Connect with us

לוס אנג'לס

באה מאהבה: ציונות ללא מרכאות

Published

on

הגעתי לקהילה מדהימה, חמה ומחבקת, שבט הראל * במסגרת המשפחה החדשה שהכרתי נוצרה חוויה ייחודית של שיתוף ועשייה למען דור העתיד * חוויות מכנס שליחים ומפגש עוצמתי עם מדליסטית הג'ודו ירדן ג'רבי

כששומעים "צופים" אנו בדרך כלל חושבים על חבורת ילדים/נערים בחאקי ליד בית נוער בארץ. ואנחנו? אנחנו צופים ישראלים באמריקה. משהו שנשמע כמעט בלתי אפשרי ולא לגמרי חופף את המקבילה הישראלית. 

לא בטוח שידעתם שמדי שנה מגיעים עשרות שליחים תנועתיים וקהילתיים בעזרת הסוכנות היהודית לקהילות שונות ברחבי העולם ובכלל זה צפון אמריקה. אני רותם, שליחה קהילתית של תנועת הצופים לשבט הראל בלוס אנג'לס. שבט הראל שייך להנהגת צבר בצפון אמריקה והוא הוקם לפני קצת יותר מ 11 שנה. 

כשליחה קהילתית בשנתה הראשונה הבאתי כמה מהדברים שלמדתי וכמה אנשים מעניינים שפגשתי… אני סוגרת 4 חודשים בתפקיד ואוהבת כל רגע! אמנם ישנם רגעים בהם שליחות זה קשה ומאתגר – אבל זו בדיוק הסיבה למה בחרתי לעשות אותה. ותמיד, תמיד יש המון אנשים שיבינו איך אני מרגישה במרחק של שיחת טלפון – תמיד יש למי לפנות. 

עם יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוזי) הרצוג

הגעתי לקהילה מדהימה, חמה ומחבקת, שבט הראל. שבט המורכב ממשפחות ישראליות- אמריקאיות ועושה הכל כדי שילדי השבט יקבלו חוויה ישראלית, ערכית ומשמעותית דווקא כאן, כל כך רחוק מהארץ. הגעתי למקום שהייתי צריכה להגיע אליו ואני שלמה איתו ושמחה עליו בלב שלם.

וכאן במסגרת המשפחה החדשה שהכרתי, שבט הראל, נוצרה חוויה ייחודית של שיתוף ועשייה למען דור העתיד. ציונות ללא מרכאות – ממש ישראל היפה. ילדים הגדלים כאן ובכל זאת קשורים לישראל, מדברים עברית (גם אם קצת מצחיקה לפעמים), ואוהבים את התרבות השורשית שלהם יחד עם חברים שבאים מבתים דומים לשלהם. אין דומה לחוויות ולחברויות האלו בשום מסגרת שהיא, אפילו אם הילד בבית ספר יהודי. אם נוסיף לכך את המנהיגות הצעירה שהיא עמוד השדרה של תנועת הנוער, אין ספק שהרווח לכל הנוגעים בדבר, הוא עצום. 

כחלק מתכנית ההכשרה ומתן כלים להשתפרות בשליחות, התקיים כנס שליחים שעסק בנושא "רבות הדרכים" (דרכים לישראל, לחינוך ישראל, למלחמה ב-BDS ועוד ועוד…) ארבעה ימים של הרצאות, שיתוף חוויות ולימוד. 

לכנס הגיעו, בין השאר, יושב ראש הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג וירדן ג'רבי שהעבירה הרצאה מרתקת על המסע האישי שלה לזכיה במדלית ארד באולימפיאדת ריו בשנת 2016. על הדרך חסרת הפשרות, האתגרים שעמדו בדרכה וגם כמה טיפים לאמונה עצמית, העצמה ומתן מוטיבציה בכל תחומי החיים.

בדף הפייסבוק שלה ירדן פרסמה מיד לאחר ההרצאה:" מה שקרה אתמול היה קסום ומרגש. זכיתי להרצות עבור השליחים של הסוכנות היהודית בסטמפורד, קונטיקט. מעבר לעבודת הקודש שהם עושים, האנשים שפגשתי מלאי אהבת ישראל, אדיבים, מעוררי השראה ועם המון אחריות.

"כמו שאתם בטח יודעים, יצא לי להזיל דמעה או שתיים בקריירה שלי בג׳ודו, אבל מה שקרה אתמול, היה יוצא דופן – לאחר ששיתפתי את הסיפור שלי מהאולימפיאדה, כולם, אבל כולם קמו על הרגליים ומחאו לי כפיים".

רותם עם ירדן ג'רבי. אתגרים וטיים להעצמה עצמית

בינינו? היו שם לא מעט שליחים ושליחות שהזילו דמעה. ואני? אני הייתי אחת מני רבים ששעטו להצטלם איתה מיד לאחר מכן – כי הרי אין כמו לחלוק יום הולדת גם אם הוא בהפרש של 7 שנים….

הצטרפו גם אתם למשפחת שבט הראל המדהימה והעניקו לילדיכם חוויה תרבותית מעצימה – הכי ישראלי באמריקה. מחכים לכם!

פרטים נוספים אצל רותם – מרכזת השבט, בטל': 310-579-7902

SHEVETHAREL1@GMAIL.COM

SHEVETHAREL.COM

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

רצח 13 בני אדם, אנס 50 נשים

Published

on

45 שנה אחרי הפשע הראשון, הסיפור של הרוצח מגולדן סטייט סוף סוף נגמר: באולם חסר ייחוד בסקרמנטו,  ג'וזף ג'יימס ד'אנג'לו הודה בפשעיו ונגזרו עליו 11 מאסרי עולם * "הוא לעולם לא ירצה את העונש שאנחנו ריצינו", אמרה אחת מקורבנותיו * שלא נדע

במשך עשרות שנים הסתובב לו רוצח חופשי בקליפורניה. הוא לא רק הטיל אימה על תושבי המדינה – לאורך השנים הוא פילס את דרכו לתודעה הציבורית, היה מושא של תוכניות טלוויזיה פופולריות והעסיק לשווא שורה ארוכה של בלשים חובבים. הצמידו לו כינויים רבים, אבל האחרון בהם, "The Golden State Killer" ("הרוצח ממדינת הזהב", כינויה של קליפורניה), הוא שדבק בו. ג'וזף ג'יימס ד'אנג'לו רצח בסך הכל 13 בני אדם ואנס 50 נשים. ביום שני, באולם חסר ייחוד בסקרמנטו, 45 שנים של פשע הגיעו לסיומן.

ד'אנג'לו, גבר חלוש בן 74, נזקק לעזרה כדי לקום על רגליו עם כניסת השופט לאולם. הוא לא הזכיר את הפושע מעורר האימה, שהיה מסתנן לבתיהן של נשים בחסות החשכה. הדיון נמשך שעות ארוכות, וד'אנג'לו, שנלכד לפני כשנתיים הודות לשימוש בטכניקת דנ"א חדשה, הודה באישומים, שכללו 13 מעשי רצח מדרגה ראשונה שביצע ברחבי קליפורניה בשנות השבעים והשמונים.

בתמורה להודאתו, משרד התובע בנפת סקרמנטו הודיע שעונש המוות הורד מהשולחן, ועל ד'אנג'לו נגזרו 11 מאסרי עולם רצופים. השופט מייקל בומן שאל את ד'אנג'לו אם הוא מודה באשמה, והפושע השיב "אני מודה" שוב ושוב. בתום יותר משלוש שעות מתחילת הדיון, ד'אנג'לו הודה באשמה בכמעט כל האישומים.

התובעת איימי הולידיי הסבירה לצופים – הדיון נערך ללא קהל בשל מגפת הקורונה, אך הועבר בשידור חי – כי ההחלטה להגיע להסכם טיעון עם ד'אנג'לו, במקום להעמידו למשפט עם מושבעים, התקבלה בין היתר בגלל המגפה והסיכון לבריאות הציבור. לדבריה, גם לגילם המופלג של רבים מהמעורבים היה חלק בהחלטה. "רבים מהקורבנות, עדים ואנשי כוחות אכיפת החוק, כבר בני שמונים או תשעים", הוסיפה, "רבים מהם, שנפגעו אנושות מהפשעים של ד'אנג'לו, עלולים לא להיות איתנו אם המשפט היה מתקיים".

לפי "הניו יורק טיימס", ההחלטה לחתום עם ד'אנג'לו על עסקת טיעון, ולחסוך ממנו את עונש המוות, מעוררת רגשות מעורבים בקרב כמה מקורבנותיו ובני משפחותיהם. גיי הרדוויק, שנאנסה ב-1978 בעוד בעלה בוב היה כפות, אמרה בראשית החודש ששום עונש אינו חמור דיו. "הוא לא יוכל לרצות עונש מאסר ארוך דיו", אמרה, "הוא לעולם לא ירצה את העונש שאנחנו ריצינו", אמרה, אך הוסיפה: "הידיעה שהוא הודה היא בשבילנו צעד גדול למציאת שקט".

טכניקה מעוררת ספקות

ד'אנג'לו חמק מהחוק במשך למעלה מארבעים שנה, עד שנעצר ב-2018 בפרבר של סקרמנטו. זה המקרה המפורסם הראשון שפוענח באמצעות טכניקה חדשה, המסתמכת על זיהוי דגימות דנ"א שנאספו בזירות פשע באמצעות איתור קרובים של החשודים במאגרים גנטיים. החוקרים השתמשו בדגימת דנ"א שנמצאה בזירת רצח בנפת ונטורה ב-1980 כדי ליצור פרופיל מזויף באתר גיניאולוגי מקוון, והצליחו להתאים את הדגימה לזו של קרובים רחוקים של ד'אנג'לו.

בעקבות הצלחת השימוש בטכניקה זו בקליפורניה, החלו עשרות סוכנויות לאכיפת החוק בארה"ב לבקש את שירותיהם של גיניאולוגים גנטיים, על מנת ליישם אותה במקרי רצח ותקיפה מינית לא פתורים. כך, הצליחו כוחות המשטרה ברחבי ארה"ב לערוך בתוך זמן קצר עשרות מעצרים בתעלומות פשע ישנות שנראו בלתי פתירות; ובהתאם, גברה ההתלהבות בקרב הסוכנויות השונות להקים יחידות לגיניאולוגיה גנטית.

אבל לאחר שהשימוש בטכניקה נעשה נפוץ יותר ויותר, הביעו גיניאולוגים, משפטנים ומחוקקים חשש שהטכניקה מפרה את זכותם לפרטיות של אותם אנשים המצטרפים למאגר הדנ"א כדי ללמוד על תולדותיהם. העובדה שהנוהג אינו מוסדר בחוק, אף שכוחות אכיפת החוק מיישמים אותו לעתים גם במקרה של עבירות פחות חמורות – כמו במקרי פריצות – רק מגבירה את הביקורת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות