fbpx
Connect with us

Featured

בינה מלאכותית (AI) בשירות מנהל ההשקעות

Published

on

השקעות מבוססות בינה מלאכותית מסתמכות על נתונים ולא אינטואיציה באמצעות איסוף מידע ממקורות מגוונים, ניתוחו והצלבת מידע, בזמן אמת, על שוקי ההון והכספים ופורטפוליו ההשקעות המנוהל קבוצת הפינטק אלפא, שבין מייסדיה ומנהליה נמנים יוצאי יחידות 8200 ומומחים באלגוריתמיקה, פיתחה טכנולגיה וכלים מסוג זה ומספקת שירות ללקוחות גדולים ובהם בנקים ברחבי העולם, לצד לקוחות אמידים בארה"ב ומחוצה לה

בינה מלאכותית (artificial intelligence) הפכה לחלק חיוני בחיינו. היא אינה עוד בגדר מדע בידיוני ומשפיעה באופן מכריע על מערכות המשרתות אותנו ביום יום.  עולמנו השתנה ללא היכר עם הופעת יישומים המבוססים על טכנולוגיות מגוונות, כגון. אפליקציית Waze המנווטת אותנו ליעד ומערכות של Mobileye המתריעות מפני סיכונים. 

עולם החיסכון וההשקעות, המשפיע מהותית על יציבותנו הפיננסית ואפשרויות הצמיחה הכלכלית שלנו. החלטות שנקבל היום יעצבו את אורח משפחתנו לאורך שנים. עולם זה מתנהל תוך שימוש גובר במערכות בינה מלאכותית, ללא חשיפה למרבית החוסכים והמשקיעים. 

עולם הפיננסים מתפתח במהרה לשני כיוונים מנוגדים, שמטרתם לשרת שתי קבוצות אוכלוסיה בעלות מאפיינים שונים:

לקוחות retail ("גברת כהן מחדרה"), מופנים לשימוש ב- Robo Advisor שמטרתו לאפיין את הלקוח בקטגוריות קבועות, ולבצע מדיניות השקעה פשוטה, אוטומטית ופאסיבית, ללא התערבות אנושית. לדוגמא, שמירה על יחס של 60%/40% באפיק מנייתי ובאפיק חוב בתיק ההשקעות, ללא קשר לשינויים באפיקים אלה. מערכות אלו דומות למערכת מכווינת נסיעת הרכב על מנת שלא יסטה מן המסלול, אולם אין ביכולתן לנווטו ליעד אטרקטיבי או להגן על הנהג מפני נפילה לבורות הנפערים בדרכו. 

אסטרטגיות השקעה המוצעות לקהל הרחב, מבוססות על נטילת סיכונים וקבלת תמורה עבורם (risk based investment management), ופחות מתייחסות למטרות השקעה מדויקות ומדידות. השימוש בהן משול לתשובה שנתן החתול לאליס בארץ הפלאות, כאשר נשאל לאן עליה לפנות. החתול ענה בחוכמה: אם אינך יודעת לאן תרצי להגיע, אין זה משנה באיזו דרך תבחרי. כך גם אסטרטגיות השקעה ללא תשואת יעד מוגדרת מראש. אסטרטגיות אלה נחותות ביעילותן בהשוואה לאסטרטגיות שהינן נחלת משקיעים מקצוענים. עיקר מטרת ה Robo Advisor, היא לאפשר למנהלי ההשקעות הגדולים לספק שירותי השקעות ללקוחות רבים ככל האפשר, בעלות מינימלית. האמצעי הינו חתירה למכנה המשותף הממוצע או הנמוך ביותר ללא אפשרות למצויינות בניהול תיק ההשקעות.

בניגוד ללקוחות ה-retail, הסועדים ברשתות המזון המהיר, קיימים לקוחות אניני טעם המעדיפים להזמין שף פרטי ממסעדת מישלן, ואשר צפויים לדרוש ולקבל הרבה יותר עבור כספם. לקוחות אלה לא יטוסו לבטיסת צ'ארטר או, תוך סיכון לעיכוב הטיסה, אלא יתניידו במטוסם הפרטי, כאשר טייס מקצועי ומיומן יוביל אותם במהירות ובבטחה למחוז חפצם. 

משקיעים מומחים, העושים שימוש במערכות חדשניות, מבוססות בינה מלאכותית, לניהול הונם, מתרחקים כמו מאש מאסטרטגיות מבוססות סיכון ומיישמים אסטרטגיות השקעה מבוססות מומחיות (Skill based investment management). אלה מאפשרות ניהול מדיניות השקעות בשיטתיות, תוך שימוש במתודולוגיות ייחודיות פרי פיתוחם. משקיעים אלה, מאפשרים ללקוחות גדולים להצטרף לתוכניות ההשקעה המנוהלות על ידם. כפי שלא היינו מדמיינים יציאה לדרך ללא קביעת יעד הנסיעה המדויק, ללא חגורת בטיחות וללא ביטוח, כך משקיעים מומחים מתכננים במדויק את מטרות ההשקעה הרצויות ומבטחים את עצמם מהפסדים אפשריים. מערכות השקעה מבוססות בינה מלאכותית מאפשרות ניווט מדויק למטרות ההשקעה, תוך שימוש בכלים מתוחכמים ויעילים לגידור סיכונים המאפשרים להימנע מהפסדים בתיק ההשקעות.  

העקרון המשותף למערכות השקעה מבוססות בינה מלאכותית הינו כי השקעות צריכות להתבסס על נתונים ולא אינטואיציה.  זאת, באמצעות איסוף מידע ממקורות מגוונים, ניתוחו והצלבת מידע, בזמן אמת, על שוקי ההון והכספים ופורטפוליו ההשקעות המנוהל. בנוסף, תהליכי קבלת החלטות וביצועם בזמן אמת מתנהלים תוך התייחסות לפרמטרים רבים ומגוונים המשפיעים בו זמנית על תוצאות ההשקעה. תהליכים אלה מאפשרים הטמעת כלים יעילים לגידור סיכונים על מנת להימנע מהפסדים. 

גופים בודדים בעולם מסוגלים לנתח מידע ברמה הנדרשת לניהול תיק השקעות יעיל מסוג זה. קבוצת הפינטק אלפא, אשר על מייסדיה ומנהליה נמנים יוצאי יחידות 8200, ממר"ם ומומחים באלגוריתמיקה, פיתחה טכנולגיה וכלים מסוג זה. הקבוצה מספקת שירות ללקוחות גדולים ובהם בנקים ברחבי העולם, לצד לקוחות אמידים בארה"ב ומחוצה לה. 

תוצאות פעילות ההשקעות המנוהלות על ידי הקבוצה בשנת 2022, בה משקיעים רבים חוו הפסדים כואבים הינה עדות לאיכות כלים אלה. קרנות ההשקעה Alpha Prosperity Fund, השיגו בשנת 2022 עם תשואה חיובית של כ-10% באפיקים השמרניים וכ-40% באפיקים האגרסיביים. הישגים אלה משמעותיים אף יותר, על רקע ירידות של כ-30% במדדי מניות מובילים. התנופה בפיתוח הקרנות הגלובליות של קבוצת Alpha, מאפשרת למשקיעים אמידים בארה"ב להצטרף למועדון סגור של משקיעים נבחרים ולהנות מניהול תיק השקעות באיכות השמורה ללקוחות מקצוענים בלבד.  

הכותב, אלון טל, הינו הבעלים והמייסד של קבוצת הפינטק והשירותים הפיננסיים, אלפא. לאלון מומחיות ושם עולמי בתחומים של הנדסה פיננסית, רגולציה פיננסית וניהול הון משפחתי. לאלון ותק וניסיון של למעלה מ- 25 שנה בייעוץ למוסדות פיננסיים (בנקים, חברות ביטוח וקרנות השקעה) ובייעוץ וניהול השקעות עבור תאגידים ולקוחות פרטיים אמידים. 

ליצירת‭ ‬קשר: ‭info@alpha-spc.com

Featured

אמריקה במתח: האם לאחר מעצרו של טראמפ יצאו תומכיו לרחובות; ומה זה אומר על סיכוייו להיבחר כנשיא

Published

on

לראשונה בהיסטוריה האמריקאית, נשיא לשעבר צפוי להיות תחת כתב אישום. לפי הדלפה של שלושה מקורות מוסמכים לאתר "פוליטיקו" ביום שני, הנשיא ה-45 צפוי להיות מואשם בהפרת חוקי מימון הבחירות של מדינת ניו יורק לכל המאוחר ביום רביעי בתצלום: פוטו-שופ של המעצר המתוכנן).  לפי הדיווח, משטרת עיריית ניו יורק כבר החלה להיערך לכתב האישום, וגורם שמעורב בתכנון אמר לאתר כי "אנחנו מדברים על הדרך שבה נביא את טראמפ".

טראמפ הזהיר ברשתות החברתיות בסוף השבוע כי הוא צפוי להיות מובל למעצר "ביום שלישי" וקרא לתומכיו לצאת לרחובות למחות על כך. גורם שמעורב בדיונים אמר ל-"פוליטיקו" שלא הוחלט איך תתבצע הבאתו הרשמי של טראמפ לרשויות אכיפת החוק. 

כתב האישום, שצפוי להיות מוגש לבית משפט על-ידי הפאנל המיוחד שהקים התובע המחוזי של מנהטן, יתייחס לתשלום של 130 אלף דולר מטעמו של טראמפ לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס במהלך המרוץ לבית הלבן בשנת 2016.

התשלום בוצע בפועל על-ידי עורך דינו של ארגון טראמפ בזמנו, מייקל כהן, במטרה להביא להשתקתה בכל הנוגע ליחסים שלכאורה היו לה עם הנשיא העתידי עשור לפני כן. כהן עצמו הורשע בבית דין פדראלי על כך שהונה את הרשויות משום ששילם באמצעות חברת קש באופן שלמעשה היווה תרומה אסורה לקמפיין של טרמאפ. בכתב האישום של מדינת ניו יורק ככל הנראה יוצגו טענות דומות נגד טראמפ עצמו, בגין הפרת חוקי הבחירות המדינתיים. סביר שהתביעה תטען שמדובר בשימוש לא ראוי בכספים פוליטיים ללא דיווח כדין ונראה שהיא תסתמך על דבריו של כהן עצמו בבית המשפט. הוא הורשע בסעיפים דומים והודה שעשה זאת "מטעם מועמד פוליטי". 

לפי הנוהל הרשמי של מעצר, ברגע שמוגש כתב אישום לבית המשפט, משרד התובע המחוזי רשאי לדון עם עורכי דינו של הנאשם בדרכים שבהם הוא צריך להתייצב אצל התביעה. אם טראמפ לא יגיעו מרצונו החופשי, ייתכן ויוחלט להוציא צו מעצר כדי להביאו, על כל המשתמע מכך. במקרה כזה, התובע רשאי להחליט לאזוק אותו כמו כל עצור אחר. 

בכירים רפובליקנים חזרו בסוף השבוע על טענתו של הנשיא לשעבר כי כתב האישום נגדו  הוא רדיפה פוליטית, בעוד בכירים דמוקרטים מנגד הזהירו כי הקריאה שלו לתומכיו לצאת להפגין עלולה לעורר מהומות וכאוס כמו אלה שהתחוללו בפריצה לקפיטול ב-6 בינואר 2021. סגנו של טראמפ לשעבר מייק פנס שעשוי להודיע בקרוב על ריצה לבית הלבן, אמר לרשת ABC: "אני נחרד מהרעיון שנשיא לשעבר של ארה"ב יועמד לדין בשעה שהעיר ניו יורק סובלת מגל פשיעה. התחושה היא שמדובר פה בתביעה טעונה פוליטית. אני מרגיש שזה פשוט לא מה שהעם האמריקאי רוצה לראות".

אם כתב אישום אכן יוגש נגד טראמפ, הוא יהפוך כמור לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב – נשיא מכהן או נשיא לשעבר – שעומד לדין פלילי. במקרה כזה יהיה עליו, כמו על כל נאשם בניו יורק, להתייצב בפני שופט, למסור טביעות אצבע – ולהצטלם לתמונת פנים. עם זאת, כנשיא לשעבר זוכה טראמפ כל העת לאבטחה של השירות החשאי, ומכיוון שלשירות צפויה להישמר המילה האחרונה בנוגע לאופן שבו ינוהל ההליך הבירוקרטי הכרוך במעצר, סביר להניח שחלק מההליך ייחסך ממנו, אולי גם איזוק ידיו.

בניו יורק נערכים לאפשרות הסבירה למדי של מהומות ומראות כאוטיים מחוץ לבית המשפט, וה-Daily Beast דיווח  כי משטרת ניו יורק מתכוונת לתגבר את כוחותיה בכ-700 שוטרים המתמחים בפיזור הפגנות. כוחות הביטחון עוקבים אחר הדיונים ברשתות החברתיות כדי ללמוד על כוונותיהם של תומכי טראמפ.

עצם האפשרות שיוגש כתב אישום נגד טראמפ משלהבת את היצרים במחנה הרפובליקני לקראת הפריימריז שייפתחו רשמית בתחילת השנה הבאה. לפי כל הסקרים טראמפ מוביל במרוץ לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות, כשאחריו, בפער לא גדול, מושל פלורידה רון דה סנטיס שצפוי להכריז על מועמדותו בהמשך השנה. סגן הנשיא לשעבר פנס והשגרירה לשעבר באו"ם ניקי היילי משתרכים הרחק מאחור. טראמפ הדגיש כי ירוץ לנשיאות גם אם יוגש נגדו כתב אישום.

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, תומך נלהב של טראמפ, אמר על האפשרות שכתב אישום יוגש נגד הנשיא לשעבר כי מדובר ב"מאמץ בלתי-נגמר להרוס את דונלד טראמפ, הכול סביב דונלד טראמפ". אפילו מושל ניו המפשייר כריס סונונו, מבקר חריף של טראמפ ומי שלפי הדיווחים שוקל להתמודד מולו בפריימריז, הזהיר כי הגשת כתב אישום עלולה לגרור תגובת נגד חריפה.

"אני חושב שזה בונה הרבה סימפתטיה לנשיא לשעבר", אמר היום סונונו לתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN. "זה משנה דרסטית את הפרדיגמה לקראת בחירות 2024. כתב אישום כזה הולך להיות קרקס". מומחים לענייני משפט אומרים כי אם כתב אישום יוגש נגד טראמפ, משפטו יתחיל רק בעוד יותר משנה, כך שהוא ייערך במקביל לחודשים הראשונים של קמפיין הנשיאות שלו.

בצד הדמוקרטי הביעו בכירים חשש שקריאתו של טראמפ תוביל לאלימות. יו"ר בית הנבחרים לשעבר ננסי פלוסי הזהירה כי הודעתו של טראמפ פזיזה וכי הוא מנסה "לעורר תסיסה בקרב תומכיו".

יושב הראש המכהן של בית הנבחרים, הרפובליקני קווין מקארתי הזהיר  כי מעצר של טראמפ יהיה "ניצול מקומם של סמכות מצד תובעים רדיקליים", והוסיף כי ינחה ועדות בבית הנבחרים לחקור אם גורמים כלשהם עושים שימוש בכספים פדרליים "כדי להטות את הדמוקרטיה".

האם טראמפ יוכל להיבחר לנשיא אם יוגש נגדו כתב אישום?

השאלה: מה קורה למירוץ 2024, וליכולתו של דונלד טראמפ להשתתף בו, אם יגיע לכתב אישום פלילי?התשובה הקצרה היא, לא הרבה. אין מגבלות בחוקת ארה"ב המונעות מכל מי שהוגש נגדו כתב אישום או הורשע בפשע, או אפילו מרצה כעת, לרוץ או לזכות בנשיאות. גם אם הוא נשפט ויורשע באחד ממה שנקרא "משפטים מהירים" הוא הריע שוב ושוב את ממשלת סין על כך שהיא פועלת במקרים של עבירות סמים, מר טראמפ עדיין יכול לנהל את מסע הבחירות שלו לנשיאות מתא כלא.

מה שהרבה פחות ברור הוא מה היה קורה אילו ינצח בתרחיש הזה. כשם שאין הגבלות בחוקה לאדם להתמודד בזמן כתב אישום, אין הסבר למה צריך לקרות במקרה שהוא יזכה. אין שום דבר במסמך שיעניק לטראמפ דחייה מעונש מאסר באופן אוטומטי, למעט הסבירות שכל האשמות שהוגשו על ידי הרשויות הפדרליות, אם הן עדיין נמצאות בדין בנקודה שבה טראמפ נכנס לתפקיד הנשיא בפעם השנייה, ירדו מהפרק עקב סירובו של משרד המשפטים להעמיד לדין נשיא מכהן.האשמות ברמת המדינה רודף הן הרבה יותר מסובכות, והן ייפלו מחוץ לסמכות החנינה של טראמפ אם יגיעו להרשעה. אם הרשעה באישומי מדינה תתרחש לצד ניצחון של טראמפ בבחירות, סביר להניח שהדבר יוביל למאבק משפטי מסיבי כדי לקבוע אם יש דרך לנשיא לשעבר לפלס את דרכו מזמן כהונתו.אם טראמפ לא היה מסוגל להימנע מתוצאה זו, זה יוביל כמעט בוודאות להדחתו או להדחתו באמצעות התיקון ה-25, המאפשר לקבינט להדיח נשיא שאינו מסוגל לבצע את תפקידו. יש הרבה תפקידים ומלכודות של הנשיאות שפשוט אי אפשר יהיה להפעיל אותם או לבצע אותם מתא כלא, צפייה בחומרים מסווגים רק לפי שמו.כל הרשעה פוטנציאלית של טראמפ עדיין מאוד רחוקה. אבל השיחות שהוא פתח עם ריצתו לנשיאות למרות חקירות פליליות מרובות כבר הפכו חלקים מהחוק החוקתי התיאורטי של ארה"ב למקום הרבה יותר אמיתי ממה שמומחים רבים דחפו אי פעם שחשבו שהוא יראה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות