Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

כתבות נבחרות

[adrotate banner="19"]

נשמה קרליבך: ממשיכה את המסורת מבית אבא…

בתו של הרב-המזמר שלמה קרליבך הולכת בדרכי אביה: מוזיקה יהודית שמשלבת גוספל, בלדות וג’אז. נשמה קרליבך מופיעה בכל העולם אבל מקפידה להסניף שבת בירושלים. ראיון עומק עם מיכה קינן

DSCF1412

ניצנים נראו בארץ, עת זמיר הגיעה. זוהי עת הפריחה של המוזיקה היהודית המסורתית בעולם בכלל ובישראל בפרט. יוצרים ותיקים כמו מאיר בנאי, ברי סחרוף, קובי אוז ונשמה קרליבך שממשיכה מסורת מבית אבא – הרב המרקד שלמה קרליבך. עם שם כמו “אסתר נשמה טהורה שלוחה”, נשמה מוזיקלית קדושה שירדה לעולם בערב שבת בבית יולדות בברוקלין ניו-יורק בשנת 1974. זה השם המלא שהעניק הרב קרליבך המנוח לבתו הבכורה ועד היום היא משתוממת מדוע…

גם לאחותה הצעירה נתן רבי קרליבך שם מצלצל וממושך: ‘חנה נדרה אמרה נפשי’, “אבל אני קוראת לה דורי”, מצחקקת נשמה בקולה המדהים והמענג. האמת? השבוע נפלתי בקסמה והלכתי שבי אחר זמרתה.

נשמה קרליבך היא זמרת ויוצרת. גיליתי אישה מקסימה, ענוגה, מלאכית עם נשמה טהורה וזכה שאין בה מתום. הכריזמה השקטה והעמוקה ניכרת מיד עם עליתה לבמה, וההופעה שלה היא מסע נפש יהודי הומיה עמוקה ונוגעת לעומק נשמתי הדוויה. האבא רבי שלמה קרליבך מרחף ממעל במשך כל ההופעה.

בהופעותה האחרונה בלוס אנג’לס, בטמפל סיני, הרגשתי באופן אישי את נוכחותה של השכינה ומשק כנפי המלאכים. נשמה הרעיפה אהבה גדולה על הקהל  דרך אהבתה הגדולה אל אביה. היא התחילה לשיר עם אביה בגיל 15. את הקריירה המקצועית שלה החלה שלושה שבועות לאחר מות אביה ב-1994. הניגונים הנפלאים שלו שחלקם היא מבצעת בהופעותיה. את הסיפורים הנפלאים שהיא מספרת על אבא שלה, היא הכי אישית באהבה וברגישות, ופותחת אצל הקהל המתמוגג חדרים כמוסים בלב. פתאום יש קשר וחיבור אל הרבי המזמר שהיה מגדולי המלחינים היהודים בארבעים השנה האחרונות.

הרבי קרליבך היה אדם שמח, רוקד לקול מנגינותיו, ואת ניגוניו היו שרים כמעט בכל בית כנסת עד היום. אהבת ישראל שלו עברה אל בתו, ושאני רואה אותה עומדת על הבמה אני מרגיש צמרמורת מנוכחותו של אביה, זה דבר מדהים ומדבק גם לאפיקורס קר רוח כמוני.

השתתפתי איתה במסע של שבת קודש שהחל כבר ביום שישי בבית כנסת בלונג ביץ’ דרך הופעות בבתים פרטיים במערב העיר. ביום ראשון בערב כבר הייתי בשל לחזור בתשובה. “הכניסיני תחת כנפך”, אמרתי לנשמה המופלאה, אבל היא רק משכה חיוך קטן ומסתורי ואמרה, “אתה מוזמן להצטרף אלי לתפילה ולהנאה מוזיקלית ורוחנית…”

ברפרטואר של נשמה, שמופיעה בכל העולם, משולבים שירים מקוריים לצד ביצועים מחודשים לשיריו האהובים של אביה. יצירתה המוסיקלית של נשמה, הכוללת שבעה אלבומים מצליחים, משלבת מגוון סגנונות   – קרליבך, בלדות, נשמה ונגיעות של ג`אז. את אלבום הבכורה שלה, “נשמה”, הוציאה ב-1995 ושנתיים לאחר מכן יצא אלבומה השני, “הנשמה של שלמה”, הכולל שירים ששרה יחד עם אביה. שמות אלבומיה  האחרונים: רוקדת עם נשמתי (2000), אני שלך (2001) ומסע (2004).

DSCF1373

נשמה קרליבך חייבת לעמוד בציפיות מחסידיו הרבים של אביה ברחבי העולם היהודי. קרליבך חתומה על חוזה עם ענקית התקליטים “סוני”, אבל נוהגת כאחד העם. מיד שנחתה ב-LAX, יחד עם כמה מלוות צדיקו, אמרה לי: “על פי מיטב הבנתי, יש כמה אנשים שרוצים להתפלל, אבל לא בהכרח בדרך המסורתית בבית הכנסת. כשאופיע הערב, זו מבחינתי דרך אלטרנטיבית לקבל את פני השבת”.

מה הבאת איתך לכל היהודים שמחכים לך כרגע בבית הכנסת בלונג ביץ’?

קרליבך: “אני חושבת שהנכס החשוב ביותר שקיבלתי מאבי: אם אפשר ליצור מוזיקה שתגרום לאנשים להתרגש ולקבל את השבת – אני מאושרת. זה לא קונספט חדש בשבילי. אני מכירה את זה מהבית, ואני חושבת שזה רעיון נפלא. באמריקה יש המון אנשים שלא מרגישים את השבת. כאדם רוחני, ברור לי שלא משנה אם אתה דתי או לא, יכול להיות לך קשר שונה ומגוון לשבת וליהדות. המוזיקה היא הדרך שהתווה אבי: פחות לחשוב ויותר להרגיש. זו תרומתו העיקרית לעולם. אני רואה בעצמי ממשיכת דרכו, ומשלבת את דרכי שלי בתוכה. בכל מקרה, הקרדיט כולו שלו”.

את מופיעה בכל העולם אבל מקפידה להגיע לישראל כמה פעמים בשנה.

“אני חיה בניו יורק, יש לנו שם קהילה ואנחנו מקבלים את פני השבת, אבל זה שונה לחלוטין. שבת בירושלים, כמו כל דבר אחר בירושלים, זה דבר מטורף. זה משהו שאני מרגישה לעומק. כשאני בירושלים, כל רגע בשבת מקבל משמעות עצומה, אינסופית. אני צריכה את השבת בירושלים, כמו כולנו”.

איך זה שהסגנון המוזיקלי שיצר אביך מתחזק ומתעצם עם השנים?

“זו שאלה מורכבת ומסובכת. איך אפשר להסביר אהבה? המוזיקה של אבא שלי פשוטה ומהלב,ז ו האמת הצרופה שזורמת בדם. לאמת אין זמן, היא נכונה תמיד ולא משנה מאיפה באת, מאיזו דת ומה צבע עורך”.

חלק נכבד משירייך מושפע מגוספל. מאיפה את מביאה את זה?

“מערכת היחסים בין יהודים לשחורים בארה”ב היא באמת סיפור ארוך, שנע בין שותפות גורל לעוינות הדדית ולעתים גרוע יותר. אבל, בנקודת זמן מסוימת באמצע שנות השישים של המאה הקודמת היה שיתוף פעולה חשוב בין שתי הקהילות כחלק מהמאבק של השחורים למען שוויון זכויות. יש תמונה מפורסמת מההפגנה הגדולה של התנועה לזכויות האזרח בסלמה (באלבמה, 1965) שם רואים את אחד מגדולי מנהיגיה הרוחניים של יהדות ארה”ב, אברהם יהושוע השל, צועד בראש עם מרטין לותר קינג הבפטיסטי.

“הם הולכים שלובי ידיים ועטורים בשרשראות פרחים. אלמלא נרצח כמה ימים לפני חג הפסח של 1968, היה מסב לותר קינג בשולחן ליל הסדר של השל. באותו זמן יחד עם השל, התפרסם באותם שנים גם אבי ר’ שלמה קרליבך. וכמו השל הוא הפנה את מבטו הטוב גם אל אלה שאינם נמנים עם העם היהודי. אני הוצאתי לא מזמן אלבום שביעי “Higher and Higher” – שבניגוד לאלבומים הקודמים, יש בו המשך ישיר למסורת הרעיונית של אבא, ואני מנסה לחזור אל אותו שילוב ידיים יהודי-נוצרי-שחור משנות השישים.

“שיתפתי פעולה עם המקהלה של הכנסייה הבפטיסטית השחורה. אני שרה בכל יום מרתין לותר קינג בבית הכנסת בשכונת ריברדייל בבברונקס. יחד עם המקהלה השחורה. מתוך ההופעות הללו נוצרה היכרות בין המקהלה וביני והדברים הבשילו להקלטת אלבום משותף.
“בפתח האלבום המקהלה שרה את “אשא עיני” באנגלית. המבטא וצורת ההגשה אופיינים -Southern gospel ואחר כך אני מפתחת דיאלוג בין שירת הסולו שלי ו- למקהלה על פי הכללים הקבועים של הגוספל: נשים שחורות גדולות גוף וקול עולות לעוצמות רגשניות ברקע.
“ב’הנה אל ישועתי’ אני לוקחת את גרסת ההבדלה המפורסמת של אבא ומצרפת לה מקצב אפריקני מלווה. זה שיר מאוד ויזואלי; מחול אש מלווה בנהמות שבטים וכליזמרים המתערבבים יחד להוציא את השבת.

מה ההבדל בין הביצועים שלך ושל אביך?nesham and shelomoi karlibach

“בניגוד גמור לאבא, שאצלו יש רשלנות ההפקתית, שהיא גם אחד מסימני ההיכר שלו, אני מקפידה על הפקה ברמה גבוהה. העיבודים שלי מוקפדים מאוד, האיכות של המקהלה שלי ברורה, וגם לקול שלי יש נוכחות אחרת.
“אבל האמת היא שהקסם של אבא לא היה  רק קסם מוזיקאלי. המוסיקה שלו הייתה אמצעי שבו  הוא השתמש לאסוף נפשות ולצרף אותן אליו. היו לו ביצועים מינימליסטים, שמבוססים על גיטרה, מעובדים בפשטות ועם עוצמה ספונטנית. זו היתה חלק מהגדולה שלו”.

[adrotate group="5"]

2 thoughts on “נשמה קרליבך: ממשיכה את המסורת מבית אבא…

 1. avatarאחד שהכיר אותו

  אין מה להשוות, קרליבך האבא היה איש מיוחד והיא לא
  היא ירדה דחי לדחי, ועתה כבר ללא לבוש תנוע, ומופפיעה בבתי כנסת לא אורתודוקסים ועוד
  שלמה קרליבך לידיעתכם היה המוסיקאי הכי גדול בהיסטוריה היהודית
  הוא הלחין לפי השמועות מעל 3000 שירים או 4000
  ולא היה כזה יהודי
  ויש לזכור עוד, הכל ללא כתיבה, וללא תווים, הכל מהזיכרון
  גאון זו לשון המעטה
  ללא מחשבים או אינטרנט, ללא תווים או עזרה או עוזרים
  מילים כמעט לא כתב, והרוב בא ממקורות היהדות
  אבל הלחין , עיבד, ניגן, וגם שר, אומנם קולו לא היה ממש מעולה
  אבל הנשמה שהכניס לקולו אין מה להשוות ואין דומה לו
  סיפר סיפורים, והופיע בכל מקום ולכל קהל

  כן, היו עליו כמה שאלות ולכן לא היה פופולרי בכל מקום בעת חייו, לגבי סמים ונשים בעיקר, אבל מרגע פטירתו, הוא הפך למספר אחד בכל העולם
  אין חתונה יהודית בכל מקום בעולם ללא שיר או ניגון שלו
  לו היה מקבל תמלוגים או למשפחתו, היו הם מליונרים בגדול
  היה איש פשוט ולא חיפש הכסף או העושר
  איפה יש עוד אנשים כאיש ההוא??
  הרב שלמה קרליבך, הינו הגאון המוסיקלי היהודי בכל הדורות
  והיא?? אין בכלל מה להשוות, אם לא היה לה השם, לא הייתה קיימת
  הוא התחתן מאוחר ויש לו 2 הבנות הללו
  הקים את מושב מודיעין בארץ, ובית כנסת שלו במנהטן מערב
  אין כמוהו, לא היה ולא יהיה
  למרות שהיה ללא מחשבים, אינטרנט או רישומים, והכל מראש, גם כיום לא יקומו לו מתחרים
  כפי שנאמר: אין עוד מלבדו

  Reply
 2. avatarקרובה

  כל מה שהעיר “אחד שהכיר אותו” נכון מאד אלא שלדעתי הקול של נשמה הוא מיוחד במינו ואני מסוגלת להאזין לאותו שיר מפיה-מאות פעמים-ולהתרגש !
  אין זמרות כאלה בעולם! היא הטובה ביותר !

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *