fbpx
Connect with us

Featured

ארגון הבריאות העולמי: "הזן ההודי הוא המידבק והקטלני ביותר"

Published

on

קריאה למדינות המפותחות והעשירות לתרום חיסונים למדינות חלשות • בשורות טובות באמריקה: לראשונה ממרץ 2020 – מספר המתים היומי ירד מתחת ל-300

הווריאנט ההודי, שנחשב לבעל כושר ההתפשטות הגבוה ביותר מקרב מוטציות הקורונה המוכרות, עשוי להיות קטלני בעבור אנשים בסיכון וכאלה שלא התחסנו. כך עדכן השבוע ארגון הבריאות העולמי, שהדגיש כי המסוכנות שגלומה בווריאנט עשויה לבוא לידי ביטוי במיוחד במקומות שבהם שיעורי ההתחסנות נמוכים. הזן ההודי, המוכר גם בכינויו כזן "דלתא", הוא בעל סיכויים "להיות יותר קטלני מכיוון שהוא יותר יעיל בלהתפשט בין בני אדם ובסופו של דבר הוא יימצא את האנשים הרגישים שיהפכו להיות חולים קשים שיאלצו להתאפשז ואולי אפילו למות", כך אמר ראש תוכנית החירום של ארגון הבריאות העולמי, ד"ר מייק ריאן.

ההתפשטות של המוטציה ההודית, שכאמור נחשבת למידבקת ולקטלנית ביותר, כבר באה לידי ביטוי בכך שזוהתה ב-92 מדינות ברחבי העולם, ולמעשה בארגון הבריאות העולמי כבר קבעו כי היא הפכה בהדרגה לדומיננטית ביותר בעולם. בשל כך, בארגון הבריאות העולמי קוראים למדינות המפותחות והעשירות יותר לתרום חיסונים למדינות העולם השלישי. זן "דלתא" מידבק בכ־50% יותר מהמוטציה הבריטית, שמוכרת בכינויה "אלפא", שגרמה לגל השלישי בישראל. הזן ההודי אחראי ל־40%-30% מההדבקות בישראל בשבועות האחרונים, וניתן להניח שכמו בבריטניה, שם הפך להיות הזן השולט באופן מוחלט, הוא יהיה בשלב מסוים גם הזן השלט בישראל.

150 מיליון אמריקאים מחוסנים

לראשונה מחודש מרץ 2020, גורמי הבריאות האמריקאים מדווחים על פחות מ-300 מתים ביממה כתוצאה מנגיף הקורונה. במקביל, בארה"ב ציינו הישג חשוב נוסף בכך שחצו את רף ה-150 מיליון אזרחים אמריקאים שקיבלו שתי מנות חיסון.

ארצות הברית היא המדינה שבה היכתה מגפת הקורונה בצורה הקשה ביותר והיא מובילה במספר המתים הכללי בפער רב על יתר המדינות עם כמעט 620 אלף מתים מקורונה. לשם השוואה, המדינה שנמצאת במקום השני מבחינת מספר הקורבות היא ברזיל עם קצת יותר מחצי מיליון מתים.

לפי המרכז למניעת מחלות והפצת האמריקאי, כ-45 אחוזים מאוכלוסיית ארצות הברית חוסנו באופן מלא ויותר מ-53 אחוזים מהציבור האמריקני קיבל לפחות מנת חיסון אחת. מספר המאומתים היומי עומד בימים אלה על קצת יותר מעשרת אלפים מאובחנים ביממה ומספר המתים ביום ראשון עמד על 245. הנתונים האלה נחשבים להצלחה מסחררת לאור העובדה שבתחילת חודש ינואר היו מאובחנים באופן יומי כרבע מיליון בני אדם כחיוביים ומספר המתים ביממה אף חצה את רף ה-3,400 נפטרים. 

Featured

בלאק פריידי וסייבר מאנדיי באווירת מיתון: תנועה ערה במולים, אמזון כבר לא בצמרת חיפושי המבצעים

Published

on

עֿונת קניות החגים בארה"ב נפתחה בסוף השבוע האחרון עם תחזיות מתונות לעלייה במכירות, בצל האינפלציה המאמירה וסכנת המיתון. במקביל, סקרים מנבאים עונה טובה לקניונים בזכות דעיכת מגפת הקורונה, שהרחיקה לקוחות בשנתיים החולפות. קניות בחנויות פיזיות נחשבות השנה לדרך הטובה ביותר לנצל מבצעים, לאחר שקמעונאים חתכו מחירים כדי לפנות מלאים עודפים. בה בעת, ברוח הזמנים, צרכנים דיווחו כי בכוונתם לערוך קניות מחושבות היטב ולא לרכוש פריטים בגחמה. "חיכינו להנחות", סיפר לסוכנות רויטרס לקוח בחנות של בסט ביי בלוס אנג'לס, שחסך 500 דולר על מסך 85 אינטש של סמסונג. 

הקמעונאים נלחמים על ארנקי הצרכנים בעונת קניות הצפויה להיות איטית יותר לעומת שנים עברו. לפי נתוני פדרציית הסחר האמריקאית, ההוצאות על קניות החגים בנובמבר ובדצמבר צפויות לעלות בין 6% ל־8% לעומת השנה שעברה — כאשר בשיקלול האינפלציה מדובר למעשה בירידה לעומת 2021. הקניות המקוונות בחודשיים הללו צפויות לצמוח ב־2.5% בלבד ל־209.7 מיליארד דולר, בהשוואה לעלייה חדה של 8.6% בשנה שעברה. 

ואכן, ביריית הפתיחה לעונת הקניות, החסכנות נתנה את הטון. נכון ליום שישי בבוקר, קמעונאית הענק וולמארט, המועדפת על צרכנים המחפשים מחירים נוחים, ניצבה בצמרת החיפושים אחר מבצעי בלאק פריידיי. החיפושים אחרי הנחות בוולמארט זינקו ב־386% לעומת 2021 ועקפו את היריבה אמזון, אשר בשנה שעברה הגיעה לצמרת סקר Captifiy  של הקמעונאים עם מספר החיפושים הגדול ביותר. השנה, ענקית הטכנולוגיה הגיעה רק למקום הרביעי, אחרי רשתות טרגט וקוה'לס, בהתאמה.

לפי נתוני פדרציית הקמעונאים האמריקאית, כ־166 מיליון אמריקאים, 8 מיליון יותר לעומת 2021, תיכננו לערוך קניות לחגים בסוף השבוע של חג ההודיה שננעל ביום שני עם מבצעי סייבר מאנדיי.  לפי סקר של ICSC, ארגון המייצג מרכזי קניות ושאר פלטפורמות פיזיות, בכוונת הצרכנים להוציא 10% יותר בעונת החגים הנוכחית לעומת 2021, כאשר 89% צפויים לערוך את הקניות בין חג ההודיה לסייבר מאנדיי.

סקר אחר מצא כי כ־75% מהצרכנים מתכננים להגיע למרכז קניות כלשהו בחמשת ימי הקניות שהחלו ביום חמישי שעבר, מתוכם, 59% יערכו קניות. בילויים מתוכננים אחרים כוללים ביקור במסעדה (48%) ובקולנוע (29%) או השתתפות באירועי חג מיוחדים (21%).

לפי סקר בלאק פריידיי וסייבר מאנדיי של דלויט, במכירות סוף השבוע יוציאו צרכנים 12% יותר לעומת 2021. דלויט גם מצאו כי הדורות הצעירים צפויים לייצג את עיקר הרכישות, עם 86% מבני דור ה־Z שדיווחו על תוכניות לנצל את המבצעים, ו־89% מהמילניאלס.

המכירות המקוונות בבלאק פריידיי צפויות להגיע לסכום של 9־9.2 מיליארד דולר — כך לפי דו"ח של אדובי אנליטיקס — עלייה צנועה של כ־1% לעומת השנה שעברה, בזכות התחזקות הקניונים. לפי סקרי אדובי, צרכנים רכשו מוצרי אפל, כמו שעונים ואיירפודס, רמקולים חכמים וטלוויזות, מכונות אספרסו וקונסולות גיימינג. הצעצועים הפופולריים כללו בובות Funko, האצ'ימלס ובובות סקווישמלו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות