Connect with us

לוס אנג'לס

בטי-שירט ובבגדי שבת: לא הקיץ

Published

on

מגפת הקורונה הביאה לביטולם של מחנות הקיץ היהודיים – אחד הסממנים החשובים ביותר בעיצוב זהותם היהודית של ילדים בארה"ב מכל הזרמים * במקומם מנסים לייצר אלטרנטיבה, אפילו חלקית, בדמות מחנות וירטואליים או קמפים משפחתיים

מדי קיץ עוזבים עשרות-אלפי ילדים יהודים אמריקtים את בתיהם, עולים לאוטובוסים (ועל מטוסים) – ומבלים חודש או חודשיים במחנה באמצע שום-מקום. חלקם אולי אינם פוקדים באופן קבוע את בית הכנסת, אך בערבי שבת מחנה הקיץ היהודי עוטה לבן, הילדים מתכנסים ליד האגם – וביחד הם מקבלים את השבת בתפילה. 

הארוחות במחנה כשרות, בין אם הכשרות נשמרת בבתי החניכים ובין אם לאו, ובחלק מהמחנות אפילו לומדים מדי יום שיעור ביהדות. הצעירים היהודים מתבלים את שפתם במילים בשפה העברית במהלך היום כשהם משחקים כדורגל, שוחים, מגלפים בעץ או סתם משוחחים. הם מספרים על "המדריך", ניגשים ל"מרפאה" או מתכוננים ל"פעולה" הבאה. 

מחקר מ–2013 מצא שיותר משליש מיהודי ארה"ב בילו במחנות כאלה. במקרים רבים, הילדים יוצאים לאותם מחנות שבהם בילו הוריהם בילדותם. "במחנה שלי התגאו במספר הילדים החוזרים אליו מדי שנה", מתארת מדי אלברט, במאמר שהועלה לאתר "עלמה". "התחושה המשפחתית האוטופית מלווה בהסכמה שבשתיקה שלא תעזוב, ושכאשר תצטרך לחזור הביתה בסוף הקיץ, יישבר ליבך".

השהות במחנה נמשכת בין שבועיים לשמונה שבועות, ומהווה את אחד הכלים החשובים ביותר בקהילה לגיבוש תרבות יהודית-אמריקנית. בשנת 2018 השתתפו במחנות קיץ יהודיים ברחבי ארה״ב כ-80 אלף ילדים וילדות. 

מגפת הקורונה הובילה לביטול פעילות הקיץ של המחנות השונים. במספר מדינות בארה״ב הוחל איסור גורף על קיום מחנות קיץ עם לינה, ובמדינות אחרות חוששים המארגנים שלא ניתן יהיה לשמור על ריחוק חברתי, שכן הילדים רגילים לבלות בקרבה רבה האחד עם השני ולהתרוצץ ללא הגבלה. כעת מנסים לעשות חשיבה מחודשת על שחזור החוויה בעידו שבו גובר החשש מפני התבוללות והתרחקות מהיהדות בעקבות משבר הקורונה. בכמה מחנות החליטו לשנות את ייעוד המקום ממחנה קיץ לילדים, לאתר נופש משפחתי יהודי, שבו יוכלו משפחות לקיים פעילות משותפת תוך שמירה על ריחוק חברתי הולם. במקומות אחרים עברו למחנות קיץ וירטואליים.

מחנות הקיץ היהודיים מקבצים את הילדים בדרך כלל ביער, הרחק מהעיר. החניכים חיים ביחד בבקתות בהשגחת מדריכים המבוגרים מהם בכמה שנים. רוב המשתתפים, בגילאי 7-16, יפגשו את הוריהם רק פעם אחת במהלך כל שהותם במחנה. במחנה עוסקים הילדים במגוון פעילויות הדומות לאלה של מחנות קיץ שאינם ייחודיים לקהילה היהודית – ספורט, אמנויות ומלאכות יד, שחייה וגילוף בעץ. במחנות שונים מקיימים התמחויות ייעודיות כגון אתלטיקה, טיפוס מצוקים או טכנולוגיה.

בעיניי הורים ומנהיגים בקהילה היהודית, חלק ממה שהופך את המחנות למושכים הוא ביכולתם להפוך את היהדות לחוויה מהנה. כל מחנה קיץ מגיש סוג אחר של יהדות: במחנות מסוימים מתפללים יותר, לומדים על היהדות ומקפידים על כשרות. במחנות אחרים פחות – אבל כל אלה נעשים במסגרת יהודית חמה, בשמש וליד האגם ומגרשי הספורט. במקום בגדים חגיגיים של בית כנסת, לובשים הילדים טי-שירט ומכנסיים קצרים ומבלים עם חבריהם בצוותא.

במחקר מ–2008 שנערך על ידי "הקרן למחנות היהודיים" נמצא כי היציאה למחנה עשויה ללמד על נטייה עתידית ליטול חלק פעיל יותר בקהילה היהודית. מבוגרים שבילו במחנות כאלה כילדים, נוטים לבקר יותר בבית כנסת, להתחתן עם בני זוג יהודים, לתרום למטרות צדקה יהודיות, להדליק נרות שבת ולחוש זיקה לישראל. 

"לב העניין הוא טיפוח תחושת קהילתיות, תחושת זיקה יהודית ותחושת הרפתקנות", אומרת קארין ורשבסקי, בוגרת אחד המחנות האלה, הנוהגת כיום לבלות במחנות יהודיים למבוגרים. "אתה מתחיל לגבש את זהותך".

מחנות הקיץ האורתודוכסיים הציוניים ("מושבה" של בני עקיבא, "מורשה" ועוד), הם שם דבר – ורבבות ילדים יהודים עוברים בהם מידי שנה. ואולם בראשית שנות ה-40 החלו הקהילות הקונסרבטיביות והרפורמיות לפתוח מחנות משלהן לחינוך חווייתי ליהדות. כיום הדגש במחנות רבים הוא ציונות ותרבות ישראלית. מדריכים צעירים מישראל שמגיעים לעבוד במחנה, הם "מוצר" מבוקש ביותר. בחלק מהמחנות מתקיימים שיעורי עברית, באחרים שרים הילדים שירים בעברית, רוקדים ריקודים ישראלים והמדריכים דואגים להכניס מילים בעברית להודעות היומיות. 

בקרב המחנות השונים יש גם כאלה ששואפים להנחיל את הערכים המוכרים של הקיבוצים – חיים במשותף, פעילות תחת כיפת השמיים ותרבות עברית – או לפחות לחקות את מה שהיו הקיבוצים לפני עשרות שנים. ישנם גם מחנות המציעים לילדים הבוגרים יותר ביקור בקיץ בישראל. "ציונות היא חלק מרכזי בשליחותנו ואנחנו מטפחים בקרב הילדים והצוות במחנה אהבה עמוקה ונצחית לישראל", כתבו  במכתב פתוח שפורסם ב–2018 ראשי רשת המחנות היהודיים הקונסרבטיביים "רמה". "העברית היא חלק מרכזי בחיי היומיום של מחנות רמה, והילדים ואנשי הצוות מבלים זמן לא מבוטל בישראל". 

אולם כעת השתנו פני הדברים. הקיץ המשונה הזה כבר כאן, ללא המחנות המוכרים, ולראשי הקהילות היהודיות בארה"ב כבר ברור שאחד המרכיבים המרכזיים בעיצוב הזהות היהודית באמריקה, יושעה השנה, לפחות באופן זמני. "קיווינו שנוכל לשוב למחנות הקיץ", אמר ג'ף מינקוביץ', מנהל מחנה ״רמה דרום״ בסרטון ששלח ובו הודיע על ביטול המחנה בג'ורג'יה לשנה זאת. "אבל התחוור לנו שקיום המחנה כפי שאנו מכירים ואוהבים אותו, אינו בר-ביצוע כרגע".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

התמודדות כפולה: מה עושים כשהילד חולה בסרטן בעידן הקורונה?

Published

on

עמותת "גדולים מהחיים" הפכה לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה בעקבות משבר הקורונה

אוריאן אלמקייס, בת 17. "כשהקורונה הגיעה הכל נעצר"

כשהמשפחה מגלה שאחד הילדים חולה בסרטן, כל עולמם מתהפך. החיים כפי שהכירו אותם עד אז נעצרים והם מוצאים את עצמם במציאות חדשה. כשהקורונה נכנסת לתמונה, המצב המורכב ממילא הופך למשבר שקשה להתאושש ממנו.

הקורונה תפסה את  אוריאן אלמקייס, בת ה- 17, כחודשיים אחרי קבלת האבחנה כי היא חולה בהודג'קין לימפומה. ממגמת תיאטרון בכיתה י"א, היא עברה למחלקה האונקולוגית, לאישפוזים ולטיפולים כימותרפיים. "ניסיתי להמשיך את החיים כאילו כרגיל, למרות שידעתי שאשלם מחיר, ואז הגיעה הקורונה" היא מספרת. "הדבר שהיה לי הכי קשה כשחליתי, היה לוותר על יציאות ועל בילויים עם החברים, לפספס חזרות בתיאטרון ולהתגעגע לראות את החבר'ה. היה לי קשה להרגיש שנשארתי מאחור ולא הסכמתי לעצור את החיים. המשכתי את החיים כאילו כרגיל. הלכתי לבית הספר, לחזרות בתיאטרון ולהעלות הצגה, יצאתי ולא ויתרתי על כלום למרות שידעתי שיש לזה מחיר – לבלות אחר כל שבוע בבית החולים עם חום ואנטיביוטיקות. 

"כשהקורונה הגיעה והכל נעצר, לא נעים לומר אבל הרגשתי טוב. פתאום כולם היו כמוני. כולם היו בבידוד, תקועים בבית, מדברים בזום ואני לא מפסידה כלום. אבל זו היתה שמחה נקודתית כי המצב בחוץ לא טוב. הקורונה הביאה איתה בעיות חדשות ועכשיו כשכולם חזרו לשגרה וחזרו לבלות ולהיפגש, עבורי מסוכן מדי לצאת ואני לא יכולה יותר "לכופף" את החוקים. הקורונה משאירה אותי עכשיו בבית וזו התמודדות קשה הרבה יותר. גם המשפחה שלי מוגבלת יותר וצריכה לשמור על עצמה כדי לא לסכן אותי, וזה לא פשוט לאף אחד.

"אני שומעת מסביב על הרבה משפחות במחלקה שנקלעו למצוקה כלכלית אחרי שההורים פוטרו, שצריכות בדיקות וטיפולים יקרים ואין איך לממן. אף אחד לא יודע מה יהיה ומתי זה יגמר וזה מצב מאד מפחיד. לשמחתי, יש לי את גדולים מהחיים ואת תכנית גמאני, שבה כולם בני נוער שנמצאים בדיוק באותו מצב כמוני, מבינים בדיוק מה עובר עלי ואני לא נשארת בבידוד הזה לבד כי יש המון פעילויות בזום והמון ביחד. 

"מרגיע אותי שיש עמותה כמו גדולים מהחיים שנמצאים שם כדי לעזור לי ולמשפחה שלי בכל מה שאנחנו צריכים, שתמיד יש לנו למי לפנות ותמיד יש עזרה כשצריכים אותה.  אני ממש מקווה שהתקופה הקשה הזו תעבור מהר, כי גם סרטן וגם קורונה זה שילוב ממש לא מוצלח…"

עוזרים למשפחות עם פתרונות נקודתיים למצוקות 

מצב חירום של ממש

ההתמודדות של אוריאן היא רק טיפה בים הקשיים בהן נתקלות משפחות של ילדים חולי סרטן בחודשים האחרונים. המשפחות נמצאות בנקודת משבר ובמצב פגיע ממילא, גם כשהן נדרשות להתמודדויות "הרגילות" של משפחה לילד חולה סרטן:  החשש הבריאותי, קשיים כלכליים ועוד אין ספור אתגרים שונים, אבל מאז התפרצות מגיפת הקורונה, מדובר במצב חירום של ממש. 

המגיפה העולמית תפסה את כולנו בהפתעה ועמותת "גדולים מהחיים" מצאה את עצמה משתנה והופכת לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה. הסגר שהוטל על המשק, הפיטורים הנרחבים וההוצאה לחל"ת פגעו אנושות במשפחות העמותה. הביקוש לסיוע כלכלי ולסיוע נפשי עלו בצורה משמעותית והעמותה החלה לפעול במספר מישורים כדי לתת מענה למשפחות אשר סומכות עליה.

אלינוער לויטן, סמנ"כלית העמותה מספרת: "הרחבנו את המענה הרפואי עם מימון תרופות, טיפולים ובדיקות גנטיות המאפשרות התאמת טיפול אישי לכל ילד, כדי שלא יקרה מצב שילד לא יקבל טיפול מיטבי בגלל היעדר מימון. בנוסף, הגדלנו את הסיוע למחלקות האונקולוגיות לילדים. מאות משפחות מקבלות סיוע חירום כלכלי בעקבות אובדן ההכנסות. יזמנו מבצעי חלוקת סלי מזון ואנו מספקים מענה פרטני וסיוע כלכלי נקודתי לכל משפחה הזקוקה לכך.

"בגלל הסיכון המוגבר לילדים החולים, גם בני המשפחה הבריאים נאלצו להחיל על עצמם סגר מוקפד. אנו עוזרים למשפחות עם שליחויות, פתרונות נקודתיים למצוקות שהתעוררו בגלל המצב, מסיעים לטיפולים משפחות שאין להן רכב, מחלקים מחשבים וטאבלטים לתלמידים כדי שלא יתנתקו מהחברים ומשגרת הלימודים ועוד ועוד.

"במקביל, אנחנו לא מוותרים גם על הנפש! פעילויות העמותה השונות עברו למרחב הדיגיטלי. מחנה אביב התקיים בזום בהשתתפות 200 חניכים ועשרות מדריכים. גננות גן החלומות העבירו תכנים והפעלות לילדים באופן שוטף. קיימנו אירוח של עשרות מומחים בתחומים שונים למענה להנגשת מידע חיוני בתקופת הקורונה: מידע רפואי מאונקולוגים, כלכלת המשפחה, חינוך ילדים והדרכת הורים, תזונה, מיצוי זכויות סוציאליות, התמודדות עם חרדות ועוד. למרות הסגר והבידוד, המשפחות שלנו לא לבד והעמותה עדיין מלווה אותן בכל מעגלי התמיכה". 

"גדולים מהחיים" ממשיכה למצוא דרכים לסייע למשפחות בזמן שמקורות תמיכה אחרים נסגרים או מפנים משאבים למקומות אחרים, ונלחמת למען ילדי העמותה ומשפחותיהם.  אם פעם חשבנו שתוך כמה שבועות הכל יהיה מאחורינו, היום אנחנו יודעים שהעולם השתנה והדבר היחיד שניתן לעשות זה לנסות ולהפוך את העולם החדש הזה לטוב יותר.

ילדי "גדולים מהחיים" הם חזקים גם מהקורונה, והעמותה תעשה הכל כדי לעזור להם לנצח בכל החזיתות.

לפרטים נוספים ותרומות: Larger than Life – L.A. Family

טל': 818-887-7640,  www.largerthanlifela.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות