Connect with us

קהילה

בטי-שירט ובבגדי שבת: לא הקיץ

Published

on

מגפת הקורונה הביאה לביטולם של מחנות הקיץ היהודיים – אחד הסממנים החשובים ביותר בעיצוב זהותם היהודית של ילדים בארה"ב מכל הזרמים * במקומם מנסים לייצר אלטרנטיבה, אפילו חלקית, בדמות מחנות וירטואליים או קמפים משפחתיים

מדי קיץ עוזבים עשרות-אלפי ילדים יהודים אמריקtים את בתיהם, עולים לאוטובוסים (ועל מטוסים) – ומבלים חודש או חודשיים במחנה באמצע שום-מקום. חלקם אולי אינם פוקדים באופן קבוע את בית הכנסת, אך בערבי שבת מחנה הקיץ היהודי עוטה לבן, הילדים מתכנסים ליד האגם – וביחד הם מקבלים את השבת בתפילה. 

הארוחות במחנה כשרות, בין אם הכשרות נשמרת בבתי החניכים ובין אם לאו, ובחלק מהמחנות אפילו לומדים מדי יום שיעור ביהדות. הצעירים היהודים מתבלים את שפתם במילים בשפה העברית במהלך היום כשהם משחקים כדורגל, שוחים, מגלפים בעץ או סתם משוחחים. הם מספרים על "המדריך", ניגשים ל"מרפאה" או מתכוננים ל"פעולה" הבאה. 

מחקר מ–2013 מצא שיותר משליש מיהודי ארה"ב בילו במחנות כאלה. במקרים רבים, הילדים יוצאים לאותם מחנות שבהם בילו הוריהם בילדותם. "במחנה שלי התגאו במספר הילדים החוזרים אליו מדי שנה", מתארת מדי אלברט, במאמר שהועלה לאתר "עלמה". "התחושה המשפחתית האוטופית מלווה בהסכמה שבשתיקה שלא תעזוב, ושכאשר תצטרך לחזור הביתה בסוף הקיץ, יישבר ליבך".

השהות במחנה נמשכת בין שבועיים לשמונה שבועות, ומהווה את אחד הכלים החשובים ביותר בקהילה לגיבוש תרבות יהודית-אמריקנית. בשנת 2018 השתתפו במחנות קיץ יהודיים ברחבי ארה״ב כ-80 אלף ילדים וילדות. 

מגפת הקורונה הובילה לביטול פעילות הקיץ של המחנות השונים. במספר מדינות בארה״ב הוחל איסור גורף על קיום מחנות קיץ עם לינה, ובמדינות אחרות חוששים המארגנים שלא ניתן יהיה לשמור על ריחוק חברתי, שכן הילדים רגילים לבלות בקרבה רבה האחד עם השני ולהתרוצץ ללא הגבלה. כעת מנסים לעשות חשיבה מחודשת על שחזור החוויה בעידו שבו גובר החשש מפני התבוללות והתרחקות מהיהדות בעקבות משבר הקורונה. בכמה מחנות החליטו לשנות את ייעוד המקום ממחנה קיץ לילדים, לאתר נופש משפחתי יהודי, שבו יוכלו משפחות לקיים פעילות משותפת תוך שמירה על ריחוק חברתי הולם. במקומות אחרים עברו למחנות קיץ וירטואליים.

מחנות הקיץ היהודיים מקבצים את הילדים בדרך כלל ביער, הרחק מהעיר. החניכים חיים ביחד בבקתות בהשגחת מדריכים המבוגרים מהם בכמה שנים. רוב המשתתפים, בגילאי 7-16, יפגשו את הוריהם רק פעם אחת במהלך כל שהותם במחנה. במחנה עוסקים הילדים במגוון פעילויות הדומות לאלה של מחנות קיץ שאינם ייחודיים לקהילה היהודית – ספורט, אמנויות ומלאכות יד, שחייה וגילוף בעץ. במחנות שונים מקיימים התמחויות ייעודיות כגון אתלטיקה, טיפוס מצוקים או טכנולוגיה.

בעיניי הורים ומנהיגים בקהילה היהודית, חלק ממה שהופך את המחנות למושכים הוא ביכולתם להפוך את היהדות לחוויה מהנה. כל מחנה קיץ מגיש סוג אחר של יהדות: במחנות מסוימים מתפללים יותר, לומדים על היהדות ומקפידים על כשרות. במחנות אחרים פחות – אבל כל אלה נעשים במסגרת יהודית חמה, בשמש וליד האגם ומגרשי הספורט. במקום בגדים חגיגיים של בית כנסת, לובשים הילדים טי-שירט ומכנסיים קצרים ומבלים עם חבריהם בצוותא.

במחקר מ–2008 שנערך על ידי "הקרן למחנות היהודיים" נמצא כי היציאה למחנה עשויה ללמד על נטייה עתידית ליטול חלק פעיל יותר בקהילה היהודית. מבוגרים שבילו במחנות כאלה כילדים, נוטים לבקר יותר בבית כנסת, להתחתן עם בני זוג יהודים, לתרום למטרות צדקה יהודיות, להדליק נרות שבת ולחוש זיקה לישראל. 

"לב העניין הוא טיפוח תחושת קהילתיות, תחושת זיקה יהודית ותחושת הרפתקנות", אומרת קארין ורשבסקי, בוגרת אחד המחנות האלה, הנוהגת כיום לבלות במחנות יהודיים למבוגרים. "אתה מתחיל לגבש את זהותך".

מחנות הקיץ האורתודוכסיים הציוניים ("מושבה" של בני עקיבא, "מורשה" ועוד), הם שם דבר – ורבבות ילדים יהודים עוברים בהם מידי שנה. ואולם בראשית שנות ה-40 החלו הקהילות הקונסרבטיביות והרפורמיות לפתוח מחנות משלהן לחינוך חווייתי ליהדות. כיום הדגש במחנות רבים הוא ציונות ותרבות ישראלית. מדריכים צעירים מישראל שמגיעים לעבוד במחנה, הם "מוצר" מבוקש ביותר. בחלק מהמחנות מתקיימים שיעורי עברית, באחרים שרים הילדים שירים בעברית, רוקדים ריקודים ישראלים והמדריכים דואגים להכניס מילים בעברית להודעות היומיות. 

בקרב המחנות השונים יש גם כאלה ששואפים להנחיל את הערכים המוכרים של הקיבוצים – חיים במשותף, פעילות תחת כיפת השמיים ותרבות עברית – או לפחות לחקות את מה שהיו הקיבוצים לפני עשרות שנים. ישנם גם מחנות המציעים לילדים הבוגרים יותר ביקור בקיץ בישראל. "ציונות היא חלק מרכזי בשליחותנו ואנחנו מטפחים בקרב הילדים והצוות במחנה אהבה עמוקה ונצחית לישראל", כתבו  במכתב פתוח שפורסם ב–2018 ראשי רשת המחנות היהודיים הקונסרבטיביים "רמה". "העברית היא חלק מרכזי בחיי היומיום של מחנות רמה, והילדים ואנשי הצוות מבלים זמן לא מבוטל בישראל". 

אולם כעת השתנו פני הדברים. הקיץ המשונה הזה כבר כאן, ללא המחנות המוכרים, ולראשי הקהילות היהודיות בארה"ב כבר ברור שאחד המרכיבים המרכזיים בעיצוב הזהות היהודית באמריקה, יושעה השנה, לפחות באופן זמני. "קיווינו שנוכל לשוב למחנות הקיץ", אמר ג'ף מינקוביץ', מנהל מחנה ״רמה דרום״ בסרטון ששלח ובו הודיע על ביטול המחנה בג'ורג'יה לשנה זאת. "אבל התחוור לנו שקיום המחנה כפי שאנו מכירים ואוהבים אותו, אינו בר-ביצוע כרגע".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קהילה

וודלנד הילס: טורניר כדורשת ראשון מסוגו בלוס אנג'לס

Published

on

ביום ראשון האחרון בשעות אחר הצהריים התכנסו 24 שחקניות כדורשת (Catchball) בחצר ביתם של רקפת ואריה אהרן בוודלנד הילס לטורניר ראשון של ארגון הכדורשת בלוס אנג׳לס. הנשים מתאמנות ומשחקות משחקי ידידות מזה מספר חודשים, אבל זאת היתה הפעם הראשונה שבה נערך טורניר מסודר עם ארבע קבוצות, שישה משחקים, עיצוב וקישוט של כל השטח וארגון מופתי ויעיל .

מירב בר-יוסף, נשיאה משותפת של איגוד הכדורשת בארה״ב והמנהלת המקצועית של הליגה בלוס אנג׳לס: ״משחק הכדורשת הוא פעילות גופנית במיטבה. הוא משלב תחרותיות, ההתנתקות מחיי השגרה וחברויות חדשות. העוצמה הנשית על המגרש יוצרת הרמוניה, עבודת צוות, שיתוף פעולה, פרגון, הכלה ותחושה של משפחתיות.״

לדברי מירב, "משחק הכדורשת נכנס ל-DNA; הוא הוסיף ושיבח לי את החיים ועושה נפלאות לנשים בכל רחבי העולם. המשחק מתאים לכל אחת, מגיל 25 ומעלה (בישראל קיימות קבוצות של גילאי 60-70). בין אם מעולם לא נגעת בכדור ואת לא בכושר, או שיש לך רקע ספורטיבי מקצועי, הכדורשת הוא בשבילך״.

בסיום הטורניר הוגשה ארוחת ערב מרעננת ואחריה קיבלו כל המשתתפות מתנות, מדליות ותעודות. האווירה השמחה והאנרגטית מבטיחה רבות להמשך הפעילות בשנה הקרובה. מפגשי אימון של כדורשת נערכים מדי יום שלישי בערב.

תודות רבות מקרב לב לכל נותני החסות ולמתנדבים:

אירוח המשחקים והאימונים; תרומה: רקפת ואריה אהרן ולימור ואלון פדרמן

נותני חסות לטורניר: ירון יהודה וצחי אופנגרט

מתנדבי הטורניר: חגית כהן – חימום: אימון ריקוד, סיגלית עצמון – צילום, בן אור – וידאו וצילום, אבישי לבנון – שופט, אלי לבני – מעקב תוצאות, רן יניב – סיוע טכני, סיגל ארז – הרשמה ומנהלה.

צוות מתנדבי הכדורשת הקבועים: אורלי טל – איסוף תרומות, יונית בוסאני – מדי הקבוצות ואבזרים, פני לבנון – לוגיסטיקה וקייטרינג, ענת יפרח – הנהלת חשבונות, עדי כהן – תיאום מנהלה, יאיר גבריאלי – מעקב תוצאות.

ארגון וניהול: דנה לבני – צוות ההנהלה, מדיה חברתית, מוציאה לפועל

קארין ויינגרטן – צוות ההנהלה, גיוס שחקניות ותיאום אולמות

מירב בר-יוסף – צוות ההנהלה, Catchball USA

תודה מיוחדת למיכל ודורון זילברמינץ על העזרה, הפרגון והתמיכה לכל אורך הדרך, ולדורון גם על האימונים הנפלאים.

להצטרפות לפעילות הארגון ולפרטים נוספים, צרו קשר עם קארין ויינגרטן: 818-493-0884, Catchball.LA@gmail.com

מידע כללי על המשחק: https://www.icf-sport.com/playcatchball

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות