Connect with us

Featured

בית המשפט העליון נגד מדינת ניו יורק: אסור להגביל נשיאת נשק בפומבי!

ניצחון גדול למתנגדים לפיקוח על נשק בארה״ב: ברוב של שישה שופטים שמרנים מול שלושה שופטים ליברלים, נפסק שהחוק מ-1913 מנוגד לחוקה ומפר את הזכות של אדם "להחזיק ולשאת נשק" * חוק דומה נחקק בקליפורניה

Published

on

בית המשפט העליון של ארה"ב פסק ביום חמישי שהמגבלות שהטילה מדינת ניו יורק על נשיאת נשק בפומבי מנוגדות לחוקה. הפסיקה מהווה ניצחון גדול למתנגדי הפיקוח על נשק במדינה שמפולגת קשות בשאלה איך להתמודד עם אלימות נשק. הפסיקה של בית המשפט העליון בוושינגטון התקבלה ברוב של שישה שופטים שמרנים מול שלושה שופטים ליברלים. 

בחוות הדעת שחיבר השופט השמרן קלרנס תומאס נכתב שהחוק שנחקק במדינת ניו יורק ב-1913 מפר את הזכות של אדם "להחזיק ולשאת נשק" כפי שמצוין בתיקון השני של חוקת ארה"ב. ששת השופטים השמרנים הפכו פסיקה של בית משפט בערכאה נמוכה יותר, שדחה ערעור שהגישו שני בעלי נשק ביחד עם אגודת הרובאים של ניו יורק, ארגון למען זכויות נשק בעל כוח רב המזוהה עם הרפובליקאים.

מושלת ניו יורק: "מצטערת שהיום האפל הזה הגיע"

הפסיקה נתפסת כהצהרה החשובה ביותר זה יותר מעשור שיוצאת מכיוון בית העליון האמריקאי בנושא זכויות נשק. ב-2008 הכיר בית המשפט לראשונה בזכות של אדם להחזיק נשק בבית לצורך הגנה עצמית בפסק הדין "מחוז קולומביה נגד הלר" – וב-2010 החיל את הזכות הזו על מדינות. הפסיקה הדגישה עד כמה אוהדים ששת השופטים השמרנים בבית המשפט העליון את הקריאה להרחיב את התיקון השני לחוקה.

מושלת מדינת ניו יורק, קאתי הוקול, אמרה במסיבת עיתונאים שפסיקת העליון "מזעזעת לחלוטין" והוסיפה שהיא "מצטערת שהיום האפל הזה הגיע". נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אמר שהוא "מאוכזב מאוד" מפסיקת בית המשפט העליון. "הפסיקה הזאת סותרת את השכל הישר ואת החוקה וצריכה להטריד את כולנו", אמר ביידן.

על פי דרישות החוק במדינת ניו יורק, אנשים שרוצים לקבל רישיון לשאת נשק בצורה סמויה באופן בלתי מוגבל חייבים לשכנע קצין רישוי נשק במדינה שמדובר בצורך ממשי ולא ספוקלטיבי להגנה עצמית. או במילים אחרות: שיש להם סיבה ראויה לשאת נשק מחוץ לבתיהם. פקידים במדינת ניו יורק גם יכולים להעניק רישיונות לנשיאת נשק שמוגבלים לאירועים מסוימים, כמו למשל ציד או אימון ירי לעבר מטרות. בקליפורניה, הוואי, מרילנד, מסצ'וסטס, ניו ג'רזי ורוד איילנד יש חוקים דומים לזה שבמדינת ניו יורק.

לפסיקת העליון יש השלכות מרחיקות לכת, בייחוד בערים בארה"ב שביקשו להתמודד עם אלימות נשק באמצעות הטלת הגבלות על מי שיכול לשאת אותו. הפסיקה מגיעה לאחר שורה של מקרי ירי המוני קטלניים בארה"ב שעוררו מחדש את הדיון הציבורי בנושא פיקוח על נשק. הסנאט האמריקאי עשוי להעביר ביממה הקרובה חבילה שזוכה לתמיכת שתי המפלגות ובה שינויי חקיקה בתחום הפיקוח על נשק.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות