Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

כתבות נבחרות

[adrotate banner="19"]

עידן רייכל החדש: מופע אינטימי של מוזיקת עולם בדאון טאון לוס אנג׳לס

אחרי פסק זמן ארוך מהופעות והקדשת “זמן איכות” לאישתו ושתי בנותיו, עידן רייכל מגיע לסיבוב הופעות אמריקאי במופע אקוסטי, איניטמי ואינטראקטיבי עם הקהל * ראיון לקראת ההופעה בלוס אנג’לס / מאת: אלעד מסורי

עידן רייכל הפך מזמן לאחד היוצרים הישראלים הגדולים בדורו. היצירה המוזיקלית הכל כך מגוונת שלו שחוצה תרבויות, עדות וסגנונות כבשה את הקהל הישראלי כבר בתחילת שנות האלפיים כאשר שיחרר את אלבומו הראשון. מאז, רייכל שיתף פעולה עם עשרות אמנים לא רק מישראל אלא מכל רחבי העולם.

המוזיקה של רייכל, שמוגדרת ״כמוזיקת עולם מישראל״, פרצה כאמור את המיינסטרים הישראלי ו״הפרוייקט של עידן רייכל״ המדובר צבר קילומטרז’ ארוך של הופעות בפסטיבלי מוזיקה נחשבים ברחבי העולם. בחמש השנים האחרונות בנוסף לעבודה עם שלל הזמרים בפרוייקט שלו, רייכל יצא לדרך חדשה בה לקח את עצמו לקדמת הבמה עם האלבום המצליח שלו ״רבע לשש״ והחל לשיר את רוב שיריו לבדו. במקביל הגיע להופיע פעמים רבות בארצות הברית, וגם אצלנו באל-איי ,להופעות אינטימיות ומיוחדות בו הוא מעניק הצצה מיוחדת לסיפורים שמאחורי השירים שלו ולעיתים גם מזמין את הקהל להשתתף בבחירת השירים.

רגע לפני שהוא מגיע לסיבוב הופעות אינטימי ברחבי ארצות הברית שייחתם כאן אצלנו בעיר המלאכים, ישבתי עם רייכל לשיחת פייס-טיים חוצה אוקיינוסים לשמוע ממנו על קריירת הסולו המצליחה שלו, מה הוא חושב על המוזיקה הישראלית של היום, כיצד השפיעו הזוגיות והאבהות על היצירה שלו, וגם מה הוא מכין לנו בהופעה המיוחדת ב-ACE HOTEL, בתחילת החודש הבא בדאון טאון לוס אנג׳לס.

האוניברסיטה למוזיקה של עברי לידר 

עידן, אתה מסיים פגרה בת חודשים ארוכים ללא הופעות ומגיע שוב לארה”ב. נראה כאילו זה היעד המועדף עליך? 

״לא הופעתי מאז חודש מאי 2017. לקחתי הפסקה לנוח ולהיות עם המשפחה. הרבה שנים שאני חי על הקו, אבל הפעם זו התרגשות אחרת בשבילי מפני שבסיבובי הופעות רבים אתה ממשיך מתוך כוח האנרציה שמוביל אותך לעוד נסיעה ועוד נסיעה – ועכשיו אחרי הפסקה ארוכה של תשעה חודשים שלא הופעתי בחו״ל, לדעת שבעוד ארבעה ימים אני עולה על טיסה זו התרגשות אחרת.

“היום אני כבר אבא לבנות והן יודעות שאני הולך לטוס – וילדים מאבדים תחושת זמן, בשבילן שבוע שאני לא בבית זה קריטי ויכול להרגיש כמו חודש זו המתנה לאבא שיחזור. אל-איי, זה תמיד כיף. אני אוהב לבוא אליכם. הפעם אחתום את סיבוב ההופעת אצלכם. החלטתי לפרגן לעצמי ואשאר לסוף שבוע שאחרי ההופעה לטייל באזור״.

בפעם האחרונה נפגשנו כאן שהצטרפת בספונטניות להופעה עם עברי לידר, מה שהפך לאיחוד מרגש.

״כן. זה ריגש גם אותי כי זה היה חתיכת עניין. אני התחלתי כקלידן שלו (עברי לידר) ובהתחלה של הפרוייקט עברי הכי תמך בי. הוא הפיק את ‘בואי’ הלהיט הראשון שלי, והתכוונתי לכל מילה שאמרתי על הבמה – הרבה אנשים הולכים ללמוד מוזיקה בקולג’ וכל מיני מקומות כאלו; לי היתה את הזכות ללמוד שלוש שנים ב’אוניברסיטה למוזיקה של עברי לידר’, כשליוותי אותו וראיתי איך הוא עובד: גם איש רגיש, מוכשר וגם סופר מקצוען. זה היה מעניין מאוד”.

יש מבחינתך הבדל בין הופעות בארץ להופעות בחו״ל ?

״אם ההופעה בחו״ל היא רק מול קהל ישראלי אז אין הרבה הבדל, מלבד אולי התחושה של הגעגוע לישראל שמצטרפת לזה. אבל בגלל שבשנים האחרונות אנחנו מופיעים בכל מיני פרויקטים של מוזיקת עולם כמו ההופעה הקרובה שלא הוזמנה על ידי הקהילה הישראלית, ויגיעו אליה גם המון לא ישראלים שאוהבים מוזיקת עולם, אז יש פה אתגר מאוד גדול, כי זה קהל שלא מדבר עברית והוא רואה בהופעה משהו אומנותי, ממש כמו שאתה תלך לראות הופעה של בשפה זרה”.

מה מחכה לנו בהופעה הקרובה ב-ACE HOTEL?

״זה מופע פסנתר. הרעיון הוא, שאני מזמין את הקהל להיות אורח לערב בסלון שלי בבית. הביצועים של השירים שלי יהיו בגירסאות יותר אקוסטיות ובנוסף אשתף בכל מיני סיפורים של מאחורי השירים – מהיכן השירים הגיעו, על החיים או איך אני רואה ישראל. ההופעה תהיה יותר ספונטנית ופחות מהודקת, אפילו פתוחה עם הקהל. אם מישהו רוצה לשמוע שיר מסויים אני מאוד פתוח. אני אנגן על פסנתר כנף, פסנתר חשמלי, לופים וכלי הקשה ובנוסף אארח את עלי פריס, נגן קנון מרמאללה”.

אחרי קריירה סופר מצליחה עם הפרוייקט שלך החלטת ב- 2013 לעבור לקריירת סולו. מה הביא אותך להחלטה הזו?

״גם עם ‘הפרוייקט של עידן רייכל’ השירים שלי היו תמיד שירים אישיים. שרתי חלק מהשירים לבדי ועדיין הרגשתי שאני יכול ללהק זמר אחר שישיר את השירים והם ישמעו מעולה. “בתהליך הכתיבה שלי נכתבו המון שירים על הזוגיות שלי וקצת על הבנות שלי ואז הרגשתי שזה יהיה מוזר אם אני אלהק זמר אחר- מה אמיר דדון ישיר שיר שכתבתי לבת שלי? זה נשמע מוזר. או זמר מהפרוייקט ישיר משהו שכתבתי לאשתי?

״עם הזמן התאספו שירים כאלו והרגשתי שיש מקום להוציא לאור אלבום סולו. זו לא הייתה החלטה מסודרת שאמרתי לעצמי אוקי אני יוצא לקריירת סולו זה פשוט קרה באופן טבעי”.

הזכרת את המשפחה. איך הזוגיות והאבהות משפיעות על המוזיקה והיצירה שלך?

״ברמת הכתיבה היו דברים שממש פתחו לי פינות בלב לכתוב ממקום אחר – ממקום פחות תמים כי אתה מקבל את החיים ממרום הכובד שלהם, מצד שני אני חווה את התום של הבנות שלי ואז אני כותב מהמקום הזה.

“יש גם דברים פרקטיים למשל פעם הייתי חי על מזוודה, ממש הייתה לי מזוודה מוכנה בחדר ובכל הזדמנות הייתי טס להופיע אפילו בהתראה של 24 שעות. במהלך סיבוב ההופעות האחרון שנמשך חודשים, הבת שלי חייגה אליי ושאלה אותי: אבא אתה כועס עליי, אז אמרתי לה: לא, למה? היא אמרה לי: אז למה אתה לא בא הבייתה?. הבת שלי אז בת שלוש לקחה את זה אישית והרגישה שאולי יש לה קשר לזה שאבא לא בבית. פתאום הבנתי שמישהו משלם מחיר על ההיעדרות שלי. היום צריכה להיות סיבה מאוד טובה בשבילי כדי לצאת מהבית לדרכים לחודשיים”. ב

משך השנים ראיינתי המון אמנים ישראלים שהגיעו להופיע באל-איי. אתה בין היחידים שאוחזים בקריירה רצינית בחו״ל עם קהל נאמן וקבוע שמחכה לך. מה הסוד?

״אני לא חושב שיש לזה נוסחא או סיבה מסויימת. בפרוייקט יש איזה שהוא אוסף של אנשים שבנקודת זמן מסויימת יכל לתת איזה שהיא תבנית של כור ההיתוך הישראלי. היה משהו חברתי יפה כזה שפתאום שומעים את האמהרית ב-2 בצהריים בגלגל״צ או פתאום שומעים את הערבית של מירה עוואד, או את המרוקאית של שמעון בוסקילה ואת ‘הנך יפה’ עם טקסטים תנ”כיים שהם יותר עכשוויים.

“המחמאה הכי גדולה שקיבלנו הייתה כשהגדירו אותנו כמוזיקת עולם מישראל. זה גרם לגאווה גדולה במעגל היהודי מחוץ לישראל ויצר קהל יהודי בכל העולם שמתעניין במוזיקה שלנו. גם לפנינו הייתה עופרה חזה שעשתה את זה בגדול בחו״ל ודברים יפים שאחינועם ניני עשתה. אסף אבידן עושה עבודה מדהימה בחו״ל והקרייריה שלו אחת מהמובילות והמצליחות ואצלו אין חשיבות לזיהוי הישראלי -הוא שר באנגלית וזה עובד לו יפה מאוד. כל ההצלחות האלו הם השראה גדולה להראות שאנחנו מהמזרח התיכון יכולים לפרוץ את הגבולות”.

אני לוחץ פליי ובום

לאחרונה נשמעו ביקורות נוקבות על ההצלחה של סטטיק ובן אל ועל הפופ הישראלי של השנים האחרונות, מה דעתך על המוזיקה הישראלית הנוכחית?

״אנחנו חייבים לקבל את העובדה שהעולם זז קדימה. גם חנה רובינא אם הייתה פתאום מתעוררת לחיים ובאה להבימה היא הייתה אומרת אני לא מבינה את השפה הזו, מה קורה פה. שחקנים מהדור היותר קרוב כמו יוסי בנאי לדוגמא: הוא היה רואה מה קורה בתחום שלו עכשיו אני לא בטוח שהוא היה מבין. בנאי היה עובד על מערכונים במשך חצי שנה, הקומדיה היום השתנתה לגמרי, לא בטוח שהוא היה מתחבר לזה. ”

אבל העובדה היא שהיום אפילו אמנים ענקיים עושים שיתופי פעולה עם הזרם הצעיר – מדונה תמיד דואגת להתחבר לאופנה חדשה ולדיג׳ייז חדשים ואפילו פול מקרטני שהוא אגדה בחייו עושה שיתוף פעולה עם קניה ווסט וזה יפה מאוד. אני חושב שכל דבר שעשוי טוב יש לו מקום, ובסופו של דבר השירים של סטטיק ובן אל עשוים טוב, אתה יכול לאהוב או לא לאהוב אבל זה עשוי מצויין. אני באופן אישי אוהב את זה, אני לוחץ פליי ובום – זה גורם לי לזוז”.

מתי נראה אלבום חדש מעידן רייכל ? ״

באוקטובר האחרון הוצאתי אלבום אוסף של הופעות ומאז הוצאתי סינגלים ולאט לאט השתעשעתי במחשבה להוציא סינגלים ולא בהכרח אלבומים. פעם היו שתי סיבות להוציא אלבום: אם יש סיפור מהתחלה ועד הסוף, וכדי לאגד מעטפת שתחבר את המוזיקה לכדי מוצר שיווקי. היום הסיבה הזו כבר לא קיימת כי אתה יכול לשמוע מוזיקה און ליין. אני מתעסק בכתיבה חופשית ונראה מה יוביל למה”.

מסר לקהל שיבוא לראות אותך באל-איי?

״בא לי לראות קהלים חדשים, שאנשים יקחו צ׳אנס על זה, תביאו חברים שלכם, אנשים שלא שמעו אותי ואת המוזיקה שלי אף פעם, אני אשמח שההיכרות הראשונה שלנו תהיה דרך הפסנתר ולא דרך ההפקות הגדולות והפרוייקט”.

Idan Raichel Piano Songs Thursday Mar 1, 2018 8:30 pm The Theatre at Ace Hotel 929 SOUTH BROADWAY, 
LOS ANGELES, CA 90015

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *