Connect with us

חדשות ואקטואליה

אנטישמיות בארה"ב: "היהודים מדברים יותר מדי על מה שקרה להם בשואה"

Published

on

סקר של הליגה למניעת השמצה מגלה שאמריקאים רבים מאמינים בסטריאוטיפים אנטי-יהודיים, אבל רק מעטים מהם מחזיקים ברוב הדעות הללו

למרות העלייה באלימות האנטישמית בשנים האחרונות, שיעור האמריקאים שמחזיקים בדעות אנטישמיות "חזקות" נותר קטן כשהיה, כך על פי סקר חדש שהתפרסם השבוע. בסקר שערכה הליגה נגד השמצה נשאלו אזרחים אמריקנים בוגרים 11 שאלות בנושא סטריאוטיפים אנטישמיים מסורתיים. 61 אחוזים מהנשאלים ענו אמנם שהם מסכימים עם אחד מהסטריאוטיפים או יותר, אבל 11 אחוזים בלבד השיבו כי הם מאמינים לרוב הסטריאוטיפים הללו. השיעור הזה דומה לסקרים אחרים שביצעה הליגה נגד השמצה ב-25 השנים האחרונות.

"על פי המחקר שלנו, הזינוק [באלימות האנטישמית] אינו נובע משינוי בעמדות בקרב רוב האמריקאים", אמר מנכ"ל הליגה נגד השמצה ג'ונתן גרינבלט. "במקום זה, אנו סבורים שישנם רבים יותר מקרב מיליוני האמריקאים שמחזיקים בדעות אנטישמיות, אשר חשים היום מחוזקים ומעזים להפגין את שנאתם".

הסקר גילה שאמריקאים רבים מאמינים בסטריאוטיפים אנטי-יהודיים שהיו ועודם קיימים זה שנים, אף שרק מעטים מהם מחזיקים ברוב הדעות הללו: 31 אחוזים מהאמריקאים הבוגרים מאמינים שמעסיקים יהודים יצאו מגדרם כדי להעסיק יהודים אחרים; 27 אחוזים מאמינים שהיהודים הרגו את ישו; 24 אחוזים מאמינים שיהודי אמריקה נאמנים יותר לישראל מאשר לארצות הברית; ו-19 אחוזים מאמינים ש"היהודים עדיין מדברים יותר מדי על מה שקרה להם בשואה".

כמו כן, עולה מתוך הסקר שלחלקים נרחבים מהאמריקאים דעות חיוביות מאוד כלפי היהודים, ושרובם הגדול מוטרד במידה כזו או אחרת מהאלימות נגד יהודים: 69 אחוזים ענו שיש בליבם תחושה חמה כלפי היהודים, ורק 5 אחוזים אמרו שהם חשים רק קור כלפי יהודים. 66 אחוזים ענו ש"היהודים תרמו רבות לחיי התרבות באמריקה". 79 אחוזים אמרו ש"היהודים שמים דגש רב על חשיבותם של חיי המשפחה".

לאחוז קטן בחברה האמריקאית יש דעות אנטי-ישראליות: 8 אחוזים מהאמריקאים תומכים בחרם על ישראל, 7 אחוזים מאמינים שיהודי אמריקה אחראים לפעולותיה של ישראל, ו14- אחוזים סבורים שממשלת ישראל "מתנהגת לפעמים לא פחות נורא מהנאצים". סקר דומה שערכה הליגה נגד השמצה ב- 2019 בקרב 9000 מאזרחי אירופה מגלה שרבע מהם מאמינים ברוב הסטריאוטיפים – ושהדעות האנטישמיות נמצאות בעליה בכמה מדינות.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

"ביבי, מיציצי אותך!":

Published

on

מה קורה כשמפגינות חשופות חזה בירושלים מעתיקות את המודל של פורטלנד

על חליצת שד בפרהסיה: אני רוצה לומר דעה שאינה פופולרית בלשון המעטה בקרב המגזר החילוני אליו אני משתייך. התפשטותן של המפגינות היה מיותר לדעתי הצנועה, ולו רק בשל העובדה שבמעשיהן הן פגעו במגזרים אחרים שמרניים יותר שבחלומינו הרטוב אנחנו מייחלים להצטרפותם למאבק להפלת שלטונו המעוות של ביבי. חבר יקר שלי, דוס בכל רמ"ח אבריו, כבר לא יצטרף אלי יותר לכיכר רבין למחאה הבאה. הוא חושש מפרובוקציות שיפגעו בסולם הערכים שלו. בוודאי שלא יגיע עם בניו בני ה-14 וה-16. האמת עירומה מספיק. היא לא זקוקה לפטמות חשופות בריש גלאי ובלבוש מינימלי ננוחם.

(רוני צפריר, פייסבוק)

***

אלפי מוחים הגיעו השבוע להפגין מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, עם מגוון שלטים וקריאות נגד פעולות הממשלה, שיא נוסף בשורת הפגנות שנמשכות מזה מספר שבועות ומסעירות את המדינה. אחד הדימויים האייקונים ביותר עד כה מהמחאה הזו – שנחרת באופן מיידי בזיכרון הציבורי, והסעיר את הימין והשמאל כאחד – היה זה של המפגינה חשופת החזה על פסל המנורה. היו שגינו ואמרו שמדובר בביזוי סמלי המדינה, והיו שתמכו באקט המשוחרר. מאז עוד מפגינות חשפו את פלג גופן העליון, תוך שהן מסבירות שזהו אמצעי יעיל לתפוס את תשומת הלב של התקשורת.

אבל עירום כאמצעי מחאה הוא תופעה נושנה. לדברי גילי סיטון, בלוגרית ומומחית לאמנות, "לחשוף את החזה כאות מחאה זה לא דבר חדש. זה דבר שנעשה לפני מאות ואלפי שנים, והוא מתועד באמנות באמצעות ציורים כמובן – כי לא הייתה מצלמה בתקופה הזאת. לפעמים העירום מגיע כסמל ממשי, כמו בציור שאנחנו רואים של ליידי גודייבה, שרכבה על סוס ברחבי העיר עירומה כביום היוולדה כדי למחות על גובה המיסים שהטיל בן זוגה הרוזן על אזרחי העיר. עירום יכול להתבטא גם באמצעות אלגוריה, כמו שהוא מופיע בציור 'החירות מובילה את העם' של אז'ן דלקרואה משנת 1830 – ומבטא בעצם פן של המהפכה הצרפתית. זאת אומרת שעירום, כמעט משחר ההיסטוריה, או לפחות ממה שאנחנו יודעים, משמש ככלי של מחאה".

את הטרנד שגלש לישראל החלה צעירה מפורטלנד, שישבה עירומה בפיסוק רגליים מול כוחות השיטור הפדרליים שנשלחו לעיר אחרי חודשיים של מהומות בעיר. את הבחורה הזאת מפורטלנד מכנים היום 'אתנה העירומה', כמו במיתולוגיה היוונית. במיתולגיה הרומית היא נקראת מינרווה. סיטון טוענת שמדובר בעצם באלת המלחמה והחכמה. "אם היא עומדת לצידך בזמן מלחמה, הניצחון שלך מובטח. ברגע שמשהו מתורגם לדבר יפה או אמנותי, וכמובן לא אלים, הוא יכול לשמש ככלי מצוין למחאה. הוא יכול לשמש גם כפרובוקציה כמובן, אבל הנקודה היא לעורר הקשבה ותשומת לב אמיתית, בעזרת הגוף הנשי. אפילו הצילום הזה של הסטודנטית לעבודה סוציאלית, שיושבת על המנורה ומניפה ורד הוא צילום אמנותי לכל דבר. החיבור הזה בין העירום לבין סמל לאומי לבין מחאה, יוצר כאילו תגובה של פרובוקציה – אבל זה בעצם מהלך אמנותי".

אחת המפגינות שבחרה לחשוף את גופה בהפגנה, סיפרה ל-YNETמה עומד מבחינתה מאחורי הצעד הזה. "בשבוע שעבר הייתה מפגינה חשופת חזה, במאבק של העובדים הסוציאליים דווקא, והיא זו שהכי זוכרים מכל המפגינים. מכל מי שהיה שם, זכרו את השדיים שלה. כנראה שלמסרים שאנחנו מעבירים לא מקשיבים, אם בסופו של דבר מסתכלים על שדיים. אז החלטנו להגיע חשופות חזה עם המסרים שהכי בוערים בעינינו, שזה בעצם הכיבוש ועד כמה שהמשטרה אלימה".

לדבריה, "התגובות היו מדהימות. בהתחלה ממש חששנו, אבל בפועל קיבלנו המון תרועות וכפיים ואנשים ממש הביאו לנו את השלטים שלהם כי הם הבינו שאותנו מצלמים. כלומר, אם נחזיק שלט עם מסר, יצלמו אותו". המפגינה הוסיפה: "זכיתי בפריבילגיה הזאת, שכשאני חושפת את החזה אני יכולה להעביר את המסר שלי קדימה ושישמעו אותי. והנה, עובדה, אנחנו מדברים על כמה עוולות נעשות. אז כנראה שכן הצלחתי".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות