fbpx
Connect with us

קהילה

בהריון לא חייבים לאכול בשביל שניים

Published

on

אושיית התזונה הנכונה קארין אדוני בן-דוד מתכוננת להרחבת המשפחה ולידה ראשונה – ומוציאה גירסה עברית לספר המתכונים הבריאים הפופולרי שלה עם קריצה לאגן הים התיכו – ראיון מרגש ומרזה במיוחד

מאת: אלעד מסורי // צילום: הילה שאייר 

בהתמדה ועבודה קשה, קארין אדוני-בן דוד בנתה לעצמה מוניטין והכרה כאחת התזונאיות הפופולריות בקהילה הישראלית. לחברה בבעלותה לקוחות מרוצים רבים ברחבי היבשת. לא מזמן היא שבה מסיבוב בחוף המזרחי, במהלכו חיזקה קשרים עם לקוחות, הירצתה וחילקה מתכוני בריאות חדשים. חייה בנויים מעיסוק כמעט אבסולוטי באורח חיים בריא ודימוי גוף נכון. עכשיו היא סוף סוף מוכנה להכניס למשוואה את אחד האתגרים הגדולים בחייה של כל אישה: הריון ולידה.

סיקרן אותי כיצד מי שהפכה מודל לתזונה נכונה ותמיד דיגמנה בטן חטובה ומראה נוצץ, הולכת להתמודד עם תקופת ההריון והשינויים הגופניים שבאים בעקבותיו. אך אדוני-בן דוד, בדיוק כמו שרבים מכירים אותה, כבר מוכנה לאתגר. בשנים האחרונות היא חלקה עם נשים אחרות איך לעשות את זה נכון והיום היא עושה זאת בעצמה. היא מספרת על התקופה החדשה בחייה: התזונה שהשתנתה, המיתוס של ״אני אוכלת בשביל שניים״? האם תמשיך להיות ״וורקהוליק״ או תוריד הילוך ותתפקד כאמא במשרה מלאה. בנוסף היא חולקת טיפים לתזונה נכונה בזמן הריון ופעילות גופנית והצצה ראשונה לספר החדש שלה שתורגם לאחרונה לעברית.

איזה תפקיד הולך לשחק הידע המקצועי שלך בתזונה בתקופה הזו?

״למדתי תזונת הריון והנקה ברמה התיאורטית כשהייתי בלימודים, אבל מן הסתם כשאתה חווה משהו בעצמך

אתה מבין אותו אחרת. עד עכשיו עזרתי לאנשים בירידה במשקל ובהתמודדות עם אכילה רגשית. עכשיו זו ההתמודדות האישית שלי שמביאה הרבה מאוד ניסיון והבנה של הדברים שבעיניי היא הכרחית. אני לא חושבת שאחד יכול לבוא בלי השני. אני כותבת, מתעדת וגם בונה תוכנית תזונה לנשים בהריון. אני רוצה לעשות את זה ממקום אישי שלי. אני מתעדת את הקשיים, את ההצלחות, את הגוף שמשתנה, הרעב שמשתנה והרצון להמשיך ולהיות פעילה ולעשות ספורט. השלב הראשון בהריון הוא שנורא עייפים ולא מרגישים טוב. הגוף לא משרת אותך יותר הוא עסוק עכשיו קודם כל בליצור חיים. זו תחושה שאתה צריך להבין ולקבל, וכאן הידע הקודם שלי עוזר מאוד".

איך התזונה שלך השתנתה במהלך ההריון?

״אני עדיין שומרת על תזונה נכונה ואוכל בריא כי זו באמת האמונה שלי. מחקרים מראים שתזונה נכונה של האמא בתקופת ההריון מלווה במזונות בריאים מציגה שורה של יתרונות. אנחנו כבר לא חיים בעולם של ׳אני אוכלת בשביל שניים׳. אבל, באותה נשימה רמות הרעב עולות, אנחנו עייפות יותר ולכן זקוקות ליותר אוכל כדי לקבל אנרגיה. אז כן, אני עדיין אוכלת בריא אבל כמויות האוכל עלו בהתאמה. עם זאת, אני לא משחררת רסן לגמרי ואומרת – או-קיי אני בהריון אז אני אוכל הכל וכמה שאני רוצה".

פעילות גופנית מומלצת במהלך ההריון?

״אני מאוד בעד להמשיך לעשות פעילות גופנית. בטריימסטר ראשון זה תלוי בכל אחת ואיך שהיא מרגישה. אני מדברת כמובן על הריונות תקינים, לא הריון בסיכון או אם יש בעיות בריאותיות זה כבר כל מקרה לגופו. ההמלצה היום בארגון הבריאות העולמי היא לעשות את אותה הפעילות הגופנית כמו לפני ההריון, ואפשר בהחלט להיות פעילה בזמן ההריון גם אם לא עסקת בפעילות קודמת, אבל להתאים אותה למצב החדש: פעילות גופנית יותר מתונה ושמירה על דופק תקין כדי לא להוריד את הדופק של העובר. חשוב לשמור על פעילות גופנית כלשהי כי זה תורם לעבודת הרחם, לעמוד השידרה, ליציבה ועוד.

״אחרי הלידה, הגוף כמובן משתנה: האגן משתנה, הצלעות מתרחבות, הבטן נשארת. יש נשים שמניקות אחרי הלידה ומאוד קל להן להוריד משקל בהנקה, ויש כאלה שההנקה עושה להן רעב הישרדותי וגורמת להן לעלות במשקל. יש שינויים פיזיים מפני שהגוף מכין עצמו ללידה. חשוב לשמור על קצב עליית משקל תקין כדי לא להתמודד עם המון משקל עודף לאחר ההריון. חשוב גם לשים לב לשינה טובה. מחסור בשעות שינה מקשה מאוד על ירידה במשקל כי הוא מעלה לך את החשקים למתוקים".

חזרת מסיבוב הופעות בחוף המזרחי.

״כן. היינו בברוקלין, במנהטן, קווינס. המשכנו למיאמי, טמפה. אני עובדת בעיקר אונליין עם לקוחות מכל ארצות הברית והסיבוב הזה היה חשוב כדי להכיר אותם מקרוב ו'להרגיש אותם'. פגשתי לקוחה שאיתי כבר שנה וחצי והיא ירדה 90 פאונד ומעולם לא נפגשנו פנים מול פנים. לפני חצי שנה בסיבוב הקודם פגשתי את עדי שירדה בעזרתנו 140פאונד! זה היה מאוד מרגש".

״בברוקלין ההרצאות היו יותר לקהילה החרדית. זו קהילה שמאוד צמאה לשינוי והיכרות עם עולם הבריאות. יש להן המון ילדים והמון אחריות על הכתפיים, והן לא תמיד לדאוג לעצמן. המטרה שלי היא להנגיש להן את העולם הזה של הבריאות ולתת את הפתרונות של איך גם לשמור על המסורות של שבת וחגים אבל עדיין איך לדאוג לתזונה בריאה להוריד את כמויות השמן בבישולים ואיך לבשל מנות להרבה ילדים אבל שיהיה בריא. הנשים שפגשתי מאוד קשובות ורוצות לעשות שינוי. אנשים בדרך כלל נורא מפחדים משינוי, אבל אם עושים אותו נכון ובהדרגה אז זה משתלם – מרוויחים את הבריאות שלהם, את הנראות שלהם. מחקרים מראים שאנשים שיורדים במשקל עושים שינוי הרבה יותר גדול מרק איבוד משקל. הביטחון העצמי שלהם עולה, ההתמודדות הרגשית שלהם חזקה יותר, הם מתפקדים טוב יותר בעבודה ובמערכות יחסים. זה הרבה יותר עמוק מ-איך שהג׳ינס יושב עליך".

אני שומע מהרבה נשים שאת מודל לחיקוי עבורם. איזו אישה היא מודל חיקוי עבורך? 

״אני אוהבת נשים חזקות. אמא שלי תמיד הייתה מודל מאוד חשוב בעיני. אישה חזקה שעשתה המון דברים בעצמה. היא הייתה אם חד הורית, התמודדה עם המון קשיים והצליחה. אישה חזקה מבחינתי זה לא רק להיות קרייריסטית. זה אופי. אני אוהבת לראות נשים שנותנות משהו מעצמן ויוצרות שינוי משמעותי. המודל עבורי זו אישה שמנהלת קרייריה, חיי משפחה ושיש לה גם חיים חברתיים. אישה נוספת המהווה בשבילי דוגמא היא רות ביידר-גינזבורג, שופטת בית המשפט העליון, ששינתה את העולם לנשים ובכלל, ועדיין סוחפת אחריה מיליונים גם בגיל 85״.

איך את הולכת לשלב את ההריון והלידה עם הקרייריה?

״כמו שאמרתי, גדלתי עם אמא חד הורית. ההורים שלי גרושים ואמא שלי גידלה אותי וגם הייתה לה קריירה, אז אני לחלוטין חושבת שזה אפשרי. לשמחתי אני עצמאית אז אני יכולה להחליט איך לשלב ולנהל את התקופה הזו בחיים שלי. יש לי צוות במשרד שתומך ונמצא שם בשבילי וזה נורא כיף לדעת את זה. יש לי גם בעל מדהים שמאוד תומך, אז בהחלט אפשר לנהל קריירה גם כשיש לך ילדים".

בואי נדבר על הספר שלך.

״הספר שיצא עכשיו הוא מהדורה מתורגמת לעברית עם 100 מתכונים של ארוחות בוקר, מנות עיקריות וקינוחים. הרעיון היה להנגיש את המתכונים כדי שכל אחד עם מינימום ניסיון במטבח יוכל להכין אותם. אני מאמינה במתכון שהוא לא יותר מחצי עמוד. חשוב לי שהמתכונים יהיו עם מרכיבים בריאים, אבל גם כאלו שניתן למצוא בכל בית או לקנות בכל סופר קרוב.

״לקח זמן לבחור מה הכי מתאים ולשלב את הטעם של המזה"ת כדי שאנשים יתחברו אליהם. יש בספר גם מתכונים של אוכל צמחוני וכל הקינוחים הם ללא חלב וללא גלוטן. אני כל הזמן כותבת ומייצרת תכנים. אני כותבת כבר שנים ספר על אכילה רגשית שמתישהו יצא לאור. אני הולכת להוציא ספר קינוחים, שזה חלק שאני מאוד אוהבת"

איך עושים קינוח שהוא גם בריא וגם טעים?

״חשוב להשתמש במוצרי גלם איכותיים כמו שוקלד מריר, קקאו, תמצית וניל, מייפל סירופ אמיתי. ניתן לעשות שימוש בשומן טעים כמו טחינה או חמאת שקדים. שניהם מאוד משדרגים ועושים את הקינוח חמאתי ועשיר. יש בספר שלי מתכון לבראוניז על בסיס בטטה. אם אני אגיד לך לפני שזה בטטה לא בטוח שתתלהב לאכול, אבל אחרי שתטעם פתאום תבין כמה זה טעים".

מאיזה מטבח מגיעה ההשראה שלך למתכונים?

״אני עיראקית ומרוקאית. למרות שהיו לי במשך שנים הפרעות אכילה אני מאוד אוהבת אוכל. תמיד הייתי ׳פודי׳; אני אוהבת מסעדות, אין מסעדה בישראל שלא ביקרתי בה, אני אוהבת אוכל טוב. אחת המטרות שלי בספר היא לקחת את הקונספט של כל מיני פשטידות או קינוחים ולייצר אותם בצורה טעימה אבל גם שלא תתבעס אחרי שאכלת אותם. למשל הפסטה שכולם כל כך אוהבים: אני מכינה פסטה מקינואה או מעדשים ברוטב אלפרדו אבל על בסיס חלב קוקוס עם פטריות טריות, אגוז מוסקט ופלפל לבן וזה יוצא מטורף.

״אם האוכל לא נראה יפה וטעים אז זה מבעס. לא שכל סלט צריך להיות גורמה, אבל כשאני מארחת וגם בארוחות שישי חשובה לי הנראות, שזה יראה טעים ויהיה טעים. אני מקבלת הרבה רעיונות ממסעדות, מכל מיני תוכניות בישול שאני צופה בהן באופן קבוע. אם אני לא רואה סרט אני תמיד מחפשת בטלוויזיה תוכניות בישול, אפייה וקינוחים. ישראלי, אמריקאי, צרפתי – הכל נותן לי השראה".

מה ישראלים צריכים לשפר בתזונה שלהם?

״אנחנו עם שסובב סביב האוכל. אנחנו נפגשים קודם כל לאכול. הסופי שבוע שלנו הם הקילר הכי משמעותי. שישי-שבת מלאים באוכל ועכשיו כשאנחנו באמריקה אז הוספנו גם את ראשון. אנחנו אוהבים לחם, הרבה לחם. לפעמים נדמה שאנחנו אוכלים הכל עם לחם אפילו אורז ותפוחי אדמה. זה לא חייב להיות ככה. התזונה
הים תיכונית נחשבת לאחת הבריאות בעולם, והדיאטה הים תיכונית נחשבת לזו שהכי הוכיחה את עצמה. השימוש שלה בשמן זית, קטניות ודגים הוא מעולה. אבל אצלנו לפעמים בישול של דג מרוקאי בשישי יכול להסתיים עם בקבוק שמן בתוכו. הדג המרוקאי בשבת יכול לצאת מדהים גם בלי כל השמן הזה. אנחנו עוברים מחג לחג, יום הולדת ליום הולדת ואוכלים. אני לא אומרת שצריך לוותר לגמרי, אבל צריך לבחור בצורה יותר נכונה. הבסיס שלנו טוב אבל הכמויות שלנו הפכו להיות הרבה יותר גדולות. אנחנו צועדים בעקבות האמריקאים ומחזיקים במקום השני בהשמנת ילדים בעולם וזה עצוב".

אנשים יגידו שלאוכל יש תפקיד מנחם.

״מותר לפעמים להתנחם באוכל. נפרדת מחבר שלך ואת רוצה לראות ׳אישה יפה׳ ולאכול בן אנד ג׳ריס? לגמרי, בכיף, גם אני חובבת גלידה מושבעת. אבל יום אחרי זה הבוס שלך עיצבן אותך וחיסלת שקית עוגיות וככה את יוצרת דפוס. יוצא לי לפגוש אנשים מאוד מצליחים וקריירסטים שאמרו לי :׳אני מצליח בכל דבר בחיים שלי אבל במשקל אני נכשל אני לא מצליח מול האוכל׳.

״שינוי עושים באהבה. אנשים שואלים אותי ׳אם לקוחות לא עושים מה שאת ביקשת את לא כועסת עליהם? אני עונה להם שלהיות קשוחה זה קל, אני יודעת להיות. אבל אם לקוח שלי לא מבין עד הסוף למה מה שהוא עושה לא בסדר, אז מה עשינו בזה? עשייה מפחד לא מחזיקה מעמד. לקוח אצלי צריך לעבור תהליך של הבנה כדי שבעוד חודש או חודשיים, אם הוא יהיה לבד באיזו סיטואציה הוא ידע להתמודד לבד עם הכלים שהענקתי לו. אנשים לפעמים מספרים לי – עשיתי דיאטה משוגעת וירדתי עשרה פאונד בשבוע. אני אומרת להם – מדהים, מה עכשיו?

״אתה צריך בסיס, כלים והבנה כדי לדעת מה עושה לך טוב. להיות בשליטה זה דבר שמרגיש מדהים עבור כל בן אדם. זה חשוב לדעת שהוא מנהל את האוכל ולא האוכל אותו. זה חלק מתהליך הריפוי שהציל את החיים שלי. אני מאמינה בזה בכל כולי. השליחות שלי בעולם זה לתת לאנשים בחזרה. להעניק להם את הכלים והזכות לחיות בשלום עם הגוף שלהם, בעור שלהם ולאהוב את עצמם יותר".

את ספר המתכונים בעברית של קארין ניתן לרכוש באמזון, באתר שלה ובמשרדי החברה.
https://www.amazon.com/Recipe-Book-/Karin-Adoni-Ben-David
אמצעי התקשרות:
http://www.karinadoni.com
Info@karinadoni.com 818 292-3533 

1 Comment

1 Comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

חשיפה בלעדית: יגאל רביד מביא את העדות המצמררת של דניאל סאסי ובעלה מאור מהטבח במסיבת נובה ברעים  – עכשיו באתר שבוע ישראלי 

Published

on

במשך כ-45 דקות ישבו בלוס אנג׳לס דניאל סאסי ובעלה מאור פרץ לשיחה עם יגאל רביד ומצלמות ״שבוע ישראלי״, ובפעם הראשונה חשפו את סיפורם המלא, סיפור מסיבת הנובה ברעים, שבמהלך ההתקפה עליה נקלעו עם חברים ובני משפחה למיגונית המוות. הם נחלצו רק אחרי חצי יום, אבל אבא של דניאל, אבי סאסי נהרג שם עם כמה מקרוביהם.

דניאל ומאור שרדו, אבל החיים שלהם השתנו לנצח

עדות בלעדית, יחידה מסוגה ומצמררת; במלאת חודשיים לטבח ה-7 באוקטובר הגיע הזמן שלהם לדבר


הנה השיחה בשלמותה:

לצ

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות