fbpx
Connect with us

Featured

אוסטין נצבעה בכחול-לבן

Published

on

מפגש הפסגה של הקהילה הישראלית-אמריקאית נערך השנה בבירת טקסס  * הכנס השנתי של ה-IAC עמד בסימן חגיגות 75 שנים למדינת ישראל וכלל ״מגרש משחקים עסקי״, הופעה של נועה קירל, מסלולים לבני נוער וסטודנטים ומפגש עם אנשי תקשורת, רוח, עסקים ומובילי דעה מישראל וארה"ב * המראות והקולות

ה- IAC, ארגון הגג של הקהילה הישראלית בארה"ב, אירח בסוף השבוע האחרון את הכנס השנתי השמיני שלו, קרוב ל- 3000 משתתפים מארצות הברית, ישראל, ומרחבי העולם השתתפו בכנס שהתקיים השנה אוסטין, טקסס.

חברי הקהילה הישראלית ואורחים מעשרות קהילות וקמפוסים ברחבי ארצות הברית הגיעו למפגש עם אורחים מישראל והקהילות הישראליות ויהודיות אמריקאיות תחת הכותרת ״ישראל. ביחד״. גם השנה מובילי דעה, אנשי מערכת הביטחון, פוליטיקאים, אנשי רוח, מנהיגים קהילתיים, יזמים חברתיים, אנשי עסקים, אושיות תרבות, הגיעו לדבר ולהרצות על הנושאים הבוערים, הזדמנויות ואתגרים, בישראל ובאמריקה.

לראשונה במסגרת הכנס התקיים ה- Israel America Business Playground שהביא אנשי עסקים, יזמים ומשקיעים במטרה לייצר שיתופי פעולה עסקיים ביניהם: יסמין לוקץ', מייסדת ומנכ"לית ICON ושופטת תוכנית הריאליטי ״הכרישים״; אורי לוין מייסד-שותף של ״Waze״; אדם סינגולדה מייסד ומנכ"ל "טאבולה"; ונתי סיידוף בעלי "שיכון ובינוי" ויו"ר ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית IAC.

דוברים נוספים בכנס: מושל טקסס, גרג אבוט; שר התפוצות, עמיחי שיקלי; הפילנתרופית ואשת העסקים ד״ר מרים אדלסון; יו"ר הסוכנות היהודית דורון אלמוג; ומנכ״ל ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית IAC, שהם ניקולא. 

Linda Kasian Photography

בערב הראשון הפתיע את הנוכחים לא אחר מאשר המיליארדר הקיבוצניק לשעבר אדם נוימן, מייסד WeWork' שסיפר בראיון על הבמה על חוויותיו העסקיות ועל החברה החדשה שיזם – Flow.                                                   

דני קושמרו, מנחה תוכנית החדשות הנצפית ביותר בארץ בערוץ 12, אירח במסגרת אחד הפאנלים את המפיקה-אקטביסטית נועה תשבי ואת השחקן גורי ויינברג ("מינכן") שאביו משה היה בין הנרצחים באולימפיאדת מינכן ב-1972. אנשי תקשורת בולטים אחרים שנכחו בכנס: אפי טריגר(גלי צהל), עמר לחמנוביץ (עורך ישראל היום), איתמר רייכנר (ידיעות אחרונות) ומזל מועלם (ערוץ הכנסת).

הכנס השנתי של ה-IAC נערך כשהדגש המובהק הוא על בני נוער וסטודנטים. זה כולל מסלול ״איתנים״ מיוחד לבני נוער עד גיל 18, כנס ״משלנו״ לסטודנטים מקמפוסים מרחבי ארצות הברית, ואירועים מיוחדים לצעירים אחרי קולג׳. הכוונה: להביא לחוויה מלאת אנרגיה, עדכנית, חדשנית ורלוונטית לדור הצעיר. לכן גם הבחירה השנה הייתה לנעול את הכנס בהופעה חיה ראשונה של נועה קירל בארצות הברית, שבועות ספורים לפני שהיא תייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון. נועה תשבי, אילן קר, יוסף חדד, רודי רושמן, נציגים של משרד החוץ הישראלי, ומנהיגים נוספים במלחמה באנטישמיות לקחו חלק בדיונים פתוחים על העלייה באנטישמיות והדרכים להילחם בה. 

70 שליחות ושליחים ישראלים המשרתים בקמפוסים ברחבי ארה"ב מטעם הסוכנות, השתתפו בכנס וסיפרו על האנטישמיות הגואה. התקריות כוללות ציור צלבי קרס והצבת סממנים אנטישמיים אחרים ברחבי הקמפוס, התבטאויות אנטישמיות נגד סטודנטים יהודים – והטלת פחד על סטודנטים יהודים המביעים עניין בישראל או עונדים סממנים יהודיים. האנטישמיות ברשתות החברתיות כבר הפכה לדבר שבשגרה, וכמוה הדרה של סטודנטים יהודים מקבוצות בקמפוס.

Linda Kasian Photography

כך, למשל, אור בר נוי, השליח באוניברסיטת מישיגן, סיפר לבאי הכנס כי בערב ראש השנה האחרון פוזרו על מפתן דלתם של הסטודנטים היהודים באוניברסיטת מישיגן פליירים מאיימים, ובהם הטענה כי מגפת הקורונה היא מזימה יהודית. הם גם האשימו את היהודים בהשתלטות על התקשורת ועל תעשיית דיסני. בר נוי גם  סיפרה  על הטלת פחד על סטודנטים יהודים המעזים להביע עניין בישראל. 

באוניברסיטת דייוויס בקליפורניה מדווחים הסטודנטים היהודים כי הם חוששים לביטחונם יותר מאשר בעבר, ונוהגים להסתיר סממנים יהודיים. אורית איזילוב, שליחת הסוכנות בדיוויס: "גרפיטי עם צלבי קרס וסממנים אנטישמיים במתחם של הקמפוס הפכו לדבר שבשגרה. באחד הימים הסטודנטים היהודים אירגנו במרכז הקמפוס אירוע שנסוב סביב אוכל ישראלי – שקשוקה, פלאפל ומוזיקה ישראלית, ומיד התנפלו עליהם פעילים מהתא הפרו-פלסטיני בקמפוס״. לדברי השליחה, "סטודנטים רבים באוניברסיטת דייוויס חוששים לביטחונם ומסתירים סממנים יהודיים כדי לא להזדהות, בין אם זו שרשרת עם סמל יהודי שתוסתר מתחת לחולצה, או כיפה שהסטודנט יסיר כשהוא בשטחי הקמפוס ויחבוש שוב רק כשהוא יוצא מהאוניברסיטה". במקרה חמור נוסף שדווח בדייוויס, סטודנטית יהודייה ציירה חנוכייה על לוח המודעות המחיק במעונות, וסטודנטית אחרת מחקה אותו וכתבה במקומו – "תסתלקי מכאן, עכברה יהודייה". האירוע החריג גרם לסטודנטית שחששה לביטחונה להסיר את המזוזה מפתח חדרה.

מנהלת שליחי הקמפוסים של הסוכנות היהודית, נתי שצ'ופק, הדגישה כי תקריות אנטישמיות אינן תופעה חדשה בקמפוסים, "אבל בחודשים האחרונים חלה הקצנה דרמטית", לדבריה, "כשהאנטישמיות מגיעה הן משמאל – מקבוצות פרוגרסיביות פרו-פלסטיניות, והן מימין – מקבוצות פאשיסטיות. השנה האקדמית מאופיינת ברצף של אירועים אנטישמיים חריגים בכמותם ובאופיים". יו"ר הסוכנות היהודית, האלוף במיל' דורון אלמוג, אמר כי "השליחים של הסוכנות היהודית ניצבים ללא מורא בחזית המאתגרת של הקמפוסים בארה"ב, כדי לתמוך בסטודנטים היהודים והישראלים, להעצים אותם, לחבר אותם לישראל ולבנות ביחד מנהיגות מקומית שתיתן מענה לתופעות הדה-לגיטימציה והאנטישמיות".

 צילום: Eric Haynes Photography

לקראת סיום הכנס, העניקו דורית ושון אבן חיים, ממייסדי הארגון, אות הוקרה לד"ר מרים אדלסון, הממוקמת במקום ה-50 ברשימת עשירי העולם של פורבס, בזכות תרומתה ל-IAC והבטחת המשך צמיחתו של הארגון בקהילות השונות ברחבי ארה"ב. 

מאחורי הקלעים של מירה

מה אפשר לספר על הוויקאנד האחרון באוסטין טקסס? שעבדתי ממש ממש קשה כדי לאפר לבדי עשרות אנשים שהופיע בכנס השנתי של ה-IAC ואני רוצה להודות לכל אותם מפיקים בארץ, שבעבר לימדו אותי שאפשר ורצוי לעבוד בתנאי שדה בלתי מתקבלים על הדעת: בגשם, ברוח, בקור המקפיא, בשמש ובחום המדבר ואפילו פעם אחת לצילו של גמל ששימש לי כשמשייה זמנית… רק בזכותם הצלחתי הפעם לאפר בחושך עם פנס בודד מאחורי הקלעים ואני שמחה שצלחתי את האתגר בזכותם.

מאחורי הקלעים לפעמים מעניין יותר מאשר על הבמה: אני פוגשת ומכירה אנשים מעניינים שאני לומדת מהם המון. שומעת את דעותיהם, פוגשת חברים שונים מכל העולם והמון ישראלים מהארץ וגם כאלו שגרים כאן על היבשת, ולמרות שאני לא ממש מצליחה לבלות כמו כל האורחים, העבודה והעשייה מספקים אותי. המלון היה ממש מהודר, עם אולמות ענקיים שם התקיימו ההרצאות לאורך כל היום, חדרים מפנקים ונוחים ומסעדות מעולות.

באחד הימים התקיימה מחוץ למלון הפגנה של כ-30 פלסטינים שנופפו בדגלים ותופפו בתופים. לא הורשינו לצאת החוצה להתייצב מולם ולהגיב. ניידות רבות של המשטרה שמרו עלינו, ורק יוסף חדד אחד התייצב באומץ רב ועמד איתן מול הקהל כשבידיו דגל ישראל. הוא קצת הזכיר לי את הילד ההולנדי הקטן שניסה עם אצבע לעצור את החור בסכר כדי שהמים לא יעברו והעיר תוצף. היתה גם אחת, נועה קירל שהטריפה בהופעה שלה את הקהל וגם להקת חיל חינוך, להקת קולולם. ועוד הרבה אנשים מרתקים שהשמיעו קולם בהרצאות מעניינות – כך סיפרו לי…

מה בעצם צריך עוד לסוף שבוע מושלם? תודה גדולה ממני למפיקים שבחרו בי לעבודה המאתגרת הזאת, לאורחים שבשמחה ובגילה ישבו על כס האיפור שלי ול-IAC – הארגון הגדול בעולם שתמיד דואג לנו הישראלים כדי שנרגיש משפחה אחת גדולה.

Featured

אמריקה במתח: האם לאחר מעצרו של טראמפ יצאו תומכיו לרחובות; ומה זה אומר על סיכוייו להיבחר כנשיא

Published

on

לראשונה בהיסטוריה האמריקאית, נשיא לשעבר צפוי להיות תחת כתב אישום. לפי הדלפה של שלושה מקורות מוסמכים לאתר "פוליטיקו" ביום שני, הנשיא ה-45 צפוי להיות מואשם בהפרת חוקי מימון הבחירות של מדינת ניו יורק לכל המאוחר ביום רביעי בתצלום: פוטו-שופ של המעצר המתוכנן).  לפי הדיווח, משטרת עיריית ניו יורק כבר החלה להיערך לכתב האישום, וגורם שמעורב בתכנון אמר לאתר כי "אנחנו מדברים על הדרך שבה נביא את טראמפ".

טראמפ הזהיר ברשתות החברתיות בסוף השבוע כי הוא צפוי להיות מובל למעצר "ביום שלישי" וקרא לתומכיו לצאת לרחובות למחות על כך. גורם שמעורב בדיונים אמר ל-"פוליטיקו" שלא הוחלט איך תתבצע הבאתו הרשמי של טראמפ לרשויות אכיפת החוק. 

כתב האישום, שצפוי להיות מוגש לבית משפט על-ידי הפאנל המיוחד שהקים התובע המחוזי של מנהטן, יתייחס לתשלום של 130 אלף דולר מטעמו של טראמפ לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס במהלך המרוץ לבית הלבן בשנת 2016.

התשלום בוצע בפועל על-ידי עורך דינו של ארגון טראמפ בזמנו, מייקל כהן, במטרה להביא להשתקתה בכל הנוגע ליחסים שלכאורה היו לה עם הנשיא העתידי עשור לפני כן. כהן עצמו הורשע בבית דין פדראלי על כך שהונה את הרשויות משום ששילם באמצעות חברת קש באופן שלמעשה היווה תרומה אסורה לקמפיין של טרמאפ. בכתב האישום של מדינת ניו יורק ככל הנראה יוצגו טענות דומות נגד טראמפ עצמו, בגין הפרת חוקי הבחירות המדינתיים. סביר שהתביעה תטען שמדובר בשימוש לא ראוי בכספים פוליטיים ללא דיווח כדין ונראה שהיא תסתמך על דבריו של כהן עצמו בבית המשפט. הוא הורשע בסעיפים דומים והודה שעשה זאת "מטעם מועמד פוליטי". 

לפי הנוהל הרשמי של מעצר, ברגע שמוגש כתב אישום לבית המשפט, משרד התובע המחוזי רשאי לדון עם עורכי דינו של הנאשם בדרכים שבהם הוא צריך להתייצב אצל התביעה. אם טראמפ לא יגיעו מרצונו החופשי, ייתכן ויוחלט להוציא צו מעצר כדי להביאו, על כל המשתמע מכך. במקרה כזה, התובע רשאי להחליט לאזוק אותו כמו כל עצור אחר. 

בכירים רפובליקנים חזרו בסוף השבוע על טענתו של הנשיא לשעבר כי כתב האישום נגדו  הוא רדיפה פוליטית, בעוד בכירים דמוקרטים מנגד הזהירו כי הקריאה שלו לתומכיו לצאת להפגין עלולה לעורר מהומות וכאוס כמו אלה שהתחוללו בפריצה לקפיטול ב-6 בינואר 2021. סגנו של טראמפ לשעבר מייק פנס שעשוי להודיע בקרוב על ריצה לבית הלבן, אמר לרשת ABC: "אני נחרד מהרעיון שנשיא לשעבר של ארה"ב יועמד לדין בשעה שהעיר ניו יורק סובלת מגל פשיעה. התחושה היא שמדובר פה בתביעה טעונה פוליטית. אני מרגיש שזה פשוט לא מה שהעם האמריקאי רוצה לראות".

אם כתב אישום אכן יוגש נגד טראמפ, הוא יהפוך כמור לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב – נשיא מכהן או נשיא לשעבר – שעומד לדין פלילי. במקרה כזה יהיה עליו, כמו על כל נאשם בניו יורק, להתייצב בפני שופט, למסור טביעות אצבע – ולהצטלם לתמונת פנים. עם זאת, כנשיא לשעבר זוכה טראמפ כל העת לאבטחה של השירות החשאי, ומכיוון שלשירות צפויה להישמר המילה האחרונה בנוגע לאופן שבו ינוהל ההליך הבירוקרטי הכרוך במעצר, סביר להניח שחלק מההליך ייחסך ממנו, אולי גם איזוק ידיו.

בניו יורק נערכים לאפשרות הסבירה למדי של מהומות ומראות כאוטיים מחוץ לבית המשפט, וה-Daily Beast דיווח  כי משטרת ניו יורק מתכוונת לתגבר את כוחותיה בכ-700 שוטרים המתמחים בפיזור הפגנות. כוחות הביטחון עוקבים אחר הדיונים ברשתות החברתיות כדי ללמוד על כוונותיהם של תומכי טראמפ.

עצם האפשרות שיוגש כתב אישום נגד טראמפ משלהבת את היצרים במחנה הרפובליקני לקראת הפריימריז שייפתחו רשמית בתחילת השנה הבאה. לפי כל הסקרים טראמפ מוביל במרוץ לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות, כשאחריו, בפער לא גדול, מושל פלורידה רון דה סנטיס שצפוי להכריז על מועמדותו בהמשך השנה. סגן הנשיא לשעבר פנס והשגרירה לשעבר באו"ם ניקי היילי משתרכים הרחק מאחור. טראמפ הדגיש כי ירוץ לנשיאות גם אם יוגש נגדו כתב אישום.

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, תומך נלהב של טראמפ, אמר על האפשרות שכתב אישום יוגש נגד הנשיא לשעבר כי מדובר ב"מאמץ בלתי-נגמר להרוס את דונלד טראמפ, הכול סביב דונלד טראמפ". אפילו מושל ניו המפשייר כריס סונונו, מבקר חריף של טראמפ ומי שלפי הדיווחים שוקל להתמודד מולו בפריימריז, הזהיר כי הגשת כתב אישום עלולה לגרור תגובת נגד חריפה.

"אני חושב שזה בונה הרבה סימפתטיה לנשיא לשעבר", אמר היום סונונו לתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN. "זה משנה דרסטית את הפרדיגמה לקראת בחירות 2024. כתב אישום כזה הולך להיות קרקס". מומחים לענייני משפט אומרים כי אם כתב אישום יוגש נגד טראמפ, משפטו יתחיל רק בעוד יותר משנה, כך שהוא ייערך במקביל לחודשים הראשונים של קמפיין הנשיאות שלו.

בצד הדמוקרטי הביעו בכירים חשש שקריאתו של טראמפ תוביל לאלימות. יו"ר בית הנבחרים לשעבר ננסי פלוסי הזהירה כי הודעתו של טראמפ פזיזה וכי הוא מנסה "לעורר תסיסה בקרב תומכיו".

יושב הראש המכהן של בית הנבחרים, הרפובליקני קווין מקארתי הזהיר  כי מעצר של טראמפ יהיה "ניצול מקומם של סמכות מצד תובעים רדיקליים", והוסיף כי ינחה ועדות בבית הנבחרים לחקור אם גורמים כלשהם עושים שימוש בכספים פדרליים "כדי להטות את הדמוקרטיה".

האם טראמפ יוכל להיבחר לנשיא אם יוגש נגדו כתב אישום?

השאלה: מה קורה למירוץ 2024, וליכולתו של דונלד טראמפ להשתתף בו, אם יגיע לכתב אישום פלילי?התשובה הקצרה היא, לא הרבה. אין מגבלות בחוקת ארה"ב המונעות מכל מי שהוגש נגדו כתב אישום או הורשע בפשע, או אפילו מרצה כעת, לרוץ או לזכות בנשיאות. גם אם הוא נשפט ויורשע באחד ממה שנקרא "משפטים מהירים" הוא הריע שוב ושוב את ממשלת סין על כך שהיא פועלת במקרים של עבירות סמים, מר טראמפ עדיין יכול לנהל את מסע הבחירות שלו לנשיאות מתא כלא.

מה שהרבה פחות ברור הוא מה היה קורה אילו ינצח בתרחיש הזה. כשם שאין הגבלות בחוקה לאדם להתמודד בזמן כתב אישום, אין הסבר למה צריך לקרות במקרה שהוא יזכה. אין שום דבר במסמך שיעניק לטראמפ דחייה מעונש מאסר באופן אוטומטי, למעט הסבירות שכל האשמות שהוגשו על ידי הרשויות הפדרליות, אם הן עדיין נמצאות בדין בנקודה שבה טראמפ נכנס לתפקיד הנשיא בפעם השנייה, ירדו מהפרק עקב סירובו של משרד המשפטים להעמיד לדין נשיא מכהן.האשמות ברמת המדינה רודף הן הרבה יותר מסובכות, והן ייפלו מחוץ לסמכות החנינה של טראמפ אם יגיעו להרשעה. אם הרשעה באישומי מדינה תתרחש לצד ניצחון של טראמפ בבחירות, סביר להניח שהדבר יוביל למאבק משפטי מסיבי כדי לקבוע אם יש דרך לנשיא לשעבר לפלס את דרכו מזמן כהונתו.אם טראמפ לא היה מסוגל להימנע מתוצאה זו, זה יוביל כמעט בוודאות להדחתו או להדחתו באמצעות התיקון ה-25, המאפשר לקבינט להדיח נשיא שאינו מסוגל לבצע את תפקידו. יש הרבה תפקידים ומלכודות של הנשיאות שפשוט אי אפשר יהיה להפעיל אותם או לבצע אותם מתא כלא, צפייה בחומרים מסווגים רק לפי שמו.כל הרשעה פוטנציאלית של טראמפ עדיין מאוד רחוקה. אבל השיחות שהוא פתח עם ריצתו לנשיאות למרות חקירות פליליות מרובות כבר הפכו חלקים מהחוק החוקתי התיאורטי של ארה"ב למקום הרבה יותר אמיתי ממה שמומחים רבים דחפו אי פעם שחשבו שהוא יראה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות