Connect with us

כלכלה

אובר וליפט השקיעו 200 מיליון דולר – וימשיכו במודל הקיים בקליפורניה

Published

on

נהגים ועובדים של מה שמכונה "כלכלת החלטורה" במדינת הזהב  לא ייחשבו לעובדי החברות שעבורן הם עובדים, אחרי ש'פרופ 22' אושרה בשבוע שעבר ברוב גדול בקליפורניה

הבוחרים בקליפורניה צידדו באובר וליפט ואישרו את הצעה 22, שמאפשרת לחברות להמשיך ולהתייחס לנהגים כאל קבלנים עצמאיים. אובר, ליפט וחברת משלוחי המזון דורדאש גיבשו את ההצעה, כדי לפטור את עצמן מחוקי העבודה של המדינה, שהיו מחייבים אותן להעסיק את הנהגים כעובדיהן ולשלם להם ביטוח בריאות והטבות אחרות. כדי לבוא בכל זאת לקראת איגודי הנהגים, הציעה היוזמה רף תחתון לשכר והטבות מצומצמות לנהגים. 

הצעה 22 זכתה לרוב של 58% מהקולות. ההתנגדות העזה ביותר אליה היתה בעיר סן פרנסיסקו, שבה נמצאים מטות אובר וליפט. 

אישור ההצעה מביא לסיומו את אחד המאבקים הרגולטוריים הקשים ביותר שעמם התמודדו אובר וליפט, וסולל את הדרך לחברות לגבש חוקי עבודה חדשים בכל רחבי ארה"ב. במאבק עמדו איגודי עובדים מול חברות כלכלת החלטורה ('הגיג אקונומי'), שהוציאו 200 מיליון דולר על קידום ההצעה. 

בהחלטה לתמוך באובר וליפט דחו תושבי קליפורניה פסיקה של בית המשפט הגבוה במדינה, שנהפכה ב-2019 לחוק שקבע כי עובדים שמבצעים משימות במסגרת העסק הקבוע של חברה – ואשר אינם מפעילים חברה משלהם – חייבים לקבל יחס של עובדים. 

מנכ"ל אובר, דארה קוסרשאהי, הודה לנהגים במייל : "עתיד העבודה העצמאית בטוח יותר משום שכל כך הרבה נהגים כמוכם השמיעו קול", כתב. הוא הוסיף כי אובר תיישם את ההטבות החדשות שמובטחות בהצעה 22 בהקדם האפשרי. כעת, אובר וחברות אחרות בתחום צפויות לנסות להשיג חקיקה פדרלית שתעגן את הצעה 22 בחוקי העבודה של ארה"ב. 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כלכלה

קליפורניה תובעת חברת גיימינג ענקית על "תרבות של הטרדה מינית"

Published

on

החברה ידועה כיצרנית המשחקים "וורלד אוף וורקראפט", "דיאבלו" ו"אוברווץ'" * התביעה מתארת תרבות של שיכרות, הטרדה ואפליה  * תגובת החברה: "בירוקרטים  המניסים מקליפורניה רבים מהעסקים הטובים ביותר במדינה"

המחלקה לדיור והעסקה הוגנת (Department of Fair Employment and Housing) במדינת קליפורניה הגישה תביעה נגד אולפן המשחקים בליזארד וכן נגד חברת-האם שלו, אקטיוויז'ן-בליזארד (Activision Blizzard). בתביעה נכתב כי בליזארד יצרה אווירה של "הטרדה מינית תמידית" ותרבות של אפליה מגדרית.  אקטיוויז'ן-בליזארד היא אחת מחברות הגיימינג הגדולות בעולם, ופיתחה כמה ממשחקי המחשב הפופולריים ביותר בכל הזמנים.  בחברה, הנסחרת לפי שווי של 70 מיליארד דולר, יש כיום כמעט 10,000 עובדים. בשנה שעברה, הסתכמו הכנסותיה השנתיות ביותר משמונה מיליארד דולר.

"נשים שעבדו בחברה אישרו כמעט פה-אחד כי העבודה אצל הנאשמים דומה לעבודה ב׳בית אחוות בנים בקולג׳׳, הכוללת תרבות בה עובדים גברים נהגו לשתות ולהטריד מינית עובדות ללא שום השלכות למעשיהם", נטען בגוף התביעה. "עובדים נהגו להגיע לעבוד עם האנגאובר. בנוסף, עובדים גברים נהגו לשחק במשחקי מחשב בזמן העבודה, לשוחח על מפגשיהם המיניים, לדבר בפומבי על גופן של נשים ולא-אחת התבדחו על אונס".התביעה אף טענה כי עובדות בחברה נתונות להטרדה מינית מתמשכת, בה נשים נאלצות שוב ושוב להדוף את הערותיהם המיניות של גברים ואת הצעותיהם". התביעה בת ה-29 עמודים הוגשה לאחר חקירה בת שנתיים. המסמך מפרט מספר מקרי הטרדה מינית מצד עובדי בליזארד, רבים מהם מעוררי חלחלה: "במקרה טרגי במיוחד, עובדת התאבדה במהלך נסיעת עסקים עם אחד המנהלים, שהביא עמו פקק אנאלי וחומר סיכה לנסיעה".

התביעה מאשימה כי אקטיוויז'ן-בליזארד כביכול נכשלה להגיב על "שלל תלונות" הכוללות הטרדה, אפליה ופעולות-נקם מצד גברים, על אותן תלונות. לעובדות שנפגעו הומלץ להימנע מהגשת תלונות משום שעובדי מחלקת משאבי האנוש היו ביחסים קרובים עם המטרידים. התביעה הוגשה במטרה להוציא צו שיחייב את חברת המשחקים לפעול לפי חוקי העבודה של קליפורניה ו"לפצות עובדות על הלנת שכרן".

ענקית המשחקים פרסמה הודעה בעקבות התביעה, בה האשימה את התובעת ב"תיאור מעוות, ולעתים שקרי, של תולדות החברה".  לטענתה, התביעה היא "התנהגות חסרת אחריות מצד בירוקרטים ממשלתיים, המניסים מקליפורניה רבים מהעסקים הטובים ביותר במדינה".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות