Connect with us

Featured

בדרך לממשלה חדשה: לפיד הודיע לנשיא ״עלה בידי להקים ממשלה״

Published

on

יו"ר יש עתיד ויו"ר ימינה בנט הצליחו להקים ממשלה שתישען על רע"מ – הזרוע הפוליטית של התנועה האסלאמית – ועל מרצ, העבודה, תקווה חדשה וישראל ביתנו • בנט יכהן ראשון בראשות ממשלת השמאל, אף על פי שלא קיבל את המנדט בעצמו • לפיד יכהן אחריו • ח"כ ניר אורבך מאיים להצביע נגד הקמת הממשלה ולטרפד את המהלך כולו

עבאס, בנט ולפיד חותמים על הסכם קואליציוני, צילום: נוואף נבארי

ממשלת השמאל יוצאת לדרך: יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הודיע אמש (רביעי) לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי עלה בידו להקים ממשלה. זוהי הפעם הראשונה בתולדות המדינה שבה חבר הכנסת שעליו הוטלה המשימה מצליח בה מבלי שהוא בעצמו יעמוד בראשות הממשלה שתוקם.

עם זאת, הקמת הממשלה החדשה עדיין איננה עובדה מוגמרת. אחרי חצות נועד בנט עם ח"כ ניר אורבך, שעל פי ההערכות נוטה להצביע נגד הקמת הממשלה. השניים צפויים להיפגש שוב הבוקר, מה שמסמן על כך שאורבך טרם התחייב בפני בנט שלא יצביע נגד הממשלה.

בנט ניסה לשכנע את אורבך להתפטר מהכנסת, שכן אם יצביע על פי צו מצפונו לא יהיה רוב לממשלת השמאל והמהלך כולו יקרוס. לעומת זאת, אם יתפטר תיכנס לכנסת במקומו שירלי פינטו, שצפויה להצביע בעד הקמת הממשלה.

אם יסרב אורבך להתפטר, הממשלה החדשה תהיה תלויה בקולות מהרשימה המשותפת. חד"ש כבר הודיעה שחברי הכנסת שלה יצביעו נגד הקמת הממשלה, וכך גם בל"ד, בעוד שסיעת תע"ל של אחמד טיבי לא הודיעה מה בכוונתה לעשות.

במקרה שהקמת הממשלה תהיה בסכנה, ייתכן שכמה ח"כים מהמשותפת יחליטו לסייע לבנט וללפיד על ידי היעדרות מההצבעה – בניגוד לעמדה שעליה הצהירו. עם זאת, גם בתסריט כזה המהלך עלול לקרוס, מאחר שספק אם כל חברי הכנסת מימינה ומתקווה חדשה יסכימו להקמת ממשלה שנשענת על תמיכת הרשימה המשותפת.

חתימות השותפים לממשלה.

"הממשלה תעבוד בשירות כלל האזרחים"

על פי הסיכום בין ראשי גוש "רק לא ביבי", יו"ר ימינה נפתלי בנט יעמוד בראש ממשלת השמאל במחצית הראשונה של הקדנציה, ולפיד ייכנס לתפקיד רק בעוד יותר משנתיים – ובתנאי שהממשלה תשרוד עד אז.

בנט, שמפלגתו זכתה בשבעה מנדטים בלבד בבחירות האחרונות, הסכים לשתף פעולה עם מרצ, העבודה ויש עתיד על מנת להיכנס לבית ראש הממשלה.

בהודעה שפרסם לפיד בחשבון הטוויטר שלו, הוא כתב: "הודעתי כעת לכבוד נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, כי עלה בידי לסיים בהצלחה את מלאכת הרכבת הממשלה.

"אני מתחייב, כי הממשלה הזו תעבוד בשירותם של כלל אזרחי ישראל, אלה שהצביעו עבורה ואלו שלא. היא תכבד את מתנגדיה ותעשה ככל שביכולתה לאחד ולחבר בין כל חלקי החברה הישראלית".

ריבלין צייץ בתגובה: "בהתאם לסעיף 13(ב) לחוק-יסוד: הממשלה, הודיע הערב ח״כ יאיר לפיד, יו"ר "יש עתיד", לנשיא המדינה, כי עלה בידו להרכיב ממשלה. אני מברך אותך יאיר לפיד ואת ראשי הסיעות עם הסיכום על הרכבת הממשלה. נצפה לכינוסה של הכנסת בהקדם האפשרי לאישור הממשלה כנדרש".

ההשבעה: בימים הקרובים

הקואליציה החדשה, שתושבע בימים הקרובים בתמיכת מפלגת רע"מ – הזרוע של התנועה האסלאמית בכנסת – תכלול גם את גדעון סער (תקווה חדשה) שיכהן כשר המשפטים ואביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) שיכהן כשר האוצר. יו"ר העבודה מרב מיכאלי צפויה לכהן כשרת התחבורה ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ יכהן כשר הבריאות.

ההרכב המסתמן של הממשלה.

כאמור, למרות ההתקדמות במו"מ השבעת ממשלת השמאל עדיין אינה ודאית. זאת מאחר שחברי הכנסת של מפלגת חד"ש מהרשימה המשותפת הודיעו כי יצביעו נגד הקמת הממשלה. "זו תהיה טעות להחליף את נתניהו ולהמשיך את דרכו", אמרה חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן. 

פריצת הדרך במגעים התאפשרה לאחר שראשי "גוש השינוי" נכנעו לדרישתה של התנועה האסלאמית, והסכימו להוציא מקווי היסוד של הממשלה יוזמות חקיקה שנועדו לקדם שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב. נושא נוסף שנפתר הוא המחלוקת בין איילת שקד למיכאלי בנוגע למקום בוועדה לבחירת שופטים.

ריבים עד לרגע האחרון

אף על פי שהרכב הממשלה המסתמן היה צפוי כבר מיום העברת המנדט מידי רה"מ נתניהו ללפיד, ואולי אף לפני כן מכיוון שבנט סירב להתחייב להקמת ממשלת ימין וקיים מגעים עם לפיד כבר מיום היוודע תוצאות הבחירות, הדרך להקמת הממשלה היתה ארוכה, והסתיימה רק שעות ספורות לפני סיום המנדט ללפיד – דבר שהיה מקשה מאוד על לפיד ובנט להקים ממשלה.

כבר בימים הראשונים שניתנו ללפיד להקים ממשלה, פרץ מבצע "שומר החומות" וההתפרעויות בערים המעורבות נמשכו, והטילו צל על היכולת להקים ממשלה שנשענת על מפלגת רע"מ הערבית. בעקבות ההתפתחויות, יו"ר ימינה הודיע על הפסקת המגעים עם גוש השמאל ועל חזרה למשא ומתן עם נתניהו להקמת ממשלת ימין בראשותו.

עם זאת, כמה ימים לאחר המבצע, שב בנט למגעים עם לפיד – לאחר שטען שנתניהו לא הציג לו מסלול להקמת ממשלה, וכי ממשלת שמאל היא הדרך היחידה למנוע בחירות חמישיות. 

אך גם שם לא הסתיימו התלאות בדרך להקמת ממשלה. בימים שקדמו להודעת לפיד על הקמת ממשלה, המשא ומתן בין מפלגות השמאל וימינה, לאחר ששקד – התעקשה לקבל את כיסא הממשלה בוועדה לבחירת שופטים ומפלגת רע"מ הציבו תנאים משלהם בדרך להסכמה להקמת ממשלה, אך לבסוף הגיעו הצדדים להסכמות בנושאים אלה, חתמו על הסכמים קואליציוניים ולפיד הודיע לנשיא ריבלין – "עלה בידי".

באדיבות מערכת ישראל היום

Featured

עכשיו זה רשמי: תל אביב בראש רשימת הערים היקרות בעולם!

לפי הדוח השנתי של "האקונומיסט" ניו יורק השישית היקרה בעולם ולוס אנג'לס תשיעית
ֿ

Published

on

היקרה בעולם: העיר תל אביב מצאה את עצמה במקום המקום הראשון והמפוקפק ברשימת הערים היקרות בתבל, תוך שהיא מדיחה מהפסגה את פאריס, שמודרגת מעכשיו במקום השני והשלישי יחד עם סינגפור. כך על פי דו"ח שפרסם השבוע המגזין הכלכלי הנחשב ה"אקונומיסט".

על פי הדו"ח שבחן את יוקר המחיה ב-173 ערים שונות ברחבי הגלובוס, והשווה את העלות של יותר מ-200 מוצרים ושירותים, בתל אביב חלה עלייה חדה ביוקר המחיה. ברשת CNN צוין כי חלק מהעלייה בדירוג נובע מהתחזקות השקל מול הדולר. הדו"ח שמכינה חברת המחקר של קבוצת אקונומיסט מתפרסם מזה יותר משלושה עשורים בחודשים מרץ וספטמבר. יש לציין כי המדד משווה את המחירים בערים לפי המחירים הנהוגים בעיר ניו יורק. על כן, ערים במדינות עם מטבעות חזקים יותר מול הדולר האמריקני זוכות לדירוג גבוה יותר.

במקומות הרביעי והחמישי נמצאות ציריך והונג קונג בהתאמה לאחר שדורגו במקום הראשון בשנה שעברה יחד עם פאריס. ניו יורק, ז'נבה, קופנהגן, לוס אנג'לס ואוסקה סוגרות את העשרייה הראשונה. הרשימה מדרגת לעיתים ערים שונות באותו מקום במצב של שוויון במדד המחירים. כך, למשל, פאריס וסינגפור מודרגות במקום השני וכן הלאה.

רשימת 20 הערים היקרות בעולם

1. תל אביב
2. פאריס
2. סינגפור
4. ציריך
5 הונג קונג
6. ניו יורק
7. ז'נבה
8. קופנהגן
9. לוס אנג'לס
10 אוסקה
11. אוסלו
12 סיאול
13. טוקיו
14. וינה
14. סידני
16. מלבורן
17. הלסינקי
17. לונדון
19. דבלין
19 פרנפורט
19. שנגחאי

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות