Connect with us

כלכלה

ארה"ב שבה לשיעור התעסוקה שקדם לקורונה – אבל בוול סטריט מודאגים…

Published

on

החיסונים השיבו את ארה"ב לשגרת עסקים, כשהדרישות לדמי אבטלה הנמוכות מתחילת המגפה, מתחת ל-400 אלף; כמעט מיליון מועסקים חדשים בסקטור הפרטי בארה"ב במאי, הרבה מעל הצפי שעמד על 680 אלף; אך דווקא לאור הנתונים הללו, בוול סטריט חוששים כי הגיעה העת שהפד יעצור את הסיוע שלו למשק

האמריקאים חוזרים לשוק העבודה ובגדול, כשבסקטור הפרטי נרשמת העלייה הגדולה מזה שנה. מספר המועסקים החדשים במאי זינק ב-978 אלף לעומת 654 אלף באפריל, ומול צפי השוק לעלייה קטנה בהרבה של 680 אלף. מדובר בעלייה הגדולה במספר המועסקים מאז יוני 2020.

בנוסף, דרישות ראשונות לדמי אבטלה בשבוע שהסתיים ב-29 במאי בארה"ב – לראשונה מתחת ל-400 אלף מאז תחילת המגפה. תשואת אג"ח ארה"ב ל-10 שנים מטפסת ב-2 נק' בסיס ל-1.61%. מדובר בשבוע הטוב מאז השבוע שהסתיים ב-14 למרץ 2020, אז נרשמו 256 אלף דרישות. 

אך ככל שהחיסון נכנס לתמונה בהמשך הדרך, חל שיפור במצב התעסוקה בארה"ב. יחד עם זאת, הדרישות החוזרות (דרישה שנייה ומעלה) לדמי אבטלה בשבוע שעבר עלו ב-169 אלף ל-3.77 מיליון. כך או כך, מספר האמריקאים שמקבלים סיוע מהממשל בדמות הטבות שונות, נחתך בחצי מאז תחילת השפעת המגפה על המשק, ועומד כיום על 15.4 מיליון איש. הסיוע הפדרלי לאזרחי ארה"ב צפוי להסתיים בספטמבר הקרוב.

האטה בסיוע הפדרלי מצד הפד מדליקה נורת אזהרה אצל המשקיעים. נתוני התעסוקה המוצלחים בארה"ב שמאותתים על יציאה כמעט מוחלטת של המשק האמריקאי מהמשבר – דווקא מבריחים את המשקיעים, בעיקר ממניות הטכנולוגיה שנחשבות בעיני רבים כמנופחות כשהפדרל ריזרב (הפד) מצידו מאותת על התחלה של נסיגה מהסיוע המאסיבי שהוא מעניק לכלכלה האמריקאית. 

המשקיעים חוששים לעלייה באינפלציה ומכאן להעלאה אפשרית של הריבית במשק ע"י הפד – מהלך שידחוף משקיעים החוצה מוול סטריט. הסיוע הפדרלי אשתקד דחף את המדדים המובילים בניו יורק לשיאים חדשים, והדבר נמשך גם ב-2021, ככל שהסיוע נמשך. אך השיפור בנתוני התעסוקה מדי חודש, מאז החל מבצע החיסונים, דוחף את הפדרל ריזרב להתחיל בנסיגה מתוכנית הרכישות שלו (כחלק מתוכנית הסיוע שלו למשק רוכש הפד בכל חודש אג"ח בסכום של 120 מיליארד דולר). 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

כמעט מיליון דולר: מחירי הבתים בסן פרננדו וואלי זינקו ב-26 אחוזים!

Published

on

כדי להרשות לעצמם את בית ממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה * החדשות הטובות: המחיר החציוני של דירות קונדו יורד

המחירים החציוניים של בית בעמק סן פרננדו בלוס אנג'לס הגיעו לשיא האחרון בחודש מאי, וזינקו ב 26% בשנה לכדי -945,000 דולר, כך לדברי "האגודה האזורית סאות'לנד". במקביל, המכירות בעמק הוכפלו יותר מהשנה שקדמה לה.

כדי להרשות לעצמם את הבית הממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה.

"מחירי הנדל"ן מתגמלים את המוכרים, אך עם זאת מחירים גבוהים מקטינים את הנגישות לרכישת נדל"ן באזור ומאיימים על קיימות שוק המגורים כולו", אמר טים ג'ונסון, מנכ"ל אגודת המתווכים האזורית סאות'לנד.

"אנחנו מקווים שלבעלי בתים יהיה יותר נוח והם יהיו מוכנים  למכור, לאחר שהמשק ייפתח מחדש לחלוטין ואיום המגפה יוסר. אם זה יקרה, זה עשוי לשחרר חלק מהלחצים על המחירים ויתן למשפחות אפשרויות לרכישת בתים נוספות".

מכירות החודש עלו על השיא הקודם שנקבע באפריל, כאשר מחיר המכירה החציוני עמד על 935,000 דולר, והיתה זו רק הפעם השלישית ברשומה שהמחיר החציוני של בית משפחתי בעמק סן פרננדו הגיע למעל 900,000 דולר.

המחיר החציוני לדירות קונדו בעמק סן פרננדו בחודש מאי היה 530,000$, עלייה של 18.4% לעומת החודש המקביל אשתקד, אך ירידה של 1.9% לעומת אפריל, אז הגיע המחיר החציוני ל540,000$. כדי לקנות דירה בעמק, אדם יצטרך להרוויח כ- 100,000 דולר בשנה, על פי העמותה.

העמותה דיווחה כי במהלך חודש מאי נמכרו 497 בתים ו-174 דירות קונדו, עלייה של 108.8% ו -163.6% בהתאמה, בהשוואה לשיא באותה תקופה בשנה שעברה, כאשר המגיפה הובילה לסגר לעסקים והישארות בבית.

"אנו גאים באופן שבו מתווכים מקומיים הגיבו לפני שנה לנוכח מצוקה ומאושרים כאשר ההתאוששות הכלכלית נמשכת, עם פתיחה מוחלטת של ממש," אמרה דיאן סידל, נשיאת העמותה המונה 10,300 חברים.

"אין מספיק נכסים למכירה וביקוש אדיר למגורים דוחף את מחירי המכירה מחדש ומעלה אותם בכל חודש", הוסיפה.

בעוד שמחירי המכירה בעמק עלו, והאזור חווה ביקוש כבד של קונים, המכירות היו מוגבלות בגלל חוסר מלאי, כך דיווחה העמותה. העמותה דיווחה על סך 685 רישומים פעילים בסוף מאי, ירידה של 34.1% לעומת השנה שעברה. מספר הרישומים עלה משפל השיא שנקבע באפריל, אז היו באזור 620 רישומים בלבד.

בתים הנמצאים באסקרו, שלדברי העמותה הם מדד לפעילות עתידית, עלו ב 43.4% בחודש מאי בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, עם סך של 715 בתים בפיקדון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות