אנחנו מדברים גם 'ישראלית' וגם 'אמריקאית' - שבוע ישראלי
Connect with us

ארה"ב-ישראל

אנחנו מדברים גם 'ישראלית' וגם 'אמריקאית'

Published

on

מנכ"ל ה- IACשוהם ניקולט מסכם את הוועידה השנתית החמישית בפלורידה –  מסביר את מגמות הארגון והסיבות להצלחתו והתרחבותו המהירה – שההשתייכות אליו היא מהות הציונות של הישראלים החיים בארה"ב – ראיון

עם צמרת הארגון על בימת הוועדה. מימין: שון אבן חיים, שלדון וד"ר מרים אדלסון והיו"ר הארצי אדם מילשטיין

שוהם ניקולט, צעיר ישראלי שעסק בחינוך וטכנולוגיה וטס ללמוד ב"אמריקן ג'ואיש יוניברסיטי" בלוס אנג'לס הופתע לגלות שיהודים אמריקאים שלמדו במוסד היוקרתי ראו בו כיהודי נחות מהם. כילד שגדל באבן יהודה, אף פעם לא הרגשתי שאני קשור למשהו גדול ורחב יותר. הגעתי לארה"ב כחלק ממלגת לימודים 'באמריקן ג'ואיש יוניברסיטי', אוניברסיטה פרטית בבל אייר, המורכבת מקולג' ללא שיוך דתי, אך נמצא בה גם אחד משני בתי מדרש להכשרת רבנים של התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב", מספר ניקולט. אך מהר מאוד הוא קיבל סתירת לחי לה לא ציפה: "חלק מהסטודנטים שלמדו לקראת רבנות קונסרבטיבית אמרו לי משפט שחקוק לי בזיכרון עד היום 'אתה לא יהודי, אתה ישראלי'".

האמירה אמנם פגעה בו, אך גם גרמה לניקולט להשקיע עוד יותר, "החלטתי שבכל שיעורי הבחירה אלמד קורסים ביהדות, אותם היו לומדים לקראת הסמכה לרבנות, להראות להם שלמרות שאני חילוני בהגדרה, אני יודע לקרוא טקסט יהודי יותר טוב מכל אחד מהם. הרגשתי צורך להוכיח להם", הוא מספר לצביקה קליין, הכתב לענייני תפוצות של "מקור ראשון".

כיום, שנים רבות לאחר לימודיו, הוא משמש כמנכ"ל ארגון ה-IAC, המועצה הישראלית-אמריקאית, שהפכה בשנים האחרונות לארגון הגג לישראלים בארה"ב: ישראל חייבת עם יהודי חזק, אך העם היהודי חייב ישראל חזקה. השניים לא יכולים לוותר אחד על השני. כל שיח על ויתור ותנאים מבחינתי לא בתוך הספקטרום. לא יכולים שאחד יוותר על השני. אני מתעסק בעולם הזה", מסביר ניקולט. "השאלה היא מה אתה עושה כעם. תבין, ישבתי באותן שנים עם ראש פדרציה יהודית שאמר לי 'ישראלים לא יכולים לגור בארה"ב, הם צריכים לחיות בישראל. זו הפרדיגמה של מדינת ישראל והקהילה היהודית-אמריקאית. ארגון ה-IAC שינה זאת בצורה דרמטית".

הוא מבקש להדגים: "לפני מספר חודשים הייתה פגישה של ראשי פדרציה יהודית בעיר מסוימת בארה"ב, עם המנהיגות הישראלית המקומית. ראשי הפדרציה אמרו אנחנו חייבים את העזרה שלכם כדי להיות רלוונטיים בקהילה היהודית. הישראלים האמריקנים מביאים את ישראל אל תוך הקהילה היהודית, מביאים אנרגיה וחיבור בלתי אמצעי לישראל. אנחנו פוטנציאל אדיר'".

השנה, 28 אחוז ממשתתפי הוועידה השנתית של הארגון בפלורידה היו יהודים-אמריקאים. "אני חושב שישראלים מוסיפים אלמנטים שחסרים ביהדות האמריקאית, ובהם: השפה העברית, שמביאה עמה גם שורשים והיסטוריה; חיבור למדינת ישראל, האהבה למדינה ללא כל קשר לפוליטיקה. ישראלים שחיים בעולם יכולים לבקר את מדינת ישראל כישראלים, אך הם עדיין אוהבים את המדינה".

שוהם ניקולט עם חבר הקונגרס הרפובליקני בריאן מאסט, לוחם לשעבר בעל עיטור הגבורה ששירת גם חודשיים בצה"ל

הוועידה התקיימה זו השנה החמישית בסוף השבוע האחרון בעיר הוליווד שבפלורידה. סגן נשיא ארה"ב מייק פנס נשא נאום, ובכך ניתן להבין כי אכן יש לגוף הזה כוח פוליטי והשפעה רבה. בין השאר נכחו והשתתפו בכירים ישראליים כגון יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין, שרת המשפטים איילת שקד, יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוזי') הרצוג ואחרים. על כן, אם פעם ה"יורדים" היו מנודים או מוחרמים, כיום מכבדים אותם כל בכירי המדינה, ואף מתרחקים כמו מאש מהמושג "יורדים".

ניקולט מספר כי הארגון פועל שנים רבות אך הוא היה מקומי ופעל בעיקר בחוף המערבי בארה"ב, ולא הייתה לו את רמת ההשפעה כפי שיש לו כיום. "אנחנו חייבים להזכיר שבלי החזון והמימון של ד"ר מרים ושלדון אלדסון זה לא היה קורה".

שוהם (41), נשוי ואב לבן, מתגורר במרינה דל ריי שבלוס אנגל'ס. הוא גדל באבן יהודה, לאם ממשפחה עיראקית ("סבא היה במחתרת הציונית של עיראק"), ולאב שעלה מאלג'יר בצעירותו. הוא מתאר את משפחתו כ"רוויזיוניסטית" שהאמינה בדרכו של זאב ז'בוטינסקי.

משימתו של ה-IAC היא בניית קהילה ישראלית-אמריקאית מאוחדת ואקטיבית בארה"ב. הארגון נוסד בלוס אנג'לס בשנת 2007 על ידי מספר אנשי עסקים ישראלים-אמריקאים, ובמהרה הפך לארגון היהודי שצומח בקצב המהיר ביותר בארה"ב. כיום הוא מפעיל עשרות סניפים ומשפיע על מאות אלפי בני אדם.

כיצד השתנתה הקהילה ההישראלית-אמריקאית בשנים האחרונות?

״עצם זה שאתה ואני אומרים 'ישראלי אמריקאי' זו מהפיכה. לא אמרת 'יורד', או 'ישראלי'. הישראלים מצד אחד קראו לנו יורדים, והיהודים האמריקאים קראו לנו ישראלים, ולא היו מוכנים לקבל אותנו. אנחנו בונים כאן קהילה של ישראלים אמריקאים, ויש לכך השלכות. זו פרדיגמה אדירה מחוף לחוף, שמשנה את התמונה לחלוטין. זה שאני מוכן להגיד אישית על הבן שלי איתן (3) שאני לא יודע מה בדיוק יהיה מבחינת הזהות שלו – זה שינוי אדפטיבי אדיר. הרי ישראלים אמריקאים תמיד אמרו: ברור שהבן שלי יהיה ישראלי, אך המציאות הראתה שזה לא תמיד נכון.

״פתאום מדינת ישראל שינתה את יחסה אלינו, ובעקבות כך גם הקהילה היהודית האמריקנית. פתאום הנשיא ראובן ריבלין מגיע לפה למרכז הקהילתי שלנו בלוס אנג'לס ומגדיר אותנו כשבט החמישי; ראש ממשלת ישראל ושרים מימין ומשמאל מתייחסים אחרת לישראלים בארה"ב – זה משנה את הדינמיקה. מקהילה נרדפת שרק דורשים מאתנו לחזור לארץ, הפכנו למשאב אסטרטגי. זה פוטנציאל אדיר לדעתי, שמבחינה היסטורית מעולם לא היה קיים בצורה כזו. דווקא בגלל הפער בין יהדות ארה"ב לישראל, יש כאן הזדמנות היסטורית שישנם ישראלים-אמריקאים שיכולים לשמש כמעין גשר בין שני הצדדים".

להעביר לדור הבא

ולמרות השפעתו הרבה, ה-IAC הוא עדיין ארגון צעיר יחסית אשר מעצב את האופי שלו, וכך גם את הנטייה היהודית-דתית. בשנה הראשונה של הכנס נתקלו מספר יהודים או ישראלים דתיים שהגיעו לאירוע בבעיה – הוא נערך בשבת אך לא היה מותאם לשומרי שבת.

עם השנים, המצב השתנה, וכך גם מספר הדתיים שהחלו להגיע לאירוע, שאולי מלכתחילה חשבו שהוא לא להם. לפי דעתי בין 90 ל-95 אחוזים מבאי הכנס הם לא שומרי שבת, ולמרות זאת, לא ייתכן שמי שכן שומר שבת לא יכול לבוא לכנס יהודי. אני מעריך שרוב החברים שלנו, שאינם שומרי שבת, לא יכולים להרשות לעצמם שמי שכן שומר, לא ירגיש בנוח בכנס שלנו. הרי אנחנו מדברים המון על פלורליזם, זה גם כולל חלק נכבד בקהילה שלנו שהוא מסורתי או דתי. אנחנו מכבדים את כולם.

״בתפיסה הארגונית אנחנו, וגם כחלק מתהליך ההתבגרות שעברנו, אנחנו מבינים כיום שהזהות היהודית קריטית פה בארה"ב, יותר מאשר שהייתה עבורנו בארץ. לא עבדנו קשה בישראל כדי להגדיר את עצמנו כיהודים; אתה קם בבוקר ולא יכול לפספס שהגיע יום שישי, או בטח שלא תוכל לפספס את שבת. זה באוויר. אתה תמיד תדע בישראל מתי יום כיפור, גם מבלי להסתכל על לוח השנה. פה אתה צריך להיות אקטיבי ולהשקיע כדי להיות מחובר לזהות היהודית. אנחנו מבינים שלהיות 'ישראלים' בארה"ב זה לא מספיק, אם לא נהיה 'יהודים'.

״עשינו שני פיילוטים, בבוסטון ובניו ג'רזי, לבתי מדרש המיועדים לחילונים בשבת, שם לומדים פרשת השבוע. אנחנו מרחיבים את זה לשאר ארה"ב, דבר שלחלוטין לא היה בתפיסה שלנו לפני 6 שנים. לתוכנית הזאת מגיעים ישראלים-אמריקאים שבחלקם, לראשונה בחייהם הבוגרים, פוגשים טקסט יהודי. במוצאי שבת אנחנו תמיד מתחילים במליאה עם הבדלה, זהו מסר שהוא לא דתי בעיניי, אלא חלק מה-די.אן.איי שלנו. אסור לנו לאבד את המורשת ואת הזהות היהודית. אם נהיה רק ישראלים – זה לא יעבור לדור הבא".

הוא עצמו נתקל בסיטואציה מורכבת לאחרונה, כאשר כאב יחסית טרי, נאלץ לראשונה לרשום את בנו למעון, והשאלה שעלתה, היא, בין השאר 'האם לשלוח אותו למעון יהודי?' "הסתכלנו על כל מיני מקומות, והאמת היא שהאלמנט היהודי לא היה השיקול היחיד. אך הגענו לגן יהודי ביום שישי, ובדיוק עשו קבלת שבת, ישר הרגשנו חלק ממשפחה. אמרנו: כאן הילד צריך להיות".

רגע של בדיחות עם יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז'י) הרצוג

רוב המהגרים הישראלים בארה"ב לא שולחים את ילדיהם לחינוך יהודי.

״שמע, יש קודם כל את העניין שלא לכל אחד יש את האפשרות בכלל לשלם על זה. הקהילה הישראלית-אמריקאית היא קהילה של מהגרים, ובתי ספר יהודיים בארה"ב הם פרטיים, ומאוד יקרים. אם היו מורידים את המחיר, אני מעריך שהרוב היו רוצים לראות את ילדיהם בחינוך יהודי".

מחוברים למציאות

אם הכול נשמע עד כה ורוד, חבלי הלידה של הקמת ה-IAC, לפני כ-11 שנה, לא היו פשוטים בכלל. "אף אחד לא חיבק אותנו. חוץ מלירוק עלינו עשו הכול", אומר ניקולט כשהכאב ניכר בקולו, ומביא דוגמאות לאמירות או טענות שהיו כלפיהם: "אתם יורדים", "אין לכם סיכוי". הוא נזכר כי "בפגישה עם ראש פדרציה יהודית בעיר מסוימת, הוא אמר לנו משפט מפתיע: 'אם נעבוד יחד, עוד תשארו פה'. יש כאלה שהיו טורקים דלתות, הרי לא אוהבים אותנו, אבל נשמנו עמוק והמשכנו".

יש או אין משבר כיום בין ישראל לבין יהדות ארה"ב?

״עובדתית בשטח יש. לדעתי קיימת יותר מדי חפירה במשבר ופחות מידי מנהיגות שמציעה פתרונות. צריך להבין שגם אצל הרפורמים, לא כולם חושבים אותו הדבר. אם תבקר בבית כנסת רפורמי בפלורידה למשל, תראה תמיכה בישראל מכל כיוון. חשוב גם להבין שלא קיימת 'קהילה יהודית אמריקאית', המושג הוא טעות מיסודו. אתה יכול לפגוש ראש פדרציה שישראל זה הדבר הכי חשוב עבורו, ואתה יכול להיפגש באותו היום עם ראש פדרציה אחר שאומר לך: ישראל לא בסדרי העדיפויות שלנו. לדעתי, אם כל ראשי הארגונים היהודיים יכניסו לראש שחיים קהילתיים שונים בתכלית מניהול מדינה, בטח מדינה במזרח התיכון, ובטח במבנה הפוליטי שיש בישראל אולי הם יבינו שהמציאות היא מורכבת. אני לא רוצים להיות במצב שדעה פוליטית תשפיע על היחס למדינת ישראל, אחרת אין לזה סוף".

אתה תחזור יום אחד לישראל?

״אני לא יודע. אין לי מושג. אי אפשר לעשות תכנונים לעתיד. התשובה שאני תמיד עונה היא: זה יכול לקרות מחר, ויכול לא לקרות אף פעם". לאחרונה נשאל שאלה דומה בכנס שדרות, "זרקתי שאלה בחזרה לקהל: 'לכמה מכם יש קרוב מדרגה ראשונה שהוא לא בישראל'. האחוזים היו מדהימים. המצב השתנה. כל עוד אנחנו, הישראלים, חיים בארה"ב, יש לנו שתי דרכים להתמודד עם המציאות: או שאנחנו וילדינו נתנתק, או שנלך לכיוון של ה-IAC, וזה לנצל את הקהל הזה, להפוך אותו לנכס אסטרטגי וליתרון עבור מדינת ישראל. אני קורא בעיתונות בארה"ב על המשבר עם ישראל, וחושב תמיד: מי כמונו יכולים לפתור את המשבר הזה? אנחנו מדברים ישראלית' ו'אמריקאית'".

קשה לדעת בדיוק כמה ישראלים חיים בארה"ב, וגם יש צורות שונות לגבי איך סופרים אותם (האם ילדיהם שנולדו שם נחשבים כ'ישראלים' לצורך הספירה?), אך לטענת גורמים רשמיים מדובר על בין 600 ל-800 אלף ישראלים-אמריקאים. "היום יותר קל להגיע לפה" הוא מסביר, "מכל מסיים דוקטורט בישראל מצפים להגיע לתקופה מסוימת לארה"ב. אך הסכנה הגדולה היא שישראלים מגיעים מלכתחילה במחשבה שהם כאן באופן זמני, מבלי להבין שייתכן והם יישארו כאן לזמן ארוך יותר. אז הם אומרים: למה אני צריך קהילה? למה להשקיע זמן ולהשקיע כלכלית?"

האם בעיניך מה שאתם עושים ב- IACזו ציונות?

״בהחלט כן. תנועה יהודית שתומכת, מקדמת, ומגינה על רעיון מדינה יהודית בארץ ישראל".

מה לגבי הדור השני שכבר התבולל או רגע לפני התבוללות? מה עושים איתם?

״מחברים אותם מהרגע שהם נולדים לשפה העברית, למורשת ולמסורת היהודית וכמובן למדינת ישראל. באמריקה של היום הדור הצעיר מחפש זהות ושייכות".

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

קווין דוראנט ה-MVP של האולסטאר בעזרת הגורו הישראלי תמיר כפיר

Published

on

תמיר כפיר מדגים את רגלו של דוראנט

אירוע השיא של סופ"ש האולסטאר, המשחק המסורתי בין השחקנים הטובים ב-NBA, נערך בתחילת השבוע בשארלוט, נורת' קרוליינה. הקבוצה של לברון ג'יימס והקבוצה של יאניס אנטטוקומפו, שנבחרו בקפידה על ידי שני הקפטנים, התחרו זו מול זו ובסופו של דבר ידו של קינג ג'יימס היתה על העליונה, וקבוצתו ניצחה 164:178. באולסטאר כמו באולסטאר, נרשם מעט מאוד מאמץ הגנתי מצד שתי הקבוצות בסופו של דבר מי שהכריע את המשחק היה קווין דוראנט, שסיים עם 31 נקודות ו-7 ריבאונדים, הוכתר כ-MVP בפעם השנייה בקריירה ודאג שלברון – ששימש שוב קפטן – ינצח זו השנה השנייה ברציפות.

הנקודה הישראלית: תמיר כפיר, הגורו הישראלי של עולם הספורט ודואג לכפות הרגליים של כוכבי העל כמו הטניסאים מריה שארפובה וג'וקוביץ', הכדורגלן ניימאר ועוד, הציג השבוע את כף רגלו הימנית של דוראנט – בגודל טבעי. מדובר במידה 53וחצי (אירופאית), ובנעל בהזמנה אישית…

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

היסטריה: אזלו הכרטיסים למופע "הכלה מאיסטנבול" ביד אליהו

Published

on

אוג'אן דניז ואסלי אנבר, כוכבי "הכלה מאיסטנבול

הטירוף סביב הסדרה הטורקית "הכלה מאיסטנבול" וכוכביה ממשיך בישראל: בתוך שבע שעות בלבד נמכרו כל הכרטיסים למופע של אוזג'אן דניז, שמגלם את דמותו של פארוק, כוכב הטלנובלה שגרמה לישראלים רבים להתמכר. מכירת הכרטיסים למופע החלה בבוקר יום ראשון השבוע בשעה 10:00, וכבר בשעה 17:00 הודיעה ההפקה כי כל 11,000 הכרטיסים נמכרו.

המופע יתקיים ב-6 באפריל בהיכל מנורה שבתל אביב, ותשתתף בו גם השחקנית אסלי אנבר, שמגלמת בסדרה את דמותה של סוריה, אשתו של פארוק. במקביל, הגיע לארץ כוכב נוסף של הסדרה, בירקאי הארדל, שמגלם את האח הקטן של פארוק, לטובת צילומי הקמפיין של קסטרו, ועל מנת להשתתף במשימה בבית האח הגדול.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

דיווח: יהודה לוי ושלומית מלכה בדרך לאל-איי!

Published

on

מלכה את לוי. אודישנים בעיר המלאכים

מתברר שחלומות מתגשמים, לפעמים יותר מפעם אחת: שנים אחרי שיהודה לוי ניסה את מזלו בהוליווד – השחקן החשוב מאוד יטוס בקרוב לתקופה ארוכה נוספת בעיר המלאכים, כדי לבחון הצעות שאולי ישלבו אותו בתעשיית הבידור הגלובלית. הפעם, הוא יעשה זאת יחד עם אשתו האוהבת שלומית מלכה, שלא רק תתמוך בו, אלא תעבוד כאן בעצמה. ועל כך נאמר, המציאות עולה על כל דמיון, או סדרה שהשתתפת בה.

אם אתם צופים בהרפתקאות יהודה באל-איי על המסך במסגרת העונה השנייה של הסדרה האישית שבה הוא מככב, "איש חשוב מאוד" (אז שהה כאן לטובת הצילומים בראשם עמדה דנה לוסטיג), או שמעתם איך הוא סיפר שבפעם הקודמת שבה ניסה להשתלב בביזנס של עיר המלאכים זה נגמר בתפקיד קטן – אז מתברר שהפעם הציפיות אולי יבשילו לפריצה אמיתית גם באמריקה. לפי אתר וואלה! מלכה את לוי יארזו את הכלב והחתול שלהם, ויתעופפו יחד עד לחוף המערבי ולוס אנג'לס, כאן הם צפויים לשהות מספר חודשים. בעוד שהוא יהיה עסוק בפגישות ואודישנים, מלכה תמשיך את עבודתה כדוגמנית, כאשר בין לבין יגדלו את חיות המחמד שלהם בנחת הרחק מההמולה בארץ הקודש. גו ברייק איי לג!

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות