אנחנו מדברים גם 'ישראלית' וגם 'אמריקאית' - שבוע ישראלי
Connect with us

ארה"ב-ישראל

אנחנו מדברים גם 'ישראלית' וגם 'אמריקאית'

Published

on

מנכ"ל ה- IACשוהם ניקולט מסכם את הוועידה השנתית החמישית בפלורידה –  מסביר את מגמות הארגון והסיבות להצלחתו והתרחבותו המהירה – שההשתייכות אליו היא מהות הציונות של הישראלים החיים בארה"ב – ראיון

עם צמרת הארגון על בימת הוועדה. מימין: שון אבן חיים, שלדון וד"ר מרים אדלסון והיו"ר הארצי אדם מילשטיין

שוהם ניקולט, צעיר ישראלי שעסק בחינוך וטכנולוגיה וטס ללמוד ב"אמריקן ג'ואיש יוניברסיטי" בלוס אנג'לס הופתע לגלות שיהודים אמריקאים שלמדו במוסד היוקרתי ראו בו כיהודי נחות מהם. כילד שגדל באבן יהודה, אף פעם לא הרגשתי שאני קשור למשהו גדול ורחב יותר. הגעתי לארה"ב כחלק ממלגת לימודים 'באמריקן ג'ואיש יוניברסיטי', אוניברסיטה פרטית בבל אייר, המורכבת מקולג' ללא שיוך דתי, אך נמצא בה גם אחד משני בתי מדרש להכשרת רבנים של התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב", מספר ניקולט. אך מהר מאוד הוא קיבל סתירת לחי לה לא ציפה: "חלק מהסטודנטים שלמדו לקראת רבנות קונסרבטיבית אמרו לי משפט שחקוק לי בזיכרון עד היום 'אתה לא יהודי, אתה ישראלי'".

האמירה אמנם פגעה בו, אך גם גרמה לניקולט להשקיע עוד יותר, "החלטתי שבכל שיעורי הבחירה אלמד קורסים ביהדות, אותם היו לומדים לקראת הסמכה לרבנות, להראות להם שלמרות שאני חילוני בהגדרה, אני יודע לקרוא טקסט יהודי יותר טוב מכל אחד מהם. הרגשתי צורך להוכיח להם", הוא מספר לצביקה קליין, הכתב לענייני תפוצות של "מקור ראשון".

כיום, שנים רבות לאחר לימודיו, הוא משמש כמנכ"ל ארגון ה-IAC, המועצה הישראלית-אמריקאית, שהפכה בשנים האחרונות לארגון הגג לישראלים בארה"ב: ישראל חייבת עם יהודי חזק, אך העם היהודי חייב ישראל חזקה. השניים לא יכולים לוותר אחד על השני. כל שיח על ויתור ותנאים מבחינתי לא בתוך הספקטרום. לא יכולים שאחד יוותר על השני. אני מתעסק בעולם הזה", מסביר ניקולט. "השאלה היא מה אתה עושה כעם. תבין, ישבתי באותן שנים עם ראש פדרציה יהודית שאמר לי 'ישראלים לא יכולים לגור בארה"ב, הם צריכים לחיות בישראל. זו הפרדיגמה של מדינת ישראל והקהילה היהודית-אמריקאית. ארגון ה-IAC שינה זאת בצורה דרמטית".

הוא מבקש להדגים: "לפני מספר חודשים הייתה פגישה של ראשי פדרציה יהודית בעיר מסוימת בארה"ב, עם המנהיגות הישראלית המקומית. ראשי הפדרציה אמרו אנחנו חייבים את העזרה שלכם כדי להיות רלוונטיים בקהילה היהודית. הישראלים האמריקנים מביאים את ישראל אל תוך הקהילה היהודית, מביאים אנרגיה וחיבור בלתי אמצעי לישראל. אנחנו פוטנציאל אדיר'".

השנה, 28 אחוז ממשתתפי הוועידה השנתית של הארגון בפלורידה היו יהודים-אמריקאים. "אני חושב שישראלים מוסיפים אלמנטים שחסרים ביהדות האמריקאית, ובהם: השפה העברית, שמביאה עמה גם שורשים והיסטוריה; חיבור למדינת ישראל, האהבה למדינה ללא כל קשר לפוליטיקה. ישראלים שחיים בעולם יכולים לבקר את מדינת ישראל כישראלים, אך הם עדיין אוהבים את המדינה".

שוהם ניקולט עם חבר הקונגרס הרפובליקני בריאן מאסט, לוחם לשעבר בעל עיטור הגבורה ששירת גם חודשיים בצה"ל

הוועידה התקיימה זו השנה החמישית בסוף השבוע האחרון בעיר הוליווד שבפלורידה. סגן נשיא ארה"ב מייק פנס נשא נאום, ובכך ניתן להבין כי אכן יש לגוף הזה כוח פוליטי והשפעה רבה. בין השאר נכחו והשתתפו בכירים ישראליים כגון יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין, שרת המשפטים איילת שקד, יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוזי') הרצוג ואחרים. על כן, אם פעם ה"יורדים" היו מנודים או מוחרמים, כיום מכבדים אותם כל בכירי המדינה, ואף מתרחקים כמו מאש מהמושג "יורדים".

ניקולט מספר כי הארגון פועל שנים רבות אך הוא היה מקומי ופעל בעיקר בחוף המערבי בארה"ב, ולא הייתה לו את רמת ההשפעה כפי שיש לו כיום. "אנחנו חייבים להזכיר שבלי החזון והמימון של ד"ר מרים ושלדון אלדסון זה לא היה קורה".

שוהם (41), נשוי ואב לבן, מתגורר במרינה דל ריי שבלוס אנגל'ס. הוא גדל באבן יהודה, לאם ממשפחה עיראקית ("סבא היה במחתרת הציונית של עיראק"), ולאב שעלה מאלג'יר בצעירותו. הוא מתאר את משפחתו כ"רוויזיוניסטית" שהאמינה בדרכו של זאב ז'בוטינסקי.

משימתו של ה-IAC היא בניית קהילה ישראלית-אמריקאית מאוחדת ואקטיבית בארה"ב. הארגון נוסד בלוס אנג'לס בשנת 2007 על ידי מספר אנשי עסקים ישראלים-אמריקאים, ובמהרה הפך לארגון היהודי שצומח בקצב המהיר ביותר בארה"ב. כיום הוא מפעיל עשרות סניפים ומשפיע על מאות אלפי בני אדם.

כיצד השתנתה הקהילה ההישראלית-אמריקאית בשנים האחרונות?

״עצם זה שאתה ואני אומרים 'ישראלי אמריקאי' זו מהפיכה. לא אמרת 'יורד', או 'ישראלי'. הישראלים מצד אחד קראו לנו יורדים, והיהודים האמריקאים קראו לנו ישראלים, ולא היו מוכנים לקבל אותנו. אנחנו בונים כאן קהילה של ישראלים אמריקאים, ויש לכך השלכות. זו פרדיגמה אדירה מחוף לחוף, שמשנה את התמונה לחלוטין. זה שאני מוכן להגיד אישית על הבן שלי איתן (3) שאני לא יודע מה בדיוק יהיה מבחינת הזהות שלו – זה שינוי אדפטיבי אדיר. הרי ישראלים אמריקאים תמיד אמרו: ברור שהבן שלי יהיה ישראלי, אך המציאות הראתה שזה לא תמיד נכון.

״פתאום מדינת ישראל שינתה את יחסה אלינו, ובעקבות כך גם הקהילה היהודית האמריקנית. פתאום הנשיא ראובן ריבלין מגיע לפה למרכז הקהילתי שלנו בלוס אנג'לס ומגדיר אותנו כשבט החמישי; ראש ממשלת ישראל ושרים מימין ומשמאל מתייחסים אחרת לישראלים בארה"ב – זה משנה את הדינמיקה. מקהילה נרדפת שרק דורשים מאתנו לחזור לארץ, הפכנו למשאב אסטרטגי. זה פוטנציאל אדיר לדעתי, שמבחינה היסטורית מעולם לא היה קיים בצורה כזו. דווקא בגלל הפער בין יהדות ארה"ב לישראל, יש כאן הזדמנות היסטורית שישנם ישראלים-אמריקאים שיכולים לשמש כמעין גשר בין שני הצדדים".

להעביר לדור הבא

ולמרות השפעתו הרבה, ה-IAC הוא עדיין ארגון צעיר יחסית אשר מעצב את האופי שלו, וכך גם את הנטייה היהודית-דתית. בשנה הראשונה של הכנס נתקלו מספר יהודים או ישראלים דתיים שהגיעו לאירוע בבעיה – הוא נערך בשבת אך לא היה מותאם לשומרי שבת.

עם השנים, המצב השתנה, וכך גם מספר הדתיים שהחלו להגיע לאירוע, שאולי מלכתחילה חשבו שהוא לא להם. לפי דעתי בין 90 ל-95 אחוזים מבאי הכנס הם לא שומרי שבת, ולמרות זאת, לא ייתכן שמי שכן שומר שבת לא יכול לבוא לכנס יהודי. אני מעריך שרוב החברים שלנו, שאינם שומרי שבת, לא יכולים להרשות לעצמם שמי שכן שומר, לא ירגיש בנוח בכנס שלנו. הרי אנחנו מדברים המון על פלורליזם, זה גם כולל חלק נכבד בקהילה שלנו שהוא מסורתי או דתי. אנחנו מכבדים את כולם.

״בתפיסה הארגונית אנחנו, וגם כחלק מתהליך ההתבגרות שעברנו, אנחנו מבינים כיום שהזהות היהודית קריטית פה בארה"ב, יותר מאשר שהייתה עבורנו בארץ. לא עבדנו קשה בישראל כדי להגדיר את עצמנו כיהודים; אתה קם בבוקר ולא יכול לפספס שהגיע יום שישי, או בטח שלא תוכל לפספס את שבת. זה באוויר. אתה תמיד תדע בישראל מתי יום כיפור, גם מבלי להסתכל על לוח השנה. פה אתה צריך להיות אקטיבי ולהשקיע כדי להיות מחובר לזהות היהודית. אנחנו מבינים שלהיות 'ישראלים' בארה"ב זה לא מספיק, אם לא נהיה 'יהודים'.

״עשינו שני פיילוטים, בבוסטון ובניו ג'רזי, לבתי מדרש המיועדים לחילונים בשבת, שם לומדים פרשת השבוע. אנחנו מרחיבים את זה לשאר ארה"ב, דבר שלחלוטין לא היה בתפיסה שלנו לפני 6 שנים. לתוכנית הזאת מגיעים ישראלים-אמריקאים שבחלקם, לראשונה בחייהם הבוגרים, פוגשים טקסט יהודי. במוצאי שבת אנחנו תמיד מתחילים במליאה עם הבדלה, זהו מסר שהוא לא דתי בעיניי, אלא חלק מה-די.אן.איי שלנו. אסור לנו לאבד את המורשת ואת הזהות היהודית. אם נהיה רק ישראלים – זה לא יעבור לדור הבא".

הוא עצמו נתקל בסיטואציה מורכבת לאחרונה, כאשר כאב יחסית טרי, נאלץ לראשונה לרשום את בנו למעון, והשאלה שעלתה, היא, בין השאר 'האם לשלוח אותו למעון יהודי?' "הסתכלנו על כל מיני מקומות, והאמת היא שהאלמנט היהודי לא היה השיקול היחיד. אך הגענו לגן יהודי ביום שישי, ובדיוק עשו קבלת שבת, ישר הרגשנו חלק ממשפחה. אמרנו: כאן הילד צריך להיות".

רגע של בדיחות עם יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז'י) הרצוג

רוב המהגרים הישראלים בארה"ב לא שולחים את ילדיהם לחינוך יהודי.

״שמע, יש קודם כל את העניין שלא לכל אחד יש את האפשרות בכלל לשלם על זה. הקהילה הישראלית-אמריקאית היא קהילה של מהגרים, ובתי ספר יהודיים בארה"ב הם פרטיים, ומאוד יקרים. אם היו מורידים את המחיר, אני מעריך שהרוב היו רוצים לראות את ילדיהם בחינוך יהודי".

מחוברים למציאות

אם הכול נשמע עד כה ורוד, חבלי הלידה של הקמת ה-IAC, לפני כ-11 שנה, לא היו פשוטים בכלל. "אף אחד לא חיבק אותנו. חוץ מלירוק עלינו עשו הכול", אומר ניקולט כשהכאב ניכר בקולו, ומביא דוגמאות לאמירות או טענות שהיו כלפיהם: "אתם יורדים", "אין לכם סיכוי". הוא נזכר כי "בפגישה עם ראש פדרציה יהודית בעיר מסוימת, הוא אמר לנו משפט מפתיע: 'אם נעבוד יחד, עוד תשארו פה'. יש כאלה שהיו טורקים דלתות, הרי לא אוהבים אותנו, אבל נשמנו עמוק והמשכנו".

יש או אין משבר כיום בין ישראל לבין יהדות ארה"ב?

״עובדתית בשטח יש. לדעתי קיימת יותר מדי חפירה במשבר ופחות מידי מנהיגות שמציעה פתרונות. צריך להבין שגם אצל הרפורמים, לא כולם חושבים אותו הדבר. אם תבקר בבית כנסת רפורמי בפלורידה למשל, תראה תמיכה בישראל מכל כיוון. חשוב גם להבין שלא קיימת 'קהילה יהודית אמריקאית', המושג הוא טעות מיסודו. אתה יכול לפגוש ראש פדרציה שישראל זה הדבר הכי חשוב עבורו, ואתה יכול להיפגש באותו היום עם ראש פדרציה אחר שאומר לך: ישראל לא בסדרי העדיפויות שלנו. לדעתי, אם כל ראשי הארגונים היהודיים יכניסו לראש שחיים קהילתיים שונים בתכלית מניהול מדינה, בטח מדינה במזרח התיכון, ובטח במבנה הפוליטי שיש בישראל אולי הם יבינו שהמציאות היא מורכבת. אני לא רוצים להיות במצב שדעה פוליטית תשפיע על היחס למדינת ישראל, אחרת אין לזה סוף".

אתה תחזור יום אחד לישראל?

״אני לא יודע. אין לי מושג. אי אפשר לעשות תכנונים לעתיד. התשובה שאני תמיד עונה היא: זה יכול לקרות מחר, ויכול לא לקרות אף פעם". לאחרונה נשאל שאלה דומה בכנס שדרות, "זרקתי שאלה בחזרה לקהל: 'לכמה מכם יש קרוב מדרגה ראשונה שהוא לא בישראל'. האחוזים היו מדהימים. המצב השתנה. כל עוד אנחנו, הישראלים, חיים בארה"ב, יש לנו שתי דרכים להתמודד עם המציאות: או שאנחנו וילדינו נתנתק, או שנלך לכיוון של ה-IAC, וזה לנצל את הקהל הזה, להפוך אותו לנכס אסטרטגי וליתרון עבור מדינת ישראל. אני קורא בעיתונות בארה"ב על המשבר עם ישראל, וחושב תמיד: מי כמונו יכולים לפתור את המשבר הזה? אנחנו מדברים ישראלית' ו'אמריקאית'".

קשה לדעת בדיוק כמה ישראלים חיים בארה"ב, וגם יש צורות שונות לגבי איך סופרים אותם (האם ילדיהם שנולדו שם נחשבים כ'ישראלים' לצורך הספירה?), אך לטענת גורמים רשמיים מדובר על בין 600 ל-800 אלף ישראלים-אמריקאים. "היום יותר קל להגיע לפה" הוא מסביר, "מכל מסיים דוקטורט בישראל מצפים להגיע לתקופה מסוימת לארה"ב. אך הסכנה הגדולה היא שישראלים מגיעים מלכתחילה במחשבה שהם כאן באופן זמני, מבלי להבין שייתכן והם יישארו כאן לזמן ארוך יותר. אז הם אומרים: למה אני צריך קהילה? למה להשקיע זמן ולהשקיע כלכלית?"

האם בעיניך מה שאתם עושים ב- IACזו ציונות?

״בהחלט כן. תנועה יהודית שתומכת, מקדמת, ומגינה על רעיון מדינה יהודית בארץ ישראל".

מה לגבי הדור השני שכבר התבולל או רגע לפני התבוללות? מה עושים איתם?

״מחברים אותם מהרגע שהם נולדים לשפה העברית, למורשת ולמסורת היהודית וכמובן למדינת ישראל. באמריקה של היום הדור הצעיר מחפש זהות ושייכות".

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

לראשונה: קו ישיר מישראל ללאס וגאס

Published

on

לא צריך לטוס קודם ללוס אנג'לס – בשורה לחובבי ההימורים ומלונות הפאר המצועצעים – אל על תשיק בקיץ קו אל עיר החטאים של נבאדה – מחיר כרטיס: החל מ- 787 דולר הלוך-חזור

חברת אל על משיקה קו טיסות חדש לבירת ההימורים העולמית לאס וגאס. הקו יתחיל לפעול בחודש יוני 2019, ומחירי הטיסה יחלו מ-787 דולר. המחיר אינו מקרי, מכיוון שהטיסה (אחת לשבוע) תופעל באמצעות בואינג 787 (דרימליינר). עם פתיחת הקו תקבל אל על מענק של רבע מיליון אירו ממשרד התיירות.

הקו החדש מצטרף לקו נוסף שהחברה תפתח ב-13 במאי לסן פרנסיסקו, ובכך תפעיל החברה הישראלית טיסות ישירות לשמונה יעדים בצפון אמריקה: ניו יורק (קנדי וניוארק), בוסטון, מיאמי, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו, לאס וגאס וטורונטו.

לרגל פתיחת הקו תיערך בין 11 ל-13 בדצמבר מכירה מיוחדת לטיסות שייצאו בין 14 ביוני ל-20 בספטמבר ללאס וגאס, ובין 13 מאי ל-20 בספטמבר לסן פרנסיסקו. המחיר במחלקת תיירים פרימיום יהיה מ-2,399 דולרים, ובמחלקת עסקים מ-3,999 דולרים (הלוך ושוב). החברה תאפשר במחיר זה לשלב בין שני היעדים.

״ההתחדשות במטוסי הדרימליינר מאפשרת לנו להתחדש גם ברשת הנתיבים ארוכת הטווח", אמר מנכ"ל החברה גונן אוסישקין. "פתחנו בשנה שעברה טיסה ישירה למיאמי, פנינו נשואות לקראת פתיחת הטיסות הישירות לסן פרנסיסקו בחודש מאי הקרוב, ואנו שמחים להכריז על פתיחת יעד נוסף – לאס וגאס. אנו מצפים להטסתם של עשרות אלפי ישראלים ותיירים הבאים ארצה בנתיבינו החדשים, ונמשיך לפעול להרחבת רשת היעדים של החברה".

מיקי שטרסבורגר, סמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על, אמר כי "לאס וגאס הפכה בשנים האחרונות אטרקטיבית ביותר בקרב תנועת הנופש הישראלית, אך גם בקרב המגזר העסקי נוכח ריבוי הכנסים והתערוכות בעיר. טיסות ישירות ללאס וגאס בימי שישי וחזרה ארצה במוצאי שבת אטרקטיביות ביותר לשילוב האהוב של Business & Pleasure. בנוסף, רשת הנתיבים של החברה בצפון אמריקה והסכמי הקוד שייר מאפשרים שילוב ביקור בלאס וגאס עם יציאה או חזרה מכל אחד מיעדי אל על האחרים ביבשת, לרבות סן פרנסיסקו ולוס אנג'לס".

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

ארה"ב: נעצר חשוד שתכנן טבח בבית כנסת

Published

on

ה-FBI עצר את דיימון ג'וזף, בעל קשרים לדאעש, שתכנן לרצוח יהודים בעיר טולדו שבאוהיו • החשוד רצה לחקות את הרוצח מבית הכנסת בפיטסבורג: "אני מעריץ אותו"

מאת: דן לביא // ישראל היום

לשכת החקירות הפדרלית, ה-FBI, הודיעה על מעצרם של שני אנשים בתיקים הקשורים בטרור, ביניהם דיימון ג'וזף (21) שתכנון פיגוע בבית כנסת בעיר טולדו שבאוהיו. ג'וזף הואשם בקשר עם ארגון דאעש, ועל פי החשד תכנן לרצוח יהודים בסגנון של הטבח בפיטסבורג לפני חודש וחצי.

הוא נעצר ביום שישי האחרון לאחר שרכש כלי יריה. מעצרו בוצע לאחר שסוכן חשאי שמע מהחשוד כי הוא מעריץ את הרוצח בטבח בית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג. "אני מעריץ את מה שהבחור עשה עם הירי, אני רואה את עצמי מבצע דבר כזה בעצמי אינשאללה. הם אפילו לא חולמים שאני אעשה דבר כזה באזור שלי", לשונו.

במשך מספר חודשים תכנן ג'וזף את הפיגוע האלים בשם דאעש. "בסופו של דבר התמקד בבית כנסת יהודי באזור טולידו", כך אמר התובע במחוז הצפוני של אוהיו. "ההאשמות מתארות אדם מחושב, המונע על ידי אידיאולוגיה של שנאה וכוונה להרוג אנשים חפים מפשע. ה-FBI והמשטרה ומערכת המשפט שלנו עשו הכל כדי לעצור את הנאשם לפני שיוכל לפעול".

הלכה למעשה, החשוד תכנן לבצע טבח בשני בתי כנסת באזור. הוא שלח לסוכן החשאי סרטונים שבו הוא משכנע אנשים להצטרף לדאעש, וביקש מהסוכן להפיץ אותם. ב-4 בדצמבר הצהיר החשוד שהוא החליט לתקוף שני בתי כנסת באזור, הוא ציין כי הבחירה תהיה תלויה "באיזה מהם יהיה יותר אנשים". וזה לא הכל: ג'וזף התלבט הצהיר בפני סוכן שהוא רוצה לרצוח "רב", הוא אמר שבסוף יתמקד רק בבית כנסת אחד, משום שלא יצליח לבצע פיגוע בשני בתי כנסת.

עצורה נוספת היא אליזבת לקרון, בת 23 מטולדו, שאחראית לרכישת חומרי הפצצה. על פי ה-FBI כוונתה היתה להשתמש בהם בבר מקומי.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

המשך יבוא

Published

on

הקשר בין עפיפונים יצירתיים, גלידת פקאן-מחאה והחרם של AIRBNB על השטחים

מאת: ארי בוסל

לפני תשעה ירחים, יצאו להם העזתים השלווים להפריח עפיפונים. הרגשנו ממש כמו בסרט מרי פופינס, וכל העת מזמזם לי השיר ״בוא נלך להפריח עפיפון…״ שבועות שהפכו לחודשים ואלו לתשעה ירחים, והשיר מסרב לעזוב אותי, כה נפלאה התופעה.

כמובן שבדרכם הייחודית, העזתים הצליחו להפוך דבר כה שלו לעצם הרוע. זו לא הפעם הראשונה. בתוכניות הטלוויזיה שלהם לילדים, אנחנו – היהודים – הרגנו את מיקי מאוס. ועכשיו, העפיפונים הולבשו עם אמצעים שונים גורמי שרפות, וכך חלקים עצומים בדרום הארץ עלו בלהבות. איזו שמחה וצהלה!

בכדי שלא נרגיש בודדים, העזתים יצאו מגדרם, הביאו ואספו הררי צמיגים והעלו גם אותם באש. יתכן שהם אפילו העמידו מאווררי ענק להסיט את העשן לכיווננו, שכך יהיה גם עמוד אש וגם עמוד ענן לפנינו, מאחורינו, בכל עת ובכל שעה, זכר ממש לימי העבר, לנדודי העברים במדבר ממצרים לארץ המובטחת! כה מתחשבים העזתים, כה יצירתיים.

תשעה חודשים של הפגנות שבועיות, עפיפונים באויר, נסיונות חדירה ושמחה רבה.

שר הבטחון של מדינת ישראל היה עסוק מהלך כל אותם חודשים, עד שהגיעה הנקודה בה הכריז ״שברו את הכלים ולא משחקים״ והלך והתפטר. לרבים נראה שהוא, ורק הוא, מוכן להילחם. כל שאר הפוליטיקאים נאחזים בכסאותיהם. אחד איים שאם הוא לא יהיה שר הבטחון, מפלגתו תעזוב. ניחא, לא עזב. האופוזיציה צרחה ורתחה ורקעה רגלים, אך למעט רעש אין בה ממש (ודאי שלא מנדטים). ובינתיים ראש הממשלה שהוא גם שר החוץ נהיה שר הבטחון.

בעזה שמחה וצהלה – ניצחון חדש! כמעט הביאו לידי פירוק הממשלה. לפני כן כמעט פגעו פגיעה ישירה באוטובוס מלא חיילים. ובין לבין, הם הצליחו לגלות חולית קומדנו שחדרה לעזה ונסה משם תוך אבדות כבדות (סא״ל שנפל). מאז הם מנהלים מערכה על דעת הקהל הישראלית, בשיתוף גורמים אירניים, לגלות יותר פרטים על לומי סיירת מטכ"ל שהעזו לחדור לשטחם.

אם בארץ שמח – בין העפיפונים לשריפות לשאר ההפתעות מעזה – לפחות בחלקה הדרומי, הרי שבחזית הלוחמה על דעת הקהל הבינלאומית כאן בארה״ב, שמח עוד יותר.

זוכרים אתם שפעם אחר פעם סיפרו נציגי משרדו של גלעד ארדן על הצלחותיהם במיגור תופעת החרם? התרברבו, התגנדרנו, פרשו לראווה את נוצותיהם, ממש כמו טווס זכר, בועדות הכנסת, באמצעי התקשורת, אפילו בכנסים זרים. אנשים כל כך מוצלחים, בעלי ידע ונסיון כה רב, פשוט שכחו בבית (ואולי לא ידעו) ש״סייג לחוכמה שתיקה.״

אם בעזה זה התחיל עם עפיפונים, כאן אצלנו עם גלידות בטעמים מוזרים. בן וג׳רי, שני יהודים טובים שלפני כמעט שני עשורים מכרו את החברה שלהם עבור כמה מאות מיליונים לחברת יוניליור (מרבית המוצרים שאנו צורכים הם מחברה זו), החליטו שחייבים לתמוך בצעדת הנשים ובנשים שעומדות שם בראש. הצטלמו, העבירו כספים, פיתחו טעם חדש (מרי הפקן) ונהנו עד מאד מהרעש וההמולה.

למה לא? הרי אפילו לינדה סרסור, אתה הצטלמו (״אין אנו מסכימים על הכל״) טענה שהיא נגד אנטישמיות. כמה קל להגיד, ומיד למחוק את האמור תוך שניה ולעבור להצהרת כוונות אמיתית שעיקרה, כל כולה, הוא נגד מדינת ישראל; אנטישמיות מזוקקת וטהורה.

אם עד עכשיו ג׳ורג׳ סורס, יהודי, עשה ועושה כל ביכולתו נגד מדינת ישראל, הרי מה הם שני מיליונרים? הוא אחד מעשירי העולם, והם כאין וכאפס לעומתו. אך בעוד ג׳ורג׳ סורס בוחש ובוחש, הרי שעתה בתודעה של כל אדם מדינת ישראל היא דבר רע, שכן היא מעיזה להתנגד לגלידה, מוצר כה נחשק שכולנו אוהבים. ממש כמו מיקי מאוס שהיהודים רצחו.

עפיפונים, גלידה, עתה הגיע תור תוכנית הלימודים בחו״ל. הסגל של פיצר קולג׳ בקליפורניה העביר החלטה הקוראת להקפאת תוכנית הלימודים בחו״ל בישראל. משום מה לא שמעתי את אוניברסיטת חיפה יוצאת במחאה. פחות תלמידים יגיעו אליה, ודוקא שם חל איסור לפעמים להניף את דגל ישראל. דווקא שם מותר וראוי וגם רצוי לצאת בהצהרות נגד ישראל. אז מדוע להחרים? מדוע להעניש דוקא אותם?

היכן נשיא האוניברסיטה, שישב בארוחת בוקר באולם ״מרק״ בשדרות פיקו, וסירב, פשוט סירב לאחר ששאלתי, להתייחס לפעילויות החתרניות באוניברסיטת חיפה נגד מדינת ישראל? מה שמותר בארץ נשאר בארץ, כך לתומו חשב, אך מסתבר שאפילו הזדהות עם האויב אינה עוזרת בשעת מבחן.

הקהילה הפרו-יהודית ופרו-ישראלית געשה והתרגשה, אך עד מהרה זה עבר ונשכח, כי מי בכלל יודע מה זה פיצר קולג׳? הם המפסידים, ואנחנו נתנחם במנת גלידה בטעם פקאן-מחאה!

בשבוע שעבר קם ענק, שכל איש ואישה מודעים לשמו, והכריז קבל עולם: אנחנו מסירים את הישובים היהודים ביהודה ושומרון מאתרנו. הרבה חשבנו וחככנו בדעתנו, והגענו למסקנה שזה הדבר הנכון לעשותו. כואב אבל הכרח, אין ברירה, חייבים לחתוך, פן הנגע יתפשט. השר גלעד ארדן נזעק, וכראוי פנה מיד לעמיתיו, מושלים בחמש מדינות בארה״ב: עשו משהו. פעלו. יש לכם חוקים. הגיע הזמן לפעול.

כך השר, רק שמן הסתם הוא לא חשב פעמיים לפני שיצא לפעול.

ארדן שלח מכתבים למושלים-עמיתים שיפעלו. אך מה עושה מדינת ישראל? אה-הא! במדינת ישראל קוראים לאותו חרם בדיוק, ואף יותר! מה רוצים מחברת AIRBNB.

כל שהם עשו הוא לפעול בצורה אחראית ובוגרת. יש בעיה, נמחוק את היהודים מיהודה ושומרון, כה מעטים הם, ותמיד יש תחליפים, ימציאו הם להם אלטרנטיבה. הם ודאי לא יסבלו, ואנחנו לא נגרר לאזור מריבה.

קשה, עד כמה קשה, להילחם בחרם, כשאמנים וסופרים, פוליטיקאים ואנשי הון וממון – כולם יהודים ישראלים בישראל – קוראים לאותו חרם בדיוק. וכך, בין עפיפונים לגלידה לדירות להשכיר, יצאנו נפסדים פעם אחר פעם. אפילו תוכניות לימודים בארץ לסמסטר אחד יורדות מהפרק. מה הלאה?

גבירותי, רבותי, המשך יבוא.

אנחנו נמצא את עצמנו צריכים לפרק את אותו מערך שהקים השר ארדן, כי על פוליטיקאים אי אפשר לסמוך לנהל מערכה שעיקרה בחו״ל ולא בארץ. זו חזית שעד כה הוזנחה, וצריך צבא ההגנה לישראל להיות מעורב בה, שכן ירצו לא ירצו, כשמדובר על ״הגנה״ על המדינה והעם היהודי, הדבר מופקד בידי צה״ל ולא אחר.

המשך לקרוא

אירועים קרובים

דצמ
14
ו
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
דצמ 14 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
דצמ
15
ש
19:30 DAVID BROZA @ The Broad Stage
DAVID BROZA @ The Broad Stage
דצמ 15 @ 19:30 – 23:45
DAVID BROZA @ The Broad Stage
David Broza is one of the most innovative and creative musicians in the world today. His 40+ year career spans the gamut from blues to jazz, rock, country, folk and world music. Singing in Hebrew, Spanish,[...]
20:00 Snoop Dogg, DJ Quik, Warren G, K... @ Microsoft Theater
Snoop Dogg, DJ Quik, Warren G, K... @ Microsoft Theater
דצמ 15 @ 20:00 – 23:30
Snoop Dogg, DJ Quik, Warren G, Kurupt, Too Short & More! @ Microsoft Theater
Puff Puff Pass Tour 3 Saturday December 15th 2018 at Microsoft Theater in LA Live Live on Stage – SNOOP DOGG – DJ QUIK – TOO SHORT – WARREN G – KURUPT – BABY BASH[...]

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות