Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

חדשות ואקטואליה

[adrotate banner="19"]

מחשבה מייצרת מציאות: ראיון עם אוסנת מישל שבתאי

האם ידעתם שהמציאות שאתם חיים בה היא תוצאה ישירה של התמונה שיש לכם במוח? * שכל מה שיש או אין לכם – חשבון הבנק, המשקל, מה אתם עושים בחיים, בן הזוג שלכם – הוא תוצאה של התמונות שיש לכם במוח? * ראיון עם אוסנת שבתאי, מאמנת NLP ו’מיס ביקיני קליפורניה’, בעקבות הרצאתה במרכז שפר / כתבה וצילמה: הלנה ש. מיימון

שלום, קוראים לי אוסנת מישל שבתאי, אני בת 44, נשואה ואמא ל-3 ילדים. אני מאמנת NLP ויש לי גם תחביב: בזמני הפנוי אני מתחרה בתחרות ‘מיס ביקיני’. שמה על עצמי ביקיני ועקבים ומתחרה עם בנות בגיל של הבת שלי על גוף חטוב”. מה לאשה בת 44, אמא ל-3 ילדים ולמיס ביקיני?

ככה מצאתי עצמי ביום חמישי שעבר ב’מרכז שפר’ בוואלי, כדי לשמוע את אוסנת שבתאי, אישה נאה וחטובה, מסבירה איך המחשבות שלנו יוצרות את המציאות שלנו, איך המציאות שלנו היא השתקפות של האמונות המגבילות שהוטמעו בנו כשהיינו קטנים ואיך באמצעות שיטת NLP ניתן לשנות דפוסי חשיבה ואמונות שכבר מתוכנתים אצלנו במוח וליצור מציאות אחרת. אוסנת גוללה את סיפור חייה ולימדה אותנו על השינויים שחלו בחייה אחרי שזיהתה את ‘האמונות המגבילות’ שלה ואיך בזכות תמונת הנצחון שהטמיעה במחשבות שלה – זכתה בגיל 44, בתואר ‘מיס ביקיני של החוף המערבי’.

אוסנת: “כולנו מכירים את ההרגשה הזאת: אנחנו לא מרוצים, אבל משהו בולם אותנו, חוסם אותנו תוקע אותנו. רוב החייים הבוגרים שלי הרגשתי לא שווה מספיק. המטפלת שאלה אותי בהיפנוזה: ‘מתי היתה הפעם הראשונה שהרגשת לא שווה?’ עניתי: ‘לא יודעת’. אמרה: ‘אני יודעת שאת לא יודעת. תנסי. תגידי מה שעולה לך בראש’. אמרתי: ‘גיל 6’. אבא שלי עזב את הבית. וכל הזמן פחדתי שאמא לא תחזור הביתה כי ‘אני לא שווה מספיק’ כדי שהיא תרצה לחזור אלי. זאת היתה הטראומה שעיצבה את נקודת המבט שלי. אני מתהלכת בעולם ומשהו בתת מודע טירפד אותי מלרוץ קדימה. הטראומה של הנטישה עיצבה את תמונת העולם והתפיסה העצמית שלי”.

אוסנת, מה זה NLP?

“את השיטה המציאו שני אנשים, פרופ’ ג’ון גרינדר בלשן וסופר, וד”ר ריצ’רד בנדלר, פסיכותראפיסט ומתיטיקאי. הם חקרו את ההבדל בין המנצחים=המצויינים לבין אנשים בינונים וגילו שכל המנצחים הכילו דפוס שחוזר על עצמו. כך נולדה השיטה שהיום כל הזרמים בפסיכולוגיה המודרנית מיישמים אותה. מעצם הגדרתה, NLP זו שיטה שאומרת ששינוי מתחיל בראש. NLP – NEUROLOGIC LINGUSTIC PROGRAMMING NEUROLOGIC- כל מה שעובר לכם בראש. כל המחשבות. מערכת עצבים LINGUSTIC שפה, דיבור. לא רק הדיבור שאנו מדברים בקול רם, אלא גם הדבור הפנימי. מה שאני מדבר ביני לבין עצמי. PROGRAMMING – תיכנות מחדש של תבניות חשיבה חדשות והטמעתן במוח. כל אחד מאיתנו חי במציאות סובייקטיבית שהוא יצר לעצמו”.

אז איך אני יוצרת את המציאות שלי?

” ש 2 דרכים שבה אנו יוצרים את המציאות הסובייקטיבית הזאת. קורה אירוע חיצוני- מערכת העצבים לוקחת את המידע הזה ומתאימה אותו לעולם המושגים שיש לנו במוח, ואז אנו יוצרים תמונה שמלווה ברגש, בדיבור פנימי ובפעולות, והיא גורמת לנו להתנהגות שיוצרת את המציאות הסובייקטיבית שאנו חיים בה. באותו אופן אנחנו יוצרים מציאות גם דרך אירוע פנימי. מחשבות. מערכת העצבים בוחרת את המחשבות ואז אנו יוצרים תמונה שמלווה ברגש, בדבור פנימי ובפעולות, והיא גורמת לנו לחשוב מחשבות שיוצרות את המציאות שלנו. הכל סובייקטיבי. כי מערכת העצבים שלי בחרה מה חשוב ורלבנטי, והטמיעה זאת, ורק אז נוצרה תמונה בתוך התת מודע. אם אני רוצה לשנות את המציאות שלי אני צריכה לחזור אל אותה תמונה שיש לי במוח, שהוטמעה באמצעות אירוע חיצוני או פנימי, ושגרמה לי להתנהגות, וההתנהות הזאת יצרה מציאות. וזה אומר שאם אני רוצה לשנות את המציאות שלי אני צריכה לגשת למקור ולשנות את התמונה”.

איך משנים את התמונה?

“מחשבות שאנו חושבים כל היום הופכות להתנהגות. אם אני כל היום חושבת שאני שמנה. המחשבות האלה יובילו אותי להתנהגות שתשאיר אותי שמנה. אם כל היום אחשוב על כך שאיו לי כסף, אני אכן אשאר בלי כסף. ואם אחשוב שאני עדיין רווקה, אשאר רווקה. את עדיין רווקה ואין לך בן זוג כי לא שינית את התמונות במוח שלך. מחשבה מייצרת מציאות/ בעזרת שיטת NLP אני יכולה לזהות אילו תמונות יש למטופל במוח ולשנות אותה. אם אנחנו יצרנו את התמונה הזאת ואת המציאות שאנו חיים בה, אז מי אחראי למציאות הזאת? אך ורק את כי את יוצרת את המציאות שלך. אבל במקום לחזור למקור אנחנו מתמקדים בתוצאות. במה שאנחנו לא רוצים. הסיפורים לא חשובים, אלא איך את תוקפת את הבעייה”.

בואי נדבר על פחד מהצלחה, לדוגמא.

“זאת אמונה שבן אדם לקחת על עצמו. קוראים לזה ‘אמונות מגבילות’. כשמו כן הוא – אמונה שמגבילה וחוסמת אותך מלגדול ולהתרחב. יש אמונות מגבילות בכל תחום בחיים: בעסקים, בקריירה, בזוגיות, יש פחד מהצלחה, פחד מכישלון. “מגלים מה המקור. תמיד זה הולך לגילאים של בין אפס-שבע. עובדים עם דמיון מודרך ומגיעים לחוויה הראשונית שיצרה את האמונה המגבילה הזאת. אם אבא שלך אמר לך שלא יצא ממך כלום. אתה מפנים את זה, ובכל פעם, גם כשאתה מצליח וקורה לך משהו טוב, אתה ‘מכשיל’ את עצמך, כי הרי ‘לא ייצא ממך כלום’. זאת האמונה הראשונית שטבועה בך. יש אנשים שיש להם ערך עצמי נמוך. גם אני התהלכתי עם אמונה בעולם שאני לא מספיק. לא שווה. כשאת לומדת את זה את גם מרפאה את עצמך”.

יש תסמונת של אנשים שכן מצליחים ואז הם הורסים את זה…

“בדיוק. זה הרס עצמי. את יודעת, לכמה מטופלים שלי, גברים, יש אישה נפלאה ורגע לפני ההתמסדות הם מקבלים רגליים קרות ובורחים. בתהליך של היפנוזה אני מגלה שיש משהו שמפחיד אותם להיכנס למחוייבות. לקחת אחריות. היה לי מטופל שהמודל שראה בבית – יחסים מאוד גרועים בין ההורים. אמא שרודה באבא, שתלטנית, הפכה אותו לשפוט שלה, עד כדי כך שלטענת המטופל שלי, האבא גם היה חולה. בתת מודע שלו קיים פחד שאם הוא יתחתן הוא יהיה כמו אבא שלו. בגלל זה הוא מכשיל, לא במודע, כל מערכת יחסים.

“היתה לי מישהי שאמרה: ‘בעלי עורך דין. רוצה שאני אעבוד אצלו במשרד, ואני מרגישה שאני מבוזבזבת’. היא האשימה את בעלה בכל: ‘הוא שם את עצמו במרכז’. ‘רק חושב על עצמו’. אבל בעצם היא עשתה זאת לעצמה. בתהליך היפנוטי גילינו שכשהיתה בת 6, ברוסיה, אמא שלה היתה חולה מאוד ולקחו אותה לבית חולים. הילדה נשארה חודש ימים לגמרי לבד. ילדה בת 6. השכנה היתה מביאה לה אוכל. כשאמא שלה חזרה הביתה, היא היתה מאוד חולנית. אז מהפחד שהאמא שלה שוב תיעלם לה והיא תישאר לבד היא לקחה על עצמה החלטה לוותר על עצמה. היא לא יצאה עם אנשים בגילה. לא יצאה לבלות. הקדישה את חייה לטפל באמא שלה. מהפחד שהיא שוב תחלה ויבואו ויקחו אותה. גם כאן היא שוב מוותרת על עצמה לחלוטין כדי שלא תישאר לבד, כי יש לה פחד נטישה. “הסברתי לה שבעלה לא עושה לה כלום. זאת היא שעושה זאת לעצמה. אכן, הוא תובעני ורוצה אותה לעצמו. כמו כל גבר. אבל בסופן של דבר זה היא שעושה זאת לעצמה. כשהיא הבינה שהיא זאת ששמה את עצמה בפינה, היא התחברה לרצון האמיתי שלה. עכשיו יש לה כוחות. היא ממשיכה לעבוד עם בעלה, יומיים בשבוע במשרד, וגם שכרה גלרייה שבה תהיה 3 ימים בשבוע. החיים שלה השתנו ב-180 מעלות. היא התהלכה בעולם עם הרגשה שהיא לא מממשת את עצמה עם כעס עצום על בעלה שהוא מכריח אותה, והכל זה ‘הוא הוא הוא’. כשבפועל היא זאת שעשתה זאת לעצמה”.

ומה לסיכום?

“המתאגרף מוחמד עלי ראה את עצמו אלוף הרבה לפני שזכה באליפות העולם 3 פעמים ברציפות. או קחי לדוגמא את דונלד טראמפ. הוא הפסיד שלוש פעמים את רוב רכושו.עשרות מיליוני דולרים, רק כדי שירוויח אתם מחדש ובכפול. לבן אדם יש תמונה בראש: ‘אני שווה עשיר’. לא משנה אילו משברים הוא חווה בעסקים, הוא חווה את עצמו כעשיר, והתמונה הזאת גורמת למציאות. “ומה הוא עוד אומר? ‘אני גם לוחם וגם מנצח’. היתה לו תמונה בראש שהוא לוחם ומנצח. הוא ראה את עצמו נשיא הרבה לפני שנבחר להיות נשיא, ונגד כל הסקרים הוא אכן הפך לנשיא”.

***

המיפגש הקצר במרכז שפר היווה בעצם ערב מבוא לסמינר – מיפגש בן 4 שעות שיתקיים בסטודיו של אוסנת מישל והוא מיועד לאנשים שרוצים לעשות היכרות עם NLP. העלות: 300 דולר לאדם, אבל המטרה היא בעצם לקבל לקוחות ‘אחד על אחד’. לסדרה בת 5-6 מיפגשים. כל פגישה נמשכת שעה וחצי, והיא מלווה בהיפנוזה. מחיר מיפגש אחד: 200 דולר ואם קונים חבילה של 5 טיפולים המחיר יורד ל-200 דולר למיפגש.

ליצירת קשר, טל’: 818-915-5666, michelle@luv2train.com

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *