Connect with us

חדשות

בין דמוקרטיה וטרור / מאת מנדי ספדי, דרוזי ישראלי

Published

on

כדי להביא הישגים משמעותיים במלחמה בטרור, חייבים להפנים שאי אפשר להילחם בו בכלים דמוקרטיים

צילום למנדי ספדי

אם לא היה ברור עד עכשיו, הרי שהאירועים הקשים שפוקדים את הארץ לאחרונה, מפרשת מוחמד עלאן, התלקחות הר הבית וגל הטרור ה"עממי", צריכים להדליק את כל הנורות האדומות, ולהבהיר שוב את החשיבות בשינוי גישה כלפי הטרור ומי שעוסק בטרור. עד שלא נבין את הכשלים באופן הטיפול בטרור, נמשיך לסבול ממנו ולהתגונן ללא יכולת לייצר הרתעה מופנמת שהטרור אינו דרך להשגת מטרות, וכאשר ההפרה היא קולקטיבית אין לנו סיבה להימנע מענישה קולקטיבית. השינוי הראשון שצריכים לאמץ כדי להביא הישגים משמעותיים במלחמה בטרור, להפנים שאי אפשר להילחם בטרור בכלים דמוקרטיים, ואפילו הייתי מרחיק לכת ואומר שהדמוקרטיה היא הקן הבטוח ביותר להתפתחותם של ארגוני טרור.
הדוגמה הקרובה ביותר אלינו היא התנועה האסלאמית של ראאד סלאח, שבכלים הדמוקרטיים שהענקנו לו, הוא מנהל היום מערך טרור שמהווה סכנה קיומית על מדינת ישראל, מבית מדרשו יצאו המחבל מאבו סנאן שביצע פיגוע ההתאבדות בנהריה, והמחבלים ממשפחת חטיב מכפר כנא שאחד מהם חטף ורצח את החייל אולג שייחט, ואחיו ביצע פיגוע דקירת חייל בצומת גולני, ואחר ביצע פיגוע ירי בצומת רימון שבמהלכו נהרג מאש תגובה לעברו, ומוחמד חטיב שחטף נשק ממאבטח בישיבת עטרת כוהנים וירה באזרחים, בנוסף לארגון המוראבטון והמוראבטאת שעוסקים בהתססה בהר הבית/
וזה מבלי להתייחס לעובדה שכמעט כל מי שהתגייס להילחם לצד ארגון דאע"ש, התחיל את דרכו בבית מדרשו של ראאד סלאח. כך שהכלים הדמוקרטיים שמערכת אכיפת החוק והענישה כפופים אליהם, מונעים את האפשרות להצר את צעדיו ולמנוע ממנו להתפתח כארגון טרור.
אם לא די בכך הרי שהדמוקרטיה מאפשרת לו חופש תנועה ופעולה, וחופש פרסום חומרי הסתה ושנאה נגד ישראל ואזרחיה, הכלים הדמוקרטיים מאפשרים לו להילחם בכל ערבי ישראלי שבוחר לתמוך בישראל, ולהשתמש בשנאת ישראל כדי לגייס תרומות ולהילחם בישראל, האבסורד שהמדינה כובלת את ידיה ומונעת מעצמה להילחם במי שמבקש את הכחדתה, ובמצב הזה התנועה האסלאמית מהווה איום קיומי על מדינת ישראל יותר מכל איום אזורי או בינלאומי.
צעדי המנע יכולים להיות פשוטים ואפקטיביים בתנאי שרצוננו יהיה למשול בארצנו, ולא להמשיך להיות דמוקרטיה מתגוננת ומגיבה, במקום יוזמת ומרתיעה שבוודאי שינוי זה יחסוך כלכלית ובעיקר חיי אדם, בנוסף להוצאת התנועה האסלאמית מחוץ לחוק ומעצר מנהלי לראשיה, חייבים לאכוף עונש של שלוש שנים מינימום, את החוק האוסר על הנפת דגלי מדינות וארגוני אויב , לנהוג כמו מדינות מוסלמיות בהכתבת המסרים של האימאמים במסגדים, פיקוח על העיתונות הערבית וענישה על דברי הסתה שמתכסים בטענות חופש ביטוי.
אלה צעדים כללים שכל חברה בריאה צריכה להנהיג שבניגוד לטענות השמאל אינה פוגעת באופי הדמוקרטי . ובאשר למלחמה בטרור מטבע הדברים, שככל שחוקרי השב"כ זוכים לחופש פעולה בחקירות נגד מחבלים, כך משיגים יותר מידע שנותן להם את הכלים למנוע טרור, במסגרת חוקי החירום למניעת טרור יש להתיר כל שיטה נדרשת להשיג זאת.
ענישה קולקטיבית אינה מילה רעה כאשר ההסתה היא קולקטיבית, כל טענה שמחבל מגיע לשלב של ביצוע פיגוע טרור, מבלי שאיש ירגיש בכך היא רחוקה מהמציאות התרבותית בחברה הערבית, הקן המשפחתי בחברה הערבית הוא הגורם המשפיע ביותר על האופי ההתנהגותי של הילדים, כך שהכללת המשפחה באחריות על מעשי ילדיהם וחלק בהענשה יש לה תוצאות אפקטיביות, בתי דין ייחודיים לענייני טרור שאין להם שום כפיפות לבתי דין אזרחיים, ואינם מושפעים מנרטיב שאופף את המערכת האזרחית.
ישנם שיגידו שההצעה אינה דמוקרטית ואינה מוסרית ומתעלמים מכך שהטרור אינו דמוקרטי ולא מוסרי, ואם חוסר המוסריות תגרום למנוע ממחבל מתאבד, להיכנס לאוטובוס או למסעדה או כל מקום הומה אדם ולפגע בהם, הרי שאין לי שום חרטה על חוסר מוסריות שיציל חיי אדם, ומי שמרחם על אכזריים מתאכזר על עצמו אינה סתם אמירה, אלא זו האמירה שמאפיינת את ההתנהלות מול הטרור שלא מרפה מאתנו שנות דור, והרחמנות שנוהגות בה ממשלות ישראל מאז קום המדינה, מגבירה את אכזריותם של אויבנו ומחריפה את הטרור שפוגע בנו.

מול טרור חייבים להסיר מעלינו את מגבלות הדמוקרטיה, ולהשיב ביד ברזל על כל איום שמסכן את אזרחי ישראל, והעיקר לשמור על קיומנו בשלום במקום לרדוף את השלום תוך איום על הקיום.

דובר אפקטיבי למען ישראל / ארי בוסל

מנדי ספדי

מנדי ספדי הוא ישראלי-דרוזי, נשוי לטניה ואב לבנים תאומים, עוסק מזה שנים בעולם הערבי, כותב, מרצה, מרואין בכלי תקשורת ברחבי העולם ובשנים האחרונות מתמקד בעבודה עם גורמים סוריים המתנגדים למשטרו של אסד. ספדי עוסק בהסברה למען מדינת ישראל. כמו מרבית הדרוזים אזרחי מדינת ישראל המשרתים שירות קרבי מלא והנשארים אזרחים מן השורה, כך גם מנדי – דובר ערבית רהוטה ונראה ערבי, האפקטיביות שלו כדובר עולה פי הרבה מונים מיכולת כל ישראלי-יהודי-מן-השורה להגן על עצם זכות קיומנו. ספדי הוא מרצה מומחה בענייני אסלאם, טרור, סוריה ומזרח התיכון, יועץ פוליטי ואסטרטגי ולובינג בדיפלומטיה בינלאומית. הוא פרסם מאמרים רבים, שימש כיועץ אסטרטגי ומדיני בעניין האביב הערבי בכלל והמהפכה הסורית בפרט, לשעבר ראש לשכת סגן השר לפיתוח הנגב והגליל ושיתוף פעולה אזורי, לוחם בחזית ההסברה הישראלית ומתמקד בהסברה במרחב העוין לישראל. ספדי הוא מייסד עמותת "דרוזים, נוצרים וצ'רקסיים לביטחון ישראל" שמכילה מערך הסברה המורכב מהמיעוטים בישראל. ההרצאות עוסקות באיום הקרוב והמיידי על ישראל, דרכים לשינויי תפיסה של הסביבה העוינת לישראל, הסברה במרחב עוין והתמודדות עם קהל חדור שנאה, תכנון צעדים מקדימים לאיתור והפעלת כיסי תמיכה באזורים שטופי שנאה לישראל.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

זו המשכורת שאתם חייבים להכניס הביתה כדי להרשות לעצמכם בית בקליפורניה

Published

on

זה זול לחיות בקליפורניה – אמר אף אחד מעולם…

הגולדן סטייט ידועה לשמצה בזכות מחירי הדיור המופקעים שלה במעלה ובמורד החוף – מסן פרנסיסקו ועד סן דייגו – ולכן אין זה מפתיע לראות בתים למכירה פי שלושה מהסכומים המשולמים בחלקים אחרים של המדינה.

עד כמה זה יקר כאן ? Visual Capitalist השתמשה בנתונים מ-Home Sweet Home כדי לנתח את המשכורת שצריך להרוויח כדי לקנות בית ב-50 המטרופולין הגדולים של אמריקה. לפי הנתונים, מחיר הבית החציוני בארה"ב הוא בסביבות 370,000 דולר. זה אומר שהאדם הממוצע יצטרך להרוויח בסביבות 76,000 $ בשנה כדי לשקול רכישת בית בנוחות בארה"ב.

אבל זה לא חל על מדינות מסוימות כמו קליפורניה, שבהן ערים כמו לוס אנג'לס, סן דייגו, סן חוזה וסן פרנסיסקו הן הערים היקרות ביותר במדינה. את מחירי הדירות החציוניים הגבוהים ביותר בארה"ב ניתן למצוא בסן חוזה, שם תצטרך להרוויח כ-337,000 דולר. תשלום המשכנתא החודשי החציוני בסן חוזה עבור בית הוא 7,718 דולר!

להלן המשכורות הדרושות כדי להרשות לעצמנו בנוחות בית בערים הגדולות של קליפורניה:

סאן חוזה

מחיר בית חציוני: 1.88$ משכורת דרושה: 330.76K$

סן פרנסיסקו

מחיר בית חציוני: 1.38$ משכורת דרושה: 249.69K$

סן דייגו

מחיר בית חציוני: $905KS משכורת דרושה: $166.83K

לוס אנג'לס

מחיר בית חציוני: $792.5KS משכורת דרושה: $149.13K

ריברסייד/סן ברנרדינו

מחיר בית חציוני: 560$.משכורת דרושה: 106.19K$

סקרמנטו

מחיר בית חציוני: $545KS משכורת דרושה: $105.93K

אם אתם חושבים שהשכרה עשויה להיות אפשרות זולה יותר בהשוואה לבעלות בקליפורניה, חשבו שוב. משבר הדיור חושף גם את העובדה שבעלי הכנסה נמוכה מתושבי קליפורניה נמנים עם אלה שהמצב הכי קשה להם. לפי הדו"ח, קליפורני ממוצע צריך להרוויח שכר של 39.01 דולר לשעה ולעבוד במשרה מלאה כדי להרשות לעצמו לשכור דירת שני חדרי שינה במדינה…

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות