Connect with us

Featured

אפוקליפסה עכשיו: שריפת ענק מאיימת על אגם טאהו בצפון קליפורניה

יותר מ-53 אלף בני אדם פונו מאזור "סאות' לייק טאהו", היישוב המאוכלס ביותר ליד האגם שהפך ליישוב רפאים, וגם בית החולים של העיר פונה מכל המטופלים

Published

on

שריפת קלדור, שהחלה לפני כשבועיים וחצי, הגיעה לאגן של האגם בסיוע רוחות עזות. עד כה הושגה שליטה רק על 18% מהשריפה, שכבר כילתה כ-800 אלף דונם ופצעה חמישה כבאים ואזרחים.

כוחות הכיבוי בקליפורניה משקיעים מאמצים אדירים, ממטוסי סופר טנקר ועד מכונות שלג, בניסיון לעצור שריפת ענק שמאיימת על היישובים ואתרי הנופש ליד אגם טאהו הפסטורלי בצפון המדינה.

שריפת קלדור, שהחלה לפני כשבועיים וחצי, הגיעה ביום שני בערב לאגן של אגם טאהו בסיוע של רוחות עזות. מדובר בפעם השנייה בלבד שבה שריפה שהחלה במורדות המערביים של רכס הרי סיירה נבדה מגיעה לצד המזרחי, כאשר את התקדים קבעה שריפת דיקסי, השנייה בגודלה בהיסטוריה של קליפורניה, שמשתוללת כבר קרוב ל-50 יום.

אלפי אנשי כיבוי נלחמים באש בסיוע של מאות כבאיות, שלושה מטוסי כיבוי ענקיים ויותר מ-20 מסוקים שהשליכו חומרים לדיכוי הלהבות, אולם עד כה הושגה שליטה רק על 18 אחוז מהשריפה שכבר כילתה כ-800 אלף דונם והרסה קרוב ל-700 מבנים ופצעה חמישה כבאים ואזרחים.ֿ

הלילה החלו הכבאים בניסיון להסיט את האש לעבר שריפת טמראק הסמוכה שהתלקחה מחדש בתקווה שיוכלו לעצור את התפשטותה של שריפת הענק. "לפעמים, כאשר אש בוערת באופן קיצוני, זה כל מה שאנחנו יכולים לעשות", אמר אריק שוואב ממחלקת היערנות והגנת האש של קליפורניה. "זו טקטיקה תקפה ואנחנו מנסים לעשות את זה".

יותר מ-53 אלף בני אדם פונו מאזור העיר דרום אגם טאהו, היישוב המאוכלס ביותר ליד האגם שהפך ליישוב רפאים, וגם בית החולים של העיר פונה מכל המטופלים. "אנחנו ממתינים לראות מה יקרה עם המבנים והעסקים בקהילה שלנו ועם בתי התושבים", אמרה ראשת העיר, תמרה וולאס.

פקקי תנועה גדולים נרשמו באזור כאשר תושבים ותיירים מיהרו להימלט מהשריפה. "עד עכשיו, זה היה 'לא נורא, האש לא תגיע לראש הרכס. היא לא תרד במורד הגבעה. יש 3,500 כבאים, בולדוזרים וסיוע אווירי'", אמר קן ברסלין, שעזב את משפחתו את דרום אגם טאהו. "לא חשבתי שיש סיכוי שזה יגיע לאזור. כעת, זה אמיתי מאד".

החשש הוא שהלהבות יגיעו גם ליערות העד שמקיפים את האגם המפורסם, לבקתות ולמלונות הפופולריים, במיוחד בעונת הקיץ. גם במדינת נבדה, שנמצאת בצדו השני של האגם, נקראו התושבים ביישובים הסמוכים להיערך לאפשרות של פינוי, אולם בינתיים ממשיכים בתי הקזינו בפעילות שגרתית בצל העשן הכבד שאופף את האזור.

שריפת קלדור היא אחת השריפות הגדולות ביותר שמשתוללות כעת בקליפורניה ואשר הופכות לתופעה שכיחה יותר בשל שינויי האקלים. "יש פעילות אש שמתרחשת כעת בקליפורניה כפי שלא ראינו אי פעם בעבר. הדבר הקריטי שהציבור צריך לדעת זה שיש להתפנות מוקדם", אמר מנהל שירות הכיבוי של קליפורניה, תום פורטר. "עבור האחרים בקליפורניה: כל אחד יכול להישרף יום אחד במדינה וכך גם יקרה". 

Featured

הרשת החברתית החדשה של טראמפ: כישלון ידוע מראש

זה אותו הרציונל מאחורי הקמתן של רשתות חברתיות כמו Parler ו-Gab שדגלו בחופש הביטוי וחוסר צנזור אבל הפכו לכוורת של הזיות – בית גידול לכל נחסם, קונספירטור ונאו-נאצי שלא רוצה או לא יכול להפיץ את התכנים הנבחרים שלו בכיכר העיר המקובלת

Published

on

מאז שטוויטר ופייסבוק החליטו לחסום את חשבונותיו של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ, נשמעת שוב ושוב טענה אחת כלפי כל הביקורת: אם הוא כל כך רוצה להפיץ את הגיגיו ברשת, המיליארדר מוזמן להרים את הכפפה ולהקים רשת חברתית משלו. ובכן, השבוע הודיע טראמפ שזה בדיוק מה שהוא מתכוון לעשות. רשת TRUTH Social, שצפויה להתחיל לפעול בקרוב, "תעמוד איתן כנגד עריצותן של ענקיות הטכנולוגיה", אמר הנשיא לשעבר, בין סופרלטיבים גדולים אחרים ולאחר חודשים ארוכים בהם הבטיחו גורמים בסביבתו שההכרזה הזו בדרך.

מהפרטים שפורסמו עד כה, נראה שלפלטפורמה יהיה מימון משמעותי של כמה מאות מיליוני דולרים ולמפעיליה יהיה אינטרס אמיתי בכך שלכל הפחות היא תהפוך מחלום למציאות. אולם האם TRUTH Social תצליח, ותהפוך לשחקנית משמעותית בזירת הרשתות החברתיות?

במבט ראשון, נראה שהתשובה הברורה היא "לא". הרציונל מאחורי הקמת הרשת החברתית הזו דומה לרציונל מאחורי הקמתן של רשתות חברתיות קודמות כמו Parler ו-Gab שדגלו בחופש הביטוי וחוסר צנזור. בשני המקרים הקודמים, הרשתות הללו הפכו כמעט מיד לכוורת של הזיות – בית גידול לכל נחסם, קונספירטור ונאו-נאצי שלא רוצה או לא יכול להפיץ את התכנים הנבחרים שלו בכיכר העיר המקובלת. ואם באתרים האלה הפעילות נצבע הכמעט מיד בצבעים פוליטיים, האם באמת אפשר לצפות שאותו הדבר לא יקרה ברשת שהקים מר מקוטב, דונלד טראמפ?

שני תנאים צריכים להתקיים כדי שהרשת החדשה אולי תצליח להימנע מגורל כזה: ראשית, להימנע מהמותג של טראמפ. אם TRUTH Social תעמוד כרשת בזכות עצמה, שתתפרסם לא בתור "הרשת של הנשיא שאהבתם/שנאתם" אלא "הרשת החברתית החדשה והמהפכנית שאתם רוצים להשתתף בה", זה יעזור למנוע לפחות חלק מהתיוג האוטומטי של הפלטפורמה. שנית, הנהלים והסגנון של הרשת יהיו מוכרחים להיות, או לפחות להיראות, ניטרליים באמת. לא לדבר בלי הפסקה על דיכוי ימנים ועל השטן הפרוגרסיבי ועל חופש הביטוי אצלכם מול הטרור בעמק הסיליקון. אם המוצר טוב, שהמוצר ידבר.

כמובן שהסיכוי ששני התנאים הללו ימולאו קלוש עד אפסי. טראמפ לא בדיוק ידוע בענווה או אנדרסטייטמנט, והעובדה שהוא כינה את החברה שתנהל את הרשת The Trump Media & Technology Group רומזת שהוא מתכנן בדיוק את ההפך: שהרשת הזו תהיה סוג של מרחב בטוח לכל הימנים, הטראמפיסטים, ואלו שנדחו לחלוטין מהרשתות החברתיות שיוכלו לכתוב, להגות, להזות ולהטריל כאוות נפשם.

אולי זה יעבוד. אולי כמו ב-2016-2015, הנשיא לשעבר יפתיע את כולם, יביס את צוקרברג ודורסי ויקים אימפריה חדשה על חורבות הכחול והתכלת של פייסבוק וטוויטר. אבל כרגע, נראה שרוב הסיכויים הם שיקרה בדיוק ההפך. וגם הפעם, דונלד טראמפ, האדם שבנה את ההצלחה שלו על שיח ישיר עם ההמונים, ימצא את עצמו ללא במה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות