Connect with us

נפש

בין תשעה וט"ו באב

Published

on

ע״פ המסורת, המלאך השלילי (השטן) ביקש מהבורא יום אחד בשנה שבו הוא יוכל להשיג שליטה מוחלטת בעולם, וקיבל את היום התשיעי בחודש אב 

חודש אב הוא החודש החמישי בלוח השנה העברי, וידוע כחודש אשר נשלט ע״י השמש. השמש מהווה כמקור אנרגיה לכל היקום, ומכאן הנטייה של בני מזל אריה לחשוב שהם מקור המילוי לכל מי שנמצא סביבם.

המילה אב (אבא) מייצגת כוח של נתינה והמשכיות. בני מזל אריה ידועים כאנשים נדיבים, בעלי נתינה גדולה, אשר זקוקים תמיד לקבל הערכה ופירגון על נתינתם. 

על מנת ליצור קשר טוב עם בני מזל אריה, כדאי להחמיא להם בכל הזדמנות. הם כל כך אוהבים שמפרגנים ומודעים לעצם היותם מקור של אור לכולם.

באסטרולוגיה הקבלית, בני מזל אריה הגיעו לעולם עם תכונות של נתינה בשפע, אולם עיקר התיקון שלהם הוא בהבנה שהם רק צינור של השפע ולא המקור עצמו.

האותיות שבראו את חודש אב

ספר יצירה אשר נכתב ע״י אברהם אבינו, מגלה כי שתי אותיות עבריות בראו את חודש אב ומזל אריה: האות כ' בראה את השמש, והאות ט' בראה את מזל אריה.

האות כ' מייצגת כתר, ראשוניות ושלמות.

האות ט' מייצגת את איברי המין – איברי המין מקושרים עם ספירת יסוד שהיא הספירה התשיעית מתוך 10 הספירות.

הצירוף המיוחד של שני כוחות אלו, השמש וספירת יסוד, יוצר פוטנציאל אשר יכול לגלות כוח של אור עצום או ההיפך – כוח של הרס וחורבן כפי שקרה בתשעה באב.

במהלך החודש דמיינו אור לבן בוקע דרך האותיות כ' ט' ועוטף אתכם באנרגיה של שמחה והגנה.

תשעה באב

ע״פ המסורת, המלאך השלילי (השטן) ביקש מהבורא יום אחד בשנה, שבו הוא יוכל להשיג שליטה מוחלטת בעולם וקיבל את היום התשיעי בחודש אב – תשעה באב.

הבורא כביכול בחר יום אחד בשנה שבו לשטן לא תהייה רשות לשלוט והוא היום העשירי בתשרי – הוא יום הכפורים.

מכאן שיום הכיפורים הוא יום בשליטת הבורא בלבד ואילו תשעה באב הוא יום כביכול בשליטת השטן.

מדוע הבורא איפשר לשטן לקבל שליטה מוחלטת על יום אחד בשנה?

אם תשעה באב נחשב כיום שליטתו של המלאך השלילי, מה אנו אמורים לעשות? האם ניתן לשנות משהו שכבר נקבע מראש? 

חכמת הקבלה מלמדת כי החושך נברא רק על מנת שנוכל לגלות דרכו את האור.

המלאך השלילי הבין את הכח העצום של חודש אב, מכיוון שהוא החודש היחידי אשר מושפע רק מהשמש. השמש מייצגת את הכח הזכרי בעל כוח הנתינה, לכן בחודש הזה מתגלה אור עצום.

השטן ידע, כי גילוי האור מתגלה דרך עשר הספירות, ועל מנת למנוע את הגילוי של האור ביום העשירי של חודש אב, הוא החליט להיכנס ולהפריע ביום התשיעי, הידוע לכולנו כתשעה באב. 

בתשעה באב, חרב בית המיקדש הראשון ובית המקדש השני, המרגלים חזרו מארץ ישראל והעבירו דיווחים שליליים על ארץ ישראל גם ביום התשיעי של אב.

ספר הזוהר מלמד, כי ביום הזה ניתנת  לנו הזדמנות לבטל את השליטה של השטן מעלינו. כל התכונות השליליות שלנו ,המודעות השלילית שלנו, שינאת החינם שלנו  ניתנות לשינוי ברמת השורש בתשעה באב. המלאך השלילי מתגלה בשיא כוחו ולכן ביום זה ניתן להכניעו יותר מכל יום אחר בשנה.

מלחמת יעקב במלאך השלילי

בתורה מופיע סיפור מרתק, על מלחמתו של יעקב בשטן. יעקב נזכר שבזמן שהוא העביר את המחנה שלו בלילה ,הוא שכח פח של שמן מעברו השני של הנהר.

הוא החליט ,באמצע הלילה,  לחזור ולחצות את הנהר ( מעבר יבק)ובאמצע הדרך הוא נתקל במלאך של עשיו( השטן) יעקב נאבק עימו כל הלילה, עד עלות השחר. ברגע שהמלאך השלילי, ראה שהוא לא יכול לנצח את יעקב, הוא נגע לו בגיד הנשה ולאחר מכן ביקש ממנו שישחרר אותו.

יעקב סירב לשחרר אותו וביקש ממנו שיברך אותו. . המלאך השלילי בירך את יעקב בשם שראל. ( ״לא יאמר עוד שמך יעקב כי אם ישראל יהיה שמך״) שם המורה על מודעות של אור. (ישראל, אותיות  לי ראש , הראש מייצג מודעות על החומר ) 

בגוף האדם ישנם שס״ה (365)  גידים אשר משפיעים על 365 ימות השנה. המלאך השלילי נגע ליעקב בגיד הנשה אשר דרכו עובר היצר הרע  ושולט במחשבות האדם. גיד הנשה הוא מלשון לנשות – להסיט את האדם מדרך האור, לדרך החושך.

גיד הנשה מקושר ליום התשיעי של אב , יום אשר ניתנה בו הרשות לשטן לעורר כאוס בכל העולם, ע״י שנאת חינם והתנהגות המונעת מאנוכיות. כאן נמצא השורש לכל האירועים הטרגיים אשר קרו מאז מלחמתו של יעקב במלאך השלילי ועד עצם היום הזה.

מה כדאי לעשות בתשעה באב?

על מנת לבטל את ההשפעה של השטן מעלינו, ראשית עלינו להבין כי כוחו של השטן (הפירוש בארמית הוא המבלבל) הוא ביצירת פירוד בין אנשים. כל סוג  של התנהגות אשר יוצרת פירוד, שיפוטיות ושנאה, מקורה במלאך השלילי.

הסיבה לכל המגיפות והכאוס בעולם אף פעם לא יכולה להימצא במציאות הפיזית, מכיוון שהשורש להכל נמצא בהתנהגות שבין אדם לחבירו.

בתשעה באב, הוא יום שליטתו של השטן , כדאי להימנע מאכילה ושתייה וכל סוג של הנאה גופנית, מכיוון שהאוכל, השתייה וכל סוג של הנאה גופנית, מלאים באנרגיה של המלאך השלילי אשר שולט באותו יום.

בנוסף, המקובלים נוהגים לקרוא את מגילת איכה שנכתבה ע״י ירמיה הנביא המתארת את חורבן בית המקדש.

מדוע לקרוא על חורבן בית המקדש? מכיוון שהחיסון מפני החורבן נמצא בחורבן עצמו. כאשר שומעים את המגילה בתשעה באב, ניתן לקבל את החיסון הרוחני מפני השפעת כוחות ההרס מעלינו ע״י צירופי האלף בית המיוחדים במגילה.

הצום ושמיעת המגילה יוצרים מערכת של הגנה סביבנו למשך כל השנה.

תשעה באב – יום לידת המשיח

חכמת הקבלה מלמדת, כי ביום של החורבן הכי גדול מתגלה האור הכי גדול.

ע״פ המסורת, תשעה באב הוא יום לידתו של המשיח. משיח הוא לא אדם אשר יבוא על חמור לבן ויבשר לכולנו שהכל טוב, אלא מודעות גלובאלית של נתינה אשר תיתגלה בעולם.

הרב אשלג, מייסד מרכז הקבלה אשר כתב את פירוש הסולם לספר הזוהר, לימד כי ביאת המשיח ומודעות האור בעולם תלויה רק בהפצת חכמת הקבלה ברבים.

מדוע? מפני שתפקידו של השטן זה לגרום לנו להתמקד בחיצוניות, לחפש את הסיבה לכל דבר אשר קורה לנו בחיים במשהו חיצוני, ואילו חכמת הקבלה מלמדת את האדם לעורר את הפנימיות שלו ולקחת אחריות מלאה על המודעות שלו.

הדת והמסורת הם כלים אשר המלאך השלילי משתמש בהם כדי לגרום לאנשים לחשוב ש״אני בסדר״ והבעייה היא תמיד אצל  האדם האחר. . מי עומד מאחרי זה? המלאך השלילי. יש בכוחנו לסלק את האחיזה שלו מעלינו, ביום התשיעי של חודש אב ואז, כאשר לא יהיה לו יותר כח עלינו, נוכל לגלות את היהלום שבתוכנו.

ט״ו באב

ט״ו באב נחשב ליום הכי חיובי בשנה.

מדוע? מכיוון שבחמישה עשר לחודש העברי, הירח המלא נמצא בהרמוניה מלאה עם השמש אשר שולטת בחודש אב.

זהו יום מצויין לחיבור עם הזיווג הקוסמי והגדלת האהבה במערכות יחסים קיימות.

ביום זה, כל זרע אשר זורעים יביא פירות טובים לעולם .

==

מאחל לכם חודש מנחם אב מלא באור וברכות!

Avner.Madar@kabbalah.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נפש

כוכבים נוצצים ופאי תפוחים

Published

on

כמו היקום שלנו, אשר מתפתח ומשתנה באופן תמידי, כך היא גם מטרת חיינו; אנו נמצאים בתהליך של התפתחות ושינוי תמידיים

אגדה אינדיאנית עתיקה מספרת על תושביה של עיר אחת שהתעוררו בלילה לקול חזק וצורם אשר נשמע מחוץ לחומות העיר. שישה עיוורים שהיו מחכמי העיר אשר למדו באותו לילה בסמוך לחומות אזרו אומץ ויצאו מייד על מנת לחקור את מקור הרעש. כל אחד מהם חזר עם דיווח שונה על סיבת הרעש: אחד סבר שזה נחש ענק, אחד דיווח על גזע עץ גדול, אחד טען שזה עלה ענק, אחד הסביר שזאת חומת אבן גדולה ואחד אף הסביר שמדובר בשוט ארוך. כל אחד מהם הסיק מסקנות בהתאם לחלקי הגוף השונים של הפיל אותם הוא אחז בידיו.

הסיפור הזה הופיע בסרט ״ התעוררות : רסיסים של מודעות״ (2022) אשר גרם לי לחשוב האם מישהו מאיתנו מבין את תפקידנו ביקום? איך בכלל ניתן להבין את היקום העצום שלנו?

חכמת הקבלה והמדע ממשיכים להראות לנו שאנו, בני האדם, מהווים לא רק חלק מיקום דומם וחסר מודעות, אלא שאנו חיים ביקום חי המשתנה באופן תמידי אשר אנו חלק בלתי נפרד ממנו ומשפיעים על התפתחותו.

אני זוכרת כיצד הרעיון הזה הפך ברגע אחד ברור עבורי: בעלי ואני נסענו לביג סר וכאשר הבטנו בקו החוף העצום נדהמתי מהיופי וגודלם של חופי הים העצומים.

התמלאתי בתחושה של ענווה והרגשתי קטנה ביחס לעצי הרד ווד הענקיים.

השמים היו זרועים בכוכבים נוצצים ועוררו בי השראה והבנה עמוקה אודות היקום בו אנו חיים.

זה הזכיר לי את מציאות ה99% לעומת מציאות ה1% – לימוד מחכמת הקבלה על כך שחמשת החושים שלנו מאפשרים לנו לחוות רק 1% ממה שבאמת קיים. באותו לילה היכתה בי ההבנה כמה היקום שלנו עצום ביחס אלינו.

האסטרונום והסופר קארל סאגן כתב: ״למרות הרעיון המופרך כי אנו מרכז היקום, אנו בעצם חיים בפלנטה שהיא חלק אחד קטן מגלקסיה אחת, שהיא חלק מביליוני גלקסיות.״

כיום אנו יודעים כי ישנם בין אחד לארבעה ביליון כוכבים אשר נמצאים רק בשביל החלב שלנו. ישנם כ-200 מיליארד גלקסיות בערך אשר נמצאות בתחום השגתנו.

זהו מספר בלתי נתפש… אבל אם היה עלינו לספור כל גרגיר של חול בכל חוף ים היינו מצליחים להבין סדר גודל שכזה. לא רק שאנו מיקרוסקופיים ביחס לסטנדרטים של היקום, אנו גם די מבודדים מכל השאר: הכוכב הכי קרוב לשמש שלנו, פרוקסימה סנטורי, נמצא במרחק של בערך 4.37 שנות אור.

מכיוון שלא הצלחנו לפתח רכב חלל אשר ינוע במהירות האור (עדיין) על מנת להגיע לשם ייקח לנו 73,000 שנים.

לקוראים האמיצים שלנו – חשבו על כך: הגלקסיה שלנו היא ברוחב של יותר ממאה אלף שנות אור והמרחק ביננו לגלקסיה הכי קרובה אלינו הוא כ- 2.5 מיליון שנות אור.

אם כל המידע הזה מילא אתכם יותר מדי – התאזרו בסבלנות והמשיכו לקרוא…

למרות סדרי הגודל הבלתי נתפשים של היקום המדע הולך ומסיק את מה שחכמת הקבלה גילתה לפני אלפי שנים, כתוב בספר הזוהר כי כל אדם הוא העתק מדוייק של כל היקום.

מחקר אשר פורסם לאחרונה במרכז פרונטירס בפיסיקה גילה כי מבנה היקום אותו אנו תופשים דומה בדיוק למבנה המוח האנושי. בין כל כך הרבה הדברים הזהים אשר התגלו בין מבנה היקום למבנה המוח של האדם נמצא כי שניהם פועלים באותו סדר של נטוורקינג אשר מחברים את הכל ביחד, הניורונים במוח האדם והגלקסיות ביקום המחוברים בשני המקרים  ע״י מערכת של סיבים. 

נכון שאף אחד לא טוען שהיקום הוא מוח ענק, אולם הקשר המדהים בין השניים כבר מוכח בבירור. למעשה, שום דבר ביקום שלנו לא מתקיים בפני עצמו אלא תלוי בעוד מספר רב של גורמים אחרים.

כמו שחכמת הקבלה מלמדת כי יש רק כח אחד אשר נקרא אור החכמה (או אור הבורא) ומודעות אחת. הרב אשלג מדבר על מודעות אחת אשר מתגלה בכל רמות החיים השונות כדוגמת השולחן, העץ והאדם. 

בכל רמה, המודעות היא שונה אך מהווה חלק מהשלם. ככל שנבין זאת , כך נוכל להתחבר יותר לעצמנו, לאחרים ולעולם. נוכל גם לשחרר הרבה מהדאגות המטרידות שלנו בחיים כי לא נרצה לבזבז עליהן זמן מהחיים היקרים שלנו כאן.

ממש כמו שסאגן אומר: ״אם אתה רוצה להכין עוגת תפוחים, ראשית עליך להבין את היקום״. בזכות התהליכים הבלתי פוסקים של היקום יש לנו את המוצרים להכנת עוגת תפוחים (כולל את רמת החמצן הנחוצה, השמש, המינרלים, תגובות כימיות, כוח המשיכה ועוד). אם זאת עוגת התפוחים או כל דבר אחר שלא יכולים להתקיים לולא כל התהליכים אשר היקום עובר תמיד, אנו פשוט חיים ביקום פלאי!

כמו היקום שלנו אשר מתפתח ומשתנה באופן תמידי, כך היא גם מטרת חיינו. אנו נמצאים בתהליך של התפתחות ושינוי תמידיים. לעיתים אנו חושבים כי חיינו מובלים שלא בדרך הנכונה, אך כמובן שזה לא נכון.  אנו נמצאים כאן על מנת לגדול, להתפתח, לנהל מערכות יחסים בעלות משמעות עמוקה ולהבין את המהות והתפקיד החשוב שלנו ביקום הפלאי שלנו.

אני ממליצה לכם לזכור ולהעריך את השלמות אשר נמצאת בכל דבר שתיפגשו היום!

טוב להיות חלק ממערכת זוגית, משפחתית או קהילתית אך מעל לכל אנו חלק מיקום מרהיב ביופיו שמתפתח ללא הפסקה, בעל יכולת להשפיע, לאחד ולהעלות אותנו מעבר לכל מה שאנו מסוגלים לדמיין!

***

מוניקה ברג היא אמא, אישה, אחות, בת, מורה, חברה, סופרת ומוציאה לאור, פודקאסטרית, חובבת כושר גופני נלהבת ו”מכורה” ליצירת שינויים טובים בחיים.

מוניקה מחברת את כל מה שהיא למימוש מטרת חייה לחלק עם אחרים את כל מה שהיא לומדת ומגלה. היא קול חדש וחזק המעורר כל אחד ואחת מאיתנו להתחבר לאותו ניצוץ של אור אשר קיים בתוכנו. מוניקה מזכירה לכולנו להתחבר לפוטנציאל הבלתי רגיל שלנו ומעודדת להתקדם למימושו בחמלה והבנה.

תוך כדי לימודי הקבלה במשך השנים, מוניקה משלבת בעיקר את החוויות וההתנסות מחייה האישיים. בגיל צעיר היא עברה והתגברה על הפרעות אכילה. כיום כאמא לארבעה ילדים שאחד מהם בעל צרכים מיוחדים, היא הפכה להיות הקול המוביל של כל אותם אשר לא יכולים להשמיע את קולם.     

בשילוב כנות, תובנות חדשות וחוש הומור שהפכו להיות סימן ההיכר שלה, היא מראה כיצד כל אדם יכול ליצור את החיים שהוא או היא רוצים לחיות, חיים בעלי משמעות, שהכל עובד כמו שצריך והחשוב ביותר, חיים של אהבה, של מילוי וחיבור לאדם שאנו רוצים להיות. המאמצים שהשקיעה בחייה האישיים לימדו אותה שהכלים היישומיים של חכמת הקבלה יכולים להביא אור ולהעצים אותנו גם באתגרים הכי קשים בחיים ע”י שינוי של דבר אחד שיש לנו שליטה עליו בעצמנו.

מוניקה “מכורה” ליצירת שינויים בחיים, משלבת את החכמה עם ניסיון החיים שלה ומדברת אל גברים ונשים בשלבים שונים של חייהם. היא מובילה אנשים לא רק לראות איך הם יכולים להשתנות (שינוי הוא הדבר היחידי שהוא קבוע בחיינו) 

אלא להתלהב ולהפוך את השינוי לסגנון חיים. ברג כתבה והוציאה לאור את הספרים “פחד זאת לא אופציה” ו”לחשוב שנית על אהבה”, משדרת כל שבוע את הפודקאסט “רעב רוחני” הזוכה לעשרות אלפי האזנות ברחבי העולם ומנהלת את תחום התקשורת במרכז הקבלה העולמי. היא מתגוררת בניו יורק עם בעלה מיכאל וילדיהם דוד, יהושע, מרים ואביגיל.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות