אובמה: נתניהו הוא אדם חכם, ערמומי וקשוח, שפועל ומתנהג לפי האינטרסים שלו – שבוע ישראלי
Connect with us

חדשות

אובמה: נתניהו הוא אדם חכם, ערמומי וקשוח, שפועל ומתנהג לפי האינטרסים שלו

Published

on

בספרו חדש שכתב מתאר הנשיא לשעבר את הקשרים המורכבים עם ראש הממשלה

נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה, אומר כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מצייר עצמו מגן היהודים, כדי להצדיק צעדים פוליטיים. בספר חדש שכתב הנשיא, שקטעים ממנו פורסמו השבוע, תיאר אובמה את הקשרים המורכבים בינו לבין נתניהו. לדבריו, ראש הממשלה הוא אדם חכם, ערמומי וקשוח, שפועל ומתנהג לפי האינטרסים שלו. ספרו של אובמה "הארץ המובטחת" יצא לחנויות ביום שלישי. אובמה האשים בספרו את ראש הממשלה כי ניהל מאמץ מתוזמר שנועד להעמיד את ממשלו במגננה. "זה הזכיר לי כי הבדלי מדיניות עם ראש ממשלה ישראלי גובים מחיר פוליטי פנימי שלא קיים ביחסים עם מנהיגים אחרים בעולם".

אובמה הזכיר בספרו כי כשביקר נתניהו בוושינגטון בשנת 2010, כדי להשתתף בכנס השנתי של אייפא"ק, טענו דיווחים בתקשורת כי אובמה זלזל בו בכך שיצא מפגישה שקיימו והשאיר את ראש הממשלה ועוזריו באחד מחדרי הבית הלבן עד אשר יימצאו פתרון למבוי סתום בשיחות השלום. בספר, התעקש אובמה כי הציע לנתניהו לעצור את פגישתם ולכנסה מחדש לאחר שיחזור מפגישה שהתחייב אליה קודם לכן. אובמה הוסיף כי הפגישה השנייה הסתיימה ברוח חיובית.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדשות

קונספריציה בע"מ

Published

on

השביב של ביל גייטס, ההשפעה של ה- 5G על התפרצות הקורונה, הדיפ סטייט של טראמפ,  QAnon. איך קרה שכל אלה חדרו למיינסטרים וצברו השפעה פוליטית? 

ישנן כל מיני תיאוריות קשר, אבל הסוג הנפוץ ביותר הוא תיאוריות על קנוניה גלובלית. סקר שנערך לאחרונה בקרב 26 אלף אנשים מ-25 מדינות, שאל האם לדעתם ישנה "קבוצה אחת של אנשים שיחד שולטים בעולם ומכוונים בסתר את האירועים". 37 אחוז מהאמריקאים השיבו שזה "בוודאות נכון" או "כנראה נכון". כך השיבו גם 45 אחוז מהאיטלקים, 55 אחוז מהספרדים ו-78 אחוז מהניגרים. 

תיאוריות על קנוניה גלובלית אינן דבר חדש, כותב פרופ' יובל נח הררי ב"ניו יורק טיימס". הן קיימות  אלפי שנים, ולחלקן הייתה השפעה לא מבוטלת על ההיסטוריה. הנאציזם הוא דוגמה טובה. בליבו של הנאציזם עמדה תיאוריית קשר על קנוניה גלובלית, שאמרה ש"חבורה של בעלי הון יהודים שולטת בעולם בחשאי וזוממת לחסל את הגזע הארי ואת תרבות המערב. חבורת היהודים הזו עומדת מאחורי המהפכה הקומוניסטית ברוסיה, מנהלת את הדמוקרטיות המערביות, ומחזיקה בבנקים הגדולים, באולפנים של הוליווד ובמרבית כלי התקשורת. רק היטלר הצליח להבין את המזימה שלהם – ורק הוא יכול לעצור אותם ולהציל את האנושות".

 תיאוריות על קנוניה גלובלית תמיד טוענות שמאחורי אינספור האירועים שאנו רואים על פני השטח, מסתתרת חבורה קטנה של קושרים. החבורה הקטנה הזאת עושה שני דברים ביעילות מדהימה: היא שולטת בכמעט כל מה שקורה, ומצליחה להסתיר את השליטה שלה. מהנחות היסוד האלה מתגבשת תמונת עולם שלמה. האירועים שעושים כותרות הם מסך עשן שנועד להטעות אותנו. המנהיגים שמושכים את תשומת ליבנו הם בובות על חוט, שמצייתות לשליטים האמיתיים של העולם. 

לדעתו של פרופ' הררי, תיאוריות על קנוניה גלובלית מצליחות לשכנע הרבה אנשים כי הן מציעות הסבר פשוט אחד לאינספור תהליכים מורכבים. החיים שלנו עוברים טלטלות בגלל מלחמות, מהפכות, מגפות ומשברים כלכליים. אבל אם אני מאמין בתיאוריה כלשהי על קנוניה גלובלית, אני לפחות נהנה מההרגשה המנחמת שאני מבין כל מה שקורה. כך משמשת תיאוריית הקנוניה הגלובלית כפתרון קסם שמסביר את כל מסתרי העולם. יתרה מזאת, בזכות התיאוריה הזו אני עכשיו חכם יותר לא רק מרוב האנשים, אלא אפילו מהאליטה האינטלקטואלית והפוליטית: מהפרופסורים, העיתונאים והפוליטיקאים. אני רואה היטב את מה שהם החמיצו – או אולי את מה שהם מנסים להסתיר. 

ישנן כמובן הרבה קנוניות אמיתיות בעולם. אנשים, תאגידים, ארגונים, כנסיות, מפלגות וממשלות כל הזמן מתכננים ומוציאים לפועל מזימות שונות ומשונות. אבל זו בדיוק הסיבה שקשה לשלוט בעולם. יש בו כל כך הרבה מזימות שמושכות ודוחפות בכיוונים מנוגדים, שאף אחד לא יכול לצפות מה יקרה ובטח לא לשלוט בהכל. 

ההבנה שאנחנו מסוגלים לזהות את הקבוצות שנאבקות זו בזו בעולם, ואנחנו יכולים לכרות ברית עם קבוצות מסוימות נגד אחרות – לזה קוראים פוליטיקה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות