות ונעליים בהון תועפות שחברה צעירים מוכנים לוותר על שנת היופי שלהם ולחכות משך שעות בתור, טרם הפתיחה, בכדי להשיל סכומים שודאי נאלצו לבקש מהוריהם ֿֿ. הפעם  הכל מותר והכל חופשי והכל  מגיע להם. מה עושים? שוברים, נכנסים ולוקחים, והכל בשידור חי.  

אם מישהו חשב לשניה שלדור זה באמת אכפת היה מאדם שנפטר בשל התנהלות לא ראויה במדינה הרחוקה מכאן, הרי שהתנהגותם הוכיחה שלא כך הדבר. לאו חברה צעירים, וכל שהם רצו הוא להתפרק, להתפרע, לעשות ככל העולה על רוחם – לרסס, להצית, לבעוט, להשחית, להרוס, לגנוב, ללכת מכות ואף לגרום חבלות בגוף. המזל היה שמישהו ירה אך לא פגע באף אחד מהמפגינים או מהשוטרים.  

בלוק שלם בשדרות פיירפקס שייך לבעלים של ״סמי מכולת".  סמי כבר אינו בחיים כמה עשרות שנים, אך אשתו והבן שהחנות בניהולו שם מדי יום. כמה טוב שהיה יום שבת, והם ועובדיהם לא היו שם. את החנות שדדו (משום מה את הבמבה השאירו – היא עולה ברשת טריידר ג׳ו'ס 99 סנט לחבילה גדולה – יותר זול מאשר בארץ). ליהודים שלום.

המתפרעים צעירים, לבנים ובעיקר שחורים, ובכל מקום הם שוברים את הדלתות וחלונות הראווה, פורצים כמו נחיל פנימה, גונבים ורצים החוצה. המון משתולל, כמו ארבה, ואז ממשיך הלאה, לשדה הבא. הם מצלמים הכל, הפכו ל״כתבים״ מהשטח, יותר בכדי להתגאות במעשה ידיהם ולנסות אח״כ לתבוע (תמיד מענין כשהפושע מכריז שהוא הקורבן).

מבצע מותגים ברודאו דרייב

מה שקרה אולי התחיל בפאן פאסיפיק פרק, אך הוא התפצל לראשים שונים. כמה אלפי אנשים צעדו לכיוון בוורלי הילס. בשעה 3:03 התקשרתי למספר הלא-חרום של המשטרה, ונעניתי מיד ״אנחנו מודעים לכך". אלפי צועדים מרחק כמה רחובות ממרכז העיר. המשטרה היתה ערוכה חלקית וניסתה לתעל את הצועדים כך שלא יזלגו לרחובות מסביב במרכז העסקים של בוורלי הילס. אך מה קרה ברחוב רודיאו, רחוב החנויות הידוע ביותר בעולם? פינת שדרות ווילשייר, הפורעים ניסו להיכנס למלון ״בוורלי ווילשייר״. כולנו מכירים את המלון, שכן ג׳וליה רוברטס יצאה משם פעם לקניות, פעם בתור אשת המקצוע העתיק בעולם ופעם בתור ״אישה יפה". הפורעים נכנסו אך נאלצו לסגת כלעומת שבאו. אך הם חזרו לשלושת הבלוקים הבאים של רודיאו, ושם הם החלו לנסות לחדור לחנויות. שמות המותגים הידועים ביותר בעולם מתנוססים בגאווה ברחוב רודיאו, כששכר הדירה לבדו יכול להיות מעל מאה אלף דולר לחודש לחנות. משום מה הפורעים לא הצליחו לחדור לחנות ג׳וצי, והיו צריכים להסתפק בחנות סמוכה. המשטרה עמדה עשרות מטרים מהם ולא עשתה דבר. תוך שניות מועטות הביזה הושלמה, והכל בשידור חי לכולם. לא חשבתי לעצמי שאי פעם נגיע לכך בבוורלי הילס.

בינתיים הכריז ראש העיר לוס אנג׳לס על עוצר החל מהשעה שמונה בערב. ערים אחרות כמו ווסט הוליווד וסנטה מוניקה החרו החזיקו אחרי העיר לוס אנג׳לס. אך המתפרעים בשלהם. שורפים, זורקים בקבוקי מים ומה שנראה כמו בקבוקי מולוטוב, זיקוקים או נפצים, וכו׳. העוצר נכנס, ראשי הערים מתראיינים בשידורים חיים, ואנחנו בתדהמה: הנתק מוחלט. ראש העיר בוורלי הילס מדבר על מה שהעיר עושה, ואנו רואים את השוטרים עומדים כמו גלמים ולא עושים דבר (בדיוק כפי שנהגו קודם לכן עת הפשיטה על רודיאו דרייב).  מאות פורעים מולם, מחכים לצעד הבא.

השוטרים של בוורלי הילס מפחדים

בשנת 1992 בעת פרעות רודני קינג, מפקד המשטרה של בוורלי הילס וראש העיר יצאו בהצהרה: אל תעזו להכנס לעירנו, כי תצטערו על כך מאד. כשאכן מישהו ניסה להכנס בצורה חוצפנית, מתריסנית ומסכנת עד מאד, המשטרה רדפה אחריו מהלך מיילים רבים עד שהוא הוכנע. לא כך היום. העוצר נכנס לתוקף, וכל המפגינים עדיין שם, מצלמים, זורקים, נהנים ומסכנים את בעלי הבתים הסמוכים. נזכור שמרכז העסקים גובל בחלק הטוב של בוורלי הילס, אזור בו כל בית עולה כעשרה מיליוני דולרים. בדיוק בפינה בית של ישראלי עשיר, פילנטרופ ידוע שלושה בתים ממנו בית של רופא שיניים יהודי דתי. וממול כנסיה מפוארת.  

בניגוד גמור ל-1992, עכשיו ברור שמותר ואפשר וניתן לעשות הכל, והמשטרה לא מהווה איום של ממש. מסתבר שהיום אפילו השוטרים של בוורלי הילס מפחדים, או אולי זה ראש העיר וחברי המועצה שחושבים שיד רכה אכן תעזור. בינתיים אנחנו ב״עוצר״ לכאורה. מכוניות ממשיכות לנסוע. אך מדי פעם אנחנו שומעים סירנות של מכוניות משטרה או כיבוי אש, כמו גם את ההליקופטרים ממעל.

עוד יגיעו ימים ונבכה מחובקים זה בזה. עוד נבטיח שאסור שדבר כזה ישנה, ושצריך לבנות גשרים ושעוד יגיעו ימים טובים. הנה, רק לפני שנתיים ״חגגנו״ 25 שנים של אחדות (לא קיימת), ושחורים הגיעו כאורחי כבוד לעיר בוורלי הילס ולכנסיה קוריאנית במרכז הקהילה הקוריאנית. שרנו, התחבקנו, האזנו לנאומים, אך לא השכלנו להפנים את הלקח החשוב ביותר: הפורעים באו להתפרע. הם כועסים. לכן  מותר להם לעשות כל שבא למוחם, כולל בדיוק את הדברים עליהם הם מוחים. הדרך היחידה להתמודד עם מצב כזה, של חוסר חוק והתפרעות שמסכנת חיים ורכוש היא אחת: ביד חזקה.

ראש העיר לוס אנג׳לס ביקש את עזרת המושל, וזה שלח חמש מאות אנשי המשמר הלאומי. כל שצריך הוא רצון להחזיר את השלום על כנו. אנחנו באמצע מלחמה נגד וירוס, מגפה שלא התנסנו בדומה לה מאז 1918. התפרעות הצעירים חייבת להפסק, וזה יקרה ברגע שהם ירגישו את העלות שבמעשיהם. כרגע הם מתנהגים כאדם מסומם, ובכדי שהם לא יזיקו לעצמם ולאחרים, חייבים להכניע אותם עד שיתפקחו. אנחנו כרגע בתסריט אימים – וחייבים להמתמקד במלחמה האמיתית – זו מול הוירוס, ולא ההשתוללות חסרת הרסן של הפורעים הצעירים.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות