Connect with us

latest

אריזה מהפסיכולוגיה החיובית: אילו עקרונות כדאי לקחת לחופשה הבאה?

Published

on

אנחנו מתכננים את החופשות שלנו בקפידה, מזמינים מראש ומצפים להן זמן רב אך לא תמיד מצליחים ליהנות • להלן כמה צעדים שיעזרו לכם לחזור מחופשה וגם לזכור אותה לטובה

מאת: יהודית כץ

אחד השירים ששימש כצלצול שלי במשך תקופה לא מבוטלת היה ״פסק זמן״ של אריק אינשטיין. ״לקחת פסק זמן ולא לחשוב״, כתב ושר אינשטיין בקולו המזוהה. ״לשבת מול הים ולא לדאוג. לתת לראש לנוח מהפיצוצים, לתת ללב לנוח מהלחצים. אני יודע שזה לא הזמן, בעצם גם אני עוד לא מוכן. אבל הנשמה רוצה קצת מנוחה, לתפוס אוויר בשביל לחזור לעבודה״.

אני זוכרת שבכל פעם שמכשיר הטלפון הקטן שלי ניגן ורקד השתמשתי בקולו הנעים של אינשטיין ובמסרים המרגיעים שכתב בשירו כדי להכניס קצת מהחופשה השלווה שסיפר עליה לחיי העמוסים תמיד. אני כותבת לכם מאגם בראייס באיטליה, כשהחופשה שלי כבר כאן. ובכל זאת, המחשבות על אושר ועל איך מקבלים ערך מוסף גדול יותר, גם מחופשה, אינן מניחות לי.

קשה לחשוב על אדם מן המניין שאם תשאלו אותו: ״בא לך לצאת לחופשה?״ יניע ראשו לשלילה ויגיד: ״עזבו, אני מוותר״. כשמישהו חושב על חופשה, אפשר ממש לראות את שרירי החיוך שלו נמתחים ואת העיניים נעשות רפויות ושלוות יותר. האפשרות להניח מאחור את החיים כפי שאנחנו מכירים אותם – את המציאות המלחיצה, את השגרה ואת ההרגל – היא דבר שאנחנו מוכנים לעשות הרבה בשבילו. אנחנו מזמינים טיסות, שוכרים כלי רכב וסוגרים דילים במלונות בארץ ובעולם, אורזים מזוודה ומקווים שהחופשה באה תהיה כזאת שנטעם את טעמה גם אחרי שנחזור הביתה.

כל זה נחמד וטוב, אבל יש כמה עקרונות שכתבתי עליהם בכתבות שונות המאגדים יחד את הדברים שחשוב לזכור כדי שזה באמת יקרה.

מי שטרח בערב שבת – נהנה בטיול

עם עליית הטמפרטורות וסיום שנת הלימודים קורים שני דברים: רשתות הקוסמטיקה מתחילות להציע קרם הגנה לכל דורש, והאינטרנט מתמלא פרסומות של חברות טיסה של הרגע האחרון למי שרוצה להספיק לגלות יעד חדש בעולם.

בעוד שספונטניות היא תכונה מושכת ומשוחררת, המחקר דווקא מראה שכשחושבים על אושר כדאי לתכנן את החופשה מראש. לא, זה לא קשור למחיר אטרקטיבי יותר, אלא לתחושה שמגבירה ומכפילה את האושר שלנו עוד לפני שעלינו על המסוע והצהרנו שארזנו לבד – התחושה הזאת נקראת ציפייה. כשאנחנו מתכננים טיול אנחנו מתעסקים בו וחושבים עליו, ובעצם לוקחים ומפזרים קצת ״אבק חופשה״ על השגרה שלפניה.

שתפו, שתפו, שתפו!

כשאנשים חושבים על חופשה במקום יפהפה הם גם חושבים לא פעם על תמונת פרופיל חדשה. זה אנושי, תמונות פרופיל נוטות להיות טובות יותר כשאנחנו מחייכים חסרי דאגות עם כוס משקה צונן על רקע אגם בצבע טורקיז. דרך נהדרת ליהנות מהטיול שלכם הרבה אחרי שהוא נגמר היא פשוט לשתף בחוויותיכם את הסובבים והקרובים אליכם.

תוכלו להשתמש בתמונות, במילים חדשות שלמדתם, באתגרים ובסיפורים המצחיקים כדי להתחבר ולחבר את המשפחה והחברים לחוויות שעברתם ולהתענג עליהן שוב ושוב. המחקר הזה מראה ששיתוף בחוויות חיוביות מכפיל (!) את האושר מהן. כן, גם חוויות מאושרות ממלאות אתכם כמו הטיול עצמו.

הסתכלו על העולם דרך עיניו של ילד

אחד הדברים שאנחנו אוהבים בחופשות הוא התחושה הנהדרת של ״חדש״. מקום חדש, תרבות חדשה, מנהגים חדשים, חדר חדש ושונה, אקלים אחר, נופים לא מוכרים. כמה כיף להשאיר את האפרוריות הקבועה, את הרוטינה השחוקה, את מה שאנחנו עושים כל יום באותה שעה ולקבל מנה גדושה של ״חדש״.

טיול הוא הזדמנות נהדרת לתרגל שיטה שנקראת ״Beginner׳s Mind״, כלומר להסתכל על העולם מחדש בעיניים סקרניות וצמאות. נכון שקל מאוד להתלהב ממקדש בודהיסטי שלא ממש דומה לבניין המשרדים הקבוע שלכם, אבל זה בדיוק העניין. אנחנו כל כך רגילים להתרגל ועושים ״הביטואציה״, כלומר הפחתה בתשומת הלב, כדבר שבשגרה עד שכדאי להתאמן על היכולת הזאת בקטנה, במקום חדש.

הביטו בנוף, התמקדו בפרטים הקטנים ביותר ושאלו את עצמכם מה אתם מרגישים. בדקו לאן המחשבות שלכם נזרקות ונסו לאתר חלקיקי מידע חדשים בכל התבוננות. כשתחזרו לשגרה שלכם ישמו את אותו הכלל בחייכם עם הקרובים אליכם. ההסתכלות הבתולית הזאת תעשה אתכם מאושרים, תכניס עניין לחייכם ותשפר את מערכות היחסים שלכם.

השאירו את הטלפון הנייד בבית

כן, ידעתי שזה נשמע משונה כשכתבתי את זה, ועדיין היה לי חשוב שזה יהיה כתוב שחור על גבי לבן. אני מניחה שזאת עצה שקשה מאוד ליישם, ומניחה גם שרבים מכם יאמרו שהשתגעתי. אם אינכם משאירים את הטלפון הנייד בבית, לפחות השאירו שם את העבודה ואת הקולגות. אל תענו למיילים מהעבודה, אל תסדרו את היומן ואל תקבעו פגישות חדשות.

השתמשו בניתוק הזמני כדי להתחבר לאנשים שמטיילים אתכם, לחוות את הטבע ואת האדריכלות שמקיפים אתכם עד תום ונסו להיות כמה שיותר מעורבים בחוויה. אם תעשו זאת, תוכלו לחזור לחוויות הללו שוב ושוב, תעניקו לעצמכם רגעים של מנוחה ושלווה אמיתית וגם תעמיקו את הקשר עם החברים ועם בני המשפחה שהצטרפו אליכם.

יהודית כץ עוסקת בפסיכולוגיה חיובית, היא מלווה אנשים באופן אישי ועוזרת להם ליישם כלים פרקטיים מתוך המחקר הפסיכולוגי בחייהם האישיים. יהודית גם מייעצת לישראלים בארה״ב באמצעות סקייפ. לאתר האישי:www.judithkatz.me

 

 

latest

יהודים וגאים

Published

on

שבוע הגאווה: כנס של הקונגרס היהודי הגאה העולמי
מול קיצוניות דתית-פוליטית

*** Local Caption *** נשלח על ידי מור שובבו הראל, דוברות עיריית תל אביב. הוזן על ידי יעל גזית עכבר העיר

במהלך חודש הגאווה 2019 נראה שמעולם לא נצר פער גדול כל כך בין הקבלה והתמיכה בקהילה הגאה בקרב הציבור הישראלי לבין קיצוניות דתית-פוליטית שמאיימת על המשך זכויותיה. בעוד שמרבית הציבור, כבר שנים רבות, תומך יותר ויותר במתן שוויון זכויות אמיתי, בשנים האחרונות מתדרדרות הממשלה והמפלגות הדתיות בכיוון ההפוך ומקשיחות עוד ועוד את עמדותיהן נגד הקהילה הגאה.

סקר של עמותת חדו"ש שהתפרסם לרגל שבוע הגאווה מראה ש- 78% מהציבור היהודי בישראל סבור שיש לאפשר לזוגות בני אותו מין להינשא או להירשם כזוגות, במקביל, אחד הקולות הבולטים במערכת הדתית- פוליטית, שר התחבורה החדש בצלאל סמוטריץ', הצהיר שמדינת ישראל צריכה להתנהל כמדינת הלכה – שבה כנראה אין מקום להומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים.

התנגדות המפלגות הדתיות לשוויון זכויות לקהילה הגאה אינה דבר חדש. מאז קום המדינה התנגדו הח"כים הדתיים למהלכים ציבורים ולתיקוני חקיקה בנושא. עם זאת, אם בעבר עוד הצליח הרוב בכנסת להעביר הישגי חקיקה כגון ביטול האיסור הפלילי על יחסים הומוסקסואליים, איסור אפליה בעבודה, איסור אפליה באספקת מוצרים ושירותים ובכניסה למקומות ציבוריים – בשנים האחרונות ההתנגדות הדתית בכנסת הקצינה; נציגי המפלגות הדתיות היום קוראים לקידום חקיקה שבפירוש תפגע בקהילה הגאה, כדוגמת פסקת ההתגברות, שעלולה למנוע מבית המשפט העליון לפסול חוקים שמפלים נגד להט"בים, למשל את חוק הפונדקאות שכבר יותר מ 20- שנה מאפשר לזוגות סטרייטים לבצע פונדקאות בישראל אבל מונע מזוגות גאים להקים משפחה.

לדברי עו"ד אסף וייס, מזכיר הקונגרס היהודי הגאה העולמי (יש דבר כזה!), כבר שנים רבות שסקרים מראים שיעורי תמיכה עצומים בקרב רוב הקבוצות בישראל, לרבות דתיים וחילונים, למען שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה.

הנתונים כל כך חד משמעיים עד שאפילו סקר חדשות 2 בזמן מחאת הפונדקאות ביולי שעבר הראה ש- 58% ממצביעי הבית היהודי (!) מעידים שהם תומכים במחאה ובמתן שוויון זכויות לזוגות גאים בפונדקאות. אבל, טוען וייס, על אף התמיכה העצומה שהקהילה מקבלת מהציבור הישראלי, מנהיגי המפלגות הדתיות בישראל נותרו אטומים לקריאת העם ורק הקצינו את עמדותיהם. וייס מציין את שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, שבמהלך כהונתו הקשיח משרד הפנים את הנהלים נגד הקהילה הגאה כדוגמת הרמת קשיים בלתי אפשריים לטרנסג'נדרים שמבקשים לשנות את מינם בתעודת הזהות או על הקשחת עמדות ברישום ילדים להורים טרנסג'נדרים.

הפער הזה בולט במיוחד כשמשווים את התפיסות ה"יהודיות" של המפלגות הדתיות לתפיסות הדתיות בקהילות היהודיות בעולם, בהן ניתן לראות מגמה של עלייה בקבלה ובתמיכה בקהילות הגאות. לדוגמא: הכנס השנתי של הקונגרס היהודי הגאה העולמי, ארגון גג של קהילות יהודיות גאות מרחבי העולם, שהתקיים בסידני, אוסטרליה. מיקום הכנס היה בבית כנסת יהודי במתחם שכולל שלושה זרמים שונים של היהדות: קונסרבטיבים, רפורמים ויהדות מתחדשת.

התופעה הזו אינה נחלתה הבלעדית של התנועה היהודית הרפורמית, שכבר שנים מקבלת באופן מלא את חברי הקהילה הגאה לשורותיה: אפילו בקרב קהילות אורתודוקסיות ישנו מספר גדל והולך של רבנים שקוראים ופועלים לשילוב חברי הקהילה הגאה היהודית וחלקם אף תומכים בהסמכתם לכהן כרבנים.

בשנים האחרונות, טוען וייס, נאלצת הקהילה הגאה בישראל להסתפק בהישגים סמליים כגון עלייה במספר חברי הכנסת ההומואים ומינויו של שר הומו ראשון בישראל. לדבריו, אלה הישגים יפים ומבורכים אך הם לא מביאים לתיקון האפליות הקשות בחקיקה הישראלית.

אם מגמת ההקצנה של המפלגות הדתיות נגד הקהילה הגאה תימשך, ובמקביל תימשך מגמת התחזקותן המוחלטת בממשלה ובקואליציה, ישראל עלולה למצוא את עצמה בפער קיצוני אף יותר בין תמיכת הציבור הישראלי בשוויון מלא לבין תפיסות "יהודיות" שהן קיצוניות אף בהשוואה לתפיסות יהודיות רבות בשאר העולם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות