Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

טוב לדעת

[adrotate banner="19"]

תשע”ד: מגמות נדל”ן בישראל

 על פי סקרים שבוצעו בענף הנדל”ן וביחס לשנים קודמות, בשנה האחרונה ניכרת מגמת עלייה איטית במחירי הדירות במרבית ערי הארץ. מגמה זו עומדת על כשישה אחוזים לדירות חדשות ועל כחמישה אחוזים לדירות יד שנייה. הגורמים העיקריים למצב הנוכחי הינם המשבר הכלכלי הגלובאלי, שרידי תנועת המחאה החברתית והקשחת תנאי המשכנתאות המסופקות על ידי הבנקים. גם מדיניות הממשלה תרמה להאטה זו על ידי הגדלת המיסים והטלת מגבלות חדשות. יש לציין כי המגמה הכללית בשוק מעידה על העדפת אופציות השקעה בפריפריה על פני המרכז, וכמו כן גדל הביקוש להשקעות בקרקעות חקלאיות ובפרויקטים חדשים של בנייה ירוקה. 

3

שוק הדירות בישראל

שוק הדירות במדינה ידע בשנה החולפת שינויים מהותיים מבחינת אזורי הביקוש, כמתואר בדוגמאות הבאות:

  • צפון הארץ– בחודשים האחרונים ניכר ביקוש גובר לדירות בערים הצפוניות, המתבטא בעלייה של כשמונה אחוזים במחירי הדירות בערי הגליל והגולן. על הערים בהן נרשמה עליית מחירים משמעותית נמנות טבריה, כרמיאל ועכו.
  • מרכז הארץ– במרבית ערי המרכז עלו מחירי הדירות באחוזים בודדים ובחלקן לא ניכר שינוי מהותי, כמו ברמת השרון. מאידך, בחלק מהערים נרשמה ירידת מחירים משמעותית, כדוגמת הרצלייה.
  • גוש דן – באופן כללי נרשמה עלייה קלה במחירי הדירות בתל אביב, בשיעור של אחוז וחצי, אם כי הביקוש עבור דירות בדרום העיר הינו גבוה בהרבה. מגמת עלייה קלה ניכרה גם בערים גבעתיים ופתח תיקווה, ואילו ברמת גן לא חל שינוי מהותי במחירי הדירות.
  • ירושלים – שכונות רבות בירושלים, כמו פסגת זאב והגבעה הצרפתית, נהנו השנה ממגמת עלייה מרשימה הנעה בין אחד עשר לחמישה עשר אחוזים.
  • דרום הארץ– אזור הדרום בכלל ובאר שבע בפרט סובלים מירידה בפעילות הנדלנית ובבנייתן של דירות חדשות, בעוד מרבית הקבלנים הגדולים בדרום מצפינים את פעילותם.

פרויקטים חדשים של בניה ירוקה

במקביל להתגברות המודעות באשר לשמירה על איכות הסביבה ולחיסכון באנרגיה, גדל העניין הציבורי באפשרויות רכישה והשקעה הקשורות בפרויקטים של בנייה ירוקה. כיום מצויים למעלה ממאתיים פרויקטים ירוקים בהליכי בנייה והסמכת תקנים, מגמה הצפויה לעלות בקצב ניכר בשנים הבאות. עקרונות הבניה הירוקה עושים שימוש מירבי במשאבים טבעיים ובחומרים ממוחזרים ובכך מפחיתים משמעותית את הפגיעה בסביבה ומורידים את עלויות אחזקת הבית ע”י יצירת חסכון בהוצאות החשמל והמים.

בשנים האחרונות, החלו להבנות שכונות שלמות בתקן הבניה הירוקה דוגמת רחובות הירוקה ויבנה הירוקה שפרט לעקרונות של בית בריא וחסכון, מקדמות גם ערכים של חיי קהילה ומשפחה וסביבה בטוחה לגידול ילדים. פרויקטים נוספים ניתן למצוא בנס ציונה, בקרית האמנים שברמלה ובשכונת עיר ימים בנתניה המתפתחת במהירות.

למידע ולפרטים בנושא דירות חדשות למכירה בבניה ירוקה, היכנסו לאתר חנן מור

קרקעות חקלאיות להפשרה

למתעניינים בהשקעות נדל”ן חשוב לדעת כי לצד מגבלות והחמרות שהטילה המדינה על מרבית ענפי הנדל”ן, לא התחוללה תמורה דומה בתחום הקרקעות, במיוחד באזורי הפריפריה, וכן בכל הקשור לקרקעות המיועדות למסחר. יתרה מכך, הממשלה מעודדת את המגמה על ידי הפשרה מאסיבית של קרקעות חקלאיות, אך חשוב לציין כי לרוב מדובר בהשקעות לטווח הארוך. מבין האזורים המבוקשים לרכישת קרקעות מופשרות בולט במיוחד אזור פרדס חנה – כרכור.

דירות להשקעה בשכירות

דירות להשכרה המשיכו ליהנות מעליית מחירים בשנה האחרונה, כשעל האזורים המבוקשים ביותר  להשקעה נמנים:

  • ערי הצפון – עכו, כרמיאל, טבריה וחדרה, וכן שכונת בת גלים בחיפה.
  • תל אביב – בעיקר שכונות בדרום העיר כדוגמת נחלת בנימין, שפירא ויד אליהו.
  • ערי הדרום- אשקלון, שדרות ודימונה.
  • אריאל – בזכות האוניברסיטה המושכת סטודנטים רבים שמחפשים דירות להשכרה.

 

 

 

 

 

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *