Connect with us

ארה"ב-ישראל

באדיבות הקורונה: אנו באנו ארצה

Published

on

עלייה חדה בארה"ב בהתעניינות בעלייה לארץ  * ובמקביל: ישראלים שרוצים לחזור תקועים בין כאן לשם 

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר החודש כי הוא צופה את הגעתם לארץ של רבע מיליון עולים בתוך שלוש עד חמש שנים. האמנם? תחזיות דומות שפרסמו גורמי העלייה בשני העשורים האחרונים לא התממשו בפועל. עם זאת, על רקע משבר הקורונה והתמורות הכלכליות, החברתיות והדמוגרפיות בארה"ב ייתכן כי הפעם התמונה שונה. 

נציגי הסוכנות היהודית ומשרד הקליטה העריכו השבוע בכנסת, כי עד סוף 2020 יעלו לארץ כ-50 אלף יהודים, כמעט פי שניים מבכל שנה קודמת.לדברי ד"ר אילה אליהו, חוקרת במרכז המחקר והמידע של הכנסת, משבר הקורונה גרם לעלייה חדה בהתעניינות בעלייה לארץ בין פי שניים לפי שמונה.המשבר גרם לשיבושים חמורים בתנועה בין המדינות, וממילא השפיע על העלייה בפועל לארץ, אך הביא במקביל לקפיצה חדה בהתעניינות בעלייה. במדינות צפון אמריקה ומערב אירופה היה גידול משמעותי בהגשת בקשות לעלייה בתקופת הקורונה בהשוואה לאותה התקופה בשנה הקודמת, מספר העולים לישראל בפועל בתקופת משבר הקורונה (מרץ-מאי 2020) היה 2,693, נתון הנמוך ב-70% מאותה תקופה בשנה הקודמת. אולם, מספר העולים בחודש מאי 2020, עם הסרת חלק מהמגבלות בעקבות משבר הקורונה, היה 957 – גידול של 260% מאפריל 2020. בדיון בכנסת דווח על הקריסה הכלכלית של קהילות רבות, ביניהן גם קהילות מבוססות, וצוין את גל האנטישמיות לצד ההערכה בעולם על הטיפול הישראלי הראוי במשבר הקורונה.

ומה לגבי ישראלים-חוזרים? ב"ידיעות אחרונות" פורסמה כתבה גדולה על ההתלבטות של ישראלים-אמריקאים בנושא: "לפעמים החזרה הזו יכולה להימשך עשרות שנים, בדיוק כמו במערכון של הגשש החיוור, 'אֶז סוּן אֶז בועז יגמור את הקולג". יש שיודעים שכבר לעולם לא יחזרו, יש שבאמת רוצים לחזור אבל אין להם ממש למה. ויש את אלה שנמצאים באופן קבוע עם רגל אחת על המטוס לנתב"ג, אבל המיתוס של אמריקה לא משחרר להם את הרגל השנייה. ואלה לפעמים צריכים אירוע משנה חיים כדי לקום, למכור את הבית המרווח ושתי המכוניות, לקחת את הילדים, שיש להם כבר מבטא אמריקאי, ולחזור לישראל. מגפת הקורונה הייתה אירוע מונומנטלי כזה. לא רק כי אף אחד מעולם לא חווה סגר של שלושה חודשים בגלל וירוס, אלא בעיקר כי המגפה עשתה חורים גדולים בפנטזיה של המעצמה הגדולה, האימפריה, מנהיגת העולם החופשי, המדינה שרונלד רייגן כינה "העיר הזוהרת שעל הגבעה".

לסיפור הזה יש צד שני, פחות אופטימי ויותר מתסכל: אלפי אנשים ומשפחות מאלה שמבקשים לעלות או לחזור, בין אם בעקבות הקורונה ובין אם כאלה שהחלו את התהליך לפניה, נתקלים בחומות בצורות של בירוקרטיה, שמקשה עליהם להשלים את התהליך. גם בימים רגילים מדובר בבירוקרטיה מסורבלת, שבה גופים שונים מטפלים באנשים שונים לפי הגדרות שונות, ובתקופת הקורונה הכל נעשה הרבה יותר קשה, שכן קונסוליות ישראליות בארה"ב פועלות במתכונת מצומצמת, וגם במשרד הפנים נוצר צוואר בקבוק. ואם זה לא מספיק, הרי שמשרד הפנים החמיר דווקא עכשיו את הדרישות מהעולים ומהחוזרים. בכיר במשרד הפנים עונה בתגובה: "פונים אלינו אזרחים ותושבים חוזרים שלא היו בארץ שנים רבות. הם חיו במדינה אחרת, הרוויחו כסף וחיו בטוב. חלק מהם גם לא רשמו את הילדים שלהם, כשנולדו שם כישראלים, משיקולי מס. חלק מהם חיים עם בני זוג שאינם ישראלים מלידה. בעת מצוקה פתאום כולם מחפשים את דרכם הביתה לישראל. איפה הם היו בזמנים בריאים? למה הם לא סידרו את כל המסמכים אז? עכשיו, כשנוח להם, אנחנו צריכים לעצור את העולם? הכל צריך להיות מסודר ומפוקח, וזה לוקח זמן בימים האלו".

חני ורוני גרינשפן, שמתגוררים בעשרים השנים האחרונות בלאס־וגאס עם חמשת ילדיהם, מרגישים ששכחו אותם בבית. הם תיכננו לחזור לישראל לפני הקורונה, וייעדו את החזרה למאי. מאז שהקורונה פרצה הם בבית, כשכל משפחתם בישראל והם אינם יכולים להגיע לארץ. הם הגישו בקשה להיות תושבים חוזרים, אבל אין ברשותם דרכונים ישראליים בתוקף, ואין מי שינפיק להם אותם בזמן הזה. "אמורים לסדר לנו ולילדים דרכונים בקונסוליה, אבל אנחנו מתקשרים מדי יום לקונסוליה בלוס־אנג'לס ולא עונים לנו. הבהירו לנו שזה ייקח הרבה זמן. אנחנו על מזוודות וארגזים ומרגישים חסרי אונים". 

למה הבירוקרטיה כל כך מסובכת? ראשית, יש הבדל בין עולה חדש לתושב חוזר ולאזרח חוזר, כשבכל סטטוס מטפל גוף אחר. עולה חדש הוא מי שמבקש לעלות לישראל מכוח חוק השבות. תושב חוזר הוא אזרח ישראל (מעל גיל 17) שעבר להתגורר בחו"ל ושב לאחר שנתיים ויותר. זה יכול להיות גם ישראלי שנולד בחו"ל להורים ישראלים לשעבר. בעידוד עלייה לישראל מטפלת הסוכנות היהודית ומסייע לה ארגון "נפש בנפש". בקליטת העולים מטפל המשרד לקליטת עלייה. ואילו את האישור הסופי נותן משרד הפנים.

העיכובים הארוכים נוצרים עכשיו בעיקר כאשר באותה משפחה ישנם בני אדם הנופלים תחת הגדרות שונות, ומטופלים על ידי גופים שונים, כמו תושב חוזר ואילו שאשתו נדרשת לאישור כעולה חדשה. בעיה נוספת נוצרת בגלל העובדה שישראלים רבים החיים בארה"ב לא רשמו את הילדים שנולדו להם שם בקונסוליה כבעלי אזרחות ישראלית, ולכן הילדים נחשבים אזרחים אמריקאים. כעת, כשההורים רוצים לשוב לארץ, הם נאלצים לבצע את הרישום – ולכו תחכו בתור בימי קורונה.

ואם זה לא מספיק, בתחילת מאי החליט משרד הפנים לדרוש מכל מי שמבקש לעלות או לחזור לישראל, מגיל 14 ומעלה, תעודת יושר על היעדר עבר פלילי, מכל מדינה שבה חי מאז היותו בן 14. כל העולים והחוזרים צריכים עכשיו להנפיק אישור מה־FBI יחד עם מה שנקרא "אפוסטיל" – אימות בידי נוטריון של כל התעודות הרשמיות – כאב ראש לא קטן בימים אלה.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

אוהבות את ישראל: גל גדת וג'ינה רפאל

Published

on

ג'ינה רפאל, נשיאת ויצ"ו בעיר והפעילה מס' 1 בלוס אנג'לס למען ישראל, מעידה על עצמה שהיא נמנעת בעקביות מלעשות סלפי'ז עם סלבס הפוקדים תכופות את בית המרקחת והמסעדה שבבעלותה, Mickey Fine Pharmacy בבוורלי הילס. 

זה לא היה המקרה השבוע, כשגל גדות הזדמנה למקום. כשרפאל הודתה לה על הייצוג המכובד שהיא מעניקה לישראל בעולם השיבה גל: "תודה לך על כל מה שאת עושה עבור המדינה שלנו!". חמודות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות