Connect with us

כלכלה ועסקים

"אפשר לבנות עליהן" – נשים מובילות בענף הנדל"ן באל-איי

Published

on

במשך שנים שוק הנדל"ן בלוס אנג'לס נשלט על ידי המין הגברי • בשנים האחרונות יותר ויותר נשים ישראליות נכנסות לתפקידי ניהול ומכירות ומובילות חברות בתחום להצלח. • מי הן הנשים הללו? האם יש יתרון לניהול נשי בענף? איך הן משלבות בין
ניהול קריירה וניהול הבית? • ומה יש להן להגיד לנשים הצעירות בתחילת הדרך?

The Art Of Real Estate

המוטו של שלהי גל-קסובר: קונה בית? מוכר בית? אותך זה משגע, אותי זה מאתגר!

שלהי גל קסובר (רודיאו ריאליטי):

למה נדל״ן?

"בשבילי עולם הנדל״ן היה בחירה טבעית. אבי היה סוכן נדל״ן ויזם. עסקאות נדל״ן היו שיח יומיומי שעורר אצלי התלהבות וזיקה לתחום. כיוון שענףְ הנדל״ן הוא ענף דינמי, הוא מתאים לאישיות שלי – אינטראקציה טבעית עם אנשים, ובנדל"ן זה המקום לעזור להם להפוך חלום למציאות".

איך התחלת במקצוע?

"בשנת 2005 החלטתי למכור את הבית שלי ולקנות בית חדש בו זמנית. פניתי לסוכנת נדל"ן, והתחלתי איתה את התהליך. חוויית התהליך והאתגרים הלא פשוטים הביאו אותי למסקנה שהגיע הזמן לממש את היעוד שלי. הוצאתי רישיון נדל״ן, כשהמטרה שלי הייתה להקל על אחרים בתהליך הקנייה/מכירה של הנכסים. ידעתי גם שאוכל להעניק לקליינטים שלי אכפתיות ויחס אישי אותם ספגתי מהבית".

איך משלבים קריירה וחיי משפחה?

"כיוון שקריירה בנדל״ן דורשת שעות רבות כולל סופי שבוע, קשה לתת 100%, אבל אם יש רצון – יש דרך! בשלב מסוים בקריירה התחברתי לדיוויד, השותף העסקי שלי. שנינו פועלים כצוות אחד עם אותה ראייה עסקית ואותה גישה ללקוחות, כך שלרוב אחד מאיתנו פנוי לתת שירות לקליינטים שלנו. זה נכון לגבי כל השבוע חוץ משבת. אצלנו זהו יום קודש, יום המוקדש למשפחה. אבי תמיד אמר – אין ברכה בעבודה של שבת".

איך היצירתיות והדמיון הנשי עוזרים לך בעבודתך?

"הסלוגן שלנו אומר הכול: -The Art Of Real Estate נדל״ן הוא אמנות השילוב בין הקליינט לנכס. ידוע, שלנשים יש את היכולת המחשבתית המאפשרת לנו לחבר בין הראש ללב. אני אישית מקפידה על הפרטים הקטנים תוך כדי שימוש באינטואיציה, ברגישות, ביצירתיות ובדמיון. זאת במטרה לאפשר לקליינט ולמשפחתו לבחון אתְ הנכס מזוויות שונות עד למציאת הנכס המתאים ביותר עבורם".

הצהרה אישית?

"הדרך הטובה ביותר להכיר אותי היא דרך חוויה אישית של קליינטים שקנו ומכרו איתי נכסים.למשל חוות דעה שקיבלתי מיעל כגן, NLP והיפנוזה: ״שלהי היא הרבה מעבר לסוכנת נדל״ן טיפוסית. היא השכילה להבין שזה לא מספיק רק להיות מקצועית, ישרה, אתית ואמינה. יש בה את השילוב של הכרת שוק הנדל"ן והיכולת להבין את הצרכים של הלקוח. היא מכירה את המצוי בשוק, את היתרונות והחסרונות של כל ליסטינג, מה עומד מאחורי המכירה ואיפה יכולים להיות אתגרים שחשוב שהקונה והמוכר יהיו מודעים להם. מצד שני, יש לה את היכולת ללמוד ולהבין את הלקוח, את היכולות הפיננסיות שלו, הצרכים, מה חשוב יותר ומה פחות. כשהיא מבינה שיש אתגר מיוחד בקנייה ובמכירה, היא חושבת על פתרון מחוץ לקופסה כדי להגיע לתוצאה הנכונה״.

"וגם ממהילה גורדון, Glam מאפרת מקצועית: ״הייתי אומרת קודם כל מקצועיות בטופ. בקיאה מאד במצב שוק הנדל״ן. ממש יורדת לפרטים קטנים תוך כדי ראייה של המצב הכללי. קשובה ללקוחות. מייעצת כשצריך לטוב ולרע ולא בצורה אגרסיבית. נעימה ומקסימה. בהחלט רואים שהיא אוהבת את מה שהיא עושה״.

DRE #01721758 | Rodeo Realty Shelhee.David@gmail.com | www.Shelhee-David.com 818.400.3586

דורותי אלון: מבינה את הראש של הקבלן המבצע ושל המשקיע

דורותי מנהלת סטודיו מצליח לעיצוב פנים ומתמחה בבנייה חדשה, נשואה ואמא לשניים.

איך כל זה התחיל אצלך?

"התחלתי את הקריירה בתחום העיצוב לפני כעשר שנים, בהתחלה עם לקוחות פרטיים ועם הזמן עברתי להתמקצע בבנייה חדשה, שזאת חיה אחרת לגמרי מעיצוב בתים ללקוחות פרטיים."

מה את מביאה כערך מוסף ללקוח הפוטנציאלי?

"הערך המוסף שלי זה שאני מבינה את הראש של הקבלן המבצע ושל המשקיע, מבינה מה אפשר לקבל על הבית ויודעת איפה להשקיע בעיצוב כדי להחזיר את ההשקעה. המשקיע, הקבלן ואנכי עובדים כצוות וביחד מחליטים על הכיוון של העיצוב, משנים הרבה פעמים את הסידור הפנימי של הבית ומנסים למקסם את החוויה של הקונה הפוטנציאלי. כמעצבת וכמי שלמעשה מנצחת על העיצוב מלמעלה, אני מביאה ניסיון עשיר בבנייה חדשה ומעורה בכל הטרנדים שמגיעים מהעולם, הולכת לתערוכות ומתעדכנת כל הזמן כדי להביא את המוצר הסופי לרמה הנדרשת, המשרד שלי נוגע בכל האלמנטים השונים הפונקציונליים וכמובן הגימורים השונים".

איך את משלבת את הקרירה והעבודה?

"ניהול קריירה וניהול הבית, זה אחד הדברים היותר מאתגרים, המטרה היא לשמור על איזון בין שני העולמות אבל בשטח אי אפשר באמת לשמור על איזון בלי תמיכה של הבעל ועזרה בגידול הילדים במהלך היום. אני הבאתי את ילדיי בגיל מאוחר יחסית (42, 41) כך שהקריירה שלי הייתה דיי מבוססת והמוניטין קיים. אבל עדיין יש שינוי בסוג העבודה שאני לוקחת וסוג האנשים שאני רוצה לעבוד איתם. מי שעובד איתי מבין שאחרי 4 אני אמא. אוספת את הילד ומאותו הרגע אני כל כולי עם הילדים. הילד שלי לא קורא לי פעמיים, אני תמיד בהאזנה אליו ולתינוקת שלי אני עדיין קמה כל לילה ועושה את זה באהבה. זה מתיש מאוד כשיש לילות ללא שינה ואחר כך צריכה להופיע חדה ויצירתית לפגישות שטח ופגישות עיצוב אבל זה אפשרי".

מה את מייעצת לנשים שרוצות להיכנס לתחום הנדל"ן?

"העצה שלי לנשים שרוצות להיכנס לעולם הזה זה שצריך להבין שזה מקצוע לכל דבר שדורש המון אינפורמציה וסדר והתמקצעות. זה לא מספיק להיות בעלת טעם טוב שמקבלת מחמאות מהחברים… זה תחום שצריך ממש ללמוד ולהעמיק בו, יש הרבה מאוד אחריות כי ההשקעה היא של מיליוני דולרים ואין יותר מדי מקום לטעויות. ראשית, צריך ללמוד אותו בבית ספר גבוה כדי לרכוש את ההבנה הבסיסית של תוכניות בנייה ושרטוט, ואחרי זה לקוות לעבוד בסטודיו שבו תקבלי ניסיון בשטח כי רק מזה באמת לומדים להיות טובים. כל טעות היא טעות של אלפי דולרים כך שחשוב לקחת את הזמן להבין את כל הרבדים של התחום הזה, להיות מקצועית ולתת שירות טוב. אין קיצורי דרך, זאת עבודה אינטנסיבית והרבה פעמים בתנאי שטח של אבק, נסורת, בוץ, קור וחום.

"אך בסוף בסוף אחרי הרבה חודשים ארוכים, מקבלים את המוצר המוגמר וזה שווה את כל המאמץ".

הסטודיו של דורותי אלון

17327 Ventura Blvd. #325 Encino, CA | Dorothy@sopheadesigns.com

ענת יפרח: חוש אסתטי מפותח ויכולת של ירידה לפרטים

"כשאתה מוכר נדל"ן אתה מוכר פנטזיה ואת הפנטזיה הזו צריך לקשט, לעצב ולשווק בצורה הטובה ביותר"

ענת, חלקי עמנו כמה מסודות המקצוע שלך.

"שאני יוצאת בקמפיין שיווק בתחום הנדל"ן אני כוללת בתוכו עטיפה רחבה מאוד והמסר הוויזואלי הוא חשוב ביותר. כשמוכרים נדל"ן לא מוכרים רק נכס, אלא מוכרים ללקוח הבטחה, פנטזיה וסטטוס חברתי.

המוצר עצמו לפעמים עדיין לא קיים בשלב השיווק, לכן על מנת למכור ללקוח את "בית החלומות" שלו חייבים להיעזר בכמה שיותר כלים ועזרים שיווקיים כמו – שמות מפתים וסקסיים, מיתוג יוקרתי, פרוספקטים, הדמיות תלת-ממדיות, סרטון תדמית מושקע, פירסומות, משרדי מכירות מושקעים, דירות לדוגמא שמרוהטות בכל טוב ועוד”.

מדוע הנשים הישראליות מצליחות יותר בתחום הנדל"ן בל-איי?

"אומרים שלנשים חוש אסתטי ועיצובי מפותח יותר (ברוב המקרים….. נכון יש גם גברים עם חושים מאוד מחודדים בתחום), לכן זה לא מפתיע שניתן לראות היום נשים רבות שמנהלות ביד רמה ובכישרון רב את הקמפיינים הגדולים ביותר של חברות הנדל"ן.

"נשים מסוגלות לדמיין איך בדיוק יראו הדירה, הבניין, השכונה, השכנים וכו' ולהביא את הדמיון שלהן לידי ביטוי בכל אותם עזרים שיווקיים בצורה מדויקת שתמחיש ללקוח איך הולכים להראות חייו בבית החדש.

"נשים הן הרבה פעמים יותר מהירות, תקתקניות ואפקטיביות. הייתי אומרת בהכללה שלנשים יש יכולות הידברות ואינטליגנציה רגשית גבוהה, הן יצירתיות יותר, יש להן יכולת של ירידה לפרטים ותשומת לב לדקויות ולפונקציונליות של כל דבר. אנחנו בונים בתים שאנשים גרים בהם, ולדברים האלה יש משמעות אדירה.

"כנשים יש לנו חוש אסתטי מפותח ויכולת של ירידה לפרטים, זה יתרון גדול שמאפשר לנו לנצח על הנראות של פרויקטים רבים. הרי בסופו של דבר אנחנו אלו שמעצבות את הבתים ואנחנו אלו שאומרות את המילה האחרונה בכל הקשור לעיצוב (ברוב המקרים).

"כשאתה מוכר נדל"ן אתה מוכר פנטזיה, ואת הפנטזיה הזו צריך לקשט, לעצב ולשווק בצורה הטובה ביותר" אומרת ענת יפרח, המלווה באופן אישי יזמים בענף הנדל"ן.

מה משך אותן לעסוק דווקא בענף הנדל"ן?

"תחומי האחריות והתוצר הסופי של המוצר הוא זה שמניע אותי לעסוק בתחום הנדל"ן במשך כל כך הרבה שנים. אני מסתובבת ברחבי אל-איי ויכולה להגיד שיש מספר לא קטן של פרויקטים אותם ליוויתי מיומם הראשון, עוד בשלב התכנון, וזה גורם לי לאושר רב".

ענת יפרח
818-266-9195טלפון
Realtor at Hydam Realty Thousand Oaks, California www.anatyifrah.agentsquared.com

שרית פינקלשטיין: בוורלי הילס, בל אייר ומערב לוס אנג'לס

שרית מלווה ומייעצת לבכירים בענף הנדל"ן ונהנית מהקשר עם קליינטים שהיא אישית מלווה לאורך כל הדרך

שרית פינקלשטיין עוסקת בענף הנדל"ן מזה 25 שנה. היא התחילה את מסלולה בהתמחות בבתים מפוארים ועבדה בחברות מובילות בברנטווד ובבוורלי הילס. לאחר רכישת ניסיון רחב, יצירת חברויות עם כל המי ומי בענף הנדל"ן, ולאחר שמונתה ל'טופ פרודיוסר', בעשור האחרון שרית פתחה בדרך עצמאית משרד בבוורלי הילס וכיום היא מלווה ומייעצת לבכירים בענף הנדל"ן ונהנית מהקשר שלה עם קליינטים שהיא אישית מלווה לאורך כל הדרך. שרית מתרכזת במכירות באזורי בוורלי הילס, בל אייר, ברנטווד, אזורי הים ומערב לוס אנגלס.

"בענף הנדל"ן יש אדרנלין כל הזמן". אומרת שרית פינקלשטיין, "מדהים אותי לראות איך פרויקט קם מאפס, מקרקע ריקה, והופך לבית בו אנשים גרים וילדים מתרוצצים סביבם". שרית מתלהבת מהקשר הישיר עם המוכר והקונה. כל פרויקט שונה ואופייני לעצמו. כל מוכר וקונה שונים באופי, בבקשות ובציפיות וחובה אוזן קשבת. "התכנון והליווי של פרויקט מהשלבים הראשונים ועד היציאה לשיווק, הירידה לפרטים, ההתחשבות בצרכי הלקוח, קמפיין שעולה לאוויר, כל מכירה של בית מרגשת
אותי מחדש.״

"גדלתי במשפחה של ניצולי שואה וניצולי שלטון קומוניסטי. מגיל צעיר אבי עודד אותי להיות קרייריסטית, עצמאית ולא לתלות באף אחד ואכן קרה. הוריי נתנו לי מספר מקצועות לבחירה ללימודים אקדמאים – רפואה, הנדסה, עריכת דין או אדריכלות. בחרתי באדריכלות.״ לאחר ששרית השתחררה בתור מ"כית מצה"ל היא הגיעה לעיר המלאכים וסימה את לימודיה באדריכלות ב- University of Southern California )USC) . עם סיום הלימודים שרית עבדה במשרד אדריכלים ובעירית בוורלי הילס לפני שהייתה שותפה במשרד אדריכלות משלה. ״אין דבר מרגש יותר מלראות בניין מוקם ואנשים מתפקדים בתוכו על פי התכנון שלי, או אנשים שנכנסים לגור בבית שתכננתי וניבנה על פי הצרכים האישים שלהם על מנת שיהוו את הבית הכי טוב עבורם".

"מדובר בענף מרתק ומלא סיפוק. לקחת קרקע בתולית שכולה חול ולהפוך אותה לבית למשפחות, למקום בו אנשים ממשים את החלומות שלהם ומשדרגים את איכות החיים שלהם או לראות אנשים בבניינים מתפקדים בדיוק על פי מה שתכננת באם זה בנייני משרדים, בניינים מסחריים, מלונות, מסעדות, בתי קולנוע, מולים נהנים ומודים לך על התכנון זה מדהים. זו עבודה קשה בוודאי עם הרבה מאוד בירוקרטיה. החלום שלי הוא ליצור סביבות חיים שיכללו בית, שירותים קהילתיים ומרחבי עבודה, כדי שאנשים יוכלו ליהנות מחיי משפחה ועבודה המשולבים בחיי קהילה.

"ענף הנדל"ן בלוס אנג'לס הוא תחום עסקי מאתגר, עם הרבה מאוד אמוציות ואגו, צריך יצירתיות וירידה לפרטים ובהחלט עוזר לפורמולה כשיש ניסיון נוסף בתכנון ובניה כשלי". בעשור האחרון שרית משתדלת להתרכז במכירות בלבד. ״אני מקדישה את עצמי לכל מכירה ומכירה ויוצרת קשר אישי עם כל מוכר או קונה. אני אישית עוזרת בעיצוב הבית לקראת המכירה, ובמקרה של קונה מייעצת על אפשרויות לשינויים בתוכנית הבית באם נחוץ. אני אישית מראה את הבית, עוברת על כל הניירת האין סופית מתייצבת באינספקציות, מעורבת עם האסקרו והטייטל ובכל הפרטים הקטנים ביותר עד להעברת המפתחות.

Turn key project . נאמנות לקליינט חשובה לי ביותר וגם באם מכירה לא תתממש, אוודה לקלינט כל ליקוי בבית שמתגלה לי ושלא נראה לי״.

הצעתי לנשים אחרות בתחילת הדרך: אנחנו הנשים חזקות ומסוגלות להכל ורגילות למולטי טאסק. להיות אשת קרירה, אישה לבעל, אמא לילדים, ילדה להורים שמתבגרים ואולי חולים, אחות לאחים/ות וחברה להרבה עם התחייבויות משפחתיות, חברתיות, אולי גם ללימודים. זה לא קל אבל לגמרי אפשרי ובגדול. בתחום הנדל"ן יש גמישות לשעות העבודה מכיוון שאת עצמאית ולכן תוכלי לשחק עם הזמנים כראוי ליומנך ולמלא את כל התחייבותך, אבל אולי קצת פחות שעות שינה. את צריכה למצוא את מה שאת הכי אוהבת ומסתדר לך בתחום הנדל"ן ולבחור אזור בו את מעוניינת להתמקד. תעבדי לפחות כמה שנים עם סוכן בעל ניסיון בתחום שבחרת; תעברי משרדים ותרכשי ניסיון כללי, לכל משרד יש סגנון עבודה משלו; תשתפי סוכנים אחרים; ואם יש לך משהו ספציפי שמאפיין אותך אישית – תפגיני אותו. יש המון המון בתים ודירות למכירה להעסיק את כולנו ותמיד יהיו – אז בהצלחה!

ליצירת קשר עם שרית נא להתקשר לטל':

(310)-612-6777 | sarit@saritfinkelstein.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

המבוגרים עשירים, הצעירים לא כל כך

Published

on

סדרת מחקרים הבוחנת את מצבם הכלכלי של אזרחי ארה"ב מראה כי לצד המשך התחזקות הכלכלה בעשור האחרון, מי שהרוויחו ממנה היו בעיקר מי שהיה להם יותר מלכתחילה • לצעירים ולבני מיעוטים יש פחות יכולת להתמודד עם הוצאה לא צפויה • שלא לדבר על פנסיה לעת זיקנה • פצצת זמן?

האמריקאים מרוצים באופן כללי ממצבם הפיננסי אך רבים מהם חסרי ביטחון לגבי יכולתם לדאוג לעצמם בעת זיקנה או במקרה של מקרה חירום.

גם בהוצאות היומיום לא מעט מתקשים לעמוד. כשני שליש מהאמריקאים (67%) תיארו את מצבם הכלכלי כ"טוב בדרך כלל", עלייה קלה לעומת 62% שטענו כך בסקר דומה שנערך בתחילת השנה על-ידי מכון המחקר
למדיניות ציבורית של סוכנות הידיעות AP.

ההסתכלות החיובית על מצבם הכלכלי משקפת בחלקה צמיחה בת עשור בכלכלה האמריקאית, כעת הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקאית. הצמיחה הקטינה את האבטלה, אוששה את שוק הדיור וחיזקה באופן כללי את מצב משקי הבית. אולם בעבור קבוצות מסויימות, בעיקר צעירים, בני מיעוטים ועניים, נותרה אי-וודאות כלכלית.

החרדה של אלה היא אחת מתוצאות הלוואי של הצמיחה המדוברת שהיטיבה עם השכבות החזקות הרבה יותר מאשר עם יתר החברה. האמריקאים העשירים ביותר מחזיקים כעת בנתח גדול יותר מהעושר מאשר שהחזיקו בו ערב המיתון הגדול ב-2007.

הוצאות על דיור והשכלה גבוהה מהוות מעמסה גדולה בהרבה על צעירים כיום מאשר בדורות הקודמים וארבעה עשורים של עלייה זעומה במשכורות יצרו מציאות בה משכורות התחלתיות במשרות הראשונות אליהן נכנסים הצעירים בשוק העבודה לא מאפשרות ביטחון כלכלי.

איתנות כלכלית למילניאלז

כמעט ארבעה מכל עשרה אמריקאים אומרים כי אין להם ביטחון ביכולת לממן הוצאה לא מתוכננת של 1,000 דולר. מצד שני, רק אחד מתוך עשרה אומר כי לא ישלם על ההוצאה כלל כשרובם טוענים שיסתמכו על הלוואות, על אשראי או על קבלת סיוע מקרובים. רק שניים מכל עשרה בטוחים מאד" כי יהיו להם מספיק חסכונות לעת זיקנה וכמעט למחצית מהם יש "ביטחון קטן" או "אין ביטחון".

רבע מהאמריקאים טוענים כי הוצאותיהם גדלות מהר יותר מאשר הכנסתם ורק 11% טוענים כי הכנסתם גדלה מעבר להוצאותיהם. היתר טוענים כי היחס בין ההוצאות להכנסות פחות או יותר נשמר.

אמריקאים רבים מקבוצות גיל ותיקות יותר הצליחו לייצר לעצמם ודאות כלכלית באמצעות בעלות על בתים והפרשות לפנסיות דרך מקומות העבודה, נוהג שהלך ודעך בשוק העבודה.

כ-75% מהאמריקאים בגילאי 60 ומעלה מרגישים טוב ביחס למצבם הכלכלי. לעומתם, ארבעה מכל עשרה אמריקאים מתחת לגיל 30 מתארים את מצבם הפיננסי כ"עוני" וחציים מטילים ספק ביכולתם לעמוד בהוצאה לא צפויה, פי שניים משיעורם של בני ה-60 פלוס.

המילניאלז (דור ה-Y, ילידי שנות ה-80 המאוחרות ושנות ה-90) נמצאים במסלול בעל סיכויים נמוכים בהרבה לייצר איתנות כלכלית מאשר בני הדורות הקודמים", אומר רייד קריימר, מנהל יוזמת המילניאלז ב"קרן אמריקה החדשה", מאגר מוחות היושב בוושינגטון.

הפער הכלכלי הבין-דורי שעולה מן הסקר מאוששים ממצאים משנה שעברה של חוקרים בפדרל ריזרב של סיינט לואיס שבדקו שש קבוצות של משפחות המורכבות מאנשים שנולדו בין שנות ה-30 לשנות ה-80 של המאה שעברה. לדבריהם, הקבוצה הצעירה ביותר התגלתה כ"דור אבוד" בכל הקשור ליכולת לצבור הון ולבסס איתנות כלכלית.

המשפחה החציונית שהמפרנס העיקרי שלה היה יליד שנות ה-80 החזיקה רק בשני שליש מהעושר שהחזיקו בו משפחות מדורות קודמים בשלבים מקבילים בחיים. אותו מחקר מצא גם שההכנסה החציונית, בהתאמות אינפלציוניות, של אנשים מתחת לגיל 40 ירדה ב-10% מאז המיתון הגדול ואילו הכנסות של בני 62 ומעלה זינקו ב-24%.

שווי הבתים זינק ב-250%

לא רק שעובדים צעירים מרוויחים פחות, הם גם הולכים ומתנקזים בערים הגדולות שם המעסיקים הגדולים ממקמים את משרות השכר הנמוך שיעסיקו אותם. המשמעות היא צורך במעבר לשכונות בהן יוקר המחיה הולך ומאמיר. ג'ושוע בירד (35) עזב לאחרונה משרה בתחום טכנולוגיית המידע בעיר לורטו שבמדינת טנסי בה פחות מ-2,000 תושבים ומעריך שהעבודה הבאה שלו תצטרך להיות בעיר גדולה יותר. "אני חושב שאצליח להשתכר כמו שהרווחתי בעבר אם אסכים לעבור לעיר גדולה יותר", הוא אומר. אם ייתקל בצורך לבצע הוצאה גדולה לא מתוכננת בירד אומר שקרוב לוודאי שישלם אותה באמצעות כרטיס האשראי שלו. לדבריו הכלכלה יציבה.

במצבם הכלכלי האיתן יותר בצורה לא מידתית, אמריקאים מבוגרים ואלה המרוויחים יותר מ-100,000 דולר בשנה בטוחים הרבה יותר ביכולתם להוציא סכומים גדולים באופן לא מתוכנן או לממן את עצמם בזיקנתם. ריצ'ארד פאר (75 טכנאי הרדמה בגמלאות, אומר כי נעזר במכירת ביתו בסיאטל בשנה שעברה, מקום בו הנתונים מראים כי שווי הבתים זינק ב-250% מאז שנת 2000 כשענקיות טכנולוגיה כמו אמזון הניעו זינוק בעלויות בעיר. פאר עבר לקהילה של בני 55 פלוס בעיר שקיע את יתרת כספי מכירת ביתו, זאת לצד המשך קבלת כספי קצבה ופנסיה. "הסתדרתי לא רע. לא כמו אחרים שהצליחו בשוק הנדל"ן אבל אני לא מאוכזב ממצבי".

משבר הפער הפנסיוני

גם הפנסיות מהוות הבדל משמעותי בין הדורות: בשנה שעברה, רק ל-17% מעובדי המגזר הפרטי הייתה גישה לתוכניות פנסיוניות, פיחות משמעותי לעומת 38% ב-1980. כך עולה מנתוני הלשכה לסטטיסטיקה בתחום העבודה. עובדים צעירים מסתמכים במקום על תכניות פרישה אחרות, כאלה שדורשות מהם הפרשה יותר משמעותית במידה והם מעוניינים בביטחון כלכלי לעת זיקנה ובעלות סיכון רב יותר.

הסקר של המכון לחקר מדיניות ציבורית של AP חושף פערים גדולים באיתנות הכלכלית בהתפלגות על רקע גזעי-אתני ורמת השכלה. לדברי עורכי הסקר, לשחורים ולטינים יש יותר סיכוי להגדיר את עצמם כעניים וארבעה מתוך עשרה מבוגרים ללא השכלה על-תיכונית טוענים כי מצבם הכלכלי דוחק, זאת לעומת שניים בלבד מתוך עשרה מסיימי קולג'.

גם להשקפה הפוליטית של הנשאלים יש השפעה מסויימת על תפיסתם את מצבם הכלכלי. בעוד ששמונה מתוך עשרה רפובליקנים תיארו את מצבם הכלכלי כ"טוב" או "טוב מאד", רק שישה מעשרה דמוקרטים תיארו אותו ככזה. כמחצית מהרפובליקנים מאמינים שמצבם הכלכלי ישתפר השנה לעומת שלושה בלבד מתוך כל עשרה דמוקרטים.

כריסטין ג'יימס (43) ממק'קיספורט שבפנסילבניה הצביעה לטראמפ ב-2016. היא מגדירה את הכלכלה כבריאה אולם כאמא לשני בנים בני 5 ו-14, היא חיה על קצבאות נכות בשבע השנים האחרונות. לפני שאובחנה כבעלת הפרעות בתפקוד והתקפי פרכוסים, לצד בעיות רפואיות נוספות, עבדה בעבודה אדמיניסטרטיבית ופקידותית.

לאחר ההוצאות על שכירות, חשבונות, אוכל, רכב והצרכים של הילדים שלה, לא נשאר לה הרבה למקרה של הוצאה לא מתוכננת או לחיסכון. ג'יימס מעריכה שהכלכלה עוזרת בעיקר לאלה שיש להם כסף מהבורסה ולא לאנשים כמוה. "גדלתי במשפחה ממעמד הביניים", היא אומרת. "זאת שכונת מעמד ביניים אבל אין לי חשבון בנק של עמד ביניים".

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

בעלות של מיליארד דולר: פארק מלחמת הכוכבים נפתח בדיסנילנד

Published

on

דיסני השיקה לראשונה מערכת הזמנות מקוונת לחנייה, שכל החניות שהוצעו בה עד ה 23- ביוני נחטפו בתוך שעתיים בלבד • לנוכח הביקוש הצפוי תוגבל השהייה בו לארבע שעות • מה מתוכנן להמשך?

דיסני חשפה רשמית את ההרחבה לפארק השעשועים דיסנילנד בדרום קליפורניה בהשראת סדרת סרטי מלחמת הכוכבים: : Star Wars Galaxy’s Edge . הפרויקט השאפתני מתפרס על פני שטח של 56.6 דונם, והוא התוספת הגדולה ביותר אי פעם לפארק השעשועים הפופולארי שנפתח ב – 1955 . לקראת סוף אוגוסט ייפתח חלק דומה גם באולפני דיסני באורלנדו. "זה הדבר בגדול ביותר שקרה בדיסנילנד מאז נפתח", הצהיר היועץ דיוויד פרייס שאביו עזר לעצב את הפארק המקורי. דיסני השקיעה כמיליארד דולר בפרויקט.

התכניות להקמת פארק בהשראת מלחמת הכוכבים החלו לקרום עור וגידים לפני שבע שנים, אז הוביל מנכ"ל דיסני בוב איגר את העסקה לרכישת לוקאס פילם, האולפני שמאחורי סדרת הסרטים המצליחה שיצר ג'ורג' לוקאס. העסקה בשווי 4 מיליארד דולר יצרה דור חדש של סרטים, צעצועים, תכניות טלוויזיה וכעת גם פארק שעשועים, והיא עזרה לבסס את מעמדה של דיסני כחברת הבידור הגדולה בעולם.

תוספות מסוג זה בהשקעה גדולה לרוב מתרגמות לעלייה במבקרים. כך למשל, מספר המבקרים בקליפורניה
אדוונצ'טר עלה ב 23%- לאחר פתיחת מתקנים בהשראת סרטי האנימציה מכוניות. באופן כללי, פארקי השעשועים הפכו בשנים האחרונות לאחד ממקורות ההכנסה הגדולים ביותר של החברה ולחטיבה השנייה הרווחית ביותר אחרי רשתות הטלוויזיה שבבעלותה. המחיר של כרטיס כניסה לדיסנילנד נע בין 104-149 דולר ביום, תלוי בעונה.

לנוכח הפופולאריות הגדולה של מלחמת הכוכבים, בחברה מתכוננים למספר שיא של מבקרים. לפיכך
הרשויות באנהיים כבר הכפילו את מספר שוטרי התנועה שיכוונו את המכוניות והולכי הרגל שיגיעו למקום. דיסני אף השיקה לראשונה מערכת הזמנות מקוונת לחנייה, שכל החניות שהוצעו בה עד ה 23- ביוני נחטפו בתוך שעתיים בלבד. בנוסף, בדיסני מגבילים את זמני הביקור בפארק החדש לארבע שעות בלבד. כחלק מהשדרוגים המתוכננים בפארק החדש, בחברה יאפשרו למבקרים שממתינים בתור למתקנים לעזוב כדי ללכת לשירותים מבלי לאבד את המקום שלהם. בדיסני מנצלים את הפתיחה כדי להנחיל שינויים נוספים בפארקים, ביניהם ביטול איזורי העישון ואיסור על כניסה עם עגלות מעל לגודל מסויים.

הפארק החדש כולל שני מתקנים עקריים. הראשון, מילניום פלקון: מרדף המבריחים (: Millennium Falcon Smugglers Run), הוא מתקן קלאסי של דיסני שיאפשר למבקרים להטיס את החללית שיוצאת למסע הברחה. המתקן השני, הוא Rise of the Resistance , ויכלול מספר שלבים כולל חלקי הליכה אינטראקטיביים שיחקו קרב נגד המסדר הראשון המרושע מסדרת הסרטים האחרונה.

פתיחת הפארק מקבילה גם להשקת אפליקצייה ייעודית שתאפשר למבקרים להשתתף בתחרויות כמו מציאת
יצורים נחבאים ולהילחם בכוחות הרשע שרוצים להשתלט על הפארק. במקומות מסומנים ברחבי הפארק ניתן להפוך את המכשירים הניידים לכלי סינון או תרגום של שיחות מדומיינות בין הדמויות. מלבד המתקנים, הפארק יכלול גם חנות מזכרות, בה המבקרים יוכלו לעצב חרב אור משל עצמם בעלות של 200 דולר.

דיסני מתכוונת גם למכור אלכוהול בפארק ב- Oga’s Cantina , שעוצב כך שייראה כמו מועדון הג'אז מהסרט הראשון בסדרה, שיצא לאקרנים ב- 1977 . בדיסני שכרו את המלחין ג'ון וויליאמס שייצור פסקול מקורי למסעדות שייפתחו במקום. במסעדות, המבקרים יוכלו להזמין מנות מיוחדות מהסרטים כמו חלב כחול, שהוא המשקה המועדף על לוק סקייווקר. במקביל, בדיסני מתכוונים לפתוח בהמשך מלון בהשראת מלחמת הכוכבים. האתר יהיה בעיצוב של חללית, העובדים יהיו בתלבושות של דמויות מהסרטים ותינתן גם לאורחים אפשרות להתלבש בהתאם.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

של ג'ף בזוס תתרום מחצית מהונה לצדקה

Published

on

חתמה על "התחייבות הנתינה" במסגרת המיזם שמעודד את האנשים העשירים ביותר בעולם לתרום יותר ממחצית הונם למטרות פילנתרופיות

מקנזי בזוס, אחת הנשים העשירות ביותר בעולם, התחייבה לתרום לצדקה את מחצית הונה לפחות, בעקבות גירושיה ממייסד אמזון, ג'ף בזוס. מקנזי חתמה על "התחייבות הנתינה" (Giving Pledge), במסגרת המיזם שמעודד את האנשים העשירים ביותר בעולם לתרום יותר ממחצית הונם למטרות פילנתרופיות ולמטרות צדקה במהלך חייהם או בצוואתם. "יש לי כמות לא פרופורציונלית של כסף לשיתוף", אמרה מקנזי, "אין לי ספק שנוצר ערך עצום כשאנשים פועלים במהירות מכוח הדחף לתת. אף דחף אין השלכות חיוביות יותר מאשר לתשוקה להועיל לאחרים".

מקנזי וג'ף בזוס שמו קץ לנישואיהם בני 25 השנים והגיעו להסדר גירושים. כעת ניצבת מקנזי במקום ה-22 ברשימת האנשים העשירים ביותר בעולם, והונה הנקי נאמד ב-36.6 מיליארד דולר. בעלה לשעבר, ג'ף בזוס, הוא האדם העשיר ביותר בעולם עם הון נקי בסך כ-114 מיליארד דולר. מיזם "התחייבות הנתינה" הוקם ב-2010 בידי ביל ומלינדה גייטס יחד עם וורן באפט.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות