Connect with us

ארה"ב-ישראל

איך הצלחתי לעצבן את ד"ר יוסי ורדי

Published

on

האבא של "הסטארט-אפ ניישן" השתתף בפאנל על הישגי התעשייה הישראלית המשגשגת ביותר בהיסטורי – אבל הגדרה אחת למונח טריוויאלי וברור לכל בר דעת הצליחה להוציא אותו משלוותו – ימין ושמאל, רק חול וחול

כתב וצילם: ארי בוסל

בכנס התקשורת הנוצרית שאירגנה לשכת העיתונות הממשלתית בירושלים, הינחה את אחד המושבים מי שנחשב לאבי ההיי-טק בארץ, ד״ר יוסי ורדי. ד״ר ורדי בידר את הנוכחים כולם בסיפוריו על אמו וחמותו, אשתו ובתו, ואם מי מהן לא היתה ולא נבראה, עדיין כולם צחקו עד דמעות. הבטן כאבה, ונזכרנו שכך גם היה בשנה שעברה, כשנערך הכנס הראשון של תקשורת נוצרית בירושלים הבירה.

מדבר אחד ד״ר ורדי נמנע, למרות שהדבר דיגדג אותו וכבר עמד על קצה הלשון. בכל הכוח הוא עצר בעד עצמו מלעבור לפוליטיקה ולהעביר ביקורת על ממשלת ישראל ומי שעומד בראשה. עם זאת, מהערות האגב בהן הוא השתמש לעצור בעצמו לכאורה, נקל היה לשער עד כמה המצב הנוכחי מאוס בעיניו ושנוא עליו.

המשתתפים כולם נהנו, התרגשו והתרשמו כל כך מהמצגת, שאחד ממשתתפי הכנס אפילו קם והציע שבשנה הבאה, בכנס השלישי במספר, יקדישו 50 דקות ל- 50מצגות, מיטב ה״סטראט-אפ ניישן".

ד״ר ורדי צחק בהנאה, גירגר כמו חתול, ועם כל אחד ואחת מהמשתתפים, מארבעים מדינות מרחבי העולם, שיתף רשמים מביקורו או ביקוריו באותה מדינה. נזכרתי בפתיחה של מגילת אסתר, שם סופר על המלך אחשוורוש, שמלך על שבע ועשרים ומאה מדינות, מהודו ועד כוש; וודאי שד״ר ורדי כבר זכה להיות בכולן ולייצג נאמנה את מולדתו-מכורתו-ארץ-מגוריו-מקום-עתיד- ילדיו-ונכדיו.

ד"ר ורדי בפאנל ההיי טק בירושלים. נקודה רגישה

אחת ממשתתפי המושב היתה ערביה-ישראלית מנצרת, והמעניין הוא שהיא זיהתה עצמה בפאנל כ״פלסטינית״, בעוד ד״ר ורדי הקפיד להשתמש מהלך כל המושב במינוח ״ערביה-ישראלית". למקפידים על שימוש במינוח ועד כמה הדבר משמעותי במתקפות חסרות השחר, החוזרות ונשנות, בתכיפות ובעוצמה הולכות וגוברות, מבין מיד שאין האחד זהה לשני.

ערבים-ישראלים הם אזרחים ישראלים שווי זכויות לכל ישראלי אחר, יהודי או מיעוט (בהאי, דרוזי, צ׳רקסי…) למעט הבדל בולט אחד: חובת שרות (צבאי או לאומי) לא חלה עליהם. למעט החובה, את הזכויות כולן הם יכולים לממש, משופט בית המשפט העליון לחבר כנסת, עתונאית בכירה למדענית בקדמת המחקר, רופאים, אחיות, מורים ואקדמאים, שר בממשלה לאיש דת בכיר. הכל אפשרי והרשות נתונה, וגם אם אין שיוויון מוחלט, הרי שזה דבר עליו יש לשקוד ולתקן, לשפר וליעל.

כל מי שאי פעם נלחם בטענה שישראל היא (שווה ל) אפרטהייד, קרי התגלמות הרוע, הרשע והשטנה בעולם, ידע להקפיד על מינוח זה. אותו חייל עבורו האמת יקרה, יודע גם שבארץ עברו תהליך. פעם היו ״ערביי 67׳״ משם המרחק ל״ערביי 48׳״ ואפילו ״ערביי 47׳״ לא היה רב, ובעוד היו כאלו שהתעלמו מהמינוחים כולם כלא רלוונטיים, עד מהרה הם נעלמו והוחלפו ב״פלסטינאים״ ו״פלסטין". אין יותר ערבים-ישראלים. יש פלסטינים עם חלום זכות-שיבה לפלסטין (אופס, הם כבר גרים פה כאזרחים שווי-זכויות ללא חובות, אך זה לא בדיוק מעניין אף אחד. עד כמה טוב לחלום חלומות משונים). מיליונים ומיליונים חולמים ומחזיקים מפתחות בידיהם/ פליטים נצחיים.

אותו חייל בשטח יודע גם שאין זה ״סכסוך״ ושום ״פשרה טריטוריאלית״ לא תשיג את השלום הנכזב. זו מלחמה להשמדת העם היהודי בארצו, והחלפתם במדינה ששמה ״פלסטין״ שחרטה על דגלה השמדת עם ותו לא. אין בנייה או פיתוח. אין חינוך (למעט חינוך לשנאה ורצח). אין השקעה בעסקים, כי כולם רגילים להושטת יד ולחובת העולם לתמוך בהם ובצאצאיהם עד עולם. יבוא יום ויקום מי מהם ויבין שלא כך מתנהלים החיים בעולם, אך זהו המזרח התיכון, ודברים קורים כאן שאינם מובנים או אפשריים בכל מקום אחר בעולם.

איך אתה מעז? מי אתה בכלל?"

נגשתי לד״ר ורדי, ואח״כ לדוברת, לשאול כל אחד בנפרד על השימוש במינוח כפי שהם השתמשו בו. ד״ר ורדי יצא למתקפת-שמד נגדי בו במקום. עוד לא הספקתי לסיים את השאלה, והמתקפה החלה, ״איך אתה מעז, מי אתה בכלל, באיזו רשות, תתביש לך, …״. ואומנם אחרי כמה דקות (ורצח אופי) הוא נרגע ואפילו התנצל בחצי פה, אך הוא לא התגבר על יצרו, וסיים באומרו, ״עוד שבוע גם תבואו עם חוק הלאום…״

מסתבר שגם חוק הלאום הוא נקודה רגישה עד מאד אצל ד״ר ורדי, וכבר לא העזתי לשאול את דעתו על אותו החוק, החוזר על מגילת העצמאות כמו גם על חוקי יסוד קודמים (לדוגמא לגבי ירושלים), ואם עד כדי כך אין החוק רצוי בארץ, פלא ששונאינו אינם מרוצים מעצם קיומנו? המעניין הוא שדוקא חוק הלאום לא שלהב עד כדי כך את שונאי ישראל באשר הם, למעט ישראלים כאן בארץ ויהודים-ליברלים בארה״ב, שכן הנאמר
בו אינו חורג מעצם קיומנו משך שבעת העשורים האחרונים בתור מדינה מודרנית, חברה במשפחת העמים, מדינת הלאום היהודי, המדינה היהודית היחידה בעולם.)

כמובן שנגעתי בנקודה רגישה אצל ד״ר ורדי, אך נבצר ממני מדוע הוא מרגיש כה חסר אונים שהיה צריך לצאת למתקפה כוללת. כל ששאלתי היה על מינוח בו הוא השתמש פעם אחר פעם ״ערבים-ישראלים.״ אפילו לא פעם אחת, כמדומני, הוא השתמש במילה ״פלסטינים". וזאת במושב שכותרתו ״רשמים ותובנות לתוך ישראל היום ובעתיד!״

התרשמתי, וגם נוצרו אצלי מספר תובנות ממתקפה חסרת שחר של ישראלי בעמדה כה בכירה בחברה, כתגובה לשאלה כה פשוטה וחסרת חשיבות לכאורה.

ד״ר ורדי, אב ההיי-טק, המטייל בעולם ונפגש עם שועי עולם ומנהיגיו – הצלחת להפתיע אותי. אין ספק שההישגים בארץ בתחום הטכנולוגיה כבירים, אך אם הגוף רקוב (לפי ראות עיניך), הכסות הטכנולוגית מכניסה כסף רב, אך לא פותרת את בעיית הסירחון והרקבון. אולי צריך לתת עליהם את הדעת? אולי פיתוח חדשני – יעז מי להעלות על דעתו דעה הנוגדת את שלך, יעז עיתונאי בכנס עתונאים ואנשי תקשורת נוצרים לשאול אותך שאלה שאינה לרוחך, צא מיד וקפדהו, אחת דינו – למוות מיידי לאחר ייסורים קשים!

כה חבל שזו היתה התגובה לנושא שמן הסתם כה קרוב ללבך וכה מרגש אותך…

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

קאמפ קימאמה: מחנה קיץ ישראלי-אמריקאי

Published

on

הזמנה פתוחה למחנה קיץ חדש לילדים ובני נוער מכל רחבי אמריקה – אם הייתם היום בגיל של הילדים שלכם – לא הייתם חושבים פעמיים

אתר האינטרנט של קאמפ קימאמה עמוס בימים אלו באלפי גולשים צעירים ישראל ומכל העולם. הם מחליפים זכרונות, מעלים תמונות וקטעי וידאו מן הקיץ הקודם, מתכננים את חוויית הקיץ הבא – וכמדי שנה קובעים שוב להיפגש יחדיו, עם חברים וחברות מכל העולם, במחנות הקיץ הבינלאומיים של קאמפ קימאמה.

ילדים ובני נוער מישראל, מארה"ב, מאירופה, מדרום אמריקה, מאסיה, מאוסטרליה חכים בקוצר רוח שיגיע כבר הקיץ, לשוב ולהפליג בסירות המפרש אל מול חופי מכמורת בקימאמה ישראל; לחוות סדנאות בישול עם שפים מובילים במחנה הקיץ של קימאמה בברצלונה; ולשיר לצלילי גיטרות לאור הירח מסביב למדורה עם כל החבר'ה במחנה הקיץ קימאמה ניו יורק.

בקיץ הקרוב ייפתח מחנה קיץ חדש מבית קימאמה: "קימאמה ניו יורק". זהו מחנה עם לינה בן עשרה ימים (שבועיים כולל טיולים), המיועד לחניכים בגילאים 7-14 מארה"ב ומישראל המגיעים למפגש משמעותי וחווייתי המקרב אותם אלו לאלו – ומקרב את החניכים מארה"ב לתרבות הישראלית ולשפה העברית. המחנה מתקיים בעברית ובאנגלית ומשלב חינוך לערכים ולאהבת ישראל. במחנה ישתתפו מדריכים מנוסים שמגיעים במיוחד מקימאמה ישראל, לצד מדריכים נוספים מארה"ב ומהעולם. בתוכנית טיולים בחוף המזרחי של ארה"ב והרבה חברים חדשים.

תכנית המחנה מלאה בפעילויות אתגר וחוויה מבוקר עד ערב וכוללת: שחייה בבריכה, מסלול חבלים וטיפוס, אומגה בטבע, רפטינג בנהר הדלאוור, פעילויות ספורט: כדורגל, כדורסל, טניס, כדורעף ובייסבול. מוסיקה ואולפן הקלטות, קימאמה שף: בישולי מטבח, בישולי שדה ומתחם חממה לגידולים אורגניים. מחול וריקוד, אומנויות ובמה, מחנאות, שבילים ומסלולי הליכה בטבע ועוד.

מחנות הקיץ הייחודיים של קימאמה הגיחו לאוויר העולם לפני 15 שנים. מאז הפך "קאמפ קימאמה" למושג מוכר, אהוב ומבוקש המייצר עבור אלפי ילדים חוויית חיים עוצמתית ובלתי נשכחת. הוא מייצר רשת עולמית של קשר בין בני נוער, המבוססת על תחושת חברות, משפחה וקהילה – רשת חיה ותוססת של ילדים מכל רחבי העולם, מעין תנועת נוער יהודית בינלאומית מזן חדש, הפעילה במשך כל השנה אשר ליבה בישראל ופעילותה בכל העולם. זה הזמן לפתוח בפני הילדים שלכם דרך חדשה. קשרים שמתחילים בקימאמה בקיץ – נמשכים כל החיים.

לאורך השנים נוצרו בקימאמה יחסי חברות אמיצים וקרובים, ממש יחסי משפחה, בין מדריכים וחניכים ישראלים ואמריקאים. אנחנו רתומים לדיאלוג הישראלי-אמריקאי בכל מאודנו", אומר אבישי נכון, מנכ"ל קימאמה. 'כולנו משפחה אחת גדולה. אנחנו מגיעים לטנפליי שבניו-ג'רזי, לפאלו אלטו שבקליפורניה, לבוסטון, לשיקאגו ולמקומות נוספים ברחבי ארה"ב, פוגשים את ההורים ואת החניכים, מעבירים חוגי-בית, בונים יחד עם הקהילות המקומיות בארה"ב סמינרים ותכניות חינוכיות משותפות – ובכך משתתפים במאמצים החינוכיים והערכיים התורמים לקשר החשוב כל כך בין הדור הצעיר בישראל לבין בני הנוער בקהילות כאן בארה"ב'".

המדריכים בקימאמה הופכים את חוויית הקיץ לבלתי נשכחת, לחינוכית, לערכית, לבטוחה ולמהנה – ברמה שלא ניתן למצוא כמוה בתוכניות קיץ אחרות. רובם הוכשרו ויצאו כשליחים מטעם הסוכנות היהודית למחנות קיץ בארה"ב. באמתחתם ניסיון רב בהדרכה ובהקניית מיומנויות חינוכיות ומקצועיות – כל מדריך בתחומו. המדריכים עוברים הכשרה נוספת לפני הקיץ, המכינה אותם להוביל את חוויית קימאמה הייחודית על כל גווניה ומרכיביה. הם מהווים השראה אישית וקבוצתית – ודואגים לתחושת המשפחה והקהילה שכל-כך מאפיינת את משפחת קימאמה.

קימאמה מחזירה לילדים את היופי והפשטות שבילדות ובנערות. היא מנתקת אותם מהמסכים המרצדים ומהתזזית הטכנולוגית 'מפוצצת-המוח'. היא מאפשרת להם לחזור ולהביט זה לזה פשוטו כמשמעו, לשוחח ולהקשיב ללא גירויים מלאכותיים חיצוניים, להלך בכף רגל יחפה על חוף הים, להתרגש ממראה של פרח או פרפר, לטעום את טעם תפוח-האדמה המפויח סביב המדורה, להתנתק ממסך המחשב ומהמציאות הווירטואלית. קימאמה איננה זקוקה למציאות ווירטואלית; היא מציאות בפני עצמה – נוכחת, מאפשרת, מכבדת את האדם גם כשהוא ללא מכונות ומכשירים. קימאמה היא המציאות האמיתית, סוחפת, מאתגרת, רותמת, נוסכת שמחה ואושר.

המסע האישי וההתפתחותי שהחניכים עוברים, כל אחד עם עצמו וגם עם חבריו – כל אלו הופכים את קימאמה לחוויה שהיא הרבה מעבר לכיף, להנאה ולבילוי. הערכים יוצרים מהות – והמהות מייצרת חוויית חיים של ממש.

קאמפ קימאמה מתקיים בחודשים יולי-אוגוסט במחזורים של שבוע או שבועיים בישראל, בברצלונה ובניו יורק.

לפרטים נוספים בקרו באתר האינטרנט: WWW.CAMPKIMAMAUSA.ORG טלפון: 646.779.5579
דוא"ל: usa@campkimama.org

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

אופסי: הביקור בישראל סיבך את טורי ספלינג

Published

on

כוכבת "בוורלי הילס90210 " דילגה על התייצבות בבית משפט בלוס אנג'לס. השופט האשים אותה בביזוי ואיים להוציא נגדה צו מעצר…

הביקור שתקע אותי. טורי ספלינג ובעלה דין מקדרמונט

עכשיו כשהאופוריה מהביקור של כוכבות "בוורלי הילס 90210" בישראל חלפה והן שבו ללוס אנג'לס, אפשר לחזור ולהתעסק בחיים האמיתיים ובצרות: טורי ספלינג, שגילמה את דונה בסדרה המיתולוגית, פספסה שימוע שנקבע לה בבית המשפט מקומי כי שהתה בישראל באותו הזמן. השופט, שלא ראה את ההברזה בעין יפה, האשים אותה בביזוי והוציא צו שמורה לעצור אותה במידה ולא תגיע לשימוע שיערך בחודש הבא. ע"פ דיווח בדיילי מייל, השימוע הוא חלק ממשפט שנערך בשנים האחרונות נגד ספלינג ובעלה, דין מקדרמוט, שנתבעו על ידי הבנק שלהם לאחר שלא החזירו הלוואה שלקחו. החובות תפחו ל-400 אלף דולרים לאחר שצברו קנסות וריביות בעקבות הפיגור בתשלומים. בנוסף, בני הזוג הסתבכו עם חברת "אמריקן אקספרס" ולא שילמו לרשויות המס סכום שמתקרב למיליון דולר. על פי דיווחים, חשבונות הבנק שלהם רוקנו עד שהחוב ישולם.

המצב הכלכלי הקשה של בני הזוג לא מקל עליהם לגדל את ילדיהם ליאם (11), סטלה (10), האטי (7), פין (6 ובו(שנתיים). קנדי, אימה של של ספלינג, סיפרה בעבר לאתר TMZ שהמצב הכלכלי הקשה של בתה נובע מהתנהלות כלכלית לקויה: "אני משלמת את החשבונות שלהם, אבל לא מוכנה לשלם על מותרות שהיא רוכשת בכרטיסי האשראי שלה. אני משלמת על הבית, החינוך של הילדים והאוכל".

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

ווג: "אלה הפנים של סצינת ההיפ-הופ התל אביבית"

Published

on

דרסו. חולמת להצליח בארץ ובחו"ל

עדן דרסו, ראפרית צעירה בת 21 שעד לפני מספר חודשים שירתה בצה"ל בסדיר, מככבת השבוע במגזין האופנה היוקרתי ווג. בכתבה תחת הכותרת עדן דרסו היא הפנים של השינוי בסצינת ההיפ-הופ התל אביבית", מספרת דרסו על אהבתה למוסיקת ראפ ועל ילדותה ברחובות. בראיון דרסו מספרת על החיים כישראלית ממוצא אתיופי, על סגנון השירה שלה וגם על החיים הלא פשוטים של הקהילה האתיופית בישראל. דרסו עדיין מתגוררת ברחובות בבית הוריה ועם חמשת אחיה. היא שרה מגיל 12 ואת סגנון ההיפ הופ סיגלה לעצמה לפני ארבע שנים. היא פרסמה סרטונים ברשת ובחודש אוגוסט האחרון הוציאה אלבום בכורה עם שירים ראשונים שחיברה, שזכו להשמעה בכלי התקשורת.

בעקבות הפרסום בווג, חשבת על קריירה בינלאומית?

"הלוואי, אני עובדת על שירים באנגלית ומקווה לפרוץ בארץ ובחו"ל, להיות מודל לחיקוי עבור ילדות אתיופיות. מבחינתי אני כבר חיה את החלום יום יום, אני קמה בבוקר ועושה את מה שאני הכי אוהבת – לשיר".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות