Connect with us

חדשות ואקטואליה

אתגר הקורונה: כמאה אלף נדבקו בעולם; היערכות חסרת תקדים בישראל

Published

on

מספר המתים חצה את ה-3,000 • באיראן, באיטליה ובדרום קוריאה המצב על סף אובדן שליטה, עם מאות מקרים חדשים מדי יום • המגיפה מתחילה להתפרץ גם ברשות הפלשתינית • סגר הוטל על בית לחם • השבעת הכנסת תיערך ללא קהל • צה"ל ביטל צווי מילואים • סיקור נרחב

מגיפת הקורונה הולכת ומתפשטת בעולם, וגם בישראל כבר לא מדובר בסכנה מרוחקת אלא באיום ממשי ומוחשי. לאחר שאתמול (חמישי) חצה רף המתים בעולם את ה-3,000, ובישראל אותר החולה ה-17 במספר, הגיעה ההיערכות לבלימת המגיפה במדינה לרמה חסרת תקדים.

אמש הורה (חמישי) שר הביטחון נפתלי בנט לצה"ל ולמפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) להטיל סגר על העיר בית לחם. זאת לאחר שבמהלך היום התגלו בה לפחות שבעה נשאים של הווירוס המסוכן. המהלך נעשה בתיאום עם הרשות הפלשתינית, ועד להודעה חדשה תיאסר תנועת ישראלים ופלשתינים אל העיר וממנה. החלטת השר התקבלה בתום התייעצות עם המטה לביטחון לאומי (מל"ל) ועם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון.בתוך כך, בהתאם להערכות מצב מטכ"ליות ולהנחיות משרד הבריאות, הורה הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, על שורת צעדים שנועדו לשמור על כשירותו המבצעית של צה"ל, לנקוט בגישה מחמירה שתביא לצמצום היקף החיילים הנמצאים בבידוד.על פי הוראת הרמטכ"ל שאושרה על ידי שר הביטחון, החל ממחר בשעה 12:00, לא יתאפשר לחיילים בשירות חובה ובקבע לצאת לחו"ל, במסגרת תפקידם או באופן פרטי. בנוסף, יוקמו שתי ועדות לבחינת מקרים חריגים – בהיבטים מבצעיים ובהיבטי פרט.

"הוועדה הראשונה הנוגעת ליציאה לחו"ל נועדה למקרים פרטניים שהם אך ורק מבצעיים. השנייה מתעסקת בנושאי הפרט ונוגעת להיבטים רפואיים, אירועי משפחה וכדומה", הסביר דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן. "כמו כן, החלטנו לעצור את כל תרגילי שיתוף הפעולה שאנחנו מקיימים בארץ ובחו"ל, למעט חריגים".

צילום: קוקו
צילום: קוקו

בהתאם להנחיות הרמטכ"ל, יצטמצמו למינימום הטקסים, הכנסים וההתכנסויות, ואירועים בלתי נדרשים יבוטלו. טקסים והתכנסויות יתקיימו ללא אזרחים. כמו כן, יוגדרו תנאים לכניסה למתקנים חיוניים ולשכות וכן להגעה למילואים וגיוס לצה"ל. מעברי הגבול בראש הנקרה וקוניטרה יהיו סגורים למעבר.

בתוך כך, התרגיל המטכ"לי שתוכנן להתקיים ב-19-15 במרץ יידחה למועד אחר. צווי המילואים שיצאו לאנשי המילואים יבוטלו בהתאם, ואימוני גדודי מילואים נוספים יישקלו ויידחו בהתאם לצורך.לפי ההנחיות החדשות, משרתי מילואים ששהו בחו"ל בשבועיים האחרונים לא יגיעו למילואים, וגיוסם של מיועדים לשירות ביטחון ששהו בחו"ל בשבועיים האחרונים – יידחה.עוד מהשפעות הקורונה על ישראל: לראשונה השבעת הכנסת תיערך ללא קהל, מחשש להידבקות בנגיף. היום הודיעה המשטרה כי תפתח בחקירה נגד ישראלים שהפרו את צווי משרד הבריאות בנוגע לקורונה. במשטרה מסרו כי בעקבות כמה אירועים שהתרחשו בימים האחרונים, "בהם התעלמו אזרחים ביודעין מהנחיות משרד הבריאות שקראו להם לשהות בבידוד, או שביצעו עבירות נגד פקחי משרד הבריאות או שהטעו את פקחי משרד הבריאות בשעת תשאולם, החליטה משטרת ישראל לפתוח בחקירות פליליות בהתאם למדיניות ולהנחיות נגד אותם מפרי צווים".

במשרד הבריאות הגישו אתמול תלונה במשטרה נגד חולה הקורונה מאיר כהן, הבעלים של חנות "הפיראט האדום" שאובחן ביום חמישי שעבר כחולה קורונה. התלונה הוגשה לאחר שהתברר ששיקר בחקירה האפדימיולוגית שנערכה לו אחרי שאובחן. במשרד עדכנו היום כי אישה מניו יורק, שנמצאת כעת שם, אובחנה אמש בארה"ב כחיובית לנגיף הקורונה. האישה ביקרה בישראל בתאריכים 23-27 בפברואר 2020 ושהתה בירושלים. האישה (בשנות החמישים לחייה, ללא תסמינים של מחלה) ניהלה מגע קרוב עם חולה קורונה מוכח המאושפז בבית חולים בניו יורק. כמו כן, לפי דיווחים פלשתינים מהבוקר, התגלו ארבעה חולים בבית מלון בבית ג'אלה, שסמוכה לבית לחם. מקור ההדבקה, ככל הנראה, תיירים יוונים שהדביקו ארבעה עובדים בבית המלון.

צילום: אי.פי.איי
צילום: אי.פי.איי

ובמקביל, ברחבי העולם הגיע משבר הקורונה לנקודת ציון משמעותית נוספת, כאשר קרוב ל־100 אלף מקרים של הידבקות הנגיף כבר נתגלו. יותר מ־97 אלף מקרים ודאיים זוהו עד היום, ומתוכם 3,013 מקרי מוות, רובם המוחלט בסין. נקודת האור הבודדת היא שלפחות 53,600 מקרים הסתיימו בהחלמה, ולמעשה רק כ־40 אלף מקרי הידבקות נחשבים עדיין "פעילים". בבריטניה דיווח היום על מקרה המוות הראשון במדינה, של אדם שהיה לו כבר בעיות רקע בריאותיות. משרד הבריאות הבריטי אף הורה לאנשים שחוזרים מאיטליה, שהיא המוקד הגדול ביותר של הנגיף באירופה, להיכנס להסגר. בכך למעשה אימצו הבריטים את הנחיותיה של ישראל.כמו כן, באיטליה מספר המתים מהנגיף עלה ל־148, לאחר שעוד 41 אנשים נפלו קורבן למחלה. מספר הנשאים בארץ המגף עלה בעוד 769 והגיע ל־3,858 מקרים שמפוזרים בכל רחבי המדינה. בבירה ההודית ניו דלהי הודיעו על סגירה של מערכת החינוך היסודית, שכוללת שני מיליון תלמידים. מספר המקרים של קורונה במדינת ניו יורק עלה ל־22, ובכך למעשה הוכפל במדינה. בסך הכל, נכון לעתה מספר המקרים בארה"ב הוא 176. 

בתוך כך, ה"טלגרף" הבריטי דיווח כי חוקרים סינים כבר הצליחו לאתר מוטציה של הנגיף. הגרסה החדשה היא האגרסיבית יותר והיא כנראה היתה אחראית להידבקויות כשהחלה המגיפה בסין, בפרובינציית ווהאן. ויש גם צדדים משעשעים יותר במשבר. כך, למשל, באוסטרליה, שם הבהלה לנייר טואלט בעקבות הנגיף הובילה את אחד העיתונים במדינה, "NT News", לפרסם גיליון מיוחד שחלקו נראה כמו נייר טואלט, כדי שהקוראים יוכלו לגזור אותו לפיסות ולהשתמש בו. בסטארבקס הוחלט שלא לאפשר ללקוחות לקבל את ההזמנה שלהם בכוס שהביאו מהבית, כדי למנוע את התפשטות המחלה. בתוך כך, עדיין לא ברור מה יעלה בגורלם של כ־2,500 בני אדם על סיפונה של ספינת תענוגות שהיתה בדרכה חזרה לסן פרנסיסקו, לאחר שנוסע שהיה בעבר על הספינה הפך לקורבן הראשון של מחלת הקורונה בקליפורניה. הספינה "גרנד פרינסס" היתה בעיצומו של מסע בן 15 יום והיתה צפויה לשוב בשבת. אלא שחברת הספנות קיצרה את השיט, לאחר ששלשום התברר כי נוסע שהיה על הספינה וירד ממנה מת מהווירוס.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

נכשל בתפקידו

Published

on

אחרי שלא הצליח לפתור את בעיית ההומלסים בחוצות לוס אנג'לס, ממשיך ראש העיר אריק גרסטי לאמלל את תושבי העיר בהוראות דרקוניות * הגיע הזמן לשלוח אותו הביתה

מחלקת בריאות הציבור במחוז לוס אנג'לס דיווחה ביום שני האחרון על 12 מקרי מוות הקשורים לנגיף הקורונה. זהו המספר השני הנמוך ביותר של מקרי המוות המדווחים ביום אחד מאז שהפנדמיה החלה לפשוט כאש בשדות קוצי לוס אנג'לס, בחודש במרץ. כמו כן דווח על 1,047 מקרים חדשים ולמעלה מ- 46,000 תושבי המחוז הנגועים בווירוס, כמחצית מכל המקרים שפורסמו בקליפורניה.

מספרים מבהילים? לא ממש. בסך הכל  2,116 בני אדם במחוז לוס אנג'לס מתו מסיבוכים הקשורים ל- COVID-19 (המהווה יותר ממחצית ממקרי המוות הכוללים במדינה). המחוז בדק עד עכשיו כחצי מיליון איש, כאשר בערך 8% מהם נמצאו חיוביים לנגיף. במחלקת האשפוזים, אחד המדדים החשובים ביותר לדעת אם התפשטות הנגיף מאטה, נמשכה העקומה כלפי מטה כאשר 1,440 איש אושפזו בלוס אנג'לס. בשיא ההתפרצות בעיר ב- 29 באפריל אושפזו כמעט 2,000 איש. גורמי הבריאות במחוז יהיו ככל הנראה עסוקים השבוע.: מושל קליפורניה גאווין ניוסאם אישר בתחילת השבוע פתיחה מחדש של קניות קמעונאיות ומתן שירותי דת בבתי כנסת, כנסיות או מסגדים עם פחות 100 איש או עם קיבולת של 25%. כדי שההנחיות הללו ייכנסו לתוקף בלוס אנג'לס, יידרש אישור ממחלקת הבריאות במחוז.

אבל לוס אנג'לס עדיין סגורה ומסוגרת, וממש ללא סיבה טובה. תושבי לוס אנג'לס מגרדים את ראשם ותוהים מדוע אמריקה, כולל אפילו העיר ניו יורק, נפתחת מחדש בעוד לוס אנג'לס נותרה כמעט סגורה לחלוטין. ד"ר ברברה פרר, פקידת בריאות ציבורית שלא נבחרה, האחראית על חירותם של תושבי המחוז, הודיעה שהיא מצפה לפתיחה מחודשת נוספת רק ברביעי ביולי. ראש עיריית ניו יורק ביל די בלסיו (אימבציל לא קטן), אמר כי עירו נפתחת מחדש בתחילת יוני. משהו פה לא הגיוני.

בעוד ש-LA מכונה "מוקד ההתפרצות" של COVID-19 בקליפורניה, מספרם למעשה נמוך מאוד. שיעור התמותה בעיר ניו יורק מ- COVID-19 הוא 1 מ- 532. שיעור התמותה במחוז לוס אנג'לס הוא כמעט פי 10 פחות,  – מתוך 5,000.

קליפורניה הצליחה לעומת מניו יורק, ככל הנראה בגלל המניעה המוקדמת של הטיסות מסין. מזג האוויר כאן חם יותר והצפיפות פחותה בהרבה. בניו יורק אנשים מתגוררים בגורדי שחקים, משתמשים במעליות, הולכים ברחובות צפופים, נוסעים ברכבת התחתית הצפופה, וקונים וסועדים בחנויות ומסעדות צפופות. אנשים בלוס אנג'לס נוטים להתגורר בבתים או בבנייני דירות קטנים, נוהגים במכוניותיהם, ונוהגים לשמצה לא ללכת לשום מקום. יש בה פחות משליש מהצפיפות שבניו יורק.

עם זאת, הוראות השעה בלוס אנג'לס נותרו אולי הדרקוניות ביותר ביבשת. המחוז פתח לאחרונה סוף סוף את חופי הים, המחוז האחרון במדינה שעשה זאת. אבל, לשבת או לשכב על חוף מחוז, אפילו לבדך, אסור. אתה נדרש ללבוש מסיכה כשאתה על החוף (היזהר מקווי שיזוף מביכים), אך הצו מבהיר שמותר לך להסיר אותה לפני שאתה נכנס למים (ככל הנראה חכם). המחוז גם סוף סוף פתח את הפארקים ומסלולי ההליכה שהיו סגורים במשך חודשיים, בעוד העיר ניו יורק מעולם לא סגרה את הפארקים שלה.

ראש העיר אריק גרסטי הודיע בשבוע שעבר כי הוא מרחיב את "הפתיחה המחודשת" לחנויות לטיפוח חיות מחמד ושטיפות רכב. שיער חיות המחמד נראה כעת טוב; בני אדם, לא ממש. כנסיות נותרו עד השבוע חסומות, ואילו חנויות ליקר ומריחואנה נחשבו "חיוניות" ומעולם לא היו סגורות. במקביל, הוא הודיע כי ההגבלות יישארו במקום עד שתמצא "תרופה". מומחים מזהירים כי ככל הנראה זה ייקח יותר משנה. בינתיים, התושבים ממשיכים לסבול תחת שלטונו של גרסטי ונציגת מחלקת הבריאות שלא נבחרה.

בכלי התקשורת הלאומית זיהו סוף סוף את מה שרבים בלוס אנג'לס, (חוץ מרוב הכלבלבים הכנועים בתקשורת המקומית) לוחשים זה מכבר: ראש עיריית לוס אנג'לס, אריק גרסטי, הוא יצור פוליטי מזיק ומדכא, הנאבק מדי יום להשיג כוח ותשומת לב כדי לספק את התשוקות המוזרות שלו ולא לעשות את מה שהוא נשכר לעשות: לשלוט בהגינות, בשקיפות ובכנות. 

בשבוע שעבר, הפרשן הפוליטי טאקר קרלסון עשה זאת בתוכנית הערב הפופלרית שלו ב"פוקס ניוז". "אריק גרסטי הוא מגלומני ונוירוטי", קבע קארלסון וחשף בצורה מבריקה כיצד גרסטי כפה על כללי התנהגות מגוחכים ב-22 המיילים של חופי דרום קליפורניה: בלי שמץ של ראיות מדעיות, מדוע איננו יכולים לשכב על חול יבש, אך זה בסדר שנצעד בחול רטוב? הוא טוען כי החלטותיו מבוססות על הקשבה המדענים ואנשי המקצוע הרפואי, למרות שלד"ר ברברה פרר, מנהלת המחלקה לבריאות הציבור במחוז לוס אנג'לס, אין תואר רפואי, או לכל מסלול לימודים הקרוב אליו.

גרסטי הוא פוליטיקאי צבוע במיוחד. כך, במצעד האליפות של הקינגס בלוס אנג'לס הוא נתפס עם בקבוק בירה ביד, ואמר "יש שני חוקים בפוליטיקה. הם אומרים 'לעולם אל תצטלמו אי פעם עם משקה ביד, ואף פעם אל תישבע על כך', אבל זה יום גדול ומזוין!" הכישלון המחפיר שלו בפיתרון בעיית ההומלסים מזדקר ומתעצם בעת משבר הקורונה, עד שרבים וטובים (כולל אני) אומרים די! השבוע חתמתי על עצומה להדחתו  (recall Garseti) באתר change.com

החשיפה של טאקר קרלסון רלוונטית לא פחות מכיוון שהמגלומניה הנוירוטית של גרסטי פוגעת עכשיו בכל אחד מאיתנו, ומיליונים רבים מעבר לעיר שהוא אמור להוביל, מכיוון שהוא מופיע בטלוויזיה כל יום ויום כדי להסביר למה אנחנו, וגם אלה שמחוץ לעיר, מנועים מלחזור ולחיות את חיינו  על סמך גחמותיו. המדיניות שלו אינה מנומקת, מהורהרת. קארלסון: "זהו ביטויו של אוטוקרט שהחליט שהוא חייב להיראות קשוח בכך שהוא עושה משהו, או שהוא לא ייבחר לנשיא, מה שהייתה תמיד המטרה העיקרית של אריק גרסטי. זה מפחיד אם אתה חושב מה זה אומר. המשמעות היא שהעיר השנייה בגודלה של אמריקה נפלה תחת שליטה מוחלטת של מגלומנית נוירוטית שמפוחדת מחול יבש. הפוביות האישיות של אריק גרסטי הינן חוקיות כיום בלוס אנג'לס. זה גורם לך לחשוב על ימיו האחרונים של ניקולאי צ'אושסקו ברומניה, כשהוא מתלהם על נתיניו מהבמה ומטיל את האובססיות המוזרות שלו על האוכלוסייה חסרת האונים".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות