איך עובד המודל העסקי של חברות אשראי? - שבוע ישראלי
Connect with us

טוב לדעת

איך עובד המודל העסקי של חברות אשראי?

Published

on

כרטיס אשראי הינו אמצעי התשלום הנפוץ ביותר בישראל ובעולם כולו. הכרטיס מאפשר למשוך כסף מכספומטים ולשלם בעת רכישות שונות באופן מלא או בפריסת תשלומים חודשית, בין אם ישירות מול המוכר או דרך האינטרנט והטלפון. כרטיסים אלו שייכים לחברות אשראי שהינן גופים פיננסיים גדולים המעניקים ללקוחותיהם הלוואות למימון רכישות, אשר מוחזרות להן ישירות מהבנקים במועדים שנקבעו מראש.

כיצד מרוויחה חברת האשראי

חברות אשראי הן גופים פיננסיים רבי עוצמה אשר מניעים את כלכלת העולם ומפיקים את רווחיהם במספר ערוצים. כאשר לקוחות משלמים בעזרת כרטיסי אשראי בפריסת תשלומים הם למעשה לווים את סכום הכסף מהחברה, וכמו בכל הלוואה גם כאן נגבות עמלות היורדות מחשבון הבנק ביום החיוב. כמו כן, חברות האשראי גובות עמלות חודשיות עבור החזקת כרטיסים, עבור שימוש בכרטיס האשראי בחו"ל, ודמי חבר מאלו המשתייכים למועדוני הלקוחות שלהם. מלבד זאת, חברת אשראי מרוויחה גם עמלות מעסק ממנו נרכשו מוצרים בכרטיסיה, החתום עימה על הסכמי סליקה, כאשר העמלה נגבית מהעסק במועד ביצוע העסקה. בנוסף לכך מתפקדות חברות אשראי בימינו גם כמוסדות פיננסיים חוץ בנקאיים, המעניקים הלוואות לכל המעוניין.

הסיבות להצלחת המודל העסקי של חברות האשראי

חברות אשראי מהוות חלק מהותי בכלכלת העולם, ולמעשה כל הבנקים, הארגונים, החברות והממשלות עובדים עימן. הצלחה זו נעוצה ביתרונות המרובים שהמודל העסקי של חברות האשראי מציע, שעיקריו הינם:

  • פריסת ודחיית תשלומים – היכולת לדחות ולפרוס תשלומים עבור כמעט כל רכישה, מאפשרת לצרכנים לרכוש מוצרים אשר עלויותיהם במזומן לא היו אפשריות באותה עת. שיטה זו מגדילה את כוח הקנייה בשוק וכך תורמת לרווחת הציבור ולהגדלת היקף המכירות של בתי העסק השונים.
  • הטבות ללקוחות– במטרה להגדיל ולשמור על מעגל לקוחותיהן, ובהיותן כוח צרכני גדול, חברות אשראי מעניקות למצטרפים למועדון הלקוחות מגוון הטבות, כדוגמת הנחות בבתי עסק ושיטת צבירת הנקודות ששונתה לאחרונה. כך מתאפשר ללקוח לרכוש קשת רחבה של מוצרים נחוצים בעסקאות משתלמות מבחינתו.
  • אשראי בכל מקום – כרטיס האשראי מאפשר ללקוחות לבצע עסקאות בטוחות כמעט בכל מקום בעולם, ללא צורך לסחוב עימם סכומי כסף גדולים במיוחד. כמו כן, התשלום בכרטיס אשראי מאפשר ללקוח לשלם עבור שירותים ומוצרים בנוחות גם דרך הטלפון והאינטרנט בכל מקום ושעה, למשל מביתו, ממקום העבודה או מבית קפה. למעשה, אילולא שיטה זו לא יכול היה להתפתח ענף הסחר האלקטרוני, המהווה תחום רחב היקף בכלכלה העולמית.
  • מקור נוסף לקבלת הלוואות – בהיותן גופים פיננסיים עצומים, לחברות האשראי יש אפשרות לספק לכל המעוניין הלוואות גדולות למטרות שונות. הליך הקבלה של הלוואות אלו הינו פחות נוקשה ומהיר יותר מזה הנהוג בבנקים, וגם אינו פוגע במסגרת האשראי של הלקוח ובתזרים המוזמנים שבחשבון הבנק.

המודל העסקי של חברות האשראי בישראל

במרבית מדינות העולם חברות האשראי הינן גופים חוץ בנקאיים, כאשר הכרטיסים מונפקים על ידי החברות עצמן ללא קשר לבנקים, ואילו החיוב מבוצע לאור הרשאה לחייב את חשבונות הלקוח או באמצעות צ'ק. ואולם, במדינת ישראל המצב שונה לחלוטין מאחר שחברות האשראי מיוצגות על ידי הבנקים הגדולים, וכל בנק מספק ללקוחותיו את כרטיס האשראי של החברה אותה הוא מייצג.

חשיבות הבטיחות במודל העסקי של חברות האשראי

אחד הגורמים הבסיסיים והחשובים ביותר להצלחת המודל העסקי של חברות האשראי, הינו האמינות ובטיחות השימוש בשירותיהן. על מנת לעמוד ברף הגבוה הציבו חברות האשראי תקן בינלאומי המכונה PCI DSS. התקן נועד לספק הגנה ואבטחה עבור נתוני כרטיסי האשראי של הלקוחות בכל מקום בהם משתמשים בהם, בין אם בשעת רכישה מעסק, באמצעות רשת האינטרנט או בעת השימוש בכספומט. תקן זה מנחה את הגורמים השונים העובדים עם כרטיסי אשראי באשר לניהול, שמירת ועיבוד המידע העובר דרכם בהתאם לתקנות בטיחות מחמירות במיוחד.

 

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

טוב לדעת

כיצד למנוע דלקות חניכיים בדרכים טבעיות?

Published

on

מחלות ודלקות של החניכיים נגרמות עקב הצטברות של חיידקים בחלל הפה • למניעה ולטיפול במצב אפשר לשתות מיצי פירות, לצחצח שיניים עם כורכומין ולעסות את החניכיים לאחר הצחצוח

מאת: ד״ר מנחם אברהמי

בריאות החניכיים חשובה לא רק לבריאות הפה, אלא גם לבריאות הכללית של הגוף. מחלות חניכיים גורמות לאדמומיות, לדימומים ולהתנפחות של החניכיים והן יכולות לגרום לכאבים ולתחושת אי נוחות. ישנם שני סוגים עיקריים של מחלות חניכיים – גינג׳יביטיס (gingivitis), דלקת חניכיים התחלתית, ופריודונטיטיס (periodontitis), דלקת חניכיים מתקדמת. גינג׳יביטיס היא השלב ההתחלתי והמתון של דלקות החניכיים והיא מתאפיינת בנפיחות של החניכיים, באדמו־מיות שלהן ובנטייה לדימומים. כאשר מזניחים את הדלקת ולא מטפלים בה היא מתפתחת לפריודונטיטיס.

עישון גורם למחלות חניכיים

הסיבה העיקרית להתפתחות דלקות החניכיים היא הצטברות של פלאק – חלקיקי מזון וחיידקים. הצטברות הפלאק בשיניים ובחלל הפה יכולה להתרחש בעקבות סיבות שונות, אשר רובן קשורות להיגיינת פה ירודה. מי שאינו מצחצח שיניים בקביעות וכאלה שאינם מצחצחים שיניים בצורה נכונה מאפשרים לפלאק להצטבר. פצעים בפנים הפה ובחניכיים יכולים לעודד ריבוי חיידקים ולגרום לנזקים בחניכיים.

עישון הוא גורם נוסף שיכול לגרום למחלות ולדלקות של החניכיים ולאנשים שמעשנים או שלועסים טבק יש נטייה לסבול מהן. כמו כן, הטבק לא רק גורם לדלקות אלא הוא גם מחמיר את המצב הקיים. משכך, מניעה של דלקות חניכיים יכולה להיות עוד סיבה טובה להפסיק לעשן. נוסף על תרופות שרופא השיניים ימליץ עליהן, ישנן שיטות שונות שמסייעות למנוע את דלקות החניכיים ולטפל בהן לפני שהן מחמירות.

הטיפול המונע הטוב ביותר הוא שמירה על היגיינת הפה. לשם כך יש לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום כשזמן הצחצוח נמשך בין 30 ל-60 שניות. חשוב לצחצח גם את קו החניכיים משום שזהו אחד המקומות הנפוצים ביותר להצטברות של פלאק. כדאי להשלים את הצחצוח עם חוט דנטלי וכך לשמור על ניקיון החריצים בין השיניים ובמקומות שקשה יותר להגיע אליהם עם המברשת. אנשים רבים אינם יודעים שצחצוח הלשון חשוב באותה המידה כמו צחצוח השיניים. על הלשון ישנם חיידקים רבים אשר גורמים להצטברות של פלאק בחלל הפה. כמו כן, מומלץ להשתמש במי פה באופן קבוע וכך לוודא שהפה נקי מחיידקים.

ציפורן לניקוי הפה מחיידקים

פירות והמיצים שמפיקים מהם יעילים וחשובים לתפקוד הכללי של הגוף, אך נוסף על כך הם טובים גם למניעה של חיידקים ולניקוי חלל הפה. חוקרים מצאו כי צריכה קבועה של מיצי פירות טבעיים, כמו מיץ אננס, מיץ תפוזים ומיץ ענבים מפחיתים באופן משמעותי את כמות החיידקים ואת רובד השיניים שבפה.

צמח הציפורן הוא תרופה מוכרת ברפואה העממית לטיפול בעששת ובדלקות של החניכיים משום שיש לו תכונות נוגדות זיהומים ונוגדות חיידקים. כמו כן, שמן המופק מצמח הציפורן משמש כמשכך כאבים טבעי. משכך, לאנשים הסובלים ממחלות חניכיים מומלץ להיעזר בשמן ציפורן וכך הן להקל על הכאבים והן לנקות את הפה מחיידקים.

אבקת כורכומין ידועה בסגולות הבריאותיות שלה משום שהיא מכילה תרכובות רבות שהן נוגדות דלקות ונוגדות חמצון ולכן היא יעילה בהפחתת נפיחות ובטיפול בדלקות חניכיים. נטורופתים ממליצים על משחת שיניים טבעית המורכבת מאבקת כורכומין, ממלח ומפלפל שחור כטיפול מונע למחלות של החניכיים.

מנטה מונעת הצטברות פלאק

גם למנתה יש איכויות דומות והיא מונעת את ההתרבות של החיידקים בתוך הפה. כמו כן, נוסף על היותה מרענן פה טבעי מנתה מסייעת לשמור על לשון נקייה. משכך היא אחד מהמרכיבים הנפוצים ביותר בתכשירים השונים לשמירה על היגיינת הפה.

נים, או אזדרכת הודית, הוא עץ שמקורו הודו ובורמה. לתמצית המופקת מהעץ יש יכולות הן למניעה של דלקות חניכיים והן לטיפול בהן כשהן כבר נוכחות. תמצית הנים מכילה רכיבים אנטי בקטריאליים אשר יעילים במיוחד לשמירה על הניקיון ועל הבריאות של הפה.

לאנשים עם חניכיים רגישות הנוטות לדימומים כדאי לעסות את החניכיים לאחר צחצוח השיניים. העיסוי ממריץ את זרימת הדם ומחזק את החניכיים, כך שהוא מונע את הדימום.

 

ד״ר מנחם אברהמי, עם למעלה מ- 30שנות ניסיון, מקבל לקוחות בקליניקה באנסינו. מבצעים מיוחדים לקהילה הישראלית וללקוחות מדיקל. לפרטים וקביעת תור:818-905-8337

המשך לקרוא

טוב לדעת

לו היינו רוטשילד

Published

on

חולמים שיום אחד תוכלו לצאת מהקשיים הכלכליים ולעשות מה שאתם רוצים? • כסף אמנם מוביל ליותר אפשרויות בחירה • אבל האושר מגיע רק אם משקיעים אותו בדברים הנכונים

מאת: יהודית כץ

המחזמר ״כנר על הגג״ לפי הספר ״טוביה החולב״ שכתב שלום עליכם הוא אחד ממחזות הזמר הכי מצליחים ומוכרים בברודוויי, עם תשעה פרסי טוני נוצצים. השיר המפורסם ביותר מאותה הפקה מוצלחת הוא ״If I Were a Rich Man״, או ״לו הייתי רוטשילד״ בגרסה העברית. ״לו הייתי רוטשילד״, חולם טוביה העני, ״הייתי אז בונה לי בית מאבן, בית נאה, עם גג אדום, שלוש שורות מדרגות על יד הקיר״, הוא מזמר במה שנשמע כמו יידיש. ״ובאחת – רק עולים, בשנייה רק יורדים, השלישית לא תוביל לשום מקום, רק שידעו שזה ביתו של גביר!״.

עם יד על הלב, מי מאתנו לא חלם פעם על הרגע שבו יוכל להשתחרר מהעול הכלכלי ופשוט לעשות מה שבא לו באותו הרגע? לטוס לקצה השני של העולם, סתם כי מתחשק. להכיר תרבויות חדשות, להחנות מכונית מנקרת עיניים בחנייה, לשדרג את הבית, להיכנס לחנויות מעצבים בלי להסתכל על תג המחיר ולאכול במסעדות מישלן כל יום. אח, לו רק היינו רוטשילד.

אריק שרמן הוא חוקר אושר במרכז האקדמי רופין במחלקה לכלכלה וחשבונאות. בקיצור, כלכלן אושר. שאלתי אותו את שאלת מיליון הדולרים: ״האם כסף באמת קונה לנו אושר?״. ״כן״, ענה אריק, ומיד הוסיף: ״אבל תלוי מאוד באילו חנויות את מתכוונת לבזבז אותו״.

פרדוקס של עושר ואושר

עד תחילת המאה ה-19, רמת החיים של האנשים בעולם לא השתפרה במידה ניכרת. היו כמה המצאות טכנולוגיות חדשות, ובכל זאת אנשים חיו באותם המעמדות החברתיים ששמרו על ההיררכיה החברתית בתקופות קודמות. אלא שאז התחילו לצוץ מפעלים כמו פטריות דשנות ומפויחות אחרי גשם אירופאי. לאנשים היו פתאום בארון יותר מחולצה בודדת אחת, ואם נולדת למעמד מסוים יכולת להמיר ולשדרג את חייך ולחיות ברווחה בעזרת עבודה, השקעה וכישרון. אנשים רצו יותר ויותר מאלה: יותר כסף, דירה שאינה מתפוררת, חינוך טוב יותר לילדים, ואולי אפילו לנסוע במכונית ולא בחשמליות העמוסות. מאז ועד עצם היום הזה אנחנו רודפים אחרי הכסף, ובטוחים שחיסכון גדול יותר יוביל לביטחון כלכלי שיוביל לאושר.

הכלכלן ריצ׳רד איסטרלין גילה פרדוקס מעניין. הוא מצא שרמת החיים אכן עלתה והמשכורות נעשו שמנות יותר, אך רמות האושר הכלליות נשארו יציבות לאורך שנים. המחקר שלו בחן גם את רמות האושר אצל אינדיווידואלים, ונמצא שמי שיש לו יותר כסף ברגע נתון אכן דיווח על עצמו כעל מאושר יותר, אך העלייה בתזרים המזומנים לא הביאה לשיפור משמעותית וארוך טווח של רמות האושר האישיות. איסטרלין גילה גם שמעבר לרמת הכנסה סבירה, לכסף אין השפעה גדולה על האושר שלנו. כסף אכן מוביל לכך שיש לנו יותר אפשרויות בחירה, אבל האושר טמון בשאלה באילו אפשרויות נבחר.

חנות החוויות

כשאתם חושבים על אנשים עשירים שיכולים לקנות לעצמם כל מה שעולה על רוחם, אתם בטח מתארים תפאורה מרשימה של גאג׳טים, מכשירי חשמל, מכוניות, וטיסות במחלקת עסקים. אנשים מניחים גם שאושר הוא כמו תעודת אחריות שקיבלנו מהיצרן, וככל שהמוצר ״תקף״ לתקופת זמן ארוכה יותר, כך הוא יניב אושר זמן רב יותר.

בפועל זה לא בדיוק עובד ככה. אנחנו מתרגלים במהירות לכל מה שקורה לנו – לחיובי, לשלילי, למדהים ולמעצבן. בפסיכולוגיה קוראים לזה ״הבי־טואציה״. ההסתגלות הזאת עוזרת לנו להתמודד בעולם מלא גירויים חדשים, אבל גם מצמצמת את ההתלהבות מהדברים היומיומיים והרגילים. באופן הזה, הטלפון החדש יהיה חדשות ישנות והמכונית מהניילונים תהיה רגילה וסתמית אחרי זמן לא רב.

בניגוד למוצרים שאנחנו מקבלים במהירות כחלק מחיינו, חוויות הן משהו שאפשר לחוות שוב ושוב מחדש. כשאנחנו יוצאים לטיול עם חברים, או בני הזוג, אנחנו מתענגים כמה פעמים. אנחנו נהנים מתכנון הטיול ומהציפייה להגעתו, נהנים מהזמן שאנחנו מבלים מול הנוף היפהפה ונהנים בכל פעם שאנחנו מעלים זיכרונות.

עוד בעיה שיש במוצרים שאנחנו קונים הוא עיקרון ה״מי קנה את זה יותר טוב?״. למי יש מכונית חדשה יותר, מי הצליח לקנות בפחות כסף, ולמי יש המוצרים הכי נחשקים ואזוטריים. אבל חוויות אי אפשר באמת להשוות. גם אם ביקרת בדיוק כמוני בהודו החוויה שלנו תהיה שונה, ולא נוכל לעשות תחרות של ״מי נהנה שם יותר״.

חנות המתנות

כולם אוהבים לקבל מתנות, אבל מתברר שאנשים אוהבים לתת הרבה יותר ממה שהם אוהבים לקבל. כשאנשים תורמים, מתנדבים ואפילו חושבים על מה לקנות ליקיריהם בדיוטי פרי כשהם טסים לחו״ל קורה דבר נפלא: הם מקבלים מנה גדושה של שמחה. תחילה בשל ההתרגשות והניסיון המהנה לקלוע לטעם של אהוביהם בהמשך הם נהנים להעניק ובסופו של דבר מתענגים על האושר של מקבל המתנה ומשפרים את הדימוי העצמי שלהם ואת הקשר שלהם עם אותו אדם. הקשרים החברתיים הללו הם חלק מהמנבאים החזקים ביותר לאושר וסיפוק.

חנות ההשקעה

דמיינו שאתם נכנסים לחנות כלי נגינה, ומ־סתובבים בין הגיטרות. המוכר מציע לכם כמה אפשרויות, ואתם בוחרים לרכוש את היקרה ביותר. הגיטרה שלכם היא כל מה שאפשר לבקש מכלי נגינה, היא יפה, מכוונת כהלכה, נוחה לאחיזה וממש מתאימה למבנה הגוף והנפש שלכם. אתם אפילו מצטלמים איתה ומרגישים כאילו מצאתם את בת הזוג המושלמת שלכם.

אחרי אותה תמונה מוצלחת אתם מניחים את הגיטרה בצד ולא נוגעים בה יותר. אחרי זמן מה, לא רק שאינכם יכולים לנגן דבר, הגיטרה שלכם הופכת להיות רהיט בבית. אתם אוהבים אותה כמו שאתם אוהבים את הספה או כד הפרחים. כלומר, לא הרבה. עכשיו דמיינו שקיבלתם במתנה גיטרה יד שנייה מאיזה דוד רחוק. היא לא יפה, לא חדשה וצריך להחליף לה מיתר או שניים. אבל אתם משקיעים כל רגע נתון בנגינה בה. הידיים כבר כואבות והשכנים מתלוננים, אבל היא תמיד איתכם ואתם תמיד איתה. איזה חיבור לדעתכם יוביל לאושר גדול יותר?

חנות ההיכרות האישית

דניאל גילברט מדבר בהרצאת הטד המעולה שלו על העובדה שאנחנו פשוט לא מבינים לגמרי מה עושה לנו טוב. כשהייתם ילדים קטנים התעניינתם בגוף האדם וחשבתם שכנראה מתאים לכם להיות רופאים. גם בתיכון זה הלך מצוין והוצאתם ציון טוב בביולוגיה. ובכל זאת, ייתכן שההצלחות האלה עדיין לא אומרות שאתם צריכים להיות דוקטור לרפואה. כך, למשל, אנשים משלמים המון כסף בשביל להסיר קעקועים שעלו לא מעט כסף בעצמם, ואנשים שהפיקו חתונה נוצצת בגיל 20 ונשבעו אמונים ממנים עורך דין לענייני גירושים בגיל 40.

המין האנושי אינו יודע לנבא בצורה ודאית מה יגרום לו להרגיש טוב בעוד שנה, שנתיים או עשור. אנחנו נזכרים בקלות במי שהיינו פעם אבל מתקשים לדמיין ולהעריך מי נהיה בעתיד. אנחנו משתנים הרבה יותר ממה שאנחנו יכולים לשער.

מה עושים עם הבעיה הזאת ואיך מקטינים את השפעתה? קובעים שיחה עם עצמכם אחת לתקופה מסוימת. בשיחה הזו מותר לבחון מחדש את הקריירה, הזוגיות, מקום המגורים והתחביבים. הגיעו לשיחה השו כשאתם מוכנים לוותר מחשבתית על דברים שחשבתם קודם שהם הכי ״אתם״ ולפתוח את הראש לחוויות ולרעיונות חדשים.

יהודית כץ עוסקת בפסיכולוגיה חיובית, היא מלווה אנשים באופן אישי ועוזרת להם ליישם כלים פרקטיים מתוך המחקר הפסיכולוגי בחייהם האישיים. יהודית גם מייעצת לישראלים בארה״ב באמצעות סקייפ. לאתר האישי:www.judithkatz.me

המשך לקרוא

טוב לדעת

מה שקורה בווגאס נשאר שם, וטוב שכך

Published

on

כתבה וצילמה: הגר סידס

 

בחודש אוקטובר האחרון החלטתי לבקר בלאס ווגאס ולוס אנג׳לס. התחלתי לכתוב את הפוסט על ווגאס לפני חצי שנה אבל לא הצלחתי לסיים אותו. לפני כמה חודשים יצא לי לבקר באטלנטיק סיטי, שזה ניסיון חיקוי של ווגאס לטובת אנשים שגרים באזור בכדי שלא יצטרכו לנסוע לווגאס. בגדול זה מקום מדכא. בקטן גם, וזה עשה לי פלאשבק לווגאס, אולי מה שהייתי צריכה בכדי להצליח לכתוב את הפוסט הזה.

זאת הייתה הפעם הראשונה שביקרתי בווגאס, ואם תשאלו אותי זאת ככל הנראה גם תהייה הפעם האחרונה. ״מה שקורה בווגאס נשאר שם״, אומרים באנגלית זה נשמע הרבה יותר טוב), ואחרי הביקור שלי, אני לגמרי מבינה אותו. זה לא בגלל שזה סוד כזה גדול מה שעושים שם, זה פשוט בגלל שלא זוכרים מה עושים שם.

למה לא זוכרים? כי מסממים אותך שם בכל דרך אפשרית.

לא, הם לא מחלקים הירואין וקוקאין (בטוח אפשר להשיג), אבל בואו נהייה כנים, הימורים זה סם לכל דבר ועניין. תוסיפו לזה אלכוהול, סיגריות, מלונות פאר, הרבה אורות מנצנצים, מגדל אייפל, קיסר, מצודה ומזרקה אחת שרוקדת כל חצי שעה לשיר טיטניק או כל שיר אגדי אחר והרי לכם הזייה בלתי פוסקת, תלוי כמה ימים אתם שם.

לצערי הרב הגעתי לווגאס יומיים לאחר הטבח הנוראי שהתרחש שם, כבר קיבלתי הודעה בנייד שג׳ניפר לופז ביטלה את ההופעה שלה. הופעה שחיכיתי לה חודשיים. למזלי בארה״ב אפשר לראות אותם כל הזמן, אז לא התרגשתי , אלא יותר החמצתי פנים.

״הסטריפ סגור לתנועה בגלל הירי, אז אני אצטרך לקחת אותך מסביב״, אמרה נהגת האובר.

״איך האווירה בעיר?״ שאלתי
״החיים נמשכים, אנחנו לא ניתן לאף אחד לעצור אותם, את מבינה?״
היא ענתה ״כן, אני מאוד מבינה״, עניתי.
וחשבתי לעצמי בלב שאנחנו הישראלים יכולים לתת קורס מזורז ב״החיים ממשיכים״.

הגעתי למלון ה-Encore שהוא האח התאום של ה-Wynn שמתי את המזוודה בחדר וירדתי למטה לפגוש את ידיד שלי בלובי, שזאת מילה נרדפת לבווגאס.

״בואי נזרוק קצת קוביה״, ידיד שלי מציע. ״אני הולכת להביא לי משהו לשתות, רוצה משהו?״, שאלתי ״תיכף המלצרית תגיע, ותביא לך מה שאת רוצה בחינם״, הוא ענה והדליק סיגריה ״מה אתה מעשן פה, זה ארה״ב, אתה חייב לצאת החוצה״. רטנתי.
״חחחח מותר לעשן בקזינו״, הוא צחק עליי וזרק את הקוביות.

זה הרגע שבו חשבתי שאני אשכרה ביקום מקביל מושלם לארצות הברית. אני בפאקינג גן עדן. מלון פאר, בריכה מפנקת, קזינו, אלכוהול חינם, מותר לעשן, ולא צריך ללכת להתחבא באזור מעשנים עם עוד כמה הזויים. התחלה אדירה לחופשה.

אחרי שעה שבהיתי באנשים מפסידים 100 דולר, 10 אלף דולר ואפילו יותר, הלכנו להסתובב, אומר לעבור לקזינו אחר.

אנחנו חוצים את המעבר של המלון לאח התאום שלו ה-Wynn, והכל נוצץ וכל כך יפה. שאנל, ברברי, פראדה, קרטייה, פנדי, הרמס ועוד כמה חברים, כולם נמצאים יחד איתי בחופשה בווגאס, מה יכולה עוד בחורה לרצות. אחרי משחק קצר ברולטה חזרנו למלון שלנו ועליתי לחדר לישון. לפחות ככה תכננתי לעשות.

״בווגאס לא ישנים״

נרדמתי, אבל לא באמת. זה לא באמת שינה. הנחתי שזה הגט לג, בכל זאת הגעתי מהצד השני של היבשת, אז הלכתי לחדר כושר בבוקר, יותר נכון לפנות בוקר, בכדי להחזיר לעצמי קצת איזון.

בעודנו מתקדמים לעבר הבופה המהולל שכל ישראלי שהיה בווגאס אמר לי שאני ״חייבת״ לנסות, אני מספרת לידיד שלי שלא ישנתי כל כך טוב ונראה לי שיש לי ג׳ט לג. ״בווגאס לא ישנים, הם שמים משהו באויר בחדרים שלא נירדם, הם רוצים רק שתהמרי״, הוא הסביר לי, ואני למשמע דבריו רק חשבתי לעצמי שהגן עדן מתחיל להישמע כמו גיהינום במסווה של גן עדן.

את היום השני והשלישי העברנו בין קזינו לקזינו, ובין מלון למלון. הייתי בבלז׳יו, ובארמון של הקיסר, בצרפת ואפילו בניו יורק. אנשים מתהלכים ברחובות עם אלכוהול (מותר לשתות ברחוב), מתפעלים מהארכיטקטורה, ילדים רצים בין מבוגרים, ואני מסתובבת לראות את הסטריפ והכל נראה מזוייף.

זה העניין של ווגאס. שום דבר לא שלך, שום דבר לא אמיתי והכל אחיזת עיניים.

במקום לקנות כרטיס טיסה לפריז ובאמת לראות את האייפל, האמריקאים לוקחים טיסה מוזלת או נכנסים לרכב ומקבלים אייפל מקרטון. כמה טראגי.

ארבעה ימים לא ישנתי, לא אכלתי כמו שצריך, ויותר מהכל לא הבנתי איך הורים מביאים את הילדים שלהם לעיר הנוראית הזאת, שלא סתם קוראים לה ״עיר החטאים״.

אין ולא תהיה שום הצדקה בעולם להביא ילדים לווגאס, שיראו אנשים מהמרים, שותים, מעשנים, ונערות ליווי, וכל מה שיש לעיר הזאת להציע ולא מעניין אותי איזה חבילת נופש הם השיגו וכמה זולה היא הייתה. כאדם מבוגר התקשיתי לשאת את הכובד של העיר הזאת, אז ילדים. אין פה בכלל שאלה. לא.

נקודות אור בווגאס

ידיד שלי רצה לקנות מזוודה. הצעתי לו ללכת ל-Ross ובטוח נמצא שם משהו. בדרך לשם קלטתי מסעדה מקסיקנית וליבי התמלא תקווה שיש אור בקצה המנהרה. אם יש סיבה אחת לבקר בווגאס זה הטאקוס של El-Gordo. הם לא יודעים מילה באנגלית, נקודה לזכותם, ואוכלים שם רק מקסיקנים, או אנשים הזויים כמוני שלא אוהבים את הבופה (המגוחך) במלון. הכל נעשה שם, הבשר, הטאקוס, הסלטים, אכלתי שניים אבל רציתי לאכול עוד עשרה. מעולה!

במסגרת ההכנות שלי לנסיעה לווגאס, צפיתי בתוכנית של השף אנטוני בורדיין. אני מאוד אוהבת אותו, ולצערי הרב הוא לא איתנו יותר, מה שהו

פך את הביקור בווגאס עבורי לחיבור

ממשי לבורדיין, כזה שלא אשכח לעולם. ״הוא הציל לי את הביקור בווגאס״, אמרתי לחברים שלי בהישמע הודעות על מותו.

ההמלצות שלו היו בדיוק מה שאני מחפשת בכל עיר, והוא לא אכזב אותי. המקום הראשון שבו ביקרתי בהמלצתו היה Oscars בדאונטאון ווגאס.

Oscars היה ראש העיר של ווגאס, מאוד מוערך בתקופתו והוא סוג של אגדה בעיר. המסעדה נמצאת איפה שהכל התחיל ולמעשה הסטריפ המקורי של ווגאס. מקום שבלי קשר לאוסקר, אתם צריכים לבקר בו, אם אתם רוצים להבין את העיר הזאת קצת יותר לעומק. המסעדה של אוסקר גם כיכבה בסרט ״קזינו״, והיא מוסד לכל דבר ועניין. היא מסעדת בשרים מצויינת ואם בא לכם להתפנק באולדסקול ווגאס ובסטייק (יקר) זה המקום.

המקום השני שביקרתי בו בעקבות בורדיין היה Sushi Roku הסושי הזה מפורסם לאור העובדה שכל המוצרים מגיעים הישר מיפן, עם דגש על דג הטונה המשובח שהם מציעים. מכיוון שהייתי לבד לא יכולתי לאכול כל כך הרבה אבל מה שיצא לי היה מצויין ואולי בין הארוחות הבודדות המוצלחות שהיו לי בווגאס מלבד הטאקוס.

לסיום, החוויה שלי:

בווגאס לא ישנים.
אם אתה לא מהמר, אז תשתכר.
אם אתה לא משתכר, תלך לראות קרקס.
אם אתה לא הולך לראות קרקס, תלך לאווטלט.

ולכל הישראלים שמגיעים לארצות הברית, מבזבזים את הכסף שלהם על חופשה בווגאס וחושבים שזה ״אמריקה״. זו אולי החצר האחורית של אמריקה. זה גם לא הסרט Hangover. תעשו לעצמכם טובה ותזמינו חופשה לפאריז ותלכו לראות את האייפל, ולא מקרטון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

Facebook Pagelike Widget

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות