בדרך לעימות? "אוניית מלחמה רוסית נעה לכיוון האזור המשותף עם אוקראינה" - שבוע ישראלי
Connect with us

חדשות ואקטואליה

בדרך לעימות? "אוניית מלחמה רוסית נעה לכיוון האזור המשותף עם אוקראינה"

Published

on

המתיחות מחריפה • מוסקבה תפרוס S-400 בחצי האי קרים • במסר לרוסים, ארה"ב, צרפת ובריטניה קיימו תרגיל אווירי גדול מעל הים הצפוני שכלל שימוש במטוסי חמקן חדישים

מטוסים של חילות האוויר של צרפת

מאת: מערכת ישראל היום

בדרך להתנגשות צבאית בלב ים: אוניית מלחמה רוסית החלה לנוע לכיוון הים של אזוב, המשותף לרוסיה ולאוקראיניה, מכיוון הים השחור. כך דווח היום (רביעי) ברויטרס.

מדובר באזור המשותף לשתי המדינות. כזכור, המתיחות האחרונה בין שתי המדינות התחילה ביום ראשון כשרוסיה שבתה 24 מלחים אוקראינים ותפסה שלושה כלי שיט בעימות ימי במיצר קרצ' שבים השחור, מול אזור החוף של חצי האי קרים השנוי במחלוקת.

מוקדם יותר הודיעה רוסיה כי תציב סוללות טילי S-400, מערכת הטילים המתקדמת ביותר שברשותה, בחצי האי קרים, זאת בתגובה לעימותים האחרונים עם אוקראינה.

משרד ההגנה הרוסי הודיע על הצבת הטילים הודיע כי הטילים כבר הגיעו לנמל סבסטופול שבים השחור וכי ייפרסו בחצי האי, שרוסיה סיפחה מידי אוקראינה בשנת 2014.

בתוך כך קיימו הבוקר חיילות האוויר של ארצות הברית, בריטניה וצרפת תרגיל אווירי גדול מעל הים הצפוני. בתרגיל השתתפו למעלה מ-40 מטוסים ובריטניה הציגה לראשונה שני מטוסי F-35 שברשותה. מדובר בהעברת מסר של עוצמה המכוון למוסקבה, לאחר שבחודשים האחרונים התקיימו מספר חיכוחים אווריים בים הצפוני בין מדינות המערב לרוסיה.

ההודעה הרוסית מגיעה לאחר שאתמול הגיבה מוסקבה בחריפות על החלטתה של קייב להכריז על ממשל צבאי למשך 30 יום ברחבי המדינה. "ההחלה של ממשל צבאי בחלק מהאזורים עלולה פוטנציאלית להוביל להסלמה של המתיחות באזור הסכסוך בדרום-מזרח", כך הדובר של הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר במסיבת עיתונאים.

"החרפת העיצומים על מוסקבה"

בעקבות ההסלמה, מנהיגי העולם החלו לקרוא להרגעת הרוחות, פן תפרוץ אלימות נוספת בין הצדדים. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר היום שעל רוסיה ואוקראינה לפתור את בעיותיהן באמצעות דיאלוג, וציין כי אנקרה רוצה שהים השחור יהיה "ים של שלום". ארדואן אמר את הדברים בעת נאומו מול מחוקקים ממפלגתו, כך לפי רויטרס.

"ייתכן שאירופה צריכה להטיל עיצומים חריפים יותר על מוסקבה", כך אמר היום נורברט רוטגן, חבר במפלגתה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, בעוד הרובל הרוסי התאושש ביממה האחרונה. מרקל, קול בולט ומשפיע בכל החלטה עתידית על החלת סנקציות דרך האיחוד האירופי, שוחחה אתמול בטלפון עם נשיא אוקראינה וציינה כי יש לפעול לשיכוך רוחות המלחמה.

לצד זאת, מחלקת המדינה האמריקנית, האיחוד האירופי, בריטניה, צרפת, פולין, דנמרק וקנדה גינו כולן את הפעולה הרוסית של לכידת המלחים בשבי ותפיסת שלושת כלי השיט כ"תוקפנית".

מנגד, במוסקבה טוענים שכלי השיט הפרו את החוק בכך שנכנסו למים טריטוריאליים של רוסיה ללא אישור, ולאחר שהוזהרו מלהמשיך ולהתקדם. קייב הכחישה את טענות הרוסים.

חדשות ואקטואליה

אלי בן דהן ישוריין במקום 28 בליכוד

Published

on

חבר הכנסת מטעם הבית היהודי הוא שיקבל את השריון שהבטיח נתניהו • אחרי הבחירות הוא ישוב לסיעתו המקורית • יו"ר ועדת הבחירות יבחן את חוקיות ההסכם

ח"כ אלי בן דהן

ח"כ אלי בן דהן (הבית היהודי) שובץ במקום ה-28 ברשימת הליכוד, במסגרת שריון של נתניהו. השריון הובטח למפלגה בעקבות הסכם הריצה המשותפת שנחתם אתמול (רביעי) בינה לבין "עוצמה יהודית", ולאחר הבחירות ישוב בן דהן לסיעתו.

נזכיר כי ההסכם, שנחתם במטרה ליצור "בלוק טכני" ולמנוע אובדן קולות בימין, התקבל תחת לחץ של נתניהו ובהתבסס על הבטחתו כי חברי הבית היהודי יקבלו, בנוסף לשריון, גם שני תיקי שר משמעותיים בממשלה שיקים.

בתוך כך התייחס היום יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר להסכם המתגבש, שאמור לבוא לסופו מיד לאחר הבחירות – עם פיצול הרשימה המאוחדת לסיעות, ואמר כי הוא אינו זוכר כמותו. מלצר הוסיף כי "יכול להיות שהשאלה המשפטית תבוא לדיון", אך נמנע מלהרחיב על הסוגיה.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

כך מחבל הממשל האמריקני בתוכנית הטילים של איראן

Published

on

הניו יורק טיימס מדווח כי ממשל טראמפ האיץ תוכנית סודית שגורמת לכישלונות מסתוריים בניסויי הטילים של טהרן • שיטת הפעולה לא נחשפה, אך נתון אחד מספר את הסיפור: בעוד שהממוצע העולמי בשיגור טילים לחלל עומד על 95 אחוזי הצלחה, 67 אחוז מהשיגורים של איראן נכשלים

ארצות הברית חידשה תוכנית לחבל בתוכנית הטילים והרקטות של הרפובליקה האסלאמית, כך דיווח הערב (רביעי) עיתון הניו יורק טיימס. על פי הדיווח, שהתבסס על גורמי ממשל מכהנים ולשעבר, ממשל טראמפ האיץ את התוכנית הסודית כחלק מיוזמה אמריקנית לפגוע ביכולותיה הצבאיות של הצבא האיראני ולבודד את משטר האייתוללות.

גורמים אמריקניים הסבירו לעיתון כי אין זה אפשרי לקבוע במדויק את מידת הצלחת מאמצי החבלה של התוכנית המסווגת. עם זאת, נזכיר כי בחודש האחרון האיראנים ניסו פעמיים לשגר לוויינים, אך ללא הצלחה.

שני ניסויים אלה ב-15 בינואר והשני ב-5 בפברואר הם חלק מדפוס קבוע ב-11 השנים האחרונות. בתקופה זאת, 67% מהניסיונות האיראניים לשגר רקטות לחלל כשלו. זהו אחוז גבוה מאוד בהשוואה לחמישה אחוזי כישלון לניסויים מקבילים ברחבי העולם. כמה שעות לאחר ניסיון השיגור הכושל הראשון, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הכריז כי שיגורי הלוויין האיראניים עושים שימוש "בטכנולוגיות זהות לאלה של טילים בליסטיים".

עם זאת, כשלים אלה לא הרתיעו את משטר האייתוללות. נשיא איראן חסן רוחאני התחייב השבוע "להמשיך במסלול שקבענו עם העוצמה הצבאית שלנו". העמדה האמריקנית לגבי תוכנית הטילים האיראנית זהה לזאת הישראלית. טענתם היא שמדובר בהסוואה למאמציהם לפתח טילים בליסטיים בעלי יכולת לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

הגורמים האמריקנים, ששוחחו עם "הניו יורק טיימס", תיארו מאמצים נרחבים שהחלו בתקופתו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן להעביר לאיראנים באמצעות תחבולות חלקים ומרכיבים פגומים למערך האספקה של תוכנית הטילים שלהם. תחת ממשל בוש הופעלו שני מבצעים: האחד התמקד בתוכנית הגרעינית והשני בתוכנית הטילים. מאמצי הסיכול המשיכו גם בתקופת ממשל אובאמה אך פומפאו העביר לה משאבים חדשים עם מינויו למנהל ה-CIA בתחילת 2017.

בסוכנות הביון האמריקנית המרכזית סירבו להגיב ואף ביקשו מהעיתון להימנע מלפרסם חלק מהמידע שברשותם. בכל אופן, באיראן חושדים כי האמריקנים עומדים מאחורי הכישלונות.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

אפקט גנץ

Published

on

הרמטכ"ל לשעבר מיצב עצמו מימין למרכז • התמיכה בו בתקשורת ובקרב בוחרי שמאל נובעת מתקווה שיביס את נתניהו או לפחות שייתן לו פייט רציני

מפגן התמיכה של התקשורת הליברלית-שמאלית בבני גנץ לאחר נאום הבכורה שלו בשבוע שעבר היה נרחב. הארץ, עיתון הדגל של השמאל הישראלי, הקדיש לו מאמר מערכת, מאמרי פרשנות ודיווחים שבהם הגדיר את גנץ "אלטרנטיבה" ראויה ובעלת סיכוי טוב מול ראש הממשלה בנימין נתניהו. הארץ גם נחלץ להגן על גנץ מפני מתקפות על הבטן הרכה שלו, קרי תפקודו כרמטכ"ל במהלך מבצע "צוק איתן" שהסתיים ללא הצלחה צבאית וטיפול מאוחר באיום המנהרות. הפרשן הצבאי של העיתון הזכיר כי הדרג המדיני, כלומר נתניהו, היה שותף מלא לכך.

התמיכה בגנץ נובעת מתפישה שלפיה יש לו סיכוי להפיל את שנוא נפשו של השמאל הישראלי, נתניהו. אלא שהכתרתו של גנץ כמנהיגו של גוש מרכז-שמאל היא טעות בסיסית, כותב דני זקן באתר "אל מוניטור". רא"ל (מיל') בני גנץ רחוק מלהיות יונה, והוא הוכיח זאת בשבועות האחרונים במסרים, בנאום ובמעשים. גנץ מיצב את עצמו בחלק הימני של הליכוד כמעט בכל תחום שעליו דיבר בנאומו, למעט דת ומדינה.

זה החל בסרטונים שהפיץ מטה גנץ ובהם נראה קטע מחיסולו ב-2012 של המפקד הצבאי של חמאס בעזה, אחמד ג'עברי. הסרטון גם העלה על נס את מספר ההרוגים הפלסטינים הרבים במבצע צוק איתן והציג תמונות שהראו איך צה"ל "שיטח" שכונות שלמות ברצועה באותו מבצע. אלה לא בדיוק המסרים שמהם מתלהב מחנה השמאל הישראלי. בנאומו היה גנץ בוטה אף יותר. הוא הזהיר את נשיא איראן חסן רוחאני כי יפעל נגדו בכל הזירות ויפיל על ארצו מהלומות כואבות. בהמשך עבר ואיגף את נתניהו מימין כשדיבר על רצועת עזה. הוא הציע למנהיג חמאס יחיא סינוואר שלא לנסות אותו – דיבור מיליטריסטי השגור בפיהם של נתניהו וליברמן – ותקף את נתניהו על הכסף שמעבירה קטאר לעזה בחסות ישראל באומרו: "לא אאפשר תשלומי פרוטקשן במזוודות כסף לכנופיות רצחניות בחסות מבישה של חברי קבינט צעקניים". עוד הזהיר את ראשי חמאס כי מדיניות החיסולים שאותה הפסיק נתניהו, תתחדש כשהוא ישלוט.

גנץ מאמץ עמדות שאותן נוקטות מפלגות מימין לנתניהו, גם אם הן מנוגדות לעמדות הצבא שבראשו עמד עד לפני ארבע שנים. סיבה חשובה להצלחתו, לפחות כרגע, היא המסר העל-מפלגתי שלו שאליו הוא מוסיף מסר של איחוד. את הממשלה שיקים הוא מגדיר "ממלכתית" ואת דרכו הוא מכנה "מנהיגות מחברת ומאחדת, שונה מהפוליטיקה המכוערת והזירה הציבורית המורעלת". זהו מסר של דרך נקיה שאותו מעלים אנשי המרכז הפוליטי בניסיון לבדל את עצמם מהמחנאות של שני צדדי ימין ושמאל, הנאבקים למען האינטרסים שלהם ולא בהכרח למען אלה של המדינה.

בני גנץ אינו איש שמאל – זו המסקנה המתבקשת ממעשיו ומנאומו. הדעות שהביע נעות בתוך מרחב הימין לכיוון המרכז, והתמיכה בו בתקשורת ובקרב בוחרי שמאל נובעת בעיקרה מהאפשרות כי יוכל להקים את הממשלה הבאה במקום נתניהו, או לפחות לתת לו פייט. תדמיתו הנקיה לעומת נתניהו הסבוך במגוון פרשיות וחשדות, מוסיפה לאהדה כלפיו. אם יצליח להקים ממשלה, או להיכנס לקואליציה, ספק רב אם יממש את השאיפות והעמדות של ציבור השמאל בישראל.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות