Connect with us

Featured

אפוקליפסה בלוס אנג'לס: שוד הרכבות הגדול ומדיניות היד הרכה של התובע המחוזי גאסקון

התמונות שהגיעו בסוף השבוע מלוס אנג'לס מדהימות, אבל זו כבר תופעה: שודדים פורצים לרכבות המובילות חבילות של אמזון, FedEx וענקיות משלוחים אחרות – ובוזזים מכל הבא ליד * הבגדים והספרים שתושבי החוף המערבי קנו באינטרנט? הם לא יגיעו לעולם * מפעילי הרכבות מעלים רחפנים לאוויר, אבל לא יכולים לבד: "הגנבים כבר לא פוחדים, הם צוחקים שמשחררים אותם תוך יממה"

Published

on

עשרות קרונות רכבת הנושאים חבילות של מוצרים שנקנו בחנויות מקוונות נשדדים כעת מדי יום במסילות הרכבת של לוס אנג'לס, על-ידי גנבים המנצלים את עצירת הרכבות כדי לבזוז אותן, ומותירים אחריהם אלפי ארגזים מרוקנים – ומוצרים שלעולם לא יגיעו ליעדם.

כלי תקשורת בעולם מפנים בימים האחרונים זרקור לתופעה הזו, אחרי עוד שוד פרוע שאירע ביום חמישי שעבר. ושבו בוזזים הותירו מסילת רכבת לא הרחק מדאון טאון לוס אנג'לס מלאה קופסאות קרטון, שקיות ניילון ומוצרים שלא מצאו בהם ערך – ממש כאילו הייתה מזבלה. בין הפריטים הפזורים אפשר היה לזהות תוויות של חברות משלוחים וחנויות מקוונות גדולות כמו אמזון, Target, UPS ו-FedEx. הם היו אמורים להגיע לתושבים בחוף המערבי של ארה"ב.

ביזת הקרונות איננה תופעה חדשה, אבל בחודשים האחרונים חל גידול חד בממדיה, והעובדה שמעשה השוד האחרון התרחש במסילה שההגעה אליה מרחובות במרכז העיר קלה למדי, רק העידה עד כמה המצב מקומם. כוחות הביטחון, ובראשם המשטרה, נקראים כעת להתערב.

כלי עבודה אלמנטריים

לפי הדיווחים בלוס אנג'לס, הגנבים נוהגים להמתין עד שרכבות המשא ייעצרו על המסילה או לפחות יאטו את נסיעתן לקראת הגעתן למרכז הפצה מקומי, ואז מטפסים על המכולות שלהן ופורצים אותן באמצעות כלי עבודה אלמנטריים. הם ממהרים להעמיס לשקיות או לכלי רכב מסחריים החונים בסמוך כל חבילה שבה הם מוצאים פריטי ערך, ומנגד משליכים לקרקע כל דבר שיהיה קשה למכור בשוק או שמחירו נמוך מדי לטעמם, כגון בדיקות קורונה, רהיטים ותרופות.

חברת הרכבות Union Pacific דיווחה בסוף השבוע כי במהלך שנת 2020 זיהתה עלייה של 160% במעשי שוד מהסוג הזה במחוז לוס אנג'לס, ובאוקטובר 2021 חלה עלייה של 356% במספר הגנבות שם בהשוואה לאלה שנרשמו שם באוקטובר 2020. לדברי החברה, הגידול בגניבות מלווה בעלייה במספר התקיפות נגד עובדי UP המפעילים את הרכבות. 

לפי נתוניה, ברבעון הראשון של 2021 נרשמו בכל יום במחוז לוס אנג'לס פריצות ליותר מ-90 מכולות בממוצע, וכדי להילחם בתופעה נאלצה החברה להגדיל את מערך האבטחה שלה – כולל שימוש ברחפנים ובמערכות התרעה אחרות, וגיוס מאבטחים נוספים שישמרו על המסילות ועל השיירות העוברות בהן.

משטרת לוס אנג'לס ומאבטחים באזור עצרו בשלושת החודשים האחרונים של 2021 יותר מ-100 בני אדם בגין הסגת גבול ופגיעה ברכבות החברה, אבל UP מתלוננת שאחרי מעצרם מוגשים נגד הפורעים כתבי אישום בגין עבירות קלות בלבד, והם חוזרים לרחובות בתוך 24 שעות אחרי שהם משלמים קנס. "למעשה, הפושעים מתרברבים בפני האנשים שלנו שאין שום השלכות למעשים שלהם", אומרים ב-UP. לדברי החברה, הנזק הכולל שנגרם מהגניבות הללו בשנת 2021 הגיע לכחמישה מיליון דולר, והמספר הזה אינו כולל את הנזק שנגרם ללקוחות עצמם. 

לואיס רוסאס, שתמורת כ-20 דולר לשעה אוסף פריטים מהמסילות כעובד קבלן של חברת Union Pacific, מעיד שהוא נתקל בגנבים נועזים הפורצים את המכולות בעזרת כלי עבודה, מעמיסים את תכולתן לתוך כלי רכב מסחריים – ונמלטים איתה מהמקום. את תפקידו הוא ממלא כבר כחצי שנה, ואף שקיבל הוראה שלא להיכנס לעימותים עם הגנבים – הוא חש פחד. "הם אפילו לא בורחים כבר, הם עושים את זה מול העיניים שלנו", סיפר ביום שישי לסוכנות הידיעות AP כשלגופו אפודה צהובה. בהתחלה, הוא אומר, נדהם. עכשיו – כבר התרגל.

רחפנים לאבטחת הקרונות

כדי להיאבק במגמה, יוניון פסיפיק אומרת שחיזקה את אמצעי האבטחה שלה – כולל רחפנים ומערכות זיהוי אחרות – גייסה צוות אבטחה נוסף עבור המסילות והשיירות שלה, והידקה את שיתוף הפעולה שלה עם רשויות החוק המקומיות. אבל יוניון פסיפיק, שיש לה מחלקת שיטור משלה עם סמכות שיפוט על יותר מ-51 אלף קילומטר של מסילות בבעלותה, אמרה שעל אף כל האמצעים – בעיית הבזיזות עדיין קיימת.

החברה אומרת שהיא עשויה להימנע מהפעלת הרכבות במחוז לוס אנג'לס בעקבות העלייה במספר הגניבות, ומאשימה את הרשויות באכיפה רופפת והימנעות משרד התובע המחוזי מהעמדה לדין של פשעים מסוג זה. "על אף שהפושעים נתפסים ונעצרים – האישומים מצטמצמים לכדי עבירה קלה, והאדם חוזר לרחובות תוך פחות מ-24 שעות, לאחר ששילם קנס סמלי", אמר דובר פיסיפיק יוניון. "למעשה, פושעים מתפארים בפני השוטרים שלנו שאין שום תוצאה למעשיהם", הוסיף.

פשע מסוג זה קשור לעוני, שהתרחב במחוז לוס אנג'לס במהלך המגפה. בדצמבר 2020 הודיע התובע המחוזי של מחוז לוס אנגל'ס, ג'ורג' גאסקון, על הנחיה לשינוי אופן העמדה לדין של עבירות קלות מסוימות. זאת, במטרה להאבק בבעיות החברתיות הנובעות מהרשעות של עבירות קלות, כמו קושי להשיג תעסוקה, דיור, חינוך, הטבות ממשלתיות ועוד. "מחקרים מראים שלהעמדה לדין של אנשים בגין עבירות קלות יש השפעות מינימליות, או אף השלכות שליליות בטווח הארוך על בטיחון הציבור", אמר   גאסקון בעת ההודעה על המדיניות החדשה בדצמבר.

Featured

בעלי עסקים תתכוננו: שכר המינימום בקליפורניה יעלה בגלל האינפלציה

שכר המינימום יזנק ב-1 בינואר 2023, ויהיה הגבוה ביותר בכל מדינות ארה"ב * העלייה עלולה לגרום לזינוק מחירים במסעדות, שלהן שולי רווח נמוכים

Published

on

האינפלציה הגואה תגרום לעלייה אוטומטית בשכר המינימום בקליפורניה בשנה הבאה, כך הודיע הממשל של המושל גאווין ניוסום ביום חמישי.

שכר המינימום יזנק ל-15.50 דולר לשעה ב-1 בינואר 2023, הגבוה ביותר בכל ארה"ב. זה עלייה מ-15 דולר לשעה עבור חברות עם יותר מ-25 עובדים ו-14 דולר לשעה עבור חברות עם 25 עובדים או פחות.

מחוקקים בקליפורניה הצביעו על העלאת שכר המינימום ל-15 דולר לשעה ב-2016, אך ההעלאה בוצעה בהדרגה במשך מספר שנים. החוק אומר ששכר המינימום חייב לעלות ל-15.50 דולר לשעה עבור כולם אם יעלה יותר מ-7%. 

ביום חמישי, משרד האוצר של קליפורניה אמר שהם צופים כי האינפלציה לשנת הכספים 2022 – שתסתיים ב-30 ביוני – תהיה גבוהה ב-7.6% מהשנה הקודמת, מה שיגרום לעלייה.

נתוני האינפלציה הרשמיים לא יהיו סופיים עד הקיץ הקרוב. אבל ממשל ניוסום מאמין שהצמיחה תהיה די והותר כדי להפעיל את העלייה האוטומטית.

האינפלציה הייתה בעיה בכל מקום, שכן המחירים לצרכן זינקו ב-8.3% בחודש שעבר לעומת שנה שעברה ודיללו את כוח הקנייה של הצרכן האמריקאי. מחסור בעבודה לאורך המגיפה גרם לחברות רבות להגדיל את השכר לפעמים מעבר לשכר המינימום רק כדי למשוך ולשמור עובדים.

בקליפורניה ישנם כ-3 מיליון עובדים בשכר מינימום, לפי הערכה שמרנית של משרד האוצר של המדינה. העלייה בשכר המינימום תהיה כ-3 מיליארד דולר, או פחות מ-0.1% מההכנסה האישית של 3.3 טריליון דולר שצפויים להרוויח תושבי קליפורניה.

העלייה עלולה לגרום למחירים לזנק במסעדות, שלהן שולי רווח נמוכים. אבל בסך הכל, היא אמרה שלעליית שכר המינימום "צפויה להיות השפעה מינימלית מאוד על האינפלציה הכוללת בכלכלת המדינה".

החדשות מגיעות כאשר ממשל ניוסום הציע לשלוח צ'קים של 1,000 דולר לעובדים בבתי חולים ובבתי אבות כהכרה בעבודתם המסוכנת במהלך המגיפה. כ-600,000 עובדים יהיו זכאים לכסף, שיגיע לכל מי שעובד בבית חולים או בבית אבות – כולל רופאים, אחיות וצוות תמיכה אחר.

לעובדים יובטח המחאה של 1,000 דולר. אבל אם חברות יסכימו להוסיף עוד 500 דולר, המדינה תשווה את זה בסכום כולל של 2,000 דולר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות