fbpx
Connect with us

עסקים בלוס אנג'לס

בלי מילק, בלי האני ובלי מאני

Published

on

הסיפור שלא סופר על קרוב למיליון יהודי המזרח מעיראק, איראן ומדינות נוספות, שגורשו ממולדתם לארץ לא נודעת מבלי זכו לפיצויים כלשהם –  וגם נאום מפתיע של מלכת היופי של עיראק לשעבר, בערב של הקונסוליה בבהכ"נס תפארת ישראל

כתב: אלעד מסורי צילום: ורלי הלוי 

ערב מעשיר מעניין שסבב סביב סיפורם של העולים היהודים מעיראק ואיראן, שברחו ממולדתם לישראל, נערך ביום שלישי שעבר ע"י הקונוסליה הישראלית בלוס אנג׳לס בבית הכנסת הספרדי ״תפארת ישראל״ במערב לוס אנג'לס. על אירגון הערב היו אמונות הקונסולית לדיפלומטיה ציבורית, קארין פרי, יערה סגל ורייצ׳ל מורה.

מנהיג קהילת תפארת ישראל, הרב טל ססלר, הזכיר בדבריו כי "השבוע קראנו את פרשת ׳ויישב׳ על יוסף שנכלא. בשבת הקרובה נקרא על יוסף והגדולה שלו במצרים. גם אנחנו היהודים מארצות ערב ברחנו מסכנה ומניסיון לרדוף ולהרוג אותנו.

ראו אותנו היום: הפכנו להיות מנהיגים בתחומים חברתיים, כלכליים, פוליטיים, תרבותיים. עלינו להעביר את המסורת הזו לילדינו ולילדי ילדינו".

קארין פרי חלקה את תחושתיה האישיות וזיכרונות משפחתה: "כששירתתי באו״ם בניו יורק תמיד עסקנו בנושא פליטים רבים מרחבי העולם: מאסיה, מאפריקה וגם פלסטינים. קבוצה אחת מעולם לא זכתה להתייחסות – היהודים שנקרעו מביתם בארצות ערב. עד היום, ארצות ערב מעולם לא לקחו אחריות על גירושם של פליטים יהודים שמספרם עומד על כמעט מיליון איש. משפחות יהודיות רבות כמו זו של משפחתי, הגיעו מעיראק לישראל. נכנסו לארץ של מילק אנד האני בלי מילק, בלי האני ובלי מאני. הם נאלצו לעזוב את חייהם הקודמיים ללא רכושם, והגיעו לישראל בעודה בחיתוליה וכמו היהודים שהגיעו לארה"ב, הם השאירו אחריהם תרומה ענקית למדינה. בשם המדינה היהודית אני מבטיחה לכולם המסע שלהם מבגדד, מגבעות דמשק או מטהרן לא ישכח, וההיסטוריה שלהם לא תאבד".

בהמשך עלתה הזמרת גילת רפפורט מלווה בלהקה (לירן שלמה, יוני ארבל ואשר לוי ) שניגנו מוזיקה עיראקית מסורתית, וגם את ״שבחי ירושלים״ הנפלא של אביהו מדינה. לאחר מכן, עלה לתת עדות Larry Clumeck, שנולד 1952 וגדל במצרים עד שגורש משם בתקופת מלחמת ששת הימים. ״בהתחלה החיים במצרים היו באמת טובים. גם לקהילה היהודית- היו לנו חנוייות מגוונות, שוק פעיל, בנקים טובים וכולנו היינו ביחסים טובים עם המלך פארוק. הצ׳יף רבי שלנו היה המתורגמן הראשי שלו. גם כשמדינת ישראל נוסדה המלך לא שינה את ההתיחסות שלו לישראל והיחסים היציבים נשמרו. רק 2,500 יהודים היגרו למדינת ישראל לאחר שהוקמה. אחרי מלחמת סיני ב-56' הכל התחיל להתדרדר. כ- 25 אלף יהודים גורשו ממצרים. רבים אחרים הועברו למחנות ריכוז וגם אני הגעתי לשם. לארי סיפר שנתנו להם לאכול לחם יבש עם גבינה שמעלה עובש. במהלך הלילה עשו להם מסדרים כשהם צועדים יחפים בקור ערומים לגמרי. במקרים מסויימים אולצו הגברים לקיים יחסי מין הומוסקסואלים בינהם כדי לשעשע את הסוהרים. העינוי, כך סיפר, נמשך כשלושה חודשים עד שהגיעו למקום אנשי הצלב האדום ודאגו להעביר אותם משם. עוד סיפר לארי שרחובות קהיר באותה תקופה היו מלאים בבאנרים גדולים שקוראים להרוג יהודים ולהטביע אותם בים האדום.

היה להם לב טוב

לאחר העדות הקשה והמרתקת כאחד, עלו שוב רפפורט והלהקה לשיר שירים פרסים מסורתיים. את אוזני צד השיר העיראקי ״פוג אל נחל״ של ״האחים הכווייתים״, שלאחרונה זכו לתהילה מחודשת לאחר שדודו טסה העניק ביצוע עדכני לשיריהם שזכו להצלחה רבה בתחנות הרדיו בישראל. עוד באירוע עדות של בן לפליט איראני – כשסיפר על המהפכה החומייניסטית, על הבריחה של משפחתו ועל הזכות הגדולה לגדול בארצות הברית. לקהל נערכה הכרות עם ארגון JIMENA, ששם לו למטרה לאחד את הקהילות היהודיות הספרדיות בארה"ב. הארגון החל לפעול בסן פרנסיסקו וכיום מיצב עצמו כארגון מוכר בלוס אנג׳לס שעורך אירועים חברתיים, חגים, הופעות, שבת וחגים.

הדוברת המרכזית בארוע הייתה שרה עידן מלכת היופי של עיראק לשנת 2017, שעוררה רעש תיקשורתי גדול לאחר שצילמה תמונת סלפי עם מלכת היופי הישראלית תחת הכותרת: ׳ישראל ועיראק רוצות להביא שלום ותקווה לעולם׳. בישראל אהבו את המחווה, בעיראק התגובה הייתה קשה ואלימה. עידן קיבלה איומים רבים על חייה ועל משפחתה ונאלצה לברוח בארץ מולדתה. היא הגיעה גם לביקור בארץ, וכיום היא מתגוררת בלוסאנג׳לס. בנאום מרגש אמרה בין היתר: ״למרות שאני לא יהודיה, אני זוכרת שבעיראק הוריי סיפרו לי על התפקיד המשמעותי והגדול שהיו ליהודי עיראק בפיתוח ובשיגשוגה של המדינה שלנו. מתחומי הכלכלה, העסקים והמדע ועד יצירת מוזיקה נפלאה, אומנות ותכשיטים. אבל הכי חשוב, לימדו אותנו שליהודים העיראקים היה לב טוב, שהם היו משכילים בצורה יוצאת מן הכלל, מכבדים ונאהבים.

"במשך מאות השנים עירק הייתה ידוע כעריסה של האנושות, כבית לאנשים בעלי תרבויות ואמונות שונות. אבל עיראק מעולם לא הייתה באמת חופשית. העיראקים תמיד נלחמו באלו שרוצים לגנוב את הנפט שלהם, אבל הם העלימו עין מהבעיה האמיתית במדינה והיא השחיתות של הממשלה שלה, ממשלה שרימתה אותם ופגעה באחדות שלהם, ממשלה שלימדה אותם להגן על עצמם מחדירה של אנשים זרים למדינה, אך לא הגנה על זכויותהם כאזרחים. האמת הקשה היא שלנו העיראקים אין את מי להאשים רק את עצמנו. אנחנו האחראים להרג ואי שמירה של זכויות האדם". לאחר הנאום סיפרה עידן שהיא פתחה ארגון מלכ״רי חדש שעוסק בהידברות, התקרבותוסובלנות בין דתות ותרבויות שונות.

הערב נחתם בהדלקת נר שלישי של חנוכה, ולאורחים הוגשו קינוחים וסופגניות, ואזור בו הקהל יכול היה לעשות לעצמו קעקוע חינה מסורתי-אומנותי.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כלכלה

תערוכת הבניה בווגאס אופטימית וציבעונית מתמיד

מה שקורה בווגאס, נישאר בווגאס?  לא תמיד.  שבוע העיצוב והבניה ( Design & Construction Week® (DCW) ) הסתיים ונימת האופטימיות באויר חזרה עם כולם הביתה.  השנה ארגון קבלני בנית בתים ( National Association of Home Builders (NAHB) ) חגג את העשור לתערוכה הגדולה מסוגה בעולם ( NAHB International Builders’ Show® (IBS) ).  שטח התצוגה של כ 600000 פיט מרובע היה מלא מקיר לקיר בחידושי הטכנולוגיה והמוצרים בענף על ידי כ 1300 חברות שונות.  מארגני התערוכה חלקו את השטח גם עם שתי תערוכות מקבילות בענף המטבחים והאמבטיות ( National Kitchen & Bath Association’s (NKBA’s) Kitchen & Bath Industry Show (KBIS) ).  בגדול, שבוע העיצוב והבניה משך כ 110000 מבקרים ו כ 2000 חברות מייצגות שמלאו כ מיליון פייט מרובע בתוך מרכז התערוכות ומסביבו.  בהחלט היתה נציגות חזקה שלנו גם בקרב המציגים וגם בקרב המבקרים.

ענף הבניה שסבל קשות בתקופת הקורונה, כיתר הענפים בשוק, הוכיח שהאופטימיות חזקה מתמיד והנסיון לשקם ולבנות את התעשיה בעיצומו.  בנוסף לאין סוף תצוגת מוצרים וטכנולוגיה,  מארגני התערוכה גם סיפקו כ 100 סמינרים שונים, מדדי מחקר באספקטים שונים כולל תחזיות לעתיד.  ברוב המקרים האופטמיות (הזהירה) שלטה בהרצאות השונות.  העובדה שהבנק המרכזי העלה את ריבית ב 0.25% (בפעם השמינית השנה) בדיוק בשבוע התערוכה סיפקה דרמה נוספת לאווירה הכללית. הרי בענף כמו נדל״ן ובניה, הריבית שולטת על היציבות והצמיחה בכל הרמות.  גם נציגי החברות השונות, הקבלנים והמבקרים דנו ודנו בתרחישים השונים ובהשלכות של העליה האחרונה.  התחזית היא שהריביות תשארנה גבוהות השנה אולם ירדו בשנת 2024 ולבסוף יתיצבו בסביבות ה 6-6.25%.  המומחים גם מבהירים שהתנודות בריביות גורמות להאטה בתזוזות אנשים ממקום למקום, דבר שמשפיע לרעה על שוק הקניה והמכירה אולם עוזר לענף השיפוצים.  החוף המערבי עדיין יקר ואינו נגיש לרוב האנשים.  כתוצאה מכך, שוק הנדל״ן באזור קולורדו, פינקס אריזונה ואטלנטה בצמחה מעל לממוצע. המומחים מתריאים שיהיה שפל כלכלי קל ( mild recession )

לפי מחקרי ה NAHB כשליש מהבתים הפרטיים בשוק כיום מושכרים.  גילו הממוצע של בית (פרטי) בארה״ב עומד על 41 שנים. בדומה לגילו הממוצע של קונה חדש.  רוב האנשים בשנות ה 20 וה 30 לחייהם משכירים.  כ 20% מאנשים בגילים בין 25 ל 34 עדיין גרים עם ההורים.  נתון זה הוכפל בעשור האחרון לאומת כ 10% ב 2010.  בנית בנייני דירות קטנים ירד ל 3% בלבד (לאומת 10% בשנת 2000) והשוק כיום מתמקד בבנית בנייני דירות גדולים (קומלקסים), עובדה שמשפיעה (ומנפחת) את ה CPI Index הרבה מעבר ל 2% שהממשלה הפדראלית רוצה לראות.

מעל למחצית הבתים בבניה נמכרו (וימכרו) לאנשים מדור ה Gen X.  לפי נתוני Freddie Mac קיימים כיום כ 1.5 מיליון ADUs במקביל ל 943000 יחידות דיור בבניה כיום (בעיקר בדרום ארה״ב). כ 90% מהבניה כיום היא ״בניה להשכרה״, נתון גבוהה בהשוואה לעבר.  שוק השיפוצים עדין חזק ועומד ל כ 66% (למרות ההעטה) עם עלות ממוצעת של $14000 לפרויקט.  ב 2022 חלה עליה ניכרת בשיפוצים לאחר הריסה ( Tear down construction ) ועומדת כיום על כ 10% בניגוד ל 6% בשנים קודמות.  העליה הבאה בשוק המכירות יגיע כתוצא מעליה במספר אנשים מדור המילניום שיעברו מסטאטוס משכירים לבעלי בתים. התחזית לעתיד הרחוק יותר לא כל כך אופטימית מכיוון שGen Z הוא דור קטן יותר ודור האלפא (גילאי 0 -13 כיום) הוא דור קטן  עוד יותר (כתוצאה מילודה נמוכה ביותר).  בעית המחסור בדיור הכללית תשתפר ותעלם עם הזמן כתוצאה מהשילוב של המשך הבניה החדשה במקביל לירידה בילודה. 

בניגוד לחזיות קודמות בתעשיה, ענף בנית בניני יחידות דיור ראתה את העליה החזקה מ 1973.  הציפיה כיום, שתהיה ירידה קלה השנה כתוצאה משינוי הריביות המתמידות.  95% מהבניה מיועדת להשכרה בניגוד ל 80% שהיה בעבר, כך שגם עם ירידה  קלה, השוק עדיין חזק ברמות.  במקביל לבניה המואצת של בניני יחידות דיור רבות, קיימת נטיה חזקה בקרב בעלי בתים פרטיים להילחם בפיתוח מסביבם.  הכינוי לאנשים אלו (NIMB (Not In My Backyard לאומת
 BANANA – (Build Absolutely Nothing Anywhere Near Anything   

אישורי בניה ל ADUs עוזרים להגדיל את מספר יחידות הדיור במגרשים פרטיים ולהפוך בעלי בתים פרטיים לבעלי יחידות דיור.  בכל מקרה, קיימת הציפיה שעדיין תהיה עליה במספר מחוסרי דיור בארה״ב כתוצאה מהשילוב של כל האלמנטים המוזכרים בכתבה.  השימוש בחומרים אלטרנטים לבניה גדל ככל שמחירי העץ בעליה וניתן היה לראות בתערוכה פיתרונות כגון בלוקים ICF, בניה מודולרית (RSG panels) וכמובן מבנים מברזל.  השימוש באלטרנטיבות מספק מענה למחסור בעץ, מאיץ את יכולת הבניה ומהווה פתרון לאזורים שונים בהם חסכון לאורך זמן בחימום וקירור מהווה שיקול כלכלי בבחירת סוג הבניה.

בשוק השיפוצים (והבניה), הטרנט החזק זה שילוב הטבע בפנים הבית.  שילוב הטבע לפנים הבית ממומש על ידי שימוש בחומרים טבעיים, שימוש מקסימלי בעץ (לא צבוע), בדים טבעיים, מיקסום שטח פתוח, חומרים טבעיים, צבעים נטרליים, איוורור וחלונות גדולים ( Biophilic design ).

ICF Blocks
RSG 3-D Structure

מכיוון שיותר ויותר אנשים עובדים מהבית, הצורך בסביבה בריאה, מלטפת ומרגיעה גדל מיום ליום.  בשוק הנדל״ן, הקונים מחפשים גם את החיבור לטבע גם בצורת שבילי הליכה, גינות ופארקים ציבוריים קרובים לביתם.  הרעיון שאפשר לצאת מהבית  לסיבוב רגלי (ללא שימוש ברכב) הפך להיות אלמנט חשוב ביותר בשיקוליו ובצרכיו של הקונה הפוטנציאלי. הקונה ב 2023 אינו מחפש גודל ומתמקד על איכות חיים שמבוססת על עיצוב ושימוש מקסימלי של כל איזורי הבית.  הנטיה בשיפוץ מטבחים היום ממוקדת בהפיכת המטבח וארונותיו לאיזור מולטי שימושי (אולר שוויצרי) תוך כדי ניצול מקסימלי של כל אינץ (ללא התרחבות והגדלה פיסית).  מטבח מאובזר היטב מועדף על מטבח מורחב ללא מיקסום החללים.  במקביל, החדר שמוגדר כ״משרד הביתי״, מעוצב כיום לשמש גם כחדר משחקים ורוגע לשעות הפנאי.  השימוש במרחב החיצוני (גינה ומרפסת) חשוב לקונה הפטנציאלי וניתן היה לראות בתערוכה מבחר ענק של רהיטי וקישוטי גן, מקלחות חיצוניות ופתרונות שונים למטבחים חיצונים.

מומחים בשוק מערכים שהיציבות בענף השיפוצים קשורה לעובדה שיותר אנשים עובדים מהבית כתוצאה מהקורונה. במקביל המומחים מנתחים ואומרים שההעטה בענף הבניה החדשה קשור ישירות למחסור חומרים ומוצרים אבל יותר מכל למחסור חמור באנשי מקצוע ועובדים.  המומחים מתריאים שבמידה ולא יפתחו בתי ספר מקצועיים בעתיד הקרוב וצעדים נוספים לא יבוצעו לגבי מחסור באנשי מקצוע, ענף הבניה בכללי מועד להגיעה לנקודה קריטית שמאיימת על קיומו בשנים הבאות.  כפי הנראה, כיום, הדור הצעיר אינו מעוניין לרכוש מקצוע טכני ומעשי בענף הבניה.  המחסור בחשמלאים, שרברבים, גגנים, צבעים וכו גדל שנה אחר שנה ללא כל פתרון מעשי באופק. כיום יש כ 388 אלף מקומות עבודה זמינים בענף הבניה והענף נתמך על ידי שוק עובדים מתבגר ומזדקן.  הסברה היא שלפי המצב כיום, הענף צריך כ 740 אלף עובדים חדשים בכל שנה להתאושש.  בחירי התעשיה מתקשים למשוך את דור הצעירים ונשים לענף ועובדים ישירות עם הממשלה למצוא פתרונות בנושא.  

מחקרי ה IBS מדווחים שקיימת עליה במכירת בתים עם 4 חדרים ומעלה בזמן שיש ירידה במכירת בתים עם שנים ושלושה חדרים.  80% מהנשאלים במחקר טענו שחשוב להם שביתם יספק להם ״מקלט בריאותי״ (מנטאלי, ריגשי ופיסי) שמוקף במסלולי הליכה וטבע.  הקבלנים מצידם מדווחים שקיימת עליה מצד הקונים בדרישה לחדר/משרד, מרפסות חיצוניות וטכנולוגיה מתקדמת בבתים.  לכל הקונים יש עדיפות לבית פרטי בפרברים.  קונים בפעם הראשונה מעדיפים בית עם שתי קומות לאומת קונים פעם שניה ומעלה שמעדיפים בבית עם קומה אחת בלבד.  45% מהקונים מעדיפים מטבח מאובזר על מטבח מרווח.  

לאומת הבניה, בענף העיצוב, נוכחות הצעירים ונשים מוגברת ומשפיעה על טרנדים חדשים שמגדירים מחדש את שוק יחידות הדיור ללייף סטייל הטרנדי של דור המילניאל.  בכל רחבי התערוכה ניתן היה לראות את ההתמקדות על שיפורי מטבח וחדרי אמבטיה.  שפע היצרנים והעיצובים בכל הקשור העיד על כך.  מבחינת עיצוב, קיימת נטיה חזקה לחזור לאזורים ומשטחים צבעונים.  הוספת צבעים לחדרים אלו לא הוגבלה רק לקירות וארונות אלא גם למוצרי חשמל למטבח, כיורים, אמבטיות ומקלחות.  אמנם בתערוכה הוצגו מספק טכנולוגיות חדשות ופיתוחים שונים (בתים חכמים, שמירת אנרגיה, חסכון בחשמל, net zero homes וכו)  אבל ,השימוש בצבע, וצבע בולט, שלט בכל מכל.  לאומת זאת, אחד מהארכיטקטים המובילים הדגיש וסיכם ששימוש מוגזם בצבע עדיין ״מסוכן למכירות״ וציטט ציטוט מפורסם של קוקו שנאל, מעצבת האופנה הצרפתיה:
Before you leave the house, look in the mirror and remove one accessory” 

לתמונות מהתערוכה, תחקירי השוק, קישורים חשובים ופרטים נוספים, אנא בקרו באתר ובעמוד הפייסבוק שלי.

Flip Book (pages 21-23) – https://israeliweek-flipbook.com/1251

https://www.facebook.com/AllAboutCarsbyShlomoFattal

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות