Connect with us

Featured

בג"ץ דחה עתירה שדרשה כניסה לארץ לילדי ישראלים המתגוררים בחו"ל

העותרים הם 36 ישראלים המתגוררים בחו"ל שלא רשמו ילדיהם במרשם האוכלוסין. הם אינם מחזיקים בדרכון ישראלי והם נכנסים לישראל באמצעות דרכון זר * משרד הפנים הסכים לאפשר לחלקם להיכנס לארץ, בתנאי שהוריהם יתחייבו לרשום אותם בעתיד

Published

on

בית המשפט הגבוה לצדק בירושלים דחה השבוע עתירה של הורים ישראלים המתגוררים בחו"ל וביקשו לאפשר לילדיהם שאינם רשומים במרשם האוכלוסין להיכנס לישראל חרף ההגבלות על כניסת זרים לישראל. השופט יצחק עמית קבע שמכיוון שמשרד הפנים עדכן חלק מהנחיותיו לאחר הדיון הקודם בעתירה, אין לבית המשפט סיבה להתערב בנושא. משרד הפנים הבהיר כי לא ימנעו כניסה לישראל בדרכון זר של ילדי אזרחים ישראליים תושבי חו"ל, כל עוד הם עומדים בדרישות החלות על כניסת זרים לישראל – גם אם לא יושלם רישום הילדים בישראל. עם זאת, ההורים יצטרכו להתחייב להסדיר את מעמד הילדים בישראל בעתיד.

השופטים קבעו כי סביר להניח שחלק ניכר מילדי העותרים עומד בתנאי משרד הבריאות כיוון שבמדינות רבות ניתן לחסן בני נוער. העותרים הם 36 ישראלים המתגוררים בחו"ל. לשלושים ואחד מהעותרים נולדו ילדים בחו"ל, אך לא רשמו אותם במרשם האוכלוסין, על אף החובה החלה בחוק. עקב כך, ילדי העותרים אינם מחזיקים בדרכון ישראלי והם נכנסים לישראל באמצעות דרכון זר. עקב מגפת הקורונה הוטלו מגבלות על כניסת זרים לישראל ולכן נמנע מילדים אלו להגיע לארץ ולבקר את משפחותיהם.

העותרים טענו כי ילדיהם הם אזרחים ישראלים לפי החוק, וכי אי-רישומם אינה גורעת מכך. לפיכך, לטענתם, הם זכאים לזכות החוקתית הניתנת לכל ישראלי להיכנס לארץ. המדינה השיבה כי מאחר שהעותרים לא מסרו הודעה רשמו את ילדיהם, לא מתקיימת אזרחותם בישראל. השופט עמית קבע כי ישנו אינטרס ציבורי "רב חשיבות" כי אזרחות תוענק אך למי שזכאי לכך בדין. בנוסף, עמית כתב כי אין להשוות בין ההגבלות על ילדי הישראלים בחו"ל בכניסה לארץ לבין אלו שהוטלו על ישראלים בתחילת משבר הקורונה, והוגדרו על ידו בזמנו "פגיעה חוקתית קשה".

במשרד הפנים התייבו במהלך הדיון בעתירה כי אם יועלו טענות פרטניות בנוגע לקשיים הנוגעים להתחייבות לרישום הילדים, או מניעה אובייקטיבית להשלים את רישומם, ניתן לפנות בבקשה מסודרת שתיבחן לגופה. עם זאת, הם הדגישו כי היעדר רצון לרשום את הילד כאזרח ישראלי הוא לא סיבה המוגדרת "מניעה אובייקטיבית".

עורכי הדין  של העותרים בתיה זקס וגלעד יצחק בר-טל אמרו לאחר פסיקת בית המשפט כי "אנו מעודדים מכך שבאמצעות העתירה, הנושא של כניסת מאות אלפי ילדים לישראלים שנולדו בחו"ל הגיע לפתחה של שרת הפנים, שכבר פעלה והכניסה לתוקף הקלות שונות לרישום ילדים שנולדו בחו"ל לשני הורים ישראלים". הם הוסיפו כי "בכוונתנו להמשיך לפעול עד להשגת פתרון כולל שיאפשר  לכל ילד להורה ישראלי להיכנס לארץ, ופסק הדין פותח צוהר לשינוי המצב המשפטי בפועל".

Featured

טרגדייה בפסדינה: 3 נערים מסן גבריאל וואלי נהרגו לאחר שהרכב איבד שליטה

Published

on

שלושת ההרוגים בהתרסקות בפסדינה ביום ראשון זוהו כבני נוער מאזור סן גבריאל וואלי.

עפ"י החוקרים ההתרסקות אירעה בסביבות השעה 20:30 בערב.

דיווחים ראשוניים הצביעו על כך שהמכונית עפה מהכביש המהיר 210, אך ה-CHP קבע מאוחר יותר שמכונית ההונדה הכסופה נסעה למעשה בשדרות מיכילנדה, דרומית לשדרות Foothill.

באופן לא ידוע, הנהג איבד שליטה והתנגש בקצה המדרכה של בטון גבוה ואז פגע בגדר שרשראות. לאחר מכן, ההונדה התנגשה בסוללת הכביש המהיר והתהפכה. היא נחתה מתחת לגשר הכביש המהיר.

מותם של הנהג ונוסע אחד נוסף נקבע במקום. נוסע נוסף הובא לבית חולים מקומי בו נקבע מותו.

נהג ההונדה 2005 זוהה כאנדין ביי, נער בן 17 מטמפל סיטי. הוא היה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-18 ביום שני.

הנוסע שמת במקום היה אריק גולקסון בן ה-16 מטמפל סיטי. הנוסע שמת בבית החולים היה ניקולס טורס, בן 17 ממונטריי פארק.

בני משפחה וחברים הביעו צער עצום על הקורבנות בעת הדלקת נרות במקום התאונה ביום שני בערב.

"הוא היה נאמן. הוא היה שם בשבילי בכל פעם שהייתי צריך אותו. תמיד. הוא נתן את העצות הכי טובות. הוא היה הכי טוב בכל מה שהוא ניסה לעשות", אמר איגי ווטקינס, חברו הטוב של ביי.

"הוא היה ילד טוב. הוא אהב סקייטינג, תמיד היה עם החברים שלו. הוא זה שהצחיק את כולם בחדר", אמר לוק גולקסון, אחיו של אריק.

החוקרים טרם יודעים אם אלכוהול או מהירות מופרזת היוו גורם להתרסקות שגבתה בחייהם של שלושת הצעירים, כל אחד זכור בזכות האהבה שנתן, חייהם וחלומותיהם על עתיד מזהיר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות