Connect with us

Featured

בין הדת לצבא, מארה"ב לחיפה: מי אתה נפתלי בנט?

Published

on

הוא נולד בחיפה למשפחה אמריקאית, התחנך על ברכי החינוך הממלכתי-דתי והתנדב בבני עקיבא *  בצבא שירת בסיירת מטכ"ל ומגלן * ובעסקים נסק מאקזיט אחד לאחר * אלו הן התחנות החשובות בחייו של ראש הממשלה החדש והאיש החשוב כיום במדינת ישראל 

הוא נולד בחיפה ב-1972 וחלק את חייו עם ארה"ב עד גיל 10, התחנך בישיבה תיכונית "יבנה", שירת כקצין בסיירת מטכ"ל, סיים תואר ראשון במשפטים ומנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, נישא לגילת עימה הביא ארבעה ילדים לעולם, הפך יזם הייטק מצליח ולימים גם פוליטיקאי ימני שכיהן במספר רב של תפקידים, והחל מיום ראשון השבוע הוא גם ראש ממשלת ישראל ה-13 במספר. סיכום קצר של תולדות חייו ודרכו הפוליטית (וגם העסקית) של נפתלי בנט.

ילדות בין ישראל לארה"ב

הוריו, ג'ים ומירנה, עלו מסן פרנסיסקו לישראל בעקבות מלחמת ששת הימים ב-1967. הזוג הביאו לעולם שלושה בנים, כולם נולדו בחיפה. אביו היה מתווך ויזם נדל"ן ואימו שימשה כסמנכ"לית באגודה ליוצאי צפון אמריקה בישראל. לאחר בעיות קליטה בארץ, הזוג היגר חזרה לסן פרנסיסקו, אך אביו ג'ים חזר לארץ ב-1973 על מנת לשרת בקו החזית במלחמת יום הכיפורים כמילואימניק של חיל התותחנים. בנט למד בבית ספר יסודי "כרמל" בחיפה. משפחתו חזרה לארה"ב, הפעם לניו ג'רזי, בעקבות עבודה של אביו, והם שבו לחיפה בשנת 1982, כשבנט היה בן 10. בנט למד בישיבה התיכונית "יבנה" (לצד התנדבות בתנועת הנוער "בני עקיבא") מספר שנים לאחר שמשפחתו השלימה תהליך של חזרה בתשובה. לדבריו, גיבורי הילדות שלו היו מאיר הר ציון ז"ל ויוני נתניהו ז"ל, על שמו גם נקרא בנו הבכור של בנט. 

השירות הצבאי והמנון היחידה

בנט התגייס לצה"ל והתנדב לסיירת מטכ"ל, בה שימש כלוחם וכמפקד. מפקדו לצוות "גיורא", גיורא לוי, סיפר עליו כי הוא ניחן ביכולת חשיבה יוצאת דופן ובכריזמה ומנהיגות טבעית, אך לא התאים לפיקוד הצוות. לאחר שיצא לקורס קצינים, שב לשרת כמפקד מחלקת הסיור של סיירת מגלן תחת פיקודו של מי שהיה לימים מפקד פיקוד דרום האלוף טל רוסו. נטען גם כי הוא חיבר את המנון היחידה.

לאחר שחרורו בדרגת סרן, המשיך לתפקד כממיין לסיירת מטכ"ל במילואים עד שנת 2013. במהלך שירותו הסדיר לחם במבצע ענבי זעם בדרום לבנון, וכמילואימניק לחם במבצע חומת מגן ובמלחמת לבנון השנייה. במהלך אחד המבצעים של סיירת מטכ"ל, נהרג חברו לצוות סא"ל עמנואל מורנו ז"ל. 

תקופת ההייטק: ייעוץ ואחזקות

ראש הממשלה השלים תואר ראשון במשפטים ומנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים לצד עבודה זמנית כגנן. לאחר מכן השתלב בתעשיית ההייטק כבודק תוכנה ובמחלקת מכירות. בשנת 1999 הקים עם חבריו את הסטראטפ הראשון שלו – Cyota, ועבר עם רעייתו גילת מההתנחלות בית אריה למנהטן, ניו יורק. בשנת 2005 נמכרה החברה לענקית הטכנולוגיה RSA בסכום של כ-145 מיליון דולר. בשנים שלאחר מכן עבד כיועץ למספר חברות הייטק, ואף שימש כמנכ"ל של חברת Soluto שנמכרה ב-2013 והניבה לו עוד כמה מיליונים בשל החזקותיו בה. השנה גם חברת "פיוניר" בה השקיע נמכרה – עסקה שאמורה לכלכל את בנט בעוד כמה מיליוני דולרים.

הפרק הפוליטי: "ברית האחים"

בנט העיד בראיונות על כך שמה שהוביל אותו להצטרף לפוליטיקה הייתה המנהיגות הבעייתית במהלך מלחמת לבנון השנייה, ואף עמד בחזית תנועת המחאה של המילואימניקים יוצאי המלחמה. עוד לפני כן גייסה אותו לתפקיד ראש מטה יו"ר האופוזיציה של בנימין נתניהו, מי שהייתה ראש לשכתו דאז, ושותפתו של בנט כיום, איילת שקד. משנת 2005 ועד מרץ 2008 עבדו בנט ושקד כתף אל כתף במגוון תפקידים בלשכתו של נתניהו, והיו אחראיים על ניהול הקמפיין הפוליטי שלו לאחר שנחל תבוסה כיו"ר הליכוד למפלגתו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, קדימה. הסיבה לעזיבתם של בנט ושקד הייתה תמוהה, אך על פי פרסומים שונים (ואף הודאות מצולמות שלהם בעצמם), הסיבה הייתה בעיות תשלום מול אשת ראש הממשלה שרה נתניהו וסכסוך מתמשך מולה. 

ב-2010 מונה בנט למחליפו של פנחס ולרשטיין כיו"ר מועצת יש"ע (יהודה, שומרון ועזה). הוא נשאר בתפקיד כשנתיים. במהלך כהונתו הקים עם שקד ארגון פוליטי בשם "ישראל שלי" שעודד הסברה ישראלית. אותה תנועה פוליטית התרגמה גם למפלגה בשם "הישראלים" אותה איחד עם מפלגות נוספות מהציונות הדתית על מנת להתמודד בפריימריז על ראשות המפד"ל ששינתה את שמה בעקבות האיחוד ל"בית היהודי". בנט ניצח בפריימריז את זבולון אורלב, ראש המפד"ל המיתולוגי, וזכה בכ-67% מהקולות. בנט נלחם על כך שיהיה ייצוג גם לחילונים ברשימה, ועודד את שקד שותפתו, אישה חילונית, להתמודד אף היא בבחירות המקדימות. רשימת הבית היהודי בראשותו קיבלה 12 מנדטים בבחירות לכנסת ה-19. בנט כרת ברית עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שלא ייכנס לקואליציה של נתניהו בלעדיו. ההסכם הזה כונה לימים "ברית האחים" בגלל התבטאויות שונות של בנט ולפיד בתקשורת בהן כינו אחד את השני "אחי". בנט מונה לשר הכלכלה, הדתות ירושלים והתפוצות. בנט השקיע בעיקר ברפורמות בתחום יוקר המחייה, תחום שהיה בראש סדר העדיפויות הציבורי לאחר מחאת קיץ 2011. במסגרת ההסכם הקואליציוני עם הליכוד, בנט תיפקד גם כשר בקבינט המדיני-ביטחוני. במהלך מבצע צוק איתן ב-2014 בנט ביקר בחריפות את הקבינט, לרבות שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון על כך שהוא ונתניהו מידרו את יתר השרים מהמידע האמיתי על הלחימה בשטח. 

בבחירות לכנסת ה-20 זכתה מפלגתו ל-8 מנדטים בלבד, לאחר שאיבדה פופולריות בשל שריון של כדורגלן העבר אלי אוחנה. נתניהו מינה את בנט במסגרת הסכם קואליציוני לשר החינוך. כשר חינוך בנט הצליח להגדיל את תקציב המשרד כמשרד השני המתוקצב ביותר לאחר משרד הביטחון. לקראת הבחירות לכנסת ה-21 פרשו בנט ושקד ממפלגת הבית היהודי, והקימו את מפלגת "הימין החדש". בבחירות האלו לא עברו את אחוז החסימה, ונתניהו פיטר את בנט מתפקידו כשר החינוך. בבחירות לכנסת ה-22, לאחר איחוד עם מפלגת "הבית היהודי" ו"האיחוד הלאומי-תקומה" לסיעת "ימינה", נכנס לכנסת במקום הרביעי ברשימה. לקראת פיזורה של הכנסת ה-22, נתניהו מינה את בנט לשר הביטחון. 

 במהלך מגפת הקורונה, בעודו שר הביטחון, בנט התבטא בחריפות נגד התנהלות הכנסת והממשלה שבעיניו לא תפקדה כראוי בטיפול בהיבט האזרחי והכלכלי של האסון. בבחירות לכנסת ה-24 התמודד בראש רשימת "ימינה" וזכה ל-7 מנדטים. בסוף המו"מ הקואליציוני המתיש, חבר ללפיד והקים את הממשלה ה-36. מדובר בממשלה השלישית בגודלה בכל ממשלות ישראל, עם 28 שרים ועוד 6 סגני שרים. 

המשפחה הגרעינית: הבן נקרא ע"ש יוני

בנט בן ה-49 נשוי לגילת, קונדיטורית, ולהם ארבעה ילדים: יוני, אביגיל, מיכל ודוד. הם מתגוררים ברעננה, ומתכוונים להישאר לגור בביתם הנוכחי.

המעון הרשמי ברחוב בלפור בירושלים ישמש אותם בזמן הקרוב לפגישות רשמיות בלבד. ילדיו מתחנכים במערכת החינוך הממלכתית-דתית.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מחקרים: 20% מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב מתנגדים לחיסונים!

93 מיליון אמריקאים שזכאים לקבל את החיסון טרם חוסנו. מתברר שיש קשר בין סרבנות חיסון להזדהות כמצביע למפלגה הרפובליקאית אבל גם על תושבי ערים, צעירים, שחורים, היספאנים ודמוקרטים

Published

on

ארה"ב מתמודדת לאחרונה עם עלייה בתחלואת הקורונה, אך נאלצת להשקיע מאמצים במאבק גם בחזית אחרת — סרבני החיסונים. כ–93 מיליון אמריקאים הזכאים לקבל את החיסון נגד הנגיף — שגבה את חייהם של יותר מ–600 אלף אזרחים במדינה — בחרו שלא להתחסן. הם נמצאים בסיכון להידבק ולפתח תסמינים קשים כתוצאה מווריאנט דלתא, וכן להדביק אנשים נוספים, כותב "הניו יורק טיימס". סקרים שנערכו בארה"ב מסייעים לעמוד על טיבם של הסרבנים, שבאופן כללי נחלקים לשתי קבוצות.

בראשונה נמצאים סרבני החיסונים האדוקים. לפי הסקרים, זו קבוצה שבה שיעור גבוה של לבנים, תושבי אזורים כפריים, נוצרים אוונגליסטים המחזיקים בעמדות פוליטיות שמרניות. החברים בקבוצה השנייה הביעו נכונות להתחסן, אך אינם ממהרים לעשות כך ומעדיפים לראות את השפעת החיסון על אחרים. לפי הסקרים קבוצה זו מגוונת יותר והחברים בה הם לרוב תושבי ערים, צעירים, שחורים, היספאנים ודמוקרטים.

עם העלייה בתחלואה, אנשי מערכת הבריאות בארה"ב מתמקדת בחיסון הקבוצה השנייה. הסקרים הראו כי חבריה הם פחות ממחצית האוכלוסייה הבוגרת הלא מחוסנת במדינה. כלומר, קבוצת הסרבנים "העקשנים" גדולה בהרבה — וחבריה מהווים כ–20% מכלל האוכלוסייה הבוגרת בארה"ב. פירוש הדבר הוא כי מבלי שאלה ישתכנעו להתחסן, ישנה עוד דרך ארוכה עד למיגור המגפה במדינה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות