fbpx
Connect with us

חדשות

בין מזרח ומערב: כמו ההבדל בין ת"א וירושלים

Published

on

עיר הבירה והתפוח הגדול מול עיר המלאכים שטופת השמש הנצחית: איפה עדיף ללמוד ולעבוד ולמה? * מאת: אלעד מסורי

Untitled-2

השבוע ניהלתי שיחה ארוכה עם חבר טוב מוושינגטון די.סי שנמצאת בחוף המזרחי. אומנם גרתי שם בעבר אבל מאז שעברתי ללוס אנג׳לס לא חזרתי לבקר בבירה האמריקאית. למרות זאת קל לי לשמור על  קשר עם חברים משם מפני שבניגוד למרחק העצום מישראל, רק שלוש שעות מפרידות בין אל.איי ל די.סי הבירה.

״מה המצב אחי, אתה לא מתגעגע אלינו בחוף המזרחי?״ הוא שואל אותי בגאווה האופיינית רק לאנשים בדי.סי. תוך כדי שיחה עולים בי זכרונות מהרגעים היפים בחוף המזרחי, לא רק מוושינגטון אלא גם מניו יורק. השיחה עם אותו חבר פתחה לי מחדש התלבטות ישנה שחיה בתוכי: היכן כדאי יותר לגור – בחוף המערבי או בחוף המזרחי?

בחברה האמריקאית קיימת תחרות בין האנשים הגרים בשני צדדי האוקיינוס, בשנות ה-90 התחרות באה לידי ביטוי בסצנת המוזיקה כאשר אמני היפ-הופ והראפ חילקו עצמם למחנות של ווסט קוסט (קליפורניה) והאיסט קוסט (ניו יורק). תחילה הם ירדו אחד על השני, היו מקללים בשירים שלהם ומתגרים זה בזה.

2 פאק הראפר המפורסם מלוס אנג׳לס היה מספר בשיריו שהוא עשה סקס עם נשותיהם של ראפרים מפורסמים מניו יורק; מהצד השני נטוריוס ביג (ראפר שמן וגדול) היה מקלל ללא הפסק  את 2 פאק ואף כתב שירים רבים בגנות קליפורניה והמוזיקאים השחורים שלה. בהמשך האלימות גלשה מאולפני ההקלטות למלחמת כנופיות אלימה ביותר שהסתיימה בשתי התנקשויות שזיעזעו את עולם המוזיקה. שני הראפרים משני צידי החוף נרצחו במגרש הביתי שלהם בייריות אקדחים וכך נקטעו להם הקריירות המפוארות שבנו ושינו לתמיד את עולם המוזיקה השחורה.

היום כבר קשה למצוא מוזיקת ראפ הארד קור קשוחה כמו בשנות השמונים והתשעים. האתוס של הראפ התחלף והפך להיות  מלא  ביותר מוזיקת להיטים שעוסקת: במסיבות, בחורות, אהבה ומה שביניהם. גם התחרות בין האמנים בשני החופים נעלמה כמעט לגמרי.

במהלך שהותי בחוף המזרחי, פגשתי סטודנטים רבים מאוניברסיטת קולומביה במנהטן וג׳ורג טאון בדי.סי שזילזלו  בסטודנטים של UCLA בקליפורניה. הם קראו להם מפונקים, ״פלסטיקים״ וטענו שלמעשה רוב האוניברסטאות  בעיר המלאכים מלאות בילדי עשירים שבאו לעשות חיים בעיר שטופת השמש, בעוד הם ראו עצמם כחלק ממרכז אקדמאי שמתחרה בטובי האוניברסטאות האירופאיות בגרמניה ובאנגליה כמו קיימברידג' ואוקספורד.

מהעבר השני, סטודנטים שהכרתי בקליפורניה סיפרו לי שהסטודנטים  בחוף המזרחי הם מתנשאים וקרים, באנגלית קוראים לזה stuck-up snob. אלו שבחרו לנמק את הסיבות ולנתח אותן יותר לעומק טענו שמזג האוויר הקר  בניורק גורם לסטודנטים שם להיות מסוגרים בתוך עצמם לא לצאת ל"אאוט דור׳ז אקטיבטי",  הם לא נוהגים ברכבים לשום מקום וכל היום מסתובבים ברכבת התחתית עם אייפוד צמוד לאוזן וקפה  חם מסטארבקס  כדי להפשיר מהקור. זאת הסיבה שהכישורים החברתיים שלהם לוקים בחסר.

כשחושבים  על זה,  מאחורי כל מיתוס או דיעה קדומה יש סוג של אמת או הגיון, אך שום דבר הוא לא שחור או לבן, ואם מחפשים טוב אפשר למצוא אנשים טובים ואיכותיים משני צידי החוף:  בלוס אנגלס יש אקדמיות מפוארות ב-UCLA ו ב-USC  וביחד עם הסטודנטיות הבלונדיניות הקליפורניות שאבא קנה להם את התואר, ישנם גם סטודנטים גאונים שעוסקים במחקרים מעניינים ביותר. התדמית שלוס אנג׳לס היא עיר של  סרטים, הוליווד, ים ושמש בלבד היא ממש מעוותת.

המאבק והתחרות האין סופית בין החוף המזרחי והמערבי ימשיך להתקיים ברמות שונות ובתחומים רבים עוד שנים רבות, מעניין לראות את הבדלי התרבויות והתחרות בין הערים לוס אנגלס וניורק שהן הגדולות ביותר בארצות הברית. איזה מהן בעלת השפעה גדולה יותר? יש שיגידו שהתפוח הגדול הוא מרכז הסחר והתרבות הגדול והחשוב בעולם; אך לא מזמן פורסם במגזין הכלכלי הנחשב Frobes שבזמן שאל.איי וניורק רבו על התואר הנכסף, לונדון  עקפה את שניהן  והפכה לעיר החשובה  ביותר בעולם בתחומי ההכלכלה, התרבות והתיירות. שניים רבים והשלישי לוקח.

יש לי תחושה שדווקא הידוק היחסים בין החוף המערבי למזרחי ושיתוף פעולה ביניהם יכול להעצים את כוחה של המעצמה האמריקאית, האם זה יקרה אי פעם? ימים יגידו.

Featured

חשיפה של הניו יורק טיימס: צה"ל קיבל מידע שנה מראש על תכנון המתקפה של ה-7 באוקטובר

Published

on

כנית המתקפה של ארגון הטרור חמאס ב-7 באוקטובר הגיעה לידי צה"ל יותר משנה לפני שזו קרתה, כך עולה ממסמכים, מיילים וראיונות, דיווח ביום שישי עיתון הניו יורק טיימס האמריקאי. אולם, גורמי ביטחון ומודיעין ישראלים דחו את התוכנית כשאיפות בלבד, בטענה שיהיה קשה מדי לחמאס לבצע אותה, כך לפי הפרסום.

המסמך, שקיבל את השם "חומת יריחו" ומשתרע על פני 40 עמודים, פירט נקודה אחר נקודה בצורה מדויקת את תכנון הפלישה ההרסנית שהובילה למותם של יותר מ-1,200 בני אדם בשבת השחורה. 

המסמך המתורגם, אותו סקר הניו יורק טיימס, לא קבע תאריך ספציפי להתקפה, אבל תיאר מתקפה שיטתית המיועדת לכבוש ערים ישראליות ולתקוף בסיסים צבאיים מרכזיים, כולל מפקדת אוגדה.חמאס ביצע את התוכנית בדייקנות מחרידה. המסמך קרא למטח טילים בפתיחה, כטב"מים לנטרול מצלמות האבטחה וירי מנשק אוטומטי לאורך הגבול, ומחבלים שיחדרו בהמוניהם לישראל על גבי אופנועים וברגל – וכל זה אכן קרה כאמור בבוקר ה-7 באוקטובר.

התוכנית כללה גם פרטים על מיקומם וגודלם של כוחות צבא ישראלים, מרכזי תקשורת ומידע רגיש אחר, מה שמעלה שאלות לגבי אופן איסוף המודיעין של חמאס והאם היו דליפות במערכת הביטחון הישראלית.

לפי הדיווח, המסמך הופץ בהרחבה בקרב בכירים צבאיים ומודיעיניים ישראלים, אך אלו קבעו שהתקפה בסדר גודל כזה היא מעבר ליכולותיו של חמאס. לא ברור האם ראש הממשלה בנימין נתניהו או מנהיגים פוליטיים בכירים אחרים ראו את המסמך. בשנה שעברה, זמן קצר לאחר שהמסמך התקבל, גורמים באוגדת עזה אמרו שכוונות חמאס אינן ברורות. "עדיין לא ניתן לקבוע האם התוכנית התקבלה במלואה וכיצד היא תבוא לידי ביטוי", נכתב בהערכת מצב צבאית.

ביולי האחרון, שלושה חודשים בלבד לפני ה-7 באוקטובר, אנליסטית בכירה ביחידת 8200 התריעה כי חמאס ערך תרגיל אימונים אינטנסיבי בן יום שלם שנראה דומה למה שתואר בתוכנית "חומת יריחו", אך התרעות אלו נדחו על הסף. "אני דוחה לחלוטין את הטענות שהתרחיש הוא דמיוני", כתבה האנליסטית מצידה בחילופי המיילים. תרגיל האימונים של חמאס, אמרה, תאם במלואו "את תוכן חומת יריחו. זו תוכנית המיועדת לפתוח במלחמה", הוסיפה. "זו לא עוד פשיטה על כפר".

עוד דיווח העיתון האמריקאי כי אילו הצבא היה לוקח ברצינות את האזהרות הנ"ל והיה מסיט משאבים משמעותיים לדרום ישראל, ניתן היה לבלום את ההתקפות או אולי אפילו למנוע אותן. מצה"ל ושב"כ לא נמסרה תגובה.

בנוסף, צוין כי במזכר של משרד הביטחון מ-2016 שהגיע לידי הניו יורק טיימס, נאמר: "חמאס מתכוון להעביר את העימות הבא לשטח ישראל, וסביר להניח שהתקפה כזו תכלול חטיפת בני ערובה ו'כיבוש יישוב ישראלי (ואולי אפילו מספר יישובים)'".

מסמך "חומת יריחו", היה כאמור יותר מפורש. הוא פירט התקפות טילים כדי להסיח את תשומת לב החיילים ולגרום להם למהר למקלטים, וכטב"מים כדי לנטרל את אמצעי האבטחה המורכבים לאורך גדר הגבול בין ישראל לעזה. מחבלי חמאס אמורים להתפרץ דרך 60 נקודות בגדר, ולנוע לתוך שטח ישראל. המסמך נפתח בציטוט מהקוראן: "הפתיעו אותם דרך השער. אם תעשו זאת, ודאי תנצחו". בפסוק הזה נעשה שימוש נרחב על ידי מחבלי חמאס בסרטונים והצהרות שהופצו ברשתות מאז ה-7 באוקטובר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured4 שבועות ago

חשד בלוס אנג'לס: פרו-פלסטיני היכה במגפון מפגין ישראלי מבוגר, שצנח לאדמה ומת יום לאחר מכן

Featured4 שבועות ago

מיצג האמנות המטלטל של תומר פרץ בלוס אנג'לס: מאות "נרצחים" בפארק בדאון טאון, כמו במסיבה ברעים

Featured4 שבועות ago

יותר מ-8 מיליון צפיות: המערכון של "ארץ נהדרת" על צביעות הסטודנטים בארה"ב חורך את הרשת. צפו בסרטון

Featured3 שבועות ago

קטטה אלימה בעקבות הקרנת סרטון הזוועות של צה"ל במרכז ויזנטל בלוס אנג'לס; גל גדות וגיא נתיב הבריזו

Featuredשבוע 1 ago

בושה: הפרופסור היהודי התבטא נגד חמאס – והורחק מהאוניברסיטה הכי יוקרתית בדרום קליפורניה 

Featured4 שבועות ago

השבוע, בעזרת גיא נתיב וגל גדות: סרטון הזוועות של צה"ל ישודר בלוס אנג'לס בפני בכירי הוליווד

Featured2 שבועות ago

חשיפה: בני הזוג המולטי-מיליונרים שמממנים הפגנות נגד ישראל בארה"ב (וגם מפיצים תעמולה סינית)

Featured3 שבועות ago

חצופים: 900 שפים אמריקאים (גם יהודים) חתמו על עצומה לחרם על מסעדות ואוכל ישראלי בארה"ב

כתבות שבועיות