Connect with us

לוס אנג'לס

אם אמצא פה עבודה או חתן זה לגמרי יכול לקרות"

Published

on

אמילי היא נשיאת סטודנטים למען חב"ד באוניברסיטה שלה • אייזיק רוצה שתדעו שגם הוא יהודי טוב • ראיון קיץ ובדיקת דופק לגבי עליה עם צעירים אמריקאים באמצע הדרך, באברהם הוסטל, תל-אביב

אמילי אזואלוס (22), אייזיק אזואלוס (23)
מאיפה: טמפה, פלורידה.
מתי הגיעו: לפני שבועיים וחצי

אז מאיפה אתם?

אמילי: שנינו מפלורידה, אני יודעת קצת עברית אבל בוא נדבר בכל זאת באנגלית.

בטוח שאתם אחים?

אמילי: כן. מה, לא רואים?

פחות, נשמה. אבל רגע, מאיפה הקצת־עברית שלָ ך? ולמה אתה לא יודע גם את הקצת הזה? אתם אמורים להיות עשויים מאותם הגנים.

אמילי: (צוחקת) אבא שלנו נולד פה ועבר לארה"ב אז יש קצת עברית אצלנו. אבל האמת שאני מתעסקת ביהדות שלי יותר מהיהודי־האמריקאי הממוצע, אז כנראה שזה משם.

אייזיק: היא הרבה יותר יהודייה מכולנו.

מה זה אומר, עיסוק מוגבר?

אמילי: אני שומרת כשרות, ומעורבת אצלנו באוניברסיטה בהרבה פעילויות של חב"ד. האמת שאני בכלל הנשיאה של סטודנטים למען חב"ד אצלנו.

הופה, אז למה לא אמרתם, הייתי פונה אלייך בתור כבוד הנשיאה".

אני נשיאה טובה, שתדע לך. אני מארגנת הרבה מאוד אירועים באוניברסיטה. אני עוזרת להם למצוא יהודים בין הסטודנטים, אבל אין שם יותר מדי וזה מבאס אותי.

למה מבאס?

כי בא לי שיהיו יותר אנשים בפעילויות שלנו. אני זוכרת את המפגש הראשון שלי עם הרב של חב"ד בקמפוס. הוא סיפר לי על הארוחות שהוא עושה ומאוד התרגשתי. ואז הגעתי בשבת לקידוש והיו שם שלושה אנשים…

ואז את הגעת לעסק…

אל תצחק! היום יש כבר כמעט עשרים. פתחתי דוכן בכניסה לקמפוס עם כל מיני דברים שחב"ד הביאו לי אלתי כל אחד שעובר אם הוא יהודי.

לפני שאת שואלת, הנחתי כבר תפילין הבוקר.

יש לך מזל! סתם, אבל בקמפוס אני כל הזמן מחלקת דברים כמו חלה לשבת, נרות להדלקה, חנוכיות – כל דבר שיכול לעורר את העניין היהודי אצל הסטודנטים.

יש כאלו שרואים אותך ועוברים לצד השני של המדרכה
כדי להתחמק?

יש גם כאלו, במיוחד אם הרב נמצא, אבל אל תדאג, אני תופסת אותם גם. הרב בקמפוס הוא בן אדם כל כך טוב ומיוחד, שכל מי שמכיר אותו רק רוצה להישאר לידו. לא מזמן סטודנט לשעבר התקשר אליו ואמר לו שהוא רק רוצה להיפרד ושהוא הולך להתאבד. הרב ישב שעות ודיבר איתו והרגיע אותו. הוא המשפחה שלנו כשאנחנו רחוקים מהמשפחה המקורית שלנו.

אייזיק, מה אתה עושה כל היום במקום להיות יהודי
טוב כמו אחותך?

אייזיק: אני כן יהודי טוב! אבל רוב הזמן שלי הולך על דברים אחרים שאני עושה. אני עמוק בסצנת משחקי הווידאו, משקיע בזה הרבה. אבל ברצינות, אני עמוק בלימודים. בהתחלה הלכתי ללמוד רובוטיקה אבל זה היה לי קשה מדי, אז הלכתי לכיוון של סייבר ואבטחה.

חברים שלך בבית הם רק יהודים?

כן. יש לנו רביעייה כזאת שכל הזמן מסתובבת ביחד וכולנו יהודים. גדלנו לגמרי בבועה, רק בקולג' ובאוניברסיטה פגשתי לא יהודים. תמיד מספרים פה שהקמפוסים זאת זירה לא ממש קלה בקטע הזה, בטח אם אתה תומך ישראל.

אמילי: הקמנו סוכה, ובלילה רעו לנו את החבלים שלה.

אייזיק: לי היה מקרה די קיצוני. רוב האנשים היו נחמדים בלימודים שלי, אבל דווקא מהצוות הרגשתי קצת אנטישמיות. היה לי פרופסור שבסוף כל מצגת שלו היה עמוד שאומר תודה רבה בכל מיני שפות.

ואתה חיפשת את העברית.

כן… אחרי השיעור השלישי העזתי להרים את היד ושאלתי למה אין עברית. המבט שלו אמר הכול, הוא ממש נגעל מהשאלה ובכלל לא ענה עליה.

גם לחברה שלי נפל פעם מבחן על יום כיפור. היא ביקשה מהמרצה שידחו לה את המבחן, והיא טוענת שמאותה נקודה המרצה היה ממש קשוח כלפיה והכשיל אותה בכל דמנות שהייתה לו.

את כולם אני שואל בסוף אם הם יחזרו לארץ.

אמילי: מה תחזרו, אחי בא בשבוע הבא לעשות בר מצווה בכותל, אז אנחנו נשארים פה עד שכל המשפחה תגיע גם. התאמנו את זה לתגלית שעשינו, אז זה יצא ממש מושלם.

אזהרת סוכנות: נראה לי אתכם יותר מתאים לשאול אם עלייה באה בחשבון. אייזיק, תפור עליך תעשייה אווירית.

אייזיק: אם זה תלוי באבא אז ברור שנעלה, הוא בכלל רצה שאלך לצבא, אבל אמא שלי התעקשה שאלך לקולג'. האמת, הייתי בצד שלה. אני מאוד אוהב את ישראל, אבל מרגיש בסופו של דבר יותר בבית בארה"ב.

אמילי: יותר קל בארה"ב, דברים יותר זולים ונוחים. אבל קודם אסיים את הלימודים ואז נראה. אם אמצא פה עבודה או חתן אז זה לגמרי יכול לקרות.


לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

אירועים

לילה שכולו אהבה

Published

on

ביום חמישי האחרון יותר מ-500 בליינים ישראלים את ליל האהבה מעל 500 איש במועדון לג'רדין בהוליווד בהפקה של ליאור גוב וצוות lg enterprises.

באחד המועדונים היפים ביותר בהוליווד, מתחת לאור הירח, רוב הבליינים התלבשו באדום לבן במסיבה שכולה אהבה. בכניסה חולקו ורדים אדומים לכל בנות ישראל והמועדון כולו קושט בצבעי אהבה. השולחנות היו מלאים במתנות בצורת לבבות, אורות צבעוניים, בלונים ובובות.

הדיג'ייז עלו זו אחר זה עם המוזיקה: התחילה דיג'יי נטלי, אחריה עלו דיג'יי נירו ודיג'יי יוצי ודיג'יי אסי וידל נעל את הערב.

גוב הודה לכל המשתתפים ומזמין את כולם למסיבה הבאה ב13.4 מסיבת פורים המרכזית של הקהילה במועדון הלור הנוצץ. מעל 2000 בליינים צפויים להגיע! להזמנות צלצלו לטל':818-2621100 או www.israeli-parties.com.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ארה"ב: תנועת הצופים בהליך פשיטת רגל

Published

on

אלפי גברים טוענים שעברו התעללות מינית בתנועה שהצמיחה פוליטיקאים ואסטרונאוטים. כעת היא מתמודדת עם תביעות לפיצויים

תנועת הצופים בארצות הברית הכריזה השבוע כי הגישה בקשה להפעלת פרק 11 בחוק פשיטות הרגל האמריקנאי, על רקע שלל תביעות שהוגשו נגדה בגין טענות להתעללות מינית בילדים. הטענות נוגעות לאלפי מקרים שאירעו בעשרות השנים האחרונות. הבקשה היא רגע דרמטי וכואב בתולדות הארגון, שבמשך דורות היה מעמודי התווך של החיים האזרחיים האמריקאיים ושהכשיר מנהיגים לעתיד, בהם פוליטיקאים, אנשי עסקים ואסטרונאוטים.

על-ידי הפנייה לבית המשפט לפשיטות רגל יכולה תנועת הצופים להביא להשהיה של התביעות, אולם בסופו של דבר ייתכן שתיאלץ למכור חלק מנכסיה הרבים, בהם מתחמי פעילות ומסלולי טיולים, כדי לגייס כסף לפיצוי הנפגעים. הליך פשיטת הרגל בא בתקופה שבה מתמודדת תנועת הצופים האמריקנית עם שלל בעיות, בין השאר ירידה במספר החברים בה. אם בימי השיא של שנות ה-70 היו בארגון יותר מארבעה מיליון חברים, במרוצת השנים ירד המספר לפחות משני מיליון. בניסיון להתמודד עם ההתמעטות הזו החליט הארגון לקבל לשורותיו גם ילדות.

המשך לקרוא

לוס אנג'לס

המאבק באנטישמיות הגיע למרכז שפר

Published

on

בכירי ה-LAPD ונציגי עירייית לוס אנג'לס הגיעו לדיון על דרכים למיגור התופעה

מי שהזדמן אל מרכז שפר ביום חמישי האחרון בוודאי הופתע לראות את ה"פשיטה" של כוחות הביטחון, ניידות משטרה ושוטרים במדים אל המתחם. המרכז הקהילתי בוודלנד הילס אירח כנס תחת הכותרת LAPD community security meeting: כיצד הקהילה יכולה לעבוד יחד עם המשטרה וכוחות הביטחון המקומיים על שיתופי פעולה בתחומי הביטחון ושמירת שלום הציבור. 

בערב התקיים דיון עם בכירים במשטרה ונבחרי ציבור בנושא המלחמה באנטישמיות, איך להתמודד עם הדאגות שעולות בעקבות החמרת פשאי שנאה אנטישמיים באזורנו וכיצד המשטרה פועלת למניעת פעולות אלו.

בין הנוכחים: חברי מועצת העיר בוב בלומינגפלד, פול קורץ וג'ון לי; מייקל מור, מפקד משטרת לוס אנג'לס (LAPD), חורחה רודריגז, סגן מפקד המשטרה בוואלי ובכירים נוספים במשטרה המקומית. מהצד הישראלי: הקונסול הכללי הלל ניומן; גיא בכר, יו"ר דירקטוריון ה-IAC בלוס אנג'לס, שון אבן חיים, עודד קרשינסקי ויוסי רבינוביץ'.   את הערב הינחתה ג'סיקה ברזני, מנהלת תוכנית IAC ACT בלוס אנג'לס. 

מפקד משטרת לוס אנג׳לס הזכיר בדבריו כי בביקורו בישראל התוודע לעובדה כי בישראל הקהילה מתנדבת, משלבת ומתגברת את כוחות ההצלה והביטחון. על סמך המודל הזה הוקמה יחידה התנדבותית גם בתוך משטרת לוס אנג׳לס.

נדב בנאי, מנהל הפעילות האזורית בלוס אנג'לס, סיכם: "באמצעות  תוכניותיו השונות והמובילים הקהילתיים שלו, ה-IAC פועל בכל החזיתות במלחמה נגד האנטישמיות. התאחדנו במרכז הקהילתי שלנו לשמוע כיצד המשטרה, נבחרי הציבור והארגון פועלים למיגור פשעי השנאה והאנטישמיות בקהילה היהודית".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות