Connect with us

כלכלה ועסקים

אמריקה אחרי הקורונה: המשבר הכלכלי רק מתחיל

Published

on

ארה"ב ניצבת בפני אתגר פוליטי וכלכלי כמותו לא ראתה מזה 100 שנה. שיעור האבטלה, שלא היה דוגמתו מאז השפל הגדול, מחק את ההישגים הכלכליים של העשור החולף ומאיים להימשך שנים

בישראל, המסר השבוע הוא שאמנם לא ניצחנו באופן מוחלט כמו במלחמת ששת הימים, ולא ניתן האישור לצאת במחולות ברחבי הערים, אבל קרב הבלימה העיקרי הסתיים. עצרנו את האויב ומעכשיו עלינו לנהל שגרה מתוחה: ללבוש מסכות, להמשיך לשמור על ריחוק מסוים, וגם להיות מוכנים לגלים נוספים של לחימה — אבל בהיקף מוגבל, תחת שליטה וללא חשש מקריסת המערכת, כפי שהיה במהלך ימי הלחימה הראשונים. 

אבל אם מישהו חושב שסיום האירוע הבריאותי מסמן גם את סיום הפיגוע הכלכלי — הוא כנראה טועה. מרגע שביטחון הצרכנים נפגע, מרגע שדפוסי ההתנהגות משתנים ומרגע שנוצרים חובות אדירים שאותם יש להחזיר, הכלכלה לא יכולה להתאושש "תוך כמה חודשים". זה פשוט לא עובד כך. ראינו את זה קורה לא פעם, לאחרונה במשבר הפיננסי של 2008 שממנו העולם הכלכלי לא התאושש לחלוטין עד היום.

"אקונומיסט" ניסה להסביר זאת דרך הרעיון של "כלכלת ה–90%". הטיעון של העיתון הבריטי הוא שגם אם כלכלה חוזרת לפעילות של 90% מהעסקים ורק 10% עדיין משותקים או מוגבלים — במקרה של המשבר הנוכחי בשל מיתון בענפים כמו תיירות, תעופה, פנאי ומסעדנות — הרי שכל הכלכלה עדיין סובלת ממיתון כבד.כדי להוכיח את טענתו, "אקונומיסט" ממליץ להביט על מה שקורה בסין. שם, למרות שהאזרחים קיבלו הוראה לחזור פעילות מלאה כבר לפני חודש, הכלכלה עדיין במיתון. לצרכנים אין מצב רוח לקניות. רבים מרגישים שאין להם כסף מיותר, ואם בכל זאת יש כזה, הם מעדיפים לחסוך אותו. למיליונים אין עבודה. באווירה כזו הכלכלה לא מתאוששת במהירות למרות הניצחון על הקורונה, והערכות הן שתמונה דומה תתקבל במדינות המערב.

זו גם הערכה של רבים מהכלכלנים ואנשי העסקים בעולם. מנכ"ל חברת ניהול הכספים הגדולה בעולם, בלקרוק, לארי פינק — שהוא גם אחד הבודדים שעמו מתייעץ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ — אומר  בשיחות סגורות שלא רק שהמצב של אמריקה התאגידית לא הולך להשתפר בזמן הקרוב — אלא שהוא הולך להיות אפילו קשה יותר. לדברי פינק, שהובאו בדיווח של רשת בלומברג, בשל משבר הקורונה והשיתוק הכלכלי, קצר ככל שיהיה, ייווצר בקרוב גל של פשיטות רגל עסקיות של אלפי חברות. גורם זה כשלעצמו יגרום לגל הלם בכלכלה, כי לכל חברה כזו יש לקוחות וספקים שייפגעו. להערכתו לא תהיה לממשלה ברירה אלא להעלות מסים כדי לממן את הסיוע למשק, בעיקר את מס החברות שצפוי לעלות לרמה של 29% מול 21% כיום, אבל גם את מס ההכנסה האישי. פינק מסביר שמנגנונים שסייעו עד היום לשוק המניות לעלות ולמשקיעים להתעשר — ייפגעו. הוא מדבר, למשל, על צמצום דרמטי של דיווידנדים ורכישות עצמיות של מניות על ידי תאגידים, פעולה שתגרום להקטנת זרם המזומנים שמגיע לחוסכים, ותפגע בתחושת העושר שלהם.

השבוע פורסמו נתונים על האבטלה בארה"ב, שהגיעה כמעט ל–15%. גם בתסריט החיובי ביותר עשרות מיליוני עובדים ימשיכו לעבוד מהבית, מציאות שבטווח הקצר פוגעת בעסקים. עובד שנשאר בבית לא נוסע במונית, לא קונה קפה וארוחת צהריים ולא עוצר בדרך חזרה בחנות כדי לקנות משהו. מעבר לאלה, הפסיכולוגיה היא אולי החשובה ביותר: לדעת פינק, ההשפעה הנפשית של המשבר תגביל את הנכונות של אמריקאים להשתמש בתחבורה ציבורית או לטוס במטוסים. העולם נמצא עתה במיתון כבד, ובמדינות מסוימות מגפת הקורונה עדיין משתוללת. זו עדיין אינה סביבה שמאפשרת זינוק מהיר של הכלכלה. הכלכלה לא יודעת להגיב כמו הביולוגיה. גם אם אחרון הנגיפים יוכחד, ואפילו אם יפותח חיסון למחלה, החיכוך המובנה שקיים בתהליכים הכלכליים מבטיח שהכלכלה הגלובלית, תסבול עוד זמן רב. 

ארה"ב ניצבת בפני אתגר פוליטי וכלכלי כמותו לא ראתה מזה קרוב ל-100 שנה. שיעור האבטלה, שלא היה דוגמתו מאז השפל הגדול, מחק את ההישגים הכלכליים של העשור החולף ומאיים להימשך שנים, תוך שהוא שופך שמן על מדורת הסדר החברתי המעורער ומאיים לקטב עוד יותר את המערכת הפוליטית המפולגת בצורה חסרת תקדים. 

זוהי תחזיתו הקודרת של וושינגטון פוסט, לאחר ששיעור האבטלה הגיע ליותר מ-18% (שהם 30 מיליון איש) בשל הקורונה. נכון שחלק ניכר מן המובטלים נמצאים בחופשה ללא תשלום, אך איש אינו יודע כמה מהם יחזרו לעבודה, מתי ובאלו תנאים. שיעור התעסוקה כיום מכלל האוכלוסייה בגיל העבודה הוא הנמוך ביותר מאז החלה המדידה ב-1948.  החשש המרכזי הוא, שהאופי הייחודי של הקריסה בתעסוקה – הנובעת ממשבר בריאותי – יוביל לירידה מתמשכת בדרישה לעובדים. בעוד המגיפה משתוללת, חברות מפתחות שיטות חדשות לפעילות עם פחות עובדים, ומחליפות עובדים חסרים במכונות החסינות לנגיפים. סכנה מיוחדת נשקפת לעובדים המבוגרים, הפגיעים יותר למחלות ואשר תקנות הסגר לגביהם מחמירות יותר. 

גם לצעירים תהיה בעיה קשה, מדגיש הפוסט. מי שיסיימו בקיץ הקרוב את לימודיהם האקדמיים, יגלו שהם נכנסים לשוק של מחסור במשרות, העלול להשפיע על הכנסותיהם לאורך שנים; זה מה שקרה בשנות ה-80 של המאה שעברה. וגם היציבות הפוליטית תעמוד למבחן: כולם זוכרים מה קרה בשנות ה-30 בגרמניה, איטליה וספרד – אם כי אז לא היו מגנוני ביטוח סוציאלי כמו היום. בארה"ב התוצאות הפוליטיות היו הרבה פחות חמורות, אם כי מובן שאין בכך ערובה לגבי המצב כיום, כאשר האווירה הפוליטית רעילה בהרבה. 

המשבר הפיננסי של 2008 עורר תגובות פוליטיות סוערות מימין ומשמאל. כאשר האבטלה הגיעה לשיא של 10% באוקטובר 2009, תנועת "לכבוש את וול סטריט" מילאה במפגינים את רחובות וושינגטון וניו-יורק. ברני סנדרס הסוציאליסט צבר תנופה ואילו בימין גרם המשבר לגל פופוליסטי שהגיע לשיאו באותה שנה בברקזיט ובנצחונו של דונלד טראמפ. הנסיבות כיום הן יוצאות דופן. רק 51% מתושבי ארה"ב בגיל העבודה מועסקים – כאמור, השיעור הנמוך ביותר אי-פעם. החדשות הטובות הן, ש-78% מהמובטלים סבורים שיחזרו לעבודתם כאשר יוסרו מגבלות הקורונה. אם זה יקרה, המשק האמריקאי עשוי להתאושש במהירות. 

עם זאת, יש סיבות לדאגה: למעלה מרבע מן המשרות שאבדו בחודשים האחרונים היו בענפי הפנאי והאירוח, אשר ספגו מכה קשה במיוחד בקורונה. התנאים שהטילו חלק ממדינות ארה"ב על הפתיחה מחדש של ענפים אלו, מובילים לכך שחלק ניכר מן המשרות לא יאוישו שוב במהירות. מסעדות מוגבלות ל-25% מתפוסתן, מה שכמובן מקשה עליהן לפעול – ואינו מצריך את רוב כוח האדם. 42% מאובדן המשרות עלול להיות תמידי – דהיינו 12 מיליון משרות שלא יחזרו גם אחרי הקורונה. 

רוב הכלכלנים מעריכים, כי התעסוקה תזנק החל מהרבעון השלישי של השנה – אך האבטלה תישאר גבוהה במשך מספר שנים. משרד התקציבים של הקונגרס – גוף מקצועי ובלתי מפלגתי – מעריך ששיעור האבטלה בסוף 2021 יהיה 9.5%. 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כלכלה ועסקים

צרות בנטפליקס: ביטולי מנויים בעקבות הסרט Cuties

Published

on

By

ענקית הסטרימינג ספגה ביקורות נוקבות בטענה שהסרט הצרפתי מציג ילדות קטנות בצורה מינית. שיעור הביטולים היומי זינק פי 5

נֿטפליקס חווה גל של ביטולי מנויים בעקבות השערורייה שפרצה סביב הסרט הצרפתי "חמודות" (Cuties). לפי חברת ניתוח הנתונים אנטנה (Antenna), שיעור הביטולים של מנויים בענקית הסטרימינג זינק פי 5 לעומת השיעור הרגיל לאחר העלאת הסרט לשירות. נטפליקס ספגה ביקורות נוקבות בטענה שהסרט מציג ילדות קטנות בצורה מינית. בימים האחרונים זוכה גם ההאשטאג #לבטלנטפליקס (#CancelNetflix) לעניין רב במדיה החברתית.

נטפליקס אמנם התמודדה בעבר עם גלים של ביטולים, אולם נראה שהפעם שיעור הביטולים גבוה במידה ניכרת. נטפליקס ספגה ביטולים גם בשנה שעברה לאחר השקת השירות המתחרה מבית דיסני, אולם אז מדובר היה בעלייה של פי 1.7 של ביטולים ביום. עם זאת, לביטולים לא צפויה להיות השפעה מתמשכת על מאגר המנויים של החברה. הפלטפורמה היא המובילה הברורה בשוק הסטרימינג. ענקית הסטרימינג צפויה להוציא השנה 13.6 מיליארד דולר על סדרות וסרטים שיוצעו בפלטפורמה שלה, סכום העולה על ההוצאות של מתחרותיה בסעיף זה.  בראיון למגזין "The Verge" אמר המנכ"ל הייסטינגס, כי נטפליקס תפיץ ב־2021 יותר תוכני מקור מאשר ב־2020, זאת למרות אתגרי המגפה. במחצית הראשונה של השנה נוספו 26 מיליון מנויים לנטפליקס, שמספרם כעת מגיע ל־193 מיליון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות