Connect with us

ארה"ב-ישראל

אהבת חינם

Published

on

הפעיל הנוצרי דילון הוזייר נלחם עבור הקהילה הישראלית-אמריקאית מחוף לחוף • הסיפור שלו כמשל ליום העצמאות תשע"ט

דילון הוייזר בחזית בית המחוקיים במסצ'וסס. דעות קדומות ואפליה

הסיפור מתחיל בבחור נוצרי, דילון הוזייר. דילון שירת בקונסוליה הישראלית בלוס אנג׳לס (האחראית על שש מדינות בחוף המערבי) תחת שלושה קונסולים כלליים. לא דבר של מה בכך, שכן לא קל לעבוד עם ישראלים. נזקפו לזכותו פעילויות מרשימות, פרויקטים אותם יזם או הוביל, ובהם הבאת מגילות ים המלח ללוס אנג׳לס (וכל מאות אלפי האנשים שבאו לראותן) וחתימת הסכמי הבנה ושיתוף פעולה בין מדינת ישראל לבין מדינת קליפורניה ובין ישראל וערים שונות (דוגמת לוס אנג׳לס, בוורלי הילס, ווסט הוליווד) לפני חמש שנים.

לכבוד יום העצמאות ה'תשע״ט, כחלק משיתוף הפעולה בין בוורלי הילס ומדינת ישראל, נערך ערב שירה-בצוותא באולם המופעים של בוורלי הילס – בסגנון של העיר הידועה ביותר בעולם. בזמן שכל שיוך למדינת ישראל מתקבל בבוז, סלידה ושאט נפש, בוורלי הילס פותחת זרועותיה בחיוך ובחיבוק חם. המסר פשוט: אנחנו עומדים לצד ישראל ותומכים בה ללא פקפוק, היסוס או סייג. בואו וראו – לא רק שיש לנו קשרים ענפים של תורמים מקומיים עם כל אוניברסיטה, מוזיאון, בית חולים, מפלגה פוליטית ועמותות בארץ, אנחנו חוגגים בחוצות את יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל. בהחלט לא דבר של מה בכך.

כדי לאפשר המשכיות של העבודה וההשקעה הכבירה בת שנים ארוכות, דאג אחד הקונסולים הכלליים לשבץ את דילון בארגון מקומי, להמשיך את העבודה עם הפוליטיקאים בכל הרמות. משם המשיך דילון להקים ארגון שהיום הוא עומד בראשו, עם חברים בכל רחבי ארה״ב, פעילות בכמה מדינות, עשייה ברוכה ותקציב מזערי. הארגון נקרא בקצרה ״אני יכול״ או ״ישראלים יכולים". המוטו: ״ארה״ב ,I-CAN טובה יותר, ישראל בטוחה יותר וברית חזקה יותר בין ארה״ב לבין ישראל״.

בכל מדינה בארה״ב יש חלון הזדמנויות אחר להציג חקיקה. החצי הראשון של 2019 היא תקופה קריטית לפעולה. קדם לתקופה זו מאמץ לשנע את הישראלים החיים בארה״ב להצביע, שכן המחוקקים מקשיבים קשב רב למצביעים להם (ראה לדוגמא את כוחם של האוונגליסטים הנוצרים או הקהילה הלטינית בארה״ב). באותה תקופה גויסו ישראלים מכל הצבעים והגוונים לסרטון שאמר ״צאו להצביע, גם אנחנו מצביעים". הרעיון וביצועו (עם תקציב דל או לא קיים) הלהיב את דמיונם של אחרים, שיצאו גם הם לעשות את אותו הדבר ולעודד את הקהילה הישראלית החיה בארה״ב להצביע בבחירות המקומיות. ראו מה קורה כש-16,000 אנשים באזור מאוד ליברלימצביע עבור מועמדת דמוקרטית – חברת הקונגרס עומאר היא דוגמא להרס ולסכנה הטמונה באי-עשיה מצדנו. ומדוע אין חברי קונגרס ישראלים-אמריקאים?

כשראשידה טליב נבחרה לקונגרס כ״פלסטינאית-אמריקאית״ ראשונה (אויבינו עובדים יפה; היכן כל הישראלים בקונגרס, בסנאט, במועצות הערים ובשאר גופים מחוקקים?), פירסם דילון מכתב המברך אותה על בחירתה ושואל אותה האם היא תחרים את הישראלי-אמריקאי הראשון שייבחר לקונגרס כפי שהיא עושה כשהיא תומכת באופן גלוי בתנועת החרם נגד מדינת ישראל. הסביר דילון במכתבו: ״המאמץ המאורגן והשיטתי נגד קהילת הישראלים-אמריקאים, מבעלי עסקים קטנים לסטודנטים, בכדי למנוע מאנשיה להגיע לידי מיצוי מירבי של הפוטנציאל שלהם באמריקה, גורם לדעות קדומות ואפליה נגדם. אנחנו ניצבים איתן בכדי לשנות את כיוון זרם זה". קריאה ברורה לקרב, עם קווים מדויקים.

דילון מביא ישראלים לשימוע בפני בתי מחוקקים, שכן כשהסיפור אישי, מתחברים אליו ביתר קלות. אין זו ״ישראל״ ואין זה ה״כיבוש,״ כי אם רחל או יוסי הניצבים לפניך. הם נראים בדיוק כמוך (למרות שהמבטא שונה), והסיפור שלהם דומה מאד לשלך – הילדים כבר לא מדברים את השפה, הקשר עם הארץ ממנה הגיעו הדורות הקודמים רופף ונעלם, התרבות שונה וכך גם העתיד. הסיפור שלך יכול להיות מהונדורס, פרו, פיליפינים, ארמניה או ויטנאם, והסיפור של רחל ויוסי זהה בדיוק, ולכן קרוב ללבך, המחוקק האחראי.

הגישה תקפה לכל קהילת מהגרים בארה״ב. כך יוצא שמתקפת החרם בשל הקשר של הישראלים-אמריקאים עם ארץ מכורתם יכולה להיות אפקטיבית לא פחות גם נגד מקסיקנים, ארגנטינאים, סינים או קוריאנים. נוצרה קואליציה המעוניינת בעבודת הארגון הכוללת רוסים ופרסים, שתי קהילות משמעותיות ביותר. כשהגיעה אילהאן עומר לערב גאלה של CAIR בבולדלנד הילס, בין מאות המפגינים היתה קבוצה לא מבוטלת של אותה קואליציה שהצטרפו ובאו לתמוך במארגנים – ארגונה של בריג׳יד גבריאל באזור ששינע את חבריו כפי שהם עושים מזה שנים רבות נגד האיסלמיסטים ובכדי לשמר את אורח החיים שלנו במערב – ולהביע את מחאתם נגד חברת הקונגרס האנטי-יהודית, מארחיה מארגון הועד על יחסי מוסלמים אמריקאים ואורחי הכבוד ״קול יהודי לשלום״.

וכשבעיר ווסט הוליווד, מעוז הסופר-ליברלים בארה״ב וביתם של חברי הקהילה הגאה, התכוננו להקרין סרט על הנכבה, התכנסה קואליציה פרו-ישראלית כמותה לא נראתה בעשורים האחרונים בלוס אנג׳לס.

אנשים שהניחו את ההבדלים ביניהם בצד ועבדו ביחד. לכבוד יום העצמאות, ווסט הוליווד תקרין סרט מבית היוצר של מרכז ויזנטל על הקמתה של מדינת ישראל המודרנית ותערוך קבלת פנים לכבוד הקהילה היהודית והישראלית בעיר.

בנוסף לפעילות בשטח, הארגון ״אני יכול״ מציע כיתות ״אזרחות״ ומעורבות בפוליטיקה, דואג ליצור קבוצות פעילות של ישראלים ברחבי ארה״ב אך יותר מכל, שוקד על חקיקה מהחוף המערבי עד לחוף המזרחי בכל הנוגע לישראל, ליהודים ולחיי הישראלים-אמריקאים כמיעוט בארה״ב. במדינת נבאדה מדברים על הקמת מוזיאון לשואה. אם כך יקרה, נבאדה תהיה המדינה ה-30 בה יהיה מוזיאון שתפקידו לזכור את העבר ולהילחם בעלייה האנטישמיות בעולם ובכתיבה מחדש של ההיסטוריה, בזמן שדור הניצולים הולך ונעלם.

סיפור זה אולי התחיל בדילון הוזייר, אך ישנם עוד רבים הפועלים ללא לאות, שומרים על חומות ציון וירושלים בניכר ונלחמים על דעת הקהל הבינלאומית, מאוסטרליה לארה״ב, מדרום אפריקה לקנדה, ומארגנטינה להולנד. כך הגענו הלום, וטוב שישנם אנשים שיעשו הכל עבורנו. מרביתם נוצרים מאמינים. חברים כה מעט יש לנו, עד כמה חבים אנו להם חוב של הכרת תודה. כדברי הנביא ישעיה ס״ב:6) ״על חומותיך ירושלים הפקדתי שומרים כל היום הלילה תמיד, לא יחשו המזכירים את ה׳, אל דמי לכם"; וכאמור בתהילים (קכ״א:3-4) ״אל יתן למוט רגלך, אל ינום שומרך; הנה לא ינום ולא ישן שומר ישראל".

הגיע הזמן שאנחנו – הישראלים החיים מחוץ לישראל נצטרף לשורות הלוחמים עבורנו. הם ימשיכו במה שהם עושים בין אם נעבה את השורות ובין אם לאו, אך עד כמה יוכלו להיות יעילים יותר אם נתמוך ונשתתף!

לתגובות: bussel@m.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

הכל זהב: המסעדה של השף מייקל סולומונוב בפילדלפיה – הטובה בארה"ב

Published

on

זהב", החוגגת במרכזה את המטבח הישראלי, היא הזוכה הגדולה בתואר Outstanding Restaurant לשנת 2019 ב"אוסקר" של עולם הקולינריה האמריקאי

מייקל סולמונוב. ההישג הגדול של המטבח הישראלי

מסעדת ״זהב" של השף מייקל סולומונוב בפילדלפיה, החוגגת במרכזה את המטבח הישראלי היא הזוכה הגדולה בתואר המסעדה הטובה ביותר Outstanding Restaurant – לשנת 2019 על ידי אגודת ג'יימס בירד. זה קרה במהלך ה"אוסקר" של עולם הקולינריה האמריקאי, באירוע חגיגי שהתקיים בשיקגו. הזכייה של מסעדת "זהב" היא אחד ההישגים הגדולים ביותר של המטבח הישראלי בארה"ב. השף סולומונוב הוא אמריקאי-ישראלי שאחיו נלחם ונפל בזמן שירותו בצה"ל, הצליח להעלות את קרנו של המטבח הישראלי כשווה ערך בין מסעדות העלית באמריקה. הזכייה מצטרפת לפרסים קודמים בהם זכה סולומונוב. ב-2017 זכה בתואר 'השף הטוב ביותר בארצות הברית'. שנה לפני כן ב-2016 הוא זכה יחד עם שותפו סטיבן קוק בפרס ג'יימס בירד לספר הבישול הבינלאומי הטוב של השנה על ספרם "זהב: עולם הבישול הישראלי".

סולומונוב נולד בארץ ובגיל שנתיים עברה משפחתו לפיטסבורג. בגיל 15 חזר לישראל ללימודים בפנימייה בפרדס חנה עם קבוצה של ילדים אמריקאים. אחרי שנה חזר לפיטסבורג. ניסה ללכת לקולג' בוורמונט ונשר באמצע הלימודים. הוא נשלח שוב לישראל ואחרי שסומן כ"נער בסיכון" עבד במאפייה בכפר סבא, שם אפה רוגלעך, בורקס וחלות. עם חזרתו לאמריקה החליט ללמוד בבית ספר לבישול. משם הדרך היתה קצרה למטבחי מסעדות בפילדלפיה עד שמונה לסו שף במסעדה איטלקית מקומית. בעקבות נפילת אחיו בלבנון בשנת 2003 הוא עזב את המסעדה האיטלקית והחל להתמכר לסמים ולאלכוהול. כחלק מתהליך השיקום החל לבשל במסעדה ישראלית של חברו הטוב. ב-2008 החליט לפרוש לדרך עצמאית ופתח את מסעדת "זהב", עם המטבח עליו גדל. כחצי שנה אחר כך חרה מסעדתו כאחת מ-20 המסעדות החדשות הטובות של המגזין אסקוויר ומאז מופיעה תדיר בדירוגים נחשבים ומוערכים. לפני כשנה פרסם סולומונוב ספר בישול שני שעוסק הפעם באוכל הרחוב הישראלי.

סולומונוב מסמל את ההצלחה של המטבח הישראלי בארה"ב בשנים האחרונות וכמי שפתח את הדלת בעבור שפים ישראלים נוספים כמו ארז קומורובסקי, ניר צוק, מאיר אדוני ואיל שני, כמו גם ישראלים נוספים כמו אורי מנשה מהמסעדות "בסטיה" ו"בבל" בלוס אנג'לס. גם מסעדת "בבל" השתתפה בטקס והייתה מועמדת לפרס המסעדה החדשה הטובה ביותר", אך הפסידה למסעדה הצרפתית "Frenchette" בניו יורק. לפני שבועיים נבחרה "בבל" למסעדת השנה של ה"לוס אנג'לס טיימס". המסעדה נפתחה בשנה שעברה על ידי השפים אורי מנשה ואשתו ג'נביב גרגיס.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

יום העצמאות בקנדה: טרודו בירך בעברית – "HAPPY יום העצמאות!"

Published

on

טרודו. "קנדה תמשיך לעמוד לצד ישראל בגאווה"

בקנדה תיאמו השנה את החגיגות לציון יום העצמאות ה-71 – לאלו שבישראל: ביום חמישי שעבר, כשבחוץ שוררות 10 מעלות בלבד, יצאו אלפים אל אירוע תמיכה גדול ברחובות מונטריאול. ראש הממשלה קנדה ג'סטין טרודו הצטרף לברכות: "HAPPY יום העצמאות!".

אלפי חברי הקהילה היהודית בקנדה ותומכי ישראל יצאו לרחובות מונטריאול בשעה 12 בצהריים (שעון מקומי) והתחילו לצעוד בעיר עם דגלי ישראל וקנדה. בין המברכים באירוע, גם ראש הממשלה טרודו שבירך את ישראל והתחייב לעמוד לצדה. "קנדה וישראל הן שותפות, בעלות ברית וחברות קרובות", אמר. "מוקדם יותר השבוע גינינו בחריפות את התקפת הרקטות של חמאס ושל ארגוני טרור נוספים", הוסיף טרודו. "קנדה תמשיך לעמוד לצד ישראל בגאווה, ותמשיך לתמוך בישראל באו"ם. זו גם הסיבה שבגללה נמשיך לגנות את תנועת ה-BDS וכל תנועה אחרת שתוקפת את חברינו הישראלים, את יהודי קנדה ואת הערכים שאנו חולקים".

״לחברותנו הקרובה אחראית במידה רבה הקהילה היהודית בקנדה, כאן במונטריאול וגם ברחבי המדינה דעו לכם שממשלתנו תמיד תעמוד לצדכם", סיכם ראש הממשלה טרודו בחיוך. "שתהיה לכם חגיגה נהדרת ויום עצמאות שמח!".

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

ארה"ב פרסמה אזהרת מסע לישראל

Published

on

הסיבות: יום הנכבה, הארוויזיון ויום השנה לפתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים

רחובות ירושלים, השבוע. תסיסה אזרחית אלימה ופוטנציאל לעימות מזוין

מחלקת המדינה האמריקאית פרסמה השבוע אזהרת מסע לישראל באזורים מסוימים, בשל סיכון מוגבר לטרור, וכן אזהרה מפני ביקור ברצועת עזה בשל סיכון לטרור, תסיסה אזרחית וסכסוך מזוין. באזהרת המסע נכללת גם הגדה המערבית, בשל סיכון מטרור, תסיסה אזרחית אלימה ופוטנציאל לעימות מזוין.

בהודעת משרד החוץ האמריקאי נמסר כי קבוצות טרור ומחבלים בודדים ממשיכים לתכנן פיגועים אפשריים בישראל, בגדה המערבית ובעזה.

לפי לשון ההודעה, קיים סיכון למתקפת טרור באזורי תיירות, תחבורה ציבורית, שווקים, קניונים ומבני ציבור ממשלתיים. עוד נמסר כי בירושלים ובגדה המערבית עלולה להתלקח אלימות ללא כל התראה מוקדמת.

במקביל, לקראת יום השנה לפתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים שחל ביום רביעי השבוע, יצאה אזהרת מסע מטעם השגרירות המיועדת לאזרחים אמריקאים ועובדי משרד החוץ בישראל: "יש סיכון שארגוני טרור יבחרו לבצע פיגוע ביום השנה להשקת השגרירות בבירה, וכן בשבוע שבו נערכים אירועי האירוויזיון בתל אביב, וכן גם לציון יום הנכבה שחל ביום רביעי ה-15 במאי", לשון ההודעה.

למרות אזהרת המסע, אנשי הממשל האמריקאים יכולים להמשיך לנוע בחופשיות בישראל, למעט באזורים הסמוכים לגבול עזה, סוריה, לבנון ומצרים, ונסיעות לגדה המערבית יוגבלו, כולל בירושלים המזרחית.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות