Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

ארה"ב-ישראל

[adrotate banner="19"]

רוחות חדשות בוושינגטון: סכנה להמשך הסיוע האמריקאי לישראל? / טור העורך

ביקורו והתבטאויותיו של הסנאטור הרפובליקני ראנד פול בירושלים והודעת הנשיא אובאמה על מינוי צ’אק הייגל למזכיר ההגנה מבשרות אביב לזרם הבדלנות בפוליטיקה האמריקאית. 3 מיליארדי הדולרים שמעניקה ארץ הדוד סם לישראל מדי שנה מונחים עכשיו על שולחן הקיצוצים. זמנים חדשים

ראנד פול, סנאטור המייצג את מדינת קנטקי ורופא בהכשרתו, מונה בשבוע שעבר לנציג הרפובליקאי הבכיר בוועדה ליחסי חוץ של הסנאט בגבעת הקפיטול. פול, בנו של ד”ר רון פול, הקונגרסמן הביזארי מטקסס שהיה מועמד לנשיאות בפריימריז של הרפובליקנים בשנה שעברה, נחת השבוע בירושלים לראשונה בחייו, למסע “פאקטס פיינדינג” הכולל פגישות עם רה”מ נתניהו, הנשיא פרס ויו”ר מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט; אבל גם עם יו”ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ועבדאללה מלך ירדן.

השלג שירד השבוע בבירה הקדושה של מדינת היהודים לא צינן את את התלהבותו של פול, המוזכר כאחד המועמדים המובילים להתמודדות על נשיאות ארה”ב ב-2016, לחבוט באוזני מארחיו בנושא סיוע החוץ שמעניקה ארה”ב למדינות שונות בגלובוס, המסתכם ביותר מ-30 מיליארד דולר.

הסנאטור ראנד פול, השבוע ברחבת הכותל

הסנאטור ראנד פול, השבוע ברחבת הכותל

בהרצאה בפני מכון חשיבה ירושלמי, שטח פול את טיעוניו כמי שדוגל בקיצוץ חריף של סיוע החוץ: “לא נראה לי הגיוני שאנחנו לווים כסף ומשלמים ריבית לסינים כדי שנוכל להעניק סיוע פיננסי למדינה כמו פקיסטן”, אמר. פול הזכיר את דבריו של רה”מ נתניהו בנאומו בקונגרס ב-2006, בו ציין רה”מ שישראל מוכנה ואף רוצה “להיגמל” באופן מדורג מהסיוע האמריקאי בדרך להיותה מדינה עצמאית לגמרי.

כשנאמר לפול שכשלושה רבעים מהסיוע האמריקאי השנתי לישראל, בסך שלושה מיליארד דולר, מושקע בתעשיות הבטחוניות בארה”ב עצמה, הייתה לו תשובה מוכנה: “הבעיה עם הטיעון הזה היא, שתעשייה אחת  – התעשייה הביטחונית באמריקה – היא הנהנית היחידה מהסידור הזה, הנעשה על גבם של יותר מ-300 מיליוני אזרחי המדינה”. פול חזר והדגיש כי הוא תומך נלהב בזכותה של ישראל להגן על עצמה ובהמשך הסיוע הפיננסי והצבאי שארה”ב מספקת לה – אבל הציע שאולי הגיע הזמן לבחון מחדש את הסכומים אותם מעניק הדוד סם לארבע פינות הגלובוס: “יהיה לנו קשה מאוד להמשיך להגן על ישראל אם נהרוס את עצמנו מבפנים בתהליך הזה, בלקיחת הלוואות ללא כיסוי ויצירת חוב לאומי שלא נוכל להחזיר”, הסביר.

ביקורו והתבטאויותיו של פול נערכו במקביל להודעתו של הנשיא אובאמה על מינוי צ’אק הייגל למזכיר ההגנה. תמצית חשיבתו של הייגל, לשעבר סנאטור רפובליקני מנברסקה, שממנה נגזרת גם הרוח המקפיאה הנושבת מכיוונו כלפי ישראל, משקפת שאיפה אנכרוניסטית להתנתק באופן חד-צדדי מהעימותים ומהמשברים הרווחים דרך קבע בסביבה הבינלאומית. העובדה שמעצמת העל האמריקאית ממשיכה להיות מעורבת, ישירות או בעקיפין, לפחות בחלק ממוקדי החיכוך האלה, היא בעיניו של הייגל נטל מעיק ומיותר על משאביה, על חוסנה הכלכלי והחברתי ועל סדר עדיפויותיה. כדי להימנע מטרגדיות אמריקאיות נוספות נוסח מלחמת וייטנאם, בה שירת הייגל, תובע הסנאטור לשעבר קיצוץ מרחיק לכת בתקציב ההגנה, ובה בשעה לבחון מחדש את מכלול מחויבויותיה של ארה”ב מעבר לים.

אובמה והייגל בביקור משותף בירושלים. נא בעין

אובמה והייגל בביקור משותף בירושלים. נא בעין

“ההשלכות הצפויות של מינוי בדלן מובהק כל כך לעמדת השפעה בכירה כל כך עלולות להיות הרסניות”, מעריך פרופ’ אברהם בן צבי, מומחה ליחסי ישראל-ארה”ב. “החשיבות של שימור היציבות כתנאי מוקדם למימוש חזון ההתכנסות המיוחלת של גוליבר האמריקאי בזירה הפנימית הובילה את הייגל להמליץ על קו פייסני, גם מול אתגרים רדיקליים, ובהם איראן, חמאס או חיזבאללה. בעיניו, כל מסלול המשלב את גזר התמריצים עם מקל האיומים והעונשים טומן בחובו את פוטנציאל ההתלקחות, המאיימת לסכל את חלום הבדלנות. הסלמה רבתי של משברים ושל סכסוכים אזוריים עלולה, לשיטתו, לסכן אינטרסים אמריקניים חיוניים, וכך לגרור את האומה האמריקאית שוב למסלול של התערבות יקרה ושוחקת. על רקע מסכת זו של אמונות יסוד, שאין בהן ולו גם הד קלוש לזיקה האידיאולוגית, ההיסטורית והתרבותית העמוקה שגישרה זה עשורים בין האומה האמריקאית לישראלית – יש להיערך לכניסתו של הדייר החדש לפנטגון. זאת, בתקווה שייתקל בגורמים ובמוקדי כוח מאזנים ומחשקים בממשל עצמו ובקונגרס, שיעניקו לישראל את רשת הביטחון החיונית אל מול האתגר החדש”.

להערכת פרופ’ בן צבי, הנשיא אובאמה בוחר ברפובליקני בדלן כאקט של התרסה אל מול המחנה היריב, שברובו תומך בעמדות ניציות מובהקות במרחב האסטרטגי. “לא נותר אלא להמתין ולראות אם יצליח הייגל להטביע חותם על מדיניות הביטחון האמריקאית, ואם יביא הדבר להאצת תהליך שקיעתו של העידן האמריקאי ולפגיעה בתשתית הביטחונית של השותפות האמריקאית-ישראלית”.

==

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *