Connect with us

קהילה

"אוהבת שירים ישראליים של פעם, כשהייתה משמעות לשיר והטקסטים היו אמיתיים"

Published

on

לאחר 28 שנים הקבוצה מאריזונה עלתה לגמר ה-NBA. כמה שווה הבעלים היהודי שלה רוברט סרבר?

יש אנשים שנולדו למען המוזיקה ויש אנשים שהמוזיקה נועדה למענם. במקרה של ליה לפידות – שתי האפשרויות הן יותר מנכונות. 

ליה נולדה בבאר- שבע לאם פסיכותרפיסטית ולאב מכונאי ומנהל מוסך. כשהייתה בת שנה וחצי בלבד, למדה לשיר את שיר הראשון – " a got ve'You friend ,"של קרול קינג ומאז לא חדלה לגמוע מוזיקה, תחילה דרך אוסף בן 500 תקליטי הסול והרוק של אמה ובהמשך במופעי בית- ספר ובמסגרות שונות. כשהייתה בת עשר, רשמה ליה את הופעתה המשמעותית בראשונה, ביום הסטודנט בעיר, שם ביצעה על הבמה הגדולה את השיר "גידי" של שרון ליפשיץ. 

במשך שנות ילדותיה ונעוריה, הופיעה ברחבי הארץ ואף ייצגה את ישראל מטעם הסוכנות היהודית במופע בינלאומי עם להקת הנוער "אורות השכונה", אשר נדד ברחבי ארצות הברית וקנדה לצורך גיוס כספי תרומות למדינת ישראל. כשהייתה בת 17 וחצי היא הוזמנה על ידי חיים שמש מ"הד ארצי" להקליט אלבום פופ/סול ישראלי שמנה עשרה שירים שהותאמו לקולה הייחודי. האלבום נגנז. בגיל 18 הופיעה ליה בכיכר רבין, בפסטיבל למניעת תאונות דרכים, עם שני שירים מקוריים שיצרה וכמו כן יצאה לסיבוב הופעות ארצי עם מופע מחווה לארית'ה פרנקלין, הציג גם בפסטיבל הג'אז. לאחת ההופעות הוזמנו גם רמי קליינשטיין וריטה, שסימנו אותה ככוכבת עולה והזמינו אותה להשתתף בהקלטת אלבומה של ריטה – "חמצן". 

עם תום סיבוב ההופעות, החליטה ליה לעבור לגור בניו יורק בגפה, ללא קשרים, ללא בסיס כלכלי מסודר וללא פרוטקציות, למעט חלום אחד גדול – ללמוד מוזיקה, להקליט שירים ולהתברג בשוק האמריקאי. בניו- יורק מצאה את עצמה במלחמת הישרדות על מקומה בקריירה ובחיים בכלל. היא גרה ב-Village West והופיעה בין 4 ל- 5 הופעות בשבוע במועדונים אפופי עשן עד השעות הקטנות של הלילה, כשהיא נוסעת וחוזרת לבדה ברכבת התחתית. ואם לא די בכך, אחרי ההופעות המעייפות, הייתה פוקדת גם את מועדוני הג'אז והבלוז שבעיר בשביל ג'אמים ויצירת קשרים עם מוזיקאים שונים שהיוו עבורה בית- ספר אישי למוזיקה. 

בניו- יורק הקימה הרכב לחומרים מקוריים שיצרה, כשלאחת ההופעות הזדמן המוזיקאי דניס תומאס, סקסופוניסט הלהקה המיתולוגית "Gang The & Kool ." דניס התלהב מקולה של ליה והזמין אותה להכיר את חברי הלהקה ואת יוצר להיטיה – רונלד בל. חברי הלהקה כל- כך התלהבו מקולה של ליה שהם רצו להחתים אותה על חוזה הקלטות וגם הזמינו אותה להקליט קולות לאלבומם החדש, אך כיוון שהחוזה שהוצע לה היה דרקוני, היא ויתרה עליו והמשיכה בדרכה. 

כעבור שלוש שנים סומנה שוב, הפעם על ידי המוזיקאית וונדי סטרלנד, שבדיוק באותה עת גילתה את ליידי גאגא עוד בטרם פרסומה הפומבי. גם עמה פיתחה ליה יחסי ידידות קרובים ובהמשך היא אף הוזמנה להופיע עם להקת ה- "Fugees "בפני אולם גדוש בידועני העולם במוסקבה, במקום לוריין היל. לאחר שהצליחה בעבודה קשה לחיות את החלום בניו- ירק, עברה להתגורר בלוס- אנג'לס, כאן המשיכה להקליט ולהופיע. כשהלכה יום אחד לבקש ברכה מהאדמו"ר של העיר, פגשה את בעלה לעתיד, מארק. כעבור שמונה חודשים הזוג נישא ורצה להקים משפחה ולהביא ילדים לעולם, אך בשל קשיים נאלצה ליה לעבור טיפולי פוריות במשך חמש שנים עד שהרתה וילדה את בנם הבכור, דילן רפאל, שהשנה חגג את יום- הולדתו השלישי. 

בשורה טראגית: סרטן בגרון

ובדיוק כשנדמה שהחיים מתחילים להסתדר על הצד הטוב ביותר, הגיעה בשורה טראגית – בשנת 2019 חלה מרק בעלה בסרטן בגרון ונאלץ לעבור מסכת טיפולים קשה מנשוא. תודה לאל מרק הבריא וחזר לעצמו אך השנים האחרונות לא היו פשוטות עבורה. דווקא אז, מהמקום הכי נמוך ועצוב, מצאה ליה ישועה במרחב הכי טבעי עבורה – המוזיקה. בעידוד חברה הקרוב, אורי קלינמן, נכנסה ליה לאולפן של חגי מזרחי בלוס אנג'לס כדי להקליט את אותם שירים בעברית שנגנזו כשהייתה בת 17 וחצי, הפעם בזמנם הנכון. 

השירים, שזכו הפעם לעיבודים מחודשים ולביצוע בוגר ומגובש יותר, מציגים לראווה את הכישרון הרבגוני והאותנטי של ליה. עכשיו, אחרי שכבשה את לב האמריקאים היא מוכנה לסגור מעגל ולכבוש גם את האוזן הישראלית, ממש כמו אחותה הקטנה, דנה לפידות. 

 ללפידות יש יכולות ווקליות עם מנעד רחב, מסופרנו שלאופרה ואריות של מוזיקה קלאסית ועד אלטו של ג'אז וסול. יש לה קול אדיר ושופע, שלא מאבד את עוצמתו אפילו לאחר שעתיים רצופות של הופעה במועדוני הוליווד הסואנים. היא תגיש למנה עיקרית, בערבי מחווה, את ארית'ה פרנקלין עם שירי ברברה סטרייסנד לקינוח. 

הבה נשובה אל ימי קדם, אל ימים של מאבקים ותהפוכות, אל ייבוש כבישים וסלילת ביצות, הרבה בטרם פרוץ המדינה. סבא וסבתא של לפידות נפגשים על הגבול בין רומניה להונגריה, מתאהבים ומחליטים לעלות לארץ ישראל. בארץ המולדת סבתא של ליה מטפסת בזריזות על מגדל המים של קיבוץ מחניים ומשדרת אותו מורס מוצפנים לאחיה ואחיותיה הלוחמים, המתבצרים בראש פינה מול גל הכנופיות של קאוקג'י. כתוצאה מגבורתה נולדת תינוקת מתולתלת ומיוחדת, חנה, שהיא האמא של לפידות. המלחמה הביאה את הזוג לגבעת השלושה, ערש הסנדלים התנכיים, עם אבזם המתכת. עוד סיפור ידוע עולה באוב של לפידות: "סבתא סרגה לסבא סוודר ירוק וכשהוא שכב במארב הוא ניצל ממוות בטוח. הוא התחבא בתוך הדשא הירוק וניצל. היה שם בחור בשם הרצל, שנהרג באותו אירוע והילד הראשון שנולד במחניים נקרא על שמו של 'הרצל' הי"ד – וזה הדוד שלי", היא מספרת בהתרגשות. "בכל פעם שאני מגיעה ארצה, אני אצה רצה לבאר- שבע לבקר את המשפחה ועוצרת במחניים לבדיקת שורשים. אני מבקרת ב'מיתר', היכן שביליתי את ימי התיכון".

 "איך ההורים בכלל הגיעו לבאר שבע?" היא ממשיכה. "סבא שלי, מרדכי בן שמר, נשלח על- ידי המפלגה, מפא"י, לשליחות פוליטית בבאר שבע. הוא לקח איתו את סבתא והילדה הבלונדינית שלהם, חנה. אבא שלי הגיע עם הוריו מעיראק בגיל שנה. הוא היה בחור מאד יפה והכיר את אמא שלי על רחבת הריקודים מול ההסתדרות. הם רקדו צ'ה צ'ה צ'ה ורוק אנ' רול עם ברינלנטין ושמלת סרפנד עד שהתחתנו. מהר מאוד נולדה ילדה מפונקת עם תלתלים שחורים כעורב, שהייתה יושב לסבא מרדכי על הברכיים ומקשיבה למאות תקליטים של מוזיקה קלאסית שהיה משמיע ואריות ששר בקול בריטון משגע. 

אמא חנה הייתה ההיפוך הגמור. היא הכריזה על מרד נעורים, הקשיבה לג'ניס ג'ופלין, פינק פלויד, לד זפלין, ז'או מישל ז'אר, ארית'ה פרנקלין, ריי צ'ארלסוסטיבי וונדר. אז היו קרבות בבית – סבא רצה לשמוע רק מוזיקה קלאסית והיו פיצוצים. היא הייתה מרדנית. לאמא יש קול אדיר, כמעט גנבה לי פעם את ההצגה. כילדה למדתי פסנתר שנתיים וגם גיטרה. היה לי קצת קשה עם משמעת. השיר הראשון ששרתי היה באנגלית בגיל שנה וחצי" 

לפידות מצלצלת לאמא חנה לישראל. "שלום חנה לפידות. מה היה השיר הראשון שליה שרה כילדה?", אני משדר לישראל. "שלום מיכה קינן. השיר הראשון שקארין, אז עוד קראו לה קארין, שרה, היה " יש לך חבר" של קרול קינג. שרתי לה את השיר הזה מהרגע שנולדה כל הזמן ובכל לילה", מגלה לי חנה לפידות את סודות הילדות של ביתה הבכורה. 

"יום אחד, בעלי ואני נוסעים באוטו והילדה הקטנה הזו, שבקושי אומרת אמא ואבא, יושבת מאחורינו בכסא הבטיחות ולפתע אנחנו שומעים אותה שרה את הפזמון. היא כולה בת שנה וחצי, לא האמנו. היא שרה אותו ומאז לא הפסיקה לשיר" 

"איזו אחלה אמא יש לי, אמא גזעית" מתמוגגת לפידות בגעגועים. "היא גרה בבאר שבע ויש לה קליניקה בתל אביב. ובנוסף כותבת שירים עבור זמרים ידועים כמו מאיה בוסקילה, דיקלה דורי ודנה לפידות.  את החינוך המוזיקלי הבסיסי קיבלתי מאמא ואחר- כך מלימודי מוזיקה וממורים פרטיים. גם לאבא לא חסר דבר במחלקה הספיריטואלית, הוא גם יפה וגם רגיש. התברר שלאבא יש אנרגיה של הילר והוא היה מגרש את כאבי הראש שלי במחי יד. היום הוריי פרודים, אולם הפכו לחברים טובים וחיים ביחד למרות שהתגרשו די מזמן". 

"לאט לאט התחלתי לקלוט אנגלית מכל השירים שלי", היא נזכרת. “בכיתה א' כבר ידעתי אנגלית על בוריה. בגיל עשר שרתי מקצועית. הופעתי ביום הסטודנט בבאר שבע עם מני פאר בשיר 'גידי' של שרון ליפשיץ, היתה לי תעוזה של קמיקזה. בבית הייתה המון מוזיקה וכל- כך התחברתי לזה, היו רגעים שאנצור בליבי לנצח. כמו למשל שפעם אמא קנתה לי את האלבום האחרון של סטיבי וונדר ששמו 'הוטר זן ג'ולי', שהיה תקליט פשוט, אבל יצירת מופת. אני מכירה כל שיר מהתקליט. 

"בתיכון התחלתי להשתלב בבראנז'ה של באר שבע והופעתי עם להקת 'אורות השכונה'. העיר הוציאה מקירבה הרבה מוזיקאים ולהקות. כשרונות ענקיים כמו צביקה הדר, יהודית רביץ, חנה אזולאי, רונית אלקבץ, מאיר ואורנה בנאי ועוד. כולם באר שבעים 'אסליים'. ראש העיר רוביק דנלוביץ היה תלמיד של אמא שלי והוא חבר של הוריי. הסוכנות שלחה את 'אורות השכונה' ל- tours ברחבי העולם. היינו בסקוטלנד ('ירוקה'), קנדה ('מלהיבה'), ארצות הברית ('מדליקה'). היינו בסיבוב כל פעם חודש ימים ('קצר מידי'). עבדתי כך במשך שנתיים ללא תשלום ואספנו הון עתק למדינת ישראל. 

"זה היה השירות הלאומי שלי. הופעתי אז עם דני ליטני במשך שנה והקלטתי ב"הד ארצי" קולות רקע לריטה לתקליט "חמצן". המשכתי בהקלטות לפרסומות בערוץ שתיים (שוקולית, מיס לגוט, מי עדן). בהמשך עברתי לגור בתל אביב עם עוד זמרת שהתפרסמה – דקלה דורי. 

"אני טיפוס מאוד חברותי ותמיד היו לי הרבה חברים וחברות, אבל במיוחד חברים בנים וחבר פרטי בתיכון. למדתי ציור ואומנות פלסטית בבית- ספר לאומנויות אבל חלמתי לעשות מוזיקה ברמות הכי גבוהות. אחותי הקטנה, דנה, הצטרפה לחוויה המוזיקלית המשפחתית. היא שרה וכותבת מאד יפה בעברית. דנה כל- כך הצליחה בארץ כי היא התמידה בזה משום שזה היה הכיוון שלה.  עזבתי את הארץ ולא בחרתי בשירה בעברית אלא באנגלית מאז ומתמיד. שתינו מוכשרות, כל אחת בקטע שלה. האלבום הראשון שלה כמעט עשה זהב. היא גרה עתה בבאר שבע ועסוקה בטירוף. אין לה זמן לבוא ולבקר באמריקה". 

ליה: "אני דווקא אוהבת שירים ישראליים, במיוחד שירים של פעם, כשהייתה משמעות לשיר והטקסטים היו אמיתיים, כמו שירים של אהוד מנור, יהונתן גפן ושלום חנוך. אמא הכירה לי את השירים של לאה גולדברג וזה מאוד ריגש אותי. היא לימדה אותי איך לקרוא אותם ולראות את העומק בתוך הטקסט. קראתי את יהודה עמיחי ודליה רביקוביץ, אפילו שירים של ביאליק. אני למשל מאד אוהבת את ריקי גל. היא מבחינתי, באחד האלבומים שעשתה עם מתי כספי, עשתה את אחד הדברים הכי ענקיים שעשו בארץ". 

פלירטוט עם מאפיונרים רוסיים

"בגיל עשרים וארבע נחתתי בניו יורק והתרסקתי אצל חברה. הגעתי לאמריקה עם ששת אלפים דולר. הייתה לי תקופה מדהימה שם. קודם כל הבנתי שאני חייבת להתפרנס, כי זו עיר מאוד קשה ואם אתה לא עושה כסף אומרים לך שלום וביי ביי. ירדתי לברייטון ביץ. יש שם כמה מסעדות מאוד יוקרתיות ומועדוני לילה של רוסים 'היי אנד'. תעשה גוגל על 'רספוטין' – יש שם במה שאתה מרגיש בה אוסקר, זה מקום ענק. ניגשתי לשם, די בחוצפה, ואמרתי להם שאני מישראל וביקשתי להופיע. היה לי המון אומץ להכנס למקומות האלו, שיש בו כל מיני מאפיונרים רוסים. אבל שנה לאחר שעבדתי שם התנפל עלי מנהל מוזיקלי שהיה אלכוהוליסט ואמר לי "לכי תאכלי חזיר". 

"עזבתי אותם מיד ועברתי להופעות בוויליג' עם זמרים שחורים. גם הופעתי עם להקת ה'פוג'יז' בקונצרט אחד במוסקבה. זו היתה להקה ענקית שמכרה מיליוני דיסקים. בסוף הרמתי להקה משלי בסוהו. נהניתי מאוד מניו יורק. 'שתיתי' את העיר הזאת בלגימות ענקיות. יש אנשים שבאים לשם ומתמלאים בפחד. הייתי יורדת בערבים מהדירה שלי ברחוב טומפסון, מעל מסעדת 'לופה', ישר לרחוב, בין המפסטון לבליקר והולכת ברגל ל'רד ליון' ומשם ל'טארה בלוז'. הלוואי ופה היה קטע של ללכת ממועדון למועדון. 

יום אחד קיבלתי 'פרודקשן דיל' מלוס אנג'לס. היה לי חוזה וטסתי הנה. שכרתי בית בסנטה מוניקה, אבל לא יצא מזה כלום. המנהלת שלי היתה וונדי סטרלנד, שהיתה זו שגילתה את 'ליידי גאגא', שנקראה 'סטפני' לפני כן, אבל זה סיפור ארוך. 

"אני נמצאת פה יותר משמונה שנים ועשיתי החלטה מושכלת להמשיך וללכת על הז'אנר האמריקאי המוקדם שמשדך קצוות ומאחד בין סטרייסנד ויוסטון. כריסטינה אגילרה היא דוגמה שמביאה קול מלא בנשמה עם חומרים בלוזיים, רוקיים ופאנקים. יש לכולם מקום בעולם הזה. כנס לחנות, ותראה כמה מוצרים יש על המדף. למה אתה נמשך יותר? לפעמים אתה הולך וקונה מוצר כי האריזה שלו מושכת לך את העין. אתה בעולם ויזואלי וכיום הכל משולב – סאונד עם וידאו, הויז'ואל עם המיוזיק – הכל עובד על כל החושים ואתה נכנע לפיתוי. ליידי גאגא היא בעצמה אריזה, והמייק אפ והפאה והנעליים האלה והאלה, זו גם אריזה." 

כשנדמה שהכל הסתדר בחייה האישיים והמקצועיים, חוותה כאמור  ליה את אחת הטלטלות הטרגיות בחייה. בעלה מארק אובחן כחולה בסרטן בגרון (תודה לאל הוא החלים) ובמשך שנתיים מצאה את עצמה בלופ של טיפול בתינוק, התרוצצות בבתי- חולים עם בעלה ובמקביל המשיכה לטפח את הקריירה המוזיקלית. במהלך שנתיים אלו, כשהיא במקום הכי שברירי וקשה, חזרה לשירים של אותו אלבום גנוז בעברית, מצאה בהם נחמה והשראה והחליטה להקליט אותם מחדש באינטרפרטציה אישית ובוגרת יותר באולפנו של המוזיקאי חגי מזרחי בלוס אנג'לס. 

השיר "ביחד" נכתב והולחן על ידי תומר סתיו והוא הסנונית הראשונה מתוך האלבום העתיד לראות אור בקרוב ומהווהעבורה סגירת מעגל אישית ומרגשת. ליה משתפת לגבי השיר: "השיר 'ביחד' היה אמור להיות באלבום הישראלי שתוכנן לצאת לפני המון שנים וכשניגשתי להקליט אותו עכשיו, הוא קיבל משמעות הרבה יותר חזקה ועוצמתית עבורי. הוא נכתב על אהבה בין גבר לאישה וכיום הוא מקבל משמעות נוספת, של לפתוח אצלנו את האופציה להבנת הח שיבות של ביחד, של אהבה, סובלנות ואחדות ושל תמיד לדעת שבביחד יש דלת נפתחת".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

תל אביב בסופרסל: אוכל ביתי בלב הוואלי

Published

on

רשת‭ ‬המסעדות‭ ‬תל‭ ‬אביב‭ ‬פתחה‭ ‬סניף‭ ‬נוסף‭ ‬בסופרסל‭ ‬מרקט‭ ‬באנסינו‭ ‬•‭ ‬במסעדה‭ ‬החדשה‭, ‬‭"‬תל‭ ‬אביב‭ ‬בבית‭", ‬מגישים‭ ‬מאכלים‭ ‬מרוקאים‭ ‬אותנטים‭ ‬עם‭ ‬טעם‭ ‬של‭ ‬בית‭ ‬•‭ ‬היד‭ ‬המנצחת‭ ‬על‭ ‬המאכלים‭ ‬הביתיים‭ ‬והכשרים‭ ‬למהדרין‭ ‬היא‭ ‬יפה‭ ‬פילו‭ ‬•‭ ‬בראיון‭ ‬אישי‭ ‬היא‭ ‬מספרת‭ ‬איך‭ ‬היא‭ ‬עושה‭ ‬את‭ ‬זה‭ ‬כבר‭ ‬קרוב‭ ‬לשלושה‭ ‬עשורים‭ ‬ובהצלחה‭ ‬מרשימה

אם‭ ‬יש‭ ‬משהו‭ ‬שהישראלים‭ ‬בלוס‭ ‬אנג‭'‬לס‭ ‬מתגעגעים‭ ‬אליו‭ ‬זה‭ ‬האוכל‭ ‬הביתי‭ ‬של‭ ‬אמא‭, ‬כי‭ ‬אין‭ ‬כמו‭ ‬האוכל‭ ‬המבושל‭ ‬שמזכיר‭ ‬את‭ ‬הבית‭. ‬קשה‭ ‬מאוד‭ ‬לעמוד‭ ‬בפיתוי‭ ‬של‭ ‬צלחת‭ ‬קוסקוס‭ ‬עם‭ ‬ירקות‭, ‬מפרום‭ ‬ומרק‭ ‬קובה‭ ‬בטעמים‭ ‬שונים‭. ‬הריחות‭ ‬מעלפים‭ ‬והטעמים‭ ‬מדהימים‭.  ‬זאת‭ ‬גם‭ ‬היתה‭ ‬המסקנה‭ ‬של‭ ‬בעלי‭ ‬מסעדת‭ ‬תל‭ ‬אביב‭, ‬דורון‭ ‬וצחי‭, ‬המצויים‭ ‬בעסקי‭ ‬המסעדות‭ ‬מזה‭ ‬שנים‭ ‬רבות‭. ‬השניים‭ ‬הבינו‭ ‬שאם‭ ‬יש‭ ‬משהו‭ ‬שהקהילה‭ ‬המקומית‭ ‬משתוקקת‭ ‬אליו‭ ‬זה‭ ‬אוכל‭ ‬ביתי‭ ‬עם‭ ‬טעמים‭ ‬של‭ ‬אמא‭.‬

לצורך‭ ‬העניין‭ ‬הם‭ ‬גייסו‭ ‬את‭ ‬יפה‭ ‬פילו‭, ‬אמא‭ ‬ממוצא‭ ‬מרוקאי‭ ‬תושבת‭ ‬לוס‭ ‬אנג‭'‬לס‭ ‬ששמה‭ ‬הולך‭ ‬לפניה‭ ‬בזכות‭ ‬שירותי‭ ‬הקייטרינג‭ ‬שהיא‭ ‬מספקת‭ ‬היישר‭ ‬מהמטבח‭ ‬האישי‭ ‬שלה‭. ‬יפה‭ ‬עבדה‭ ‬עם‭ ‬צחי‭ ‬ב‭'‬חומוס‭ ‬בר‭' ‬ועם‭ ‬דורון‭ ‬במסעדת‭ '‬איציק‭ ‬הגדול‭' ‬לשעבר‭ ‬וכן‭ ‬במסעדות‭ ‬שונות‭ ‬בעיר‭. ‬

אבל‭ ‬לפני‭ ‬שנמשיך‭, ‬הקדמה‭ ‬קצרה‭: ‬חודשיים‭ ‬לפני‭ ‬פרוץ‭ ‬המגיפה‭ ‬החליטו‭ ‬דורון‭ ‬וצחי‭ ‬בעלי‭ ‬רשת‭ ‬מסעדות‭ ‬תל‭ ‬אביב‭, ‬ללכת‭ ‬על‭ ‬פרוייקט‭ ‬חדש‭: ‬פתיחת‭ ‬מסעדת‭ "‬תל‭ ‬אביב‭ ‬‮–‬‭ ‬בבית‭" ‬בסופרסל‭  -‬המרקט‭ ‬הישראלי‭ ‬העסוק‭ ‬והפופולרי‭ ‬באנסינו‭. ‬הם‭ ‬ביצעו‭ ‬שיפוצים‭ ‬נרחבים‭, ‬בחרו‭ ‬עיצוב‭ ‬אותנטי‭ ‬והתכוננו‭ ‬לפתיחת‭ ‬המסעדה‭ ‬אבל‭ ‬אז‭ ‬פרצה‭ ‬המגיפה‭ ‬והכל‭ ‬נעצר‭. ‬לקחו‭ ‬עוד‭ ‬חודשים‭ ‬ארוכים‭ ‬עד‭ ‬שהמסעדה‭ ‬נפתחה‭ ‬לקראת‭ ‬סוף‭ ‬יולי‭ ‬2020‭.  ‬

‭"‬הרעיון‭ ‬שלנו‭ ‬היה‭ ‬להביא‭ ‬טעמים‭ ‬אותנטיים‭, ‬אוכל‭ ‬ביתי‭ ‬אמיתי‭. ‬בשל‭ ‬כך‭  ‬פנינו‭ ‬ליפה‭ ‬והחלטנו‭ ‬לאחד‭ ‬כוחות‭. ‬שילבנו‭ ‬טעמים‭ ‬שלנו‭ ‬ושלה‭ ‬והגענו‭ ‬למתכונים‭ ‬מנצחים‭" ‬מספר‭ ‬דורון‭. ‬

ביום‭ ‬בו‭ ‬אני‭ ‬מבקרת‭ ‬במסעדת‭ "‬תל‭ ‬אביב‭ ‬בבית‭", ‬כל‭ ‬מגשי‭ ‬האוכל‭ ‬והסלטים‭ ‬כבר‭ ‬מוכנים‭. ‬יפה‭ ‬מגיעה‭ ‬למסעדה‭ ‬בשעה‭ ‬7‭ ‬בבוקר‭ ‬ועד‭ ‬11‭, ‬שעת‭ ‬הפתיחה‭, ‬הכל‭ ‬כבר‭ ‬מוכן‭ ‬ללקוחות‭. ‬היום‭ ‬הוא‭ ‬יום‭ ‬שלישי‭ ‬ואני‭ ‬מזמינה‭ ‬קוסקוס‭ ‬עם‭ ‬ירקות‭ ‬וחוזרת‭ ‬מייד‭ ‬לטעמי‭ ‬המטבח‭ ‬של‭ ‬אמא‭ ‬שלי‭ ‬בארץ‭. ‬אם‭ ‬יש‭ ‬משהו‭ ‬שאני‭ ‬מתגעגעת‭ ‬אליו‭ ‬יותר‭ ‬מכל‭ ‬בישראל‭, ‬זה‭ ‬האוכל‭ ‬של‭ ‬אמא‭ ‬שלי‭ ‬והריחות‭ ‬האלו‭ ‬שהיו‭ ‬מקבלים‭ ‬את‭ ‬פני‭ ‬בכל‭ ‬פעם‭ ‬שהייתי‭ ‬חוזרת‭ ‬הביתה‭. ‬ישבתי‭ ‬עם‭ ‬יפה‭ ‬לראיון‭ ‬במטרה‭ ‬להבין‭ ‬איך‭ ‬אישה‭ ‬אחת‭ ‬מצליחה‭ ‬להוציא‭ ‬ממטבח‭ ‬אחד‭ ‬עשרות‭ ‬מטעמים‭ ‬וכולם‭ ‬מושלמים‭ ‬עם‭ ‬טעמים‭ ‬שמימיים‭.‬

יפה‭, ‬איפה‭ ‬למדת‭ ‬לבשל‭?‬

‭"‬מאמא‭ ‬שלי‭. ‬היא‭ ‬היתה‭ ‬עושה‭ ‬קייטרינג‭ ‬לאולמי‭ ‬חתונות‭. ‬אנחנו‭ ‬משדרות‭ ‬ובמשך‭ ‬שנים‭ ‬אמי‭ ‬היתה‭ ‬עובדת‭ ‬עם‭ ‬אולם‭ ‬חתונות‭ ‬באשקלון‭ ‬ומבשלת‭ ‬קבוע‭ ‬לאירועים‭ ‬שונים‭. ‬למדתי‭ ‬ממנה‭ ‬איך‭ ‬לבשל‭ ‬הכל‭ – ‬פסטיה‭, ‬סיגרים‭, ‬עוגיות‭ ‬מרוקאיות‭".‬

מתי‭ ‬עברת‭ ‬ללוס‭ ‬אנג‭'‬לס‭ ‬ואיפה‭ ‬התחלת‭ ‬לבשל‭?‬

‭"‬עברתי‭ ‬לכאן‭ ‬לפני‭ ‬26‭ ‬שנים‭ ‬ופה‭ ‬החלטתי‭ ‬להפוך‭ ‬את‭ ‬זה‭ ‬למקצוע‭. ‬זה‭ ‬התחיל‭ ‬עם‭ ‬קייטרינג‭ ‬שעשיתי‭ ‬למישהו‭ ‬מקומי‭ ‬והוא‭ ‬כל‭ ‬כך‭ ‬התלהב‭ ‬שהחליט‭ ‬להשקיע‭ ‬בי‭. ‬פתחתי‭ ‬מסעדה‭ ‬והמשכתי‭ ‬לספק‭ ‬שירותי‭ ‬קייטרינג‭ ‬אבל‭ ‬זה‭ ‬היה‭ ‬קשה‭ ‬מדי‭ ‬לעשות‭ ‬הכל‭ ‬במקביל‭. ‬החלטתי‭ ‬שאני‭ ‬סוגרת‭ ‬וממשיכה‭ ‬בצורה‭ ‬עצמאית‭ ‬מהבית‭. ‬מאוחר‭ ‬יותר‭ ‬עבדתי‭ ‬גם‭ ‬ב‭'‬חומוס‭ ‬בר‭' ‬כך‭ ‬גם‭ ‬הכרתי‭ ‬את‭ ‬צחי‭ ‬שהיה‭ ‬השף‭ ‬שם‭. ‬הכנתי‭ ‬את‭ ‬כל‭ ‬המאכלים‭ ‬המזרח‭ ‬תיכוניים‭. ‬עבדתי‭ ‬גם‭ ‬עם‭ ‬דורון‭ ‬כשהיה‭ ‬ב‭'‬איציק‭ ‬הגדול‭', ‬הכנתי‭ ‬להם‭ ‬קינוחים‭ ‬וקוסקוס‭. ‬כשעזבתי‭ ‬את‭ ‬המסעדות‭, ‬המשכתי‭ ‬לעבוד‭ ‬מהבית‭".‬

יותר‭ ‬קל‭ ‬לעבוד‭ ‬מהמסעדה‭ ‬או‭ ‬מהבית‭?‬

‭"‬הרבה‭ ‬יותר‭ ‬קל‭ ‬לבשל‭ ‬כאן‭ ‬מהמטבח‭ ‬במסעדה‭ ‬מאשר‭ ‬בבית‭. ‬אני‭ ‬עובדת‭ ‬משעה‭ ‬7‭ ‬בבוקר‭ ‬עד‭ ‬3‭ ‬אחה‭"‬צ‭ ‬ובימי‭ ‬חמישי‭ ‬אני‭ ‬עובדת‭ ‬מאוחר‭ ‬יותר‭ ‬כי‭ ‬יש‭ ‬לנו‭ ‬מלא‭ ‬הזמנות‭ ‬לשבת‭".‬

לא‭ ‬קשה‭ ‬לעמוד‭ ‬כל‭ ‬השעות‭ ‬האלו‭ ‬על‭ ‬הרגליים‭ ‬ולבשל‭?‬

‭"‬ממש‭ ‬לא‭. ‬אחרי‭ ‬כל‭ ‬כך‭ ‬הרבה‭ ‬שנים‭ ‬במקצוע‭ ‬אני‭ ‬מתקתקת‭ ‬ועושה‭ ‬את‭ ‬זה‭ ‬באהבה‭. ‬כשבן‭ ‬אדם‭ ‬בא‭ ‬ואומר‭ ‬לי‭: ‬איזה‭ ‬אוכל‭ ‬טעים‭ ‬וכמה‭ ‬שהוא‭ ‬נהנה‭, ‬זה‭ ‬תענוג‭ ‬וזה‭ ‬מה‭ ‬שנותן‭ ‬לי‭ ‬סיפוק‭ ‬וכוח‭ ‬להמשיך‭. ‬אני‭ ‬כל‭ ‬הזמן‭ ‬מגוונת‭ ‬ויוצרת‭ ‬דברים‭ ‬חדשים‭ ‬לצד‭ ‬הסלטים‭ ‬והמאכלים‭ ‬הקבועים‭".‬

מהם‭ ‬המאכלים‭ ‬הכי‭ ‬פופולריים‭ ‬במסעדה‭?‬

‭"‬הכל‭ ‬מאוד‭ ‬פופולרי‭. ‬קוסקוס‭ ‬עם‭ ‬המפרום‭ ‬למשל‭, ‬אני‭ ‬מכינה‭ ‬קוסקוס‭ ‬מרוקאי‭ ‬וגם‭ ‬טוניסאי‭, ‬קובה‭ ‬בורגול‭, ‬קובה‭ ‬סלק‭, ‬קובה‭ ‬במיה‭, ‬בשר‭ ‬אסאדו‭ ‬שנימוח‭ ‬בפה‭, ‬פסטיות‭, ‬בשר‭ ‬ראש‭ ‬עם‭ ‬חומוס‭, ‬בורקסים‭, ‬קציצות‭ ‬דגים‭ ‬וקציצות‭ ‬ירק‭, ‬אורז‭ ‬פתיתים‭ ‬והשניצל‭ ‬בחלה‭ ‬שהיא‭ ‬מנה‭ ‬מאוד‭ ‬פופולרית‭".‬

מה‭ ‬ההבדל‭ ‬בין‭ ‬קוסקוס‭ ‬מרוקאי‭ ‬לטוניסיאי‭?‬

‭"‬לטוניסאי‭ ‬יש‭ ‬תוספות‭ ‬אחרות‭, ‬הטירשי‭ ‬ומיסייר‭ ‬והמרוקאי‭ ‬הוא‭ ‬קוסקוס‭ ‬דק‭ ‬שמגיע‭ ‬עם‭ ‬מרק‭ ‬ירקות‭, ‬ואני‭ ‬מכינה‭ ‬גם‭ ‬מרק‭ ‬שעועית‭".‬

את‭ ‬מבשלת‭ ‬רק‭ ‬אוכל‭ ‬מרוקאי‭ ‬או‭ ‬גם‭ ‬מאכלים‭ ‬אחרים‭?‬

‭"‬אני‭ ‬מבשלת‭ ‬מאכלים‭ ‬של‭ ‬כל‭ ‬העדות‭, ‬תאילנדי‭, ‬סיני‭ ‬וכדו‭' ‬אבל‭ ‬מה‭ ‬שהכי‭ ‬הולך‭ ‬ואנשים‭ ‬הכי‭ ‬אוהבים‭ ‬זה‭ ‬האוכל‭ ‬המרוקאי‭, ‬הטוניסאי‭ ‬והטריפוליטאי‭".‬

ביקרתי‭ ‬ב‭'‬תל‭ ‬אביב‭ ‬דגים‭' ‬וטעמתי‭ ‬את‭ ‬הבקלאווה‭ ‬המדהימה‭. ‬הבנתי‭ ‬שאת‭ ‬מנצחת‭ ‬על‭ ‬המתכון‭…‬

‭"‬נכון‭. ‬אני‭ ‬מכינה‭ ‬גם‭ ‬ל‭'‬תל‭ ‬אביב‭ – ‬דגים‭' ‬קינוחים‭. ‬אנחו‭ ‬עובדים‭ ‬בשיתוף‭ ‬פעולה‭ ‬עם‭ ‬הקייטרינג‭ ‬של‭ ‬תל‭ ‬אביב‭ ‬ועושים‭ ‬הרבה‭ ‬אירועים‭ ‬כמו‭ ‬בר‭ ‬מצוות‭, ‬חתונות‭, ‬חינות‭, ‬בתי‭ ‬כנסת‭. ‬השילוב‭ ‬הזה‭ ‬עובד‭ ‬מעולה‭".‬

מדי‭ ‬יום‭ ‬שישי‭ ‬מגיעים‭ ‬למסעדה‭ ‬לקוחות‭ ‬שהזמינו‭  ‬מראש‭ ‬ארוחות‭ ‬מלאות‭ ‬לשישי‭-‬שבת‭, ‬לצד‭ ‬לקוחות‭ ‬רבים‭ ‬שמזמינים‭ ‬במקום‭. ‬אחת‭ ‬הלקוחות‭ ‬הקבועות‭ ‬המגיעה‭ ‬למסעדה‭ ‬מדי‭ ‬יום‭ ‬שישי‭ ‬לאסוף‭ ‬מגשי‭ ‬אוכל‭, ‬היא‭ ‬סיגל‭. "‬זה‭ ‬חוסך‭ ‬ממני‭ ‬המון‭ ‬זמן‭ ‬של‭ ‬קניות‭, ‬בישולים‭ ‬וכמובן‭ ‬את‭ ‬כל‭ ‬הנקיונות‭ ‬של‭ ‬אחרי‭. ‬חוץ‭ ‬מזה‭ ‬שיפה‭ ‬מבשלת‭ ‬חבל‭ ‬על‭ ‬הזמן‭ ‬וכל‭ ‬המשפחה‭ ‬שלי‭ ‬מתה‭ ‬על‭ ‬הבישולים‭ ‬שלה‭" ‬היא‭ ‬מספרת‭ ‬בחיוך‭.‬

בין‭ ‬הלקוחות‭ ‬אשפר‭ ‬למצוא‭ ‬משפחות‭, ‬זוגות‭ ‬ורווקים‭ ‬הנהנים‭ ‬ממבחר‭ ‬התבשילים‭ ‬הרחב‭ ‬שיפה‭ ‬מכינה‭. "‬גיליתי‭ ‬שזה‭ ‬אפילו‭ ‬חסכוני‭ ‬להזמין‭ ‬ולא‭ ‬לבשל‭ ‬בבית‭", ‬אומרת‭ ‬נועה‭, "‬חוץ‭ ‬מזה‭ ‬שאני‭ ‬מאוד‭ ‬עסוקה‭ ‬וכשמגיע‭ ‬יום‭ ‬שישי‭, ‬אני‭ ‬מעדיפה‭ ‬לא‭ ‬לעמוד‭ ‬במטבח‭ ‬ולבשל‭ ‬שעות‭ ‬אלא‭ ‬לנוח‭ ‬ולהנות‭ ‬מבילוי‭ ‬עם‭ ‬הילדים‭ ‬והמשפחה‭. ‬בזמנו‭, ‬כשעוד‭ ‬הייתי‭ ‬עומדת‭ ‬במטבח‭ ‬ומזיעה‭, ‬הרבה‭ ‬ממה‭ ‬שהייתי‭ ‬מבשלת‭, ‬היה‭ ‬הולך‭ ‬לפח‭ ‬כי‭ ‬או‭ ‬שלא‭ ‬היו‭ ‬אוהבים‭ ‬את‭ ‬מה‭ ‬שבישלתי‭, ‬או‭ ‬שבישלתי‭ ‬יותר‭ ‬מדי‭… ‬מאז‭ ‬שאני‭ ‬מזמינה‭ ‬מיפה‭, ‬שום‭ ‬דבר‭  ‬לא‭ ‬נשאר‭, ‬המשפחה‭ ‬מחסלת‭ ‬הכל‭ ‬כי‭ ‬המאכלים‭ ‬שלה‭ ‬פשוט‭ ‬טעימים‭ ‬מאוד‭".‬

אם‭ ‬חשבתי‭ ‬שקונים‭ ‬מגיעים‭ ‬לסופרסל‭, ‬עוצרים‭ ‬על‭ ‬הדרך‭ ‬להזמין‭ ‬גם‭ ‬אוכל‭, ‬אז‭ ‬טעיתי‭. ‬לא‭ ‬מעט‭ ‬אנשים‭ ‬מגיעים‭ ‬במיוחד‭ ‬על‭ ‬מנת‭ ‬לבקר‭ ‬במסעדה‭, ‬השוכנת‭ ‬בכניסה‭ ‬לחנות‭. ‬הם‭ ‬מזמינים‭ ‬אוכל‭ ‬To Go‭ ‬או‭ ‬יושבים‭ ‬בפאטיו‭ ‬הגדול‭ ‬מחוץ‭ ‬למסעדה‭, ‬שם‭ ‬הותקנו‭ ‬מקומות‭ ‬ישיבה‭ ‬נוחים‭ ‬לסועדים‭. ‬

לצידה‭ ‬של‭ ‬יפה‭ ‬עובד‭ ‬טבח‭ ‬שעוזר‭ ‬בקילוף‭ ‬וחיתוך‭ ‬הירקות‭, ‬אך‭ ‬היא‭ ‬עצמה‭ ‬מנצחת‭ ‬בגאון‭ ‬על‭ ‬כל‭ ‬הסירים‭ ‬והתבשילים‭ ‬הרבים‭. ‬לא‭ ‬רק‭ ‬תושבי‭ ‬הוואלי‭ ‬ולא‭ ‬רק‭ ‬שומרי‭ ‬כשרות‭ ‬נמנים‭ ‬על‭ ‬הלקוחות‭ ‬הקבועים‭ ‬אלא‭ ‬גם‭ ‬אמריקאים‭, ‬וכאלו‭ ‬שכשרות‭ ‬לא‭ ‬ממש‭ ‬מעניינת‭ ‬אותם‭ ‬אבל‭ ‬הם‭ ‬רוצים‭ ‬לאכול‭ ‬אוכל‭ ‬איכותי‭ ‬וטעים‭ ‬להפליא‭. ‬לשם‭ ‬כך‭ ‬שווה‭ ‬בהחלט‭ ‬להיכנס‭ ‬לרכב‭, ‬לנסוע‭ ‬לאנסינו‭, ‬להיכנס‭ ‬למסעדה‭ – ‬ולהרגיש‭ ‬מייד‭ ‬בבית‭!‬

17630 Ventura Blvd, Encino, CA 91316

Phone:  747-444-7001

www.telaviv-catering.com/tel-aviv-babait

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות